De ce nu mai scad preturile la apartamente?

de Cristian Orgonas     khris
Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:23 Economie | Imobiliar

O prietena doreste sa isi cumpere o garsoniera in Timisoara, asa ca am fost luni sa vizitam doua astfel de locuinte. Cum suma in care trebuie sa se incadreze este de maxim 23-25.000 de euro, eram constienti ca nu putem avea cine stie ce pretentii.

Prima garsoniera pe care am vizitat-o a fost relativ ok insa nu era exact ceea ce cautam, iar a doua vizita m-a facut sa inteleg de ce piata mobiliara este blocata, scrie Khris.

Proprietarul era un tanar care ne-a spus din prima ca doreste sa vanda garsoniera pentru ca nu isi mai poate plati rata la banca, el fiind in somaj tehnic, iar nevasta-sa casnica. Aveau si o fetita de 4-5 ani. Familia respectiva nu era disperata sa vanda pentru ca cel putin pe moment, parintii ii ajutau sa isi plateasca ratele.

Am aflat ca garsoniera are 24 mp si ca pretul ei este de 25.500 euro “usor negociabil”, insa proprietarul m-a asigurat ca sub 25.000 nu o vinde: “decat sa o vand mai ieftin de atat, mai bine ma mut la socri si o inchiriez”.

I-am spus omului ca un pret de peste 1000 de euro pe metru patrat este mare (blocul arata jalnic si erau cel putin 30 de garsoniere pe palier), dar raspunsul sau m-a lasat masca:

    "am vazut la televizor ca unii vand si cu 700-800 de euro pe metru patrat, dar nu ma intereseaza chestiile astea. Eu am luat garsoniera in 2007 cu 27.500 si mai am de dat la banca aproape 18.000. In plus, trebuie sa ne mai ramana si noua ceva bani, macar cat sa imi scot avansul pe care l-am dat cand am cumparat-o. Nu o putem vinde cu mai putin de 25.000…"

Imediat, m-am gandit ca daca a luat-o in 2007 cu 27.500 de euro iar acum cere 25.000, inseamna ori ca a luat-o foarte ieftin, ori ca o vinde foarte scump. Tanarul era foarte hotarat asa ca nu am insistat, insa mi-am dat seama ca mentalitatile se schimba foarte greu.

“Cum sa imi vand locuinta mai ieftin decat am cumparat-o? Mai bine o inchiriez”. Nu se vand locuinte, dar proprietarii tin cu dintii de pret si mai mult, acest pret este de multe ori bazat pe nevoile proprii, nu pe realitatea din piata. Creste oferta pe piata chiriilor, dar chiriile nu scad. De ce? Pentru ca proprietarii inca mai spera.

Poate mint “aia” poporul cu televizorul cand anunta ca preturile sunt in scadere de doi ani…

Concluzie: mai asteptam. Sau mai cautam.

Tot ieri au venit datele de la notari privitoare la numarul tranzactiilor imobiliare, iar situatia este urmatoarea: in februarie s-au efectuat 25.877 tranzactii, cu 1.9% mai putine decat in februarie 2009 si cu 41.5% mai putine decat in februarie 2008.

Daca pe fondul scaderii preturilor cu 25-50%, numarul tranzactiilor scade cu 40%, inseamna ca preturile nu au scazut destul pentru ca piata sa se deblocheze. Punct.

PS: in februarie 2008 nu exista nici programul Prima Casa.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

20320 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    in Cluj Napoca (Miercuri, 14 aprilie 2010, 8:31)

    Ovidiu [anonim]

    Cautam chirie si am gasit o familie care incercau sa inchrieze un 2 camere, 65 mp, jalnic fara imbunatatiri cu 250 euro.

    Nu voiau sa negocieze mai jos, desi spuneau ca au rate la banca ( facusera credit ptr a-si construi o vila si erau amandoi bugetari dar sotul ramasese fara servici) iar cand le-am zis ca alea sunt conditii de maxim 200 au sarit in sus.

    Dom'le, tu stii ce au crescut ratele? Cu 200 nu ne permitem sa acoperim nici cat ne-a crescut rata de cand am luat imprumutul pana azi.

    Tare is curios ce se va intampla cand euribor-ul va ajunge la 3-4%.
    • +9 (13 voturi)    
      creditele si mintea de pe urma (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:01)

      dromihete [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Cand Romania era in varful pseudo-boom-ului si multi ne avertizau (pe noi, cetatenii de rand) sa nu ne aruncam la credite, sa ne calmam tendinta de supra-consum, noi le radeam in nas si ne faceam in continuare calcule cum sa facem si mai multe credite :)
      Este foarte bine punctat: "ce se va intampla cand euribor-ul va ajunge la 3-4%?"
      Vai de cei care au ignorat detaliile criptice din contractele de credit (vezi euribor, element ce mai bine de 80% din romanii de rand ce au contractat credite, l-au ignorat cu desavarsire)
      • +5 (9 voturi)    
        nu se va intampla nimic (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:16)

        unu cu credit [anonim] i-a raspuns lui dromihete

        Nu se va intampla nimic cand euriborul va ajunge la 3-4%. Eu am luat credit in Sept 2008 cand euriborul era 5.5% iar DAE vreo 10.5%. Si am prins ultimul val ca apoi nu s-au mai dat credite. Acum am DAE 6.5% calculat la euribor 1.5%. Si rata mi-a scazut corespunzator.
        Vor fi afectiati doar cei care si-au luat credite in 2009 sau aia care au semnat nu stiu ce contracte.
        • +4 (4 voturi)    
          mda (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:46)

          Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui unu cu credit

          Presupun ca e dreptul fiecaruia sa isi administreze averea cum ii convine. Ramane de vazut daca individul care nu doreste sa vanda sub pretul de cumparare in final va castiga sau va pierde si mai mult. Daca se deblocheaza creditarile oamenii iarasi se vor imbulzi sa cumpere, daca nu, intradevar preturile vor merge in jos iar omul va ramane cu garsoniera lui sau o va vinde cu bani mai putini decat ar fi putut sa o vanda acum.
          • +1 (3 voturi)    
            Aici in Iasi merge cat de cat... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:04)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

            Am un prieten care face niste casute de 120 m2 pe 500m2 de teren pe niste dealuri de la periferia orasului...ce sa zic, casele sunt din caramida, finisari decente, view asupra orasului, drumul e pietruit pe o dist de 200m dupa care dai la sosea, pana in oras faci 10 min maxim si le vinde cu 80k E.
            Vreau sa spun ca se vand ca painea calda (in ultima jumatate de an a vandut 10)...si isi scoate pe casa in jur de 10-15 mii profit. Daca vanzatorii n-ar mai fi atat de lacomi totul s-ar debloca. Insa ei probabil vor profituri de 50%....
            • +1 (1 vot)    
              de ce nu mai scad preturile (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:23)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui bgd

              pentru ca s-a ajuns la limita de jos, limita sub care vanzatorii nu sunt dispusi sa vanda.
              sunt unii care tot asteapta sa scada la jumatate. au scazut si tot nu cumpara. mai spera la o scadere la jumatate. si tot nu vor cumpara. pentru ca daca vor ajunge la 20000 euro apt de 2 camere in bucuresti le vor lua cei cu bani mai multi inainte.
              asteptati.
              nici nu va veti da seama peste 3 ani ca cel mai bun moment pentru achizitie a trecut de mult. cam de 3 ani.
              • +1 (1 vot)    
                vanzatorii care nu vand.. (Joi, 15 aprilie 2010, 10:59)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui adrian

                n-au decat sa le tina. crezi ca aia 'cu bani mai multi' au facut banii cumparand apartamente care nu se pot vinde?
                asa cum au crescut de la cateva mii de euro la sute de mii asa pot sa si scada la loc.. populatia romaniei este in scadere... stocul de apartamente goale in crestere.. nu-i nevoie sa fii geniu ca sa intelegi...
                nici nu-ti dai seama cat ai pierdut daca o sa stai cu apartamentul ala gol inca 3 ani :)
            • 0 (0 voturi)    
              aici in iasi?????? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:40)

              contrariatul [anonim] i-a raspuns lui bgd

              sa cred ca le vinde foarte bine?....80Ke e foarte mult pentru 120 mp de casa pe 500 mp de teren...parerea mea! De asta nu scad preturile pentru ca unii ca prietenul tau vrea un profit foarte mare!!...cand va ajunge profitul in constructii 10% atunci vom iesi si din "criza".
              • 0 (0 voturi)    
                Daca esti din Iasi... (Joi, 15 aprilie 2010, 1:23)

                bgd [utilizator] i-a raspuns lui contrariatul

                Mergem si ti le arat ca sa ma crezi. Sunt in barnova...in spatele cladirii facuta de catolici.
      • +5 (5 voturi)    
        a fost si mai mult (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:33)

        Lilith [anonim] i-a raspuns lui dromihete

        A fost si mult mai mult euriboru decat 3-4%. Cauta un istoric si ai sa vezi la ce sume ajusese inainte sa inceapa mareata criza.
        Mie imi place tare mult cum unii le stiu pe toate si nu vad si poza mai mare ca sa zic asa. Tu vorbesti de supra consum la o populatie care abia scosese nasu din mizerie. Era normal sa se intample ce s-a intamplat in "pseudo-boom-ul" ala de care vorbesti tu. Dupa toata povestea cu criza ar trebui sa se vada schimbarile de mentalitate in sensul asta.
    • +5 (5 voturi)    
      vor strânge (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:41)

      Előd [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      cureaua, se vor mira foarte tare (da' de ce doamne, că doar am luat contractul de la tv cu 5,9%) și vor merge mai departe?
    • +5 (5 voturi)    
      Nu exista lucruri gratis in viata (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:58)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Euribor mare---rate mari---preturi mai mari. E un cerc vicios
      • +9 (11 voturi)    
        Cele mai importante lucruri din viata sunt gratis (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:32)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui anonim

        insa cei mai multi nu vad decat bani in fata lor; si cei care dirijeaza banii profita de slabiciunea lor.
        • +5 (7 voturi)    
          Corect (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:14)

          maze [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          Goana dupa bani, nu ne face esential mai fericiti. Priviti la toti cei care au gramezi de bani. Veti observa ca vor si mai multi bani chiar daca nu au ce sa faca cu ei :)))) E o obsesie cu unic sens.

