PAID se lauda cu un program de reasigurare de 200 de milioane de euro

Primele despagubiri cerute pe baza asigurarilor obligatorii de locuinte: Din 16 dosare au fost finalizate sapte si s-au platit 5.200 de euro

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 8 martie 2011, 14:09 Economie | Imobiliar

Inundatii in Romania
Foto: AGERPRES
16 dosare de dauna au fost deschise pana acum in tara pe baza asigurarilor obligatorii de locuinte in urma unor inundatii si alunecari de teren produse in luna noiembrie a anului trecut, despagubirile solicitate fiind de circa 26.000 de euro, a anuntat marti Marius Bulugea, directorul general al Pool-ului de Asigurare impotriva Dezastrelor (PAID). Dintre acestea, pana in prezent s-au finalizat sapte dosare, platindu-se circa 5.200 de euro, a mai spus oficialul. Cele mai multe dosare s-au deschis in urma inundatiilor din judetele Harghita si Neamt, acestea fiind primele plati facute de la lansarea acestui proces, in iulie 2010.

  • "16 dosare de dauna au fost deschise in prezent cu o valoare totala de 110.000 lei (circa 26.000 de euro), dintre acestea au fost finalizate sapte, restul sunt in curs de finalizare, si despagubirile achitate au fost de 5.200 de euro (peste 20.000 de lei)", a declarat marti Marius Bulugea, directorul general al PAID, societatea care gestioneaza procesul de asigurare obligatorie a locuintelor (PAD) in Romania.

De ce s-au platit doar 5.200 de euro? Daunele au fost partiale, spune seful PAID

Acesta a mentionat ca din cele 16 dosare de dauna deschise, 10 dosare au fost deschise ca urmare a producerii riscului de inundatie, iar sase pentru alunecari de teren. De asemenea, din cele 16 dosare, 13 cereri de despagubiri sunt pentru locuinte de tip A (locuinte cu structura de beton, caramida sau lemn) si trei pentru locuinte de tip B (pamant, chirpici, paianta etc). In privinta localitatilor, sase dosare au fost deschise in urma inundatiilor din Harghita, trei au vizat tot inundatii in judetul Neamt si au mai fost dosare in Prahova si Alba, a mai mentionat Bulugea.

Procesul de asigurare obligatorie a locuintelor impotriva cutremurelor, alunecarilor de pamant sau inundatiilor a inceput in Romania pe 15 iulie 2010, iar potrivit legii (260/2008) contractele de asigurare, numite PAD, se pot incheia doar de catre 13 companii de asigurari asociate in cadrul PAID.

Polita PAD ofera acoperire pentru numai trei riscuri: cutremurul, alunecarile de teren si inundatiile. In functie de materialul de constructie, prima obligatorie este de 10 euro/an in cazul locuintelor de tip B sau 20 euro/an in cazul locuintelor de tip A, suma asigurata fiind de 10.000 euro si respectiv 20.000 de euro.

De ce s-au platit atunci doar 5.200 de euro? "Pentru ca daunele au fost partiale, au fost daune la fundatie, spre exemplu. Nu am inregistrat nici o nemultumire", a spus Marius Bulugea.

  • PAID sustine ca are program de reasigurare de 200 de milioane de euro pentru portofoliul existent

Directorul general al PAID a mai dat detalii si in privinta programului de reasigurare al societatii. Conform acestuia, programul de reasigurare doar pentru locuintele asigurate pana la acest moment are o capacitate de 200 de milioane de euro.

  • "La momentul de fata, in al treilea trimestru de functionare, PAID are incheiat, si contractul functioneaza, un program de reasigurare cu o capacitate de 200 de milioane de euro pentru portofoliul pe care il avem in prezent. Programul de reasigurare ajuta ca in momentul in care portofoliul e de o anumita dimensiune, pentru fiecare polita emisa sa existe capacitatea de a prelua dauna maxima si dauna maxima posibila conform calculelor noastre s-a situat sub nivelul de 200 de milioane de euro pentru portofoliul pe care il avem in prezent", a mentionat Bulugea.

Liderii programului de reasigurare pentru anii 2010-2011 sunt Sirius si Kiln, dar programul este semnat cu peste 35 de reasiguratori, printre acestia fiind si Swiss Re si Partner Re, potrivit acestuia.

