Turn de 70 de metri inaltime pe Bulevardul Expozitiei, langa spitalul CFR 2

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 22 martie 2010, 23:54 Economie | Imobiliar

Proiectul de turn de pe Bulevardul Expozitiei
Foto: HotNews.ro
Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, a considerat oportuna pentru oras construirea unui bloc de 70 de metri langa spitalul CFR 2, pe bulevardul Expozitiei. Beneficiarii proiectului: celebra avocata Dumitrescu Tanti Virginica si Adrian Ciorobea.

Primarul Sorin Oprescu si arhitectul sef al Capitalei Gheorghe Patrascu au semnat acum cateva saptamani un aviz de oportunitate pentru un Plan Urbanistic Zonal, pe bd. Expozitiei, nr. 1 F, pe un teren in suprafata de circa 4000 mp.

Proiectul are si girul Comisiei Tehnice de Urbanism de pe langa Primaria Capitalei. Arhitectul sef al Capitalei, Gheorghe Patrascu spune ca din punct de vedere urbanistic, proiectul este in regula, bulevardul Expozitiei fiind una dintre putinele artere din Bucuresti pe care se poate construi inalt.

Conform noilor modificari ale Legii urbanismului, primul pas pentru avizarea unui PUZ care cere derogari mai mari de 20 la suta fata de cat prevede Planul Urbanistic General este avizul de oportunitate. Acest teren a fost spatiu verde, insa copacii au fost taiati in urma cu un an.

Beneficiari cu pedigree imobiliar

Beneficiarii acestui Plan Urbanistic Zonal sunt Adrian Ciorobea si Dumitrescu Tanti Virginica, doua personaje extrem de active pe piata imobiliara. Acestia au devenit celebri datorita unui schimb de ternuri care a avut loc in 2005. Adrian Ciorobea si Tantii Virginica au cumparat drepturile litigioase de la mostenitorii de drept ai unui teren de 9, 3 hectare care se afla pe fundul Lacului Plumbuita si in Parcul Plumbuita.

Fiindca nu li s-a putut retroceda parcul si lacul, au primit in compensare un teren de aproape trei ori mai mare pe strada Fabrica de Glucoza, nr. 6-8, respectiv, 23,4 hectare. Punerea in posesie a fost facuta de primarul interimar de la vremea respectiva, Razvan Murgeanu, prin Dispozitia nr. 4.175 din 04.04.2005.

Cum au ajuns cei doi la terenul de pe bd. Expozitiei?

Povestea este la fel de interesanta ca in primul caz.

Pe 9 noiembrie 2001, Ana Socaciu a facut o notificare in baza Legii 10/2001 pentru restituirea unui teren in suprafata de 900 de mp, situat in Calea Vacaresti, nr. 64, fost nr. 44. Dosarul inceput de aceasta doamna, decedata la scurt timp dupa, a fost continuat de mostenitoarea sa, Popescu Maria. Dupa 7 ani, pe 11 septembrie 2008, primarul Capitalei, Sorin Oprescu, ii da in compensare un teren de doua ori mai mare pe bulevardul Expozitiei langa Spitalul CFR 2.

Bogdan Ilie, directorul executiv Directia Juridic din Primaria Capitalei, spune ca doamna Popescu Maria a primit in compensare terenul de pe bd Expozitiei deoarece „terenul in suprafata de 900 mp situat in Calea Vacaresti, nr. 64 a fost imposibil de restituit in natura, fiind afectat de elemente de sistematizare”. Imediat dupa retrocedare, apar in schema cei doi vanatori de terenuri, Dumitrescu Tanti Virginica si  Adrian Ciorobea, acestia fiind beneficiarii PUZ-ului pentru blocul de 70 de metri.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

12247 vizualizari

  • -6 (20 voturi)    
    clasa business (Marţi, 23 martie 2010, 0:10)

    alex2010 [utilizator]

    asa si nu mai au voie oamenii sa faca afaceri in romania ? io chiar vreau sa vad sute si zeci de asemenea cladiri in bucuresti. vreau ca orasul sa arate a oras super modern.
    • +10 (18 voturi)    
      Du-te sa vezi New York-ul ... (Marţi, 23 martie 2010, 6:37)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui alex2010

      Am fost acolo acu' cativa ani. Orasul (de fapt tot statul New York) e locuit de oameni in majoritate saraci - in cea mai mare parte imigranti la prima generatie. Cu oarecare bunastare sunt poate 1%. Pentru omul de rand, viata acolo e semnificativ mai rea ca in Romania. Chiar daca au blocuri mari, strazile sunt sparte ce n-ai vazut - singura diferenta e ca ei le acopera cu placi de metal pana baga o reparatie capitala, si ca n-au tigani care sa fure placile si sa le duca la fier vechi.

      In Manhattan, la nivelul strazii e aproape intuneric chiar si ziua. De inghesuit ce e, nici macar cladirile reprezentative nu le poti vedea bine - eu am gasit un singur punct de unde se vede de ex. varful lu' Empire State Building.

      Daca vrei sa vezi un oras frumos, modern, ma rog, cum mi-ar placea mie sa vad si Bucurestiul, cauta orase din Europa. Koeln, Paris, Viena de exemplu (inca n-am ajuns prin Italia, da imi inchipui ca Florenta mi-ar place si ea). Ai sa vezi ca in toate astea cladirile super-inalte cam lipsesc. Si si acolo unde mai e cate una prezenta, e cu suficient spatiu liber (si verde) in jur cat sa puna in valoare cladirea si sa nu sufoce cladirile din jur, sau oamenii care locuiesc sau lucreaza in zona.

      Si in orasele astea europene nici n-o sa vezi saracia si grijile si apasarea generalizata pe care le-am observat in New York.

      Pe moment, tocmai din cauza unor afaceristi cu vederi foarte inguste Bucurestiul decade. Ingramadeala si inghesuiala de cladiri fistichii care insa nu se potrivesc cu ce e deja construit, ba nici macar intre ele, genereaza o structura de care in 20 de ani o sa fuga orice chirias. Bucurestiul prob
      • +7 (9 voturi)    
        Felicitari pentru postare !! (Marţi, 23 martie 2010, 9:15)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Eu

        sper sa inteleaga si cine trebuie,dar speranta moare prima....
      • -6 (12 voturi)    
        de gustibus (Marţi, 23 martie 2010, 9:27)

        io [anonim] i-a raspuns lui Eu

        E chestie de gust cred. Eu prefer de 1000 de ori orasele americane fata de europene (ca spatiu, organizare, servicii, dar mai ales cum arata, sunt pur si simplu cool), iar din cele europene de care zici le-am vazut pe toate. Du-te intr-un San Francisco sau si Philadelphia (downtown). Mult mai impresionant decat orice Paris dupa parerea mea. Dar din nou, de gustibus ...