          Atunci cand esti cu adevarat fericit nu mai vrei sa ai si mai mult sau sa fii si mai mult pentru ca deja esti intr-o continua stare de fericire.
        • +5 (11 voturi)    
          asa se spune... e oare adevarat insa? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:33)

          angel [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          Hai sa vedem: 1. sanatatea: e gratis cit o ai, pe urma te costa (medic, medicamente, etc.) Si nu scapa nimeni, o data cu varsta vin si bolile. 2.Familia: sa cresti copii sau sa ai grija de parinti costa bani 3.Dragostea: da, e gratuita, dar numai la inceput; pe termen lung, cineva plateste 4.Relatiile: sa mentii niste relatii costa bani (cadouri, onomastici, vacante impreuna, etc.).
          Zau, spune-mi si mie ceva ce e important si e gratuit
          • +2 (6 voturi)    
            cu siguranta (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:18)

            maze [anonim] i-a raspuns lui angel

            Tot ce enumeri tu acolo sunt sabloanele sociale prin care crezi ca vei deveni fericit. Iar asta devine cauza pentru care lupti si te calci in picioare cu altii in speranta ca daca vei avea tot ceea ce enumeri vei fi fericit.

            De curand s-a facut un studiu bazat pe scanarea creierului. Printre multii subiecti care au fost testati a existat si un calugar budhist. In momentul cand omul ala s-a concentrat pe ideea de Compasiune activitatea cerebrala in lobul frontal a avut o asemenea amplitudine incat oamenii de stiinta au fost de-a dreptul uluiti. Concluzia lor a fost ca: probabil acesta e cel mai fericit om de pe planeta.

            Si nu avea nici masini nici case nici alte acareturi... dar avea in el STAREA de a fi FERICIT.
            • 0 (4 voturi)    
              nu dorim toti sa fim calugari (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:33)

              angel [anonim] i-a raspuns lui maze

              Mi-ai numit un singur lucru, o fi adevarat, dar e total inutil pentru mine. Apropo de calugari budisti, in Shangri La am vazut calugari care aveau ceas la mina, ipod, telefoane mobile. Multi trec prin minastiri pentru citeva luni, putini sint calugari toata viata.
              Nu vad cit timp poti fi fericit cu stomacul gol, fara adapost, caldura, etc.
              • -1 (1 vot)    
                asa e (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:24)

                maze [anonim] i-a raspuns lui angel

                Ideea nu e insa sa devenim calugari, ci sa intelegem niste valori pe care insi de o asemenea calitatea ni le reamintesc in goana noastra nebuna dupa diverse.

                Faptul ca el poate inseamna ca si noi putem, iar asta ridica intrebari fundamentale: De ce sunt aici? Care e scopul vietii? Oare realitatea e cumva mai complexa decat ceea ce accept eu?!
            • 0 (0 voturi)    
              Compasiune (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:30)

              Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui maze

              COMPASIÚNE s.f. (Livr.) Milă, compătimire. [Pr.: -si-u-] – Din fr. compassion.
              Sursa: DEX '98

              Poate ca noi, ceilalti, nu dorim sa traim toata viata cu mila si compatimire in creier, fie si ea la niveluri inimaginabile de catre oamenii de stiinta.

              Si inca ceva: totul COSTA. Chiar daca nu bani, totul costa intr-un fel sau altul ceva. Vrei sa inveti, sa studiezi? Costa faptul ca-ti aloci timpul acelui studiu, cand altii petrec si se distreaza. Vrei sa-ti faci o "coliba" undeva? Efortul fizic ca sa aduni toate lucrurile si sa le pui cap la cap e un cost. Atentia/dragostea pe care le-o acorzi celor din jur e un cost, pe care speri sa ti-l intoarca la nevoie, insa uneori ramai dezamagit. Si as mai putea continua. Astept contra-argumente.
              Ce e adevarat important e echilibrul. Dar e greu de ajuns la el si mai greu de mentinut.
              • 0 (0 voturi)    
                corect (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:09)

                maze [anonim] i-a raspuns lui Berzelius

                Ai dreptate, tot ceea ce spui e intr-un anume fel necesar dar nu e suficient pentru a fi fericit. Asta e paradoxul vietii care traim. A trai prin prisma schimburilor si a cauta un anume echilibru in ele e un mod destul de limitativ al unui univers de infinite posibilitati.

                Compasiunea este, probabil, cel mai inalt nivel al experientei umane. Este o stare ce le cuprinde pe toate celelalte, asa cum albul ingemaneaza toate culorile curcubeului. A da dovada de compasiune fata de intreaga umanitate a fost privit ca apanajul unor fiinte inaltate precum Buddha sau Christos.
    • +5 (5 voturi)    
      in cluj napoca (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:23)

      iop [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      El a zis: "Cu 200 nu ne permitem sa acoperim nici cat ne-a crescut rata de cand am luat imprumutul pana azi." si tu ridici o problema gresit: "Tare is curios ce se va intampla cand euribor-ul va ajunge la 3-4%."
      Cei despre care vorbesti tu ori ti-au vandut gogsi ori nu aveau rata stabilita in functie de euribor. De ce zic asta? Pentru ca din 2008 pana in prezent euribor a fost pe un trend descendent, deci nu avea cum sa le creasca rata (cu atat mai putin cu o suma asa mare). oricum este interesant modul de gandire al romanului: nu ma gandesc decat la ce este acum si la ce vreau eu fara a tine cont de conditiile piete si cele economice. Se imbatata cu apa rece si sunt destul de creduli (ca sa nu zic inconstienti). Ma bucur totusi sa vad ca mai sunt si comentarii pertinete, putine totusi ar astia suntem
    • -5 (7 voturi)    
      Manipulare? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:04)

      analiticu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Ma gandesc ca ati fost foarte grabiti sa cititi si sa raspundeti la diversele comentarii, si nu ati avut timp sa analizati un pic schema dupa care functioneaza acestea. Voturile pe care le primesc comentariile sunt prezentate "pe net" (voturi pro-voturi contra). daca va uitati putin pe comentariile la acest articol, veti constata ca aproape toate comentariile cu voturi care apartin celor care spera in/sustin scaderea preturilor sunt votate negativ si invers. asta s-ar putea explica astfel:
      1) majoritatea celor ce citesc si voteaza comentariile sunt speculanti (sau prepusi ai acestora), care au 1, 2, n apartamente in spate si vor sa scape de ele. Unul care are un apartament mai mic si vrea sa se muta intr-unul mai mare este "hedge-uit" (preturile celor doua evoluand in aceeasi directie, nu-l afecteaza prea tare). Unul care nu are casa dar vrea una, nu ar sustine/spera in cresterea preturilor.
      2) voturile ar putea fi controlate de administratorii site-urilor, "ghidand" astfel profilul acestora. Varianta aceasta este sustinuta de mecanismul prin care comentariile preponderent negative sunt prezentate doar la nivel de titlu (asta in cazul in care sunt acceptate la postare), comentariile ce sustin un anume punct de vedere fiind prezentate "in extenso". In acest caz primele au mai putine sanse de a fi citite si a reveni pe pozitiv.

      Cred ca as avea mai multa incredere in site-uri unde comentariile ar primi voturi in mod echilibrat. In cazul de fata as vedea votate pozitiv, respectiv negativ, atat comentarii care sustin revenirea preturilor cat si comentarii care sustin scaderea lor in continuare.

      Cateva precizari de final:

      Atentie! Nu m-am referit in nici un fel la comentariile la articol, fie ele pozitive sau negative, ci la voturi si la sistemul de votare. Cu atat mai mult cu cat, pentru a posta poti fi Johndoe, dar pentru a vota trebuie sa fi inregistrat.

      Daca cititi acest post, veti afla ca in cazul de fata sustin varianta/explicatia 1 :))

      Intre Speculanti si S
      • 0 (6 voturi)    
        scad preturile?nu prea cred. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:21)

        sacaradan [utilizator] i-a raspuns lui analiticu

        eu cred ca si cei care vor sa vanda si nu pot dar si cei care vreti sa cumparati si nu puteti sunteti putin frustrati.ASculta la mine .eu vreau sa cumpar dar in acelasi timp si sa vand.am vazut o casa langa cluj la 778 metru si i-am dat tarcoale vreo doua luni.speram sa mai lase si cand am fost dupa Pasti erau mutati noi proprietari.pai eu sa las din pret la ceea ce vand daca nu ma strang chilotii?spunemi tu .daca as murii de foame as vinde sa traiesc dar daca nu am stomacul gol de ce sa vand in pierdere.?
    • 0 (0 voturi)    
      Problema nu e euribor-ul (Joi, 15 aprilie 2010, 1:58)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      In Ro nu exista taxe adevarate raportate la valoarea proprietatilor. Toata lumea plateste un impozit simbolic si normal ca sant multi care stau cu mai multe apartamente incuiate(vezi noii"dezvoltatori) Daca ar exista taxe de 1-2% din valoarea proprietatii, cum e in vest, nu si-ar mai permite nimeni sa stea cu casele incuiate, i-ar ustura, si atunci piatza ar fi mult mai dinamica.
      Unde se duc taxele e alta problema , doar santem in Ro::)
      Deocamdata la noi sant mici bisnitzari, cam ca aia care vindeau Kent si blugi pe vremea lu Ceasescu.Pun cheia pe usa, ca nu-i doare prea tare.
      E ridicol sa platesti 100 de euro pe an taxe pe un app care e 80-100 000 euro(in 2008 era 150 000 de euro) normal ca sant 4 lumini aprinse intr-un bloc cu 50 apartamente...::)
  • -3 (13 voturi)    
    vor scadea dupa un cutremur (Miercuri, 14 aprilie 2010, 8:37)

    lamunka [anonim]

    de 7.8, mitici speculatori
    • +4 (10 voturi)    
      Vorbesti sa nu adormi (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:50)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui lamunka

      In caz de cutremur---mai putine apartamente---cerere mai mare---pret mai mare.
      /(editat de HotNews.ro)
      • -8 (12 voturi)    
        trist (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:18)

        hoha [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Daca in urma unui cutremur tot ce poti debita e ca pretul creste esti trist.
      • +1 (9 voturi)    
        esti naiv (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:51)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui anonim

        in caz de cutremur se darama si blocuri, deci mor si oameni... (Doamne fereste, bouIe, ca gandesti in felul asta :)
    • +1 (7 voturi)    
      super, bravo tie! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:55)

      vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui lamunka

      multumim ca ne-ai luminat, lamunka, pe noi muritorii de rand - mitici, adica. ce bine ca exista curtremurele, ca sa mai scapi de noi. dar poate vine si vre-o holera ceva. eu zic chiar sa propui schimbarea denumirii orasului in Sodoma sau Gomora.
      • -3 (7 voturi)    
        statisticile (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:20)

        paraipan [anonim] i-a raspuns lui vasile69

        Pai conform statisticilor cam trebuie sa vina unu mare deci omul nu spune baliverne

