Hala Matache ramane monument istoric. Va devia Oprescu diametrala Buzesti-Berzei?

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 11 martie 2011, 0:47 Economie | Imobiliar

Comisia Zonala a Monumentelor Istorice Bucuresti-Ilfov-Giurgiu a decis, astazi, pastrarea statutului de monument istoric pentru Hala Matache si pentru monumentele istorice din Berzei 81 si Berzei 89. Primaria Capitalei cerea declasarea lor, pentru a le demola, deoarece stateau in drumul noului bulevard Uranus (diametrala Buzesti-Berzei).

Arhitectul sef al Capitalei Gheorghe Patrascu, a declarat pentru Hotnews.ro, ca acest lucru nu va afecta lucrarile la noua artera de circulatie, monumentele putand fi translatate.

"Faptul ca aceste cladiri isi pastreaza statutul de monument, asta nu inseamna ca nu pot fi translatate. Referitor la Hala Matache, oricum hotarasem impreuna cu Ministerul Culturii sa fie translatata. Aceeasi solutie dorim sa o folosim si pentru imobilul din strada Berzei, nr. 89. Despre Berzei, 81, inca nu stiu ce sa zic. In cazul in care aceste monumente nu se vor putea trasnlatate, nu prea stiu ce vom face deoarece nu cred ca avem cum sa mutam drumul", a explicat Patrascu.

Madalin Dumitru, seful Directiei de Infrastructura din cadrul Primariei Capitalei ne-a declarat ca intai asteapta un raspuns de oficial de la Directia de Cultura Bucuresti, dupa care va lua o decizie: "Asteptam sa primim raspunsul oficial de la Directia de Cultura Bucuresti, ca sa vedem exact despre ce este vorba. Probabil se poate face contestatie sau sa negociem, sa ajungem la o solutie. Cu siguranta lucrurile nu vor ramane asa. Nu facem acest drum pentru noi, ci pentru bucuresteni".

Demolarile pentru construirea Bulevardului Uranus au inceput la sfarsitul anului trecut si implica demolarea a 87 de cladiri, printre care 11 monumente. Potrivit autoritatilor, acest bulevard va fi un nou Magheru.

Lucrarea va fi realizata in trei etape. Primul tronson este Buzesti - Vasile Parvan, al doilea, Vasile Parvan - Piata de flori George Cosbuc iar al treilea, de la Piata George Cosbuc pana la Piata Progresul. Proiectul a fost aspru criticat de ONG-ri datorita victimelor pe care le face printre cladirile de patrimoniu.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2475 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    mai sunt si alte solutii (Vineri, 11 martie 2011, 0:54)

    uranus [anonim]

    nu mai trambitati ca un mega bulevard va rezolva problemele de trafic, dimpotriva distruge un oras intr-un tesut istoric.
      #showComment
  • +2 (8 voturi)    
    Ceausescu (Vineri, 11 martie 2011, 3:25)

    Orpheus [utilizator]

    Cu ce e diferit ce se intampla acum fata de ce a facut Ceausescu cu Bucurestiul? Cine nu invata din istorie...
      #showComment
  • +2 (4 voturi)    
    oprescu = ceausescu (Vineri, 11 martie 2011, 5:35)

    bibi [anonim]

    nu e o intamplare ca oprescu a fost impins ca primar de tov. iliescu. sunt tovarasi de arme. au aceeasi mentalitate - bolsevici care daca nu distrug nu dorm bine noaptea.

    ce a scapat de ceausescu, cateva case in centrul vechi, va fi ras de comunistul oprescu. in afara de taiat panglici de la proiectele incepute cu 10 ani in urma, altceva nu a facut. cand naiba vin alegerile alea?
  • -1 (5 voturi)    
    .. (Vineri, 11 martie 2011, 5:49)

    adi [anonim]

    @uranus
    orice mica straduta noua ajuta traficul in bucuresti,da pai un ditamai bulevard.
    noul uranus de fapt reface tesutul de care vorbesti,si care fusese stricat in anii 80.