        Iar de saracia din NY vs cea din RO hmmmm, nu prea sunt convins. Decat daca compari Spanish Harlem cu Dorobanti sau asa ceva, daca compari cu un Rahova, Ferentari, cum ar fi mai corect, nu stiu ce e mai rau. De comparatii in clasa de mijloc + deaupra nu mai vorbim ...
      • +3 (11 voturi)    
        Cred ca nu am azut acelasi oras (Marţi, 23 martie 2010, 9:27)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Eu

        New York e fabulos. Empire e vizibil din toata metropola, iar oamenii nu sunt saraci in proportia pe care o afirmi. Si nici tristi sau apasati.
        Orasele mari europene au fost dezvoltate in ultimii 200-300 ani, normal ca nu vezi turnuri.
        In ziua de azi nu poti construi in Bucuresti cladiri a la 1800.
        Unturn e mai binevenit decat terenuri pustii, daca unii fac bani din asta asta e. Poate au fost mai inteligenti decat noi cei de pe forum.
      • +4 (6 voturi)    
        propunere (Marţi, 23 martie 2010, 9:28)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Eu

        eu propun sa se construiasca astfel de cladiri doar dincolo de iesirea din oras, pe marginea soselelor de iesire din oras :) chiar nu inteleg indignarea in acest caz. ca au facut aia combinatie cu terenul ok. dar care e problema cu cladirea? ca zona aia nu e plina de monumente istorice si nici nu este aglomerata. parcul herastrau este o oaza de verdeata de care nu s-a atins nimeni. care e problema? trebuie sa merem la birou in afara orasului? sa se aglomereze iesirile din oras si nu drumurile catre centru? e metrou usor in zona. e ok. spitalul cfr arata ca niste hale comuniste, deci zona nu va arata mai rau in niciun caz
      • +6 (6 voturi)    
        :))))))) (Marţi, 23 martie 2010, 10:59)

        Bogo [anonim] i-a raspuns lui Eu

        cu tot respectul :) eu sincer nu stiu despre ce Manhattan vorbiti, probabil Yonkers sau Bronx? Da, strazile nu sunt de cea mai buna calitate dar cu tot respectul, Empire State Building se poate vedea in toata splendoarea nu doar varful :)) oamenii din Manhattan sunt departe de a fi parliti, muncasii (adica: chelneri, spalatori de strada, etc) locuiesc inafara insulei in marea lor majoritate si chiar si asa, banii pe care ii fac sunt departe de a fi putini. Nu locuiesc in New York ci in Romania, am avut insa ocazia sa stau in NY timp de 3 saptamani si sa trec prin NY de cateva ori in timpul studiilor. Inca o problema, cladirile din NY au o arhitectura interesanta, nu sunt toate sticla si beton. Ce se intampla in Bucuresti este trist dar sa nu ne prefacem ca stim un subiect fiind de fapt paraleli cu realitatea.
        • -1 (1 vot)    
          Se poate (Marţi, 23 martie 2010, 14:32)

          Sorin [anonim] i-a raspuns lui Bogo

          Eu cred ca este o initiativa puternica de-a lui Sorin Oprescu. Avem forta si resursele necesare pentru un astfel de proiect. Nu suntem obisnuiti cu asa ceva, dar Bucurestiul merita sa fie privit cu alti ochi. Iar locul este perfect pentru demararea lucrarilor.
      • +4 (4 voturi)    
        si mai e ceva (Marţi, 23 martie 2010, 11:41)

        io [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Comparatia intre NY si orase gen Koln etc e ridicola. Koln are 1 milion de locuitori. Singurul mai maricel din ce ai mentionat e Paris, unde orasul in sine are 2.2 milioane locuitori si zona metropolitana 11.7 milioane. Prin comparatie, NY are 8.3 mil si 19 milioane in metropolitan. N-ai cum sa conservi si sa nu construiesti si in acelasi timp sa cresti populatia. In Bucuresti sunt vreo 2 milioane, si asa ingramaditi vai de capul lor.
        In plus, hai va rog sa fim seriosi, Bucurestiul nu e vreun Koln sau Paris, nu prea ai ce sa conservi. 4% cladiri vechi frumoase versus 96% cartiere dormitor? Uitati-va in jur (si vedeti padurea, nu copacii !) inainte de a compara cu Paris si altele ...
        Mai bine toti conservationistii atat de energici ar milita sa se faca noi cartiere ca sa se poata darama pur si simplu cartierele ceausiste dupa ce exista loc sa se mute lumea. Asta ar infrumuseta Bucurestiul intr-adevar, nu obstructionarea cladirilor noi...
      • 0 (0 voturi)    
        interesant (Marţi, 23 martie 2010, 18:14)

        mahab [anonim] i-a raspuns lui Eu

        a fi sarac in america e putin diferit de a fi sarac in romania (cunosc multi romani care nu lucreaza la google, n au trecut nici prin mit sau harvard, dar prefera sa lucreze intr un restaurant pt 2500-3000/luna intr un sistem social care ofera o protectie mai buna decat cea din romania; acasa pe banii astia lucreaza bietii firmaci pana mor--la propriu, din pacate, asa cum am tot vazut in ultima vreme). asta ca sa lamurim o problema.

        si ti mai zic ceva: tu ai venit in ny o data si ti ai facut o parere care nu e neaparat cea reala. ny nu este cel mai bogat stat, dar a spune ca doar 1% sunt bogati, iar restul sunt emigranti la prima generatie mi se pare un pic exagerat. just my two pennies...
        iar daca vrei sa vezi un oras frumos, vino la boston.
        • 0 (0 voturi)    
          @mahab (Marţi, 23 martie 2010, 20:15)

