Cum ar putea arata Bucurestiul. Central Park in jurul Palatului Parlamentului

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2010, 17:45 Economie | Imobiliar

Proiectul de parc la Palatul Parlamentului
Foto: HotNews.ro
Despre Bucuresti, majoritatea oamenilor ar spune ca  este un oras trist, murdar, dezordonat. Spatiile publice or nu exista, or sunt lipsite de viata. Orasul colcaie de terenuri lasate in paragina, strazile apartin masinilor, nu oamenilor. Realitatea este dezamagitoare, insa de idei nu ducem lipsa.

Iar daca ar fi puse in practica, probabil, Bucurestiul s-ar putea compara cu orice alt oras european civilizat. HotNews.ro va prezinta o serie de proiecte concepute de arhitecti si de studentii Universitatii de Arhitectura si Urbanism “Ion Mincu”. Implementate, aceste idei ar putea da o alta fata Capitalei.

Central Park in jurul Palatului Parlamentului

Spatiul din jurul Palatului Parlamentului este in acest moment lipsit de viata, nefolosit, un loc in care omul nu are acces. Poate privi inauntru doar prin grilajul gardului. In cifre, o suprafata de circa 500.000 mp pe care cresc buruieni.

Ce ar putea fi in loc?

Dorin Stefan, unul dintre cei mai cunoscuti arhitecti romani ai momentului propune aici amenajarea unui parc: „Un parc englezesc, parc-codru, cu copaci foarte inalti, care sa "inece" tot terenul liber. La fel ca Central Park. In acest fel, in partea de sud-vest s-ar realiza o mare zona verde formata din Parcul Parlamentului, Parcul Cismigiu, Parcul Carol si Parcul Tineretului. Din motive de securitate, gardul din jurul Parlamentului se va restrange la cativa metri in jurul cladirii. Nu cred ca au nevoie de acel spatiu. Si acesta, fata de alte proiecte este posibil. Terenul inca apartine statului. Daca se va face un Plan Urbanistic Zonal, probabil ca vor veni cei care au fost demolati cu pretentii sa construiasca. Asa, daca se planteaza, locul va ramane spatiu verde”.

De ce parc in jurul Parlamentului?

“In primul rand este o necesitate. In partea de Nord a orasului avem o zona verde mare. Sudul este mai vitregit. Acest parc ar echilibra situatia, ar crea un climat mai sanatos. Avem nevoie de spatii verzi. In plus, un parc ar anima locul si ar estompa imaginea Casei Poporului”, mai spune arh. Dorin Stefan.

Pentru ca acest proiect sa devina realitate, Parlamentul si Consiliul General al Municipiului Bucuresti ar trebui sa-si dea acordul. Mai ramane problema finantarii. Aceasta ar putea fi asigurata din bani publici (bugetul Primariei Capitalei) sau cu finantare privata (mari companii care doresc sa faca acte de caritate pentru oras).


Citeste mai multe despre   






















16710 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    Da, da, da (Luni, 4 ianuarie 2010, 17:51)

    daniel [anonim]

    De ani de zile vedem astfel de proiecte, sunt convins ca marea majoritate a bucurestenilor doresc asa ceva.
    Insa doar cu proiecte si comentarii pe siteuri ramanem cu totii.
    Ce naiba suntem asa de blestemati?
    • -2 (4 voturi)    
      Nu si demolarea gardului (Marţi, 5 ianuarie 2010, 8:25)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Dl Ratiu voia sa amenajeze un teren de golf pt parlamentari. Acum dl arhitect vrea un parc. Propunerea mea este sa nu se darame gardul. Motivez asta:
      - similitudine cu parcuri occidentale. Sa fie un program de vizitare. (in Viena sunt multe);
      - s-a muncit la gardul ala si e usor sa-l demolezi. Cand a fost primar dl Adriean Videanu a binevoit sa desfiinteze o parte din trotuar, inclusiv o parte din trotuarul de vis-a -vis de langa parcul Izvor. Curse nu au mai fost, dar trotuarul n-a mai fost reconstruit.
      Eu n-am inteles cu se echilibreaza situatia. Cred ca trebuie demonstrat. Iar inca din antichitate gusturile nu se discuta. Nu inteleg de ce poporu acheseaza la ideea urateniei casei poporului. Pun pariu ca multi dintre cei care ataseaza etichete de forma este o monstrozitate habar n-au de stilurile de arhitectura si cu atat mai putin de istoria arhitecturii.
      • +2 (4 voturi)    
        macar demolarea gardului (Marţi, 5 ianuarie 2010, 9:56)

