Instanta a interzis turnul de 14 etaje de langa Scoala Centrala

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 8 aprilie 2010, 15:26 Economie | Imobiliar

Casa de pe Icoanei 6-8 urma sa fie darimata
Foto: HotNews.ro
Tribunalul Bucuresti a anulat miercuri Planul Urbanistic de Detaliu (PUD) prin care Consiliul Local sector 2 aproba construirea unui turn de 14 etaje vizavi de Scoala Centrala, pe strada Icoanei.

Consiliul Local sector 2 a aprobat acest Plan Urbanistic de Detaliu prin Hotararea 136 din 27.11.2008. PUD-ul prevedea demolarea Restaurantului Moldova si a cladirilor din str. Icoanei nr. 6 si 8 si construirea in loc a unui imobil 3S+P+2E+12Er (3 etaje, subsol, parter, 2 etaje, 12 etaje retrase). Beneficiarul este firma  Raptis Kavouras, iar proiectant, arhitectul Marius Turcu.

Actiunea de anulare a PUD-ului a fost initiata separat de doua ONG-uri: Asociatia Prietenii Scolii Centrale, Asociatia Salvati Bucurestiul precum si de Ministerul Culturii, dosarele fiind conexate la Tribunal. Consiliul Local al Sectorului 2 poate formula recurs la Curtea de Apel Bucuresti. Intr-o actiune separata, Prefectul Municipiului Bucuresti a atacat si el PUD-ul, dosarul fiind in curs de solutionare la Tribunalul Bucuresti.

Potrivit unui comunicat transmis de ONG-urile mai sus mentionate, “PUD-ul anulat incalca flagrant prevederile Planul Urbanistic Zonal (PUZ) aferent zonei protejate Icoanei. PUZ-ul prevedea inaltimi maxime de 10 metri, nu de 45 metri cum prevedea PUD-ul anulat si o densitate de construire (CUT = coeficient de utilizare a terenului) de 1,8, nu de 5,25”. In plus, Legea urbanismului, in vigoare la data aprobarii PUD-ului, interzicea modificarea inaltimii maxime si a CUT prin PUD. Planul urbanistic  anulat avea si aviz de la Directia de Cultura Bucuresti, semnat de directorul de la vremea respectiva, Stefan Damian.

Potrivit lui Nicusor Dan, presedintele Asociatiei Salvati Bucurestiul, anularea acestui PUD este un act de normalitate. “Este un semn de normalitate ca o astfel de aberatie urbanistica a fost anulata de instanta. Speram ca acest proces va descuraja autoritatile sa mai aprobe documentatii de urbanism ilegale. Pe aceasta cale vreau sa multumesc avocatilor Simona Togui si Bogdan Dumitru, care ne-au sustinut cauza in instanta, pro bono. Mai avem pe rol inca 17 procese, unde speram sa avem castig de cauza”, spune acesta.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

10451 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    cine (Joi, 8 aprilie 2010, 15:34)

    cristi_an [utilizator]

    a aprobat constructia?? cine e vinovatul? pt ca daca nu este pedepsit... tot vor continua asemenea aprobari!!
    • +6 (8 voturi)    
      crezi? (Joi, 8 aprilie 2010, 18:31)

      nu cred [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

      chiar si asa, fara vinovati. ala care a dat shpagha o sa ceara fie socoteala fie banii inapoi de la "vinovat" si tot o sa fie nashpa pentru el. macar atat!!!
    • +1 (1 vot)    
      Scrie imediat sub textul bold (Vineri, 9 aprilie 2010, 8:35)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

      Vinovatul este consiliul local, mai exact consilierii alesi de cetatenii sectorului 2. Sau chiar cetatenii care i-au votat pe alesi.
  • +8 (8 voturi)    
    BRAVO !!! (Joi, 8 aprilie 2010, 15:35)

    stanpapuse [anonim]

    cam tarziu da' mai bine decat niciodata .
  • +7 (7 voturi)    
    asd (Joi, 8 aprilie 2010, 15:47)

    catala [anonim]

    ma bucur
  • +10 (10 voturi)    
    foarte bine (Joi, 8 aprilie 2010, 15:47)

    andreea [anonim]

    anul trecut am absolvit acest liceu si chiar am fost implicata in protest. e o decizie luata bine, deorece scoala centrala este monument de cultura si trebuie respectata
  • +9 (9 voturi)    
    Normalitate... (Joi, 8 aprilie 2010, 15:52)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    ... a avut dreptate Voicu asta, s-a deschis Cutia Pandorei in ceea ce priveste normalitatea: se da aviz de retinere a judecatorilor corupti, se retin senatori corupti, se anuleaza PUD-uri si PUZ-uri aberante...

