Credite pentru locuinta cu dobanda de 8 - 10%? Nu, multumesc. Prefer sa inchiriez in continuare

de Ilias Papageorgiadis     realinromania-blog.com
Miercuri, 23 februarie 2011, 12:29 Economie | Imobiliar

Romanilor le place sa aiba proprietatea lor. Aproape in fiecare zi aud oameni care imi spun despre avantajele de a avea "propria ta locuinta". Argumentele lor sunt de obicei emotionale dar totusi aproape toti cetatenii ar prefera sa fie proprietarii  unui apartament cel putin. Aceasta moda este similara cu cea din Grecia, unde oamenii nu cumpara apartamente doar pentru ei, iar uneori  "investesc pentru copii" cu 10 - 15 ani inainte ca acestia sa devina adulti, scrie Ilias Papageorgiadis, pe blogul lui.

De asemenea si intretinerea casei este uriasa in Romania. Majoritatea oamenilor traiesc in blocuri vechi comuniste, care au in zilele noastre  numeroase probleme tehnice (si nu numai). Altii inchiriaza apartamente de la proprietari care nu sunt deloc politicosi. In afara de acestea mai sunt alte zeci de motive pentru care oamenii doresc/trebuie sa se mute din apartamentele lor vechi in "unele mai bune".

De aceea populatia de romani (si greci) considera proprietatile ca fiind "parte din viata lor". Toate aceste probleme (si multe altele) forteaza uneori multi oameni sa "agate" prima oferta buna disponibila (buna in conformitate cu standardele lor, desigur). Si daca ei nu au bani cash, sau nu aplica pentru Prima Casa, pot accesa facilitatile de credit ("acum este din nou usor!").

"Chiar imi doream sa imi cumpar propria casa. In ciuda dobanzii costisitoare pe care am gasit-o, voi continua"

Multi oameni cerceteaza piata pentru cea mai buna oferta. Odata ce considera ca au ales oferta potrivita, ajung in cele din urma sa discute si cu banca lor. Acolo, de obicei se concentreaza pe abilitatea lor de a obtine imprumutul si nu asupra riscurilor ascunse pe care un credit le poate avea. Am auzit pe multi dintre ei de-a lungul anilor explicandu-mi:  "Chiar doream sa imi cumpar propria casa. In ciuda dobanzii costisitoare, o voi cumpara acum. Aceasta era singura varianta disponibila gasita de mine, dar nu-mi permit sa pierd aceasta casa".

Cand incerc sa discut, intreband despre dezavantajele acestei alegeri, raspunsul este de obicei ceva de genul: "De ce? Eu nu am dreptul sa cumpar o proprietate pentru mine si familia mea? Merit ce e mai bun pentru viata mea. Cat sa mai astept ca sa imi pot schimba statutul vietii?" etc.

Nu spune nimeni ca nu ai dreptul, dar lucrurile nu sunt tocmai asa...

Un credit cu dobanda 8 - 10% devine periculos

Un credit pentru locuinta cu o dobanda mai mare de 6% nu este considerata o varianta buna. Daca ridicam cifra la 8 - 10%, devine periculos. (Fac referire la dobanda totala si toate costurile ascunse, inclusiv Euribor).

Intreaba orice prieten de-al tau din domeniul bancar: "Este sigur ca e bine pentru mine sa imi cumpar o casa prin intermediul unui credit cu dobanda 10%?" Iti va descrie motivele pentru care nu este o varianta buna.

"Dar sunt atatia oameni care au cumparat o proprietate, platind aceeasi dobanda si nu au avut dificultati pana acum"

Nu, nu este asa. 8% sau mai mult este periculos pentru buzunarul vostru, chiar si pentru sanatatea voastra! Acest procent de dobanda explodeaza ratele tale lunare si te transforma in cineva vulnerabil. De ce aceasta? Deoarece trebuie sa platesti mai multi bani inapoi, pentru o lunga perioada de timp. Si in special daca platesti pentru rate mai mult de 30 - 35% din salariul tau, vei fi in pericol timp de multi ani ce vor urma.

"Sa colaboram. Tu vei prezenta creditele noastre clientilor. Rata va fi de aproximativ 10,5% si vei primi un comision". "Nu vreau"

Anul trecut am  intalnit reprezentatii unui creditor important. Mi-au propus sa colaboram, pentru ca firma mea sa ii puna in legatura clientii nostri. Asta ar fi insemnat o vanzare "sigura" pentru noi, dar am refuzat.

Am incercat sa le explic ca o dobanda de 10,5% este pur si simplu inacceptabila pentru cineva care doreste sa isi cumpere propria sa locuinta prin credit. Raspunsul a fost "da, dar ceilalti au dobanzi mai mari" sau "da, dar noi nu taxam extra Euribor". Am insistat: "Oriunde s-au implicat bancile in dezvoltarea pietei rezidentiale, nu au perceput atat de mult. Aceasta s-a intamplat in intreaga lume". "Nu, noi avem una din cele mai mici dobanzi si ajutam cu adevarat oamenii sa isi cumpere casa/apartamentul la care viseaza".

Au fost foarte surprinsi cand au realizat ca au incheiat intalnirea fara sa semneze cu mine. Dar cum as putea sa semnez ca sa promovez ceva pe care il consider incorect?

Himera pietei imobiliare americane a fost bazata exact pe aceeasi idee...

Himera pietei imobiliare americane a fost bazata exact pe aceeasi idee: "Dati credite cu dobanda ridicata oamenilor, fara sa va intereseze daca acestia le pot plati sau nu inapoi. Faceti pachete din aceste imprumuturi, creati produse de investitii si vindeti-le!".

Ce li se inatmpla acelora care au cumparat o casa platind o dobanda ridicata a imprumutului? Mai mult de jumatate dintre acestia si-au pierdut proprietatile. De ce? Pentru ca pur si simplu nu si-au putut sustine un astefel de imprumut, acest fel de dobanda, sau orice altceva.

Rate ale dobanzii uriase = doar pentru placerea pe termen scurt

Propunerea mea este clara si simpla: Nu luati credite cu dobanda ridicata.