        Reactia ta este exagerata.
      • -2 (6 voturi)    
        alta (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:57)

        Pacala [anonim] i-a raspuns lui vasile69

        Si va fi si mai mica inghesuiala in tramvaie/autobuze.
    • +1 (3 voturi)    
      Aberezi (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:57)

      neaosh [utilizator] i-a raspuns lui lamunka

      1. in articol se vorbeste despre Timisoara ( in caz ca ai avut bunul simt sa citesti inainte sa debitezi prostii )
      2. in TOATA tara exista speculatori imobiliari, nu numai in Bucuresti
      3. vezi ca suprafata Romaniei nu este asa de mare, asa ca, Doamne fereste, la un cutremur de 7,8 majoritatea localitatilor vor avea de suferit ( mai mult sau mai putin )
  • +9 (9 voturi)    
    Pazea, ca vin executarile! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 8:53)

    Vali. [anonim]

    evocator articol .... lucrez intr-o banca din Ro si circula insistent zvonuri ca bancile o sa bage in curand curatenia de vara .... ca e greu sa tot provizionezi pierderi pentru clientii carora li s-au acordat rescadentari si tot nu merge treaba.... mai bine le marchezi si apoi incepi sa abordezi piata intr-o maniera ce presupune un management mai de calitate al riscului ... piata e supralichida deja si curand va fi atinsa acea masa critica de supralichiditate care VA OBLIGA bancile sa dea credite (binenteles efectuand o analiza serioasa a riscului) la dobanzi din ce in ce mai mici... si consilierul d-lui Isarescu , venerabilul domn Vasilescu, a amintit ca in curand o sa vedem cazuri triste de oameni scosi din case (acum 3-4 saptamani).... sa nu ziceti ca nu v-am avetizat!
  • +8 (8 voturi)    
    de ce nu scad preturile la apartamente (Miercuri, 14 aprilie 2010, 8:54)

    moni [anonim]

    Ideea e ca cine nu este fortat de imprejuari sa vanda, se mai poate inca descurca, in moentul de fata nu are de ce sa vanda,mai ales daca a cumparat mai scump si inca cu credit. Deci paiata nu are cum sa se deblocheze curand,pt ca cei fortati de imprejurari sa vanda sunt totusi putini...
    • +1 (3 voturi)    
      Corect (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:35)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui moni

      Daca iti poti permite sa astepti, e iresponsabili sa vinzi doar pentru ca preturile sint in tendinta de scadere. O chirie, chair daca nu scoate nici ea banii, poate isnemna ca locuitna ramine disponibila pina cind copiii vor avea nevoie de ea, etc.

      Va avea sens sa scada rapid si masiv pretul cind un numar mare de proprietari vor fi pe punctul de a fi executati de banci. Cei care vor reusi sa reziste acelei crize (ma refer la cei care au luat credit ca sa aiba unde locui sau sa se mute la mai bine, nu la cei care traiesc din speculatii imobiliare) vor avea o soarta mai buna decit daca ar vinde acum la orice pret.
      • +1 (5 voturi)    
        avere (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:59)

        Pacala [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

        Imobiliarul (cu conditia sa fie de soi, nu cu bulina rosie) si terenurile sunt bot de aur, nu trebuie vandute. Crizele vin si trec, alea raman. De aia au cumparat italienii jumate din judetul Timis.
      • +5 (7 voturi)    
        inteligent.. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:12)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        si uite asa toti tinerii vor sta la parinti si apartamentele vor fi inchiriate la.. bunici?
        deci amaratii aia nici nu stau in casa pe care o platesc.. nici nu-si scot banii din chirie.. da' se bucura ca vor avea copiii lor peste 20 de ani unde sa stea.. ca peste 20 de ani va regresa civilizatia umana atat de tare ca nu se vor mai construi locuinte.. mai ales intr-o tara cu populatia in scadere cum e Romania!
  • +7 (23 voturi)    
    chiar, oare de ce este piata blocata? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 8:59)

    stefan c [anonim]

    nu as vrea sa intru intr-o polemica fara cap si coada, totusi remarc ca daca la momentul 2008 pretentiile vanzatorilor erau ridicole, acum cele ale cumparatorilor sunt si mai si....

    nu ajunge ca au ajuns apartamente noi sa se vanda la mai putini bani decat cele vechi, nu ajunge ca avem "caderi" de peste 50-60%, oamenii vor pe si mai putini bani...poate chiar gratis

    imi pare rau, dar nu sunt de acord cu replica: ti-ai facut-o cu mana ta, acuma da-mi-l mie cu cat vreau sau daca nu, sa vezi tu ce patesti!

    fiecare are dreptul sa isi faca propriile calcule...daca ti-l da tie la 20k EUR si moare de foame, ce a facut? problema este ca nu tot ce trece prin cap trebuie sa iasa pe gura, si daca iese totusi, mai conteaza si cum este spusa

    altfel zis, unii asteapta, altii asteapta...e haios ca toti au sperante, dar in directii diametral opuse

    celor care totusi asteapta sa se prabuseasca preturile, astfel incat sa poate cumpara la preturi "decente", le zic un singur lucru: daca chiar vor veni aceste prabusiri de preturi, vor veni cu VALUL, adica va fi atat de rau dpdv economic, social etc.. incat s-ar putea sa nu se mai bucure nimeni de achizitiile cele noi
    • +4 (8 voturi)    
      piata este blocata pentru ca... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:16)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui stefan c

      s-au terminat fraierii care luau credite la care se indatorau pe viata si au ramas doar fraierii care ar vrea un credit dar n-au bani nici de paine.. bancile acum scot profit de pe spinarea celor dintai si inventeaza programe gen 'prima casa' pentru ceilalti.. in ambele cazuri fraierii vor munci o viata intreaga si cel mai probabil vor pierde casa imediat ce raman fara job..
      • -3 (3 voturi)    
        deci 150 mil. americani (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:16)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui pehash

        sunt fraieri pentru ca iau ipoteca pe 20-30 de ani? Sa le comunicam ca exista un Istetz in Romania (nu cumva vei capata mostenire vreo locuinta?).
        • +1 (1 vot)    
          da , sant fraieri (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:25)

          theman [utilizator] i-a raspuns lui naiv

          cum te poti lega de un loc de munca 30 de ani , eu chiar nu inteleg asta

          daca te imbolnavesti vreo 2 ani ce faci ?
          • -1 (1 vot)    
            deci stai cu chirie (Joi, 15 aprilie 2010, 8:16)

            naiv [anonim] i-a raspuns lui theman

            toata viata! Chiar crezi ca se poate trai cu risc zero in viata?
  • +8 (12 voturi)    
    clementa (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:12)

    Dragos [anonim]

    Mi se pare firesc ca vanzatorul garsonierei sa se gandeasca la "profitul" lui. Cine nu o face?
    E adevarat ca piata e in scadere si e posibil ca peste 6 luni sa nu isi poate incasa nici banii pe care ii poate primi acum. Totusi...cate apartamente vinzi intr-o viata daca nu e asta meseria ta? Presiunea ratelor si perspectiva pierderii a unei sume mari de bani este mai puternica decat orice logica/rationament.
    Daca vrem sa cumparam chilipiruri avem de asteptat. Nu putem schimba decat "mentalitatea" noastra de a accepta un refuz.
  • +10 (12 voturi)    
    Cei cu bani au cumparat deja (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:15)

    tao980 [utilizator]

    Segmentul celor cu bani a cumparat deja in mare parte ceea ce avea de cumparat. Acum au venit la rand cei cu bani mai putini, spre deloc, care vor si ei sa cumpere ceva. Nu stiu daca piata se poate ajusta atat de mult incat sa acomodeze cu predilectie segmentul care cauta acuma sa cumpere. Probabil va continua starea de panda, adica dezghetul propriu-zis nu se va produce inca o lunga perioada, pana cand isi da drumul economia cu totul.
    • +3 (7 voturi)    
      Sau sa ne "impacam" (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:29)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui tao980

      cu ideea ca nu toti pot fi proprietari!
      Ca la romani la nimeni este aceasta idee de a fi casa noastra. In SUA sau occident nu este un procent atat de mare de proprietari. Ar trebui sa nu mai sarim etapele ci sa incepem prin a sadi un copac, a creste un copil, etc. si dupa aceea a cumpara o casa. Daca mai avem timp. Daca nu va prelua obiectivul generatia urmatoare.
  • +4 (4 voturi)    
    sunt doua probleme majore (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:32)

    all [anonim]

    Lipsa adevaratilor investitori... nu a celor care vor sa se imbogateasca aproape peste noapte (vor profituri de la 50% pana la 100% ), asta cand e vb de apartamentele noi... si pt cutiile vechi, lipsa infrastructurii de intrare/iesire din orasesi a conditiilor din localitatile limitrofe oraselor.... asta pt ca o parte dintre alesi au afacerile imobiliare in interiorul oraselor si nu au nici un interes sa le scda pretul....
    • +4 (4 voturi)    
      Bine punctat (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:31)

      cicci [anonim] i-a raspuns lui all

      Problema majora este ca la noi, in constructii, bisnitarii sunt mari dezvoltatori. Nevoia disperata a romanului sa aiba "un acoperis deasupra capului" ne-a adus in stadiul in care eram dispusi sa platim oricat pentru ocoliba in stadiul de proiect. De ce in orice domeniu, marja de profit este 10-20%, numai in constructii orice anonim facea o scara cu 10 apartamente, vindea 5 in stadul de proiect, isi luam un gipan, cand nu mai avea bani, mai dadea unu-doua, si la final ramanea cu 3 apartamente, pe care, normal le inchiriaza. Acum apartamentele sunt vandute de 2 tipologii de persoane: aceeasi constructori care trebuie sa pateasca leasing la masina, si nu pot da un apartament cu CF la 75% din pretul celui de deasupra, vandut de cand era in stadiu de proiect, sau de cei care l-au luat in stadiul de proiect la bani multi si nu vor sa il vanda in pierdere, chiar daca ei sunt constinti ca le mai cade tencuialape alocuri, mai pusca o teava. Piata se va debloca doar atunci cand se vor relansa proiectele mari cu inevestitori adevarati, care vor vinde si cu rofit de 4-5.000 de euro la apartament nu doar cu 30k.
      • +1 (3 voturi)    
        cifrele ne omoara, nu emotiile! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:52)

        pragmatic [anonim] i-a raspuns lui cicci

        nu exista o disperare a acoperisului deasupra capului. 20 milioane de romani au 8,5 milioane de locuinte (fa calculul). Romanii au nevoie de locuinte mai bune (si evident acestea au alte preturi). Dupa unii 80% din romani sunt proprietari (dupa INS 92% si peste). Rezulta ca piataq de cumparare ca si piata de inchiriere e foarte mica (in comparatie cu vestul), asa ca unele mecanisme nu pot fi utilizate. PS. Pretul pe mp NU ESTE un element de piata ci -uneori- element de comparatie al investitiilor).
  • 0 (16 voturi)    
    Pai vrei moka... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:36)

    geo [anonim]