  • Peste 8,3 milioane de locuinte sunt in Romania. Doar 461.627 de polite de asigurare obligatorie s-au incheiat pana pe 4 martie

Conform datelor Institutului National de Statistica, numarul de locuinte din Romania depasea 8,35 milioane de locuinte la sfarsitul anului 2009. Dintre acestea, 8,1 milioane sunt in proprietate privata si 193.400 de locuinte sunt proprietate de stat. De asemenea, din cele 8,3 milioane de locuinte, 4,5 milioane sunt in mediul urban, iar 3,9 milioane sunt in mediul rural. 793.000 de locuinte sunt in Bucuresti.

De la lansarea procesului de asigurare obligatorie a locuintelor (15 iulie 2010) si pana la data de 4 martie a acestui an, in tara au fost emise 461.627 de polite PAD, din care 389.626 polite pentru locuinte de tip A si 72.001 polite pentru locuinte de tip B.

Din datele comunicate de PAID, pagubele produse de inundatiile din ultimii cinci ani (2005-2010) au depasit 3 miliarde de euro (locuinte, poduri, diguri etc). In aceasta perioada, circa 62.000 de locuinte au fost afectate de inundatii, din care 15.600 au fost distruse in totalitate.

Potrivit legii privind asigurarea obligatorie a locuintelor (Legea 260/2008), proprietarii care nu isi asigura locuintele risca o amenda intre 100 lei si 500 lei, iar constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre primari si de persoanele imputernicite in acest scop.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2142 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    si (Marţi, 8 martie 2011, 14:37)

    dan ducan [anonim]

    si daca in caz de cutremur major gen 1977 cad o multime de apartamente asigurata cu 20 de euro valoarea despagubirii nu depaseste 20000 corect? si ce sa faca cineva cu 20000 cand pretul apartamentelor in cel mai bun caz este de 40 50000?isi cumpara cort?mai ales ca daca iti da asigurarea o vezi peste n luni?poate spune cineva ca nu este o teapa a statului roman?
    • 0 (0 voturi)    
      poti sa (Marţi, 8 martie 2011, 15:38)

      eu [anonim] i-a raspuns lui dan ducan

      iti asiguri locuinta la ce valoare vrei tu mai ales ca aceasta asigurare ar trebui sa o faca fiecare fara sa fie obligat de guvern
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Marţi, 8 martie 2011, 15:43)

      dan [anonim] i-a raspuns lui dan ducan

      adik e mai bine sa nu iei nimic nu? pt cei 20 eur/an... cumva stai intr-o zona in care au loc inundatii des si te'ai obisnuit sa iti faci casa pe spatele tuturor in fiecare an? ia'ti gandu de la ajutoarele de la stat, ori ai ori n`ai asigurare
  • -1 (5 voturi)    
    Asigurarea (Marţi, 8 martie 2011, 15:31)

    stefan [anonim]

    Nu, nu este o teapa.
    Orice om cu o minima gandire isi asigurra casa si facultativ pana la suma totala ( cat costa efectiv casa)

    Dar la noi este mai usor sa injuri decat sa incerci sa faci ceva util, cum ar fi sa-i faci pe oameni sa inteleaga faptul ca asigurarea nu este un moft, nu este o teapa, este un lucru strict necesar.

    Asa cum va uitati in Occident si-l dati ca exemplu la orice - ca ce bine ar fi daca ar fi si la noi la fel - asa sa va uitati si la modul in care functioneaza asigurarile la ei. Oamenii sunt constienti ca asigurarea este in folosul lor. Deci o fac.

    Si sa nu veniti acum sa-mi spuneti ca vezi doamne la noi asiguratorii sunt hoti. Cunosc placa. Este un mod facil de a ne ascunde dupa degete.

    PS - Da, lucrez in asigurari.
    • 0 (0 voturi)    
      Mare neadevar (Marţi, 8 martie 2011, 15:43)

      laur [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Si iti explci de ce.
      Degeaba asiguri locuinta cu cei 20 de euro, iar suma MAXIMA asigurata este 20.000 euro. Este obligatorie, dar vine inspectorul de asigurari si vede ce casa ai avut. Si zice, pai valora doar 12.000 Euro (si incepe calculul - casa din 1988, avea acoperisul spart pe dreapta, etc ) si gata, primesti mai putin.