        yves st alin [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Pentru ca nu intelegeti de ce "acheseaza" poporul ma gandesc sa va ajut : (i) nu intotdeauna ce e mare e si frumos. NASA are ditamai namila de cladire fiindca are nevoie de asa ceva conform obiectului de activitate. Pentru gazduirea lui Hrebenciuc Iliescu sau Prigoana ar fi nevoie de ceva mult mai modest ( nici o celula la Jilava n-ar fi de lepadat ); (ii) daca ati trecut p-acolo ati vazut ca dracia are o caracteristica unica : e formata din culoare pe care poti trece cu nu stiu cate camioane simultan si din sali care nu-si justifica prin absolut nimic dimensiunile. Poate niste eventuale congrese XVI, XVII, XVIII ale PCR ar fi putut umple salile cu pricina. Iliescu a incercat sa exileze festivalul Enescu acolo. Menuhin ( marele violonist, poate stiti ) si-a scuipat in san cand a constatat cam ce acustica au salile. Rezultatul ? Festivalul Enescu se tine bine merci la Sala Palatului. Acolo se poate organiza eventual o executie in public. ALtceva nu prea cred; Nastase a incercat sa foloseasca o parte din sali pentru Muzeul de Arta Moderna. E laudabil dar rezultatul e destul de curios. De ce ? Pentru ca sali de 15 m inaltime nu pot gazdui opere de arta. Muzeele au si ele chichirezul lor.
        In fine poate ne luminati si pe noi : carui stil ziceti ca-i apartine tiribomba ?
        • +1 (1 vot)    
          STIL (Marţi, 5 ianuarie 2010, 13:02)

          vasile [anonim] i-a raspuns lui yves st alin

          "neocomunism tarziu" , "dictatura tarzie", "megalomanie schizofrenica avansata"
          Nu va faceti iluzii ca se va aproba ceva de parlament, ei nu au vrut decat sa se instaleze in locul comunistilor.
        • -1 (1 vot)    
          pentru te-ai adresat politicos iti raspund (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:18)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui yves st alin

          http://ro.wikipedia.org/wiki/Palatul_Parlamentului
  • +26 (26 voturi)    
    cea mai tare idee !!! (Luni, 4 ianuarie 2010, 17:57)

    Bill [anonim]

    Superidee !!! Pe cat de simpla pe atat de geniala, e de departe cea mai buna idee de urbanism pe care am vazut-o in ultimul timp. Felicitari autorului !! Am insa retineri in ce priveste punerea in practica, sper sa ma insel.
  • +12 (12 voturi)    
    bravo! (Luni, 4 ianuarie 2010, 18:05)

    dorian [anonim]

    Mi se pare o idee excelenta! Ar mai reduce din poluarea din centrul orasului si ar face zona mai frumoasa si frecventabila. Si asa cum acolo cresc numa balarii...
    • -1 (1 vot)    
      parc ... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 10:25)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui dorian

      ... si acum ce e in jurul casei poporului ? sau daca decreteaza ca fac parc or sa creasca stejarii aia mai repede sa ascunda namila ?
  • +14 (16 voturi)    
    N-ai sa vezi (Luni, 4 ianuarie 2010, 18:10)

    ik [anonim]

    Parlamentarul cocalar gindeste cam asa: Mai bine ma plimb cu colegii (sic) mei parlametari pe teren pirjolit decit cu pulimea pe sub copaci.
  • +10 (12 voturi)    
    Gardul din jurul Palatului (Luni, 4 ianuarie 2010, 18:11)

    Adrian [anonim]

    Ar trebui dat jos. Stiu ca la un moment dat se vorbea de asa ceva .

    Sper ca nu s-a renutat la idee. Acum arata ca un acvariu. Va deveni mai animat dupa
  • -10 (26 voturi)    
    Niciodata (Luni, 4 ianuarie 2010, 18:17)

    Dorel [anonim]

    Asa ceva nu se va putea face vreodata sub semi-dictatura lui Basescu si Udrea. Mai degraba se vor construi borduri suspendate, pentru binele personal al sponsorului electoral Videanu Vidanjeanu. E totusi un proiect excelent, dar oamenii inteligenti, "open minded" cu astfel de idei nu vor avea posibilitatea sa ia astfel de decizii.
    • +3 (9 voturi)    
      si era mare sobolanu' dorele? (Luni, 4 ianuarie 2010, 19:40)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Dorel

      Ala din capul matale de postak.
    • +5 (11 voturi)    
      tocmai Udrea a propus asta anul trecut (Luni, 4 ianuarie 2010, 22:02)

      rotita [utilizator] i-a raspuns lui Dorel

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-5814545-elena-udrea-vrea-darame-gardul-din-jurul-casei-poporului.htm
      • +1 (3 voturi)    
        Esti foarte tare! (Luni, 4 ianuarie 2010, 23:07)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui rotita

        Mi-ai luato inainte, exact cand ma pregateam s caut carticolul, am dat peste comentul tau =))
  • +9 (9 voturi)    
    ar fi minunat! (Luni, 4 ianuarie 2010, 18:18)