"Si ce se intampla daca nu am nicio alta solutie? Plus ca nu pot astepta la nesfarsit" ar putea intreba unii. Daca nu aveti nicio alta solutie, atunci incercati sa gasiti un credit mai bun. Daca nu, pur si simplu "asa a fost sa fie" pentru voi.

"Si continui sa inchiriez? M-am saturat de asta" ar putea intreba altii. Dar este mai bine sa pierzi o suma mica de bani si sa-ti alegi cu intelepciune si pace apartamentul, decat sa te grabesti. Aceeasi atentie ar trebui investita pentru imprumutul pentru achizitionarea proprietatii.

Daca nu puteti obtine ceea ce vreti si ratele dobanzilor raman la nivelul de 8-10%, mai bine inchiriati. Fiti siguri ca veti avea sansa voastra in viitor. Doar va rog nu va grabiti, riscand sa pierdeti totul pentru voi, familia voastra, copiii vostri...

Comentati pe www.realinromania-blog.com.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

8484 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Matematica (Miercuri, 23 februarie 2011, 12:56)

    falco [anonim]

    Sa iei credit cu 10% pe termen de 20-35 de ani e sinucidere .

    la 100 000 euro pt care ieie o casuta slabuta undeva in periferie , ai de platit doar dobinda 10 000 in primul an daca vrei sa ai in al doilea an de plata dobinda de "doar" 9800 tre sa platesti 1000 euro lunar , o casa de acest gen o inchiriezi pe la 500 euro/luna , deci dai 6000 intrun an , practic ramii cu 4000 de euro doar din dobinda 6000 in total , deci ai asigurat inca un an locuinta ,
    • +2 (2 voturi)    
      decize cu capul sau sufletul (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:40)

      eu [anonim] i-a raspuns lui falco

      cu 100.000 euro iti faci o casa bunicica...la 1-2 km de bucuresti.... as putea spune chiar cu 70-80 mii... cam cat costa un 2 camere decent in Bucuresti.... fiecare isi face calculul daca merita sau nu. totusi ai o viata si e pacat sa nu ai libertatea de a face ceea ce vrei... doar cand esti proprietar poti asta.. in chirie nu vei putea bate un cui fara acordul proprietarului ... cand vorbim de casa vorbim de o suprafata care iti va permite in viitor un trai lejer intr-un spatiu indestulator pt o familie de 3-4 persoane... un teren pe care ti-l poti amenaja dupa bunul plac si care poate fi oaza de liniste si verdeata mult visata... nu mai vb de avantajul de a gasi mereu locul de parcare liber si linistea de la marginea orasului.... Decizia nu poate fi luata privind doar strict pe partea financiara :)...
    • -10 (10 voturi)    
      lasa-ne (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:41)

      B. [anonim] i-a raspuns lui falco

      Cel mai mult ma enerveaza astia care vorbesc fara sa aiba habar.

      Ai aruncat niste numere ca sa te dai destept dar ai uitat sa precizezi pe cati ani e considerat creditul si cat e dobanda.

      Dar cel mai deranjant este ca ai uitat sa iei in considerare avansul pe care esti obligat sa il dai.

      Lasa matematica. Pana acolo mai ai mult.

      Nu e sinucidere. Depinde doar de ce venituri dispui.
      • +2 (2 voturi)    
        nu e vb de sinucidere.. (Miercuri, 23 februarie 2011, 17:39)

        all [anonim] i-a raspuns lui B.

        Indiferent care resurse financiare ai avea, bancile ne jupoae... in Europa (unde suntem si noi) DAE pt credite ipotecare este max 7%... la noi?!... ... noi zicem ca nu conteaza matematica... dar.. platim dublu si ceva pt o casa (oricum supraevaluata).. deci d/dl B. lucrati pt o banca, nu?... ca eu cred ca e avantajos sa ai profit de 100% si mai ales pe termen lung...
        • 0 (0 voturi)    
          COMENTARIU (Vineri, 18 martie 2011, 20:47)

          CLAUDIA [anonim] i-a raspuns lui all

          romania este o tara cu risc mare de inplata de aceea BCE.AI DA BANI CU DOBANDA MAI MARE PLUS CE INTERESE MAI APLICA SI BANCILE SE ADUNA CONCLUZIA LA NOI CA LA NIMENI
      • +1 (1 vot)    
        B. - graba strica treaba (Joi, 24 februarie 2011, 10:07)

        eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui B.

        "Sa iei credit cu 10% pe termen de 20-35 de ani e sinucidere . "

        Domnule B. , se pare ca din cauza furiei nu ai remarcat faptul ca Falco a precizat atit dobanda cat si perioada .

        Trebuie insa sa recunosc ca totusi ati spus si un adevar .
        Intradevar , un credit cu 10% pe AN nu e sinucidere pentru toata lumea. Uni au venituri suficiente pentru astfel de credite.
    • -1 (5 voturi)    
      Ceva ce scapa (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:46)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui falco

      Ok, dobanda e mare insa preturile sunt jos. Degeaba va scadea dobanda cu 2% daca preturile vor creste.

      Sa facem un calcul simplu. Un apartament de 3 camere in centru e acum 100.000 Eur si iei credit cu dobanda de 8%.
      Peste X ani o sa ai o dobanda de 6% sa zicem dar pretul apartamentului poate ajunge la 150.000 Eur.
      Care e varianta castigatoare? In care caz e rata mai mica?

      De ce totul se rezuma la prezent si nu se include in niciun calcul viitorul?
      • +3 (5 voturi)    
        inca unul care viseaza cai verzi pe pereti (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:07)

        dbp [anonim] i-a raspuns lui Alex

        cum dreaq sa creasca preturile in viitor fara a creste si veniturile???? cu ce sa faci credit 50000euro, daca nu poti lua mai mult de 30000 din cauza salariului??? cat timp crezi ca vor mai cere unii jmecheri de tzashpe ori mai mult si vor primi, daca nu vom avea o crestere reala si suficienta a veniturilor?????
        • 0 (6 voturi)    
          Vise (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:26)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui dbp

          Eu am pus o intrebare la care nu am primit raspuns. Daca nu poti lua mai mult de 30.000 Eur iti iei o garsoniera la marginea orasului. Centrul nu e pentru tot boborul.

