O alta bucatica din Bucurestiul de altadata a cazut victima buldozerului: Eremia Grigorescu, nr. 1

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 18 noiembrie 2009, 17:17 Economie | Imobiliar

Demolare in Eremia Grigorescu
Foto: Observatorul Urban
Distrugerea Bucurestiului de altadata continua. De aceasta data, victima buldozerelor este o casa din secolul XIX de pe strada Eremia Grigorescu, numarul 1, chiar in coasta Parcului Ioanid. Imobilul nu este monument, dar se afla in zona protejata Pitar Mos, zona care ar trebui sa fie pastrata ca atare.

Ca in multe cazuri, si de aceasta data distrugerea patrimoniului se face cu acordul autoritatilor. Investitorul are autorizatie de demolare de la Primaria Sectorului 1 si un aviz de la Directia de Cultura a municipiului Bucuresti. Reprezentantii asociatiei Salvati Bucurestiul spun ca autorizatia de demolare este ilegala.

"Demolarea se face in baza autorizatiei de desfiintare nr. 90/6/18.05.2009 emisa de Primaria Sectorului 1. Intrucat imobilul se afla in raza de protectie (mai putin de 100 metri) a monumentului istoric clasa A Parcul Ioanid, pentru emiterea autorizatiei de desfiintare era nevoie de un aviz de la Ministerul Culturii, Cultelor si Patrimoniului National. Un astfel de aviz nu exista. Directia de Cultura Bucuresti a emis avizul pentru desfiintare, desi nu era competenta sa o faca: competenta sa se reduce la zonele protejate ale monumentelor clasa B", se spune intr-un comunicat trimis de asociatie.

Investitorul are aprobat pe acest teren un Plan Urbanistic de Detaliu.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3813 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    la noi la romani (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 17:45)

    un roman [anonim]

    In loc sa foloseasca buldozerele si sa construiasca in loc nu stiu ce panarama de turnulet nu ar fi fost mai bine sa se reabiliteze respectivele constructii?
    De ce nu ar fi ca in Franta de exemplu sa faci o excursie in vechiul Paris,vechiul Nice.De ce ?
    Pacat ca nu stim sa avem grija de patrimoniul nostru arhitectural.
  • +9 (11 voturi)    
    se face un hotel in loc (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 18:09)

    din zona [anonim]

    Primarul infractor a fost de acord cu demolarea imobilului si construirea in locul sau a unui hotel P+5. Cel care va face asta e un grec. Va dati seama ce tiganie o sa faca...

    La nici 100 de metri de cladirea demolata se afla bloculetul in care locuieste primarul killiman... Halal primar... vai de capul nostru...
    • -2 (2 voturi)    
      precizare (Joi, 19 noiembrie 2009, 16:38)

      alex [anonim] i-a raspuns lui din zona

      Pentru corectitudine: primar-infractor == Liviu Negoita, Cristian Poteras, Neculai Ontanu, Adriean Videanu, Traian Basescu si alti de aceeasi culoare politica
      • 0 (0 voturi)    
        taci postacule (Joi, 19 noiembrie 2009, 16:53)

        albastru de Romania [utilizator] i-a raspuns lui alex

        l-au uitat pe finantatorul tau vanghelie - 2 ron/ postare
  • -5 (17 voturi)    
    foarte bine ca le darama (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 18:10)

    radu_ [utilizator]

    Asociatiile alea ar fi bine sa restaureze ele cladirile. Macar sa alunge boschetarii din ele si sa aibe grija sa nu se darame peste pietoni.

    Sa dai comunicate si sa arati cu degetul e usor.