    Intradevar, pretul este maricel....dar nici moka nu o sa o dea. Omul poate a spus in mare parte adevarul...In plus, cumparatorii se asteapta sa dea bufuri acum pe criza, dar vanzatorii s-au prins ca aceasta este trecatoare, iar preturile or sa creasca din nou...asa ca, asteapta....doar cei disperati vand la preturi mici...dar sunt foarte putini...pana cand bancile nu or sa inceapa executarile silite...preturile vor ramane sus...asa ca...nu va mai asteptati voi, vanatorilor de chilipiruri sa luati locuinte moka...ca asteptati mult si bine...
    • +1 (7 voturi)    
      nu e vb de moca (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:39)

      all [anonim] i-a raspuns lui geo

      e vb de pretul corect.. cum sa dai pe o cusca veche 1000 mp?!.. eventual aproape se darama...la cele noi e alta discutie...
      • 0 (0 voturi)    
        pret corect (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:25)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui all

        pretul corect e ala dat de cumparator si acceptat de vanzatator. Asta e singurul criteriu, restul sunt doar povesti de genul e prea scump sau decat sa vand asa mai bine nu vand deloc. Eu am cumparat o garsoniera in Timisoara luna trecuta cu 25.800 euro. Am gasit si cu 23.000 cum cauta prietena lui Khris dar nu aratau prea bine. Daca te chinui gasesti si cu 11.000 garsoniere CF3, depinde pentru ce doresti.
        • +1 (1 vot)    
          parerea mea ;) (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:43)

          tyty [utilizator] i-a raspuns lui gechi

          Teoria economica pura ar spune pretul este rezultatul actiunii a doi factori cererea si oferta. Nu conteaza cat de mare sau de mic este pretul cerut atat timp cat exista oferta. Acest mod de a privi realitatea economica faciliteaza aparitia bulelor imobiliare. Preturile vor avea tendinta sa creasca rapid, nesustinut economic pana la momentul in care nu va mai exista cerere.

          Dar care este pretul corect?

          Exista mai multe variante de a estima acest pret. O modalitate raportarea pretului la venit, in functie de venitul median anual al familiei se estimeaza pretul locuintei. Se pare ca la noi nu se poate stabili venitul median, asa ca daca folosim venitul mediu lunar recent anuntat pentru 2009 obtinem un venit mediu anual pe familie de 6.000 de euro, respectiv pretul unei locuinte intre 24.000 si 30.000 de euro. Pentru Bucuresti inca este o suma insuficienta, dar in tara se poate cumpara un apartament de 2 camere cu aceasta suma.

          Alta varianta raportul intre suma necesara ca avans si venit. In Marea Britanie avansul necesar ca aport al cumparatorului reprezinta un an de venit. Deci raportat la realitatile locale, 6.000 de euro avansul, restul credit ipotecar. 25-30% avans, deci o valoare a achizitiei de 20.000-24.000 de euro.

          Raportul pret/chirie. Simplu se divide pretul locuintei la chiria anuala. Cifra normala 15, deci la o chirie de 300 de euro lunar, 3.600 anual, pretul unui apartament cu 2 camere in Bucuresti 54.000 de euro. Castig echivalent cu cel adus de un depozit bancar remunerat cu o dobanda de aproximativ 7%.

          Deja preturile sunt pe acolo, indiferent de optiunile si asteptarile personale. Intre cateva orase mari in frunte cu capitala si restul localitatilor apare o ruptura de pret, vizibila si explicabila prin realitatile locale, migratia populatiei si oportunitatile de afaceri sau de munca.

          Preturile in imobiliar nu sunt la fel de fluide precum cele ale actiunilor, exista o rezistenta la scadere, fapt vizibil si in bula imobiliara recenta. Intre 2
          • +1 (1 vot)    
            aferim! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:20)

            pragmatic [anonim] i-a raspuns lui tyty

            numai ca in imobiliar vorbim si de momentul T. Deci pretul corect la 7 iunie 2008 era... iar la 26 nov. 2008 era.. Si vorbim si de o locatie precisa. Doua case foarte invecinate dar una lipita de o casa de scandalagii si alta f.linistita au preturi considerabil diferite. "Casa o vand vecinii" spune orice agent imobiliar din vest. Noi facem teorii egalitariste, vorbim de pret pe mp etc.
          • +1 (1 vot)    
            Indici (Miercuri, 14 aprilie 2010, 23:17)

            C [anonim] i-a raspuns lui tyty

            Ok, si daca chiria scade ? Din ce inteleg acum, este/urmeaza o crestere a ofertei de apartamente la inchiriere. Daca nici nu vinzi nici nu inchiriezi inseamna ca n-ai nevoie de bani/stres sau esti tampit.
            Deci daca chiria scade la 250 euro / luna ? Care chirie o consideri ? Din ce perioada ?
            • 0 (0 voturi)    
              scad toate (Joi, 15 aprilie 2010, 8:27)

              tyty [utilizator] i-a raspuns lui C

              Scade chiria pe piata, scade si valoarea de estimare a apartamentului. Toata treaba este sa dicutam realist pe cifre concrete nu pe dorinte.
              @pragmatic daca vrem o analiza imobiliara pe scara mai mare nu conteaza cazurile individuale, statistic abaterile se compenseaza. Normal de la un apartament la altul pot apare diferente de pret in functie de conditiile concrete, dar la un milion de apartamente se pot face generalizari.
  • +2 (18 voturi)    
    de ce TREBUIE sa scada preturile? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:42)

    costel [anonim]

    dar de ce nu ar trebui sa creasca? nu e obligatoriu sa fim cu totii proprietari de apartamente. poti sta si in chirie.din articolul scris de tine, observ ca vinzatorul era dispus sa mai lase din pret si sa vinda garsoniera la pretul pe care prietena ta il considera ok(maxim 25.000). Din articol inteleg ca vinzatorul era dispus sa vinda la 25.000 euro iar prietena ta era disusa sa cumpere la 23.000-25.000 Euro.De unde tragi tu concluzia ca preturile ar trebui sa scada? De unde tragi tu concluzia ca vinzatorii ar trebui sa-si schimbe mentalitatea?Ma refer STRICT la datele prezentate in articol.Sunt deacord cu afirmatia vinzatorului ca daca nu primeste pretul dorit mai bine inchiriaza garsoniera.
    • 0 (4 voturi)    
      preturi (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:48)

      and [anonim] i-a raspuns lui costel

      Uite de ce : Intr-o economie normala sanatoasa, preturile se regleaza prin cerere si oferta. La noi, desi nu prea mai exista cerere (vorbesc de oameni cu bani si care vor apt, nu de discutii - as vrea si eu o casa) preturile in continuare nu scad. De ce ? Din cauza mentalitatii. Oamenii au fost invatati de agentiile imobiliare ca orice cocioaba valoreaza macar 50k de euro, si tin preturile ridicate. Daca maine toti producatorii de medicamente ar tripla preturile simultan ce ai face ? Ai plati, normal, fara sa cracnesti. Cam despre asta e vorba.
      • +1 (1 vot)    
        cerere si oferta corect (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:15)

        minny [utilizator] i-a raspuns lui and

        dar cererea astuia era nu mai jos de 25.000 ;) Nu tot timpu cererea e trebuie sa intalneasca oferta si invers
  • +6 (14 voturi)    
    de ce te miri? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:44)

    adip [anonim]

    Eu ma mir de ce te miri tu in articol :)
    Si eu am o vila la Busteni pe care nu o vand sub cat am dat pe ea +15000 euro .... e simplu si logic...
    Poate daca as muri de foame atunci m-ar interesa care este nivelul pietei, pana atunci insa nu ma intereseaza.
    • 0 (0 voturi)    
      pai si anuntul? (Joi, 15 aprilie 2010, 13:45)

      ceapa [anonim] i-a raspuns lui adip

      Daca nu vrei sa vinzi la pretul pietei si sa te adaptezi dupa piata, atunci nu pui anuntul in ziar sau pe net. Simplu
  • +4 (6 voturi)    
    soc! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:45)

    Io [anonim]

    Vai ce soc: multi participanti in piata imobiliara nu sunt speculanti care lucreaza cu banii lor de cazino.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu e neaparat o problema (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:45)

    andreiu [utilizator]

    Care este dispus sa mai astepte decat sa coboare pretul atunci va tine de el.
    Care vrea sa vanda neaparat acum va lasa la pret pana cand se va gasi cineva ca sa o cumpere.
    Este de inteles.
    Se stie: nu e prost cel ce cere ci cel care da!
  • +9 (17 voturi)    
    lacomia e mare (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:46)

    vipera [anonim]

    proprietarii inca spera....pana cand??? pana cand ajung aici : http://executatsilit.ro/
    multora le e greu sa-si revina din lovitura primita: "vai, Doamne, cocioaba mea de 50mp nu mai face 85000 UER? nu se poate, mai bine o inchiriez decat sa o vand la un pret de nimic (fie vorba intre noi, proprietarul nu a vazut 10.000 EUR in viata lui, dar vorbeste cu f.mare lejeritate de sume mari de bani)"
    • +8 (10 voturi)    
      cocioabe ? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:24)

      cobra [anonim] i-a raspuns lui vipera

      In Buc aproape toate apart sunt cocioabe asa cum le spui tu. Ce alternativa exista? Cati isi permit sa stea in Primaverii? Zi-mi cate zone stii cu blocuri numai de 4 etaje, strazi late si multa vegetatie?
      Apartamentele nu sunt masini, nu poti sa-ti iei unu bun din Germania si sa-l aduci in Ro.
    • -1 (3 voturi)    
      tu chiar esti vipera :) (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:03)

      angel [anonim] i-a raspuns lui vipera

      In cocioabele alea traiesc bine mersi milioane de oameni. Sigur, unii prefera sa isi faca vile la marginea orasului. Aer curat, liniste, dar...nu au alte chestii, ca de exemplu: apa, canalizare, gaze, transport in comun, magazine, scoala, drum asfaltat, posibilitati de distractie; pentru orice trebuie sa sara in masina.
    • +6 (6 voturi)    
      lacomia de balcani (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:04)