          Am sa-ti mai dau un exemplu ca poate pricepi ce vreau sa spun. Inainte de criza apartamentul pe care mi l-am luat de curand era peste 200.000 Eur si la veniturile pe care le aveam ( eu cu sotia) nu ma apropiam.
          Acum in criza pretul a scazut si am luat creditul fluierand singur (fara sotie).

          Tu-mi intaresti concluzia de mai sus, unii nu vad viitorul mai departe de ziua de maine si fac pe desteptii.

          Prietene, peste 5 ani crezi ca vei avea acelasi salariu ca pana acum si ca pretul apartamentelor va fi acelasi? La nivelul din 2008 tot vor ajunge la un moment dat si atunci matale chiar o sa visezi cai verzi pe pereti. Vor ajunge nu inseamna maine ci in 5-10 ani.
          Pricepi ce am spus mai sus?
          • +1 (1 vot)    
            Intrebarea nu e buna (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:36)

            Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Alex

            in viitor dobanda totala a creditului va creste.

            euribor e la cotele cele mai mici acum.

            astfel rata va creste iar preturile vor scadea.
            • -2 (2 voturi)    
              intrebare (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:51)

              eu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

              cum ai calculat ca preturile vor scadea ? rata ok inteleg de ce zici ca ar trebui sa creasca... dar preturile vor scadea?!! de unde? ce indicii ai?
              pai eu am luat casa noua cu 55 mii de euro la 2 km de bucuresti... 140 mp patrati teren 400 mp ... cam cat ar fi pretul corect dupa tine ?
              • 0 (0 voturi)    
                esti sigur (Luni, 28 februarie 2011, 12:55)

                mim [anonim] i-a raspuns lui eu

                o casa nu o poti face BINE cu un pret sub 400 euro/mp (finisaje medii), la care se adauga pretul terenului, utilitatilor...
                ce spui tu ori este fantezie ori ai cumparat de la un disperat si in cazul asta se spune ca ai avut noroc.
            • -2 (2 voturi)    
              Sigur (Miercuri, 23 februarie 2011, 17:34)

              Alex [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

              Asteapta tu sa mai scada preturile ca sa-ti cumperi.

              Euribor a fost la cotele cele mai mici.

              In viitor Euriborul va creste si va scadea marja. Per total, tot acolo vei ajunge. cu dobanda.
              Diferenta e ca ce cumperi acum cu 100.000 vei cumpara peste 5 ani cu 140.000-150.000.
              Nu ma impiedica nimic sa fac o refinantare peste 5 ani. Diferenta e ca eu peste 5 ani voi face refinantare pentru 100.000 Eur la acelasi apartament la care tu vei face credit de 150.000 Eur.
              Vom avea aceeasi dobanda dar rata diferita. intelegi?

              Eu mai cred ceva, cei ce tot comenteaza ca mai bine stai in chirie decat sa-ti cumperi ceva sunt cei pentru care strugurii sunt acrii, adica aia carora bancile le dau cu flit si nu-i crediteaza.
      • +1 (3 voturi)    
        dobanda e mica... (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:55)

        UnCapsunarCanadian [anonim] i-a raspuns lui Alex

        dobanda e mica, cam la nivelele minime istorice... Ceea ce e mare e riscul de tara al Romaniei care e inclus in dobanda... Daca cumva vezi scazand riscul de tara al Romaniei in urmatorii ani atunci si dobanda o sa scada... daca nu atunci ea o sa creasca...

        Pe de alta parte exista o corelatie intre dobanda, pretul caselor si venituri... cu cat dobanda e mai mica cu atat pretul caselor e mai mare. Daca cumperi atunci cand e dobanda mica risti ca pretul caselor sa scada atunci cand o sa creasca dobanda. Daca veniturile sunt mai mari si preturile or sa fie mai mari... Cam cand crezi ca veniturile si riscul de tara al Romaniei vor ajunge ca al tarilor vestice?

        numai bine
        UnCapsunarCanadian

        PS: Un moment bun de cumparat casele ar fi atunci cand rata e mai mica decat chiria... Cat timp rata e mai mare decat chiria un proprietar nu face decat sa subventioneze chiriasul.
        • +1 (1 vot)    
          PS. de nota 10 (Joi, 24 februarie 2011, 10:28)

          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

          Sunt de aceiasi parere .

          Iei credit atunci cand rata la banca e mai mica decat chiria pe care o platesti.

          In afara de asta cel mai important lucru e sa citesti pe toate fetele contractul de imprumut astfel incit banca sa nu poata jongla dupa bunul plac cu comisioanele si dobanzile.
      • +1 (1 vot)    
        Raspuns la intrebare (Joi, 24 februarie 2011, 10:22)

        eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        "De ce totul se rezuma la prezent si nu se include in niciun calcul viitorul? "

        Pentru ca viitorul este imprevizibil . (Poti ramane fara serviciu, te poti imbolnavii .... etc.).

        Din punctul meu de vedere varianta ideala pentru ati lua o locuinta este aceea in care ai deja banii pentru cel putin 75% din valoarea acelei locuinte .

        Dobanzile de azi sunt pe AN .
        In general in primii ani platesti mai mult dobanzile si comisionale decit creditul propriuzis.

        Pentru cei cu venituri bune nu e o problema .

        Multi insa iau plasa si raman si fara bani si fara casa pentru ca nu au inteles bine cam cum se derlueaza in realitate creditul pe care l-au facut .