    M-am saturat sa traiesc intr-un oras plin de ruine jegoase unde stau toti ciudatii. Prefer sa se construiasca blocuri de sticla.
    • +9 (13 voturi)    
      e si mai usor sa darami (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 18:28)

      ddr [anonim] i-a raspuns lui radu_

      Asociatiile astea nu pot restaura nimic pentru simplul motiv ca nu au dreptul legal sa o faca intrucat nu sunt proprietari ai imobilelor. Cat despre proprietari, acestia lasa intentionat casele in paragina, pentru a se darama singure sau cu putin ''ajutor'' pe timpul noptii. Turistii nu vin sa vada blocuri de sticla, au destule acasa, iar cladiri de birouri pot fi construite aproape oriunde, nu numai in zonele istorice.
      • -4 (14 voturi)    
        e si mai usor sa dai din gura (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 19:04)

        radu_ [utilizator] i-a raspuns lui ddr

        Crezi ca turistii vin sa vada boschetarii din ruine?

        Zici ca proprietarii le lasa in ruine. E dreptul lor. Care e solutia ta?

        Daca sunt asa de valoroase de ce nu le cumpara cineva care sa le restaureze?

        Tie iti place cum arata acum? Crezi ca ar fi bine sa mai asteptam vreo 10 ani sa vedem cum o sa arate atunci?

        Ai curajul sa-ti lasi sotia sa mearga noaptea pe langa ele?
        • +6 (8 voturi)    
          ati incercat sa mergeti noaptea pe langa ele? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 19:50)

          hm [anonim] i-a raspuns lui radu_

          si ati patit ceva???
          eu m-am plimbat - si mai ales noaptea e o zona foarte poetica. inutil sa spun ca nu se intampla nimic dubios si scapi si de aglomeratia de peste zi.
          daca nu vreti sa asteptati 10 ani, contribuiti astazi la renovarea lor. ca pareti un om de actiune :D
          • -3 (11 voturi)    
            ruine (Joi, 19 noiembrie 2009, 0:42)

            eu [anonim] i-a raspuns lui hm

            E plina toata europa de cladiri vechi de te saturi, nu vine nimeni sa vada nici cladiri de sticla dar nici marele nostru "patrimoniu" care fie vorba intre noi e de doi lei si nu se compara oricum cu ce putem vedea in alte tari. Inteleg necesitatea pastrarii anumitor monumente importante, dar sa facem scandal pentru fiecare mizerie de casa din 1814 mi se pare foarte deplasat. In urma cu 100 de ani, erau altii ca voi, care faceau scandal cand se construia actualul "patrimoniu", ce le trebuie lor case din piatra urata si rece ca alea de chirpici si lemn si paie sunt mai frumoase si calduroase. Nu ? Ce ne trebuie sa evoluam, e mai bine sa ramanem cu vechituri toata viata.
            • +4 (8 voturi)    
              Demolatorii cu $ in ochi si atit! (Joi, 19 noiembrie 2009, 8:59)

              Mirela [anonim] i-a raspuns lui eu

              Dragule, esti si tu un postac la comanda? Oricum nu prea ai fost in Praga, Warsovia, Paris, Dresda, Copenhaga, Stockholm. Daca iti vin niste prieteni din Spania, ce le arati din Bucuresti? Eu le arat, asa cum sunt ele de nerenovate si cu case gata sa cada zona Lipscani, Ioanid, toate stradutele pe care tu le vrei disparute, Ateneul si cam atit. SI oftez ca nu avem oameni mai iubitori de istorie - asa amarita cum a fost ea cu Ceausescu demolatorul cu tot! In schimb am fost in China si am vazut cum nu a mai ramas nimic din trecut, totul arata ca un NY+alte citeve orase clonate. La un loc!
              • -3 (7 voturi)    
                iti place cum arata strada Lipscani? (Joi, 19 noiembrie 2009, 10:02)

                radu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mirela

                Mie mi-ar fi rusine sa arat cuiva strada Lipscani.

                Nu crezi ca acolo ar trebui terminate reparatiile in primul rand?

                Daca declari orice cladire mai veche de 100 de ani parte din patrimoniu, o sa ai o gramada de case protejate care nu pot fi restaurate pentru ca sunt prea multe.