      Pacala [anonim] i-a raspuns lui vipera

      Ai dreptate - Bancile straine (care se dau romanesti, de sanchi) pe asta au mizat acum 5 ani cand au inceput nebuneala cu creditarile "cu buletin". Pe lacomia colosala a romanilor (si pe neinformarea lor). Multi s-au creditat ca bezmeticii sa si traga frigider Whirlpool de 3 m sau home theatre asa de kiki ca asa are si nasul Pandele. Sau si-au bagat leasing la un Peugeot desi stau 5 intr o garsoniera.
  • -1 (9 voturi)    
    realitatea de piata ?! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:47)

    ben [anonim]

    autorul vb de "realitatea de piata"...
    ce este aceasta tampenie ?
    de ce au schimbat regulile in timp ce jocul era in curs ?
    cine a creat criza ?
    de ce au fost salvate marile banci din visteria statelor , ca sa-si ia bonusuri de sute de miliarde de dolari ?
    inteligentul autor al acestui articol va fi iertat de banca daca nu isi mai poate plati ratele ?
  • +7 (11 voturi)    
    Blocajul pe piata imobiliara (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:48)

    Constantin [anonim]

    este un bun prilej pentru constructori de a dezvolta noi solutii imobilare cu un pret de vanzare sub 800 de euro/mp cu tot cu TVA. Piata imobiliara din Romania are nevoie de un declic, o schimbare brusca, pentru a fi dezmortita si repornita. Si cine va realiza declic-ul va avea de castigat.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e simplu (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:25)

      pragmatic [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      mentalitatea este ca iti cumperi o casa pentru o viata. Ori: A. familia e ca o armonica (se largeste, se strange etc), ori casa nu este. B. Locul de munca, scoala copiilor, mediul social pot fi mai potrivite in alta locatie (la diferite momente ale vietii). PANA NU SE SCHIMBA aceasta mentalitate e mai greu sa dezvoltam suburbiile, iar niste costuri FIXE in orase mari NU SUNT comprimabile (de ex. un bransament RENEL in Buc. poate ajunge si la 9500 Euro, in timp ce in suburbii nu ajunge la 2000 E). Insist ca pretul per mp e un indicator de comparare a doua cladiri FOARTE similare (structura, dimensiuni, locatie, confort).
  • +7 (7 voturi)    
    Or sa scada sigur (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:54)

    Alexandru [anonim]

    E simplu. Salariul mediu net. Asta e cel care da real pretul apartamentului.
  • +7 (17 voturi)    
    sa mai avem rabdare (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:55)

    astept [anonim]

    dupa cum se stie, tinerii pana in 40 de ani sunt plecati cu milioanele in alte tari, sunt tocmai cei care ar fi cumparat cate o locuinta.
    in orice stat normal, metrul de locuinta se calculeaza la media salariului pe economie (in ro. in jur de 350- 400 de euro) dar realitatea este alta, aceasta cifra este dublata ori triplata.
    eu zic sa mai avem rabdare si se va intra in normal. nu pot sa tina de pret la infinit.
    eu sunt optimist ca voi cumpara o locuinta ca un pret real in romania cum este si normal.
    • -2 (4 voturi)    
      Normalitate (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:44)

      ion [anonim] i-a raspuns lui astept

      Un m2 de locuinta costa un salariu lunar in tarile unde 90% din populatie sta in chirie si doar 10% sunt proprietari. Cum in Romania % de proprietari si dorinta de a avea o proprietate e mult mai mare e normal ca pretul raportat la salariul lunar sa fie mult mai mare. In general ce se intampla e normal doar ca e dificil sa-i intelegem cauzele.
    • -4 (4 voturi)    
      piata si investitorii (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:48)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui astept

      Piata de locuinte este o piata deschisa. Nimeni nu ii opreste pe straini sa cumpere locuinte pe piata noastra iar ei au alte salarii medii. Putin le pasa lor ca salariul mediu in Romania este de 300 de euro.

      Cine spune ca locuintele din Romania sunt ieftine il rog sa se uite in alte orase din Europa si o sa vada ca nici un cotet nu-si ia cu banii cu care si-ar lua in romania o garsoniera.
      • +2 (2 voturi)    
        siiiiigur (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:10)

        gcorneille [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Si abia asteapta occidentalii sa se mute la noi, sa ia o garsoniera ieftina si sa se angajeze cu salariul de la noi. Ei pot cumpara, dar la ce le foloseste?
    • -1 (1 vot)    
      ia in calcul (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:31)

      pragmatic [anonim] i-a raspuns lui astept

      preturile materialelor (cam aceleasi ca in Vest); preturile terenurilor (uneori mai scumpe la noi); costul manoperei (mai mic la noi, dar in crestere). Manopera influenteaza max 30% din costul constructiei, ori daca manopera la noi este un sfert fata de vest, atunci economisesti 0,75 din 30% adica 22,5% din total. Acum vezi daca un apartament in Bucuresti poate fi mult mai ieftin decat in Koeln sau Bologna sau Nancy sau Sheffield (nu compar cu capitalele).
  • +11 (11 voturi)    
    mai asteapta (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:55)

    andrei [anonim]

    burta goala mult timp schimba si mentalitatea pana la urma...
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:58)

    xyz [anonim]

    Pana cand vor invata romanii regulile economiei de piata, vor mai muri vreo 2, 3 generatii.
    • +4 (6 voturi)    
      CEREREA ESTE DE LOCURI DE PARCARE (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:24)

      ion ion [anonim] i-a raspuns lui xyz

      la Roma un loc de parcare intr-un garaj subteran costa 80 000 euro. Asta este afacerea pt Bucuresti acum, nu apartamentele. S-au mai cumparat in Bucuresti 500 000 de masini in ultimul an si este lipsa de locuri de parcare. Degeaba vor termina toate blocurile incepute prin tot Bucurestiul si in special in afara lui, ca nu sunt atatia cumparatori compatibili. In schimb daca s-ar face parcari supraetajate, de cartier, s-ar vinde in stadiul de proiect, deci fara finantare.
      • -6 (8 voturi)    
        Gresit ! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:37)

        bucurestean [anonim] i-a raspuns lui ion ion

        Eu imi Bucuresti imi parchez masina unde vreau, cand vreau si cum vreau fara sa iau vreo amenda. Doar cu vecinii mai sunt probleme. Poate ma voi gandi la un loc de parcare platit cand lucrurile se vor schimba.
        • +2 (2 voturi)    
          O sa se schimbe, daca vor finante :) (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:35)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui bucurestean

          Unde locuiesc eu acuma exista vigneta de cartier. Orasul are vreo 10 cartiere,si e unul mic. In cartier e "free", cu vigneta respectiva, in alt cartier ai 2 ore gratis, cum s-ar zice sa-ti rezolvi problemele. Pe langa astea e plin de automate de parcare, daca vrei sa platesti sa stai mai mult. Dar...nu prea exista parcari care sa-ti ofere 8-10 ore de parcare, nici daca vrei. In mare parte se ofera 2, 3, 5 ore, deci nu prea merge sa te duci cu masina la servici daca-i in alt cartier, decat in parcarile subterane (unde nu sunt astfel de restrictii).

          Cine crede ca poate sta mai mult decat trebuie...ia amenda :D. La noi e de ajuns sa faca vignete pt fiecare sector, si sa dea amenzile respective. Nu-i asa greu, trebuie doar ceva cap.
        • 0 (0 voturi)    
          LATUL SE STRANGE SI LA TINE (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:09)

          ion ion [anonim] i-a raspuns lui bucurestean

          se produce un fenomen caraghios in Bucuresti - masinile sunt blocate pe lungimea unor strazi intregi, in trafic, dar alaturi toate locurile de parcare sunt ocupate. Deci in partea centrala si semicentrala a orasului nu se misca nimeni din locul de parcare, de frica sa nu-l piarda. Daca pe langa casa ta mai apar 100 de masini noi, tot o sa mai ai unde parca?
          Crezi ca daca s-ar face o parcare cu 5 etaje in zona ta, nu s-ar vine toate locurile?
    • 0 (0 voturi)    
      He he nu cred (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:58)

      gogu filozofu' [anonim] i-a raspuns lui xyz

      ...tocmai ce au fost inscrisi la un curs intensiv platit de ei ...he he
  • +5 (11 voturi)    
    piata este acum in mina cumparatorului (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:00)

    george [anonim]

    s-au dus timpurile cind vinzatorul facea pretul , acum cumparatorul este la putere .
    Timpul trece in favoarea cumparatorului ...
  • +4 (8 voturi)    
    Preturile? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:01)

    Babaul [anonim]

    Nu pot decat sa scada, dintr-un motiv simplu: oferta este mult mai mare decat cererea, uitati-va in ziare la imobiliare. So...cine vinde acum(lasand din pret, normal, altfel ramane cu el) pierde mai putin decat daca vinde mai tarziu. Deci vand acum cand mai iau ceva pe el, sau maine la jumatate? Cel mult jumatate, sa nu zic altfel...
    • +3 (3 voturi)    
      corect (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:49)

      georget [anonim] i-a raspuns lui Babaul

      logica perfect valida si validata in tari precum Irlanda unde preturile scad de 4 ani si se anunta inca 20-30% scadere anul acesta ...
  • +5 (7 voturi)    
    preturile trebuie sa scada (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:07)

    Un om [anonim]

    atata timp cat tranzactiile sunt putine preturile vor mai scadea.
    pe orice piata evolutia lichiditatii arata evolutia preturilor: cand lichiditatea scade ( tranzactiile ) preturile scad si viceversa.
    noi continuam sa ne imbatam cu apa rece, vor creste, n-au cum sa mai scada ! :))
  • +7 (9 voturi)    
    adevarul (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:07)

    lulu [anonim]

    toti au dreptate, daca te pui in situatia lor, fie ei proprietari, aspiranti, sau chiriasi; nimeni nu vrea sa piarda bani, singurul lucru care regleaza situatia e piata
    scump sau ieftin, sunt notiuni care se raporteaza in primul rand la subiecti, daca respectivul e rupt in fund degeaba vinde cineva o garsoniera cu 10k eur ca el tot n-are sa dea atata si i se pare oricum "enorm de scump"
    • +4 (4 voturi)    
      CORRECT (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:28)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui lulu

      si chiar daca prin absurd ar reusi s-o cumpere, n-ar avea bani de rata la banca si de intretinere, care a ajuns intr-o rezidenta intre 300-500 euro.
  • +10 (10 voturi)    
    alt motiv:) (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:10)

    dacicul [anonim]

    am o garsoniera la vanzare, sau ma rog la schimb, vrem sa trecem la doua camere. in ziarele de specialitate din brasov, la anunturi particulari, sunt doar agentii imobiliare "undercover" . cu greu poti gasi vre-un particular acolo.
    iar daca dai anunt particular, 2 zile suna zeci de agentii. nu mai stii unde sa cauti, sau sa publici.
    ideea e ca agentiile maresc artificial preturi. nu o data, am avut surpriza sa public anuntul cu un pret, si sa il regasesc pe pagina agentiilor, cu un pret mai mare cu 10 %.
    sau chiar sa ma intrebe, si sa ma sfatuiasca, ca altul e pretul zonei, daca sunt de acord sa puna mai mult la pret :) asta in conditiile in care nici la pretul cerut de mine nu s-a interesat nici un particular de 6 luni.
    • +1 (5 voturi)    
      Si eu (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:51)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui dacicul

