​VIDEO De ce nu a cazut Japonia la cutremur? Cum au fost salvate mii de vieti de tehnologia constructorilor niponi

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 martie 2011, 2:05 Economie | Imobiliar

Daune minore dupa un cutremur de 8,9 grade
Foto: Reuters
Dupa un cutremur cu magnitudine de 8,9 grade, Japonia a ramas "in picioare". In alte tari, cutremure mai mici au pus la pamant orase  intregi (vezi Chile, Italia sau Noua Zeelanda). Bilanturile oficiale arata ca, desi in crestere, numarul victimelor e de citeva sute, cele mai multe decese fiind cauzate de tsunami si nu de cutremur. Care este secretul constructorilor japonez? Doi ingineri romani de prestigiu, Dragos Marcu si Dan Dubina, explica pentru cititorii HotNews.ro regulile stricte de construire si inovatiile tehnice din Japonia.

Cei doi ingineri spun ca un cutremur cu magnitudine mare nu este neaparat un cutremur distructiv. Un alt aspect relevant este adancimea la care se produce seismul, cel din Japonia afectand in principal cladirile joase, nu pe cele inalte. Un rol important il au si tehnologiile de ultima generatie folosite la cladirile noi.

Citeva dintre atuurile care ajuta Japonia sa treaca fara multe pagube umane peste cutremurele frecvente:

- Coduri extrem de stricte in proiectare si constructii
- Sisteme de avertizare rapida in fiecare casa din zonele de coasta (cele mai expuse la tsunami)
- Carari excelent semnalizate catre zonele cele mai inalte in localitatile expuse inundatiilor provocate de tsunami
- Ziduri de aparare impotriva valurilor mari​

Dan Dubina, membru al British Institution of Structural Engineers, presedintele Asociatiei Producatorilor de Constructii Metalice din Romania, membru al Biroului Executiv al Comisiei Europene de Constructii Metalice:

  • Lucrurile nu sunt asa simple. Intensitatea unui cutremur este doar un indicativ. Cand auzi de o intensitatea atat de mare, crezi ca este proportionala cu caracterul ei distructiv, insa nu este neaparat asa. Sunt si alti factori in discutie.
  • De exemplu, cutremurul din Noua Zeelanda a avut magnitudine putin peste 6 grade si ati vazut ce pagube a produs.
  • Rezistenta unei cladiri la cutremur este data de mai multe lucruri: conceptia lor in functie de tipul de seisme care se produc in regiunea respectiva, modul in care se construieste, materialele folosite, executia, natura terenului de fundare.
  • Se folosesc materiale cu caracteristici superioare, beton cu rezistenta mai inalta, oteluri cu proprietati de ductilitate mai conforme cu ce se pune in proiect. Daca toate aceste lucruri concura, se obtine un rezultat mai bun.
  • Sunt mai multe tehnologii moderne care ofera un comportament bun al cladirii, in caz de seism: una este izolarea la baza (vezi clip) sau sisteme de tip pendul. Insa nu putem spune ca absolut toate cladirile din Japonia au fost construite asa, desi japonezii sunt exersati in acest tip de constructii. Sa nu uitam ce s-a intamplat la Kobe in 1995. Daca nu s-au produs multe pagube, este datorita naturii cutremurului.
 

Dragos Marcu, inginer, Profesor la Universitatea de Arhitectura si Urbanism din Bucuresti, proiectantul structurii celor mai inalte cladiri in Romania:

  • Cutremurul s-a produs in mare, la o distanta de 250 km de Tokyo, la o adancime de circa 20 de mile. Se inscrie in regimul cutremurelor de suprafata care afecteaza nu zone foarte intinse, spre deosebire de cel vrancean, care este un cutremur de adancime medie si care afecteaza o arie extinsa.
  • La noi sunt afectate cladirile cu o inaltime medie, la ei cele cu o inaltime mica.
  • Japonezii sunt unii dintre cei mai avansati si la nivel de cercetare si la nivel de norme antiseismice, si la nivel de construire.
  • Referitor la rezistenta cladirilor la seism, sunt multi factori care conteaza, inclusiv calitatea muncii pe care o presteaza sudorul sau dulgherul.
  • Si tehnologiile sunt din ce in ce mai moderne, materiale noi si tehnologia amortizorilor seismici

Dragos Marcu despre cutremurul din Japonia:





Ultimele tehnologii folosite in proiectare in zonele cu risc seismic:







Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

25666 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    sugestie (Sâmbătă, 12 martie 2011, 3:43)

    Valentin [anonim]

    Cred ca este impresionant ce inseamna sa investesti in tehnologie si in siguranta cladirilor in cazul asta, de asta am o mica sugestie: cred ca romanii ar trebui sa investeasca mai mult in diguri de exemplu (acum vin inundatiile si iar nu suntem pregatiti) si mai putin, de exemplu, in biserici (o biserica noua la doua zile dupa 1989 cred ca este suficient).
    How about that?
    • +10 (16 voturi)    
      Valentine bine zici! (Sâmbătă, 12 martie 2011, 8:48)

      f6rte [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      Noi suntem in Ev mediu, iar bisericile "ne feresc" de cele rele...
    • +12 (14 voturi)    
      corect! (Sâmbătă, 12 martie 2011, 13:28)

      leopold [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      Cladirile cu bulina rosie sunt un pericol pentru cei care locuiesc in ele,dar si pentru cei care vor fi in preajma lor in eventualitatea unui cutremur.Bani nu sunt pentru consolidari,pentru cercetare,in schimb finantam proiectul megalomanic al patriarhului , proiecte ale clerului,actiuni care nu fac decat sa ne duca cu sute de ani inapoi.Daca nici Japonia supertehnologizata are probleme majore cu centralele nucleare,atunci ce asteptari am avea in Romania.Politica lui Gica Contra trebuie sa inceteze,proiectele "jos Basescu" trebuie aruncate la cosul istoriei,securistii declarati sa se retraga impreuna cu oportunistii si este vremea unei schimbari reale impuse de conjuncturile globale si interne.
      • -3 (5 voturi)    
        leopold plateste impozit patriarhiei (Sâmbătă, 12 martie 2011, 15:08)

        Popa Tanda [anonim] i-a raspuns lui leopold

        ... Atunci are tot dreptul sa-i ceara patriarhiei explicatii cum cheltuieste banii lui. Daca nu plateste atunci de ce se baga in partea din spate a calului, cum fac de obicei mustele? Da, va zice, in ipoteza ca locuieste in Romania, platesc impozite statului. Si atunci nu ai votat un reprezentant al tau in Parlament? Ai cumva o audienta, cerere, orisice adresat parlamentarului care te reprezinta? Dai spaga la doctor desi platesti CAS? Lasa gargara ca se fac lucruri bune. Sper sa fii printre cei ce beneficiaza de asistenta medicala in Catedrala Mare in cazul unui cutremur. pentru ca va rezista!
        Ups, nu stau in Romania!
        • +2 (2 voturi)    
          dupa capul tau (Sâmbătă, 12 martie 2011, 20:56)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Popa Tanda

          ...daaca unul iti ia sute de milioane de euro si-ti da inapoi niste maruntis, inseamna ca trebuie sa-i multumesti pentru ca are inima buna?

          Leopold are foarte mare dreptate. Catedrala, in Romania de azi in care toata infrastructura e la pamant, e pur si simplu un proiect cretin. Bani aruncat degeaba doar ca sa-i faca pe veneratorii de moaste sa se simta mai bine; circ pentru prostime.

          Cat de mult va rezista in cazul unui cutremur ramane de vazut, mai ales ca in cazul catedralelor sisteme de siguranta/stabilizare, precum cel cu pendul nu prea se pot folosi, intr-un mod estetic
    • +3 (5 voturi)    
      100% realitate (Sâmbătă, 12 martie 2011, 14:42)

      emilian [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      cine sa te auda? din biserici se scot bani.din cercetare NU(imediat).cu diplome de facultate luate prin telefon,astepti sa se faca cercetare? o sa murim in ignorantza proprie.
    • +1 (1 vot)    
      Votul este puterea mea (Sâmbătă, 12 martie 2011, 14:55)

      Popa Tanda [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      Si cine este autoritatea romana responsabila de construirea si intretinerea digurilor? Ce buget are? Cum a fost cheltuit? Ce a promis alesul din colegiul tau? Ce a facut?
    • -1 (7 voturi)    
      biserici (Sâmbătă, 12 martie 2011, 17:00)

