Piata de legume si fructe Obor va fi demolata

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 7 septembrie 2010, 15:40 Economie | Imobiliar

Rosii in Piata Obor
Foto: Hotnews
Piata provizorie de legume-fructe Obor va fi demolata in cursul acestei saptamani pentru continuarea lucrarilor la noua piata. Comerciantii care isi desfasoara activitatea acolo vor fi mutati in pietele Colentina, Morarilor si Vatra Luminoasa pana pe 1 octombrie, cand se va deschide noua piata.

ONG-urile sustin ca autorizatia de demolare emisa pentru desfiintarea pietei este ilegala deoarece trebuia emisa de Primaria Capitalei, nu de Primaria de Sector. “Primarul Sectorului 2 a emis vineri, 3 septembrie 2010, autorizatia de desfiintare nr. 61625 pentru toate constructiile din Piata Obor, mai putin Hala Obor si noua constructie. Autorizatia de desfiintare 61625 din 3 septembrie 2010 a fost emisa ilegal de Primarul Sectorului 2. Conform Legii constructiilor, autorizatia de desfiintare trebuia emisa de Primarul General, nu de Primarul de Sector, deoarece Piata Obor se afla in zona de protectie a monumentului istoric Hala Obor”, este de parere Nicusor Dan, presedintele Asociatiei Salvati Bucurestiul.

Arhitectul sef al Capitalei, Gheorghe Patrascu, spune ca autorizatia este legala deoarece in raza de protectie a monumentelor pot da autorizatii si Primariile de sector. Cine are dreptate, va decide instanta, ONG-urile cerand suspendarea lucrarilor de desfiintare pe temei ca autorizatia este ilegala.

Pe 15 ianuarie 2007, Consiliul Local sector 2 s-a asociat cu un grup de firme controlate in mare parte de Puiu Popoviciu (S.C. Practic S.A., S.C. Procema, S.C. Baneasa Investments S.A., S.C. Comnord S.A) pentru modernizarea Pietei Obor.

Consiliul Local punea la dispozitie pentru 49 de ani cele 4 hectare ale Pietei Obor, firmele se obligau sa construiasca, urmand ca profiturile din exploatare sa fie impartite, un procent de 12% revenind Consiliului Local.

In 2007, Asociatia Frontul Negustoresc Obor a cerut in instanta anularea contractului de parteneriat intre Consiliul Local si cele 5 firme. Procesul este pe rol. Asociatia Frontul Negustoresc mai cere anularea Planului Urbanistic de Detaliu si a autorizatiei de construire in baza careia se ridica noua constructie din Piata Obor.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3609 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    foarte bine!! (Marţi, 7 septembrie 2010, 15:48)

    justin [anonim]

    sa curete odata toata tigania si sobolania din acest foscar de infectie! sa curete locul de toti bisnitarii si traficantii de tigari ! desi nu-mi place de Ontanu, daca rezolva chestia asta, facuta tot de el, este un mic progres.
    • +2 (4 voturi)    
      nu prea bine... (Marţi, 7 septembrie 2010, 16:32)

      LupuMoralist [anonim] i-a raspuns lui justin

      de traficantii de tigari nu vom scapa niciodata. asta pot sa dau in scris. nu s-a facut niciodata o razie cu mascati sa ii ridice pe toti. din punctul meu de vedere ar trebui schimbata legea si ar trebui amendati si cei ce cumpara aceste produse. daca le e frica sa se puna cu mafia tigarilor, s aii urmareasca pe aia care pleaca din zona cu cartuse de tigari pe sub haine si sa ii intrebe daca au bon fiscal. daca nu - in duba cu ei
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 7 septembrie 2010, 17:01)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui justin

      De acord cu Justin...desi stau in zona, si imi convin preturile din piata, as prefera sa dau cu 10-15% mai mult pe legume-fructe dar sa o fac intr-un mediu curat, nu intr-o cloaca mizerabila.