          Tony Meman [anonim] i-a raspuns lui mahab

          <<prefera sa lucreze intr un restaurant pt 2500-3000/luna intr un sistem social care ofera o protectie mai buna decat cea din romania; >>

          buna mahab, te rog sa-mi spui si mie un care restaurant se castiga 3000/luna , si ma mut imediat la ny, poate la unul de lux unde chelnerii au invatat la scoala prof.chelneria unde un meniu costa de la 100 in sus.
          chiar mentii ca oamenii de rand la restaurante de rand castiga 3000?
          si te-asi ruga sa-mi explici si mie "nestiutor" protectia sociala din america, care dpdv al meu este aproape de zero absolut, mai uite-te un pic in alte parti, in germania, suedia, norvegia si atunci mai vorbim de protectie sociala...
          hai ca la un punct tot ai dreptate: sarac in sua este altceva decat sarac in romania, saracii sunt dealeri de droguri care mor impuscati iar boschtarul roman daca are ghinion ia un sut in fund.
          • 0 (0 voturi)    
            asadar (Miercuri, 24 martie 2010, 12:53)

            mahab [anonim] i-a raspuns lui Tony Meman

            tony, nu tot chelnerul face 3000. insa se pot face banii astia in sezon, intr un restaurant bun, daca stii cum sa te porti cu clientii. ai dreptate in sensul ca nu toti fac banii astia dar tot fac peste 2000, ori acasa...
            mai apoi atunci cand am vbit de protectie sociala am comparat cu ROMANIA. eu stiu ca e un trand/cliseu deja sa compari sistemul din america cu cel din europa de nord, dar nu la asta m am referit.
            si ca sa termin, mi se pare ca tu exagerezi un pic cand vbesti de drugdealeri si boschetarul roman pt ca de aceasta categorii sociale vbeam. in america se poate trai mai bine sarac fiind decat in romania PUNCT!
          • 0 (0 voturi)    
            si ca sa nu zici.. (Miercuri, 24 martie 2010, 14:34)

            mahab [anonim] i-a raspuns lui Tony Meman

            ca nu m am interesat, la Legal Sea Foods, la restaurantele hotelurilor bune se pot face bani chiar mai buni de atat. imi spune o amica de aici, care a lucrat cat a fost in facultate in restaurant ca facea pana la 350 pe seara. asadar nu am exagerat, iar tu te poti muta la NY sau Boston!
      • +1 (1 vot)    
        new-york si restul lumii (Marţi, 23 martie 2010, 20:55)

        dumitru dumitru [anonim] i-a raspuns lui Eu

        mai draga anonimule mule mule...s.a.m.d. minte scurta si vedere-ngusta....ce dracu nu ti-a placut in n.y.? ca zapada se curata de cu a doua zi ?...ca n-ai vazut copii prin canale,? ca n-ai vazut masini parcate pe trotuare?, ce dracu nu ti-a placut?....locuiesc aici de 30 de ani ...si zau tare imi e dor de civilizatia europei....da poate ma mut in Ferentari ca zau m-am saturat de curatenia si viata de aici din new-amsterdam(york).....palitear norocul sa te paleasca....sau nu ti-au mai prelungit visa ?....
    • +5 (5 voturi)    
      De acord (Marţi, 23 martie 2010, 8:12)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui alex2010

      dar din pacate esti din cei maxim 10% care gandesc asa
      restul mor de invidie pe bogatasi, dau matanii sa dea toti faliment ca sa ajunga saraci ca ei dar nu ar face niciodata nimic ca sa se imbogateasca ei...decat sa se puna gica contra la orice progres
      Zona expozitiei este f frumoasa, deja sunt cateva cladiri moderne, romano-americana, wtc, city gate si nu ar trebui sa ajunga o zona moderna de afaceri cat mai mare
      • +6 (6 voturi)    
        chiar ca (Marţi, 23 martie 2010, 9:31)

        io [anonim] i-a raspuns lui cititor

        Da, exact, daca si Bvd Expozitiei mai e centru istoric nu stiu unde s-ar mai putea construi cladiri mai inalte decat o casa de chirpici, eventual sa faca Ploiesti centru de afaceri, ca-n Bucuresti vad ca nu e voie ...
    • +2 (4 voturi)    
      Mai sunt 2 turnuri (Marţi, 23 martie 2010, 8:51)

      ha [anonim] i-a raspuns lui alex2010

      Mai sunt 2 turnuri la Romexpo. De fiecare dată când am trecut pe acolo păreau goale. În clădirea în care lucrez mai sunt 3 etaje din 10 libere. De unde atâtea afaceri în Bucureşti încât se construiesc atâtea turnuri?
      Eu, ca simplu observator, văd că se construiesc o grămadă, dar de ocupat, cam puţine. Plus că nu spun nimic în articol de locurile de parcare.

      Asta e noua modă în RO, construcţia de turnuri? Au românii o lipsă acută de imaginaţie şi nu prea ştiu ce să facă cu banii?
      • +1 (3 voturi)    
        Constructia de turnuri valorifica terenul ... (Marţi, 23 martie 2010, 9:20)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui ha

        ..la maxim ,in rest sunt doar niste glume bune construite cu nerespectarea tuturor normelor existe ! dar daca nu avem o politica de sistematizare aBucurestiului ,nu avem arhitecti care sa se opuna degenerarii orasului ,asta e situatia cu un primar general bun de internat...
        • +2 (4 voturi)    
          De parcă (Marţi, 23 martie 2010, 10:15)

          ha [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          Dacă am fi într-o zonă de munte, unde să nu te poţi extinde, aş zice că e ok. Dar suntem în zonă de câmpie, loc cât vrei să te extinzi.

          În altă ordine de idei, am fost în "delegaţie" la firma la care lucrez în franţa şi în state (florida, aproape de miami şi ilinois, chicago). Clădirile de birouri au maxim 2 etaje, parcare cât china, spaţii de relaxare amenajate, un fel de mini părculeţ, cantină.
          Noi de ce trebuie să ne punem în buricul oraşului cu un turn de 70 de m. Înghesuială, gălăgie, haos, dureri de cap dimineaţa până la serviciu, dureri de cap cu parcarea, etc...
          • +1 (3 voturi)    
            Plus costurile unei cladiri inalte.. (Marţi, 23 martie 2010, 10:31)

            Eneas [anonim] i-a raspuns lui ha

            ..lifturile consuma enorm de multa energie electrica ,urcand cu una sau cu 10 persoane consuma cam tot atat ,plus alimentarea cu apa ,pe 30 -40 de etaje cere pompe ,alt consum masiv de energie electrica ,etc.,
            Inteligenta sistematizarii trebuie sa tina seama de proiectiile viitorului ,de extinderea pe orizontala a orasului ,de pastrarea centrului traditional si istoric ,de structura geologica a terrenului ,de activitatea seismica ,etc
            am mai vazut haloimesul in care pe 10 etaje este hotel , pe alte 10 etaje sunt firme si firmulite chiriase , pe 3 etaje restaurante fara clienti ,la parter magazine ,etc
            nu se potriveste cu Bucurestiul care se poate extide spre Ploiesti,Pitesti ,Giurgiu fara probleme
          • -1 (1 vot)    
            in Franta doar de 2 etaje!? (Marţi, 23 martie 2010, 13:22)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui ha