        In opinia mea sunt destui care nu realizeaza ca dobanzile sunt pe AN .
        Cred ca destui au fost aceia care au crezut ca dobanda e la suma imprumutata si pentru 10000 vor da inapoi 11000. Din pacate s-au inselat si multe cazuri au dat inapoi 20000.
    • +1 (3 voturi)    
      mai bine doar 5 ani de munca (Miercuri, 23 februarie 2011, 20:53)

      kostel [utilizator] i-a raspuns lui falco

      iti propun un exercitiu mic de "5 ani" - caz real (subsemnatul):
      - plec in afara tarii la munca pentru 5 ani; am inceput in 2007 pentru 2 ani in Irlanda ca sofer de tir; dupa 2 ani am "emigrat" in Cipru pentru ca in prima tara ma cauta politia - acolo romanii si bulgarii nu au voie sa lucreze legal cu actele lor decat in agricultura, asa ca am ales varianta acte false de italian - acum am 2 ani de cand muncesc legal in Cipru si deja caut sa cumpar ceva in Romania - dispun de 25.000 eur cash si mai astept 1 an sa imi termin socoteala cu care am plecat de acasa.
      Vorba mea a fost asa la plecare: decat sa fac un credit de 25 ani (poate 30 ani), mai degraba plec 5 ani in afara si cumpar ce am de luat, iar restul de 20 de ani pot sa "imi bat nevasta linistit acasa" (asa imi place sa glumesc; pentru cei care n u inteleg gluma sa inlocuiasca textul de mai sus din ghilimele cu: "stau linistit; ma uit la cer; pictez blocul"; etc).
      Acuma, la modul cel mai sincer, caut sa cumpar ceva pamant langa Iasi - orasul natal.
      Sanatate tuturor.
      Kostel.
      • 0 (0 voturi)    
        Partial adevarat (Joi, 24 februarie 2011, 13:51)

        ionut [anonim] i-a raspuns lui kostel

        Cu cat esti de mai mult timp plecat cu atat o sa fie socul mai mare la intoarcere.
        O sa constati ca nu mai ai legaurile pe care le avei cand ai plecat.
        E posibil ca unii colegi sa fi ajuns pe posturi bune, care sa le permita sa plateasca rata fara nici un efort, pe cand tu o sa fii nevoit sa o iei de la 0. E posibil ca salariul lor - rata pe care o au de platit sa fie mult mai mare decat salariul tau de "incepator".

        Am un coleg de facultate, si stiu exact despre ce vorbesc. Plus ca el isi cauta acum jumatatea pe site-uri ca "sentimente.ro", pe cand altii au si familie :)
  • -8 (8 voturi)    
    vraja (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:01)

    B. [anonim]

    Nu sunt de acord cu vrajeala dvs. Pai ce, credeti ca daca EURIBOR-ul o sa creasca bancile isi vor reduce simtitor din marja ? Credeti ca dobanzile vor fi vreodata pe placul nostru ? Dream on !

    Daca aveti bani, luati-va o casa ! Clar ! Chiria e cea mai mare prostie. Dai bani si nici macar nu e al tau.

    Si inca o intrebare pentru autor: stati in chirie ?
    • -4 (6 voturi)    
      nu ai inteles (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:42)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui B.

      el este grec..un fel de evreu crestin..vrea pe degeaba totul...ce inseamna Grecia de fapt ? o socientate care a tinut p eamericani..cu taxe zero (vezi sa eviti darurile de la greci..ce au patit si troienii si altii) si apoi le au cerut si pe mama si pe tata in materie de taxe...de la atena..la salonic..si in alte zone..lumea nu munceste..muncesc prostii si cheltuie turistii..asta este Grecia..grecii sunt mandrii de ei..si storc de bani pe altii
      p.s prin acest articol de fapt omu isi construieste prorpiul bussines plan
      • -2 (4 voturi)    
        :) (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:53)

        B. [anonim] i-a raspuns lui un domn

        Mi-a placut comentariul. :)
    • 0 (0 voturi)    
      dobanda (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:23)

      lll [anonim] i-a raspuns lui B.

      dobanda = euribor + marja

      El zice ca dobanda e f mare acum.
      Tu spui ca euribor va creste.

      Concluzia e ca dobanda va creste in viitor chiar si pentru creditele luate acum.

      acum pricepi de ce nu trebuie sa te imprumuti in aceasta perioada?
      • 0 (0 voturi)    
        Da, profitul bancilor e la maxim (Miercuri, 23 februarie 2011, 18:05)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui lll

        Adica EURIBOR e cam 1,35%, si marja de profit la credit e cam 6,5%. In 2008 marja de profit era undeva la 3,5-3,8%, iar EURIBOR era cam 5%.

        Cine isi ia credit acuma cu ~7,85% se va trezi peste cativa ani cu 10+% (parca la un moment dat am vazut o prognoza pt euribor si nu ajunge la 5% in urmatorii 4 ani).

        Diferenta este ca in astia 3-5 ani (sau cat or fi), se mai schimba cate ceva si in Romania. Exemple:
        - nu mai e criza (deci relaxarea conditiilor de creditare)
        - bancile incearca sa atraga noi clienti (conditii mai bune la refinantare)
        - cursul de schimb isi revine la o cotatie mai buna (iti cresc veniturile in EURO la acelasi venit in RON - din 2008 pana acuma s-a pierdut la faza asta peste 25% la venitul in EURO). Nu mai zic ca peste cativa ani (eu zic ca vreo 6-7, pe putin) o sa trecem si la EURO.

        Asa ca...peste cativa ani cine si-a luat credit acuma o sa faca o refinantare, si n-o sa dea pe spate. Diferenta e ca a luat o locuinta cu 30-40-50% mai ieftin decat in 2008, iar prin variatiile de dobanda/cheltuieli refinantare probabil diferenta se va reduce spre un 20%.

        PS: eu am luat locuinta in toamna lui 2008 :(
  • +14 (14 voturi)    
    Educatie (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:01)

    Marcu [anonim]

    Intr-o tara in care clientii intreabau la banca numai daca se califica pentru credit si cat e rata, e normal ca bancile sa ia dobanzi mari. Asa e cand iti lipseste educatia economica. Vorba unuia mai destept: "daca ai impresia ca educatia este scumpa, stai sa vezi cat te costa lipsa ei" :)
    • -2 (4 voturi)    
      banca nu respecta nici o regula. aici este problem (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:54)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      problema este ca te trezesti cu dobanda marita DUPA ce ai semnat contractul. daca e mare de la inceput, ok, stii ca nu-ti permiti. dar la noi se face asa: creste pt ca a crescut euribor. daca scade euriborul, creste din cauza dob de referinta bnr. daca scade sui asta, creste din cauza riscului. cand scad toate, dobanda ramane la valoarea maxima anterioara...constanta si se asteapta noi ocazii de crestere. solutia: da banca in judecata. problema: cine are bani sa faca asta? nu s-a citit atent contrcatul? poate nu. dar ce te faci daca acel contract este ilegal si NIMANUI NU-I PASA?
    • -2 (6 voturi)    
      hmm (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:56)

      B. [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      E usor sa bagi un citat (arhi-cunoscut) si sa te dai cult. Mai greu e sa schimbi societarea.

