Turn de 38 de metri inaltime la intersectia Calea Dorobanti cu bd. Mihai Eminescu

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 2 decembrie 2010, 13:21 Economie | Imobiliar

Turn 38 de metri
Foto: HotNews - Simulare DSBA
Comisia de Urbanism de pe langa Primaria Capitalei a avizat miercuri o cladire de 38 metri inaltime, pe intersectia Caii Dorobanti cu bd. Mihai Eminescu. Turnul este amplasat langa doua cladiri monument istoric. Imobilul va adaposti un hotel si un cazinou. Va avea in total 160 de locuri de parcare.

Dorin Stefan, proiectantul ansamblului, a declarat ca deocamdata nu se stie cum va arata cladirea, dupa stabilirea coeficientilor urbanistici urmand sa se gandeasca si la forma cladirii.

ONG-urile sunt impotriva proiectului: "Planul Urbanistic Zonal pentru Zonele Protejate valabil din 2000 prevedea o inaltime maxima de 13 metri in strada Brosteanu, 16 metri in strada Dorobanti si 27 metri in strada Eminescu. Nu 46 de metri. Consiliul General are insa voie sa deroge de la inaltimile maxime. Etaje superioare ale imobilului ies in consola deasupra a trei Monumente istorice: Eminescu 27, Dorobanti 18 si Dorobanti 20", a declarat Nicusor Dan, presedintele Asociatiei Salvati Bucurestiul.  

Terenul pe care ar urma sa se construiasca turnul are circa 5.000 mp si se afla intre Calea Dorobanti, str. Mihai Eminescu si str. Ernest Brosteanu. Proprietarul este compania Rubin Gold. Initial, beneficiarii doreau sa ridice pe acest teren un turn de 200 m proiectat de celebra arhitecta Zaha Hadid.

In spatele acestor cladiri monument va fi construit turnul



Dupa aprobarea in Comisia de urbanism, proiectul are nevoie de avizul arhitectului-sef al Capitalei, de avize de la Directia de Cultura Bucuresti, Ministerul Dezvoltarii, Agentia de Mediu, iar in final de votul Consiliului General al Capitalei.

ONG-urile afirma ca membrii Comisiei Tehnice de Urbanism si Amenajarea Teritoriului, numiti de Sorin Oprescu in octombrie 2008, impreuna cu arhitectul-sef Gheorghe Patrascu, s-au remarcat prin avizarea unor proiecte controversate, printre care: PUZ Dimbovita Center, PUZ Palatul Stirbei (Calea Victoriei 107-109), PUZ Piata Lahovari. Toate aceste proiecte fusesera respinse de Comisia din anii 2004-2008. Practic nu exista proiect important pe care actuala Comisie si actualul arhitect-sef sa il fi respins.


Citeste mai multe despre   






















7536 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Pff (Joi, 2 decembrie 2010, 13:27)

    deviltool [utilizator]

    Ce tarani!!!
    • +1 (3 voturi)    
      raspuns (Joi, 2 decembrie 2010, 17:13)

      chris marge [anonim] i-a raspuns lui deviltool

      E cam dur termenul, eu cred ca sunt doar nepregatitzi cei ce scriu acest articole cauta sa dezinformeze, in general nu au ce face...dar sa-i faci tarani...cu toate ca ma amuza, toti acesti reprezentanti ai ONG-urilor total ne pregatiti nu fac decat un deserviciu cauzei nobile de a prezerva ceea ce e de pastrat intr-adevar valoros in Bucuresti ;)))
      • 0 (2 voturi)    
        doar simtul proportiilor (Vineri, 3 decembrie 2010, 10:22)

        Ioana Munteanu [anonim] i-a raspuns lui chris marge

        Domnule, poate gresesc uneori ONG-urile, poate fac si deservicii cauzei nobile. Dar, ce Dumnezeu, de ce e atit de greu de inteles ca nu au ce cauta alaturi de case interbelice colosi de 40 de metri? Faceti-i, nene, unde poftiti, dezvoltati, inovati cum doriti, afirmati-va creativitatea, dar nu in centru!
        • 0 (2 voturi)    
          si? (Vineri, 3 decembrie 2010, 15:53)

          CHRIS [anonim] i-a raspuns lui Ioana Munteanu

          de ce? nu ii plac doamnei Munteanu?...mai erau cateva doamne ca d-voastra care vociferau cand s-a construit TourEiffel, Sagrada, Haas House, ...etc si? ...
          • 0 (2 voturi)    
            Sagrada Sagradei (Vineri, 3 decembrie 2010, 23:30)

            Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui CHRIS

            "Nepoate"! Poate imi arati si mie vreun Turn Eiffel sau vreo Sagrada in Bucuresti si le inghit! Arhitectii matale indrazneti si de mare viziune nu fac decit niste jeguri care erau la moda prin vest in anii '70.
            Pe de alta parte, e limpede ca nu se prea poate discuta cu cei care inlocuiesc argumentele cu insulte. Ar fi bine sa va faceti voi orasul vostru, locuit de baieti dintr-astia fini si vizionari, si sa ne lasati noua ce a mai ramas din orasul chic care a fost cindva Bucurestiul.
            Nu te mai obosi, dragutule, sa mai raspunzi, cunosc placa; "babe sclerozate", 'tarani', 'dobitoci' etc. etc.
            • 0 (2 voturi)    
              unei doamne jignite...de ce? (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 12:10)

              chris [anonim] i-a raspuns lui Ioana Munteanu

              nu vad nici o insulta ca am spus ca niste "doamne vociferau"...sau poate? aratati-mi va rog insulta si o inghit, iar ca sa va raspund totusi:
              aici vedeti orori din cateva cauze, enumar la intamplare:)
              oameni ca d-voastra se plang tot timpul si impiedica cumva spuneam construirea unor cladiri cu personalitate, apoi, din pacate cultura clientilor care construiesc aici lasa muuult de dorit imaginea care o vedeti in orasele tarii este direct proportionala cu "gustul clientului" care vrea casute caldutze cu balustri si tot felul de pastishe ca doar suntem in sec xxI ia facetzi un test simplu si intrebati in jur pe prietenii d-voastra cum vad ei casutza ideala ...veti avea surprize...sau poate nu ...(se vinde rapirea din serai la "Europa ") ...de aceea imi petrec mai tot timpul pe alte meleaguri mai cool din toate pct. de vedere...dar totusi imi pasa...dar altfel, mai reflectatzi...
              nepotu' ratacitor
              • 0 (2 voturi)    
                cool in draci (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 21:02)

                Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui chris

                Ei, domnu' chris, domnu' marge, sau cum sa va spun... E limpede ca nu prea ai abc-ul politetii. Se vede, bre nepoate, ca scrii la misto, tragind apa peste tot si toate. Nu e vorba de a ma fi jignit pe mine aici (nu te poate jigni un necunoscut care se si plaseaza, in mod deliberat, sub nivelul tau de discutie). E vorba ca nu detii arta conversatiei, a dialogului argumentat sau cum vrei sa ii spui.
                Dar sa nu omorim bitii cu astfel de chestiuni. Poate reusest sa reflectezi la ceea ce spun 'doamnele ofuscate' pe care nu dai doi bani, 'galagiosii' astia retrograzi care nu stiu ce e ala progres: rugamintea noastra fierbinte este ca experimentele indraznetilor nostri arhitecti sa se faca cu cap, avind grija la contextul arhitectural si la genius loci, fara de care nici un oras, oricit ar fi de cool, nu are nici un haz. Fii matale sigur ca peste tot in lumea civilizata se tine seama de anumite criterii foarte clare atunci cind se construieste. Pe de alta parte, ai un dispret nediferentiat pentru arhitectura vechiului Bucuresti. Mie imi e limpede ca, din pacate, nu ai cultura necesara pentru a aprecia specificul batrinului nostru oras, cu care nu avem a ne rusina in lume. Turistii care ar veni cindva aici fii sigur ca ar veni sa vada acel specific, nu zgirie-nori impersonali pe care ii vad oriunde. Sint, fireste, si case vechi prea de tot modeste sau nereprezentative, dar, intimplator, in zona despre care discutam, parfumul unei vieti foarte chic, cu un staif pe care bietii nostri cocalari amatori de Las Vegas nu il mai pot percepe, se resimte inca si e pacat sa se distruga. Nici o natie normala nu isi distruge in mod deliberat trecutul. Americanii alearga cu disperare pentru o farima de istorie mai veche si respecta lumea veche, tocmai pentru ca sint tineri ca natie.
                Daca tot te plimbi prin lume, deschide si tu ochii mai atent la ce ti se pare ca vezi. Si stai cit mai mult pe acolo... E mai bine si pentru tine, si pentru noi...
              • 0 (2 voturi)    
                cool in draci (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 23:11)

                Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui chris

                Ei, domnu' chris, domnu' marge, sau cum sa va spun... E limpede ca nu prea ai abc-ul politetii. Se vede, bre nepoate, ca scrii la misto, tragind apa peste tot si toate. Nu e vorba de a ma fi jignit pe mine aici (nu te poate jigni un necunoscut care se si plaseaza, in mod deliberat, sub nivelul tau de discutie). E vorba ca nu detii arta conversatiei, a dialogului argumentat sau cum vrei sa ii spui.
                Dar sa nu omorim bitii cu astfel de chestiuni. Poate reusest sa reflectezi la ceea ce spun 'doamnele ofuscate' pe care nu dai doi bani, 'galagiosii' astia retrograzi care nu stiu ce e ala progres: rugamintea noastra fierbinte este ca experimentele indraznetilor nostri arhitecti sa se faca cu cap, avind grija la contextul arhitectural si la genius loci, fara de care nici un oras, oricit ar fi de cool, nu are nici un haz. Fii matale sigur ca peste tot in lumea civilizata se tine seama de anumite criterii foarte clare atunci cind se construieste. Pe de alta parte, ai un dispret nediferentiat pentru arhitectura vechiului Bucuresti. Mie imi e limpede ca, din pacate, nu ai cultura necesara pentru a aprecia specificul batrinului nostru oras, cu care nu avem a ne rusina in lume. Turistii care ar veni cindva aici fii sigur ca ar veni sa vada acel specific, nu zgirie-nori impersonali pe care ii vad oriunde. Sint, fireste, si case vechi prea de tot modeste sau nereprezentative, dar, intimplator, in zona despre care discutam, parfumul unei vieti foarte chic, cu un staif pe care bietii nostri cocalari amatori de Las Vegas nu il mai pot percepe, se resimte inca si e pacat sa se distruga. Nici o natie normala nu isi distruge in mod deliberat trecutul. Americanii alearga cu disperare pentru o farima de istorie mai veche si respecta lumea veche, tocmai pentru ca sint tineri ca natie.
                Daca tot te plimbi prin lume, deschide si tu ochii mai atent la ce ti se pare ca vezi. Si stai cit mai mult pe acolo... E mai bine si pentru tine, si pentru noi...
              • 0 (2 voturi)    
                cool in draci (Duminică, 5 decembrie 2010, 11:11)

                Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui chris

                Ei, domnu' chris, domnu' marge, sau cum sa va spun... E limpede ca nu prea ai abc-ul politetii. Se vede, bre nepoate, ca scrii la misto, tragind apa peste tot si toate. Nu e vorba de a ma fi jignit pe mine aici (nu te poate jigni un necunoscut care se si plaseaza, in mod deliberat, sub nivelul tau de discutie). E vorba ca nu detii arta conversatiei, a dialogului argumentat sau cum vrei sa ii spui.
                Dar sa nu omorim bitii cu astfel de chestiuni. Poate reusest sa reflectezi la ceea ce spun 'doamnele ofuscate' pe care nu dai doi bani, 'galagiosii' astia retrograzi care nu stiu ce e ala progres: rugamintea noastra fierbinte este ca experimentele indraznetilor nostri arhitecti sa se faca cu cap, avind grija la contextul arhitectural si la genius loci, fara de care nici un oras, oricit ar fi de cool, nu are nici un haz. Fii matale sigur ca peste tot in lumea civilizata se tine seama de anumite criterii foarte clare atunci cind se construieste. Pe de alta parte, ai un dispret nediferentiat pentru arhitectura vechiului Bucuresti. Mie imi e limpede ca, din pacate, nu ai cultura necesara pentru a aprecia specificul batrinului nostru oras, cu care nu avem a ne rusina in lume. Turistii care ar veni cindva aici fii sigur ca ar veni sa vada acel specific, nu zgirie-nori impersonali pe care ii vad oriunde. Sint, fireste, si case vechi prea de tot modeste sau nereprezentative, dar, intimplator, in zona despre care discutam, parfumul unei vieti foarte chic, cu un staif pe care bietii nostri cocalari amatori de Las Vegas nu il mai pot percepe, se resimte inca si e pacat sa se distruga. Nici o natie normala nu isi distruge in mod deliberat trecutul. Americanii alearga cu disperare pentru o farima de istorie mai veche si respecta lumea veche, tocmai pentru ca sint tineri ca natie.
                Daca tot te plimbi prin lume, deschide si tu ochii mai atent la ce ti se pare ca vezi. Si stai cit mai mult pe acolo... E mai bine si pentru tine, si pentru noi...
                • 0 (2 voturi)    
                  John Habraken& DERRIDA IN GANDIREA DNEI MUNTEANU (Duminică, 5 decembrie 2010, 19:16)

                  chrismarge [utilizator] i-a raspuns lui Ioana Munteanu

                  acum, nu stiu daca trebuie sa raspund de trei ori ,ok, am intzeles f bine din prima..nu vreau sa detin vreo arta a conversatiei nu de asta scriu aici dar postari de genul: "nu au ce cauta alaturi de case interbelice colosi de 40 de metri" generalitati tampe..mea culpa ca m-am bagat sa incerc sa conving pe cineva de altceva fiecare are convingerile lui si nu vrea sa auda ce spune altul ,cred eu, mai experimentat, nu cred ca sunteti arhitecta, ce nu ati inteles e ca eu lupt pt prezervarea arhitecturii de calitate, sa-i zic chic ca sa intelegeti, arhitectura interbelica de exemplu e o adevarata comoara, ce trebuie cu grija pastrata si anturata si atatea altele nimeni nu e nebun sa vrea sa faca tabula rasa, dar, CU EXPETIZA, sa se faca diferentiere intre ce e arhitectura valoroasa in sine sau in context si unde anume se poate construi si cum ,nu asa un moft ca madam cutare vrea parfum de micu Paris si crede ea ca daca pastram un coltzisor ce-i aminteste amintitei de bunica ,gata vin raii astia de arhitecti si strica atmosfera,
                  of, tzatzo mor , desigur si eu cand ma duc in Bangladesh nu vreau sa vad arhitectura noua impersonala dar daca vad un muzeu Guggenheim ...si ce a polarizat el in Bilbao ma bucur si de arhitectura noua...nu ca ma omor dupa Gehry ..arhitectura care se face in Rom. acum adesea nu e de calitate dar tocmai aici trebuie facuta o diferentiere, nu ca o cladire are vai, 40 m ci cum arata aceasta, ce studii sau facut, ascultate cu atentie, intelese si apoi amendate iar in cazul de fata cred ca s-a pastrat tot ce e de valoare si s-a venit cu o solutie extrem de ingenioasa pt a salva ce e de salvat dar nivelul asta al discutiei :vai tu, se construieste ceva inalt..uau 38 m !!in zona Eminescu..denota doar nostalgie, dupa un parfum inchipuit, pentru ca nu am vazut turistii dand navala la praful si tencuiala coscovita de pe niste case amarate de targoveti iar NYmai vechi in istorie EVIDENTA ca BUC ,nu face atata caz de vechimea lui ..si nu vreau sa explic;)
                  • -1 (1 vot)    
                    din partea lui Madam Cutare (Duminică, 5 decembrie 2010, 20:47)