            Mi-e imposibil sa cred ca ai vazut zona de zgarie nori din Paris. Daca o vedeai nu scriai astfel de aberatii.
          • -2 (2 voturi)    
            Realizabil (Marţi, 23 martie 2010, 14:40)

            Marc [anonim] i-a raspuns lui ha

            Daca ar fi dupa tine, ar trebui ca aceste turnuri sa fie facute la tara undeva. Te pot contrazice, atat in Franta cat si in State sunt astfel de turnuri, chiar in centrul marilor orase. Nu prea stiu in ce delegatie ai fost tu, dar, crede-ma, am dreptate. Costurile n-ar fi atat de mari, ganditi-va la beneficiile de dupa. Noi locuri de munca, investitii puternice din strainatate, plus schimbarea la fata a Bucurestiului. Stiam ca Oprescu e un om de baza, reuseste...
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Marţi, 23 martie 2010, 11:11)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui ha

        Turnurile abia au fost date in folosinta, acum nu mai sunt goale. Si mi se pare bun amplasamentul, mai eclipseaza magaornita aia de Casa Presei Libere.
      • -2 (2 voturi)    
        Un pas inainte (Marţi, 23 martie 2010, 14:36)

        Dan Florian [anonim] i-a raspuns lui ha

        Prietene, este un pas inainte pentru Romania. Civilizatia inseamna inteligenta, arhitectura frumoasa si extravaganta. Noi nu am prea avut pana acum de-a face cu astfel de idei, suntem abia la inceput. Avem probleme cu mentalitatea si refuzam din start tot ce e nou. Primarul Sorin Oprescu este un om al viitorului. Incearca sa promoveze un nou Bucuresti, o alta fatada a acestui oras fumuriu. Sunt convins ca va reusi si ca intr-un sfarsit vom avea cu totii de castigat!
    • +2 (6 voturi)    
      mda (Marţi, 23 martie 2010, 10:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui alex2010

      eu vreau sa vad un oras modern, dar in care se respecta spatiile verzi, urbanismul si cladirile istorice! ori noi nu respectam nici macar una din astea!
      in tarile civilizate, cladirile vechi se respecta si se conserva, cladirile noi se contruiesc in cartiere de cladiri noi nu o cladire super moderna langa una din secolu 14. in tarile civilizate langa spitale sunt parculete pentru bolnavi nu blocuri... etc etc etc

      sa nu mai vorbim ca "oras super modern" inseamna sosele bune, circulatie civilizata, transport in comun pus la punct etc... nu inseamna numai cladiri de 1000 de etaje din care sa castige bani corporatistii (pe munca altora bineinteles)
    • +2 (2 voturi)    
      BUCURESTIUL ARE NEVOIE DE SPATII VERZI (Marţi, 23 martie 2010, 13:29)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui alex2010

      si asa s-au construit bloc langa bloc, nu stiu cine le-a dat aprobarile.
      Acum e nevoie de spatii verzi si parcari supraetajate. Trebuie impadurit orice teren liber din Bucuresti.
      Constructii inalte - pe centura.
  • +4 (10 voturi)    
    primar de doi bani (Marţi, 23 martie 2010, 0:20)

    Stopescu [anonim]

    O sa-l mai aleaga Gaia pe Oprescu, s-a lins pe bot , a ajuns in varful carierei politice, de acolo la vale cu el ca nu-l mai alege nici ala negru cu coarne.
    • -2 (2 voturi)    
      Un om Hotarat (Marţi, 23 martie 2010, 14:10)

      Stopanescu [anonim] i-a raspuns lui Stopescu

      Gata m-am hotarat.Imi demolez blocul comunist ,fac un imprumut zdravan in banca (ca doar am afaceri serioase )imi vand actiunile la bursa si imi voi construi in afara Bucurestiului un zgarie nori destinat mediului de afaceri capitalist Bucurestean.
  • 0 (4 voturi)    
    x (Marţi, 23 martie 2010, 2:02)

    x [anonim]

    o sa dati faliment .... mu aaa ha ha ha ha
  • +1 (7 voturi)    
    Si eu vreau (Marţi, 23 martie 2010, 4:48)

    sieuvreau [anonim]

    Si eu vreau sa vad cat mai multe cladiri asa frumoase in bucuresti si nu inteleg fobia romanilor pentru aceste cladiri
  • +5 (5 voturi)    
    Neconcordante (Marţi, 23 martie 2010, 6:49)

    Nicu [anonim]

    Informati-ne corect, deoarece scrieti:
    " Punerea in posesie a fost facuta de primarul interimar de la vremea respectiva, Razvan Murgeanu, prin Dispozitia nr. 4.175 din 04.04.2005." si mai jos:
    "Dupa 7 ani, pe 11 septembrie 2008, primarul Capitalei, Sorin Oprescu, ii da in compensare un teren de doua ori mai mare pe bulevardul Expozitiei langa Spitalul CFR 2."
    • 0 (0 voturi)    
      Lamurire (Marţi, 23 martie 2010, 14:39)

      catiusa [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      E vorba de doua terenuri diferite si doua cazuri diferite. Cel de pe Fabrica de glucoza a fost dat de Murgeanu, in 2005. Asta de pe Expozitiei de Oprescu, in 2008.
  • +2 (2 voturi)    
    ...... (Marţi, 23 martie 2010, 8:33)

    soso [anonim]

    e faina ideea de a construi blocuri-turn, de a schimba putin fatza mahalalei-capitala. dar, ideea e cum se realizeaza....... daca se face prin tot felul de spagarii, atunci e naspa! eu nu inteleg un lucru.....toate capitalele lumii, si-au lasat zonele istorice in pace, ba chiar le-au conservat, si si-au construit "noul oras" cu zgarie nori si blocuri de sticla, strazi perfecte....in afara orasului vechi. de ce naiba, aici nu se poate??? este teren cat china in jurul bucurestiului, de ce naiba nu construiti acolo cu otel si sticla, blocuri de 100 de etaje???
    • +2 (2 voturi)    
      noile mahalale vin puternic din urma (Marţi, 23 martie 2010, 10:52)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui soso

      ca vorbeai de mahalale ! ce crezi ca vor fi cat de curand Pipera ,Voluntari ,Baneasa decat niste mahalale ?
      fara canalizare eficienta ,fara infrastructura rutiera moderna cu strazi adevarate ,nu carari asfaltate ca pentru biciclisti ,fara clinici medicale ,farmacii,centre postale, baruri si restaurante ,scoli ,gradinite ,pompieri ,parcuri etc -
      cat de curand vor fi mahalale de toata jena ,in adevarata traditie a Bucurestiului
      • 0 (2 voturi)    
        foarte bun exemplul (Marţi, 23 martie 2010, 11:46)

        me [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Pai da si de ce ? Ce fel de cladiri sunt in Pipera etc ? In general case nesistematizate, sau vag sistematizate si fara infrastructura. Ai vazut blocuri inalte pe acolo ? Daca s-ar fi facut un cartier cu blocuri inalte, parcari, infrastructura etc nu se mai transformau in mahalale asa usor.
  • -1 (7 voturi)    
    Bataie de joc... (Marţi, 23 martie 2010, 8:37)

    tati [anonim]