    IOANA [anonim]

    felicitari domnului arhitect pentru proiect.
    asteptam o sanatoasa decizie politica in acest sens.
  • +1 (7 voturi)    
    planuri (Luni, 4 ianuarie 2010, 18:29)

    eueu [anonim]

    buna idee.pt buc eu as spune astfel:
    1.fara maidanezi si carute;
    2.reabilitarea cladirilor:-redecorarea blocurilor(reab termica);
    -redecorarea cladirilor istorice si unde nu mai este cale de intoarcere daramarea ruinelor;
    cat despre inverziri se spune ca buc este neinverzit.sincer poate pare idiotenie dar am fost in orase gen paris si parcurile de acolo erau si mai mici si indraznesc sa spun poate chiar si mai putin dense.ingermania la fel...nu mi s'a parut ca au prea multa verdeata in interiorul oraselor.
    • +7 (7 voturi)    
      du-te la Londra sau Berlin (Luni, 4 ianuarie 2010, 19:10)

      firisor [anonim] i-a raspuns lui eueu

      Să vezi în Londra câte parcuri au şi ce minunăţii sunt (Hyde Park, Hampstead Heath, Regens Park, Victoria Park şi altele)
      Iar în Germania nu ştiu unde ai fost, eu am fost în Berlin iar în centru are un ditamai parcul - pădure - codru, fost cot de vânătoare, în care te simţi ca la munte nu în centrul unei metropole.
    • +3 (3 voturi)    
      tutu (Luni, 4 ianuarie 2010, 23:32)

      babuin [anonim] i-a raspuns lui eueu

      unde oare ai calatorit? sincer cred ca esti lovit in creier. de la gazele de esapament si aerul asa de curat din Bucale se poate sa ai asemenea viziuni.
    • +1 (1 vot)    
      eu cred (Marţi, 5 ianuarie 2010, 11:44)

      Ionutzelu [anonim] i-a raspuns lui eueu

      ca ai mers doar cu metroul.
      serios, cred ca tu nu ai vazut nimic pe acolo pe unde ai fost.
    • +2 (2 voturi)    
      In Germania.....esti sigur???? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 11:57)

      corina [anonim] i-a raspuns lui eueu

      Nu este adevarat, in Munchen numai daca te "pierzi " in Parcul Englezesc din mijlocul orasului iti trebuie cam 5-6 ore sa il strabati si este fantastic, -liniste, verdeata multa etc.
      Ar fi bine ca parlamentarii sa accepte acesta ideee iar primaria Capitalei sa o puna in aplicare.
  • +11 (11 voturi)    
    parc langa parlament (Luni, 4 ianuarie 2010, 18:29)

    gogu [anonim]

    Si in parc sa fie infintata o gradina zoologica... ca in imediata vecinatate se gasesc destule exemplare care sa populeze Zoo-ul.
    • 0 (0 voturi)    
      un parc in jurul parlamentului ar rezolva (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 0:05)

      warchild [anonim] i-a raspuns lui gogu

      mai repede problema - intrarea in parc se va face in mod evident din piata constitutiei prin fata gradinii zoologice. zau nu e nevoie de 2 locuri distincte pentru alesii neamului. unul e suficient!
  • +10 (12 voturi)    
    Oprescu (Luni, 4 ianuarie 2010, 18:31)

    Bii [anonim]

    Daca Oprescu face asa ceva in primul mandat va ramane primar pe viata.
    • +5 (5 voturi)    
      total de acord cu tine! (Luni, 4 ianuarie 2010, 18:58)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Bii

      si felicitari arhitectului pt frumoasa idee!
    • +6 (6 voturi)    
      mai bine (Luni, 4 ianuarie 2010, 19:37)

      Mihai D. [anonim] i-a raspuns lui Bii

      Mult mai bine decat autostrazi suspendate. Si e si mult mai ieftin.

      Partea proasta cu aceste idei geniale (realmente) e ca nu are cine sa le promoveze. Ideile sunt promovate doar daca aduc bani in buzunarul mafiotilor politici, iar in acest caz astia se gandesc numai la cati bani ar putea pierde daca fac parc si nu altceva.
    • -2 (4 voturi)    
      Mai (Luni, 4 ianuarie 2010, 19:40)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Bii

      Util ar fi o autostrada suspendata iar daca o face sigur e primar pe viata. Ca pana cresc copacii trec multi ani, la fix pentru urmatorul primar.
      • +1 (1 vot)    
        Ii aduce gata crescuti (Luni, 4 ianuarie 2010, 22:16)

        Cristina [anonim] i-a raspuns lui ion

        Ii ia frumos cu radacina din Padurea Raioasa (soseaua spre Targoviste, imediat dupa Chitila)
        Cei mai mari stejari trebuie adusi
      • 0 (0 voturi)    
        oare... (Luni, 15 martie 2010, 8:49)

        octopus [utilizator] i-a raspuns lui ion

        ... autostrada suspendata nu ar dura tot atat de mult cat le-ar trebui stejarilor sa creasca? doar ca rezultatul cu stejarii e mai dragutz!
  • +5 (5 voturi)    
    Nu e de mirare (Luni, 4 ianuarie 2010, 18:32)

    petronas [anonim]

    Oare de ce nu ma mira ca doar buruieni cresc in jurul Parlamantului...
    • +7 (7 voturi)    
      Buruieni... (Luni, 4 ianuarie 2010, 19:18)

      Roman. [utilizator] i-a raspuns lui petronas

      ...cresc in jurul Parlamentului,buruieni pe scaunele Parlamentului...
      Ideea arhitectului este geniala,parlamentarii nostrii vor avea grije insa,sa ramana doar o idee.
  • +6 (10 voturi)    
    Bucurestiul?.. .Care Bucuresti!?? (Luni, 4 ianuarie 2010, 19:01)

