Primul targ din 2010: In imobiliare se poarta recompartimentarea apartamentelor, burse la scoli private si bonusuri in mii de euro

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 12 februarie 2010, 16:48 Economie | Imobiliar

Primul targ imobiliar din Bucuresti, in 2010
Foto: HotNews.ro
Dezvoltatorul imobiliar al proiectului Ten Blocks din bulevardul Iuliu Maniu din Bucuresti - Comnord-  a trecut la recompartimentarea unui bloc intreg ca sa isi „adapteze” oferta, programului Prima Casa si a-si vinde cat mai repede locuintele. Aceasta este doar una din solutiile prezentate de dezvoltatori la primul targ imobiliar din 2010 din Capitala, pe langa reduceri pentru prietenii care cumpara in aceeasi zi, burse de scolarizare sau alte discounturi
  • Recomaprtimentarea apartamentelor a mai redus preturile cu 300 euro/mp
"Am recompartimentat un bloc unde ne-a permis structura in garsoniere si apartamente de doua camere. Garsonierele ajung la un minim de 59 mp construiti la un pret de 53.000, iar apartamentele de doua camere au o suparafata construita de 63 mp, pretul fiind de 56.000 euro. Am ajustat practic pretul pe metrul patrat la 900 euro/mp construit fata de 1.100-1.200 euro/mp anterior", a declarat pentru HotNews.ro Andra Turtoi, managerul de vanzari al Comnord.

Compania opereaza un ansamblu de 10 blocuri, din care patru au fost deja vandute, iar alte trei vor fi predate in aproximativ o luna. Oficialul Comnord sustine ca structura este ridicata si ca acum se lucreaza la finisaje urmand ca acest bloc sa fie dat in folosinta in vara acestui an. In cadrul proiectului, Comnord a ridicat 10 blocuri, din care doar patru sunt vandute pana acum. Andra Turtoi mai spune ca inca trei blocuri vor fi predate intr-o luna, jumatate din locuintele disponibile in acestea fiind vandute.
 
-peste 25 de proiecte imobiliare -7.000 de locuinţe,
 -intre 10-40% reduceri de pret
-bonusuri de pana la 1500 euro
-burse de scolarizare de pana la 3500 euro
 
 
Targul, in cateva cifre

  • Bonus de 1500 de euro daca iti convingi 3 prieteni sa cumpere in aceeasi zi cu tine 
 
Un alt dezvoltator, Green City Construct, care a dezvoltat 356 vile in comuna 1 decembrie din judetul Ilfov, vine cu un bonus modest: pentru doi prieteni care cumpara case in aceeasi zi, Green City ofera un discount de cate 1000 de euro, iar pentru trei sau mai multi prieteni care cumpara in aceeasi zi, dezvoltatorul ofera discounturi de cate 1500 de euro.
  • Cumperi la noi apartament? Ii platim copilului tau burse la o scoala privata

Asta in conditiile in care o casa in cartierul mentionat costa aproape 119.000 euro, la o suprafata de 187 mp (cu teren cu tot). Dezvoltatorul ansamblului Greenfield, Impact, ofera discounturi la taxa de scolarizare sau burse in valoare de 3500 euro la scoala privata Little London pentru copii cumparatorilor in acest ansamblu.

Potrivit organizatorul targului, firma Proactive, reducerile practicate de dezvoltatorii imobiliari pe perioada targului variaza intre 10% si pot merge pana la 40%, in functie de modalitatea de plata aleasa de cumparator.