    Dati bice , baieti, ca aveti multe de corectat!
    • +4 (4 voturi)    
      sa nu generalizam (Joi, 8 aprilie 2010, 17:53)

      Stoned [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza Iftode

      speram sa nu fie ceva temporar de ochii lumii. e un bun inceput binevenit.
  • +6 (6 voturi)    
    Foarte bine, e un inceput (Joi, 8 aprilie 2010, 15:54)

    pisuka [utilizator]

    ***
  • +7 (7 voturi)    
    PROTESTEZ!!!! (Joi, 8 aprilie 2010, 15:55)

    Cristian I [anonim]

    unde ajungem, daca incepe sa se respecte Legea?

    si sa nu mai primeasca primarii shpagutze?

    ar fi un dezastru!

    chiar Nicusor Dan o recunoaste "ar fi un act de normalitate" - pai ce sa caute normalitatea in tara democratiei ORIGINALE, cum asa de bine ne-a definit Ilici inca din 1990?!
  • +7 (7 voturi)    
    bravo! (Joi, 8 aprilie 2010, 16:00)

    dan [anonim]

    sunt curios daca dezvoltatorul isi recupereaza spaga data pentru obtinerea PUD-ului si a avizelor anexe? :-))

    foarte tare! bravo inca o data!

    cu simpatie, dan
  • +5 (5 voturi)    
    responsabilitate... (Joi, 8 aprilie 2010, 16:02)

    Bara [anonim]

    totusi, pe acei domni consilieri locali si pe acel stimat domn arhitect nu-i trage nimeni la raspundere??? tara lui papura voda....
    • +2 (6 voturi)    
      Nici o legatura cu articolul (Joi, 8 aprilie 2010, 16:40)

      Mnd [utilizator] i-a raspuns lui Bara

      Tara lui Voda Papura are si cetateni. Degeaba aratam cu degetul spre edilii care ne fura zilnic.

      Sunt din acelasi aluat ca si noi, iar Noi suntem cei care lasam pajistele pline de gunoaie, Noi vindem sacul de ciment de pe santiere pentru un pet de bere, Noi aruncam pumni in trafic, Noi comitem jafuri in benzinarii, Noi ne imbulzim, etc.

      Daca Noi ne vom multumi doar sa criticam si nu ne vom educa, generatiile care vor urma la conducere vor fi la fel si Ne vom zbate in aceasi mocirla pentru totdeauna, iar profetii ca "Romania are nevoie de 50 de ani ca sa ajunga Europa." vor fi doar mituri de adormit suferinzii.
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo (Joi, 8 aprilie 2010, 16:06)

    Puiu [anonim]

    Bravo! Ar trebui ca cei care au aprobat asa ceva (PUD-ul) sa isi dea demisia. Daca nu stiau ca incalca celalalt plan inseamna ca nu au niciun motiv sa se afle in acel consiliu.

    Felicitari celor care s-au opus!
  • +3 (3 voturi)    
    Vrem si interceptarile! (Joi, 8 aprilie 2010, 16:10)

    don giovanni [anonim]

    Vrem sa citim si transcrierea interceptarilor consilierilor locali sector 2, sa auzim ce spun sa intelegem si domniile noastre :). Pe ei!
  • +8 (8 voturi)    
    Bravo! (Joi, 8 aprilie 2010, 16:18)

    Pacala [anonim]

    In sfarsit primeste si mafiotul Ontanu (sau Hotzanu cum i se mai spune) un sut in gura aia lacoma!
    Din pacate nu e o sentinta definitiva asa ca mai mult ca sigur, la recurs, mafia imobiliara o sa "unga" mecanismul justitiei si o sa castige in final, ca asa-i in Romanica.
    In sectorul 2, consiliul local si dom' premar sunt mana in mana cand e vorba sa planteze turnuri in parcuri (vezi Parcul Circului), sa demoleze piete ca sa faca Mall-uri pentru "baietii destepti" (vezi Piata Obor) sau sa cheltuiasca multe zeci de milioane de euro pe panselute, pe fire de iarba si pe niste tampenii de fantani kitsch-oase. Daca ar face Curte de Conturi un control corect la sectorul 2, s-ar lasa cu multe arestari pentru praduiala banului public.
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari (Joi, 8 aprilie 2010, 16:21)

    Cornel [anonim]

    Felicitari si tot respectul pentru toti cei care au dedicat timp, energie si bani pentru aceasta victorie.