    Ion Mincu [anonim]

    Toate astea sunt proiecte absolut virtuale si fantasmagorice. Cine dracu arunca atatia bani pentru asa ceva. Ne cacaim de 20 de ani sa facem autostrada Bucuresti -Constanta si nimeni nu stie cand va fi gata, ca sa nu mai vorbim de celelalte!! Bucurestiul nu are nici o sansa. Va ramane acelasi oras urat si imposibil de trait in el. Si inca din ce in ce mai mult! Nu este nimic de facut cu urateniile de cartiere Militari, Balta Alba, Ferentari, Voluntari, sau cu arterele Stefan cel Mare, Mihai Bravu , Dudesti, Vitan, Titan si toate celelalte, niste aberatii ingrozitoare in care locuiesc sute de mii de oameni. Cine le va demola ca sa construiasca altceva frumos in loc?? Unde sa pui atatia oameni!!??
    Bucurestiul a fost slutit cand s-a pus in practica "ideea stralucita" ca in capitala tarii sa se construiasca fabrici si uzine care sa produca 25% din productia industriala a tarii!. Prin anii '60. si cand s-au construit in pripa toate monstruozitatile astea de cartiere, ca sa adaposteasca sutele de mii de oameni translatati de la tara ca forta de munca in capitala. Aceste cartiere mizerabile vor ramane inca 50-70 de ani in "peisajul urbanistic" al Bucurestiului, care nu are cum sa fie "frumos" cu asa ceva!! Daca Bucurestiul ar fi ramas un oras exclusiv administrativ, capitala tarii si s-ar fi construit rational doar cartiere precum Cotroceni, Dorobanti, Aviatori, ar fi avut o sansa de a rivaliza acum cu marile orase ale Europei. Dar asa cum este, va ramanea de-a pururea o groapa de gunoi a Europei de Est.Cei mai buni arhitecti din lume nu pot veni decat cu idei, imposibil de pus in practica.
    Un costum de haine care a fost croit si cusut prost, nu va mai putea fi niciodata reparat , chiar de cel mai bun croitor din lume!!
    • +3 (5 voturi)    
      Solutia arhitectonica (Luni, 4 ianuarie 2010, 20:02)

      Cryn [anonim] i-a raspuns lui Ion Mincu

      exista o solutie arhitectonic-urbanistica pentru capitala noastra draga.
      se cheama H-bomb, adica mai tare decat aia de la Hiroshima. dam cu solutia si luam o pauza de 100 de ani dupa care revenim si construim.
  • +6 (6 voturi)    
    Sa faca si parcari subterane (Luni, 4 ianuarie 2010, 19:12)

    Adrian C. [utilizator]

    Ptr. cei ce or sa vina in parc.
    • +8 (8 voturi)    
      corect.. (Luni, 4 ianuarie 2010, 20:39)

      Rasboinicu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      ... caci bucuresteanul e obisnuit si in parc sa vina cu masina.
      • +1 (1 vot)    
        corect din nou (Marţi, 5 ianuarie 2010, 11:01)

        Tata [anonim] i-a raspuns lui Rasboinicu

        si mai vine si la mare pe plaja tot cu masina. Eventual mai calca si niste oameni ca oricum plateste politia si judecatorii si se iarta...
  • +11 (13 voturi)    
    Nu se va face (Luni, 4 ianuarie 2010, 19:33)

    Andrei [anonim]

    Pentru ca exista interes pentru constructia catedralei mantuirii unora :-).

    Noi vrem parcuri...vom primi betoane multeeeeee si praf de santier.
  • +2 (2 voturi)    
    T_T (Luni, 4 ianuarie 2010, 19:57)

    Stefan [anonim]

    Vorba aia : "sa guvernam ca-n padure" .
  • +5 (5 voturi)    
    da da da (Luni, 4 ianuarie 2010, 20:03)

    liviu [anonim]

    pe hartie cam tot ce se spune in tara asta e bun...
    cand vine practica stam mai prost...

    eu vreau sa vad proiecte terminate... ca planuri si promisiuni avem de 20 de ani...
  • -1 (1 vot)    
    campanie (Luni, 4 ianuarie 2010, 20:16)

    bucur [anonim]

    Daca s ar implica mogulii cu televiziunile lor cum s au implicat in campania lui Gioana sigur ar iesi ceva.Ar dovedi ca sunt in slujba cetateanului si le pasa cum arata orasul.Cetatenii ar pune umarul si ar ramane ceva din epoca tranzitiei sau a capitalismului de cumetrie .Mi ar place ca si politic sa se dea o lupta ,care partid sa faca mai mult si mai bine .Ce spectacol ar fi.Politicienii si ar capata credibilitate in ochii poporului.
  • +3 (5 voturi)    
    Idee geniala (Luni, 4 ianuarie 2010, 20:20)

    Bucuresti mai verde [anonim]

    Este o idee salvatoare pentru zona respectiva. Sper sa fie pusa in practica. Poate cineva acolo sus ii mai iubeste pe bucuresteni.
  • 0 (0 voturi)    
    nitica gramatica nu strica (Luni, 4 ianuarie 2010, 20:24)

    gimini [utilizator]

