Romania, pe primul loc in UE in functie de ritmul de crestere a activitatii din constructii in luna decembrie

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 17 februarie 2011, 13:50 Economie | Imobiliar

Romania a ocupat in luna decembrie primul loc in Uniunea Europeana in functie de ritmul de crestere a activitatii din constructii, de 17,6% comparativ cu luna noiembrie, potrivit Eurostat. La nivelul blocului comunitar, activitatea in constructii a scazut cu 3,1% in decembrie, iar in zona euro cu 1,8%.

Romania este urmata in acest top de Slovenia (5,3%), Suedia (1,2%) si Polonia (1,1%), in vreme ce in Germania (-24,1%), Marea Britanie (-15,2%) si Cehia (-13,3%) s-au inregistrat cele mai importante scaderi.

Comparativ cu luna decembrie 2009, activitatea in constructii s-a diminuat cu 1,9%, in conditiile in care in zona euro s-a inregistrat o scadere de 12%, iar la nivelul UE27 de 8%. Cele mai mari scaderi au fost consemnate in Germania (23,6%), Spania (19,8%) si Cehia (15,6%), cresteri fiind inregistrate doar in Suedia (10,8%), Polonia (10,7%) si Slovacia (0,5%).

Eurostat a prezentat date pentru luna decembrie doar pentru 13 state.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2303 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    stati usor (Joi, 17 februarie 2011, 14:01)

    sucaa [utilizator]

    nu va mai laudati ca vin uslasii de serviciu si ne spun ei ca habar nu avem. ca aceste cresteri se datoreaza de fapt lui crin ca nu trece prin parlament :)
    • +4 (6 voturi)    
      Era de asteptat... (Joi, 17 februarie 2011, 14:21)

      minime [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      ...la cate proiecte de centre comerciale s-au anuntat in toamna in Bucuresti si in tara. Se investesc tone de bani. Majoritatea au termen de finalizare 1-2 ani.

      Cum in spatele investitiilor sunt fonduri mari internationale putem banui ca se stie ceva si ca peste 1-2 ani o vom duce mai bine incat sa ne permitem sa spargem iar banii prin mall-uri.
      • -2 (4 voturi)    
        Vedeti cat s-a redus activitatea in ultimii ani! (Joi, 17 februarie 2011, 14:32)

        niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui minime

        Prima data demolam ca sa putem raporta cresteri la revenire ?
        Oricum e un semn bun .
        • +3 (3 voturi)    
          Chiar asha o fi? (Joi, 17 februarie 2011, 15:14)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui niculita30

          Da' de ce nu ne uitam si la cresterile de 7-8% din 2007-2008 bazate pe ... "consum pe datorie"?

          Studiaza nitel ce procent din PIB avea industria in 288 si ce procent a avut in 2010. Si vezi si care-i media europeana. Si vezi si ce procent are industria in tari care au scapat usor de criza (Germania, Polonia).
    • -2 (2 voturi)    
      aste-s firme private (Joi, 17 februarie 2011, 16:11)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      Vrei sa spui ca "politica economica" a lui boc a facut constructiile sa creasca. Oare pentru asta vrea base sa primesca 4 ani majoritate in parlament?

      Si-au luat al doilea serviciu profesoarele si pensionarii in constructii

      spune-ne tu cum e, sa nu vina altii sa ne explice, de ce a crescut in decemrie fata de noiembrie si a scazut acum fata de dec?

      Poate cu explicatiile tale reuseste boc sa mentina o crestere constanta in sectorul constructiilor.
    • -2 (2 voturi)    
      explica-ne daca stii (Joi, 17 februarie 2011, 16:37)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      Ui-ta-te pe mediafax, stire din septembrie tot de la eurostat "România a consemnat în iulie cea mai mare scădere a activităţii din construcţii din UE"
      E vorba de scadere de cel putin 22.5 %

