Terasa non-stop de linga Ambasada Frantei, interzisa la tribunal

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 11 noiembrie 2010, 18:13 Economie | Imobiliar

Tribunalul Bucuresti  a anulat joi, 11 noiembrie, autorizatia de construire a terasei  deschise non-stop langa Ambasada Frantei, din strada Biserica Amzei, numarul 19. Procesul a fost intentat de Prefectura Capitalei. La inceputul anului, reprezentantii Ambasadei au cerut sprijinul autoritatilor romane, declarand ca terasa autorizata ilegal de Primarul sectorului 1, Andrei Chiliman, tulbura linistea misiunii diplomatice.

„Ambasada Franţei în România este, în prezent, victima unei decizii ilegale a primarului sectorului 1, dl Andrei Chiliman, ce autorizează construirea unei terase-bar, deschisă non-stop, în apropierea imediată a zidului incintei Ambasadei Franţei. (...) Pe lângă impactul asupra liniştii şi securităţii necesare exercitării misiunii diplomatice, construcţia incriminată ar fi trebuit să ia în considerare şi calitatea de monument istoric a imobilului care găzduieşte misiunea diplomatică, iar decizia de autorizare ar fi trebuit să fie luată de Primarul General al Capitalei. În plus, această decizie este afectată şi de alte ilegalităţi”, se arata pe 15 ianuarie intr-un comunicat al Ambasadei.

Primarul sectorului 1, Andrei Chiliman, acuza misiunea diplomatica a Frantei la Bucuresti de "atitudine autoritara, nefondata si tendentioasa" si de faptul ca "a incercat sa denigreze, netemeinic, credibilitatea insitutiei Primariei Sectorului 1".

Decizia Tribunalului Bucuresti poate fi atacata prin recurs la Curtea de Apel.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2044 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    si cate sunt in Bucuresti (Joi, 11 noiembrie 2010, 19:12)

    bedexe [utilizator]

    terase si autorizate si neautorizate, si pe spatii verzi si in parcuri ...

    Dar p-acelea nu le vede nimeni, ca e romaneste si merge si asa ... mai o friptura, mai un banut ...

    Rusine autoritatilor bucurestene.
  • +1 (1 vot)    
    chiar asa ?! (Joi, 11 noiembrie 2010, 19:17)

    chiarasa [anonim]

    da,in astfel de cazuri functioneaza justitia noastra dar ia sa fi facut plangere un oarecare cetatean ? ar fi avut dreptate dupa moarte !
  • +2 (2 voturi)    
    cata mai spaga... (Joi, 11 noiembrie 2010, 19:28)

    marius [anonim]

    trebuie sa fi luat edilul nostru pentru a-si permite asemenea acuze la adresa unei misiuni diplomatice?...
  • +1 (1 vot)    
    chiliman (Joi, 11 noiembrie 2010, 19:47)

    Gogu [anonim]

    Ar trebui sa ne amintim ca preacinstitul chiliman a re-castigat primaria cu un slogan de lupta impotriva "rechinilor imobiliari". Acum se vede ca el e cel mai mare
  • +1 (1 vot)    
    clubul de pe Gabroveni (Joi, 11 noiembrie 2010, 19:55)

    angel [anonim]

    vis-a-vis de cladirea nostra e un club. 3 zile pe saptamana nu pot dormi pana la la 2 noaptea din cauza basilor care se aud. degeaba am facut plangere. asta e romania, spaga rezovla orice, oriunde, oricind. dreptatea a\e a celui cu bani.
  • +1 (1 vot)    
    poluare fonica (Joi, 11 noiembrie 2010, 20:13)

    andrei [anonim]

    Cand se vor retrage autorizatiile si pentru cluburile din zona Complexului Studentesc Tei, "pastorite" de dl. Ontanu (Bamboo, Turabo, Fratelli) - focare de zgomot,droguri si fite? De asemenea, cand se va retrage autorizatia pentru clubul de fite Player din zona Agronomiei, care ii "bucura" cu trilurile sale pe locuitorii din patru cartiere ale capitalei chiar si la 4 dimineata???? Aud??
  • -1 (1 vot)    
    hotnews, mai aveti grija ca este headline... (Joi, 11 noiembrie 2010, 20:24)

    Jolly Roger [anonim]

    dar oare de ce...de linga Ambasada?
    cine oare sa linga ambasada? sau era vorba de lânga ambasada ¿¿¿
    • 0 (0 voturi)    
      langa, langa (Joi, 11 noiembrie 2010, 22:23)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      zdranga, zdranga. Daca matale accepti ortografia iliasca cu a in loc de i, e treaba matale.
      Nu toti sint oi, sa accepte orice li se vira pe git.
      Pardon, li se vAra pe gAt.
  • +1 (1 vot)    
    Lasa-ne ,Chilimane! (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:03)

    Stepanida [utilizator]

    Inca o dovada a faptului ca trebuie restranse atributiile primarilor de sectoare!Chiliman a trecut peste Oprescu,peste lege,ca deh,e voievodul de la1!
    • 0 (0 voturi)    
      RUSINE AUTORITATIILOR ROMANE (Joi, 18 noiembrie 2010, 9:49)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Stepanida

      rusine autoritatiilor romane - PRIMARIA - trebuia sa faca ambasada ordine!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai exista undeva in lume club de noapte lipit de (Luni, 22 noiembrie 2010, 9:38)

    matei [anonim]

    Doresc sa-l intreb pe Chiliman daca mai EXISTA undeva in lume lipit de gardul unei ambasade un club de noapte cu bautura, droguri si femei care danseaza la bara.
  • 0 (0 voturi)    
    Club cu probleme (Luni, 29 noiembrie 2010, 12:28)

    Piciu [anonim]

    Acolo este un club de noapte cu probleme, angajati si patronii se afla sub influenta alcoolului, se drogheaza: in spatele clubului se afla si un mic bordel.