Teren retrocedat linga Soseaua Kiseleff. Noul proprietar vrea un bloc cu trei niveluri

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 26 mai 2010, 19:13 Economie | Imobiliar

Kiseleff-Uruguay2
Foto: bing.com
Soseaua Kiseleff, unul dintre cele mai frumoase bulevarde din Bucuresti, s-ar putea imbogati cu un nou bloc de trei niveluri. Cum? RAAPPS a pus in posesie in anul 2007 doua parcele de teren pe peluza din fata bloculetelor moderniste facute pe bulevadul Kiseleff, intre strada Uruguay si Docentilor, de faimosul architect Leon Garcia, in anii 50-60. Proprietarii, care nu au avut niciodata teren acolo, au vandut parcela, iar noii beneficiari vor sa construiasca blocuri cu trei niveluri.

Prin Decizia nr. 262/16.08.2007, Regia Autonoma Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat (RAAPPS) a pus in posesia domilor Pavlovici IIse, Schafer Sylvia-Ingeborg si Pavlovici Harald Gheorghe un teren de 470 mp, din incinta blocului de pe Kiseleff nr. 20. Cei trei cetateni nu au avut niciodata pamant aici, terenul fiind dat la schimb pentru un teren de 361 de mp pe care acestia l-au detinut pe Bulevardul Mircea Eliade, unde se afla acum Vila Lac 1.

Dupa restituire, a fost vandut. Actualul proprietar doreste sa construiasca acolo un bloc de trei nivele. Si parcela alaturata, in suprafata de 830 de mp, a fost restituita.

Arhitectul sef al orasului, Gheorghe Patrascu, spune ca cele doua parcele nu ar fi trebuit retrocedate niciodata. “Proprietarii trebuiau sa primeasca terenuri in alta parte sau sa fie despagubiti. Terenul pe care vor sa construiasca ei este spatiu verde. Cat legea interzice schimbarea destinatiei spatiilor verzi, ii putem opri. Pana acum le-am spus ca nu se poate”, spune acesta.

De aceeasi parere este si arh. Dan Marin, membru in Comisia de Urbanism si Amenajarea Teritoriului de pe langa Primaria Capitalei: “Soseaua Kiseleff este un ansamblu arhitectural si urbanistic constituit, o artera de mare reprezentativitate pentru Bucuresti. Spatiul verde din fata este special gandit pentru cladirile respective si pentru bulevard. Este o crima ca aceste terenuri au fost restituite. Daca se va construi pe ele, Kiseleff-ul va fi distrus. Restituirea acestor terenuri e o decizie cu implicatii urbanistice majore. Este un abuz, iar cei care l-au comis ar trebui sa dea socoteala”.

Solutia ca bulevardul sa nu fie distrus ar fi exproprierea pentru utilitate publica  si despagubirea la justa valoare a proprietarilor. Bulevardul Kiseleff este zona protejata. Sunt permise doar interventii care nu-i altereaza specificul.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5707 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    pute a spaga (Miercuri, 26 mai 2010, 19:25)

    Rajja [anonim]

    pute a spaga clasica. d-aia de functionar harsait in rele. ce gloante le-as trage...
  • +3 (3 voturi)    
    Pe langa (Miercuri, 26 mai 2010, 20:09)

    Daniel [anonim]

    Dar despre cele doua cladiri de vis-a-vis (nr. 35-37), monumente de arhitectura lasate in paragina, nu vorbeste nimeni?
    Veti folosi din nou fotografia de ilustratie cat de curand, doar ca veti muta cercul rosu in stanga pe locul unde au fost candva niste cladiri reprezentative ale vechiului Bucuresti.
  • +1 (3 voturi)    
    propunere (Miercuri, 26 mai 2010, 20:42)

    dum_i [utilizator]

    mai, uite ce zic. solutie radicala.

    nu se gaseste un "om de afaceri", d-ala cu q7 si pitipoanca, dar erou la revolutie, care sa revendice, legal (evident) toata soseaua Kiseleff?

    si o ia domne 'biznismanu', o rade pe toata, scoate asfaltu, face "jacuzi si moll" pentru pitipoanca si gata, nu mai e problema cu "zona istorica", "puz" si alte aberatii?

    hai, ce mai prelungim agonia...la treaba...
  • +6 (6 voturi)    
    Sistemul clasic (Miercuri, 26 mai 2010, 20:45)

    alpo [anonim]

    Proprietarii de drept isi cedasera drepturile litigioase de mult timp unor sforari care stiu smecheriile si cum se distribuie spagi,metastaza a aceluiasi cancer al societatii romanesti care ne chinuie de ceva timp..
  • +1 (1 vot)    
    retrocedari (Miercuri, 26 mai 2010, 23:09)