    @orpheus
    e diferit fata de ceausescu: acum se darama niste maghernite nenorocite(si nu un cartier intreg) pentru a se imbunatati circulatia auto prin oras-principala problema a bucurestiului(si nu a se construi un palat fara sens)

    @
    pe cat de frumoase sunt casele vechi ce au propietari seriosi care le-au renovat,pe atat de triste si dureroase sunt cele fara proprietari-consecinte ale nationalizarii comuniste.
    casele fara proprietari sunt ca niste fantome.
    intrebarea e ce facem cu ele?
      #showComment#showComment#showComment
  • +1 (5 voturi)    
    Solutie (Vineri, 11 martie 2011, 6:02)

    Vizitiul [utilizator]

    Evacuarea diametralei Sorin-Oprescu de la Primaria Capitalei.
      #showComment
  • 0 (6 voturi)    
    ceausescu? (Vineri, 11 martie 2011, 7:06)

    B.Dan [utilizator]

    mi se pare absurd, dragi comentatori sa amintiti de ceausescu? ce a facut ceausescu? a construit un bucuresti modern la vremea aceea? exista sanse foarte mari, ca si tu sa locuiesti intr-un bloc facut de ceausescu, asa ca nu te mai plange ca a schimbat tarlalele in cartiere? in fine.. am mai zis-o. bucurestiu nu e un oras turistic si nu va fi niciodata. iar cateva cladiri, care oricum sunt degradate in proportie mare, nu fac decat sa intunece peisajul. avem un centru vechi cu potential astronomic asupra imaginii bucurestiului. sunt de parere ca daca s-ar concentra toate investitiile in reabilitarea zonei vechi, ar fi suficient, dar din pacate nu se intampla asta.
  • 0 (6 voturi)    
    cocioabe ordinare si putoare cu iz de monument (Vineri, 11 martie 2011, 7:35)

    cineva [anonim]

    cu buldozerul sa intre in ele ! rapid ! niste cazaturi ordinare care nu aduc nimic si nici macar muzee nu sunt sa zici ca trece omu si isi holbeaza ochiul la ele


    daca nu se pune in practica initiativa asta, nu se va intampla nimic in loc, vor ramane inca 100 de ani asa cum se gasesc de alti 100
      #showComment
  • -2 (4 voturi)    
    Oprescu deranjeaza si trebuie oprit! (Vineri, 11 martie 2011, 8:22)

    nimeni [anonim]

    Mda, baietii arata ca nu dau doi bani pe locuitorii din Bucuresti. Piata Matache - monument istoric... o gluma proasta. Daca nu mai iese Oprescu primar ca prin minune o sa vedem ca-l declasifica.
    Vai de steaua noastra de romani. Interesele unora (uneia) sunt mai presus de orice logica si bun simt.
  • -1 (7 voturi)    
    Sa mute monumentele mai repede... (Vineri, 11 martie 2011, 8:36)

    Andrei [anonim]

    Sa mute monumentele mai repede si sa dea drumu la bulevard. E nevoie de acest bulevard in Bucuresti, iar monumentele istorice se pot muta. Au fost mutate unele si inainte de revolutie, deci se pot muta si acum.
    Cine spune ca nu e nevoie de strazi largi in Bucuresti, nu stie ce spune. Este adevarat ca nu trebuie facute cu orice pret si nu trebuie demolate monumente, dar de strazi avem nevoie.
    Din pacate nu se lucreaza coerent si la centurile orasului. Daca s-ar ocupa cineva coerent de acele centuri, probabil ca acest Uranus ar fi ultima "mare artera" care ar strabate centrul.
  • -2 (4 voturi)    
    Dezvoltare (Vineri, 11 martie 2011, 9:51)

    Ro [anonim]

    Nu poti sa impiedici dezvoltarea oraselor si schimbarea, altfel ramaneam la cal si trasura, dar la noi se fac treburile gospodaresti ale oraselor anapoda, greoi si incalcit.
    Da, ne trebuie bulevarde spatioase, da, se pot muta cladiri, da, trebuie curatate paduchelnitele din zona garii.
    ...Si da, au mai facut-o si altii - baronul Haussman a "curatat" Parisul in secolul 19 si numele lui il poarta in prezent bulevardul de 2.5 km .
      #showComment#showComment
  • +3 (5 voturi)    
    masini (Vineri, 11 martie 2011, 10:15)

    bedexe [utilizator]

    Se mai cheltuie mult din banii nostri pentru masini? (vezi parcajul de la Univ, nebunia de la Matache, Podul de la Vacaresti, Podul de la Aurel Vlaicu, Autostrada suspendata)

    In loc sa incurajeze transportul in comun, la noi largesc strazi sa faca loc la masini.