      In orice tara ai fi e imposibil sa iti iei casa fara credit. Si aici ma refer la oameni de rand, care nu au/mostenesc vreo 100.000 euro.
    • +5 (5 voturi)    
      Adevarat graiesti! (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:01)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Adevarat graiesti! Majoritatea celor care au luat un credit s-au dus la banca ca oile ...
      • -1 (3 voturi)    
        aha si oile sunt vinovate (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:54)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        cainii si ciobanii care trebuia sa le pazeasca unde au fost? dadeau declaratii cum face mugurel acum (ne indeamna sa muncim)? aceti o singura placa si nici macar nu stiti de ce se invarte placa aia.
        • +3 (5 voturi)    
          ... (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:13)

          Marcu [anonim] i-a raspuns lui nenea

          Nene Iancule, oile erau pazite de caini si de ciobani pana in '89. Apoi oile au iesit in strada si au zis ca vor sa fie libere. Au vazut ele mai apoi ca nu e asa distractiva nici libertatea asta (tb sa gandesti singur, sa muncesti, sa iti asumi raspunderi, nu mai vine nimeni sa iti puna trifoi sub nas si sa te pazeasca de prapastie, etc...). Si acum oitele cam plang dupa ciobani si caini, dar e cam tarziu... slava Domnului!
          • +2 (4 voturi)    
            ai o bruma de dreptate cu 89 (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:24)

            nenea [anonim] i-a raspuns lui Marcu

            problema este ca dupa '89 ciobanii si cainii s-au transformat in lupi. voiam si noi ca in vest, unde sunt ciobani si caini care nu lasa lupii sa jupuiasca oile. la noi n-a fost sa fie. oile au foat MANATE in gura lupilor.
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:51)

              Marcu [anonim] i-a raspuns lui nenea

              Si tu ai o bruma de dreptate, doar ca este pagubos pentru noi romanii de rand sa asteptam mereu sa ne protejeze altii interesele. Cat despre vestul care isi protejaza oile de propria prostie, omiti ca si oile lor sunt in acelasi rahat ca si ale noastre. Ca doar nu am avut bula imobiliara doar in Romania...
  • +6 (6 voturi)    
    Corect (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:04)

    ion [anonim]

    Un om care stie ce spune. Si spune asta de ceva vreme, desi lucreaza in sectorul imobiliar. Eu ii citesc blogul de cativa ani.
  • +7 (7 voturi)    
    partial deacord (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:08)

    cipax [utilizator]

    As fi total deacord daca ar exista proprietari de apartamente seriosi, chiar firme care inchiriaza blocuri de apartamente intregi, numai ca la noi proprietarii care inchiriaza sunt mai mult de conjunctura, plecati din strainatate, mosteniri, in proces de vanzare, etc...Nimeni nu inchiriaza pe perioade lungi (10 ani, etc)
    De ex., gasesc un apartament de inchiriat, nemobilat. As dori sa-l mobilez dar ce fac investesc si apoi risc sa nu pot prelungi contractul si intr-un an sa ies cu tot cu mobila... Apoi nu exista o lege care sa protejeze chiriasul/proprietarul de abuz-uri. Sunt multi factori care te determina sa ai propriul apartament mai ales cand ai o situatie materiala cat de cat stabila.
  • -3 (7 voturi)    
    dobanda (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:36)

    man [anonim]

    Nu exista credite cu dobanda mai mica de 8-10%?
    Eu am luat acum 3.5 ani un credit cu dobanda fixa de la Alpha bank de 4.5% + Euribor, vine cam 6%.
    Cu programul Prima Casa am inteles ca dobanda este cam tot la fel, sau chiar un pic mai mica.
    Din cate stiu programul inca mai este functional, nu?

    Si nu inteleg ce e cu tonul absolut si fatalist din articol - scris cu bold, etc?
    Pana la urma nimeni nu stie adevarul absolut.
    Poate chiar daca ar lua credit cu 8% dobanda, in cazul in care preturile s-ar dubla (inflatie etc), s-ar dovedi o investitie buna. Sau se poate face refinantare mai tarziu.
    Cred ca fiecare trebuie sa hotarasca in cazul lui, in functie de motivele lui, nu se pot da solutii generale.
    • -3 (3 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:55)

      eu [anonim] i-a raspuns lui man

      super comentariu...

      PS: asa le place unora sa generalizeze si sa ofere axiome pe tava... cand vb de om nu vb de un robotel. se stie prea bine ca deciziile omului sunt subiective in multe cazuri... asta e...
    • +4 (4 voturi)    
      10% (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:57)

      UCK [anonim] i-a raspuns lui man

      cat crezi c-o sa mai stea euriborul asa de mic. cand o sa ajunga euriborul la 5-6% cat era inainte de criza o sa ajungi si tu pe la 10% dobanda.
      iar la prima casa e la fel. cea mai mare parte din perioada de rambrusare vei plati dobanda de 9-10%. despre asta era vorba in articol. merita?
    • +1 (1 vot)    
      RE: dobanda (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:05)

      RE: dobanda [anonim] i-a raspuns lui man

      4,5% + euribor nu inseamna fixa deloc. Este variabila tocmai datorita Euribor...(de ce? pentru ca Euribor se schimba si se modifica dobanda la 3luni, la 6luni, etc)
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:41)

    MarTe [anonim]

    Cunoaste cineva dintre voi vreo situatie stabila a vreunui roman de rand? Printre rudele mele, nu exista... Sau sa formulez altfel intrebarea: In Romania credeti ca exista situatie stabila a omului de rand? Si apoi, nu e mai bine sa muncesti intr-o alta tara pe 700-1500 de euro timp de cativa ani, pt ca mai apoi, sa cumperi o locuinta?

