Compania egipteana Orascom a cumparat 200 de hectare de teren in Romania, pentru un proiect de locuinte low-cost

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 11 martie 2010, 14:31 Economie | Imobiliar

Compania imobiliara egipteana Orascom Development Holding AG, condusa de miliardarul Samih Sawiris, intentioneaza sa investeasca peste 900 de milioane de dolari in construirea de "locuinte low-cost" in Europa si Orientul Mijlociu. Grupul are in vedere Romania, Turcia si Irak, a declarat Sawiris pentru Bloomberg.

Acesta a anuntat ca a cumparat deja "2 milioane de metri patrati de teren in Romania", pentru un proiect de locuinte, si ca va incepe sa puna casele in vanzare inainte de sfarsitul acestui an.  

"Proiectele noastre vizeaza o crestere a cererii in urmatorii 10 ani. Investitiile pe termen scurt prezinta riscuri inerente, din cauza expunerii la eventuale evolutii nefavorabile ale pietelor", a explicat Samih Sawiris, care este presedinte al grupului, director general si detine aproximativ 60% din companie. Grupul, care dezvolta in principal ansambluri rezidentiale ce urmeaza a fi folosite in scop turistic, a inceput investitiile pentru locuinte ieftine la sfarsitul anului 2006.
  • "Exista un risc politic in Irak, dar este o tara prea mare ca s-o ignoram"
Orascom Development si-a mutat sediul in urma cu doi ani la Altdorf, in Elvetia, si intentioneaza sa construiasca 50.000 de apartamente in cadrul primului sau proiect - Haram City in Egipt. Pana in luna ianuarie, dezvoltatorul mobiliar a construit in cadrul acestui proiect aproximativ 10.500 de locuinte. Compania "cauta oportunitati" si in Turcia si Irak. "Exista un risc politic in Irak, dar este o tara prea mare ca s-o ignoram", a explicat miliardarul egiptean.


Citeste mai multe despre   






















7018 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    low-cost (Joi, 11 martie 2010, 14:39)

    sile [anonim]

    Sa vedem ce inseamna low-cost pentru el.
    • 0 (0 voturi)    
      Low-cost (Joi, 11 martie 2010, 15:27)

      Lion [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Daca citesti articolul de pe Bloomberg, apartamentele livrate 110 000 Egyptian pounds =
      14 708 Euros
      • +1 (1 vot)    
        14 000 de beri (Joi, 11 martie 2010, 17:15)

        SomeGuy [anonim] i-a raspuns lui Lion

        Pai termopane + instalatii sanitare+ tevi + linoleu ca de parchet nu ajunge de gresie si faianta nu mai zic.. cred ca fac 14 000 euro
        Pamintul o fi gratis? adica leasing si dupa 99 de ani iti darima cotineata?
    • 0 (0 voturi)    
      Da, pentru ca n-au cutremure (Joi, 11 martie 2010, 21:23)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui sile

      Asta inseamna ca la ei acasa nu baga otel, nu fac fundatie si lasa caramizile sa se usuce la soare...

      Sper ca autoritatea in constructii le verifica proiectele, si n-om crapa ca soarecii la prima zgaltaitura.
    • 0 (0 voturi)    
      low-cost??? (Miercuri, 17 august 2011, 17:50)

      maria [anonim] i-a raspuns lui sile

      stie cineva daca aceste case sunt deja construite???
      sa scurs un an si ceva mai mult ,banuiesc ca .........e gata ,sau............
  • +1 (1 vot)    
    probabil.. (Joi, 11 martie 2010, 16:02)

    meme [anonim]

    că le face din chirpici (ceea ce n-ar fi problemă)
    sau din carton :))
  • +2 (2 voturi)    
    Sami Sawiris e un ortodox coptic (Joi, 11 martie 2010, 17:25)

    Falangele Feniciei [anonim]

    Unii probabil nu stiu, insa vechii locuitori ai Egiptului din antichitatea tarzie si evul mediu timpuriu erau in majoritate crestini ortodocsi de rit bizantin. De la Alexandria pana pe platourile Etiopiei, crestinismul patrunsese nu prin razboaie de cucerire, ci prin misionarism si martir.

    In sec. 7-8-9 au loc invazii succesive ale triburilor salbatice din Arabia, nomazii islamizati cunoscuti sub numele de "arabi" navalind peste crestinii coptici egipteni.
    Procesul de "arabizare" si "islamizare" a durat cateva secole, efectuat cu sabia si legi discriminatorii.

    Cu toate acestea, e incredibil, insa in Egiptul de azi, circa 10% din totalul de peste 70 milioane locuitori sunt crestini coptici, de rit ortodox.

    Copticii au propriul alfabet, limba si religie separata. ei sunt autohtonii egipteni, dar au ajuns sa fie minoritari in propria tara. Asa s-a intamplat si cu berberii din Algeria, autohtoni crestini din randul carora a iesit Sfantul Augustin si peste care au navalit hoardele musulmane venite din Arabia.

    Multi crestini egipteni sunt intelectuali de renume si oameni de afaceri, insa marea majoritarte sunt foarte saraci si agresati adesea de musulmani. Ultimele masacre au avut loc chiar anul asta, la instigarea extremistilor din organizatia Fratii Musulmani, interzisa de guvernul Mubarak.

    Egiptul (7milioane), Siria (2milioane), Libanul(1milion), inca mai au crestini in numar important, restul tarilor arabe sau islamice i-au exterminat (Turcia-genocid contra armenilor ortodocsi), exilat (Irak-peste 500.000) sau ii reprima (Algeria sau Arabia saudita pedepseste cu puscaria pt oricine discuta de crestinism in public!).

    Din pacate, Europa e de o toleranta prosteasca si sinucigasa, aplicand islamicilor imigrati aici legi facute de europeni pt europeni si pe care musulmanii le dispretuiesc si le vor inlocuite cu legi coranice!
    Trebuie aplicata reciprocitatea in toate relatiile cu tarile musulmane, altfel crestinii vor pieri acolo !
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate, il cunosc pe samir (Joi, 11 martie 2010, 21:08)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Falangele Feniciei

      Acum 10 ani am lucrat in Egipt pentru el. Indirect, l-am cunoscut atunci ca om apropiat lui Mubarak, zvonurile spuneau ca ar fi un nepot...
      Cine a fost in Egipt stie ca populatia este extrem de eteronena, bogatii-ownerii au blocuri, cartiere de lux invecinate cu mii, zeci de mii de case de caramida fara acoperisuri...unii stau cu blocurile goale, nelocuite, altii dorm in cimitire si beau apa de la canal...
      Sa faca omul case pentru sarmani, dar sa nu ajunga cartiere din Bucurestiul nostru ca unele maghernitze din Cairo!
      In rest, ai dreptate cu tot ce zici, crestinii coopti inca mai sunt in Egipt.