                    Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui chrismarge

                    Carevazica, daca esti de acord pe principiile de baza, ideea e sa facem de doi bani babele si sa ne dam umblati prin lume, culti la cap pe chestii de arhitectura moderna si contemporana... Bine, nene! Da-te mare!
                    Dar problema importanta a Bucurestiului este ca isi pierde identitatea, nu ca nu are destule blocuri inalte. Te incapatinezi de pomana sa injuri in dreapta si in stinga. Multe dintre casele pe care scuipi matale pe motiv ca sint coscovite ar arata altfel daca ar fi puse in valoare in mod inteligent si nu vad de ce trebuie construit peste PUZ, peste prevederile legale unei zone numai asa, ca sintem mai ai dracu'. Se poate construi modern si inteligent si la dimensiunile cerute de unitatea de conceptie care trebuie sa razbata intr-un oras cu pretentii. Am in minte numeroase exemple de orase ultra-bogate, destepte si avangardiste care nu au tinut sa inalte cucuie intr-un mod absurd si s-au dezvoltat fara teribilisme inutile. Dar deh, asa e taranu roman, tocmai ala pe care cica il injuri: se doreste intotdeauna 'ca paduchele in frunte'...
                    Bine, tata, ai dreptate. Las-o dracului de arta a conversatiei!... Nu e cazul... Lasa si parfumul, las-o si pe bunica!... Fii sigur pe matale si pe ce ai invatat la casele mai mari si trage apa pe tzatzele obtuze!
                    Si nu, nu trebuie sa imi raspunzi de trei ori. Nu e vina mea ca astia care baga textele noastre adorm cite 12 ore pe tastatura...
      • 0 (2 voturi)    
        Ce articol comentezi? (Vineri, 3 decembrie 2010, 10:44)

        Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui chris marge

        Nu mi se pare ca in articol ar fi vorba de "cauza nobila de a prezerva ceea ce e de pastrat intr-adevar valoros in Bucuresti". Se doreste restaurarea vreunui monument? Nu. Este in schimb vorba de un nou caz de bataie de joc de acest oras: parametri urbanistici nerespectati in zona protejata, dispret pentru traficul din zona si pentru locuitorii zonei si ai orasului.
        Oricum dupa cate vad din poza, cladirea nu are iesire nici la Dorobanti (18m) nici la strada Eminescu(27m) ci la str. Ernest Brosteanu, 13m inaltime adica.
        Eu le sunt recunoscator acestor ONG-uri care se opun "minunilor" care vor sa se faca in Bucuresti.
        • 0 (2 voturi)    
          comentez commenturile... (Vineri, 3 decembrie 2010, 16:04)

          chrismarge [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

          nici ca e vorba de niste tarani, ...depinde de expertiza celor care comenteaza, nivelul mi se pare sub urban ...acolo unde poate le place sa traiasca celor ce plang dupa diverse bojdeuci in loc sa aiba o viziune urbanistica ...oricum nivelul e atat de ... ca nu are rost sa intru in polemica cu ...niste tarani de la oras- ( a se face diferentza! taranii de la ei de la sate nepervertiti de viata la oras sunt super ok ), viata pe care nu o inteleg si plang dupa acele bojdeuci
  • +5 (9 voturi)    
    bani sa iasa... (Joi, 2 decembrie 2010, 13:29)

    me [anonim]

    restu nu mai conteaza, mai ales ca prostii sunt prea ocupati sa vada ce mananca ziua de maine ca sa se mai gandeasca la cat de mult ii fura cei ce-i conduc
    • -1 (1 vot)    
      agree (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:02)

      chrismarge [utilizator] i-a raspuns lui me

      Citez dintr-o sursa Vineri, 20 Februarie 2009 07:31BUCURESTENI on line" Ei bine, aceşti şarlatani cu acte în regulă cooptează cetăţeanul de rând spre a cotiza în conturile lor grase cu un minimum de 2% din venitul net. În fond, ce reprezintă 2%? O nimica toată. Şi unde se duc banii? În petiţii online şi marşuri. Genial mod de a salva Bucureştiul!"
      si eu am incercat sa-i contactez
      (Salvati Bucurestiul) sa le semnalez un abuz si nu mi-a raspuns nimeni o zi intreaga si am renuntat :(
      ce sa spun , as vrea ca o organizatie cu expertiza sa se ocupe de problema Bucurestiului, de selectarea cladirilor cu reala valoare, a zonelor protejate, etc. acum e o varza vorba lui Dorin STEFAN care, apropo, e printre putinii care aduc valoare ...bravo ...si pt turnu' ala din Asia
  • +5 (7 voturi)    
    Coruptie de 38 etaje (Joi, 2 decembrie 2010, 13:37)

