Metoda pentru a cistiga teren construibil: toarna moloz pe malul Lacului Cernica

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 9 februarie 2011, 18:25 Economie | Imobiliar

Moloz nivelat linga lacul Cernica
Foto: Hotnews
Primaria Cernica a pus in posesie o portiune de teren de circa 3 hectare pe malul lacului Cernica, intr-o zona neconstruibila. Pentru a mai castiga teren, noii proprietari toarna de trei ani moloz in lac. Vecinii spun ca astfel au luat cateva sute de metri patrati din luciul de apa. Totul sub ochii ingaduitori ai autoritatilor locale.

In luna iunie 2006, Primaria Cernica a pus in posesie, pe Legea fondului funciar, circa 3 hectare de teren pe malul lacului Cernica, in zona strazii Intrarea Codrului, proprietari fiind Stefan Aurel si Preda Maria. In acelasi an, acestia au parcelat terenul in bucati de cate un hectar si l-au vandut mai departe. Un hectar a fost cumparat de Valentin Vasilescu si un altul de Mihail Negru. Despre a treia fasie de teren nu detinem date.

Spre disperarea vecinilor, cei doi proprietari cara de trei ani moloz in Lacul Cernica si niveleaza terenul. "Tot vin cu basculantele si toarna moloz in lac de vreo 3 ani. Am facut plangeri peste tot, au venit cei de la Garda de Mediu, de la Apele Romane, dar degeaba. Isi bat joc ! Noi ne-am mutat aici pentru lac, nu sa-l acopere ei cu pamant. Se poate vedea clar cat au furat din luciul apei, pentru ca inainte stufarisul era pana in spatele curtii noastre. Acum uitati ce departe este", spune suparata una dintre vecine, care a tinut sa-si pastreze anonimatul.

Oamenii care descarcau o basculanta de moloz ne-au spus ca «omul isi amenajeaza terenul, ce, nu are voie». Ba chiar Primaria Cernica a dat un Certificat de urbanism pentru amenajarea terenului. Garda de mediu si Apele Romane au facut mai multe controale la fata locului si au amendat atat primarul, cat si pe proprietari, deoarece lucrarile se executa fara aviz de mediu. Proprietarii insa nu au reactionat in niciun fel, nefiind de gasit. In 2008, Apele Romane au dat amenzi de 80.000 de lei, iar in 2010 Garda de Mediu a dispus supravegherea in continuu a terenului.

Mai mult, asupra Certificatului de Urbanism planeaza acuzatii de ilegalitate, deoarece a fost eliberat de Primaria Cernica, dar ar fi trebuit eliberat de Primaria Pantelimon, lacul fiind al acestei comune.

Gelu Apostol, primarul comunei Cernica, spune ca nu este treaba lui daca oamenii astupa lacul cu pamant. “Treaba mea este sa vad daca depoziteaza sau nu gunoaie pe teren si sa-i amendez. Trebuie sa fie curat in comuna. Daca sunt proprietari, nu pot sa le spun eu sa nu-si amenajeze terenul”, spune acesta.  

Nicolae Radulescu Dobrogea, presedintele fundatiei Ecocivica, spune ca distrugerea stufarisului lacului inseamna distrugerea ecosistemului. «Asistam in ultimul timp la o ingenioasa metoda de a mari supafetele de teren de pe malul lacurilor. Avand in vedere ca terenurile sunt scumpe, anumiti smecheri, in cardasie cu puterea locala, imping pamantul sau aduc resturi escavate si le imping pe lac, in acest fel marindu-si terenul ca sa incapa cat mai multe vile. A micsora suprafata unui lac este o nelegalitate. Mai ales ca nu au aviz de la Ministerul Mediului. Este un atentat la biodiversitate. Cand vin cu lama buldozerului, peste stufaris, nu se gandesc ce cuiburi de pasari si ce pesti sunt acolo. Distrugandu-le habitatul, se distruge biodiversitatea. Sa nu uitam ca lacul face parte dintr-o zona protejata de Ministerul Mediului tocmai pentru Biodiversitate », a explicat acesta.