      N-ar fii pacat daca boc chiar stie ce face, sa faca in asa fel incat sa nu mai fluctueze asa procentele

      http://www.mediafax.ro/economic/romania-a-consemnat-in-iulie-cea-mai-mare-scadere-a-activitatii-din-constructii-din-ue-7285114
    • -1 (1 vot)    
      iarna nu-i ca vara (Joi, 17 februarie 2011, 16:40)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      Vara e de fapt sezonul constructiilor, iarna nu stiu ce se face, se zugraveste se pune faianta se pun cabluri prin pereti sau ceva
  • +8 (10 voturi)    
    Sunt mai multe semne ca economia a redemarat (Joi, 17 februarie 2011, 14:07)

    Neuro Economikon [anonim]

    Saltul in constructii e semnificativ, tinand cont ca T4 e si un sezon neprielnic pentru asa ceva.

    Daca se continua pe acest ritm, la care se adauga ritmul la exporturi si productie industriala si cresterea valorii la productia agricola (cresc preturile internationale), consumul poate ramane la 0, Romania tot va avea crestere PIB anul asta, de peste 2%.

    Constructiile atrag forta de munca, asta atrage consum intern.
    Exporturile trag productia industriala, Romania exporta majoritar astfel de produse.
    Cresterea preturilor agroalimentare va accelera repunerea in circuit a peste 1 milion de hectare nelucrate, productia agricola va fi mai mare (deja in 2010 am devenit al doilea producator european de porumb dupa Italia).
    Vin chinezii sa construiasca autostrazi, absorbtia de fonduri UE va fi de cateva ori mai mare, evaziunea fiscala in vami va diminua cu cateva procente macar din cauza arestarilor.

    Toate astea vor contribui la PIB pozitiv, probabil peste asteptari, pentru ca in Romania pesimismul e sport national.

    Inteleg USL, daca nu se grabeste cu doborarea guvernului, la sfarsitul lui 2011 Basescu si PDL vor fi eroi nationali..
    • -2 (8 voturi)    
      Nu exagera te rog... (Joi, 17 februarie 2011, 14:21)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Neuro Economikon

      Explica-mi si mie cum a stimulat Guvernul Boc mediul de afaceri care, evident, s-a adaptat situatiei si a inceput sa mearga pe plus din nou.
      Eu nu tin minte ca acest guvern sa fi luat o masura intr-adevar importanta pt a repune economia pe picioare, din contra...a crescut TVA-ul, a scazut salariile si pensiile (stiu ca era necesar dar au lovit in consum in acelasi timp), de impozitul forfetar nici nu mai vb... Toate acestea au pus piedici si pun piedici in continuare sistemului privat.
      Statul in continuare este ineficient, evaziunea in continuare e la cote alarmante, serviciile sunt la pamant, investitiile se lasa asteptate, oamenii de valoare din sistemul bugetar emigreaza...etc.

      Guvernul Boc nu are absolut nici un aport la aceste lucruri pozitive exemplificate de tine mai sus.

      Nu ma intelege gresit, nu sustin ca USL-ul ar fi o varianta mai buna, din contra, sunt constient ca ne-ar face mai mult rau decat bine....dar te rog, hai sa nu exageram si sa nu acordam plusuri nemeritate acestui guvern incompetent.
      • +6 (8 voturi)    
        un raspuns (Joi, 17 februarie 2011, 14:37)

        Edi [anonim] i-a raspuns lui bgd

        In principiu sun de acord cu tine, dar nu total. Are urmatorul aport: a zguduit din temelii sistemul de asistat social (nu stiu cat de eficient, dar macar a facut ceva). In ceea ce priveste TVA-ul sa nu uitam ca el a fost marit in ultima instanta (datorita CC-ului care nu a fost de acord cu diminuarea pensiilor, mai stii pensiilea acelea care au fost majorate de guvernul tariceanu impreuna cu PSD, desi un anumit presedinte spunea ca nu e sustenabila cresterea ?). Intradevar, putem trage din aproximativ din toate unghiurile in guvernul asta, dar nici chiar din toate.