      Si poate fac si niste locuri de parcare pe langa noua piata.....
      • 0 (0 voturi)    
        parcari (Miercuri, 8 septembrie 2010, 9:49)

        LupuMoralist [anonim] i-a raspuns lui sictireanu

        am inteles ca va fi o parcare subterana
  • -2 (2 voturi)    
    Nu pot sa inteleg (Marţi, 7 septembrie 2010, 16:00)

    vetanase [anonim]

    Daca exista un "proces pe rol" , cum se poate ca
    primaria sa-si vada mai departe de treaba ?

    Nu trebuie asteptata decizia definitiva a instantei ?
    ( sau se stie deja care va fi !?)

    12 % din profit dintr-o asociere in care primaria a pus la bataie unul dintre cele mai atractive terenuri
    din Capitala ...asa parteneriat mai zic si eu !
    • +2 (2 voturi)    
      re: (Marţi, 7 septembrie 2010, 16:23)

      justice for all [anonim] i-a raspuns lui vetanase

      nu mai aparati interesele mafiotilor. situatia e prezentata transparent la www.pomcc.ro. contractul este pe ps2. cititi intai si apoi comentati.
  • -3 (3 voturi)    
    O sa dispara si piata asta? (Marţi, 7 septembrie 2010, 16:13)

    johnesku [utilizator]

    Crangasi e Mega Image, Vitan a disparut de ceva vreme facand loc unui alt Mega Image. Copiii nostri mai au vreo sansa sa manance fructe sau legume de gradina?
    • +3 (3 voturi)    
      Despre ce vorbesti? (Marţi, 7 septembrie 2010, 16:48)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui johnesku

      Tu ai mai fost de curand in vreo piata? Sau despre ce legume si fructe de gradina vorbesti? Sunt 80% numai tigani cu produse de import, si pe deasupra incearca sa te pacaleasca mereu.
      • +2 (2 voturi)    
        Si cita dreptate ai. (Marţi, 7 septembrie 2010, 17:13)

        T+C [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Si cita dreptate ai.
        Eu fac cumparaturile pentru mama mea de 2 ori in piata din Vatra Luminoasa si sint convins ca cei care vind in aceasta mica piata nu au plantat in viata lor o leguma / fruct.
    • +2 (2 voturi)    
      Sper ca da, are sa dispara (Marţi, 7 septembrie 2010, 16:59)

      Al [anonim] i-a raspuns lui johnesku

      Da, au sansa, daca dati o fuga in afara Bucurestiului, la vreo 20-30 de km in orice directie, si le luati direct de la producatori.

      In piata obor nu mai sunt fructe si legume de gradina reale de cativa ani buni....cele mai multe sunt importate (aceiasi marfa din supermarket-uri), si vandute ca produse romanesti.

      Plus, bisnitarii cresc artificial preturile de cateva ori, ca sa nu mai spun de mizerie, sobolani si aglomeratie.
      • 0 (0 voturi)    
        nu prea e asa... (Miercuri, 8 septembrie 2010, 9:52)

        LupuMoralist [anonim] i-a raspuns lui Al

        am fost la pescuit si m-am oprit in satul movilita, la vreo 35 km de bucuresti. am cumparat pepeni din grecia...toti cumpara legume si fruct de la en-gros si se bazeaza pe obiceiul vechi al bucurestenilor de a opri la tara cand se intorc din concediu sa cumpere legume si fructe bio. tzeapa...
  • +1 (1 vot)    
    bine ar fi (Marţi, 7 septembrie 2010, 17:27)

    george [anonim]

    E bine ca se inchide, asa voi circula si eu civilizat cu tramvaiul 36 care de obicei, trei sferturi e plin de pensionari cu carucioare care se trezesc de dimineata sa prinda zarzavat proaspat. Nu-i intereseaza ca e aglomerat la ora aia cand oamenii merg la munca plus ca ei nu platesc bilete.
    Eu dau 50 ron pe abonament si conditiile sunt mizerabile.
    Poate citeste si Oprescu acest mesaj.
  • 0 (2 voturi)    
    O lege pentru Bucuresti (Marţi, 7 septembrie 2010, 18:56)