    In loc sa ne lase pe noi sa construim,adica pensionari,someri,profesori,studenti,etc,le da aprobari la aia cu bani si posibilitati financiare;ce abuz...
    Nu domnule,daca eu nu pot sa fac acest lucru,sa nu fie lasati nici altii sa faca...Cata lipsa de patriotism si atasament fata de oamenii fara aceste posibilitati...
    • +1 (1 vot)    
      TE FACI CA NU INTELEGI (Marţi, 23 martie 2010, 13:33)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui tati

      noi nu vrem sa construim ci vrem spatii verzi, in Bucuresti
      • 0 (0 voturi)    
        Auzi Gicule? (Marţi, 23 martie 2010, 18:07)

        frunza voda [anonim] i-a raspuns lui gicu

        Vrei spatii verzi în Bucureşti? Pe terenurile cui? Ale unor proprietari?
        Daca da, pune mana şi semnează o petiţie ca acele trenuri sa se exproprieze pentru utilitate publica sa vad dacă orice administraţie poate sa dea intre 1000 şi 2000 de euro pe metru pătrat ca sa ţi facă ţie spaţiu verde pe terenurile altora.
        Probabil ca nu ştii dar toate parcurile Bucureştene au fost făcute de către primărie pe terenuri care nu erau viabile pentru construcţii adică terenuri care aveau o valoare egala cu 0:
        Cişmigiu, Parcul Carol, Gradina Botanica si Tineretului în mlaştini ale Dâmboviţei
        Gradina icoanei şi Parcul Ioanid in pe locul fostei bălti de unde izvora Bucurestioara
        Herestraul, IOR, Dinamo pe locul unor exploataţii de argila şi nisip.

        Deci cauta tu unele ca astea şi fa-ţi spaţiu verde.
  • +1 (3 voturi)    
    Poza mincinoasa (Marţi, 23 martie 2010, 8:41)

    sectoristu' [anonim]

    Poza aia arata foarte poetic, numai ca total nerealist. Daca viitoarea cladire va avea 70 de m va trebui sa fie cam de 2 ori mai inalta decat cea din poza, sa vedem atunci daca mai apare asa de frumos si se mai vad omuletii la geamuri x(
    • +2 (2 voturi)    
      S-ar putea sa fie asa... (Marţi, 23 martie 2010, 9:29)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui sectoristu'

      Eu numar 18 niveluri in total. Cam 4m inaltimea pe nivel se considera ptr cladirile de birouri. Rezulta 18*4=72m. Numai ca omuletii aia inseamna ca au cam 3m. Par cam 3/4 din geam....
  • 0 (0 voturi)    
    Turn (Marţi, 23 martie 2010, 8:45)

    Tequila [utilizator]

    Seamana putin cu noul Munch Museum din Oslo (2013): http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=944576
  • -1 (3 voturi)    
    pacat (Marţi, 23 martie 2010, 8:50)

    farty [utilizator]

    pacat... chiar aveam incredere in Oprescu. comunistu' tot comunist ramane. RIP
  • 0 (0 voturi)    
    hahahahah (Marţi, 23 martie 2010, 9:01)

    tirtau [anonim]

    da cine dracu va pus ma sa-l votati ?voi nu stiti din ce sistem(de sanatate)vine?pai asta nu are mama,nu are tata,cand e vorba de banuti.....ca majoritatea doctorasilor de altfel.....atentie stiu ce spun.....Eu sper ca dupa atata ,,activitate,, la primarie sa fie si el ales de DNA ...asa ptr merite deosebite
  • 0 (0 voturi)    
    cine decide? (Marţi, 23 martie 2010, 9:02)

    bogdan [anonim]

    conform legii, primarul pune in aplicare hotararile consiliului local. deci...
    asta nu inseamna ca oprescu nu-si face porcariile lui - dar imparter cu alde giugila si restul gashtii. iar tampiti de nestimati concetateni il vor realege, fiti pe pace!....
    • 0 (0 voturi)    
      Lamurire (Marţi, 23 martie 2010, 14:42)

      catiusa [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Punerile in posesie pe Legea 10 se fac prin dispozitie de primar. Deci, primarul semneaza. Consiliul nu are nicio treaba.
  • 0 (2 voturi)    
    Oprescu pacalici (Marţi, 23 martie 2010, 9:09)

    Chiriac [anonim]

    Asta ca si faptul ca adevaratele sale intentii s-au vazut atunci cand a fost inregistrata discutia cu asfaltatorii (nu dadea doi bani pe cetateni, ba chiar ne tratat ca pe niste prosti) cred ca au pus capat carierei sale politice. UN DEMAGOG caruia ii place sa vorbeasca dar nu spune nimic, un PACALICI.
    • 0 (0 voturi)    
      Oprescu (Marţi, 23 martie 2010, 12:57)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Chiriac

      Unde a gresit Oprescu aici? Ca nu inteleg. Omul a respectat legea si a dat un teren in compensare unei doamne mostenitoare legal. Ce dracu trebuia sa faca. Ce legatura au rechinii imobiliari iar e o nebuloasa. Restitutio in integrum, iti spune ceva? Constantinescu si ai lui au adus Romania in situatia tembela de a restitui totul in virtutea unei reparatii istorice. Asa ca, du-te si te cearta cu ai de facura legea.
  • 0 (4 voturi)    
    aoleo, aoleo (Marţi, 23 martie 2010, 9:12)

    anonim [anonim]

    eu observ urmatorul fapt:cum apare o cladire inalta, mai moderna, cum comentati ca aoleo, o cladire mare langa nu stiu ce.chiar nu inteleg care e problema, de ce nu vreti sa se construiasca aceste cladiri, va credeti cumva in paris sau wtf? aceste cladiri nu fac decat sa imbunatateasca vizual aspectul orasului.ia mai cugetati putin.
    • +2 (4 voturi)    
      Cladirile inalte... (Marţi, 23 martie 2010, 9:37)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Asa o fi cum zici tu. Insa, ce-i mult nu-i bun. Nu multe sunt cu adevarat interesante, si multe ar trebui realizate in urma unui concurs de concept.

