Imperiul Roman: Abramovici si-a cumparat domeniu de lux pe o insula din Caraibe

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 18 septembrie 2009, 20:04 Economie | Imobiliar

Magnatul rus, Roman Abramovici si-a mai adaugat o proprietate in "lada cu jucarii", care deja include un castel in Antibes, o echipa de fotbal si unul dintre cele mai mari yachturi din lume. Patronul gruparii Chelsea Londra si-a achizitionat un domeniu de lux pe o insula din Caraibe, in schimbul sumei de 90 de milioane dolari, scrie Wall Street Journal.

Abramovici a achizitionat in insula St. Barts din Marea Caraibelor un teren de 70 de acri, pe care se afla numeroase vile cu vedere la mare, terenuri de tenis, cluburi si restaurante.

Oligarhul rus si-a achizitionat in luna iunie cel mai mare iaht din lume, evaluat la circa 352 de milioane de euro, dotat cu un sistem militar de detectare a rachetelor, doua heliporturi, spa de lux, piscina si chiar un minisubmarin.

Iahtul, Eclipse, are aproape 170 de metri lungime si a fost construit de santierele Blohm & Voss din Hamburg, Germania.

Abramovici, omul cu a 11-a avere din lume potrivit Forbes, mai are trei iahturi: Pelorus (115 metri), Ecstasea (86 de metri) si Sussurro (circa 50 de metri).

Fiul unor parinti evrei, Abramovici, in varsta de 42 de ani, si-a inceput afacerile vanzand ratuste de plastic in apartamentul sau din Moscova, dar, dupa numai cativa ani afacerile sale s-au extins de la grupuri petroliere la ferme de porcine.

Cel mai bogat om din Rusia a prosperat in timpul mandatelor lui Vladimir Putin la Kremlin, iar criticii spun ca si-a folosit relatiile in guvern pentru a prelua foste companii de stat.

Abramovici ar fi pierdut peste 15 miliarde de euro din cauza crizei financiare.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2409 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Dedicaţie (Vineri, 18 septembrie 2009, 20:12)

    Rangă [anonim]

    “In lumea actuala, se investeste de cinci ori mai mult in medicamente pentru virilitatea masculina si silicoane pentru femei, decat in vindecarea bolii Alzheimer. Din aceasta cauza in cativa ani, vom avea batrane cu ţîţe mari si batrani cu p…a tare, dar niciunul nu-si va aduce aminte la ce servesc”.

    PS Autor necunoscut
  • -3 (3 voturi)    
    abramovici e un mister si locatiile sunt ale kgb (Vineri, 18 septembrie 2009, 20:27)

    Eneas [anonim]

    daca puteti dezlega o sarada va o prezint :
    -se ia de pe strada un rus de origine iudaica ,care vindea martisoare prin Moscova in anii 90 ,
    -se privatizeaza pe o rubla petrolul din RSS Autonoma Evreiasca -aflat undeva pe langa cercul polar acestui evreu de origine rusa
    -acesta fuge la Londra cand cade Eltin si vine Putin
    -spre deosebire de altii ca el ,ramane in bune relatii cu Putin
    urmeaza intrebarea : al cui e clubul Chelsea , al cui e palatul din Antibes si al cui e domeniul de pe insula ?iahtul nu se pune , e mijloc circulant
  • -2 (2 voturi)    
    impderiul roman (Vineri, 18 septembrie 2009, 21:08)

    moasa stefania [anonim]

    de unde are hndicapatulasta de Abramovici atata banet? Oare? \Nu crezi ca toata lumea se intreaba? la fel ca si mine !?! Oare !?! Este un rahat umplut cu perje !?! Stie el expresia !!!! Poate fi folosita ! Un mare rahat cu perje !!!!!!!!!!!!!! Nu are pic de cultura !
    in nici un domeniu ! De unde are atatia bani ?!?
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 18 septembrie 2009, 21:08)

    irlandezu [anonim]

    ...iar tichia de margaritare...

    banii de la mutu ar fi pt plata la intretinere
  • -1 (1 vot)    
    Banii lu' Mutu !!!- Blestem (Vineri, 18 septembrie 2009, 21:15)

    Canadezu [anonim]

    Sa vada el banii de la Mutu, cand mi-oi vedea eu ceafa !
    Stati-ar in gat, hahalero ! Te-mbucuri la banii munciti de Mutu' nostru national !!!!
    • +2 (2 voturi)    
      lol... (Vineri, 18 septembrie 2009, 21:58)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Canadezu

      ...mi-e mila de tine, prietene... si de Mutu' tau national...
      Toata Romania a ajuns ca o scara de bloc unde se scuipa seminte datorita celor ca tine.

      Hai Romania!
      • 0 (0 voturi)    
        Nimeni n-a vazut contractul ... (Duminică, 20 septembrie 2009, 19:51)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Ion

        ... pe care Mutu l-a semnat cu Chelsea. In conditiile astea, avand in vedere modul in care se compune de obicei un contract comercial, eu nu cred ca ceea ce cere Chelsea va sta in picioare in fata unui tribunal civil. Asa ca pe baze strict legale, desi sunt doar simple presupuneri, eu cred ca probabilitatea ca Mutu sa fie obligat sa plateasca e mica.

        In alta ordine de idei, daca te uiti matale pe forum-uri, inclusiv britanice, ai sa vezi ca parerile sunt impartite generalizat. Asa ca io nu vad de ce n-are omu' dreptu' la o opinie a lui, abstractie facand de modul de exprimare, care e oricum doar chestie de stil, si nu afecteaza forma.
  • -1 (1 vot)    
    oare? (Vineri, 18 septembrie 2009, 22:04)

    Moi [anonim]

    70 de acri?... unde-i tine? Pe yacht?
    • 0 (0 voturi)    
      insula (Vineri, 18 septembrie 2009, 23:20)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Moi

      E vorba o insula...
  • +1 (1 vot)