                Si eu as prefera ca toate aceste case sa fie reparate. Dar trebuie sa ne trezim la realitate si sa vedem ca acest lucru e imposibil.

                Mai bine se protejeaza doar cele cu adevarat valoroase. Dar e greu sa faci studii, sa trimiti oameni pe teren.
    • +4 (8 voturi)    
      Zici tu? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 18:30)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui radu_

      Cine sa spele atatea geamuri? Si in plus patrimoniul e mult mai important.
      • -3 (13 voturi)    
        patrimoniu? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 18:59)

        radu_ [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

        Patrimoniu de ruine jegoase? Te-ai uitat la casa aia cum arata?

        Stai linistit ca cei care fac blocuri de sticla au grija sa le spele.
        • +7 (11 voturi)    
          casa arata foarte trist - ca orice casa in curs de (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 19:25)

          un om foarte trist [anonim] i-a raspuns lui radu_

          demolare... iar zona parcului ioanid chiar nu e o zona care sa fie demolata. va propun sa va mutati intr-o eprubeta, iar pe oamenii normali si cu un nivel rezonabil de cultura sa-i lasati sa aprecieze patrimoniul daca asta le place. or va inchipuiti ca sunteti inconjurat numai de nebuni care proslavesc exclusiv constructiile jegoase?
          in opinia dumneavoastra, si piramidele ar trebui daramate pentru ca-s prafuite si pline de blesteme?
          • -2 (4 voturi)    
            Eu nu inteleg (Joi, 19 noiembrie 2009, 14:32)

            vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui un om foarte trist

            ...cum poti sa ccompari casa aia cu piramidele. Revino-ti, totusi.
            • +1 (3 voturi)    
              pripeala... (Joi, 19 noiembrie 2009, 15:23)

              un om foarte trist [anonim] i-a raspuns lui vvvladut

              nu am comparat casa, ci motivele.
    • -1 (3 voturi)    
      esti naiv.. (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:36)

      hash [utilizator] i-a raspuns lui radu_

      daca-ti inchipui ca in maniera asta scapi de ciudati
  • 0 (6 voturi)    
    poate ca e bine sa inoim fondul construit (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 19:56)

    zeze [anonim]

    dar: un P+5 hotel are nevoie de parcaje, nu? unde? ce e drept piatza e mare si ne-am obisnuit cu lantzuri care atarna de diverse fiare pe care scrie REZERVAT.
  • +4 (6 voturi)    
    SA vedeti ce-au demolat si in Olimpului 7 (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 20:35)

    mihai [anonim]

    Sa vedeti ce vila mult mai frumoasa au demolat si in Olimpului 7 in sect.4 si fara sa fie nici un panou cu afisarea demolarii. Cred ca a fost o manarie ca intr-o zi au demolat o vila cu P+1E+M. Ar fi bine sa veniti sa vedeti ce se intampla si pe aici, cred ca astia din Primaria sect.4 in frunte cu Piedone s-au pus si ei pe rele.
    Poate or fi emis si vreun PUD cu POT 100% si CUT 3 sau 4 ca as-i la moda acu'.
  • +1 (9 voturi)    
    Demolari (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 22:20)

    Radu [anonim]

    Ma intreb ce s-ar fi intaplat daca la 1900 cand a fost construita acea casa ar fi existat o miscare de protejare a fostei constructii de la 1780 care urma sa fie daramata...
    Iar cadem in extreme, ca si in cazul cainilor. Doar de dragul falitilor nostrii
    • +4 (6 voturi)    
      extreme (Joi, 19 noiembrie 2009, 8:36)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      ... ce sa te astepti de la urmasii celor care au ajutat la devalizarea CEC-ului la inceputul anilor '90 (cand au primit apartamentele cu dobanda de 10% desi inflatia era de peste 100%) ...

