In trimestrul doi din 2009

Piata investitiilor imobiliare in Romania, la cel mai mic nivel trimestrial din ultimii cinci ani: 12 milioane euro

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 6 august 2009, 20:32 Economie | Imobiliar

 documente
Piata investitiilor imobiliare din Romania (vanzari si cumparari de imobile pe toate sectoarele de piata) a atins doar 12 milioane euro in trimestrul doi din acest an, in scadere cu 98,3% fata de aceeasi perioada a anului trecut, arata un studiu realizat de compania de consultanta imobiliara Cushman & Wakefield.

Oficialii reprezentantei din Romania sustin ca acesta este cel mai mic nivel trimestrial din ultimii cinci ani. In Europa, volumul tranzactiilor imobiliare s-a stabilizat in trimestrul doi din acest an la 11,97 miliarde dolari, cu 2,5% mai mult decat in trimestrul anterior din acest an, dar cu 56,2% mai putin decat in perioada similara din 2008.

"Volumul tranzactiilor imobiliare inregistrate in cursul celui de-al doilea trimestru din 2009 in Romania a atins un nivel de doar 12 milioane euro. Acesta este cel mai redus nivel trimestrial inregistrat in ultimii 5 ani. Comparativ cu perioada corespunzatoare din 2008, s-a inregistrat o scadere de 98%, reflectand blocajul existent pe piata. Incertitudinile privind stabilitatea economica a Romaniei si scaderea ratingului de tara au condus la scaderea interesului investitorilor internationali pentru Romania", a declarat Costel Florea, partener director departament investitii Cushman & Wakefield Romania.

Randamentele din 2007 vor mai fi atinse in minim cinci ani

Florea mai sustine ca "revenirea pietei imobiliare din Romania va fi foarte lenta, si probabil va fi necesara o perioada de minim 5 ani pentru a mai ajunge la randamentele inregistrate in 2007. Un avantaj major al pietei imobiliare din Romania poate fi reprezentat de valoarea scazuta a stocului de spatii existent pentru toate segmentele. Odata cu revenirea cererii de spatii, este posibil sa asistam la o crestere a activitatii de dezvoltare, insa acest lucru nu se va intampla inainte de a doua jumatate a anului 2010".

Datele studiului arata ca in prima jumatate a acestui an, piata investitiilor in Europa a ajuns la 23,6 miliarde euro, in scadere cu 66% fata de prima jumatate a lui 2008. In Romania, piata investitiilor imobiliare a ajuns la 62 milioane euro, cu 92% mai putin decat in prima jumatate a anului trecut (815,3 milioane euro).


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1530 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Preturili ... (Joi, 6 august 2009, 20:48)

    Boboc [anonim]

    Pai cine se arunca la cumparat , la preturi de peste 1.000 euro mp ? Mai sus isi reclama cineva vanzarea de ap cu 2 cam in Baneasa pretinzand peste 1.100 euro /mp ... pe ce lume traiti , voi nu intrati in criza ?! La mai mare si la mai multi "prosti" !!!
    • -7 (7 voturi)    
      nu oricine cumpara casa (Joi, 6 august 2009, 21:17)

      bery [anonim] i-a raspuns lui Boboc

      stai linistit. cu 2 lei n-o sa-ti cumperi niciodata casa...in cativa ani o sa tanjesti la preturile de acum !
      • +3 (3 voturi)    
        mda si eu ma gandeam la asta (Joi, 6 august 2009, 21:45)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui bery

        dar preturile vor mai scadea, asta-i sigur, la fel de sigur cum ca vor si creste.
        Totul e sa stii cand sa cumperi.
      • +5 (5 voturi)    
        Punem pariu? (Joi, 6 august 2009, 22:33)

        Baumann [anonim] i-a raspuns lui bery

        Cu 2 lei nu, dar cu 50,000 de Euro da! CASA, nu apartament. Daca am ceva relatii la banci o pot lua si cu 20,000! De la fraieri ca tine, care si-au amanetat 30 de ani din viata si acu' nu mai pot plati! Pe lumea asta ghinionul unora inseamna norocul atora!
        PS. Cand ai dus cheile masinii inapoi la PBN?
        • 0 (0 voturi)    
          vorba lui costi costita (Joi, 6 august 2009, 23:03)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui Baumann

          suparat, suparat
      • +3 (3 voturi)    
        minunat (Joi, 6 august 2009, 23:51)

        abc [anonim] i-a raspuns lui bery

        Le spui la astia ca e scadere de 98% si ei tot trag cu cresterea lu' peste. Si daca le-ai spune ca e scadere cu 101% tot ar tine-o langa cu cresterile care or sa vina.
        O sa vina cresterile care au fost pana acum la calendele grecesti. Eu zic sa le astepti pe astea @bery.
  • +4 (4 voturi)    
    curios (Joi, 6 august 2009, 21:14)

    superior [utilizator]

    daca in 2008 constructiile reprezentau "motorul" economiei, cantarind greu in valoarea PIB-ului, acum prezinta o scadere de 98,3%...si astia negociaza o scadere de 3,4 hai fie 8%...sa nu ajungem pe la 80%..
  • +6 (6 voturi)    
    ce bine imi pare ca ati luat teapa .... (Joi, 6 august 2009, 22:25)

    purolator [anonim]

    Avem un deficit demografic serios si in mod sigur in urmatorii ani nu se va redresa nimic dimpotriva va scadea rata natalitatii. Au sa fie tot mai putini romani fizici si cuatat mai putini care sa vrea sa cumpere imobiliare la preturi fanteziste.
    Preturile la imobiliare nu au cum sa creasca nici macar peste 5 ani.
    Exista totusi o speranta poate importam niste africani ...sa cumpere ei la preturile agentilor imobiliari, agenti care nici acum nu realizeaza cat de exagerate sunt preturile dezvoltatoriilor.