    Павел Дмитриевич Киселёв [anonim]

    Am avut convingerea ca, pe masura ce societatea se va maturiza, problema proprietatilor confiscate abuziv se va reglementa in mod corect. Amarnica iluzie... Fostii proprietari au fost victimile unui sistem corupt, fiind deposedati definitiv de dreptul lor prin "exasperare"... Asa se face ca terenuri din Eliade sunt compensate (cu bonus!) cumparatorilor de drepturi in Kiseleff, terenuri din Adunatii Copaceni sunt compensate printre blocurile din Floreasca, cele din Bolintin in Cotroceni, si tot asa. Oare macar jumatate din proprietarii de drept or fi fost pusi in posesie? Nu cred.
  • +1 (1 vot)    
    iar le umflati degeaba (Joi, 27 mai 2010, 7:22)

    Claudiu [anonim]

    Bloc cu 3 nivele inseamna parter si 2 etaje. Si chiar daca n-ar insemna asta, si ar fi P+3, nu e nimic spectaculos. Va invit cand va mai plimbati pe Kiselleff sa aruncati un ochi si la cladirile vechi. Nu e niciuna mai mica de P+1, si majoritatea sunt P+2.
    • +1 (1 vot)    
      Realitatea iti da dreptate (Joi, 27 mai 2010, 9:40)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      Asta e din spiritul de gica contra al romanului. De ce sa se chinuie sa vada realitatea de la fata locului.
      Orice e nou trebuie daramat, doar legenda Mesterului Manole zace in orice romanas.
    • +1 (1 vot)    
      Iar daca calculezi inaltimea nivelelor (Joi, 27 mai 2010, 10:08)

      Alex One [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      antebelice plus solutiile arhitectonice pentru acoperisuri rezulta cam P+4 actual. Dar asa-i romanu' al dracu ca daca n-are el de ce sa construiasca altul ?Si atunci o bantuie grija pe Katiusa (o fi nepoata bulevardului ) de starea zonei ,ca si cum alea construite de Garcia nu au aceiasi inaltime ! Articolul pare comandat ( si platit ?) de un riveran care se teme ca noua constructie ar putea sa-i obtureze lumina naturala plus disconfortul provocat de santier.
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns (Joi, 27 mai 2010, 14:03)

        catiusa [anonim] i-a raspuns lui Alex One

        Stimate domn sau doamna,
        Nu e vorba ca noile constructii ar iesi din regulament. Problema este ca terenul pe care vor sa construiasca este peluza blocului, iar cand s-au construit cladirile respective, arhitectii au prevazut ca spatiul sa ramana liber. Nu poti sa-i pui un bloc in fata. D-voastra v-ar placea ca pe peluya din fata casei sa vina cineva sa construiasca altceva. Asta ca sa nu mai spun ca Soseaua Kiseleff este zona protejata si nimeni nu ar trebui sa indrazneasca sa o strice. APPS nu ar fi trebuit niciodata sa puna un astfel de teren in posesie. Mai ales ca proprietarii nu au avut niciodata teren acolo. Nu va inteleg punctul de vedere decat daca aveti un interes direct.
      • +1 (1 vot)    
        N-ai inteles nimic... si (Joi, 27 mai 2010, 15:08)

        Just Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex One

        se pare ca nimeni n-a inteles ca nu inaltimea era o problema. in primul rand era una de morala. de ce unii pot sa recupereze ce si unde n-au avut NICIODATA si majoritatea nimic nici dupa 20 de ani. apoi vine si problema urbanistica, nu ca inaltimea ar fi o chestie ci faptul ca amplasarea ei nu se poate face decat "avansat" la trotuar, iesind din aliniere si din tipologia zonei. si ar fi un mare pacat sa transformi Kiselefful intr-un fel de Pantelimon mai mic. zona asta ar trebui declarata monument in intregime fara posibilitatea de a fi alterata in vreun fel. ea reprezinta o mare valoare pentru bucuresti, si daca nu stim sa pretuim nici valoarea si nici morala meritam sa disparem. SO, ALEX ONE, BE THE FIRST!
      • 0 (0 voturi)    
        iete dom'le (Miercuri, 2 iunie 2010, 0:00)

        monica L [anonim] i-a raspuns lui Alex One

        Excellent, dear Watson! Nu mi-ar fi trecut prin minte ca invidia romanului protejeaza patrimoniul si spatiul verde! S-o cultivam asadar!
  • 0 (0 voturi)    
    hehe (Joi, 27 mai 2010, 8:41)

    Gigel [anonim]

