SUA: Cea mai scumpa casa vanduta anul acesta are 11 dormitoare, 15 bai si a costat 43 de milioane de dolari

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2009, 10:10 Economie | Imobiliar

O casa din statiunea Aspen (Colorado), care are 11 dormitoare, piscina si 15 bai, a fost recent vanduta pentru 43 de milioane de dolari, ceea ce face ca tranzactia sa fie cea mai valoroasa de pe piata imobiliara rezidentiala din Statele Unite in acest an, informeaza Denver Post.

Proprietatea se afla in comitatul Pitkin, la baza lantului muntos Red.

Compania imobiliara Joshua & Co., care a intermediat tranzactia, a anuntat ca proprietatea pe care se afla imobilul masoara 1,82 ha. Locuinta are peste 2. 322 de metri patrati construiti (incluzand casa de oaspeti), 11 dormitoare, 15 bai, o sala de gimnastica, o pivnita pentru vinuri si o piscina.

Reprezentantii companiei imobiliare au declarat ca "tranzactia este semnificativa" si "spune multe despre increderea si siguranta celor care, prin aceasta decizie financiara, au hotarat sa se mute in Aspen", a declarat fondatorul Joshua & Co., Joshua Saslove.

De altfel, agentii imobiliari sustin ca numarul celor care s-au interesat sa cumpere o proprietate in zona a crescut semnificativ in ultima perioada, adaugand ca "tranzactia indica o revenire la o piata imobiliara mai normala, ceea ce este imbucurator".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1338 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    la cate prime de milioane se dau de la firmele fal (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:49)

    nenea [anonim]

    imenare....cred si eu ca se cumpara numai case scumpe. casele ordinare...asteapta
  • -3 (7 voturi)    
    ori e gresit ori nu calculez eu bine (Miercuri, 15 iulie 2009, 11:05)

    eu [anonim]

    Locuinta are peste 25.000 de metri patrati,
    cat de mare este un dormitor 1000m x 1000m
    si asta doar un dormitor ...
    eu unu nu cred ca exista o locuinta de 25.000 mp
    si stiri din astea fantoma pot sa fac si eu ... : " in china a fost vanduta o casa peste 2 milioane euro desi casa era din chirpici ... "
    daca ai pus stirea pune si o poza .... fa ca stirea sa fie mai credibila
    • +4 (6 voturi)    
      Nu calculezi tu bine (Miercuri, 15 iulie 2009, 11:21)

      qwe [anonim] i-a raspuns lui eu

      25.000mp = aprox 158m x 158m; 1000x1000=1 milion.
      Asta se intampla daca sari peste clasele 1-4 si oricum nimeni nu da 2 bani daca tu crezi ca exista sau nu o locuinta de 25.000mp
      • +1 (1 vot)    
        deci (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:31)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui qwe

        Omul avea dreptate cu suprafata totala, dar bine ca esti tu destept, cu 4 clase si cu opinii valoroase.

        Daca nu stie cat face 1000x1000 nu inseamna ca automat casa are 25000mp. Daca presupui ca suprafata totala a dormitoarelor este de 25% din suprafata casei, tot iese o medie de 600mp/dormitor. Da, ai dreptate, nu are 100 de hectare, dar si 600mp e cam mult pentru un dormitor.
  • 0 (0 voturi)    
    Pe acolo are casa... (Miercuri, 15 iulie 2009, 11:32)

    Vorbe goale [anonim]

    ... si Geoana, ar merita verificat daca nu si-a facut un upgrade.
  • -2 (2 voturi)    
    Problema de matematica: (Miercuri, 15 iulie 2009, 11:47)

    eu [anonim]

    Cum construiesti o casa de 25.000 mp (2,5 ha) pe un teren de 1,8 ha?
    • +3 (3 voturi)    
      Raspuns de logica: (Miercuri, 15 iulie 2009, 12:28)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui eu

      pe mai multe nivele.
    • +1 (1 vot)    
      probabil (Miercuri, 15 iulie 2009, 12:42)

      _Jack_ [utilizator] i-a raspuns lui eu

      ca o eroare s-a strecurat pe undeva. Probabil ca erau 25000 sqf care sunt vreo 3000 de metrii patrati, ceea ce este oricum foarte mult pentru orice casa
  • +1 (1 vot)    
    este un intreg domeniu, nu o locuinta (Miercuri, 15 iulie 2009, 12:27)

    cristi [anonim]

    Este un intreg domeniu cu un teren aferent de 18 000 mp si o locuinta de 25.000?! Au gresit cu siguranta un zero, probabil are 2500 mp
  • 0 (0 voturi)    
    problema e in capul tau (Miercuri, 15 iulie 2009, 12:29)

    andrei_ [anonim]

    O construiesti supraetajata.
  • +2 (2 voturi)    
    mica rectificare (Miercuri, 15 iulie 2009, 12:30)

    cristi [anonim]

    intreti pe situl companiei de real estate

    http://www.joshuaco.com/mls/listings

    Probabil 25.000 erau sqf nu mp, adica se scade un zero

    NR: multumim. Am corectat.