    PS: Eu stiu ca sint prost, dar cand ma uit in jur, prind curaj...
    • -1 (3 voturi)    
      de ce sa pleci !? (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:53)

      eu [anonim] i-a raspuns lui MarTe

      700-1500 de euro ii poti castiga in tara ...
      • +1 (3 voturi)    
        unde? (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:34)

        MarTe [anonim] i-a raspuns lui eu

        ...unde poti castiga in tara salariul acesta? uimeste-ma!!! si ce ar trebui sa faci pentru salariul acesta?
        • 0 (2 voturi)    
          ... (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:15)

          Marcu [anonim] i-a raspuns lui MarTe

          A uitat "eu" sa mentioneze ca trebuie sa stii si o meserie buna pentru asta. in Occident nu e nevoie, poti sa scoti morcovi cu c...ul in Spania si fara sa stii vreo meserie.
        • -1 (1 vot)    
          . (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:26)

          lll [anonim] i-a raspuns lui MarTe

          scoala
        • -1 (1 vot)    
          pai (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:38)

          eu [anonim] i-a raspuns lui MarTe

          in primul rand sa faci un pic de scoala (desi nu e musai- cunosc multe cazuri) si apoi sa muncesti
  • -1 (1 vot)    
    cumpara (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:44)

    oana [anonim]

    intr-un an jumate am sta in 2 chirii. si din amindoua am plecat ca scandal, ultima oara mam mutat cu politia.am inchiriat case la tara, pt ca acolo am ajuns cu serviciu.datorita ca aveau pamint pe linga case am fost de acord sa vina si sa locuiasca in parte de casa care nu o inchiriesem ca sa aiba grija de culturi. daca inainte veneau o data la o luna doua dupa mutarea mea nu era weekend sa nu vina. acuma platesc o rata la banca de ma usuca si stau intro casa pe jumate gata, dar e a mea si am liniste.
    • +3 (3 voturi)    
      si la ce ti-a ajutat??? (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:13)

      dbp [anonim] i-a raspuns lui oana

      acum nu mai ai parte de nici o....actiune.
      traiesti doar ca sa platesti rata la stapanire.
  • +3 (3 voturi)    
    In SISTEMUL BANCAR ROMANESC ... (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:09)

    Stefan Ivan [anonim]

    ... ESTE HARABABURA si UN HAOS TOTAL. Sistemul Bancar Romanesc in frunte cu B.N.R.-ul si in special B.N.R.-ul trebuie sa se restructureze total si sa se transforme, cel putin intr-un aliat, al clientului bancar roman, asa cum este in celelalte tari membre ale U.E.. Dupa reprezentantii si conducatorii Statului Roman, care este primul si cel mai mare dusman al romanilor, BANCHERII din sistemul bancar romanesc impreuna cu B.N.R.-ul sunt al doilea mare dusman al poporului roman. Bancherii, din bancile comerciale si din B.N.R., mai au o singura solutie scaderea urgenta a D.A.E., in mod real, obiectiv si moral, la maximum maximorum 9%, pt. cel mai scump tip de credit din sistemul bancar romanesc, pt. toate creditele aflate in derulare in prezent. Acest lucru trebuie facut prin refacerea obligatorie a tuturor contractelor de credit aflate in sistemul bancar romanesc. Aceasta solutie ar face posibila reluarea creditarii, ar recapacita o mare parte dintre restantieri la plata ratelor la banci sa-si achite, din nou, ratele; numarul creditelor neperformante ar scadea semnificativ iar bancile si-ar recupera mare parte din banii dati imprumut.
    • +2 (2 voturi)    
      Domnule Stefan (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:56)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Stefan Ivan

      nu este nimeni sa auda ce spui dumneata. populatia vorbeste ce viseaza noaptea. habar nu are pe ce lume traieste
  • -4 (4 voturi)    
    platesti si ramai cu casa (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:10)

    nema [anonim]

    treaba e clara. decat sa platesti toata viata chirie altor proprietari si cand mori sa nu ramana nimic dupa tine, faci credit platesti ratele la banca si la sfarsit ramane casa copiilor tai sau sotiei
  • +6 (6 voturi)    
    Autorul are dreptate (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:18)

    liviu [anonim]

    Am avut utmatoarea experienta:
    - august 2008, decizie sa achizitionam un apartament nou. 100.000 Euro. Bun mergem la banca in Romania - credit pe 30 ani. Domnisoara imi spune ce frumos, ce bun e creditul, ca am avantaje ca iau salariu la aceiasi banca,etc
    Intreb cit dau inapoi in total -pai sa vedeti ca rata, etc, Insist, calculeaza si rezultatul 310.000 in total. Upps
    - septembrie acelasi an, Austria, Viena ma duc la aceiasi banca su pasaportul; -stiti sunt cetatean european vreau sa iau un credit de la dvs.
    Lume surprinsa, cheama seful sucursale, copii dupa pasaport, cardul de salarii de la banca, buletin, stiti verificam si revenim cu raspunsul.
    Dupa vreo 2-3 ore primesc telefon - OK va dam 100.000 aveti de dat inapoi 180.000 euro sau 190 - da... va cumparati casa in Austria...
    Pai zic, nu aveti firma si in RO, se poate evalua apartamentul, in plus ca cetateni europeni ne putem IMPRUMUTA ORIUNDE IN EU ca doar asa e legea...
    Raspuns... da dar nu avem inca metodologie, doar daca erati german...
    Pai atunci de ce aici aveti parca 5,3% si in RO 11 sau 12%. Ca tot credit in Euro e.
    Rasp: asta e o chestiune de politica locala.....
    Octombrie - mergem sa luam credit-un dar in ultima clima ma razgindesc, scandal maxim cu doamna, etc

    -dupa 3 luni cade piata, proprietarul incearca acum sa vinda cu 80.000, azi nu as mai da pe el nici 60.000.
    -dupa 2 ani - surpriza nu mai e 12% e 6% dobinda

    Concluzia:
    -creditele in RO sunt nu scumpe ci extrem de scumpe
    - in Europa de vest un credit normal e situat sub 6%
    - Sunt tari unde creditele sunt date cu 3-3,5%
    • +2 (2 voturi)    
      Partial (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:57)

      SKB [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Creditele la noi sunt extrem de scumpe. Si din cauza ca nimeni nu are incredere in noi si nu putem da vina doar pe ei, dar si din cauza ca nu avem educatie si multi semneaza ca primarii. Mai mult, nici statul nu ne ajuta. Vezi aprobarea tacita a actelor aditionale.