Primarul Comunei Cernica spune ca, in total, au fost retrocedate circa 18,5 ha de teren pe malul lacului. «Au fost puse in posesie, pe Legea 18, 5 hectare in aceasta situatie. Daca pe documentatiile de urbanism figureaza ca teren construibil, noi ce sa facem», spune Gelu Apostol. Legea interzice insa construirea la mai putin de 50 de metri de malul lacului, aceasta fiind considerata limita de protectie a apei.

O alta problema este ca nu exista un cadastru al apelor, care sa arate suprafata si marginile lacurilor. Astfel, este imposibil de demonstrat pana unde se intindea lacul acum 2 sau 3 ani. De asemenea, nu poate spune nimeni, cu acte in mana, daca terenul retrocedat era in lac, in stufaris sau pe malul acestuia. Singura dovada sunt spusele vecinilor care isi aduc aminte ca lacul era mai aproape de curtile lor, iar casele sunt construite toate la aceeasi distanta fata de apa.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

6636 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    hotie (Miercuri, 9 februarie 2011, 18:57)

    paul [anonim]

    Da este o hotie facuta probabil in complicitate, am o parcela de teren cumparata demult care se invecina pana mai acum 3 ani cu lacul Cernica, acum este la 200 metri de lac. Au carat sute de basculante de moloz si le-au aruncat in lac, nu am inteles cum nu s-a sesizat nimeni este un caz penal, dar in tara asta se poate orice
    • +17 (17 voturi)    
      explicatie (Miercuri, 9 februarie 2011, 19:34)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui paul

      de fapt ei au gasit o metoda inovativa de pescuit.. toarna moloz pana cand tot pestele este inghesuit intr-o balta de 10x10 metri si poate fi prins usor, dupa care scot molozul din lac si il repopuleaza cu puiet. :)
      acum pe bune, vecinii doar stau si se uita cum dispare lacul? sute de oameni privesc neputinciosi in timp ce 2-3 muncitori platiti de 2 oameni astupa lacul? asa ceva este posibil doar in romania...
      • 0 (0 voturi)    
        exact (Joi, 10 februarie 2011, 11:19)

        OnePiece [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        bine zici, este posibil doar in Romania, din cauza noastra, a romanilor. Pentru ca stam si ne uitam ! Iti dau un exemplu. Un prieten de al meu traieste in Germania; si-a construit o casa. El cu fratesu' si cu 2 veri. Nici nu au apucat sa toarne fundatia, ca a venit politia si a oprit totul. De ce ? Pentru ca i-au reclamat vencinii. Puteau fi ei cei mai mari meseriasi din Romania. Nu aveau firma de constructii ! Vecinilor li s-a parut suspect cum se pun oamenii aia sa construiasca asa, dupa capul lor. Deci vecinii au luat atitudine imediat. Totul tine de civilizatie. De mentaliate.
    • 0 (0 voturi)    
      Natura se va razbuna (Joi, 10 februarie 2011, 7:18)

      Nick29 [anonim] i-a raspuns lui paul

      Stati linistiti ! Incalcarea legilor la noi o razbuna numai natura, care in acest caz va fi cat de curand.
      Sa vedeti distractie la primul cutremur !
  • +12 (12 voturi)    
    LEGEA LUI PAPURA (Miercuri, 9 februarie 2011, 19:40)

    adonis84 [utilizator]

    Sau cum sa arunci pisica moarta in curtea vecinului, primarul ca nu este vinovat, protectia mediului da doar o amenda si fuge? Nu sunt legi stricte ...
  • +4 (4 voturi)    
    Nu pricep (Miercuri, 9 februarie 2011, 20:03)

    cgi [utilizator]