Primul targ imobiliar din acest an din Bucuresti, Domus Expo Imobiliare, se desfasoara in perioada 12-14 februarie la World Trade Plaza, Hotel Pullman din Bucuresti.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5023 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Adica imi dai 1500 de euro? (Vineri, 12 februarie 2010, 17:04)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    Sa iti aduc 360.000 ? Criza asta nu v-a invatat nimic mai baieti. Voi chiar trebuie sa ajungeti in sapa de lemn sa bagati ceva la cap.
    • +3 (3 voturi)    
      corect (Vineri, 12 februarie 2010, 18:25)

      moka [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      pe cand un agentel imobiliar i-ar lua 10.000 pe loc ca sa-i vanda de 360.000.
      cand va fi un apt de 4 camere (frumos, in bloc bine pozitionat, lucrat bine) undeva la 100.000 cu tot cu loc de parcare poate ma gandesc si eu sa-mi cumpar, k mai mult nu-mi permit desi castig de cateva ori mai mult decat sal mediu din RO.
      s-au aruncat ca berbecii cu capul inainte si au platit mii de euro pe mp de teren pt a construi un bloc si acum vor sa ne vanda sperand ca-si vor recupera banii. tre sa inteleaga ca o sa piarda cel putin 25% din cat i-a costat "investitia". nu s-au gandit nicio secunda sa faca corelatia dintre pretul cu care o sa scoata apartamentele la vanzare si venitul mediu pe familie in RO. Toti visau ca o sa vanda la diversi investitori straini cu profit dublu. Nici nu stateau de vorba cu noi acum 2 ani.
      Si chiar cei cu bani, cate apartamente o sa cumpere in conditiile in care au deja case si ei si copii lor? s-au dus vremurile in care se cumparau numai pt specula si pentru a spala banii. Acum se va cumpara numai de nevoie si la preturi in concordanta cu realitatea economica si sociala din tara.
  • +3 (3 voturi)    
    tulburator (Vineri, 12 februarie 2010, 18:12)

    bolovanul [anonim]

    absolut tulburator! au reusit sa aduca la 900 de euro pretul pe metru patrat! wow! de fapt pe ei i-a costat 300 de euro metrul patrat...... iar cei cu reducerea de 1000 de euro ... ma mir ca nu ofera si o pereche de sireturi drept bonus....
  • +1 (1 vot)    
    antismecheri (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 0:13)

    antismecheri [anonim]

    la aceste targuri ar trebui sa nu mearga nimeni,nici macar la plimbare,sa vada ca nu mai poata sa prosteasca lumea,noi trebuie sa avem rabdare sa nu mai acceptam orice,acum pe timpul asta ei au nevoie de noi
    • +2 (2 voturi)    
      Nu numai ca nu ar trebui sa mearga nimeni (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 8:55)

      Jwj [anonim] i-a raspuns lui antismecheri

      Dar eu opri si publicarea acestor tipuri de articole, din categoria "Va dam apartamente aproape moca" pe siteuri. Sa-i lasam sa le publice pe site-urile lor, sa vedem cat trafic fac. In alta ordine de idei, fiind un posibil cumparator (dar care nu va cumpara pana ce preturile nu vor atinge un prag decent), am observat o tendinta crescatoare a preturilor, in special la apartamentele vechi. Oameni buni, pe ce lume traiti? Cand veti intelege ca nu mai e posibil sa va imbogatiti peste noapte? O singura parghie mai aveti cu care sa ne manipulati - chiriile, si aceasta se va duce in momentul in care unii dezvoltatori ( poate cu IQ-ul un pic peste cel de inghet al apei) vor intelege ca nu pot sa vanda la cat vor ei si vor inchiria la un pret decent, dar APARTAMENTE NOI. Imi permit sa fac si un pronostic: in circa 6-8 luni, preturile vor scadea drastic, sau vom vedea magnificile si mult asteptatele falimente.
  • +3 (3 voturi)    
    Are cineva curajul...? (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 9:07)

    Adi [anonim]