    Stepanida [utilizator]

    O lege pentru Bucuresti,care sa ofere mai multa putere primarului general,fie ca e vorba de Oprescu ,fie ca e vorba de altcineva,ar fi fost buna acum!Sa fie clar cine are dreptul de a da autorizatii de demolare!
    • +2 (2 voturi)    
      re (Marţi, 7 septembrie 2010, 21:10)

      stepanel [anonim] i-a raspuns lui Stepanida

      Am o mica intrebare. Vb in general sau de cazul particular Obor ? Pentru ca daca te referi la Obor autorizatiile de demolare nu stiu la ce ar fi bune, pentru ca la Obor sunt niste albii de porci, nicicum costructii. Problema Primariei este ca le-a permis pana acum, nu ca le rade acum.
      • 0 (0 voturi)    
        Da (Miercuri, 8 septembrie 2010, 0:14)

        gabriel4west [utilizator] i-a raspuns lui stepanel

        Absolut corect. Eu as demola si hala care este un focar de infectii de tot felul.
  • -1 (1 vot)    
    vrem piata (Miercuri, 8 septembrie 2010, 4:19)

    eu [anonim]

    Parerile sunt impartite.Da, sunt tigani si romani care fura la cantar.Preturile sunt bune.Prefer sa dau 2,5 , 3 lei pe kg de rosii in piata decat 5 ron la orice market. Asta e un exemplu. Dincolo de foiala si imbacseala ei trebuie sa ii vedem utilitatea. Marfa este buna si accesibila. Pensionarii vin aici de nevoie.
    Ontanule, sa ne dai piata cu preturile ei!
    Nu mai fiti simandicosi, ca oameni vin aici de nevoie , nu de placere.
    • 0 (0 voturi)    
      re (Miercuri, 8 septembrie 2010, 9:27)

      tepes [anonim] i-a raspuns lui eu

      omule, de cand nu ai mai fost la obor ? trebuie sa cauti mult pana gasesti un agricultor adevarat. sunt numai intermediari. daca ai mai fost, etnia o cunosti. daca te uiti la cutii o sa vezi ca de fapt sunt numai cutii tekasia, si alte branduri exotice. Vrem piata inapoi la tarani, de fapt, nu pepeni turcesti cu brand "Dabuleni". Si vor fi si preturi mici, iti garantez. Apoi vor pleca si traficantii de tigari!
  • -1 (1 vot)    
    Ping-pong administrativ! (Miercuri, 8 septembrie 2010, 10:22)

    Stepanida [utilizator]

    O lege clara pentru Bucuresti,asta ne trebuie!Nu 7 primarii!Sa se termine odata cu acest ping-pong administrativ:nu la sector ,la Capitala sau invers!Sincera sa fiu,eu il vad pe Oprescu facand fata unor atributii sporite!Se se mai taie odata din atributiile primarilor de la sectoare!Acestia se comporta ca niste latifundiari!
    • 0 (0 voturi)    
      De acord, (Miercuri, 8 septembrie 2010, 12:09)

      vetanase [anonim] i-a raspuns lui Stepanida

      eu vad lucrurile astfel :
      - cel care castiga -la vot- primaria generala
      a Capitalei sa-si puna propria echipa la sectoare !
      Nu ma intereseaza "culoarea politica" la primariile de sector ; important este sa
      vorbeasca toti aceeasi limba.
      ( va dati seama insa ce "ciolan" bun s-ar pierde astfel de catre unii ?! ).
      Si pt. ca suntem chiar la sectorul 2 , sa ne aducem aminte cum actualul "Hontanu" ales intial 2 mandate pe sigla PSD , a virat catre prietenii de "smen" de la UNPR ...deci despre ce orientare politica vorbim ?