Rapperul 50 Cent a incercat o mica specula imobiliara si s-a fript

de Cristian Orgonas     khris
Duminică, 26 iulie 2009, 10:02 Economie | Imobiliar

In anii ‘90, Mike Tyson a vrut sa faca bani din imobiliare insa a dat-o in bara, ajungand falit dupa ce si-a pierdut toata averea de 300 de milioane de dolari investind in afaceri falimentare.

Rapperul 50 Cent s-a gandit ca nu ar fi rau sa profite si el de cresterea pretului la imobile, insa criza i-a stricat socoteala.

In 2005, omul a cumparat casa lui Mike Tyson din Connecticut cu 4.1 milioane de dolari, a investit 6 milioane in renovare si reparatii, dupa care a scos-o la vanzare cu $18.5 milioane. Trebuie spus ca aceasta casa are o suprafata de 4,645 mp, 18 dormitoare si 37 de bai (!!).

Cum clientii nu s-au inghesuit, in octombrie anul trecut pretul a scazut cu 22%, ajungand la $14.5 milioane, dar cum nici aceasta oferta speciala nu a atras musterii, 50 Cent a mai coborat odata pretul anul acesta in mai, casa fiind acum oferita la $10.9 milioane, pret in scadere cu 41% fata de cel initial.

Citeste restul materialului si comenteaza pe khris.ro.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

2990 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    pretul corect (Duminică, 26 iulie 2009, 10:22)

    zdragomir [utilizator]

    50 de centi pentru casa!
  • +4 (8 voturi)    
    news (Duminică, 26 iulie 2009, 10:27)

    Aramis [utilizator]

    Domnilor de la Hotnews, daca continuati tot asa cu asemenea (breaking) news, eu am sa ma las de urmarit situl vostru. Ce treaba am eu cu 50 Cents????
    Asta e curat anti-news
  • +2 (2 voturi)    
    corectie (Duminică, 26 iulie 2009, 10:39)

    sorin [anonim]

    50 cent e corect. nu 50 cents.
    NR. Multumim, am corectat.
  • +2 (2 voturi)    
    Bilant (Duminică, 26 iulie 2009, 11:09)

    Orpheus [utilizator]

    Cheltuieli: 10.1 mil $
    Venituri: 10.9 mil $
    Castig: 800 000 $

    M-as frige si eu cu suma asta!
    • 0 (2 voturi)    
      Nu cred... (Duminică, 26 iulie 2009, 11:48)

      50 da bani [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      Daca ai avea cheltuieli de 400.000 de dolari pe luna ca rapperul, nu cred ca ti-ar conveni! Sa incercam sa vedem lucrurile putin mai sus de piciorul broastei, da?
      • +3 (5 voturi)    
        Pai cine il pune sa cheltuie atitia bani... (Duminică, 26 iulie 2009, 12:40)

        Claude [anonim] i-a raspuns lui 50 da bani

        ... niste coliere de sfoara ar putea inlocui tonele de metale de la gitul sau...
    • 0 (0 voturi)    
      calcul (Duminică, 26 iulie 2009, 22:27)

      v [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      aproximare bruta: 10.1 tinuti in banca 4 ani, cu 5% dobanda medie ar aduce cam 2 milioane in plus. deci frigerea e de 2-0.8 milioane= aprox 1.2 milioane de dolari de fapt. sigur te-ai frige si tu?
      • 0 (0 voturi)    
        dobanda (Luni, 27 iulie 2009, 2:38)

        cristian [anonim] i-a raspuns lui v

        dobanda medie e undeva la 2% afara
    • 0 (0 voturi)    
      ehe... (Luni, 27 iulie 2009, 16:40)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Nu stii cat l-a costat impozitul pe casa aia, daca pe o casuta in chicago costa cel putin 7000 pe an.
      Eu cred ca iese rau in pierdere, pana isi revin imobiliarele mai e cale lunga, sau mai bine zis pana incep sa se vanda si alte case cu exceptia caselor vandute de banci.