Rapperul 50 Cent a incercat o mica specula imobiliara si s-a fript

de Cristian Orgonas     khris
Duminică, 26 iulie 2009, 10:02 Economie | Imobiliar

In anii ‘90, Mike Tyson a vrut sa faca bani din imobiliare insa a dat-o in bara, ajungand falit dupa ce si-a pierdut toata averea de 300 de milioane de dolari investind in afaceri falimentare.

Rapperul 50 Cent s-a gandit ca nu ar fi rau sa profite si el de cresterea pretului la imobile, insa criza i-a stricat socoteala.

In 2005, omul a cumparat casa lui Mike Tyson din Connecticut cu 4.1 milioane de dolari, a investit 6 milioane in renovare si reparatii, dupa care a scos-o la vanzare cu $18.5 milioane. Trebuie spus ca aceasta casa are o suprafata de 4,645 mp, 18 dormitoare si 37 de bai (!!).

Cum clientii nu s-au inghesuit, in octombrie anul trecut pretul a scazut cu 22%, ajungand la $14.5 milioane, dar cum nici aceasta oferta speciala nu a atras musterii, 50 Cent a mai coborat odata pretul anul acesta in mai, casa fiind acum oferita la $10.9 milioane, pret in scadere cu 41% fata de cel initial.

Citeste restul materialului si comenteaza pe khris.ro.


Citeste mai multe despre   






















2984 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    pretul corect (Duminică, 26 iulie 2009, 10:22)

    zdragomir [utilizator]

    50 de centi pentru casa!
  • +4 (8 voturi)    
    news (Duminică, 26 iulie 2009, 10:27)

    Aramis [utilizator]

    Domnilor de la Hotnews, daca continuati tot asa cu asemenea (breaking) news, eu am sa ma las de urmarit situl vostru. Ce treaba am eu cu 50 Cents????
    Asta e curat anti-news
  • +2 (2 voturi)    
    corectie (Duminică, 26 iulie 2009, 10:39)

    sorin [anonim]

    50 cent e corect. nu 50 cents.
    NR. Multumim, am corectat.
  • +2 (2 voturi)    
    Bilant (Duminică, 26 iulie 2009, 11:09)

    Orpheus [utilizator]

    Cheltuieli: 10.1 mil $
    Venituri: 10.9 mil $
    Castig: 800 000 $

    M-as frige si eu cu suma asta!
    • 0 (2 voturi)    
      Nu cred... (Duminică, 26 iulie 2009, 11:48)

      50 da bani [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      Daca ai avea cheltuieli de 400.000 de dolari pe luna ca rapperul, nu cred ca ti-ar conveni! Sa incercam sa vedem lucrurile putin mai sus de piciorul broastei, da?
      • +3 (5 voturi)    
        Pai cine il pune sa cheltuie atitia bani... (Duminică, 26 iulie 2009, 12:40)

        Claude [anonim] i-a raspuns lui 50 da bani

        ... niste coliere de sfoara ar putea inlocui tonele de metale de la gitul sau...
    • 0 (0 voturi)    
      calcul (Duminică, 26 iulie 2009, 22:27)

      v [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      aproximare bruta: 10.1 tinuti in banca 4 ani, cu 5% dobanda medie ar aduce cam 2 milioane in plus. deci frigerea e de 2-0.8 milioane= aprox 1.2 milioane de dolari de fapt. sigur te-ai frige si tu?
      • 0 (0 voturi)    
        dobanda (Luni, 27 iulie 2009, 2:38)

        cristian [anonim] i-a raspuns lui v

        dobanda medie e undeva la 2% afara
    • 0 (0 voturi)    
      ehe... (Luni, 27 iulie 2009, 16:40)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Nu stii cat l-a costat impozitul pe casa aia, daca pe o casuta in chicago costa cel putin 7000 pe an.
      Eu cred ca iese rau in pierdere, pana isi revin imobiliarele mai e cale lunga, sau mai bine zis pana incep sa se vanda si alte case cu exceptia caselor vandute de banci.