      Poate ar trebui sa ne preocupe macar pe jumatate si renovarea celor vechi. Nu, insa...Le mascam cu afise publicitare pe Magheru sa nu se vada cum se degradeaza usor dar sigur. Nici macar nu le stim istoria, si nici nu pare sa ne intereseze prea mult.
    • +1 (3 voturi)    
      raspuns (Marţi, 23 martie 2010, 10:10)

      cloe03 [anonim] i-a raspuns lui anonim

      desteptule nu e vorba ca se construieste blocuri dar de ce trebuie sa se distruga un parc/crezi ca sunt prea multe?ce-ar fi sa cugeti tu....
  • +2 (2 voturi)    
    normal... (Marţi, 23 martie 2010, 9:34)

    liviu_ [utilizator]

    "doctorul" stie cel mai bine ce este cel mai bine pentrupacienti. si pacientii de la CFR2 exact de asta au nevoie: un bloc de 70m !

    chiar credeam ca oprescu va fi macar putin diferit decat ceilalti hoti... m-am inselat...
    o sa mai treaca minim mandatu asta pana cand o sa aiba si bucurestiu un primar calumea (desi personal cred ca o sa mai treaca minim 4-5 mandate)
  • 0 (2 voturi)    
    Bittner, Petrache, Batolomeu ce pazesc?? (Marţi, 23 martie 2010, 9:39)

    Bogdan [anonim]

    Pai cum e posibil una ca asta?? Pai "baietii destepti" Bittner, Petrache, Bartolomeu, Costanda ce pazesc? Ii lasa pe "amatorii" astia sa-si faca de cap??? Cand ei, vorba aia, sunt la putere? In ce lume traim?!?:P
  • 0 (2 voturi)    
    Nu darama si spitalul? (Marţi, 23 martie 2010, 10:00)

    Mihai [anonim]

    Atunci cand numai spaga primita conteaza nu ma mai mira nimic, nu eram surprins nici daca daramau si spitalul ca sa faca loc acestor indivizi,
    ca doar toate magariile se fac cu complicitatea primariilor.
    Intr-o economie facuta praf numai turnurile mai lipseau si birourile. O sa primeasca si Oprescu niste birouri moca?
    • 0 (0 voturi)    
      Aiurea (Marţi, 23 martie 2010, 15:22)

      Doru [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Sunt acuzatii nefondate si inutile la adresa unui primar cu initiativa si spirit. Judecam eronat, gresit si fara sa cugetam inainte. D-aia suntem in urma occidentului cu aproape 100 de ani, pentru ca nu avem curajul sa ne asumam deciziile, sa riscam si sa facem ceva. Sa fim seriosi, este o idee de laudat. Mie imi place curajul nebunesc al lui Oprescu, sa ai mainile legate la spate si totusi sa nu te lasi batut este de apreciat. Mergeti inainte, domnule Oprescu!
  • +2 (4 voturi)    
    Bun simtz (Marţi, 23 martie 2010, 10:14)

    Observator [anonim]

    Problema cu megaconstructiile este lipsa de bun simtz (trecand peste aspectele penale de manarii facute asupra terenurilor). Uitativa cum cartiere , altadata admirate pentru verdeata si linistea lor sunt asasinate de mitocania hotilor si profitorilor ( nu capitalisti - nu orice jigodie care stie sa profite de moment si face bani si investitii in drum spre puscarie se poate numi om de afaceri). De la aspectul placut si posibilitatea de a te plimba pe tortuar "mirosind verdeata", la debandada masinilor care ocupa trotuare si carosabil, ca sa nu mai vorbim de monstrii de asa zisa arhitectura.
    De fapt nimic nou - si Pingelica in inalta-i cultura a ras jumatate de Bucuresti ca sa construiasca alaturi de marii arhitecti niste monstrii fara legatura cu zilele noastre (amintind de cultura stalinista).
    O constructie in zona respectiva nu-i rea. Rau e cum s-a ajuns la acel teren - DNAul ce pazeste?
    Rea este insa, de exemplu, solutia turnurilor gemene - construite pe un teren obtinut in mijlocul drumului, stricand toata zona - sunt curios in lipsa aplicarii legilor circulatiei ( ca acum) cum va arata locul cand (daca) vor functiona cladirile.
    • -2 (4 voturi)    
      Propunere (Marţi, 23 martie 2010, 11:14)

      nop [anonim] i-a raspuns lui Observator

      Propun sa nu se mai construiasca nimic.Iar fiecare cetatean al Bucurestiului sa-si puna mana streasina la ochi si sa priveasca contemplativ la Bucurestiul de alta data.
      Hai ca sunteti culmea.
  • +4 (4 voturi)    
    e intuneric in Manhattan (Marţi, 23 martie 2010, 11:41)

    live [anonim]

    @alex2010
    "In Manhattan, la nivelul strazii e aproape intuneric chiar si ziua. De inghesuit ce e, nici macar cladirile reprezentative nu le poti vedea bine - eu am gasit un singur punct de unde se vede de ex. varful lu' Empire State Building."
    Tu mergeai cu ochii inchisi cumva sau luminozitatea la televizor era setata la minim?
    • 0 (2 voturi)    
      Ce bine ai zis-o:) (Marţi, 23 martie 2010, 12:14)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui live

      Cine nu a batut pe jos Manhattan-ul nu are cum sa inteleaga cat de grozav e NYC.
      Am fost acum doi ani si mi-a ramas mereu gandul la el.
      Am vazut si Paris si Londra si alte capitale, dar cu tot respectul nu exista comparatie. Mi-a spus cineva ca orasele europene arata ca niste sate mai mari. Am zis ca e nebun, dar avea dreptate.
      Bucuresti are cateva cladiri reprezentative, in rest doar maghernite, cocioabe si blocuri comuniste.
      • 0 (0 voturi)    
        daca si Parisul e sat (Marţi, 23 martie 2010, 13:18)

        leparisien [anonim] i-a raspuns lui anonim

        ok. Manhattan-ul este "the city" prin excelenta.
        dar sa spuneti de Paris sau Londra ca ar fi niste mari sate...exagerati.

        omu' care a spus a asta a intrat numai in "shopuri" si s-a uitat numai la zgaraie- norii n.y.? a vazut Opera Garnier, a vazut Louvre, Sorbonne, St.Sulpice?
        metroul parizian este mai vechi decat cel new-yorkez dar cred ca este mai "amenajat" si in continuu progres.