      De ce nu se face altfel. Vine evalueaza casa si sa existe niste praguri. Pentru case intre 5 si 10 mii de euro, plata anuala este 10 Euro, inrte 10-15mii de euro plata este3 de 15 euro. Si sa dea banii dupa cat este evaluata casa. Degeaba dai 20 euro, suma MAXIMA asigurata este 20.000 dar tu primesti doar 5000 euro despagurbire ca vezi nah, e veche casa, etc....
      • 0 (0 voturi)    
        Mare neadavar graiesti (Marţi, 8 martie 2011, 16:07)

        Alinutz [anonim] i-a raspuns lui laur

        E usor sa spui "vine evalueaza casa". Ai idee cam cat costa o evaluare? E mai scumpa decat prima de asigurare. Chiar crezi ca este posibil asa ceva? Plus de asta, te contrazici: " vine inspectorul si vede (la prezent) ce casa ai avut (la trecut)". Cum vede el ce casa ai avut tu? Sumele se acorda in functie de proportia daunei, nu in functie de ce casa "ai avut". La fel ca la asigurarile Casco la masini, exista daune partiale sau totale. Totul este procentual. Nu inteleg ce nu intelegi...
        • 0 (0 voturi)    
          Nu are rost (Marţi, 8 martie 2011, 16:42)

          laur [anonim] i-a raspuns lui Alinutz

          Nu are rost sa iti explic ca vad ca nu pricepi... Un singur lucru e adevarat in ce spui ca se despagubeste ca procent. Dar procent din ce? Din 20.000? Daca asa crezi te inseli amarnic.

          Crede-ma ca daca tu ai o casa ce ei considera ca valoreaza 17.000 Euro te despagubeste ca procent din cei 17.000. Nu din 20.000 ca atat e suma maxima. Exact ca la asigurarile RCA. Nu au legatura CASCO.

          Iar daca acea casa valoreaza 60.000 iti da procent din 20.000 (dar asta e o alta problema)
    • 0 (0 voturi)    
      "asiguratorule" (Luni, 14 martie 2011, 7:26)

      adib [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Si despagubirile cind le platiti........o luna, doua, trei, un an ??? Stiti foarte bine ca faceti toto posibilul sa nu platiti la suma asigurata si gasiti tot felul de chichite. btw. mai includeti boom-ul sonic in asigurarile obligatorii ?

      Si da, la noi asiguratorii sunt hoti.....demonstreaza tu ca nu!
  • 0 (0 voturi)    
    Sau poate are rost (Marţi, 8 martie 2011, 17:01)

    Alinutz [anonim]

    Sa incerc sa explic...
    1.Este adevarat, se aseamana cu RCA pentru ca este obligatoriu. Dar aici se opresc asemanarile.
    2.Procentul se calculeaza 20.000. Asta pentru ca la atat ai asigurat tu casa. De exemplu. Daca acum 4 ani am asigurat o casa la 100.000 Euro, polita pe care am prelungit-o la aceeasi valoare pana azi, cand valoreaza 40.000, daca am o dauna de 50%, eu voi primi 50.000 Euro, nu 20.000.
    3. Polita de asigurare facultativa a locuintei o inchei la ce valoare consideri tu, cu minime si maxime permisive. Polita obligatorie de locuinta are o suma fixa. Aceasta suma nu poate fi modificata nici in sus, nici in jos, pentru ca altfel ar trebui modificata si prima de asigurare, direct proportional.

    Banuiesc oricum ca nici acum nu esti lamurit. Mai intreaba, mai citeste.

    O zi buna!
  • 0 (0 voturi)    
    NU AVEM INCREDERE IN COMPANIILE DE ASIGURARI (Marţi, 8 martie 2011, 17:14)

    Toncescu cea cu conturi mari [anonim]

    companiile de asigurari din romania sunt tepe!asa-zisa institutie de supraveghere a asigurarilor nu face decat sa protejeze aceste firme in dauna asiguratilor.de-aia nu se mai cumpara nici asigurari auto rca.atata timp cat la conducerea csa va exista o mafie: angela toncescu - tudor balta - marinela nemes, firmele de asigurari vor continua sa piarda clienti pt ca arbitrul e cumparat de catre ei, iar romanii si-au adat seama de asta.asigurarile si-au pierduc cel mai de pret element: increderea clientilor.
  • 0 (0 voturi)    
    CSA-ul e cea mai corupta institutie (Marţi, 8 martie 2011, 17:21)

    andra [anonim]