      Sunt cladiri de secol XVI-XVII, in proprietatea statului sau a bisericilor, care asteapta reparatii de 20 de ani, iar culturnicii se plang cand sunt demolate cocioabe de la 1900. Daca i-ar durea, ar aduna bani si le-ar repara ei, dar asa recunosti culturnicul: ar restaura, dar cu banii altora. In timpul asta, un sfert din Bucuresi e acoperit cu cocioabe stil vagon, construite dupa 1900, cu tavanul la 1,9 metri, in care nu o sa bage nimeni bani sa le "restaureze" pentru ca nu e nimic de restaurat, iar cei care ar construi locuinte cumpara teren cu preturi ca in Muenchen.

      BTW, au fost proteste cand s-a construit catedrala sf. Iosif :D
    • 0 (0 voturi)    
      istoria cartierului (Vineri, 20 noiembrie 2009, 23:52)

      Romulus [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Nu cred ca sti istoria zonei: inainte de a fi case, zona Icoanei era o balta inconjurata cu livezi. Sunt aproape sigur ca pe amplasamentul acela nu a mai fost nimic inainte. Dar s-au distrus toate casele din 1780 din Bucuresti, cu o exceptie sau doua...
  • -1 (1 vot)    
    demolare (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:23)

    bogdan mihai [anonim]

    Dupa cum se poate citi pe acea placa informativa, demolarea este facuta de firma APOLODOR care cam face marile demolari (vezi Casa Radio, fostul sediu Coca Cola din Baneasa, etc etc) Cine stie a cui este firma asta sa imi dea si mie un email la bogdan.mihai2@gmail.com
    Astia nu se baga oriunde, dupa cum se vede.
  • +1 (3 voturi)    
    comentariu (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:30)

    aurel [anonim]

    Cred ca trebuie sa fim realisti, ce se poate pastra si renova sa pastram ce nu .......asta e. Dar mai important mi se pare faptul ca in locul acestor cladiri a caror arhitectura se incadreaya in peisajul unei anumite zone apar tot felul te te miri ce arhitect sef a putut sa aprobe astfel de constructii care nu au nici o legatura cu arhitectura zonala.
  • 0 (2 voturi)    
    hm (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:48)

    se poate [anonim]

    Daca s-ar darama si s-ar construi ceva frumos, ar merge, sa fie ceva in stilul zonei de acolo. Dar se construieste un MARE CACAT deobicei. O casa patrata cu geamuri de termopan.
  • +1 (1 vot)    
    Este atata de frumoasa zona aia (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:51)

    alina p [anonim]

    Imi pare atata de rau ca se distruge si zona aceea. Era ultima mea oaza de liniste din Bucuresti. Sper totusi ca vor pastra un pic arhitectura din zona. Exista sanse. 200 m mai incolo s-a construit un bloc la care au pastrat, in partea de jos, fatada vechii case. Poate, cine stie... Si, mai ales, ar trebui sa faca parcare subterana.
    • +1 (1 vot)    
      poate vedem totusi in loc ceva frumos (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:43)

      sargo [anonim] i-a raspuns lui alina p

      zona aia e o bijuterie. parcul ioanid e unicat dupa cum spuneau fascinati niste turisti acum ceva vreme. cladirile care il strajuiesc sunt stiluri arhitectonice diferite ceva ce vezi f rar. poate de asta se si gandesc sa aduca brutal o cladire din sec 21 peste una de acum 2 secole. in fond de ce sa conservi? ne trrebuie noua ceva frumos? ne placem sa traim in....
  • +1 (3 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 19 noiembrie 2009, 10:15)

    Cristi [anonim]

    Foarte bine ca darama ruinele pline de boschetari. Lumea evolueaza si noi plangem de mila ruinelor fara stapan. Inteleg sa restaurezi monumente istorice, dar nu orice casa parasita.
  • 0 (4 voturi)    
    Bordeias bordei bordei (Joi, 19 noiembrie 2009, 11:07)