    Ultima data cand am verificat eu gramatica limbii romane se scria "Spatiile publice _ori_ nu exista, _ori_ sunt lipsite de viata. "
    • -1 (1 vot)    
      aici e vorba de spatii verzi (Marţi, 5 ianuarie 2010, 9:33)

      niculaie [anonim] i-a raspuns lui gimini

      aici e vorba de spatii versi nu de morfologia,sintaxa si ce-o mai avea limba romana,greierashu.
      Adevaru este ca daca s-ar 'face' parculetze d'astea,s-ar rezolva f. mule alte probleme a le Bucurestiului:
      - parcarea mashinilor,mai inati pe alei,dupa care pe gazon si care vine mai devreme la parcat,poate se face de un loc la umbra sub un pom
      - maidanejii capata si ei zona lor de activitate si poate se muta'n parc
      -'coltu tablagiilor si a microbistilor' se muta in acest parculete cu care ocazie,draga Gimini, poate te fac marti.
      Asi mai avea si alte idei similare,insa m-a pleznit deodata bunu simtz
  • +2 (2 voturi)    
    Trimis mailuri (Luni, 4 ianuarie 2010, 20:40)

    dracsor [anonim]

    Am trimis mailuri cu aceasta idee la nea Oprescu, la Camera Deputatilor si grupurile parlamentare din Senat - le-am urat de bine - si la Presedintie. NU ca as avea vreo speranta. Dar e fost fun :D
    • 0 (0 voturi)    
      Uite un om care face ceva (Marţi, 5 ianuarie 2010, 11:49)

      Mircha [utilizator] i-a raspuns lui dracsor

      Dracsor, cele mai calde felicitari.
      Romania are nevoie de oameni ca tine.
  • +2 (2 voturi)    
    Petitie (Luni, 4 ianuarie 2010, 21:58)

    Bucurestean [anonim]

    De ce nu se face .... online petition , apropo cei din partidul verde si nu numai ,ca de vorbe si luat la misto ne-am saturat .... pe urma petitia sa fie trimisa la primar , parlament etc. daca 2.mil de bucuresteni care traiesc zi de zi in oras nu iau pozitie de un lucru bun ,ce interes au cei 300+ din parlament
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 4 ianuarie 2010, 22:00)

    marian [anonim]

    O idee excelenta, felicitari !
  • +1 (1 vot)    
    Bani pentru Central Parc (Luni, 4 ianuarie 2010, 22:05)

    Toma [anonim]

    Sa ia domnii parlamentari pauza vre-o doi ani ca si asa ard gazu degeaba si din banii ce se ecoonomisesc se poate o mandrete de parc care sa inghita monstruozitatea de Palat al Parlamentului....apropo de "Palat" ....exact tichia de margaritar de care avea nevoie Bucurestiul.....
  • -2 (2 voturi)    
    Retrocedarea zonei (Luni, 4 ianuarie 2010, 22:06)

    bogdan [anonim]

    Spatiul din jurul lui "horror house" trebuie retrocedat proprietarilor ce au fost demolati. punct.
    • +1 (1 vot)    
      !? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 9:51)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      da mai si mai ce trebuie sa retrocedam... tara cu totul nu trebuie sa o retrocedam vreo unui pui de dac ?? horror house auzi!!! magazinul unirea ti se pare poate mai frumos nu stiu...
  • +3 (3 voturi)    
    Care face o petitieonline? (Luni, 4 ianuarie 2010, 22:13)

    Dan [anonim]

    Care face o petitieonline?
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Luni, 4 ianuarie 2010, 22:31)

    releniki [anonim]

    Excelenta idea! Ma face deja sa visez la un loc pe care il voi frecventa cu toata placerea.
    Multumiri dlui arhitect Dorin Stefan, cu indemnul de a initia o actiune civica impreuna cu asociatii ale capitalei si ecologice, institutii, administratia publica.
  • +2 (2 voturi)    
    trebuie fortati (Luni, 4 ianuarie 2010, 22:37)

    R [anonim]

    Ca sa se faca un astfed de prooiect, opinia publica trebuie sa forteze politicienii sa il implementeze. asta inseamna sa iesim toti in strada si sa ne exprimam dorinta pt proiect. cu pancarte si alte cele. cand au sa vada ca e de interes public, politicienii pt voturi desigur, au sa iasa la bataie ca sa realizeze un astfel de proiect.
    unu din presedintii americani zicea asa: Make me do your requests. Asa se intampla si acum cu Obama si legea sanatatii la ei. A fost fortat si s'a realizat. Asta trebuie sa realizeze romanul despre democratie: Ca trebuie sa forteze politicul sa faca ceva.
    Spor si bafta.
    Sper ca intr-o zi sa iesim in strada pt astfel de proiecte. si nu numai.
  • +2 (2 voturi)    
    hai ca se poate (Luni, 4 ianuarie 2010, 22:43)

    vlad [anonim]

