AnunturiParticulari.ro: Preturile cerute pentru apartamentele vechi din Bucuresti au scazut in medie cu cel putin 30% in septembrie 2009

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 8 octombrie 2009, 13:20 Economie | Imobiliar

Preturile cerute de proprietari pentru apartamentele vechi din Bucuresti scoase la vanzare in septembrie au scazut in medie cu cel putin 30%, pretul cerut pe un apartament de doua camere ajungand in prezent la pretul solicitat, anul trecut, pe o garsoniera, potrivit datelor prezentate joi de serviciul de monitorizare si statistica imobiliara, AnunturiParticulari.ro.

"Fata de anul trecut preturile au scazut in medie cu cel putin 30 de procente. Pentru o garsoniera se solicita atunci, in medie, pretul cerut la momentul actual pentru un apartament de 2 camere.  In prezent pretul de strigare pentru o garsoniera este de 46.800 de euro, cu 35% mai scazut fata de perioada anului trecut. Un apartament de 2 camere era scos la vanzare acum un an cu un pret mediu ce depasea 100.000 de euro, devansand chiar si pretul actual pentru un apartament de 3 camere", se arata in analiza.

Datele anunturiparticulari.ro arata ca, in prezent, pretul mediu solicitat pentru doua camere este de 69.400 euro, cu 32% mai mic decat in luna septembrie a anului trecut. Pentru apartamentele de trei camere proprietarii au cerut in medie in luna septembrie 2009 un pret de 93.300 de euro, cu 37% mai mic decat acum un an. In cazul apartamentelor de patru camere, pretul mediu al acestora a scazut in septembrie cu 31% fara de aceeasi perioada din 2008, fiind de 130.000 euro.

Scadere drastica a numarului de noi oferte

Conform analizei AnunturiParticulari.ro, in luna septembrie numarul total de oferte de apartamente vechi scoase la vanzare in Bucuresti a fost de 2.193 apartamente, in scadere cu 1% fata de luna anterioara, insa intr-o scadere drastica fata de luna similaqra a anului trecut cand erau scoase spre vanzare 3621 apartamente.

"Fata de aceeasi perioada de anul trecut, numarul ofertelor nou aparute s-a redus drastic. In unele cazuri oferta s-a redus la jumatate. Este vorba de numarul garsonierelor care s-a diminuat cu 49%. Ofertele noi pentru apartamentele de 2 camere s-au redus cu 36%, pentru 3 camere reducerea a fost de 40% si de 16% pentru cele de 4 camere", mentioneaza analiza.

In privinta tendintei preturilor, reprezentantii AnunturiParticulari.ro spun ca in ultimele luni se asista la o stagnare, preturile oprindu-se din prabusirea rusca inceputa la jumatatea anului trecut, dar ca "nu se poate vorbi de o stabilizare, ci mai degraba de o linistire a pietei".

AnunturiParticulari.ro este un serviciu lansat in anul 2001 de compania Agentie.Net, statistica prezentata are la baza ofertele imobiliare din Bucuresti, publicate de proprietari de locuinta particulari in presa scrisa si pe internet, iar pretul mediu este obtinut pe baza preturilor solicitate initial de proprietari.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2018 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Mai este loc (Joi, 8 octombrie 2009, 13:46)

    Claudiu [anonim]

    Ce nu spun ei totusi este ca euro a crescut cu vreo 20% fata de anul trecut, deci scaderea pentru cei cu venituri in ron e apa de ploaie.
  • +3 (3 voturi)    
    In iulie a fost cel mai mic pret (Joi, 8 octombrie 2009, 13:48)

    neagoe [anonim]

    Da, au scazut cu 30% fata de anul trecut, dar nu au ajuns la o valoare de bun simt. Din pacate preturile au crescut doua luni consecutive: august 0.5% (fata de iulie), septembrie: 1,3% comparativ cu august ... (v. money channel).
    • 0 (4 voturi)    
      adica (Joi, 8 octombrie 2009, 14:12)

      alex [anonim] i-a raspuns lui neagoe

      De ce "din pacate"?
  • +3 (5 voturi)    
    mai sa fie - iar dezinformati? (Joi, 8 octombrie 2009, 14:39)

    eu [anonim]

    observ, fiind direct interesant de subiet din postura de chirias, ca acest tip de articole este noua metoda prin case se incearca manipularea pietei.

    pretul curent de 48.000 pentru o garsoniera este ireal - veniti cu statistici cate garsoniere de 48k s-au vandut in ultimele 12 luni in Bucuresti nu dezinformati!

    ce factori justifica acest pret exorbitant pentru niste cutii mizerabile de 20-30 de ani ? Cine plateste 50.000E pentru o garsoniera de 30-40m in acest oras este un inconstient si isi merita soarta de sclav pe care o va imbratisa cu succes in anii ce vor veni.