    Bobo [anonim]

    Felicitari pentru daramarea cocioabei. Lumea evolueaza iar prostalaii viseaza tot la bordeie. Cine vrea sa traiasca in grota, ca asa a fost odata, e liber sa o faca. Decamdata nu decid prostalaii pe banii si proprietatile mele.
    • -1 (3 voturi)    
      esti un distept (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:16)

      sargo [anonim] i-a raspuns lui Bobo

      lumea evolueaza e drept. si face turnulete aurite fara ferestre si fara stil. ca toti desteptii cu bani si proprietati. care nu inteleg nimic din jurul lor. decat ca are muschi si trebuie sa ii puna la vedere. moshu sper sa vina o zi cand cand prosatalii sa decida pe ce ai in cap. sa vad atunci unde iti disparea aroganta asta ingnoranta
  • 0 (0 voturi)    
    Neprofesionalism dovedit (Joi, 19 noiembrie 2009, 16:22)

    Primaria Sectorului 1 [anonim]

    precizare 1: informatiile publicate de asa-zis jurnalistul care semneaza acest material sunt complet false

    precizare 2: asa-zis jurnalistul care semneaza acest material nu a avut bunul simtz sa se informeze cu privire la veridicitatea celor afirmate

    precizare 3: cladirea la care se face referire nu este monument istoric

    precizare 4: pentru desfiintaresa acelei cladiri, primaria sectorului 1 a solicitat avizul ministerului culturii : "”conform regulamentului de urbanism aferent puz ”zone construite protejate”, aprobat cu hcgmb nr. 279/21.12.2000, terenul este situat în zona protejată nr. 21 (jean louis calderon – polonă).
    conf. prevederilor legii 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, cu completările și modificările ulterioare, cap. i - autorizarea executării lucrărilor de construcții, art.8 alin.(2) coroborat cu art.10 lit.a), în certificatul de urbanism pentru desființarea construcțiilor de la adresa str. g-ral eremia grigorescu nr. 1, sect. 1, printre alte cerințe necesare emiterii autorizației de desființare a fost solicitat avizul/acordul ministerului culturii, cultelor și patrimoniului national.

    precizare 5: raspunsul ministerului culturii : în urma analizării documentației “desființare construcții demisol, parter și mansardă din st. g-ral eremia grigorescu, nr.1, sector 1”, ministerul culturii, cultelor si patrimoniului național – direcȚia pentru cultură, culte Și patrimoniul cultural naȚional a municipiului bucureȘti a eliberat avizul favorabil nr. 153/z/19.02.2009, în care se precizează explicit că “documentația propune desființarea construcției existente cu regim de înaltime d+p+m, în scopul eliberării amplasamentului”. avizul a fost eliberat către petent, precum și spre știinta primariei sectorului 1 bucuresti - serviciul de urbanism și amenajarea teritoriului și spre știință ministerului culturii și cultelor – direcția pentru patrimoniul cultural național – serviciul monumente istorice, arheologie.(editat de hotnews.ro)(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    replica (Joi, 19 noiembrie 2009, 16:31)

    Primaria Sectorului 1 [anonim]

    precizare 6: Se prezintă deasemenea și Avizul nr. 590 din 24.04.2008 emis de Ministerul Culturii și Cultelor – Direcția pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național al Municipiului București privind ”intervențiile la imobilul din Municipiul București Str. G-ral Eremia Grigorescu nr. 1, sector 1”, în care se menționează la punctul 1, aliniatul a): ”nu se impun măsuri / condiții de conservare a unor componente din clădirea existentă pe lot în vederea integrării acestora în noua construcție”.

    Primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman este recunoscut ca un aparator al caselor de patrimoniu, dovada fiind zecile de constructii vechi pe care le-a salvat de la distrugere. Ultimul lucru de care poate fi acuzat Andrei Chiliman este acela ca distruge patrimoniul orasului.