      Vreau sa cumpar un apartament de 2 camere in Pajura, ca sa-l inchiriez. De vreo 6 luni vad un anunt, a mai scazut 2000 la pret, dar tot e mult si omul, hotarat, a scris ca nu e negociabil. Practic acum nu se mai incadreaza in prima casa 2, deci.... tot atata cere.
      Robert Schiller zicea ca foarte putini oameni vand pentru ca scad preturile. Eu nu as vinde pentru ca scad preturile, chiar daca stiu sigur ca situatia economica va fi mai rea. Iata 3 motive
      1)Teoria economica zice ca preturile la case mai scad 2 luni dupa ce se opreste din scadere somajul. Ca sa primim bani de la FMI trebuie sa dam afara niste bugetari
      2)Dobanda la creditele imobiliare in vest depinde de dobanda titurilor de stat la 30 de ani. Dobanda oferita de stat la titluri depinde de apetitul investitorilor (incredere in politica bugetara). Apetitul investitorilor depinde de ce alte alternative de investitie dispune. In 2005 a crescut rata de referinta dupa ce au fost cu plus angajarile in SUA 2 luni consecutiv. In martie a fost cu plus.... Nu inseamna ca ne paste acum o politica de exit, dar ea se aproprie. Dobanda la imobiliarele din est e corelata cu riscul de tara si cu cat de ieftin fac rost de bani bancile din vest
      3)Bancile nu pot restructura un credit de 2 ori. Au restructurat anul trecut, ca sa iasa cu profit. Anul asta trebuie sa ia taurul de coarne. Provizioanele sunt facute ca sa incurajeze bancile sa vanda garantiile.
      Am si 2 argumente pro-blocaj.
      1) Oare bancile vand imobile goale sau trebuie sa-i executam noi ?
      2) Cat o sa ajunga raportul pret chirie dupa ce scad chiriile ? In 2004 erau la jumatate
    • +4 (4 voturi)    
      Eu am vandut NUMAI (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:37)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui dacicul

      dupa ce am pus in geam afis cu numar telefon si, evident, de vanzare. Nu merge cu agentii pentru ca nu te ajuta cu nimic; te suna din cand in cand sa vada daca ai vandut si daca ai modificat pretul.
  • +2 (6 voturi)    
    prima casa (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:16)

    cristus [anonim]

    Programul "Prima Casa" e ok per ansamblu, dar are un mare defect : a reusit sa creasca pretul garsonierelor si al apartamentelor cu doua camere.
    Nu stiu daca a fost conceput pentru populatie sau pentru clientii de partid cu afaceri in domeniul imobiliar, care nu mai vindeau nimic. E posibil sa fie plata de dupa campania electorala...
    Chiar, stiati ca o vila in Grecia e mai ieftina decat un apartament cu doua camere din anul 1970 in Bucuresti ?
    • +1 (7 voturi)    
      ce vila mai ? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:40)

      zorba [anonim] i-a raspuns lui cristus

      De care vile zici? Astea-s legende urbane. Ai fost tu acolo sau ai vazut pe site. Stii cati s-au tepuit cumparand vile misto pe insule unde insa nu exista apa? Sa umpli piscina te costa cat vila.
  • +7 (7 voturi)    
    fals! chiriile scad (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:35)

    Anonimus [anonim]

    Sunt in situatia in care, ca proprietar, inchiriez un apartament in Bucuresti, incepand cu 2007. In 2008 am inchiriat la 75 % din chiria convenita in 2007 (si in 2 luni, dupa numeroase "vizionari", fata de imediat in 2007), iar in 2010 la 50% fata de 2007 (si in 3 luni). Nu e un caz particular, asta s-a intamplat cu toate chiriile din zona respectiva si, din povestile altora (ori chiriasi, ori proprietari), in toate zonele din Bucuresti.
  • 0 (4 voturi)    
    Astept (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:59)

    ik [anonim]

    cu interes ca o alta prietena si mai buna sa vrea sa vinda un apartament. Atunci articolul se va numi " De ce nu mai cresc preturile la apartamente" , nu-i asa?
  • +1 (1 vot)    
    REF. PRETURI (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:09)

    Dacicul 2 [anonim]

    Este adevarat ce spune Dacicul. Preturile mari sunt create in mod artificial de agentiile imobiliare (capuse ale pietei, care au contribuit la accentuarea crizei). Pentru deblocarea pietei este necesara diminuarea speculei si inchiderea acestor afaceri de mahala. Ar trebui creata o companie de stat care sa faciliteze intalnirea cererii cu oferta, ca altfel evaluatorul bancii nu va evalua niciodata o locuinta la pretul pe care il vor teparii din imobiliare.
    • +1 (1 vot)    
      mda... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:14)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui Dacicul 2

      caut sa cumpar un apart 3 camere. am gasit unul ok - e dat de 2 agentii cu diferenta la pret de o mie de euro:)), iar la vizionare unul dintre agenti zice "parca 75000 era, nu?" - cu 5% peste preturile din cele 2 anunturi = sunt niste hoti si incompetenti. agentiile sunt disperate ca nu se vinde mare lucru. la inceputul verii va incepe iar panta descrescatoare.
      fiti atenti: urmeaza remaniere guvernamentala ceea ce va duce la o mica instabilitate politica si in cascada la scaderea ratingului de tara, la cresterea euro in raport cu leul, o mica criza interna.
      deja, in primul trimestru avem scadere economica si asta continua.
      in america sunt 3 banci ffff mari care si au ascuns datoriile....ce urmeza? poate un nou crac. eu v-am zis. pa!
  • +3 (3 voturi)    
    pretul, cine il face si cum.. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:19)

    jojo [anonim]

    exista mai multe componente incluse in pret, indiferent la ce ne referim:
    imobiliare
    telefoane
    pantofi
    fuste
    silicoane
    spagi
    masini
    prafuri
    mancare
    se numeste: spiritul de turma
    daca in presa patronii lor considera ca si-au facut plinul, atunci introduc programul pentru turma si atunci sa vezi!
    ma refer la psihologie, factorul psihologic numit : satisfactie
    mi-am tras ultimul telefon de fite...UAAAUUU ma simt high!!!
    m-am dat cu masina viselor mele...uaaaauuu SUNT ASA DE TAREEEE...
    piata creste si scade...asta e caracteristica pietei din 1900 toamna...cerere-oferta, astazi este cerere-oferta-informatie.
    cine controleaza informatia si modul de distribuire a acesteia o sa va faca din nou!
    nu va inflamati, nu va iluzionati...pregatiti-va pentru o noua doza!
  • +5 (5 voturi)    
    apartamente vechi (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:20)

    Andreea [anonim]

    Apartamentele vechi continua sa aiba preturi pe care eu le consider inadmisibil de mari tinand cont anul constructiei si conditiile de trai. Suntem o familie tanara, fara copiii insa ne dorim cu siguranta copiii intr-un viitor apropiat. Vi se pare ca se poate trai cu chirie intr-o garsoniera cu copil mic? Sau mai bine zis...vi se pare ca se poate trai decent? Parerea mea e ca nici intr-un apartament nu se poate cu chirie in conditiile in care chiriasii nu sunt protejati prin lege in Romania asa cum se intampla in tari occidentale. Ca si chirias esti un pic la mana proprietarului care te poate anunta ca trebuie sa te muti pentru ca vrea sa vanda apartamentul sau sa se mute vreun var sau chiar el acolo. Sa te tot muti cu copilul dintr-un loc in altul nu mi se pare o optiune de dorit. Daca ar fi si la noi posibilitatea de a inchiria un apartament pe 20-30 ani si sa ai siguranta ca nu te da nimeni afara de acolo atata timp cat iti platesti chiria, nu ne-am agita atat sa ne cumparam propriul apartament. Si revenind la achizitionarea unor apartamente vechi, mi se pare inadmisibil un pret de 50 000-60 000 euro pentru un apartament de 2 camere de maxim 60mp intr-un bloc construit in 1965, in conditiile in care pentru achizitionarea lui va trebui sa platim 30 ani rate. Pana terminam noi de platit ratele se si darama blocul...Chiar asta e valoarea unui apartament intr-un bloc atat de vechi? E clar ca acum nu ne permitem nici intr-un bloc vechi nici in unul nou (in principiu din cauza ca nu avem strans avans) dar mi se pare firesc sa incepi sa ai pretentii la calitate si pret atunci cand stii ca o sa platesti pentru casa aia a ta pana la pensie.
    • 0 (0 voturi)    
      Astea e... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:55)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Andreea

      Inadmisibil sau num nu ai cum sa obligi omu' sa iti vinda casa nici cu 10 si nici cu 100 de mii. Daca vrea bine daca nu i se cam rupe de inadmisibilul tau...fii convinsa ca nu moare de foame si nici nu sta uitandu-se in zare cand o trece criza;
    • 0 (0 voturi)    
      s-a dus comunismul (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:10)

      petre [anonim] i-a raspuns lui Andreea

      Statul nu mai este obligat sa asigure locuinte. Nu e un drept scris in constitutie. Exista o economie de piata; cine isi permite, cumpara, cine nu, nu, asa cum e cu orice marfa. Ratele la locuinte sint in general pe 30 de ani, indiferent ca e o garsoniera sau ditamai palatul. Exista si credite imobiliare pe 15 ani, daca te tine buzunarul. Nu te obliga nimeni sa stai in apartament vechi, iti poti cumpara unul nou/casa etc. Nu te obliga nimeni sa iei de la un anumit proprietar, la pretul cerut de el, poti sa cauti pina iti convine pretul/calitate. In 1994, 2 camere costau 10.000 dolari, iar salariu meu era de 50 dolari pe luna. Acum costa 65000 euro, dar fac 2000 euro pe luna. Imi place mai mult acum!
      • 0 (0 voturi)    
        dar spune adevarul pana la capat (Miercuri, 14 aprilie 2010, 23:40)