    In plus, mare parte din aglomeratie se datoreaza nerespectarii regulilor de circulatie si implicit Politiei Rutiere pentru ca nu sanctioneaza decat f rar.
  • -2 (6 voturi)    
    Care monumente ?! (Vineri, 11 martie 2011, 10:39)

    Safi [anonim]

    Terminati cu vrajeli stricate, avem nevoie de inele in orasul asta super aglomerat!!! Deschideti ochii si veti vedea cu siguranta maghernitele de pe Buzesti unde si- au facut hogiac o groaza de ciori si unde domneste prostitutia si traficul de droguri. Poate Asa SCapam de ei.... Avem o groaza de ONG uri de kk ce nu stiu de capul lor. Poate chiar beneficiari ai acestor "lacasuri" .....
  • -2 (4 voturi)    
    Translatarea, (Sâmbătă, 12 martie 2011, 8:41)

    Stepanida [utilizator]

    cea mai buna solutie!Poate doar asa,marii iubitori de monumente istorice,ii vor da pace lui Oprescu!Sa nu uitam ca Bucurestiul are experienta acestor mutari de cladiri,inca din anii 84-86.Cat despre penalizarile cerute de constructori,ar fi bine ca Oprescu sa ceara acestor ONG-uri,sa le plateasca.S-au pierdut timp si bani.
  • -1 (1 vot)    
    MULT ZGOMOT PENTRU NIMIC (Luni, 14 martie 2011, 15:25)

    nicolae [anonim]

    strainii care vor sa ne cunoasca dar si unii concetateni lucizi sunt stupefiati sa constate cata energie se iroseste in romania in scopuri destructive, uneori si in zadar, in loc sa fie directionata catre scopuri constructive !!! aceste eforturi ar fi fost utile si deci laudabile intr-o etapa incipienta dar nu dupa ce s-au daramat 95$ din cladirile vizate... pmb a publicat planurile de daramare inca din 2006!!!!!!!!!!!! ce au facut protestatarii in 5 ani? ce alternative la daramarea unui cartier neglijat de edili timp de decenii ofera protestatarii nostri ahtiati de mdiatizare? ca si in cazul cainilor vagabonzi, asemenea reactii protestatare - departe de-a contribui la rezolvarea problemei sau chiar de-a constientiza opinia publica - nu vor face decat sa intarzie civilizarea cartierului si sa sporeasca costurile aferente suportate din bani publici.. intereseaza pe cineva in ce hal arata acum starzile buzesti si berzei, daramate complet pe o parte si cu circulatia rutiera blocata? cati ani va dura refacerea zonei - macar dpdv al circulatiei - daca pmb i s-au taiat fondurile de finantare iar actiunile in justitie costa imens? probabil ca in urma atitudinii protestatarilor si massmedia, pmb a decis sa nu mai comunice nimic (macar riveranilor) cu privire la planurile de refacere a zonei...dar este dreptul fiecarui bucurestean sa stie ce se intampla cu urbea lui - iata un aspecte neglijat de protestatari.... avand in vedere modul in care justitia a "rezolvat" situatia blocului millenium de langa catedrala (cu toate protestele locale si externe), ma indoiesc serios ca zona berzei-buzesti va fi influentata in vreun fel de protestele societatii civile...caini latara - caravana trece ese o realitate si damboviteana...pe cand actiuni eficace si eficiente impotriva mafiilor imobiliare si cheltuirii irationale a fondurilor publice?
      #showComment#showComment
  • -1 (1 vot)    
    bucuresti (Luni, 13 iunie 2011, 1:20)

    Tudorica [anonim]

    Orice lucrare de infrastructura rutiera este bine venita in acest oras sugrumat excesiv de lipsa drumurilor si de numarul imens al romanilor care isi dau si banii pe care nu i au pe masini doar din comoditate ....dar e mai comod si mai rapid sa mergi cu metroul in acest oras ...numai ca este poate sub demnitatea unora ....... Important este ca trebuie construite bulevarde , pasarele , strapungeri adica tot ce tine de fluidizare !!!! Cat despre istorie , sa fim seriosi Buzestiul si Matache sunt o rusine !!!!