Consiliul general Bucuresti, obligat de instanta sa-i aprobe lui Cristian Sindie un bloc de 6 etaje pe DN 1

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 27 aprilie 2010, 22:02 Economie | Imobiliar

Dupa ce a obligat Consiliul General sa-i aprobe lui Costica Constanda blocuri de 5 etaje in Parcul Bordei, instanta a decis inca o data peste capul alesilor locali din Bucuresti. De aceasta data, Tribunalul Bucuresti, Sectia a IX, Contencios Administrativ obliga consiliul local sa-i aprobe lui Cristian Sindie un bloc de 6 etaje pe DN1, langa padurea Baneasa (Sos. Bucuresti Ploiesti, nr. 107).

Proiectul se afla pe ordinea de zi de sedintei de Consiliu General de miercuri, 28 aprilie. Horatiu Tica, consilier general si seful Comisiei de Urbanism a Consiliului General, spune ca deocamdata nu vor respecta hotararea instantei fiindca aceasta nu este definitiva si irevocabila.

“Am pus proiectul pe ordinea de zi, deoarece am mai modificat indicatorii urbanistici. Nu vom aproba nimic pana nu vom avea o sentinta definitiva si irevocabila. Sindie ne-a dat in judecata pentru ca a fost pus de mai multe ori pe ordinea de zi, dar consilierii nu l-au aprobat si nici nu era obligatoriu sa-l aprobam. Este complet aiurea ca instanta sa dea asemenea hotarari. Nu se poate substitui instanta Consiliului General. Din nefericire, sunt din ce in ce mai multe astfel de cazuri”, a declarat Tica.

Cine este Cristian Sindie?

Cristian Sindie este un controversat om de afaceri, cu legaturi in lumea politica, dar si in lumea interlopa. Fost bucatar la Athenee Palace pana in 1991, Cristian Sindie a devenit un personaj interesant cand s-a aflat ca mama lui Adrian Nastase a cumparat de la el un apartament in centrul Bucurestiului, pe strada Moliere.

Investigatii de presa, sustinute de note ale diverselor servicii de informatii – nationale si departamentale – au conturat orizontul relatiilor lui Sindie. De la seful Politiei Capitalei, generalul Nitu (cu care a avut o firma de securitate privata, “Ronin”), la Nicu Gheara (i-a fost asociat varului sau, Gheorghe, intr-o firma).

De la Marius Opran, fost consilier al presedintelui Ion Iliescu si finul lui Adrian Nastase, pana la Beinur Nuredin si temutii frati Camataru - cu totii i-au fost parteneri sau apropiati.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4234 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Judecatori si justitie corupta (Marţi, 27 aprilie 2010, 21:31)

    Frankie [utilizator]

    Coruptia este cuvantul de lege in Romanica asta prapadita....
  • +9 (9 voturi)    
    instantele judecatoresti (Marţi, 27 aprilie 2010, 22:28)

    mandel [anonim]

    si politia romana sunt aservite lumii interlope
  • +6 (6 voturi)    
    La mai multe!!!!! (Marţi, 27 aprilie 2010, 22:42)

    Mircea [anonim]

    halal consiliu local si halal primarie...Bani sa ai si poti face tot ce iti trece prin cap...
    • +1 (1 vot)    
      coruptie (Miercuri, 28 aprilie 2010, 14:03)

      g [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Nu ai inteles deloc problema.Primaria Nu este corupta.Ea nu vrea sa dea autorizatie si este obligata de instanta corupta.
  • +7 (7 voturi)    
    pe o pista de peaeroportul Otopeni ,inca nu ? (Marţi, 27 aprilie 2010, 22:42)

    Eneas [anonim]

    se aproba un P+ 6 daca tot exista o justitie de kkt ,intro tara de kkt,guvernata de o mafie de kkt ! cum draqu se numeste tara asta ?
  • +7 (7 voturi)    
    Al cui "apropiat" o fi Sindie asta? (Marţi, 27 aprilie 2010, 22:50)

    Costache2009 [utilizator]

    "Delegaţia Patriarhiei Române care va pleca după Lumina Sfântă de la Ierusalim va fi condusă de preotul Varsanufie Prahoveanul, episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor. Împreună cu el vor mai merge secretarul de stat Tiberiu Dragoş Niţă, preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur, preotul Cătălin Axinte, de la Parohia Sfânta Mina din municipiul Suceava şi <b>oamenii de afaceri bucureşteni Cristian Sindie, Marius Cristian Sindie</b> şi Vasilică Dinică. Delegaţia română va pleca din Bucureşti spre Ierusalim în dimineaţa zilei de 2 aprilie şi se va întoarce din Israel în după-amiaza zilei de 3 aprilie." etc etc etc
  • +6 (6 voturi)    
    doh.. (Miercuri, 28 aprilie 2010, 2:07)

    daniman [anonim]