        Petre Petre [anonim] i-a raspuns lui petre

        ca tot statul a vandut apartamentele pe nimica la locatari si ca la acele apartamente a contribuit intregul popor. Adica au primit un fel de pomana; si ptr ca asta parca nu era de ajuns, acum le vand pe un profit urias. Nu e asta bataie de joc ?
  • +1 (5 voturi)    
    corect e "de ce e economie de piaţă liberă ?" (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:26)

    gigi [anonim]

    preturile cresc sau scad după cum se întâlneşte cererea cu oferta, nu ? Deci, ce problema vrea să clarifice articolul ?
    Bănuiesc ce vă doare:
    1. oare cum să mai speculez eu nitel ? dar in acest caz informatiile le tii pt tine, nu le publici decât ca să dezinformezi
    sau
    2. cum să mă dau interesant ? cred că ăsta e scopul articolului.
  • 0 (0 voturi)    
    Pretul de vanzare... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:48)

    Costica [anonim]

    ...va fi intodeauna cel maxim posibil. Eu ot cere oricat daca nu sunt OBLIGAT sa vand. Abia cand sunt obligat voi scadea pretul. Si cei care cumpara sunt motivati la fel. Iar cei care nu au suficineti bani...asteapta. Ori mai strang bani , ori renunta, ori vro gasi pe cineva dupa indelungi cautari obligat sa vanda si care v-a accepta cat pot ei sa dea. numai ca situatiile astea nu-s foarte dese si atunci declari "e blocata piata" . Realiatatea e ca am trait 2 ani e credite si acum nu mai are cine sa se inghesuie, caci noi sutem producatori de mana a doua sia treia , nu la noi se face plusvalaore (ci la chinezi, de aceea isi permit sa investeasca caci sporul de productivitate s-a dus in investitii si nu in salarii)
  • +3 (3 voturi)    
    echilibru (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:58)

    gigi [anonim]

    pana la urma totul tinde catre echilibru. La salariile din romania preturile apt sunt complet de pe alta planeta, si totul se datoreaza inflatiei pe euro din perioada de boom care a facut investitorii de afara sa caute piete nesaturate de credit, ca romania.
    Atata timp cat bancile nu mai dau creditele pe care le dadeau in 2007-2008 preturile nu au cum sa mai creasca. Si asta se va intampla multa vreme de acum incolo.
    Acum, problema e daca preturile vor scadea in valoare efectiva, sau prin inflatie (cresc salariile mai mult decat preturile).
  • +2 (2 voturi)    
    indicator inutil si periculos (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:00)

    pragmatic [anonim]

    pretul pe mp. Un exemplu simplu: acelasi bloc de garsoniere (10 sa zicem) in Bucuresti si in Buftea. Preturi la materiale cam aceleasi, la manopera nu difera mult, sa facem abstractie de costul terenului. Dar.. un bransament electric ajunge in Buc si la 9000 euro, iar in Buftea nu sare de 2000E. Cum stam acum cu pretul pe mp? Scari elegante, lift OK, videofon la intrare s.c.l. Cum e pretul pe mp la blocul de 10 garsoniere si cum e la 25 de garsoniere??? Pretul pe mp e un indicator care compara NUMAI chestii similare! PS. un geam termopan de 2x2 costa si sub 60E/mp. Faceti o fereastra de baie de 0,4x 0,6 si spuneti-mi pretul pe mp (veti avea un MARE soc).
  • 0 (0 voturi)    
    Remember (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:16)

    misha [anonim]

    De aia nu mai intelege nimeni ce-i cu preturile. Pentru ca toti am fost prea mult timp experti in vandut cai verzi pe pereti.

    http://economie.hotnews.ro/stiri-imobiliar-3854575-grecia-1999-tarani-ciobani-soferi-taxi-parasit-locurile-munca-devenit-brokeri-romania-2008-senzatie-deja.htm
  • +1 (1 vot)    
    cum se formeaza pretul de piata? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:16)

    xan [utilizator]

    "acest pret este de multe ori bazat pe nevoile proprii, nu pe realitatea din piata."

    nevoile proprii influenteaza evaluarea personala care determina atat cererea cat si oferta, in functie de ce parte esti, iar cererea si oferta influenteaza realitatea din piata. nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Scad?Cresc? Si ce?!?! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:41)

    Gica [anonim]

    Mare dezbatere...Piata e blocata dintr-un simplu motiv, exceptand pe cei indatorati excesiv sau cei care au luat credit cu buletinu si acum is rau de tot in buda: romanu vinde o casa/ vila/ cocioaba/ cotet cu vreti sa-i ziceti sa cumpere tot o casa.
    Acum, vreau sa vand...o gramada de cocalari cu tupeu de parca zici ca maine ma aresteaza banca/ creditorii...in primul rand te enerveaza si apoi constati ca-s vai mama lor; in general bisnitari care spera sa faca business-ul vietii.
    Cand te duci insa sa cumperi (chestii calumea nu d-alea lux in camp, la dracu-n praznic) dai de acelasi tip de proprietari: nu ii streseaza criza incat sa zici ca lasa la pret fantastic de mult. Asa ca...am inchiriat ce aveam in plus; mai bine 700 de euro siguri pe luna decat o teapa de zile mari.
    De vandut/ mutat ma pot gandi si peste 10 ani!
  • 0 (2 voturi)    
    mda si mnu (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:48)

    sentenced [utilizator]

    Pe de o parte ai dreptate, pe de alta parte de cand cu problemele pietei imobiliare cumparatorii au impresia ca pot cumpara un apartament decent gratis (pe deasupra mai trebuie sa le suporti si aroganta tampa si vorbitul printre pufnituri de ras cand iti spun ca "e scump domle dincolo era mai ieftin").
    • 0 (0 voturi)    
      @Asche (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:39)

      ld [anonim] i-a raspuns lui sentenced

      pai acum s-a inversat situatia, prin 2007-2008 tu, ca vanzator, ii radeai in fata unuia care vroia sa negocieze 1000EUR...
  • +3 (3 voturi)    
    Nu prea sunt de acord... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:09)

    Adrian Armaş-Cioflec [anonim]

    ... Cu următoarea idee din articol: "Nu se vand locuinte, dar proprietarii tin cu dintii de pret si mai mult, acest pret este de multe ori bazat pe nevoile proprii, nu pe realitatea din piata."
    Irelevant pe ce este bazat preţul.
    "... nu pe realitatea din piaţă" - GREŞIT!
    Dacă pentru tine realitatea de pe piaţă a însemnat că vrei neapărat ACEA garsonieră, atunci trebuia să accepţi preţul. Marea piaţă este, de fapt, formată din micile pieţe ale fiecărora. Pentru tine, mica piaţă însemna că vrei acea garsonieră la un preţ mai mic. Păi, atunci, trebuia să cauţi în altă parte.
    Ei! Dar s-ar putea ca în altă parte să nu fi găsit mai mic. De aici putem deduce că, totuşi, preţul acela mare, care te dăduse gata, să fi fost cam la fel peste tot. De unde rezultă că, probabil, el avea, totuşi, preţul de pe piaţă.
    Oricum, nu ar trebui să insistăm mai mult decât bunul simţ, chiar şi în gândul nostru, atunci când un proprietar îşi vinde bunul la un preţ pe care noi îl găsim ca fiind prea mare. Este alegerea lui, iar noi putem întotdeauna merge altundeva.
  • -3 (5 voturi)    
    negociati la sange si cumparati in orase (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:13)

    sacaradan [utilizator]

    toate respectele mele dar cred ca multi dintre voi sunt patetici.A vrea sa cumperi la 700 euro metrul in orasele mari este ca si cum ai spera sa cumperi mercedes cu bani de o dacie.Eu personal as profita de Prima Casa si as cumpara acuma .Personal as dori un program asemanator pt cei ce nu suntem la prima casa dar avem posibilitati de a face o investitie platind rate la banci.Cumpararea unei case ,ca investitie are tinte pe termen mediu lung si aici Romania are perspective bune.treaba voastra dar multi veti regreta cand nu va mai fi Prima Casa
  • +2 (2 voturi)    
    eu nu am decat o singura concluzie... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:26)

    eu [anonim]

    dupa numarul mare de comentarii de aici sau oriunde se discuta despre piata imobiliara rezulta ca numarul celor care doresc sa-si cumpere o locuinta este inca foarte mare. In special in marile aglomerari urbane unde tinerii isi pot gasi si un job decent.
    Randamentele la plasamentele bancare in lei au inceput sa scada si voe mai scadea anul asta. Creditele se vor mai ieftini, altfel bancile risca sa nu mai aiba unde plasa banii si de aici blocaj financiar. Si odata deschis robinetul cu credite toti cei care tipa pe forumuri ca preturile sunt (inca) prea mari vor fi primii care se vor indatora si vor urca preturile in consecinta. In astfel de momente cei care vor sa cumpere asteapta minimul pietei, dar tot asteptand la un moment dat or sa realizeze ca acest pret minim tocmai a trecut pe langa ei....
    va fi randul celorlati sa tipe pe forumuri, cei care sustin ca preturile vor creste necontenit...
  • +2 (4 voturi)    
    pret corect 5000 EUR (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:34)

    boloian [anonim]

    Eu cred ca pretul corect e 5000 sa ajunga la toata lumea!
    Eu zic sa ne apucam de constructia unor apartamente la 5000 EURO, trebuie doar sa gasim numai pe unii dintre noi care sa vanda teren ieftin 3 MP la 1 EUR in centrul orasului sa construim pe el, si altii sa lucreze la fel ieftin. Finisajele le facem cu donatii si voluntari.