        si "se exista" un city si la Londra si la Paris - la defense are turnuri extraordinare,unele "in crestere" si modernizare ecologica..

        altfel, Bucurestiul avea si el farmecul lui de mic Paris intarziat...comunismul i-a pus capac pentru multi, multi ani.
        • 0 (0 voturi)    
          Comparatie (Marţi, 23 martie 2010, 15:16)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui leparisien

          Prin comparatie cu NYC, Paris-ul pare doar o comuna mai mare. Si mie imi place Paris-ul.
          Si in NYC poti sa mergi la MOMA de exemplu sau pe Broadway daca doresti.
          Metroul este la fel de urat si in Paris si in NYC si in Bucuresti.
          Si Manhattan-ul nu e gol dupa ora 6 cum spunea cineva care probabil nu a fost niciodata acolo. La 12 noaptea in Times Square e la fel de multa lume ca pe Magheru la ora de varf.
        • 0 (0 voturi)    
          oras vs sat mare (Marţi, 23 martie 2010, 19:06)

          me [anonim] i-a raspuns lui leparisien

          Despre Londra si Paris poate ca e putin exagerat, dar inteleg total ce voia sa spuna persoana respectiva prin orase din Europa de V = sate mai mari. 90% din cazuri fix asta sunt, in Europa de Nord mai ales. Orasele pe model german, piata mare in mijloc + eventual gara centrala, zone pietonale, imposibil de gasit locuri de parcare, apartamete mici in centru, n-o sa scaleze in veci la mai mult de 1 milion de locuitori. Exemple: Amsterdam, Bruxelles, majoritatea oraselor germane etc. Frumos de vizitat, n-am ce zice, dar sunt SATE tata fata de NYC (+ majoritatea oraselor din US de altfel), ca sa nu mai vorbim de metropolele din Asia. Si sa aiba o populatie mai mica (e.g. San Francisco), un oras american arata mai ORAS decat orice oras european.
          Nu stiu cum spune baiatul de mai sus ca e "ingramadeala" in NYC. Pai sa stea in Amsterdam vreun an unde nu se construieste nimic si se conserva tot in cetru: case mici (maghernite!), soareci, instalatii vechi etc etc etc
  • -1 (1 vot)    
    Teleormanicus deprostgustibus (Marţi, 23 martie 2010, 13:22)

    Glad [anonim]

    Acu un an am avut doua oltence care venind in vizita in Timisoara au ramas dezamagite ca nu au vazut prea multe blocuri!!

    Acu vre-o 4 ani am stat la Calcuta in India care este un infern urbanistic desi britanicii incercasera acu vre-o suta de ani sa-l urbaniseze cu bulevarde largi, parcuri, spatii publice bine organizate samd si intanid niste indieni si indience acre vizitasera Europa ramasesera si ei precum oltencele dezamagite caci nu prea vazusera blocuri si culmea era prea curat.

    Da' acu' sa vedem ce e cu Bucale al vostru.
    Urbanizarea in Bucale dateaza de pe vremea lui Carol I care incepuse sa organizeze orasul dupa modelul urbanisticii Europene al capitalelor adica zone centrale cu spatii publice, cladiri publice, bulevarde largii si luminoase, verdeata.
    Din nefericire Bucale a crescut cu imigratia teleormanoida si moldavoida de la 600 mii la peste 2 milioane in 50 de ani fara a se extinde prea mult si a rezultat cea mai aglomerata capitala din Europa peste 8300 locuitori/kmp adica fara comparatie-n Europa ci doar comparabile cu capitale din Africa de Nord.

    Pt iubitorii de America cred ca nu prea stii ce-i aia America!!! Marile lor metropole au Downtown adica ala cu ZgarieNorii si care dupa ora 6 sunt goale si ghetourile precum la NewYork, Philadelphia sau suburbs adica alea cu satele precum in alte mari orase de ale lor. Iar viata se desfasioara in felul urmator centre in care se lucreaza peste zi si care sunt goale dupa 6 iar rednecksii calatoresc cca 1 ora dus pana la lucru si o ora intors Exemple ale urbanismului la ei sun San Francisco, Seatle, Boston si Washington.

    E adevarat ca sinin Europa multe orase au aspecte ghetoiste cu spatii extrem de inguste fara confortul minim necesar al spatiului si astea pot fi gasite mai eles in Italia unde in centrele istorice cu exceptia fatadeleor cu brizbrizuri confortul pt locuitori e minim nu si nu pt vizitatori.
    Verde Spatiu, Lumina sunt alfabetu urbanismului si arhitecturii ...pt cunoscatori
  • +1 (1 vot)    
    Teleormanicus deprostgustibus II (Marţi, 23 martie 2010, 13:49)

    Gelu [anonim]

    Adevarat parintele arhitecturii moderne adica Le Corbusier a trasat alfabetul Arhitecturii:
    Spatiu
    Lumina
    Verde
    Adica elementele de baza pt confortul uman.
    daca nu le ai pe astea poti sa ai plin de blocuri mai mari sau mai mici caci tot ghetou iasa.
    La NY cretineii aia care lucreaza pt aia care trag sfrorile la bursele mondiale adica evreii au o viata tot de imbecilasi, adica 2 ore pe zi piedute cu dusu-ntorsu de la munca, stau tot in niste custi sau sali unde speculeaza iar sera merga acasa unde daca deschid geamul se uita la vecinu-n casa.
    Tocmai de aia orasele urbanizate pe stil regal sau imperial au incercat sa rezolve elegant problemele confortului uman.

    Foarte multi dintre ZgarieNorii de la NY eaveau estetica lor acu 100 de ani cand au fost construiti doar ca acum au devenit penibili dpdv estetic.
    Deci problema nu e blocul ci alfabetul ala al lui Le Corbusier. Iar aici America da dovada ca nu reuseste sa iasa de sub povara mentalitatilor de ex parnaiasi ai Britanicilor.

    Ca Bucale sa depaseasca inconfortul trebuie sa se extinda ca spatiu sa ajunga la media de 3500 locuitori/kmp fata de peste 8000 de acum. Sa creasca in mod urbanizat nu haotic.