        Alternativa era imprumuti si mai mari la FMI sau BM fara a incerca cat de cat ca acest stat sa devina unul productiv. Pana la urma sa nu uitam ca muncim 5 milioane si traim 2o milioane (sau cat om mai fi)

        In rest, toate cele bune.
        • -1 (3 voturi)    
          Stiu Edi... (Joi, 17 februarie 2011, 14:57)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Edi

          Stiu ca au facut si lucruri bune...vezi legea educatiei, reducerea cheltuielilor din sistem (asistati, pensionari, salariati), legea salarizarii, mica reforma in justitie, urmeaza noile coduri....etc. Sunt constient ca incearca intr-o masura sa mai repare ce au stricat astia in perioada in care au fost la guvernare.

          Dar pe mine partea economica ma intereseaza cel mai mult, in principal stimularea sist. privat...pt ca acolo imi desfasor activitatea si eu si ceilalti care produc in aceasta tara. Parte economica ce au neglijat-o complet si careia chiar i-au dat peste picioare.
          Nu poti sa acrorzi merite acestui guvern pt ce se intampla in ultima vreme cu economia tarii. Pur si simplu n-ai cum...
          • +2 (2 voturi)    
            Stimularea economiei costa (Joi, 17 februarie 2011, 15:17)

            bogdan [anonim] i-a raspuns lui bgd

            Cind tu cheltui 9 mld eur peste cit produci in 2009, iar in 2010, dupa toate reducerile de cheltuieli ajungi la 7 mld eur deficit, e cam greu sa iei masuri de relansare economica. Masurile astea de relansare costa pe t6ermen scurt, si trebuie sa ti le permiti.
          • +3 (3 voturi)    
            ...... (Joi, 17 februarie 2011, 15:23)

            Edi [anonim] i-a raspuns lui bgd

            Si eu imi desfasor tot in privat activitatea. In acest moment imi deschid ce-a de-a 3 firma si pur si simplu ma enerveaza cat de mult poate dura acest proces (de deschidere a firmei). Insa multumesc pentru faptul ca exista cota unica. Ce as fi facut daca exista impozitarea progresiva? Mar fi omorat si pe mine si pe angajati. Dar totodata forfetarul mi-a dat dureri de cap.

            Insa sa nu uitam ca de la anul vor veni la putere USL si sa vezi atunci nopti nedormite.
          • +1 (1 vot)    
            Prima este ca.. (Joi, 17 februarie 2011, 16:17)

            ion [anonim] i-a raspuns lui bgd

            Angajatul intreaba:
            - Seful, da ce prima primesc eu de Craciun anul asta?
            Seful raspunde:
            - "Prima" e ca nu te dau afara!

            Cam asa a fost si cu suportul din partea puterii actuale fata de mediul privat: au incercat pe cat au putut sa nu mareasca taxele, cu un deficit urias. Adica sa pastreze situatia de dinainte de criza.

            Mai mult nu puteau sa faca, in materie de bani si taxe. Si nu e chiar putin lucru.

            Forfetarul li se poate imputa (desi impactul mediatic a fost mult mai mare decat ce s-a intamplat in realitate), majorarea de TVA - NU. A fost singura putere politica din 1990 incoace care a avut curaj sa zica: taiem pensiile tuturor pensionarilor cu 15%, dar nu majoram taxele. Un singur vot la CCR (reprezentatul UDMR) a blocat masura asta.

            P.S. Daca e sa pun totusi un punct pozitiv, eu zic ca faptul ca putem sa depunem toate declaratiile online e totusi un mic pas in fata. Astept sa vad ce o sa fie si cu declaratia unica, teoretic un pas in fata.