    preturile de 100.000 de anul trecut erau utopii ale proprietarilor ce se visau toti miliardari peste noapte si cresteau preturile cu 5000 pe luna 'pentru ca asa creste piata' fata a tine cont ca 'piata' era de fapt reprezentata de anunturile false postate de agentiile imobiliare in goana dupa castiguri usoare.

    statul se da peste cap sa nu lase preturile sa cada la pretul lor real si la posibilitatile reale ale celor care isi cauta o locuinta DAR nu va putea face asta pentru mult timp. marele program 'prima vrajeala' a aratat ca de fapt orasul inca e plin de fraieri care au considerat ca platind 63.000 pe un ap. cu 2 camere l-au prins pe dzeu de picior... mai vedem peste 1-2 ani cand preturile se vor echilibra vis-a-vis de cerere nu de specula


    no voi plati niciodata mai mult de 20-25.000 pe o garsoniera si mai mult de 35-40.000 pe un ap. cu 2 camere in acest oras mizerabil si infect DESI imi permit sa imi iau chiar si la preturile de azi.
    • 0 (2 voturi)    
      si eu am fost chirias pana recent (Joi, 8 octombrie 2009, 15:31)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui eu

      pana in august de fapt, deci iti inteleg punctele de vedere, ce nu inteleg este de ce esti atat de ipocrit... oras mizerabil si infect? pleaca.

      acum la subiect: intr-adevar, preturile de apartamente au scazut bine pana in iulie, cand au fost Mentinute de prima casa, prin care mi-am luat si eu ap. , la jumatatea pretului la care era anul trecut.

      In continuare, preturile la chirii au stagnat, cu toate ca a inceput anul universitar, ceea ce inseamna ca va fi loc si pentru scaderi.

      In concluzie, preturile apartamentelor vor mai scadea cu maxim 25%, pt ca mai mult NU POT scadea (o garsoniera nu va costa niciodata cat o masina noua) tocmai din cauza cetatenilor ca scarbitul de mai sus sau ca mine, care au NEVOIE de Bucuresti, pentru ca acasa in provincie nu gasesc loc de munca pt pregatirea primita in facultate sau la Spiru sau la seral.
    • -2 (2 voturi)    
      Sclavule (Joi, 8 octombrie 2009, 15:49)

      Mepisto [anonim] i-a raspuns lui eu

      Si din cauza asta vei ramane toata viata un sclav de chirias care crede ca are bani, si care oricand propietarul se va pisha pe el si il va arunca in strada.
      • +1 (1 vot)    
        sclav (Joi, 8 octombrie 2009, 16:18)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Mepisto

        chiriasii care fac concesii si compromisuri proprietarilor sunt niste fraierici - eu am cu totul alta relatie - contractuala nu pe vorbe.

        daca esti asa de frustrat ori esti unul din proprietarii care vede ca peretii lui mucegaiti nu mai valoreaza miliardele pe care visai sa le iei

        ori esti un chirias sodomizat lunar de proprietarul locuintei unde stai

        ori esti un fraier care a facut creditul pe 30 de ani si acum esti prins ca intr-un lat


        am azitat sa raspund unui derbedeu care jigneste dar iti mai dau niste argumente sa iti bagi de tot unghia in gat:

        leul s-a devalorizat cu 20% si va mai scadea
        majoritatea suntem platiti in lei si salariile nu prea au crescut in ultimul an - deci scaderea de 30% de care se zice mai sus fara 20% isi pierde din consistenta, nu-i asa?

        cum a aruncat statul o petarda de program si au inceput sa creasca preturile cum au sarit fazanii sa cumpere.... "e la 1/2 din pretul de anul trecut" DAR nu ti-ai pus ntrebarea daca pretul de anul trecut nu era cumva triplu fata de cat face ???

        pentru astia mandri ca sunt aici pt ca la ei in province nu e de lucru va pun o singura intrebare:

        cand stati intre peretii locuintei din B (gars, apartament..) nu conteaza ca stati cu chirie sau ati facut un credit barosan - si va uitati in jur la ce ati realizat sau veti realiza aici puneti-va intrebarea

        "oare asta e viata pe care mi-am dorit-o?"
        • 0 (0 voturi)    
          omule, iti doresc (Joi, 8 octombrie 2009, 17:10)

          cristi [anonim] i-a raspuns lui eu

          sa te trezesti dimineata si sa nu iti vina sa te duci la serviciu nu pentru ca ti-ai uri viata, cum presupun ca simti acum, ci pur si simplu pentru ca nu iti vine sa pleci din casa, atat de drag iti este sa stai in ea.

          eu asa simt in FIECARE dimineata, si nu ma dau mare cu asta, vreau doar sa subliniez ca distanta de la o casa la un camin este imensa, iar daca tu crezi ca ma intereseaza daca mai astept 1, 5 sau 10 ani ca sa dau cu 20.000 de euro mai putin, te inseli amarnic.

          sper sa iei o casa cu cati bani vrei tu, pe moment insa eu am un camin, iar tu... inca n-ai realizat nimic.