    Costi [anonim]

    Ii mai rabda Dumezeu ? Coruptie generalizata .De la nastere pana la moarte viata romanului este marcata de coruptie .
  • -8 (14 voturi)    
    In sfarsit ne mai modernizam !! (Joi, 2 decembrie 2010, 13:53)

    Sabin [anonim]

    Foarte bine ! doar asa se mai modernizeaza capitala . Chiar trebuie sa asteptam un cutremur sa derame cladirile cu bulina rosie sau cladirile in paragina ce se ascund in spatele titulaturii de " monumente " sau alte chichinete ??? Unde se mai gaseste asa o expozitie de paraginaturi ca la noi ?? Si americanii au ras tot si au facut cladiri de care sa fie mandri , nu au pastrat sute de ani corturile indienilor .......
    • +11 (11 voturi)    
      .. (Joi, 2 decembrie 2010, 14:08)

      B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui Sabin

      Lasa-i pe americani, ca aia nu aveau nimic inainte.
      Uita-te la francezi si vezi cat de mult si-au respectat ei istoria. Uita-te si vezi cati bani fac parizienii din turism. Nu e nici oras de munte, nici la mare si totusi s-a stiut sa se faca bani din turism. Potential pe care l-ar fi avut si Bucurestiul, daca nu erau toti coruptii si imbecilii la putere. Renovarea cladirilor din centrul vechi (si nu numai) ar aduce mii de turisti anual. Turisti care ar cotiza la bugetul orasului si ca urmare tot la tine ar ajunge banii. Dar nu, evident, Bucurestiul are nevoie de un Casino din cauza ca exista oameni ca tine!
      • -4 (4 voturi)    
        atata turism .... (Joi, 2 decembrie 2010, 16:45)

        Sabin [anonim] i-a raspuns lui B.Dan

        In toate casele alea prafuite = nationalizate stau si azi comunistii , nu proprietarii adevarati , care le-ar fi reconditionat demult ..... Politicienii pe care-i injuri , din ce bani sa renoveze cladirile ?? Din ai mei ?? Care sant privat si cotizez la stat ?? Eu nu sant in circuitul vesel al banilor - eu doar cotizez !! Si daca eu vreau sa fac ceva util cu banii mei .( construiesc case ) ... nu ma lasati voi bugetarii visatori ! Oricum eu fac o cladire multifunctionala nu un turn de fier cu rol de antena in mijlocul orasului !! Nu avem pt ca nu santem lasati sa facem ceva maret !
    • +6 (8 voturi)    
      .. (Joi, 2 decembrie 2010, 14:10)

      B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui Sabin

      Apropo, asta nu e evolutie. Este involutie. Mai grav este ca sunt multi ca tine, care nu fac diferenta dintre evolutie si involutie.
      • -3 (3 voturi)    
        stam pe loc (Joi, 2 decembrie 2010, 16:54)

        Sabin [anonim] i-a raspuns lui B.Dan

        Cand stai orgolios si asisti la degradarea cladirilor din jurul tau cum se numeste ?? E mult mai simplu sa asisti si sa comentezi dacat sa faci ceva util si practic . Da , romanii stau pe loc , nici nu evoluiaza nici nu involuiaza .
      • +1 (5 voturi)    
        BeDane (Joi, 2 decembrie 2010, 17:17)

        the [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

        am citit mai sus doua postari agresive, care se termina cu atacuri la persoana nejustificate.
        Eh, exista oameni ca tine ...
        Nu da exemple false ... Valoarea istorica conservata, a centrului Parisului, nu are nimic cu cele doua maghernitze, pe care le stiu de când eram copil si, intre timp, nu s-au infrumusetat cu nimic, sunt tot doua maghernitze cu stucaturi plicticoase si "frontoane" pretentzioase, plus niste gaurele pentru porumbei în acoperisurile "pariziene" ...
        O mare parte din colegii mei au sarit în sus pâna la cer în momentul în care a vrut Zaha Hadid sa construiasca o Pasare Maiastra în Bucuresti ... ei n-o sa fie nici o pasare ...
        Daca am înteles bine, arhitectul nu are înca un proiect, "nu stie cum o sa arate cladirea", asteapta sa i se stabileasca un regim de înaltime ...
        Pa, atunci, despre ce vorbim, dom'le ?
        Despre interzicerea unui proiect care nu e ?
        Sau interzicerea unei idei vagi "io as face ceva acilea da' nu stiu ce" ? ...
        Nu stiu cum functioneaza mai nou treburile astea în tara româneasca, în care sunt totusi membru al OAR, dar în Franta, unde lucrez de obicei, daca am propus si am publicat o imagine, o macheta, înseamna ca am proiectul gata, nu ma laud cu ce am visat azi noapte ca o sa fac.
        Apropo, daca vrei o lista cu monumentele istorice si cladirile celebre, semnate de mari arhitecti, care au fost demolate în Franta, pot sa ti-o scot, desi e destul de lunga ...
        Si nu mai comparati, dom'le calea dorobantilor cu Champs Ze' ... ca n-are nici o legatura.
        Nici Carol n-a fost Napoleon Trei si nici Bratianu n-a fost Haussman ...
        Daca vreti Micul Paris înapoi, mai întâi dati afara din limba româna daco-saxonismele :)))
        si zapada de pe trottoir :)
        • +2 (2 voturi)    
          Micul Paris (Vineri, 3 decembrie 2010, 0:09)