    ...bai fratilor, eu unul as iesi in strada...
    hai cum facem? ii mai lasam mult?
  • +4 (4 voturi)    
    Si cererea mea pe cand? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 6:46)

    Vizitiul [utilizator]

    Si eu am inaintat o cerere de-asta, sunt inca in asteptarea unui terminal la Otopeni, AL MEU! Nu am unde sa-mi parchez avionul. Ce dracu, va bateti joc asa de noi astia cu avioane?
  • +5 (5 voturi)    
    Hai, sa/l vaz pe oparescu (Miercuri, 28 aprilie 2010, 7:01)

    domino63 [anonim]

    si p[e frate'su goagal, cum se dau de ceasul mortii acum!
    Cand a fost vorba de costanda, mamaaaa ce zarva in pesede! Nu pentru ca asta, costanda ar fi vreun porumel curat, nu!
    Dar era pe langa, zice/se pedelei!
    E, acu' goagale, ce cioara cucului mai zici?
    Iar tu proteza, ce mai carai?
  • +2 (2 voturi)    
    Deja acestia asa-zisi oameni de afaceri (Miercuri, 28 aprilie 2010, 8:26)

    Audit [utilizator]

    au invatat: nu are rost sa isi sustina cauza sau sa dea spaga la primarie ca se duc iute in instanta si dau spaga NUMAI judecatorului. Evident ca acesta este si genul de proces care nu treneaza - comparati cu procesul lui Nastase!!!!
    CSM-ul doarme evident. Pe masura ce citesti un articol de genul acesta si mai si incepi sa iti dai cu parerea, simti cum te apuca disperarea si te cuprinde neputinta. Atunci iti vin in minte numai imprecatii si tot felul de urari. Evident, numai de "bine" pentru toate neamurile lor. Ale judecatorilor pentru ca nu e prost cine cere ci cel care da.
  • +1 (1 vot)    
    de ce ne mai trebuie (Miercuri, 28 aprilie 2010, 9:12)

    alex [anonim]

    si alte organisme / institutii cind avem instantele judecatoresti ? de ce naiba mai avem nevoie de guvern cind instantele stabilesc nivelul salariilor de la stat, de ce mai e nevoie de PUZ, consilieri & co cind instanta stie si poate decide ce si unde se construieste? aproape ca nici de parlament nu mai avem nevoie, aceeasi policalificata si atotstiutoare instanta poate decide ce atributii poate avea cutare sau cutare institutie.
    ...hm...poate ar fi bine sa ma duc si eu la vreo instanta sa oblig angajatoru sa imi dea 10,000 Eur salariu / luna, s-o gasi vreo lege ce poate fi invocata...
  • +1 (1 vot)    
    Judecatorul de tip capo de tutti capii! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 10:50)

    Ion [anonim]

    La noi instantele dau legi, iau hotarari. Oare mafiotii din justitie, pardon, judecatorii am vrut sa spun, au auzit de separatia puterilor in stat!
  • 0 (0 voturi)    
    Imi place,avem o justitie cicea. (Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:00)

    mircea [anonim]

    Tocmai ma intrebam ,cum sa fac sa-mi fac o vila pe autostrada A1 si o casa de vacanta pe A2(sa fiu mai aproape de plaja).Pai cu niste pile,ma declar proprietar pe bucata de teren care imi trebuie,obtin o hotarare judecatoreasca si PA.Ce guvern,Ce consilieri locali.In Romania cu justitia faci ce vrei.Legea e la ei.Daca ai si dai banul te pun astia de la tribunale si primministru,daca platesti bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Toti s-ar fi dorit corupti aici. N-A MERS! (Luni, 23 mai 2011, 15:38)

    Constantin D [anonim]

    Parerea mea, ca simplu muritor care am si eu un teren in sectorul 1 si jur ca n-am dat 1 leu spaga sa fac PUZ de P+9E ( legea si zona imi permitea maxim P+12E) este ca de fapt SINDIE i-a suparat NEDANDU-LE SPAGA consilierilor si atunci acestia au vrut sa se razbune blocand/tergiversand aprobarea PUZului , care , dealtfel este foarte frumos conceput si nici nu se apropie de maximele aprobate in zona. Iar justitia nu a facut decat sa dea curs vechii prevederi in care organele locale SUNT OBLIGATE sa dea raspuns unei solicitari in maxim 30 de zile.
    Mai lasati naiba "datul cu parerea". toate PUZurile sunt afisate tot timpul pe web la www.pmb.ro si cele aprobate si cele in curs de aprobare si aflate in DEZBATERE PUBLICA. Daca nu va convine ceva, luati atitudine nu stati la barfe.