    13000 de romani au depus reclamatii privind abuzurile companiilor de asigurari.Cate dintre firmele de asigurari rau-platnice ( CARPATICA, ASTRA,EUROINS ) li s-au retras licentele de functionare?Nici una!Pt ca la Euroins este angajat Alin Bucsa - nepotul Angelei Toncescu - presedinte CSA, Carabulea care are Carpatica l-a ajutat pe Traian Marinaru sa castige voturi in strainatate asigurand transportul votantilor prin Atlassib, de la Astra vin banii multi in conturi personale ale MAFIEI din CSA, de fapt "peste tot unde pui degetul apare coruptia" in CSA.Felicitari Angela Toncescu!Domnu' Tulus da-ti drumul dosarului de la DNA sau inca Traienel nu e sigur?
  • 0 (0 voturi)    
    Firmele de asigurari sunt hotii cu gulere albe (Marţi, 8 martie 2011, 17:28)

    Francu [anonim]

    Cum sa mai ai incredere in sist. de asigurari, cand vezi cine il supravegheaza?Comisia de Supraveghere a Asigurarilor ar trebui sa primeasca premiul "Cea mai dubioasa si opaca institutie de stat din Romania".Angajatii au salarii de mii de euro/luna si in prezent ( ex: Angela Toncescu : 30 000 euro/luna ), masini Audi A6, sedii de lux.Singurul domeniu in care exceleaza sunt contraperformantele obtinute in acest domeniu.Modul in care CSA apara pe fata firmele de asigurari au condus la o imagine din ce in ce mai proasta a sistemului de asigurari din Romania.Niste hoti care protejeaza alti hoti.
  • 0 (0 voturi)    
    PAID proiectul ratat al Angelei Toncescu (Marţi, 8 martie 2011, 17:36)

    Profetul [anonim]

    Oare de ce nu este public contractul de reasigurare al PAID?Pt ca orice om cu mintea intreaga daca l-ar citi, nu si-ar mai cumpara o polita de asigurare la PAID.Asa cum era prezentat si in acest articol, faptul ca cei pagubiti vor fi despagubiti la valoarea maxima din contract este un mit.Reasiguratorul nu va plati catre PAID decat maxim suma totala incasata de la toti fraierii ( pardon, asiguratii ) pe politele de asigurare, suma care se imparte la nr. de persoane pagubite.Daca toti asiguratii ar suferi daune in urma dezastrelor, acestia pot primi maxim suma platita, adica 10 - 20 euro.Multumesc tovarasu' militian Bulugea, dar eu fac parte dintre cei care am vazut acel contract si ma feresc de PAID ca de dracu'!
  • 0 (0 voturi)    
    Afacerile in Romania se fac cu forta si prina amen (Marţi, 8 martie 2011, 17:49)

    Albin Biro [anonim]

    Mare om si Bulugea asta!Vrea sa creasca vanzarile pt firma PAID ( care este deja in coma ) amenintand populatia cu amenzi usturatoare.In conditiile in care saptamanal apare la ProTV cate o stire negativa legata de asigurari si oameni disperati care stau ndesepagubiti cu anii, incepe si nea' Caisa Bulugea sa faca presiuni sa cumparam hartii fara valoare obligatorii.Piata de asigurari din Romania are o imagine extrem de proasta in fata cetatenilor, la fel ca si clasa politica, pt ca in fruntea instutiei de supraveghere sunt oameni care ar trebui sa fie in inchisoare, dar sunt protejati politic.Cat despre firmele de asigurari, mai multa incredere poti sa ai in Bercea Mondialu.
  • 0 (0 voturi)    
    Asigurare obligatorie (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:02)

    mikki [anonim]

    Asigurarea obligatorie este anticonstitutionala!!!. Statul nu te poate obliga sa faci o asigurare cu o firma privata pentru un bun PRIVAT. Sigur se va face un grup pe net care sa faca o petitie sau sa dea Statul in judecata. Exacta asa s-a intamplat si cu taxa auto. Legile date nu trebuie sa incalce constitutia! 150 de mil euro care intra in buzunarele HOTILOR, bani pentru care nu fac NIMIC!!