          Dan Ghelase [anonim] i-a raspuns lui the

          Parisul in momentul de fata nu mai este un reper exemplar...Sa ne uitam mai bine la Roma, Berlin sau Londra !
          Micul Paris s-a numit si Kleine Paris din cauza stilului de viata al localnicilor, arhitectura fiind influentata mai mult de nemti - vezi casele tipice 1900, dupa exemple dela Dresda, Leipzig, Berlin... !
          Iar azi, cand nu prea le avem tehnologic si suntem sufocati in Centru de trafic, aprovizionare si noxe...mai bine ne-am orienta prioritar spre restaurari-consolidari-reconversii !
          Daca nu v-am convins, plimbati-va pe str.Polona din vecinatate...
    • +3 (7 voturi)    
      DAR NU IN CENTRU (Joi, 2 decembrie 2010, 14:31)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Sabin

      sa faca toate turnurile, dar numai dupa centura.
      In centru, daca demoleaza ceva, sa faca spatiu verde, parc, ca e o lipsa mare de aer in Buc.
      • -2 (4 voturi)    
        Pe centura se fac bastarzii , nu case ! (Joi, 2 decembrie 2010, 17:03)

        Sabin [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Da , defrisam terenurile sa facem case , apoi le demolam sa plantam iarba !!! Peste 5o de ani le demolam din nou sa punem iarba si construim in alta parte - undeva tot pe verdeata !! ca asa vor unii conceputi pe centura !!!! Avem de ales : traim la oras sau vrem sa transformam orasul in jungla !! Cred ca te-ai uitat prea mult la Avatar !! Esti liber sa pleci in jungla si sa traiesti acolo - dar eu nu te voi lasa sa transformi orasul in jungla !
      • -1 (1 vot)    
        taurashul Ferdinand (Vineri, 3 decembrie 2010, 22:08)

        chrismarge [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        auzi gogule, mai vrei niste oaze pentru gratarel?
        ...du-te tu in satul copilariei si inspira acolo cat aer curat vrei ,la oras ai altele, nu prea mult aer curat, dar ...
    • +6 (6 voturi)    
      Pt dl. Sabin (Joi, 2 decembrie 2010, 15:48)

      Dan W. [utilizator] i-a raspuns lui Sabin

      In Varsovia au RECONSTRUIT tot centrul vechi, distrus in al doilea razboi mondial si noi cu mentalitatea noastra nu suntem in stare nici macar sa pastram! Toata lumea da exemplul Parisului ca oras ce si-a pastrat istoria, dar sunt sute de alte orase europene care conserva patrimoniul istoric construit si il valorifica prin turism.
      Faptul ca multe cladiri de patrimoniu sunt degradate si in pericol de prabusire NU inseamna ca trebuie deramate ci RESTAURATE, renovate, puse in valoare. In fine, ce sa mai zic, sa traiesti bine...
      • +1 (1 vot)    
        ... (Vineri, 3 decembrie 2010, 13:38)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Dan W.

        Si nu numai Varsovia. Iar reconstructia s-a facut pe vremea comunismului. Comunistii nostrii au ras o treime din Bucuresti. "Capitalistii" nostrii vor sa rada restul. Concluzia? Chestia asta n-are nicio treaba politica, e vorba doar de cultura unui popor. Sau mai bine zis de lipsa acesteia. Suntem un popor lipsit de educatie, fara valori, practic fara trecut, dominat de tarani parveniti. Ce pretentii sa avem?
    • 0 (2 voturi)    
      subscriu (Vineri, 3 decembrie 2010, 16:27)

      chrismarge [utilizator] i-a raspuns lui Sabin

      nu sunt misogin, cu toate astea, nu ma pot impiedica sa observ ca un grup de mama-mari:))) s-au erijat in vajnice luptatoare in apararea maghernitelor carora li s-au adaugat si cativa baieti nesiguri, care (facand din asta si o afacere banoasa)
      se ascund dupa fustele lor si se ascund de un control la fisc
  • +6 (8 voturi)    
    Acum (Joi, 2 decembrie 2010, 13:57)

    mill [anonim]

    trageti tare baieti . A intrat disperarea in voi. Aprobati toate proiectele ca sa aveti si voi sa puneti ceva sub brad. Saracutii de voi
  • +6 (8 voturi)    
    O teapa din asta ne lipsea.. (Joi, 2 decembrie 2010, 14:01)

    ion [anonim]

    Adevarul e ca era prea multa boierie acolo.. Veneai de pe Eminescu spre Dorobanti pe o autostrada cu 7 benzi, o masina ici, o masina colo. Nu merita sa aglomeram un pic traficul acolo?

