Romania, pe primul loc in UE in functie de avansul sectorului constructiilor in iunie

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 19 august 2009, 14:05 Economie | Imobiliar

Romania a inregistrat o crestere de 9,3% a sectorului constructiilor in luna iunie, comparativ cu luna anterioara, acesta fiind cel mai mare avans din Uniunea Europeana, potrivit datelor Eurostat. La nivelul Uniunii Europene activitatea din acest sector a scazut cu 3,3% in iunie, in vreme ce in tarile din zona euro declinul a fost de 1,1%.

In opt dintre cele 11 state pentru care Eurostat a prezentat date statistice s-a inregistrat o scadere a activitatii in constructii, in vreme ce in patru tari productia a crescut. In afara de Romania, sectorul constructiilor a mai crescut in iunie in Bulgaria (1,5%), Polonia (1,2%) si Cehia (1%). Cele mai mari sacderi au fost consemnate in Suedia (-3,8%), Portugalia (-3,3%) si Slovacia (-2,0%).

Comparativ cu perioada similara a anului trecut, activitatea in sectorul constructiilor a scazut cu 14,1% in Uniunea Europeana si cu 8,8% in zona euro.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

977 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    jale mare.... (Miercuri, 19 august 2009, 14:16)

    Nicky [anonim]

    Vaaaaaiiii ce jale.....
    Se prervede la orizont incetinirea crizei, chiar revenirea...vai ce ne facem noi bloggeri, analistii, frecangii....ce mai scriem la gazete.........
    • +3 (7 voturi)    
      da sigur, incetinirea crizei (Miercuri, 19 august 2009, 14:26)

      gogou [anonim] i-a raspuns lui Nicky

      Da, se prevede "incetinirea" crizei. Si dupa alegeri "stoparea" ei.
      O sa fie jale baiatule, jale!
    • -1 (1 vot)    
      Hai ca va roade invidia...! (Miercuri, 19 august 2009, 14:54)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Nicky

      a zis bocanila ca programul "prima casa" ne scoate din criza? e, acum uite, ca s-au vandut apartamente in blocurile vechi ale lui ceasca, si a "crescut" volumul constructiilor!!! hi, hi, hi... si mai si radeati de el! nu-i frumos sa radeti de oamenii prosti, ca sunt destul de batuti de dumnezeu, asa se spune pe la tara!!!
  • +3 (7 voturi)    
    9.3% din cât? (Miercuri, 19 august 2009, 14:22)

    ady624 [utilizator]

    Stimați boieri dumneavoastră, vă jucați cu procente, și e periculos. Dacă în România a crescut piața construcțiilor cu 9.3% din să zicem 10M euro pe an și în Cehia a crescut cu 1% dintr-un miliard de euro, atunci vorbim de 0.93M euro în România comparativ cu 10M euro în Cehia. Și atunci cine e pe primul loc, Adi, Adi.... cine e pe primul loc... e Daniela Gyorfy!!!!

    Adrian

    PS: Valorile date ca exemplu sunt pur fictive. Orice asemănare cu realitatea sunt rău-voite.
    • +2 (2 voturi)    
      ori esti rauvoitor (Miercuri, 19 august 2009, 22:19)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui ady624

      ori esti rauvoitor, ori surd si nu auzi pompele de ciment ... se construieste in continuare, cel putin in Bucuresti, si nu de doar 10 milioane.

      Acum vre-o doua zile citeam despre cresterea comenzilor industriale in .ro cu 20% fata de luna anterioara ...
      • 0 (0 voturi)    
        Ok (Miercuri, 19 august 2009, 23:00)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui emilper

        Dar comparațiile nu se fac în procente. Nu mă interesează comparația cu Cehia sau cu alte state, ci vreau să știu cât înseamnă 9.3% în valori absolute. Un milion de euro? Zece? O sută? O mie? Cât?

        Mersi,
        Adrian
    • 0 (0 voturi)    
      Sa demonstram cu orice pret ca suntem destepti (Miercuri, 19 august 2009, 22:52)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ady624

      "Clasamentul" prezentat se face pe procente.
      Nu te ambala, "clasamentul" prezentat nu prezinta decat o realitate, nu incearca sa ne faca pe noi sa ne simtim mai bine sau mai "tari in mufa" ca altii.

      Boala noastra cea grea pe care am contractat-o dupa '89 este ca incercam mereu sa ne comparam cu altii. Si cand trebuie dar si cand nu trebuie.
      • 0 (0 voturi)    
        Aștept de la ziariști (Miercuri, 19 august 2009, 23:01)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Aștept de la ziariști să-și facă treaba corect și să vină cu valori reale. Procentele sunt înșelătoare pentru că nu se aplică aceleiași baze.

        E foarte bine că a crescut. Calitatea a crescut și ea?

        Adrian
    • 0 (0 voturi)    
      Asemănări (Miercuri, 19 august 2009, 23:02)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui ady624

      Orice asemănări, nu asemănare... Ți-am zis....

      Adrian
  • +2 (2 voturi)    
    stire pozitiva (Miercuri, 19 august 2009, 16:59)

    gepeto [anonim]

    Este prima data cand citesc o stire pozitiva in care Romania este pe primul loc. Pana acum presa ne-a obisnuit cu stiri negative in care Romania era pe primul loc si stiri pozitive in care Romania era pe ultimul loc.