    Bravo !
    • +2 (2 voturi)    
      ma alatur! (Joi, 8 aprilie 2010, 16:57)

      rezon [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      BRAVO celor care nu s'au lasat si au facut o actiune buna in justitie.

      chiar daca ilegalitatile consiliului sector 2, pastorit de snapanu de ontanu, sunt cat casa, o instanta condusa de alde costiniu ar fi lasat de la ea. minune mare, nu s'a intamplat.

      sa vedem si recursul ticalosilor.

      cu speranta!
  • +2 (2 voturi)    
    SHNAPANII DE LA PRIMARIE (Joi, 8 aprilie 2010, 16:32)

    Consolidare [anonim]

    La muritorul de rand dau tot felul de avize.
    Eu vreau sa consolidez casa veche din 48 si mi-au dat avize de toate felurile (inclusiv de la mediu). La unele imi trebuie proiectul de modificat (existent si care a fost bun acum 5 ani) cu tot felul de hartogarii care ma mai costa inca vreo 2500 euro pentru a-mi elibera autorizatia de consolidare.
    NISTE SHNAPANI, HOTI, MAFIOTI.
    JOS CU EI!
  • +2 (2 voturi)    
    ma mir (Joi, 8 aprilie 2010, 16:40)

    pxi [utilizator]

    ...si ma bucur in acelasi timp :)
  • +1 (1 vot)    
    :) (Joi, 8 aprilie 2010, 17:51)

    Stoned [utilizator]

    asA DA!
  • +2 (2 voturi)    
    Cine a aprobat PUD-ul (Joi, 8 aprilie 2010, 18:35)

    hic sunt leones [utilizator]

    ar trebui sa se autosesizeze autoritatile competente, sa analizeze si alte PUD-uri aprobate de cei in cauza si sa ia masurile care se impun.
    Sau macar sa se faca un articol de presa in care sa se analizeze aceste proiecte pentru ca macar cetatenii sa stie cum sa voteze la urmatorul scrutin.
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm (Joi, 8 aprilie 2010, 20:24)

    Dapyx [anonim]

    "Consiliul Local al Sectorului 2 poate formula recurs la Curtea de Apel Bucuresti." eu zic ca vor cistiga...sper sa ma insel.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu nu inteleg ceva (Joi, 8 aprilie 2010, 21:15)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Dapyx

      De ce ar contesta Consiliul Sector 2 anularea? Doar nu este el beneficiarul? Ca doar shpaga or fi luat-o deja de mult, si-au facut vilutzele/plimbarile...
  • +1 (1 vot)    
    Bravo! Bravo! (Vineri, 9 aprilie 2010, 9:26)

    ion [anonim]

    In sfarsit mai vad si romani care mai si fac ceva, nu doar vorbesc.

    Felicitarile mele celor doi avocati, Simona Togui si Bogdan Dumitru, avocati "fara arginti", cum s-ar putea zice. Zona aia (Icoanei) e chiar o zona frumoasa a orasului, nu avea ce cauta acolo o teapa de 45 de metri inaltime.

    Si doi: consiliul local al sectorului 2 ar fi trebuit demult scuturat: curg PUD-urile ilegale pe banda, rasar tepi in cele mai nepotrivite zone. Si nici dom' Ontanu nu ar trebui iertat.
  • 0 (0 voturi)    
    gradina icoanei (Vineri, 9 aprilie 2010, 10:24)

    adelin vartosu [anonim]

    ce pozitie are dl general niculae ontanu??
    sau el a aprobat probabil ca sa ...!
  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit! (Vineri, 9 aprilie 2010, 17:04)

    ali [anonim]

    Ma bucur mult ca s-a anulat sufocarea si aglomerarea excesiva a unei zone inca frumoase din Bucuresti!

    Reusita asta m-a convins in ce directie sa trimt ce 2%
  • 0 (0 voturi)    
    Si la Cluj (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 0:34)

    Liviu [anonim]

    Nu vin cei doi avocati si la Cluj sa vada turnurile de pe calea Floresti? Se construiesc in spate la Billa. De ce nu le-au locat langa strand si Cora unde este loc berechet.
    Sau sa vada parkingul din zona Minerva. O bucata patratoasa ce seamana cu monumentul de la Meca unde se inchina musulmanii. Azi maine vor revendica locul si vor veni si la Cluj in pelerinaj.
    Au intrat cu in colt si pe trotuar. Si ce zona frumoasa si aerisita era. Pacat !