      Daaaar, desi inteleg ce vreau sa spuna autorul, eu prefer sa platesc casa de doua ori cat face decat sa depind de un proprietar. Ce spune el are sens intr-o societate in care exista cultura inchiriatului. Nu e cazul.

      Generatia mea are o singura sansa de a schimba tara. Trebuie sa muncim de doua ori mai mult decat neamtul pentru jumatate din salariul lui si trebuie sa platim dublul pretului pentru jumatate din calitate. Eu am invatat sa accept asta si chiar nu mi se pare chiar asa rau. Parintii nostri nu aveau nici o sansa.
    • 0 (0 voturi)    
      Fischer (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:21)

      benicio [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      E unul Irving Fischer care in mare zice ca rata reala a dobanzii e proportionala cu rata inflatiei. Asta si riscul de tara justifica diferentele de dobanda intre RO si Europa de Vest. Iar "cultura inchiriatului" cred ca o sa se dezvolte foarte repede in urmatorii ani, atat de nevoie cat si de voie (in special tinerii o sa vada cum se chinuie aia mai mari ca ei care au apucat sa cumpere cutii de chibrit la preturi de +100k si o sa fuga de mortgage ca de dracu). Pe de alta parte, pe site-urile de imobiliare se inmultesc ofertele de case la curte, in Bucuresti, zonele 2 si 3, cu preturi de 100k EUR. Daca tot te bagi pe 30 de ani, macar baga-te la casa nu la un cubicular de beton.
    • +2 (2 voturi)    
      Cel mai pertinent comentariu de pana acum (Miercuri, 23 februarie 2011, 17:03)

      ovys [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      Liviu,
      Din punctul meu de vedere de chirias (7 ani) cred ca este cel mai pertinent comentariu.
      In mare, am trecut si eu peste aceleasi etape ca si tine, doar ca nu am fost in Austria sa cer credit, cu toate ca m-a batut gandul.
      Am un coleg din Belgia care si-a luat credit pentru casa si plateste 3,75% dobanda (cu tot cu comisioane) la Dexia.
      Pe langa faptul ca avem preturi mari la locuinte, si dobanzile in Euro sunt exorbitante.
      By the way: stiti cat primesc dobanda pe an, ca-mi tin euroii intr-un depozit? Sub 4%.
      De ce sa fiu eu fraierul lumii si sa platesc dobanda 10%?
      Eu unul mai astept: fie pana imi strang toti banii, fie strang mare parte din bani, fac credit cu prima casa si platesc mult mai mult decat rata, ca sa omor dobanda.
  • 0 (2 voturi)    
    aiurea (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:37)

    kitekat [anonim]

    Articolul spune multe, dar nu zice nimic. Ar fi fost utile niste exemple, cat ar costa o locuinta, ce avans trebuie platit daca se ia credit, cat ar fi rata lunara si cat ar fi chiria lunara. Iar cifrele trebuiau comparate.
    Ar fi trebuit discutate avantajele creditului:
    - devii proprietar pe un imobil, il mobilezi cum vrei tu, faci ce vrei acolo;
    - nimeni nu te mai da afara din casa si daca ai si familie, ar fi foarte greu sa te tot muti la 2-3 ani in alta chirie
    - daca iti cresc veniturile in cativa ani, poti face rambursari anticipate si scapi de credit mai repede de 20-30 de ani
    - ratele platite nu se pierd, o parte contribuie la reducerea capitalului imprumutat, iar cealalta parte este dobanda, adica venitul bancii. In schimb chiria se pierde in totalitate. Tot trebuie sa stai undeva si nici peste 20-30 de ani nu vei avea locuinta ta. Si daca te trezesti la 50-60 de ani ca tot nu ai unde sa stai, poate este deja prea tarziu sa iti cumperi o locuinta.
    Avantajele chiriei ai fi:
    - iti permite o mobilitate mult mai mare;
    - nu ai grija intretinerii imobilului (instalatii, mobila, zugravit)
    Unii ar spune ca daca iti iei credit si nu platesti, banca iti vinde locuinta. Adevarat. Dar daca nu ai bani de chirie, atunci ce faci? Dormi sub pod? Daca chiar nu mai poti plati rata, poti sa vinzi imobilul si sa te muti intr-unul mai mic si mai ieftin. Se mai poate spune ca e un stres foarte mare sa stii ca ai datorie la banca pe 20-30 de ani. Dar daca nu ai casa si trebuie sa platesti chirie toata viata, oricand putand ramane pe drumuri, acela nu este oare un factor de stres si mai mare?
    Eu pledez clar pt un credit, insa nu la dobanda de 10%. La Prima Casa e undeva la 5% si alte oferte incep undeva de la 5,5% (dobanda care include tot). Stiu ce vorbesc, lucrez in domeniul bancar. :)) Trebuie doar sa te informezi si sa alegi varianta cea mai buna pe termen lung, nu varianta care se obtine cel mai usor.
    • +1 (1 vot)    
      ask... (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:49)