    Daca chiar e lipsa de Zgarie nori nu vad de ce nu construiesc un BusinessDistrict precum in capitale Europene afara din Centrul Istoric unde sa ofere spatii acestor colosi urbani cu spatii de parcare si cai de access pe masura nu precum ce se intampla un Bucale azi cand peste zi toti merg la munca in centru supra aglomerat de noii monstrii.
    • 0 (0 voturi)    
      habsburgii astia (Marţi, 23 martie 2010, 19:27)

      jimmy [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      Cand aud comentarii gen maretele orase urbanizate pe stil "regal si imperial" vs teleormanii, miticii, ba pana si sarmanii americani au ajuns "parnaiasii Britanicilor" ! nu pot sa nu ma intreb de unde complexul asta atotstiutor de superioritate la *UNII* (subliniez UNII) ardeleni, nu vreau sa generalizez, oare din faptul ca au impresia ca au fost mari sclavi la habsburgi sau cum ? Nu vreau sa atac pe nimeni, fara suparare, dar chiar nu inteleg de unde vine complexul asta agresiv de superioritate la unii, atata tot.
  • 0 (0 voturi)    
    Bd. Expozitiei (Marţi, 23 martie 2010, 14:36)

    catiusa [anonim]

    Asa cum am spus in articol, zona Expozitiei se poate dezvolta foarte bine pe verticala. Dar cu cap. Va imaginati ce se va intampla cand fiecare proprietar va vrea pe terenul lui cate un turn sau doua. Fiecare cladire va avea nevoie de heliport, fiindca, desigur, nimeni nu se va retrage de la bulevard ca sa lase spatiu pentru largirea strazii. Poate avem noroc si se face metroul.
    In plus, daca nu se face un regulament de retrageri si de cornisa, zona se va transforma in bd. Buzesti 2. Din nefericire primaria nu este capabila sa gestioneze dezvoltarea zonelor noi, iar interesul privat primeaza in fata celui public.
  • 0 (0 voturi)    
    dar nu va dati seama de smecherie? (Marţi, 23 martie 2010, 15:39)

    gigi [anonim]

    Ca face un bagatan un zgarie nori de doar 70 m ... f bine ca e pe teren viran si nu incurca pe nimeni. Povestea insa m-a intrigat: de unde au aflat de litigiul de 9.3 ha din lac si langa? De ce au fost despagubiti cu 23 ha? In Bucuresti sa detii 23 ha inseamna ca esti printre cei mai bogati oameni ai Romaniei., iar pana acum nici nu am auzit de astia ceva.
    Exista si Mafia imbiliarelor, asa ca ... noi sa fim sanatosi ca toate comentariile sunt de PRISOS.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce a durat 7 ani restituirea terenului ??? (Marţi, 23 martie 2010, 17:21)

    Tatiana [anonim]

    oare de ce a durat 7 ani restituirea terenului catre Maria Popescu ??? mai este cineva in Romania care crede ca ne vom intorce la comunism ??? pai daca va fi cazul atunci vom deveni o tinta perfecta ...stiti la ce ma refer ...
  • 0 (0 voturi)    
    Legea e lege! (Marţi, 23 martie 2010, 17:25)

    Sonia [anonim]

    Cu ce a gresit Oprescu?Nu a facut decat sa indeplineasca niste hotarari judecatoresti de punere in posesie.Cum e treaba cu vanatorii de terenuri si filierele lor,nu e treaba lui Oprescu!Nu e de competenta Primariei!
  • 0 (0 voturi)    
    oare cine e albastru cu buline? (Joi, 25 martie 2010, 23:21)

    arh. Monica Lotreanu [anonim]

    La fel de interesanta e si povestea avizarii PUZ-ului in Comisia Tehnica de Urbanism si Amenajarea Teritoriului Bucuresti. Parca dumneavoastra, Catiusa Ivanov, relatati acum citeva saptamini ca autorul PUZ-ului impricinat e arh. Sorin Gabrea, chiar presedintele CTUAT... in limbajul golanilor, dl. arhitect a centrat, dl. arhitect a dat cu capul... sau probabil ca la CTUAT Bucuresti, recuzarea din comisie inseamna iesitul la o tigara pe hol....
    • 0 (0 voturi)    
      D-ra catiusa minte (Joi, 1 aprilie 2010, 11:48)

      un membru OAR [anonim] i-a raspuns lui arh. Monica Lotreanu

      dacă spune ca arh. Gabrea este autorul proiectului sau dvs nu aţi fost atenta când aţi citit articolul d-rei Ivanov. Proiectul la care se face referire a primit aviz de oportunitate din partea CTUAT fiind întocmit de firma WESTFORTH Architecture condusa de către d-nul arh. V. Arsene.

      Întrucât sunteţi membra într-o comisie de disciplină a OAR va rog sa ne spuneţi cum va sta problema recuzării în cazul în care în concordanta cu regulamentul OAR se va primi o sesizare la adresa opiniilor denigratoare pe care le tot postaţi pe forumuri. Si când veţi fi judecata cum veţi pleda: neştiinţă sau indolenta, ambele nescuzabile pentru ca aţi fi putut sa va informaţi (la OAR, la RUR, la PMB) cu privire la subiect.
      • 0 (0 voturi)    
        cum e cu probele (Vineri, 23 aprilie 2010, 23:35)

        arh. Monica Lotreanu [anonim] i-a raspuns lui un membru OAR

        Aiurea, stimabile/a anonim, voi pleda cum ca opinia mea despre dl. arh. Gabrea nu e deloc denigratoare, ci dimpotriva, admirativ-encomiastica, e unul din arhitectii bucuresteni cu opera vasta, si asta in paralel cu pozitia foarte onoranta si ancombranta de presedinte CTUAT... oricum, instantele disciplinare nu pot lua in considerare "postarile pe forumuri" caci, cel ce scrie poate fi cine scrie mai sus la "Nume" sau nu, cam in aceeasi masura in care pot banui sau nu cine e in spatele "anonimul oarescian"...
  • 0 (0 voturi)    
    BOGDAN ILIE e un mare spagar- arestati-l!!!! (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 10:50)

    BOGDAN ILIE SPAGAR DE MARE CLASA [anonim]

    Pana cand Oprescu Sorin nu ii scoate de la PMB pe cei 2 mari infractori numiti BOGDAN ILIE si GEORGE IORGOVAN , care sunt protejati de el , nu se va respecta legea! Exista mii de procese in instanta pentru obligarea primarului general sa semneze dispozitiile pe legea 10 si mii de hotarari judecatoresti care nu sunt puse in aplicare? De ce? Se pare ca unii fac legea ei si sunt mai presus de lege! Daca DNA-ul audiaza si verifica toate dosarele in baza carora au emis dispozitii distinsii BOGDAN ILIE si GEORGE IORGOVAN , vor avea mari surprize placute! Abuzuri peste abuzuri , acoperite de nespecialistii pusi intentionat in comisia de lege 10 pentru a nu se putea opune , semnate in final de primarul -doctor care nu stie ca a pus paznici lupii la stana!