    Faptul ca dvs sugerati altceva nu arata decat rea-credinta si lipsa de profesionalism. Un simplu telefon, o simpla verificare a ineptiilor debitate de asociatia salvati bucurestiul de catre asa-zis redactorul dumneavoastra ar fi lamurit pe deplin situatia imobilului de pe strada Eremia Grigorescu nr. 1. Cladire care nu este pe lista constructiilor protejate, lucru confirmat de Ministerul Culturii prin doua avize in posesia carora puteti intra daca ati fi avut bunavointa sa informati corect opinia publica.

    Primarul Andrei Chiliman respecta patrimoniul orasului, este aparatorul lui, lucru demonstrat prin salvarea de la distrugere a nenumarate cladiri de patrimoniu.
    • 0 (0 voturi)    
      Aveti nevoie de ochelari (Joi, 19 noiembrie 2009, 17:24)

      Catiusa [anonim] i-a raspuns lui Primaria Sectorului 1

      Stimatii domni de la Primaria sectorului1, fie nu stiu sa citeasca, fie nu vad bine. In articol scrie foarte clar ca la baza autorizatiei de demolare sta un aviz de la Directia de Cultura, deci cititorii sunt informati foarte corect. De asemenea, se spune foarte clar ca imobilul demolat nu este monument, dar se afla in zona protejata.
      In articol este prezentat un punct de vedere al Asociatiei Salvati Bucurestiul. Cei de acolo sustin ca avizul trebuia emis de Comisia Nationala a Monumentelor, nu de Directia de Cultura Bucuresti. Este parerea lor. Ieri, inainte de aparitia articolului, am incercat sa iau un puct de vedere de la Primaria Sectorului1, insa telefonul purtatorului de cuvant era inchis, iar primarul, ca de obicei, nu raspunde la telefon.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Joi, 19 noiembrie 2009, 18:52)

    inu [anonim]

    Esti mai priceputa ca arhitectii cu diplome de la sectorul 1 si de la Ministerul Culturii? Sau toti sunt prosti si tu cea culta?
    Mai vezi ce articolele scriai acum un an in Libertatea ,sa ti aduci aminte ce ocupatie ai in timpul noptii. Doar ifose si pretentii , intoarcete la ce te pricepi
    • 0 (0 voturi)    
      priceputii (Vineri, 20 noiembrie 2009, 0:20)

      mike [anonim] i-a raspuns lui inu

      cred ca trebuie sa se duca la o scoala, se vede ca nu se pricepe cand e vorba de arhitectura.
      confuzie , necunoastere si tupeu
  • 0 (0 voturi)    
    Demolari si constructii ilegale (Vineri, 20 noiembrie 2009, 10:07)

    Cozmin [anonim]

    La intersesctia strazilor Pictor Arthur Verona si Dionisie Lupu, cu toate ca zona fusese reabilitata anul trecut, au inceput alte lucrari in vederea desfiintarii unei parti a strazii Pictor Arthur Verona. Prin desfiintarea acestei parti de strada, traficul dinspre Gradina Icoanei spre Bulevardul Magheru a fost extrem de afectat, iar in prezent se circula foarte greu, la anumite ore, fiind necesara o jumatate de ora pentru a parcurge circa o suta de metri. Cerem primariei sa ia urgent masuri de anulare a dispozitiei de inchidere a unei parti din Strada Pictor Arthur Verona si tragerea la raspundere a celor care au autorizat acest nou atentat la domeniul public.
    Mentionam ca in aceeasi zona s-a aprobat consolidarea unei cladiri vechi, fara etaj, iar acum, a apartut in locul ei un bloc cu multe etaje care ocupa si o bucata din Gradina Icoanei. Rugam primaia sa ia urgent masuri de demolare a acestui bloc si tragerea la raspundere a celor care au autorizat aceasta constructie ilegala.
    Locuitorii din zona Gradina Icoanei
  • 0 (0 voturi)    
    pt cozmin (Vineri, 20 noiembrie 2009, 10:49)