      MarTe [anonim] i-a raspuns lui kitekat

      Ce salariu trebuie sa ai pt ca banca sa iti dea un credit? Cineva spunea mai sus ca 700-1500 de euro ii castigi si in Ro... Eu nu am nici 300 de euro... Cu salariul asta, orice banca, mi-ar da cu flit...
      • 0 (0 voturi)    
        credit (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:53)

        almeyda63 [utilizator] i-a raspuns lui MarTe

        eu am luat prima casa anu trecut in noiembrie, la 48 000 eur mi-au trebuit venituri de 3.200 ron...am rata 155 eur pe 30 ani, si sigur voi rambursa in avans cand pot, mai ales ca acum nu exista comisioane de rambursare anticipata si nici nu esti conditionat de suma rambursata
    • +1 (1 vot)    
      kitekat - n-ai inteles (Miercuri, 23 februarie 2011, 17:10)

      ovys [utilizator] i-a raspuns lui kitekat

      Ori nu ai citit tot articolul ori nu ai inteles.
      Articolul spune ca decat sa te imprumuti la 8 - 10% dobanda, mai bine stai in chirie.
      Daca tu zici ca sunt oferte de 5 - 5,5% dobanda efectiva, fara sa depinda de un Euribor mic, acum, da informatia pe site aici, si te-ai facut cu o gramada de clienti, inclusiv cu mine.
      Altfel, doar o reclama slaba la credite.
  • +1 (1 vot)    
    n-ai inteles tot (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:53)

    DDD [anonim]

    1) Daca pretul caselor este foarte mic, este o investitie chiar cumpararea ei cu un credit cu dobanda mare. Ex: eu am dat pe casa 20,000 de euro, cand dobanda era undeva la 20% cred. Intre timp am achitat creditul, am ramas si cu casa, care chiar si-n conditiile actuale de criza face cam de vreo 4-5 ori mai mult. Daca ma uitam la cat e dobanda sau la cat am de plata pana la sfarsitul creditului ramaneam cu mirarea. Lumea este a celor care actioneaza.
    2) Atata vreme cat rata la banca este comparabila cu chiria, discutia toata este fara sens. De stat oricum trebuie sa stai undeva, cand nu mai ai bani sa platesti de ce cred unii ca-i mai putin nasol sa te scoata afara chiriasul decat banca. Ce-as face eu daca nu mi-as mai putea plati rata: as inchiria casa in care stau ca sa platesc rata la banca si m-as muta in ceva mai ieftin, pe care sa mi-l pot permite. Peste 20 de ani, cand se termina creditul ramai oricum cu casa pe care-ai cumparat-o.
  • +1 (1 vot)    
    intre 3.6% - 4.3% acum in Franta (Miercuri, 23 februarie 2011, 16:53)

    Un cetatean de bine [anonim]

    Extrem de scump creditul in Romania.
    Acum in Franta este intre 3.6% - 4.3% cu taxa de dosar si asigurare incluse.

    Bancile de detaliu fac jaf in Romania. Profita de ideea asta invechita de la noi ca daca nu esti proprierar nu esti domnule in randul lumii. Sunt sigur ca majoritatea celor care au facut credit cu peste 8% nici macar nu si-au facut calculele in detaliu. Trebuie sa fi nebun la cap sa accepti o asemenea dobanda, sa dai inapoi la banca de 3-4 ori suma care ai luat-o !!!

    Si daca stai cu chirie care e problema? De exemplu in Franta numai 20% din populatie este proprietara si nu se simte nimeni inferior ca sta cu chirie.
    • 0 (0 voturi)    
      intre 3.6% - 4.3% acum in Franta (Miercuri, 23 februarie 2011, 17:29)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Un cetatean de bine

      Fals! Proportia de proprietari in Franta:
      "En 2007, 57,5 % des ménages sont propriétaires ; ils étaient 54,1 % vingt ans plus tôt."
      sursa:
      http://www.insee.fr/fr/themes/document.asp?ref_id=T10F072
      Dobanzile intr-adevar sunt intre 3,5 si 4,5% (DAE).
  • 0 (0 voturi)    
    ultima casa (Miercuri, 23 februarie 2011, 22:10)

    nume [anonim]

    echivalentul programului "prima casa" din Franta se numeste "Prêt à taux zéro".
    traducerea este evidenta> imprumut cu 0% dobanda.
    asa ca, din punctul meu de vedere, orice dobanda care depaseste aceasta valoare este jaf la drumul mare. succes
  • 0 (0 voturi)    
    ionut (Vineri, 25 februarie 2011, 22:23)

    ionut [anonim]

    eu am un business mic,in comert cu 2 angajati platesc o rata a masinii,iar locul unde ma desfasor e al tatalui,mai am un an de leasing la masina si ma gandesc sa nu mai fac niciun leasing sau credit!prefer sa strang banii gramada chiar dak va dura mai mult!mi-a deschis ochii ce vad prin jur!
  • 0 (0 voturi)    
    educatia consumului (Duminică, 27 februarie 2011, 21:37)

    cristi [anonim]

    Bancile sunt educate sa profite, si au profitat din plin de lipsurile aproape intentionate din legislatia care ar fi trebuit sa protejeze consumatorul ( clauze ascune ) drept dovada procesele colective intentate bancilor, inclusi de neatentia si lipsa unor minime cunostiinte din partea consumatorului de rand. Personal vad problema in felul urmator, multi au plecat la vanatoare de ursi inarmati cu un arc, cu doua sageti .Din pacate sistemul de pensii,si nu numai, din romania nu ne permite sa aplicam politica chiriilor din SUA sper exemplu.
  • 0 (0 voturi)    
    prima casa (Vineri, 25 martie 2011, 21:04)

    itrotoo [utilizator]

    O sa fiu acuzat de ,,discriminare'' dar pt nebucuresteni..cu ,,posibilitati materiale pe acasa si care au sub 30 de ani absolventi de facultati particulare 8 10 la suta e...poezie si BUCURESTIUL E PLIN.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru toti (Luni, 11 aprilie 2011, 10:12)

    comentator 1 [anonim]

    Comparatiile cu ce se intampla in alta parte nu-si au locul. Daca ait observat in articol, se face o apropiere de Grecia. Este corect. Din punct de vedere al sigurantei zilei de maine suntem la fel cu ei. Lipsa sigurantei face ca in Romania oamenii sa-si doreasca proprietati cu orice pret. La fel cum acelasi motiv duce la dorinta de a avea legi si reguli pentru orice. Articolul e OK.