    Se vede clar cum reactioneaza piata in conditiile in care cancerul format din banci nu mai dau credite stupide.
    Gata, ati mancat fratiilor, acum trebuie sa va platiti cam scump ratele la minunatele cutii comuniste in care ati tot insitat ca sunt o investitie.

    vai ce bine imi pare ca ati luat teapa ....
    • -3 (5 voturi)    
      circuitul economic (Joi, 6 august 2009, 23:11)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui purolator

      Trebuie sa fi sinucigaj sa gandesti asa. Chiar daca nu ai afaceri imobiliare, nu trebuie sa uiti ca banii care intra in circuitul economic indiferent de unde, ajung indirect si la buticul sau vulcanizarea la care lucrezi.
      • +5 (5 voturi)    
        da da (Vineri, 7 august 2009, 0:35)

        zvezda [anonim] i-a raspuns lui rov

        dar mai ales pe importuri de produse de lux.
        Nici o bula speculativa nu creeaza o economie sanatoasa. Din contra.
  • +6 (6 voturi)    
    pretul pietei (Joi, 6 august 2009, 22:41)

    goe [anonim]

    Preturile vor scadea puternic in urmatorul an, in special la anul in primavara (deh, speranta moare ultima, iar vanzatorii inca mai spera sa vanda parcele in lanul cu porumb la pret de Times Square). Piata nu va putea ramane blocata la nesfarsit. Nivelul din 2007 se va atinge din nou cand va fi salariul mediu in Romania 2000 de euro. Cum acum salariul mediu e de aprox 400 de euro, daca ii aplicam o crestere anuala de 6% (sa nu ziceti ca nu sunt optimist), ajungem la minunata cifra de 27 de ani (si ceva). Asa ca, dragi vanzatori, nu va grabiti sa vindeti ieftin ca acusi se va atinge nivelul din 2007.
  • +3 (3 voturi)    
    Duduie piata imobiliara :)))) (Joi, 6 august 2009, 23:43)

    abc [anonim]

    Scadere de 98%. Pai asta e masacru. E hiroshima in imobiliare.
    • +2 (2 voturi)    
      minunat (Vineri, 7 august 2009, 0:07)

      abc [anonim] i-a raspuns lui abc

      Nu se mai scoala pretul in imobiliare nici cu "prima-casa" :))))
      • +1 (1 vot)    
        Tare (Vineri, 7 august 2009, 9:41)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui abc

        Tare asta! Nu se mai scoala, dar uite ce frumos atarna! :)))

        La noi criza va incepe abia dupa alegeri. Aveti putina rabdare si veti vedea cum ne vom descurca la anu' fara sa mai putem lua imprumuturi si avand datorii enorme. Dar de foame nu vom muri, doar ca vom merge in vacante la bulgari, "ca e mai ieftin" :)
  • +1 (1 vot)    
    Ce cifre (Vineri, 7 august 2009, 9:51)

    OVE [anonim]

    Doamne ce cifre. Scaderi de 98% la vanzari imobiliare si de 92% la investitii. Eu credeam ca avem doar un 70-80%. Inca mai speram sa nu ajungem toti constructorii someri. Practic aceste cifre spun totul. 12milioane de euro vanzari in 3 luni!!! Asta e practic ZERO. 2 scari de bloc vandute in 3 luni. Scaderea cu 92% a nivelului investitilor spune ca de fapt doar unii dintre investitori mai baga bani sa termine ce au inceput anul trecut. Fratilor e DEZASTRU. TREZITI-VA.
  • +1 (1 vot)    
    Pret corect Bucuresti: (Vineri, 7 august 2009, 11:12)

    AlinN [anonim]

    700RONX12X5=42000RON=10.000Euro-garsoniera.
    Asa se intampla in lumea civilizata: cam salariul mediu pe 3-5 ani.
    Ne vom civiliza si noi. Repede.
    O sa vedeti critici la acest pret: Bucurestiul este ceva special/romanul este atasat de proprietatea imobiliara/ in strainatate este altfel de fapt/alte elucubratii in general ale fostilor agenti imobiliari- pentru ca (multumesc lui Dumnezeu) acum nu mai exista aceasta meserie. Lasand prostiile in spate: ne vom civiliza si noi, si vom avea locul cuvenit in harta imobiliara globala. 250.000Euro 50mp Londra -10.000Euro 30mp Bucuresti. Asta probabil pentru ca PIB-ul UK este de 25 ori mai mare decat PIB-ul Romaniei (nu am cifre exacte). Ce vreau sa explic celor tentati sa-si ia "Prima teapa" este sa mai astepte. Preturile trebuie sa aibe o logica. Inca nu au logica la noi. La noi este tara cea mai saraca in Europa cu preturi mai mari decat in Londra. Ceva este subred. In continuare.
  • 0 (0 voturi)    
    Piata investitiilor imobiliare in Romania (Vineri, 7 august 2009, 11:40)

    ChrisR [anonim]

    2009 q2

    Croatia = 0
    Czech = 0
    Luxembourg = 0
    Slovakia = 0

    ??????????