    Din cate stiu eu, cand intri in posesia unui teren, capeti niste acte pe care scrie clar ce dimensiuni are terenul tau.
    Ca atare, lasand la o parte mitocania cu infundarea lacului, terenul suplimentar nu poate fi vandut.
    Asa ca nu pricep de ce se agita infractorii astia sa infunde lacul.
    • +7 (7 voturi)    
      hahah (Miercuri, 9 februarie 2011, 20:15)

      paul [anonim] i-a raspuns lui cgi

      Imi cer scuze dar cred ca sunteti naiv....in tara asta -cum spuneam - se poate orice
    • +10 (10 voturi)    
      Draga, cgi... sa-ti esplic (Miercuri, 9 februarie 2011, 20:29)

      Romanu' Pricefut [anonim] i-a raspuns lui cgi

      In actele de proprietate scrie ca la vest (est, sud sau nord, dupa imprejurari), terenul se invecineaza cu Lacul Cernica, si ca suprafata terenului este de 2500 mp. Dupa ce vor termina de amenajat terenul, proprietarii vor deschide o actiune in instanta prin care vor solicita eliberarea unui nou act de proprietate, avand in vedere ca cel original nu corespunde cu realitatea din teren si motivand ca la intocmire s-a strecurat o eroare. La vest (est, sud sau nord, dupa imprejurari), terenul se va invecina ca si inainte cu Lacul Cernica, numai ca in loc de 60 metri lungime acum are 80 de metri lungime. Instanta va dispune expertiza si se va constata ca intre documentul original si situatia de pe teren exista intr-adevar o neconcordanta. In consecinta, instanta va dispune eliberarea unui nou act care sa corespunda cu terenul in cauza.

      E clar acum?

      S-au facut in Romania altele si mai grele, asta e floare la ureche.
      • +3 (3 voturi)    
        situatie similara in comuna rosu (Miercuri, 9 februarie 2011, 23:00)

        maxie [anonim] i-a raspuns lui Romanu' Pricefut

        Acelasi lucru se intampla si in comuna Rosu, cu un teren aflat langa lacul morii (pe harta, langa lacurile mari, se afla un lac mai mic). acelasi modus operandi, acelasi tip de oameni care actioneaza sub obladuirea primarului. daca intereseaza subiectul pe cei din redactie, astept email (am fotografii si material filmat in momentul in care se depun gunoaie si moloz in lac dar si cu camioanele care niveleaza terenul)
        • +1 (1 vot)    
          Frate, ai grija, ca o sa trimita garda sa te bage (Joi, 10 februarie 2011, 0:40)

          jackd [utilizator] i-a raspuns lui maxie

          In Romania shmekerii beneficiaza de lege in timp ce muncitorii cinstiti se supun legii...
        • 0 (0 voturi)    
          Ne trezim dupa x ani (Joi, 10 februarie 2011, 10:22)

          Gus [anonim] i-a raspuns lui maxie

          Practica exista din perioada de boom. Stiu povestea din 2007 si avea loc in Pipera. Buna dimineata hotnews!
  • +1 (1 vot)    
    masurati cu satelitu' baaa!!!! (Joi, 10 februarie 2011, 8:06)

    alin [anonim]

    Parca am fi la inceputul secolului! Se pot da comenzi pentru fotografii aeriene, se pot compara cu imagini din satelit din alti ani, totul e sa vrei.

    Daca in schimb situatia decurge exact cum ti-ai dorit faci pe prostul si dai din umeri, pe motiv ca ... nu exista cadastru...

    iar noi suntem lasi pentru ca suntem dezbinati. Ciorile, multe si proaste, stau in stol si asa au tupeu, precum cainii din spatele gardului
    • +1 (1 vot)    
      am deja comparativ, datele (Joi, 10 februarie 2011, 10:16)

      maxie [anonim] i-a raspuns lui alin

      am deja acele date... dar nu misca nimeni in front, nici la ministerul mediului, nici la apele romane (am tot fost plimbati intre cei doi!)
  • 0 (0 voturi)    
    Mosteniri vechi (Joi, 10 februarie 2011, 8:31)