    Nu sunt de acord cu pretul pe mp pe care il cer vanzatorii in blocurile obosite si putrezite al lui nea Nicu`, dar nici cu pretul pe care il cer noii dezvoltatori pe acei mp finisati frumos, dar care, de fapt, prezinta multe "neajunsuri"... Inca e pretul mare pe mp in ROMANIA... Sa dai o "galagie" de bani pe un cotet, care nu stii daca e construit cu o fundatie-structura serioasa(vezi cladire noua cazuta in Turcia, la care nu s-au respectat anumite standarde...), e o aventura...! Are cineva impresia ca acesti "dezvoltatori", care ne prezinta o macheta frumos finisata sau un filmulet digital (cu copacei, soare si oameni fericiti), suporta ei sa aiba asemenea pierderi...? Nu! i atunci vor minimaliza cat mai mult calitatea constructiei... ca sa nu piarda domniile lor din acel profit minunat.... Un exemplu: compartimentarea camerelor...nu se mai face din zidarie, ci exista doar un profil de care se ataseaza, pur si simplu, niste foi de rigips....Fara, macar, o izolatie minima intre cele doua foi... Exemplele pot continua...Deci! Atentie pe ce dati banii...
  • +1 (1 vot)    
    NU mergeti la targ (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 13:38)

    Mihai F [anonim]

    Lasati capusele astea imobiliare sa stea cu ele acolo la targ, sa bea cafele si sa schimbe intre ei idei despre faliment sau intrare in insolventa; Nu ii bagati in seama pentru ca numai asa vor intelege JAFUL NATIONAL pe care l-au facut. 700 Euro pentru MP util - asta e pretul corect al unui apartament nou

    Faliment si sapa de lemn !!!
  • +1 (1 vot)    
    Cumparati fara frica! (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 14:04)

    gogu [anonim]

    Cumparati proiecte pe hartie, sigur vor fi gata ca cele, dupa care si acum mai spera unii, care au dat banii acum 5 ani...
  • 0 (0 voturi)    
    ???? (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 15:05)

    mike [anonim]

    Tot mai pun "botu'"cate unii la smecheria asta imobiliara care parca nu mai are final....Au sa de-a casele alea pan' la urma pe gratis,numai sa scape de ele....
    • 0 (0 voturi)    
      Romanii si imobiliarele (Marţi, 16 februarie 2010, 16:54)

      HappyEnd [utilizator] i-a raspuns lui mike

      Romanii in general se pricep la toate: de la mecanica auto la imobiliare, de la gatit la politica si piete financiare.
      Referitor la imobiliare, ca despre asta discutam aici, ceea ce nu stiu multi dintre romanii care-si dau cu parerea despre evolutia preturilor, este faptul ca dezvoltatorul, odata intrat in faliment, nu pierde decat partea de equity pe care a investit-o in proiect (25% in general), restul finantarii provenind dintr-un credit. In cazul falimentului, banca va prelua proiectul si va depune toate eforturile necesare pentru a-si recupera banii. Pe cei care spera la o donatie din partea bancii, ii asigur ca doar viseaza. Somn usor!
  • +2 (2 voturi)    
    Revelatia (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 17:48)

    Etnobotanistul [anonim]

    Domnilor si doamnelor,

    Nu cred ca intelegeti fenomenul. Voi in viata voastra nu incercati sa obtineti cat mai mult profit din orice faceti? Daca va scade chiria cu 100 de euro sau se ieftinesc cartofii, va duceti la cel care va da salariul si ii ziceti sa vi-l micsoreze, ca altfel faceti "profit" nesimtit? Daca ati construi blocuri, ati vinde in functie de venitul mediu a nustiucui sau ati incerca sa luati maximul pe care sunt oferiti sa-l plateasca cumparatorii existenti?

    Singurii vinovati pentru preturile halucinante din 2007 sunt desteptii care au fost dispusi sa se inhame la o rata de 1500 de euro pe luna pe toata viata ca sa aiba doua camere intr-un bloc nou in camp. Din cauza ca au fost cateva mii de astfel de moroni, preturile au ajuns unde au ajuns.

    Dar exista dreptate pe lume - ei acuma au ramas cu un imprumut la banca de 120 de mii (pentru care o sa plateasca in 30 de ani 300 de mii) si o proprietate care valoreaza in acest moment 60 de mii.