    TATA [anonim]

    Dra Ivanov nu reprezinta Primaria , mai degraba pe cineva de la Asociatia Salvati Bucurestiul. Este confuzie si in capul ei deoarece ii critica pe cei care reprezinta legea .
    cunostiintele d rei in arhitectura lasa de dorit , probabil se lupta pentru pastrarea casutei din poza pentru ca seamana cu visul ei de a trai intr un oras cu cocioabe.Pe la scoala nu a trecut ca sa stie cu ce se ocupa arhitectura, si gust pentru frumos de unde?
    • 0 (0 voturi)    
      Centrul orasului trebuie sa fie descongestionat (Vineri, 20 noiembrie 2009, 11:17)

      Calin [anonim] i-a raspuns lui TATA

      Daca in locul tuturor caselor mici din centrul orasului se vor contrui blocuri cu multe etaje, daca se vor inchide strazi pentru ca pe acolo sint ambasade sau resaurante care vor sa-si mareasca spatiul (ocupat si asa ilegal) de pe trotuar, aerul va fi si mai irespirabil, circulatia va fi si mai anevoioasa. Presa, societatea civila trebuie sa se mobilizeze pentru a demasca si a impiedica escrocheriile rechinilor imobiliari si ale functionarilor din primarii.
  • 0 (0 voturi)    
    calin (Duminică, 22 noiembrie 2009, 12:27)

    tati [anonim]

    Nu trebuie sa construiesti blocuri in locul cocioabelor, poti construi ceea ce este prevazut in studiul de zone protejate.
    Nu rechinii imobiliari sunt primii vinovati . Adevaratii vinovati sunt arhitectii care au functii in administratie si care fac reale visurile rechinilor imobiliari.
    Nu societatea civila trebuie implicata intr un moment de criza al arhitectilor, ea poate fi doar informata.
    Patrimoniul poate fi protejat tot de arhitecti, mai ales cei cu functii in administratie, organizatii profesionale , ministere.
    Nu este important ca se demoleaza cocioaba , mai bine d ra Ivanov ne scria un articol in care sa ne spuna cine a intocmit si cine a avizat PUD, sa spuna daca a fost un abuz din partea unui arhitect NUME nu radiosant
    • 0 (0 voturi)    
      Arhitect si beneficiar (Duminică, 22 noiembrie 2009, 14:40)

      Catiusa [anonim] i-a raspuns lui tati

      Biroul de arhitectura care a facut proiectul de desfiintare este EXCESS TRADE, care este acum in faliment. Beneficiarul este LUCILLA INTERNATIONAL.
      • 0 (0 voturi)    
        legal (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:24)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Catiusa

        Cred ca importante sunt NUMELE arhitectilor care au avizat PUD ul sau PUZul , numele arhitectilor din comisia tehnica , numele celor care a facut posibila si au aprobat o solicitare a unui beneficiar fie ea absurda, acum sa nu intelegem ca orice cerere poate fi aprobata.Arhitectul care a desenat documentatia nu e prea vinovat decat in cazul in care era constient ca incalca legea in cazul in care a facut PUD in loc de PUZ , NUMELE lui trebuie sa l faci cunoscut nu firma care azi e maine isi face alta .
        Cu mici ajutoare de la unul sau altul poate intelegi despre ce este vorba in profesia de arhitect si legalitatea exercitarii ei si ti asumi sa spui clar numele celor care sunt raspunzatori .poza e tardiva toti trecem pe strada si vedem ca se demoleaza o cocioaba dar stirea era sa ne spui ce se va construi daca este ilegal si numele celor care au facut posibila ilegalitatea. Daca articolul aparea cand a fost avizat PUD ul sau PUZ ul stirea era hot pentru ca se mai putea lua atitudine legal, acum e doar .....................