            Dar daca as vrea sa ma gandesc la ceva cu adevarat de impact, eu as zice ca ar trebui sa reduca taxele pe forta de munca la niste cote rezonabile. Ceva vorbe se aud, dar sunt numai vorbe deocamdata..
    • 0 (0 voturi)    
      constructii (Joi, 17 februarie 2011, 14:58)

      imaros [anonim] i-a raspuns lui Neuro Economikon

      in decembrie nu a fost chiar asa de frig da gandeste-te la ianuarie si februarie ce frig era de crapau pietrele ,asa ca dec. bun ,ianuarie si februarie pauza
    • -1 (1 vot)    
      basme (Joi, 17 februarie 2011, 15:09)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Neuro Economikon

      Poate NE LASI !!
  • -5 (5 voturi)    
    Romania va bate recordul mondial in 2011 (Joi, 17 februarie 2011, 14:45)

    dana [anonim]

    In constructii Romania va bate recordul in 2011, pentru ca trebuie sa-si ridice constructiile ilegale, sa te puna in fata faptului implinit, apoi sa-si obtina documentele de "punere in legalitate".

    Am vazut ca in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 7/2011 pentru modificarea si completarea Legii nr. 350/2001 privind amenajarea teritoriului si urbanismului, publicata in Monitorul Oficial nr. 111/2011 (care-ti lasa impresia ca s-a terminat cu abuzurile in constructie, ca toate cladirile ridicate ilegal se vor demola), articolul potrivit caruia "Nu pot fi initiate si aprobate documentatii de urbanism care au ca scop intrarea in legalitate a unor constructii edificate fara autorizatie de construire sau care nu respecta prevederile autorizatiei de construire" intra in vigoare de-abia la 1 ian. 2012 !!!
  • +4 (4 voturi)    
    este crestere reala (Joi, 17 februarie 2011, 14:55)

    costa [anonim]

    In plus este si mai sanatoasa decit inainte, pe vremea labarilor din pnl.De acest lucru stia demult si varanul de a pus copchii astia de ponta si crin sa se logodeasca in fata publicului. De ce credeti ca se grabeste felix cu demolarea, cresterea va veni si-i va spulbera si ultima sansa
  • -5 (5 voturi)    
    Prostire (Joi, 17 februarie 2011, 15:07)

    stefan [anonim]

    Sigur ca suntem primii, la nemti si ceilalti nu se toarna betoane, asfalt etc. si nu se sta pe schele in miezul iernii.
    Asta iarasi e o stire de adormit votantii!
    Nu duduim, poate ca trepidam ...
  • 0 (0 voturi)    
    Baza de referintza (Joi, 17 februarie 2011, 16:13)

    Statistician [anonim]

    Copilul meu avea in Noembrie un dinte, iar in Decembrie doi. Cresterea a fost de 100%, dar tot nu poate manca.
    • -1 (1 vot)    
      Corect (Joi, 17 februarie 2011, 16:44)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Statistician

      Cel mai pertinent comentariu.

      Toate analizele indica un an mai prost decat cel care a trecut. Uitati-va in stanga si-n dreapta, intrebatii prietenii cum li se pare ca traiesc si lasati statistica si cifrele de 2 lei deoparte.

      Statistic eu si gheorghe avem o medie de 3 paini pe zi. Eu am 6 si gheorghe 0. Statistic niciunul nu moare de foame, practic ...

      Tara si economia sunt la pamant, nimic nu merge.
  • +3 (3 voturi)    
    Cine zice ca... (Joi, 17 februarie 2011, 16:13)

    dorin bretan [anonim]

    Normal ca nu guvernul creste economia ! Cineva a masurat si a constata ca acrescut . Ei si? Daca cadea o bomba toata lumea ar fi spus ,, normal numai aici putea sa cada" Daca e de bine, ,, nu e de pe la noi"
    • 0 (0 voturi)    
      Spun unii ca boc e forarte bun (Joi, 17 februarie 2011, 18:53)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui dorin bretan

      Spun unii ca boc e forarte bun asta ar fii toata problema

      Spun chestii de genul "Emil Boc esti un neinteles", "oameni cinstiti ca boc nu au nici o sansa sa-l sprijinim", "emil boc sufera pentru tara"

      Fraze de telenovela.

      Spun si despre opozitie fraza de telenovela, o fii rea probabil, dar sa puna odata parlamentul sau base un alt guvern

      Parerea mea e ca daca ii iese pe gura un cuvant la un ministru ce nu putea fii spus decat de un prospat absolvent de facultate e nevoie de alt misnistru sau guvern.