    Nu e prost cine cere, prost e cine da.
  • 0 (0 voturi)    
    Revelatia (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 17:48)

    Etnobotanistul [anonim]

    Domnilor si doamnelor,

    Nu cred ca intelegeti fenomenul. Voi in viata voastra nu incercati sa obtineti cat mai mult profit din orice faceti? Daca va scade chiria cu 100 de euro sau se ieftinesc cartofii, va duceti la cel care va da salariul si ii ziceti sa vi-l micsoreze, ca altfel faceti "profit" nesimtit? Daca ati construi blocuri, ati vinde in functie de venitul mediu a nustiucui sau ati incerca sa luati maximul pe care sunt oferiti sa-l plateasca cumparatorii existenti?

    Singurii vinovati pentru preturile halucinante din 2007 sunt desteptii care au fost dispusi sa se inhame la o rata de 1500 de euro pe luna pe toata viata ca sa aiba doua camere intr-un bloc nou in camp. Din cauza ca au fost cateva mii de astfel de moroni, preturile au ajuns unde au ajuns.

    Dar exista dreptate pe lume - ei acuma au ramas cu un imprumut la banca de 120 de mii (pentru care o sa plateasca in 30 de ani 300 de mii) si o proprietate care valoreaza in acest moment 60 de mii.

    Nu e prost cine cere, prost e cine da.
  • +1 (1 vot)    
    tichia de margaritar! (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 23:32)

    dan oradeanul [anonim]

    adicatelea ar veni cam asa: cumpar intr-un cartier "verde" unde platesc curentul pausal(daca nu cumva i se nazare dezvoltatorului sa-l taie!), platesc ipotetice deszapeziri si tunderi de gazon, platesc administrare, implicuire(timbre cumparate cu 1 leu dar facturate cu 1,19 lei, ca doar TVA-ul e TVA!), iluminat public(sau mai bine zis privat), fac un traseu de-mi vine rau pana in centrul bucuresti-ului dar in schimb pot vedea "caprioare, arici, veverite", pot asculta "ciripitul pasarelelor si cantecul greierilor" si basca bursa pentru copil. deci mai mult de-atat, nici ca se putea. dati navala fratilor la targ i cumparati! (D)a, (I)ute, (P)arol!(editat de HotNews.ro)
  • +1 (1 vot)    
    "my dream" residence.... (Luni, 15 februarie 2010, 10:28)

    gogu_imobiliaru [anonim]

    mergeti in Pipera la ansamblul my dream residence.... din 160 de apartamente s-au vandut 5 (in vreo 3-4 ani). intr-unul a inceput sa ploua. probabil in curand in apartament or sa creasca porumbii. dezvoltatorul avea de gand sa vanda un duplex cu vreo 600000 Euro :))))))))))))))))))))))). clientul da in judecata dezvoltatorul, dezvoltatorul da in judecata constructorul... si tot asa...
    este emblematic pentru ce se intampla cu piata imobiliara in Romania.
    apoi mergeti la Terra Residence in Voluntari.... unde dezvoltatorul era intr-o "mare" cardasie cu notarul si banca finantatoare (o banca foarte importanta din Romania) iar acum cumparatorii trec din cand in cand pe la DNA sa dea tot felul de declaratii... pentru ca s-au pomenit cu aparatamentele ipotecate de 2 ori.... :))))))))))))))))))
    cum dracu sa nu te apuce rasul cand vezi cat de fraieri poti fi unii....
  • 0 (0 voturi)    
    complexul primavara ghencea (Vineri, 30 aprilie 2010, 23:05)

    ana [anonim]

    sa nu va luati case aici sunt cele mai proaste apartamente si scumpe.99%au propleme,sunt facute foarte prost,eu mi-am luat o mare teapa alti i-au dat in judecata poate isi recupereaza bani. deschideti ochi inainte de cumparare sa nu va tepuiti