    vreau sa vad si eu oamenii ca se unesc pentru o idee, un proiect (mai mult decat datul din gura pe forum)
  • 0 (0 voturi)    
    aiurea (Luni, 4 ianuarie 2010, 22:50)

    joe [anonim]

    aiurea nu o sa se faca nimic pt. ca nu sunt bani. si daca o sa fie bani, o sa-i fure
    • 0 (0 voturi)    
      bineinteles c-o sa-i fure (Marţi, 5 ianuarie 2010, 9:42)

      niculaie [anonim] i-a raspuns lui joe

      bineinteles c-o sa-i fure,da sa faca si un parculete cu cateva alei si bineinteles si cateva banci....ca sa aibe unde sa-si bage shpaga...
  • +2 (2 voturi)    
    si predicat (Marţi, 5 ianuarie 2010, 0:31)

    george dragomir [anonim]

    Inaltatoare proiecte...dibaci e carmaciul..pentru cine recunoaste:))). Eu as vrea si as sustine ceva mai "usor"...un proiect in care sa se scurga apa de pe strada...de la ploaie, de la zapada topita. Sunt "vizionar"...sa nu mai fie apa la trecerea de pietoni, sa se scurga la canal...natural. Se cheama principiul de panta:))) Sa avem locuri de parcare si sa dispara cainii vagabonzi. Ceva simplu cred eu. Mentionez ca imi plac cainii dar nu imi place sa merg cu ochii in asfalt, sa vad rahatii lor. Viata poate frumoasa cu cateva chestii simple...Sa lasam marile proiecte, sa facem de astea simple..dar repede
    • +1 (1 vot)    
      rahatii nu sunt de la maidanezi (Marţi, 5 ianuarie 2010, 0:40)

      leonardq [anonim] i-a raspuns lui george dragomir

      Rahateii sunt de la cainii de companie in urma carora nu curata stapanii. Maidanezii mananca mult mai putin si resturile lor sunt proportional mai putine.
      • 0 (2 voturi)    
        asa deci... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 8:39)

        Gicu [anonim] i-a raspuns lui leonardq

        Prin urmare, leonardq, numai cainii de companie fac rahatei, maidanezii merg la toaletele ecologice... Sau unde-i fac?

        Pai nu te contrazici singur, bre? Ca ba zici ca aia nu se... stii mataluta, ori ca fac mult mai putin cantitativ... Ei bine, io te-as intreba... cantitatea aia... mult mai mica... de rahatei... unde se duce, bre? Nu tot pe trotuare? Si nu tot sub talpile mataluta?... Si daca un maidanez face un rahatel azi, unul maine si tot asa, apoi mai vine un alt maidanez, si altul... si se adauga si rahatoii de la cainii de companie... Nu ajungem bre sa cautam bucatile de trotuar printre rahatei si rahatoi?...
  • 0 (0 voturi)    
    chix (Marţi, 5 ianuarie 2010, 1:48)

    trans urban central [anonim]

    Avem de a face cu o noua SIFONARIE! Domnul arhitect o sa faca un plan, pe care tot dansul, impreuna cu prietenii sai, il va aproba. Primaria va plati ceva euro (sume cu sase cifre) in aplauzele contribuabililor de mai sus. Asta-i TOT, si nu este pentru prima data! Idei geniale prin sertare, bani grei prin buzunare. Si mai mult de atat, dai si cu JOS PALARIA!
  • 0 (0 voturi)    
    Parcare (Marţi, 5 ianuarie 2010, 6:06)

    anonimul [anonim]

    Sub tot acel teren este o imensa parcare subterana si Dumnezeu mai stie ce!
    In partea dispre Izvor startul de pamint nu are decit citva cm.
  • -2 (2 voturi)    
    voi stiti ce e pe acolo? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 8:17)

    simi [anonim]

    Pai domnule arhitect dvs stiti ca garajele parlamentului si senatului sunt in locul stadionului Progresul sau cum ii zicea si ca se face legatura prin tunel subteran pana in casa poporului. Deageaba restrangi accesul la suprafata daca pe la subsol sunt o multime de tuneluri.
    Plus multe alte chestiuni ce nu pot fi discutate pe un forum.
  • 0 (0 voturi)    
    dezvoltare (Marţi, 5 ianuarie 2010, 9:30)

    Hans Metter [utilizator]

    "un parc ar anima locul si ar estompa imaginea Casei Poporului"

    ok ar anima ar anima, dar cum adica ar estompa ?! pai singurul lucru care ne reprezinta in lumea asta si printre putinele lucruri pentru care vin strainii sa ne viziteze sa il estompam ?! mai bine sa il daramam ca am mai auzit destepti...
    cat despre daramatul gardului este o prostie daca doar se darama si nu se face nimic altceva... faptul ca aceasta idee a venit de la dna udrea nu ma mira. de construit e mai greu. cu daramatul e simplu. si cica e ministrul dezvotarii !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    MAI MULT VERDE!!!! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 10:43)

    KIKA [anonim]