    Serios vorbind, unii parca vor sa ne goneasca din orasul asta. Strada Eminescu e foarte ingusta, se fac cozi de 200 de m si mai mult la acel semafor, pe care le parcurgi in 20-30 de minute. Masina langa masina, oglinda langa oglinda. Strada Eminsescu e o strada veche, cu multe case interbelice, frumoase (unele doar atunci, unele chiar si acum, prin renovare). O teapa din asta ii lipsea zonei.
    • +2 (2 voturi)    
      Foarte adevarat ! (Joi, 2 decembrie 2010, 15:50)

      Dan W. [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Traficul rutier si pietonal in zona Str. Eminescu se desfasoara cu mare dificultate DEJA, cresterea densitatii locuirii in zona respectiva il va paraliza total.
      • +2 (2 voturi)    
        Ma mir (Joi, 2 decembrie 2010, 23:49)

        hatru [utilizator] i-a raspuns lui Dan W.

        Pe str M. Eminescu nu se poate merge nici pe trotuar din cauza masinilor care-l ocupa.Fxact turnul ala lipsea ca sa fie balamucul complet.
    • -1 (1 vot)    
      coada la semafor (Joi, 2 decembrie 2010, 17:18)

      the [utilizator] i-a raspuns lui ion

      era acolo si acum treij' de ani ...
  • -2 (8 voturi)    
    Asta e tare (Joi, 2 decembrie 2010, 14:22)

    Unu din multime [utilizator]

    HOTNEWS FELICITARI!!!

    Incet incet va transferati catre profilul Click sau CanCan.

    Va uitarati conasi dragi pe reglementarile PUG valabile in zona?

    Stiti ce inseamna un "turn" de 38 metri inaltime pentru un hotel care are inaltime medie de 3,2-3,5m/ nivel, cu hauch-parter, pentru ca asa se cada la "hotele"?

    Si nu in ultimul rand, care este regimul maxim de inaltime al cladirilor din imediata vecinatate? (cateva bloculete pe langa, chiar pe colt, si Howard Johnson)...

    Dar ce conteaza toate astea? Vax albina, cine mai sta cu rigla in mana sa trasforme din metri in etaje, las ca "fraierii citeste" si se inflameaza oricum ...
    • +5 (5 voturi)    
      TE ROG... (Joi, 2 decembrie 2010, 14:41)

      ciombe [anonim] i-a raspuns lui Unu din multime

      Sa ne explici si noua notiunea de HAUCH-parter!
      No fi hoch?
      • -2 (4 voturi)    
        ... (Joi, 2 decembrie 2010, 14:44)

        Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui ciombe

        Daca asta e tot ce ai inteles ........
    • -1 (3 voturi)    
      ??? (Joi, 2 decembrie 2010, 14:50)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Unu din multime

      Si de ce ar fi obligatoriu ca acolo sa fie fix un hotel?
      Exista o gramada de hoteluri in zona - altceva nu se poate construi? Bravos, Frantz!
      • 0 (4 voturi)    
        Draga Codruta (Joi, 2 decembrie 2010, 15:18)

        Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Daca ai fi citit cu atentie, ai fi observat ca tema contradictiei este legata nu de destinatia cladirii, ci de regimul de inaltime.

        Pe viitor te sfatuiesc sa citesti cu atentie, faci o schema logica, recitesti, te asiguri ca ai inteles exact, si apoi te abtii, ca sanse de reusita sa aplici cele de mai sus nu cred ca ai ...
    • +4 (4 voturi)    
      Raspuns (Joi, 2 decembrie 2010, 15:11)

      elena [anonim] i-a raspuns lui Unu din multime

      Stimate domn,
      Pe fund de lot nu se poate construi nici atat de inalt nici atat de dens. Mai ales ca lotul este inconjurat de trei strazi inguste, deja aglomerate.
      Planul Urbanistic Zonal pentru Zonele Protejate valabil din 2000 prevedea o inaltime maxima de 13 metri in strada Brosteanu, 16 metri in strada Dorobanti si 27 metri in strada Eminescu. Deci, este foarte clar. Arhitectul vrea 11 etaje. daca faceti un calcul, depasiti 45 de metri. Cladirile peste 45 de metri sunt considerate turnuri.
      • -1 (3 voturi)    
        Corect (Joi, 2 decembrie 2010, 15:20)

        Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui elena

        Insa cladirea de fata are 38 in proiect, deci cu 7 m mai putin fata de categoria "turn".

        Pe de alta parte blocurile de locuinte cu 11 etaje bat spre un maxim de 33 m, in functie de nivelul solului.
    • +2 (2 voturi)    
      micul parizer (Joi, 2 decembrie 2010, 20:39)

      aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Unu din multime

      Unu din multime, ideea era ca in centrul Bucurestiului sa nu construim ceva care nu cadreaza cu zona. Inaltimea era deja "insult to injury", un detaliu suparator in plus, asa ca degeaba puricam metri/etaje - nu aici e problema.