    Sper ca nu o sa vreti unii dintre voi sa vindeti dupa ce terminam apoi apartamentele la pret dublu cu 10.000 EURO ca va ard !!
    • +2 (2 voturi)    
      E MULT 5000 (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:18)

      ionica [anonim] i-a raspuns lui boloian

      eu cred ca multi care se lamenteaza ca vor sa cumpere, n-au bani , nici daca ar fi 5000 un apartament si s-ar imprumuta de la banca.
      Piata e blocata din lipsa de bani, pt ca e criza si nimeni nu mai e sigur pe post, lipsa certitudini pt viitor, atat pt banci, cat si pt doritorul de imprumut.
    • 0 (0 voturi)    
      pai gasiti destule cu 5000 (Miercuri, 14 aprilie 2010, 23:08)

      ego [anonim] i-a raspuns lui boloian

      casute la tara, si cu teren si cu livada, in aproape orice zona,

      garsoniere prin orasele foste industriale, poate chiar confort 2

      daca sunteti disperati sa aveti o proprietate, aveti inca unde investi
    • 0 (0 voturi)    
      pai gasiti destule cu 5000 (Miercuri, 14 aprilie 2010, 23:08)

      ego [anonim] i-a raspuns lui boloian

      casute la tara, si cu teren si cu livada, in aproape orice zona,

      garsoniere prin orasele foste industriale, poate chiar confort 2

      daca sunteti disperati sa aveti o proprietate, aveti inca unde investi
  • 0 (0 voturi)    
    Discutati numai prostii (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:58)

    Cristi [anonim]

    Va lasati prostiti de televizoare.In primul rand.Romania nu avea nevoie de imprumutul de la FMI ca bani erau,cei de la guvernare PSD,PNL si PDL in anii trecuti au inrautatit situatia.De ce nu scad apartamentele?Deocamdata n sunt lichiditati in tara si eu zic ca si in anii urmatori vor fi din ce in ce mai putini bani lichizi.Oamenii asteapta o imbunatatire a situatiei banilor cash dar ei nu-si dau seama ca o sa vina momentul sa dam inapoi banii de la FMI si atunci o sa fie cu adevarat mari probleme.
  • 0 (0 voturi)    
    pretul corect... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:01)

    lucyan [utilizator]

    sunt de acord cu principiul " nu este prost cine cere, este prost cine da"...
    in alta ordine de idei, cine face pretul pietei? de ce anume tine seama? daca acelasi principiu l-am aplica si la paine, la carne, oua, etc..., servicii medicale?
    eu cred ca in toate domeniile trebuie sa existe, pe langa celebra cerere si oferta, si un minim de decenta sau, o implicare mai mare a statului ...
    in rest, specula este in floare, este legiferata, asa ca nu vad de ce ne mai intrebam de preturi, ele asta reflecta, lacomia unora, prostia altora, cat de mare este lantul speculatorilor, etc...
  • 0 (0 voturi)    
    Preturile... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:37)

    Fan Hotnews.ro [anonim]

    Voi discutati despre normalitate in Romania ???
    Piata rezidentiala de aici e reflectia economiei si a situatiei din tara la ora actuala. Ceea ce se aplica in America de nord si Europa nu se aplica si in Romania, pt ca piata rezidentiala nu functioneaza dupa parametrii pe care ii stiti voi din manualele de economie de piata (sanatoasa)

    PS: am mai postat un comentariu critic despre Cristian Orgonas, de ce l-ati oprit de la difuzare? :)
    • 0 (0 voturi)    
      Bull... (Joi, 15 aprilie 2010, 8:52)

      Adrian Armaş [anonim] i-a raspuns lui Fan Hotnews.ro

      O.K., dar, totuşi, gradul de îndatorare a persoanelor la bănci la noi în ţară şi procentajul celor cu credite nu se compară cu cele din vest.
      Cei de acolo nu reuşesc să plătească nici măcar într-o singură viaţă datoriile şi, vorba aia, toţi sunt în aceeaşi situaţie, iar noi reuşim să ne privatizăm!
      Deci, să fim serioşi!
      Tot ce nu am învăţat încă este cum să economisim. Atât! Şi mă refer la faptul că, spre deosebire de colegii mei de serviciu mai bătrâni (dar aici vorbesc despre cei care au grade mai mici ca mine, deci, care au acelaşi salariu ca mine), eu nu mă plâng de venituri, implicit de profit (venituri minus cheltuieli). Ei se plâng încoace şi încolo, dar eu + soţia reuşim să punem deoparte cate 200 Eur. / lună. Şi avem o maşină de întreţinut, combustibil de alimentat, utilităţi, abonamente, ca toţi oamenii. Şi mai facem şi cadouri!
      Şi nu avem salarii mari. Adică, eu lucrez într-un institut, care a aparţinut de stat, iar ea la un loc de muncă asemănător cu al meu, d.p.d.v. bănesc.
    • 0 (0 voturi)    
      Bull... (Joi, 15 aprilie 2010, 8:53)

      Adrian Armaş-Cioflec [anonim] i-a raspuns lui Fan Hotnews.ro

      O.K., dar, totuşi, gradul de îndatorare a persoanelor la bănci la noi în ţară şi procentajul celor cu credite nu se compară cu cele din vest.
      Cei de acolo nu reuşesc să plătească nici măcar într-o singură viaţă datoriile şi, vorba aia, toţi sunt în aceeaşi situaţie, iar noi reuşim să ne privatizăm!
      Deci, să fim serioşi!
      Tot ce nu am învăţat încă este cum să economisim. Atât! Şi mă refer la faptul că, spre deosebire de colegii mei de serviciu mai bătrâni (dar aici vorbesc despre cei care au grade mai mici ca mine, deci, care au acelaşi salariu ca mine), eu nu mă plâng de venituri, implicit de profit (venituri minus cheltuieli). Ei se plâng încoace şi încolo, dar eu + soţia reuşim să punem deoparte cate 200 Eur. / lună. Şi avem o maşină de întreţinut, combustibil de alimentat, utilităţi, abonamente, ca toţi oamenii. Şi mai facem şi cadouri!
      Şi nu avem salarii mari. Adică, eu lucrez într-un institut, care a aparţinut de stat, iar ea la un loc de muncă asemănător cu al meu, d.p.d.v. bănesc.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:19)

    ALIN [anonim]

    Din nefericire migratia oamenilor si dorinta de a avea o viata mai buna (care pentru uni reprezinta o casa) o sa dea o anume valoare imobilelor. Oameni trebuie sa locuiasca undeva, cu mama/chirie/chirias al bancii iar fondul de locuinte este limitat. Lucrez in domeniul imobiliar de 12 ani, de cand inca erau marcile pe piata si atunci ca si acum exista o piata destul de dinamica. Oricare ar fi motivul, piata se regleaza de la sine, raportata la cerere si oferta. Atata timp cat fiecare din noi dorim o viata a noastra, in care sa avem parte de intimitate fara a fi nevoit sa te feresti de mama/tata sau alti colegi de apartament si sa stii unde vei locui in urmatorii 30 ani "
  • -1 (1 vot)    
    baza preturilor (Joi, 15 aprilie 2010, 9:21)

    donache [anonim]

    Cel putin la locuintele noi, construite acum, pretul porneste de la costuri, materiale si manopera. Din cate am observat eu materialele nu prea s-au ieftinit. Eventual manopera dar nici aia foarte mult. Atunci cum sa scada preturile?!
  • +1 (1 vot)    
    preturi (Joi, 15 aprilie 2010, 9:53)

    Hmmm [anonim]

    Unii spun ca asta de acum e pretul adevarat si corect, mai jos nu se poate, altii spun ca incep scaderile.
    Imi dau si eu cu presupusul, ca deh e sport national si spun asa:
    Preturile la imobile vor scadea. Exista mai multe cauze
    1. In momentul cand vom inapoia imprumutul care nu cota nici un leut (adica cel catre FMI) impozitele vor creste. Tendinta naturala va fii de crestere a pretului pentru o vreme scurta, apoi cand ANAF-ul iti sufla-n ceafa pentru un impozit datorat si neplatit vinzi pe cat o fi, ca sa nu iti ia proprietatea pe nimic.
    2. A incetat manipularea imobiliarilor de genul: singurul sens al preturilor este cel crescator, vocea "frustratilor" e tot mai auzita. Ei au argumente pertinente. Ceilalti adica dezvoltatori, agenti, proprietari speculatori etc. o dau pe comparatii cu autoturismele. Pai un auto il poti vinde si pe o alta piata nu neaparat in Romania, cum ai putea vinde un apartament construit aici intr-o alta tara, ca el ramane aici.
    3. Bancile nu au doritori de credite, desi poate bani ar avea. "Bazinul" de "creditaci" e tot mai restrans. Somajul in floare, emigratia, sporul natural negativ face ca potentiala cerere de credite, ori de imobile sa fie tot mai anemica.
    Daca ne luam dupa INS 92% din populatie este deja proprietara pe ceva imobil. restul de 8% stau cumva, ori cu chirie, ori la parinti, bunici etc. Sa mai spun ca sunt cativa cu mai mult de 2 imobile. Fondul locativ e suficient, nu?
    Asadar sensul graficului la preturile imobilelor este descrescator.
    Poate ca nu imediat vor scadea, insa vedeti si experienta Japoniei (la ei scad preturile de 20 de ani si inca nu s-a atins limita de jos).
    Si mai este un aspect demn de luat in seama. Cei care au luat credite in anii trecuti si nu mai pot plati ratele vor fi executati silit intr-un tarziu. O avalansa de imobile de acest fel revarsata pe piata va face inevitabil ca pretul sa scada, daca ne luam dupa teoria economica.
    Cand vreau sa cumpar, nu ma intereseaza ce profit face vanzatorul.
  • 0 (0 voturi)    
    Preturile vor mai scadea (Joi, 22 aprilie 2010, 13:24)

    Coco [anonim]

    De ce vor mai scadea?
    Pt ca sunt uriase si nu se vinde nimic pt ca proprietarii inca mai spera in inrobirea altora pt ei.
    Dar la un moment dar vor avea nevoie de bani (boala, afacere, copii) si VO TREBUI SA VANDA, si inca in graba.
    Deci vor scadea, don't worry.
  • 0 (0 voturi)    
    criza economica (Miercuri, 5 mai 2010, 11:16)

    Gheorghe [anonim]

    Criza imobiliara va dispare dupa ce va dispare criza economica. Pana atunci, in mod normal, preturile la case ar trebui sa scada. Problema este ca romanul nu este constrans sa vanda, si asta din diferite motive legate in principal de educatie si de respectul banului.
  • 0 (0 voturi)    
    iata de ce nu scad (Luni, 13 septembrie 2010, 15:54)

    Coco [anonim]

    Pentru ca sunt inca multi tembeli care platesc preturile cerute. Bineinteles, acesti bizoni imbecili, platesc facand credit, iar in tembelisul lor de robi vesnici, mentin preturile ridicate.
    Daca nu eram un popor de retardati n-am fi avut cea mai jegoasa tara din Europa.
    Oricum preturile vor cadea. La jumatatea lui 2011 o gars 40mp zona decant in Buc va fi sub 25.000 euro, etc.