    Bloc cu 3 etaje? Eu as face unul cu 10! Nah, sa va invatati minte!
  • +2 (2 voturi)    
    Decizia Justitiei (Joi, 27 mai 2010, 9:52)

    Stefania [anonim]

    Justitia da o decizie.Un primar nu face altceva decat sa o puna in practica.Cum se poate opune Oprescu dorintei proprietarului de a construi pe terenul respectiv?Doar despagubindu-i!Altfel urmeaza o sarabanda de procese,consum de nervi si de bani!Asta e sistemul!
    • -2 (2 voturi)    
      Pt Claudiu, Anonim...etc (Joi, 27 mai 2010, 11:05)

      Bucur [anonim] i-a raspuns lui Stefania

      Ca sa va fie mai simplu sa intelegeti sa va zic pa puncte:
      1. E vorba de disparitia a inca ceva din putinul spatiu verde existent.
      2. E vorba de inca o manarie: autoritati - "oameni de afaceri".
      3. Daca obtin 3 nivele o sa ajunga 30 (pe pariu).
      Capisci mentosilor?
  • +1 (1 vot)    
    Ehhhh (Joi, 27 mai 2010, 13:58)

    Marcus [anonim]

    Eh, de parca ar fi prima oara cand proprietarii trec peste ceea ce hotaraste un primar si castiga cazul la tribunal. Acolo se fac manevrele. D-asta spun ca un independent ca Oprescu nu poate avea castig de cauza inaintea pedelistilor nenorociti - niciodata. Astia au impanzit toata tara, se inmultesc ca gandacii, spinteca tot ce-i bun in tara asta cu otrava lor mincinoasa. Atat de mult isi doresc primaria, incat au aruncat peste Sorin Oprescu tot felul de minciuni idioate. Sa le fie rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    Asa a decis Justitia! (Joi, 27 mai 2010, 15:04)

    Viorica [anonim]

    Pe cine sa tragi la raspundere?Asa s-a hotarat;o decizie judecatoreasca se executa nu se comenteaza!Credeti ca proprietarul nu va construi sau va respecta reglementarile urbanistice?Pana la urma,se ajunge la proces cu Primaria ,cu Oprescu...De,asta e sistemul!
  • +2 (2 voturi)    
    Şos. Kiseleff (Joi, 27 mai 2010, 15:40)

    LUPU GHEORGHE [anonim]

    Mafia imobiliară a intrat în funcţiune cu comentarii pro construire pe Şos. Kiseleff. La fel ca târgoveţul de primar care a pus în posesie, acelaş care a vrut să ne lase fără Parcul Bordei pentru mafiotul Constanda, acelaş individ cu un viloi la Snagov căruia îi mai lipsesc doar turnuleţele, (exemplu clar că indiferent ce funcţie ar primi ţopârlanul tot ţopârlan rămâne) şi cei cu comentarii favorabile distrugeii zonei verzi de promenadă şi relaxare realizată acum 180 de ani la ordinul generalului conte Kiseleff, au tangenţă cu istoria şi cultura cât are şi respectivul primar. Ca dovadă că totul este pentru speculă şi realizat prin abuz este că imediat ce au fost puşi în posesie mafioţii imobiliari au şi vândut (stil suveică).
    Pe lângă distrugerea unei zone verzi acţiune înseamnă şi un atentat la simbolul Naţional - Arcul de Triumf. Este grav că o regie ce aparţine de Guvernul României RAAPPS- sfidează Parlamentul şi Preşedintele României prin neaplicarea Legii 229/2008 semnată şi publicată în MO. Nu degeaba Preşedintele a atras atenţia guvernanţilor şi parlamentarilor să nu mai fure.
  • +1 (1 vot)    
    soc (Joi, 27 mai 2010, 22:14)

    Carlos [anonim]

    la RAAPPS este sef un cetatean de origini rroma si statul roman protejeaza aceste minoritati ba chiar le privilegiaza, asa ca stimabilul rrom a luat 1 milion si a pus o retrocedare pe kiseleff si un cocos la romexpo si etc
  • +1 (1 vot)    
    Noua putere (Vineri, 28 mai 2010, 21:02)

    mistydo [utilizator]

    Noua putere din psd este indreptatita sa il egaleza cel putin ... pe Nastase. Zona impune un nivel mai sofisticat, dar blocul va fi dotat mai scump, fara ajutor de la Bacau...
  • 0 (0 voturi)    
    salvat prin omisiune (Marţi, 1 iunie 2010, 23:56)

    monica L [anonim]

    Ei, passons, daca proprietarii vor doar un bloculet cu trei nivele, atunci nici Arsene n-a trecut pe-acolo, nici gura lui Machedon nu-i miroase... respirati!!!