    Pacat ca nu ne dam seama decat foarte tarziu.... Incidenta bolilor respiratorii, dar si a altor boli si mai grave sunt datorate in mare masura lipsei aerului curat... Putin mai mult verde nu ar strica, dimpotriva... Sunt mult prea multe masini, romanii nu inteleg ca exista si mijloace de transport in comun (dar, deh! multi nu se pot injosi in asmenea hal...), iar parcurile arata bine numai in sectorul 3 (sau poate ma insel...).
    Proiectul este mult prea frumos pentru a fi adevarat, iar in capacitatea primariilor de a discerne, am mari dubii. Mai mult ca sigur ca va ramane undeva, intr-un sertar prafuit. Bine ca avem primari! Ce ne-am fi facut fara???
  • +1 (1 vot)    
    Efect si cauza (Marţi, 5 ianuarie 2010, 11:01)

    x_ander [anonim]

    Foarte interesante comentariile voastre ... Frumos ca apar aici ... Ca in rest, suntem un popor de brute, de salbatici care nu au pic de reactie, nu fac nimic pentru a schimba ceva in viata lor (desi stim toti ca schimbarea e in mainile noastre), dar ... stam aici si ne dam cu parerea. Suficient pt ca e frumos sa iti doresti spatiu verde.
    Pana una alta, se mai darama cate un monument istoric si se mai desfiinteaza cate o fabrica pentru a da nastere unui mall sau pentru o cladire de birouri...
    Asa ca DRAGI CONSATENI, stimati colegi de trib, nu pot sa va urez decat: SA TRAITI BINE!!!
  • 0 (0 voturi)    
    3 aspecte (Marţi, 5 ianuarie 2010, 11:09)

    Ionut [anonim]

    1. De fiecare data cand trec prin fata casei poporului (si trec des) vad turisti straini inghesuti intre masinile parcate in piata, incercand sa faca si ei ceva poze. Practic, un spatiu exterior unde sa poata sta in conditii civilizate un turist ce vrea sa vada casa poporului nu exista. Spatiu ar fi pentru amenajarea unei zone pietonale dar este inconjurat de gard. Trist.
    2. Zona adiacenta case poporului este sufocata de masinile parcate pe spatiul carosabil din lipsa de locuri de parcare. Sub casa poporului sunt nivele intregi care sunt goale, zeci de mii de metri patrati de spatiu care nu este folosit. De ce nu se permite folosirea unor suprafete ca parcari publice in timpul zilei? Banuiesc ca aici pot fi obiectii legate de securitatea "alesilor" nostrii dar cred ca se pot gasii solutii tehnice care sa multumeasca pe toata lumea.
    3. Oare ce trebuie facut sau cat timp trebuie sa treaca pana cand cei ce ocupa posturile responsabile cu calitatea vietii in orasul asta vor intelege ca avem nevoie de spatii verzi, parcari, cosuri de gunoi in mult mai multe locuri si mai des golite, arhitectura urbana moderna si prietenoasa cu cei ce locuiesc sau folosesc spatiile respective, solutii pertinente si obiective la problemele orasului? Nu cred ca foarte curand.
    Stiu ca Elena Udrea ar fi inaintat o propunere pentru daramarea gardului si amenajarea zonei ca zona de parc si cu caracter turistic dar au sarit toti pe ea si la un moment dat nu a mai spus nimic legat de subiect. Tin minte ca in perioada aceea l-am vazut pe unul din arhitectii casei poporului invitat la un post tv (un cetatean in etate de 70-75 de ani) care spunea ca acel gard nu trebuie daramat niciodata, ca face parte din ansamblul arhitectonic al casei poporului).
  • 0 (0 voturi)    
    companii...acte de caritate??? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 11:51)

    Deculescu Paul-Ovidiu [anonim]

    Domnul arh.,
    Eu cred ca dumneavoastra traiti in Romania. Daca da, cum puteti vorbi de acte de caritate pentru un astfel de proiect? Daca la noi un om televiziune a trebuit sa faca un pariu cu un prim-ministru (Badea - Boc) ca Romania sa aiba macar 42 km de autostrada (de la care se pot scoate bani taxand acel traseu), ce credeti ca se va intampla cu un "amarat" (asa ar gandi politicienii si companiile de care vorbiti) de parc de pe urma caruia la nimeni nu iese nimic???
    Romania are nevoie ca toti urmasii comunismului sa dea coltul, inainte de a vorbi derios de constructii pentru binele cetatenilor...
    Idee buna, tara si guvern gresiti...
    • 0 (0 voturi)    
      finantare (Marţi, 5 ianuarie 2010, 12:24)

      Catiusa [anonim] i-a raspuns lui Deculescu Paul-Ovidiu

      Nu este imposibil. De exemplu, Petrom a finatat amenajarea a trei parcuri, unul chiar in Bucuresti. Si a iesit foarte frumos. O initiativa laudabila.
  • 0 (0 voturi)    
    hehe (Marţi, 5 ianuarie 2010, 12:41)