    Laurentiu [anonim]

    Cati va amintiti de afirmatia „omul schimba fata naturii” spusa cu oarece mandrie de tovarasa invatatoare? E clar ca abordarea aceea si-a adaugat si de „(mai ales) pentru castigul personal”.
  • 0 (0 voturi)    
    autorizatie (Joi, 10 februarie 2011, 8:48)

    kllaus [anonim]

    Ma intreb oare cine are dreptul sa dea autorizatie pentru distrugerea acestei tari. Merg prin tara si vad zone care altadata erau cunoscute pentru frumusesea lor, iar acum sunt impanzite cu vile de smecheri. Iar frumusetea nu mai exista. Bunul simt si respectul pentru natura nu l-am avut niciodata.
  • +1 (1 vot)    
    apele romane (Joi, 10 februarie 2011, 10:41)

    bedexe [utilizator]

    spun ca 7m de mal sunt in adm lor.

    dar ei cam dorm
  • +1 (1 vot)    
    Recenzie (Joi, 10 februarie 2011, 10:43)

    provincialul [anonim]

    Am observat in mesajele de mai sus, spiritul combativ de care dispun multi dintre conationalii mei insa din pacate nimeni nu trece la fapte. A, inca ceva, astept de mult sa apara articole cu sfaturi, eventual instructiuni fondate pe baze legale evident, despre cum se pot aborda astfel de situatii ilicite si reclama persoanele (fizice sau juridice), inculpate.
    • +1 (1 vot)    
      Abordare reclamatii (Joi, 10 februarie 2011, 11:27)

      Mo55u [utilizator] i-a raspuns lui provincialul

      Subscriu la sugestia de mai sus. Cum se pot aborda astfel de situatii ilicite si reclama persoanele (fizice sau juridice), inculpate? Foarte multi sesizeaza genul acesta de ilegalitati dar din lipsa de timp si in special datorita legilor stufoase din Romania consider nu stiu cum sa actioneze/reclame.
  • 0 (0 voturi)    
    abordare reclamatii (Joi, 10 februarie 2011, 11:45)

    anonim [anonim]

    treaba e veche, ea a fost sesizata din 2008, dar era afacerea prefectului Jecu care emitea probabil acte de proprietate prin ordinul Prefectului, si era mana in mana cu excrocii
  • 0 (0 voturi)    
    pai si smecheria care e ? (Joi, 10 februarie 2011, 11:57)

    eu [anonim]

    din cate inteleg eu pana acu smecheria era sa ai casa pe malul lacului... daca continua asa o sa aiba casa pe un teren drept, instabil si fara balta...
    • 0 (0 voturi)    
      situatie similara (Vineri, 11 februarie 2011, 14:01)

      simona cretu [anonim] i-a raspuns lui eu

      si la Ciorogarla am vazut ceva asemanator. doar ca acolo era zona inundabila pe langa raul Ciorogarla si, avand pamant mult de la fundatii, au inaltat terenul. Pe urma am vazut ca terenul era scos la vanzare. http://www.esnips.com/doc/95d227b7-4af2-42e3-b658-10a19eff81c8/peisaj_selenar_ciorogarla_10feb
      • 0 (0 voturi)    
        /// (Luni, 21 februarie 2011, 13:00)

        VoxCernica [anonim] i-a raspuns lui simona cretu

        In articol se vorbeste ca nu poate se poate demonstra unde era lacul acum 2-3 ceea ce este neadevarat. Se poate dovedi incepand chiar cu anul 2004 adica de acum 7 ani. Exista programele google earth care are imagini din satelit si pastreaza aceste imagini din anul 2004. Orice utilizator care stie sa dea drumul la calculator poate face aceste masuratori ale luciului si malurilor lacului. A se citi si aici:

        http://www.voxcernica.ro/stiri/255-lacul-cernica-iazul-cernica-izlazul-cernica-sau-land-ul-cernica.html(editat de HotNews.ro)