      Mai avem cateva bucati din Romania civilizata - vrem sa le stricam si pe alea pentru fericirea unor manelisti care scuipa seminte din SUV-uri? (Nu prea cred ca beneficiarii deciziilor CTUAT sunt amatori de Debussy).
      Daca nu te intereseaza aspectul cultural, ci doar afacerile, inchipuie-ti cati bani va aduce un Bucuresti vandalizat pe termen lung. Un oras al carui centru e distrus de cladiri "moderne" e asemenea unui marlan imbracat in Armani si putind a parfum ieftin - nefrecventabil.
  • +3 (3 voturi)    
    rog raspuns (Joi, 2 decembrie 2010, 14:25)

    Ay-ul [anonim]

    Stie cineva ce se construieşte într-un ritm alert vis- a -vis de Operă, mai exact în colţul de părculeţ de lângă Biserica Elefterie? vreun (alt) turn din sticlă?!
    Ce apetit au ăştia de a obtura faţadele bisericilor!....Şi când te gândeşti că pe vremea lui Ceaşcă le ascundeau după blocuri pentru a le salva!...
  • +1 (1 vot)    
    E cam mare (Joi, 2 decembrie 2010, 14:40)

    Andrei [anonim]

    E cam mare pentru zona aia, cu Brosteanu si Eminescu sens unic. Pe Eminescu se face in fiecare dimineata o coada de pana la 1km (benzinaria Tunari). Iar str. General Ernest Brosteanu, desi s-au demolat vreo 2 case pe ea (inclusiv, din pacate, a generalului) este o strada frumoasa, cu vile vechi si unele restaurate si foarte frumoase.
    De asemenea, Dorobantilor 16 este casa unde a locuit omul politic Dinu Bratianu, din ilustra familie.
    Istoria trebuie respectata, la fel si orasul.
  • +4 (6 voturi)    
    de ce il banuiam eu pe dorin fara sa citesc acest (Joi, 2 decembrie 2010, 14:41)

    warchild [anonim]

    articol? cu parere de rau o sa zic ca o sa apara un nou r....t marca dorin! imi e scarba de acesti arhitecti care odata ce sunt in comisia de urmanism imping tot fel de c......i in mijlocul orasului! macar dracu daca ar intelege ca toate exeprimentele astea nefericite ale lui au un impact total negativ asupra orasului. poate e mai bine ca unii sa ramana doar profesori sau doar sa vorbeasca despre arhitectura nu sa mutileze orasul!
    • -3 (7 voturi)    
      niste neaveniti (Joi, 2 decembrie 2010, 16:51)

      chris margenau [anonim] i-a raspuns lui warchild

      Ha ha ha, ;))) copii sunteti complet pe dinafara niste frustrati inculti lipsiti de viziune ,...ia uitati-va in curtea proprie sa vedeti cam ce ati realizat in viata , cine sunteti , duceti-va la psiholog si apoi dupa dusul rece dat de crunta realitate ca sunteti nuli si scrieti tampenii ne fondate pe diverse bloguri sub pseudonime copilaresti (vezi warchild!!! mor de ras!!! sa tot ai incredere in asta...)apucati-va si voi sa construiti ceva de calitate , apoi poate ca mai puteti vorbi pana atunci ciocu mic
      • +1 (3 voturi)    
        apropo ... (Joi, 2 decembrie 2010, 17:53)

        the [utilizator] i-a raspuns lui chris margenau

        "chris" margelatu
        matale ti-ai dat singur plus
        la aberatiile de mai sus ?
        mda,
        cam în stilul matale scrie un frustrat :)))
        care masoara toate alea dupa propriul cioc mare !
    • -1 (1 vot)    
      ;)))))))))) (Joi, 2 decembrie 2010, 17:21)

      the [utilizator] i-a raspuns lui warchild

      problema e ca, daca ramâne "marca dorin" profesor, îi învata si pe altii sa faca la fel ...
  • 0 (2 voturi)    
    :)) (Joi, 2 decembrie 2010, 22:43)

    Marca Ro [anonim]

    e bine ca face Dorin Stefan turn de 36 metri adica un bloc si un pic , dar proiectul dorobanti tower a cazut lucrare facuta de Zaha Hadid, e bine , si mai bine e ca avem ONGuri in romanaia si nu ducem lipsa de asta.
  • 0 (2 voturi)    
    6 benzi pe sens (Vineri, 3 decembrie 2010, 13:49)

    Andrei [anonim]

    cum dumnezeu o sa mai circulam pe acolo cand or sa iasa mai mult de 2 masini din cladire? Defapt asta e cea mai mare problema cu blocurile astea, in afara de estetic: se duce dreaq confortul imprejurimilor.
    • +1 (1 vot)    
      mi-e fricaaaa! se aglomereaza ! aualeuuu (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:54)

      chrismarge [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      fiind :
      hotel 5* si cazinou de lux ce mare circulatie vezi ?
      niste taxiuri care vin si pleaca nu iese tot hotelu o data ..., nu e office building, nu sunt locuinte e programul cel mai putin aglomerant...asa ca...si mai circulati si voi cu transportu in comun daca aveti spirit civic mai datzi-va jos din masini contribuiti la diminuarea poluarii...pe biciclete cu voi!