    Daniel [anonim]

    bun bun imi place ca parca incepem sa gandim totusi sa gandeasca stie toti:)) si pot toti, iar la dat cu parerea si mai bine, ca acolo de multe ori nici nu tre sa gandesti... oricum... fapte vrem nu vorbe:))

    o propunere, sa plantam sequoia ca am auzit ca au inaltime mare, si macar ar mai acoperi monumentul ala de marmura:))... sau sa il acoperim cu ceva iedera sau nush cu ceva vita de vie, sa para mai salbatic... jungla... serios e o propunere buna... o jungla in mijlocul bucurestiului, si atunci ar deveni cea mai mare green house din lume... Casa Poporului!
  • 0 (0 voturi)    
    copaci! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:15)

    dudu [anonim]

    am spus intotdeauna, copaci, multi copaci, sa fie padure acolo!

    e complet aberant ca vara cand treci pe acolo sa ai senzatia ca esti in desert, suprafata aia imensa, pe care nu vezi nimic, doar praf si iarba uscata. ca sa parcurgi parcul Izvor pe diagonala, trebuie sa te gandesti bine, sa-ti faci curaj si sa-ti iei ceva apa la tine. nu mai vorbesc de ideea de a sta pe o banca acolo, in luna iulie :))

    acolo ar trebui sa fie copaci, la cate 20 de metri distanta, si nu doar pe linia aleilor, ci pe tot spatiul "verde". copaci care sa aiba coroana inceputa undeva destul de sus, peste inaltimea unui om, cat sa se vada la distanta tot ce se intampla (adica nu boscheti si tufe).

    ar trebui ca vara sa-ti faca placere sa treci pe acolo sau sa stai pe o banca la racoare.

    dar, cel mai probabil, orice initiativa de felul asta o sa fie tinuta blocata pana moare, si candva terenul o sa ajunga pe mana unor baieti destepti...
  • -1 (1 vot)    
    -000 (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:47)

    alex [anonim]

    Exista o singura solutie (care va fi si aplicata) sa lase totul asa cum e.....
    ps: ca doar traim in romania de kkt
  • 0 (0 voturi)    
    bucuresti=lahore=mumbai=islamabad=dhaka (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:12)

    babuin [anonim]

    ce atata verdeata , aer curat , spatii de joaca si locuri de agrement, intr-un cuvant civilizatie. locul acesta trebuie sa ramina un desert cu buruieni, animale moarte , caini flamanzi si boschetari. cel mai bine este in lunile de vara cand ai parte de o adevarata aventura de supravietuire daca te-ai gasit destept sa strabati zona respectiva, doar ca sa vezi o hardughie de neam prost in mijlocul unui oras asa zis european. daca ai facut greseala sa iei cu tine si copiii te juri ca nu o sa mai calci vreodata in micul mumbai
  • +1 (1 vot)    
    Parcul din Dealul Spirii (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:03)

    dumitru [anonim]

    Felicitari domnului arhitect Dorin Stefan, fost coleg la ISLGC Bucuresti !
    Sunt unul din demolatii din Dealul Spirii, stabilit în Franta, imediat dupa prima mineriada. Ideea creerii acestui parc peste maidanul ramas de peste 25 de ani pe locul casei parintesti ne-ar alina suferintele si ne-ar aduce mai multa alinare decât orice operatie imobiliara ......
    La 70 de ani, ce alta "reparatie" as mai putea astepta ?
  • 0 (0 voturi)    
    COMENTARIU (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:05)

    dan [anonim]

    Bucurestiul are nevoie de ma-i mult spatiu verde .
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:28)

      dorinstefan [anonim] i-a raspuns lui dan

      si de 'ma-i' multa gramatica...m-ai mult vorbe decat fapte (sic) :)
  • 0 (0 voturi)    
    palatul parlamentului (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 10:31)

    nicu [anonim]

    va intreceti in pareri prostesti si nu aveti in vedere realitatea - palatul parlamentului este facut , deci exista si daramarea sau mutilarea lui din punct de vedere antiromania , nu este posibila - trebuie acum sa ne gandim mai atent cum sa il punem in valoare si sa ajunga sa si produca bani si nu mai consume atat cat consuma acum - retragerea elor doua camere in o singura aripa - restul sa fie folosit in interesul liber - demolarea gardului este o preostie - face parte din tot si este rezultata in urma unui studiu facut serios si argumentat -priviti ce inseamna neincadrarea in zona ,din pinct de vedere arhitectural , a tribunalului - dece a trebuit sa fie mutilat si sa arate ca un nor in spatiul incojurator fara sa se incadreze in nimic - prviti monstrul de sticla din puata C DE g aul si constatatoi acelasi lucru - etc -- concluzia ; reamenajarea zonei inconjuratoare - parcul unde vanghelie nu a fost in stare sa faca nimic - interiorul curtii palatului - renuntarea la catedrala neamului pentru care preotii au mintit ca au bani dar in realitate nu au si pentru stat ar fi o nenorocire sa suporte o asemenea cheltuiala plus nenorocirea zonei pentru cca 10-15 ani - amintotiva de aberatiile preotilor pentru parcul izvor - amintitiva de aceleasi aberatii unde un popa si trei babe sau opus la construirea pasajuluimbasarab - sa fim mai serioesi - sa facem ceva propriu romanesc si sa nu copiem ce am vazut la beril sau in emirate - sa fim adevarati romani si sa facem ceva pntru tara gandind
  • 0 (0 voturi)