      Bisericos [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      Marea majoritate a bisericilor sunt finantate din fonduri private, asa ca unde este problema? Fiecare isi investeste banii unde vrea. Iar faptul ca am supravietuit comunismului si mai avem ceva vână in noi e pentru ca am avut si avem ca popor credinta. Societatea vestica/americana e chiar mai materialista decat comunistii si rezultatele se vad pentru cei care au trait si traiesc in ea. Eu am avut ocazia sa traiesc 10 ani in Germania, si desi materialmente nu ne putem compara cu ei, apostazia in care traiesc ii macina pe dinauntru: familii destramate, tineri care nu mai au idealuri, copii care nu se mai nasc, consum in exces. Si noi asta luam de la ei. Noi avem biserica puternica, si nu o cautam, ei nu o au asa, si ar cauta, dar nu stiu unde. Traiasca pantecele, dumnnezeul nostru de azi, si circul, ca il avem din plin. De ce am mai avea nevoie de altceva?
      • +1 (1 vot)    
        generalizari ieftine (Sâmbătă, 12 martie 2011, 21:04)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Bisericos

        Probabil ca ai trait in vreun ghetou, sau erai inconjurat doar de prostime, in fond cine se aseamana se aduna.

        Tot ce ai spus mai sus se potriveste foarte bine pentru Romania (pentru majoritatea locuitorilor), si nu de azi de ieri ci de secole. Natalitatea e si ea in scadere, iar tinerii (marea majoritate) nu au si nu au avut vreodata idealuri, etc. Diferenta e data de obscurantismul, ignoranta si superstitiile in care isi traiesc viata majoritatea celor de aici

        In plus, cehii, ungurii sau est germanii au trecut si ei prin comunism iesind de acolo mult mai putin sifonati decat noi, desi nu sunt campioni ai superstitiei ca noi. Fatpul ca am scapat de comunism se datoreaza mai putin credintei si mai mult contextului timpului respectiv
      • +1 (1 vot)    
        raspuns (Duminică, 13 martie 2011, 9:05)

        Valentin [anonim] i-a raspuns lui Bisericos

        Imi pare rau, dar chiar am avut motiv sa pun intrebarea de sus: intr-una din multe localitatile care au fost afectate de inundatii din judetul Bacau anul trecut s-a pus "piatra de temelie" la o biserica chiar la o luna dupa inundatii + printre multe donatii, 3000 RON au venit de la primarie/deputat...nu sunt impotriva bisericilor, dar nu ar fi fost logic sa se faca ceva intaii sa se previna inundatiile data viitoare (poate anul asta?) mai ales ca in comuna acolo deja erau 2 biserici...

        as putea sa aduc multe argumente (stiintele naturii: geologie, biologie, fizica, astronomie, sau din istoria crestinismului) care ar pune f multi pe ganduri si nu cred le-ar trebui sa mai caute vreo credinta dar ma opresc aici pt ca se deviaza prea mult de la subiectul prezentat de hotnews. am avut o sugestie bazata pe ceva real, plus ca stiu ca in strainatate bisericile nu sunt finantate de stat.

        anyway, how about a rain check despre biserica/credinta cand hotnews prezinta urmatoarea stire legata strict de biserica/credinta/religii?
  • +4 (14 voturi)    
    nea marin! (Sâmbătă, 12 martie 2011, 3:55)

    n [anonim]

    pai la noi nea marin cu berea;n mana toarne fundatia cu otel dupa ochi si beton facut nisip si ciment.. tehnologie LASA CA MERGE! la primu cutremur major romania e daramata datorita incompetentei arhitectilor si guvernului care permite pe nea marin sa toarne fundatii si stalpii de rezistenta! vai noua daca e ca in japonia!
    • +4 (4 voturi)    
      dorel... nu nea marin (Sâmbătă, 12 martie 2011, 7:33)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui n

      pai si-a luat o cunostinta o casa "moderna" construita in '08 si a descoperit cu stupoare ca stalpii interiori de rzistenta erau umpluti doar cu moloz si tencuiti... a vandut-o un an mai tarziu dupa ce si-a facut o alta casa..
      • +3 (3 voturi)    
        Neamu lu' Dorel (Sâmbătă, 12 martie 2011, 16:18)

        Arhanghelul Mihail [anonim] i-a raspuns lui echos

        Deci si cunostinta ta a pacalit pe altcineva un an mai tarziu .Bun asa.
    • +3 (3 voturi)    
      Mai usor cu pianul pe scari (Sâmbătă, 12 martie 2011, 15:18)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui n

      Spre stiinta dumneavoastra nu arhitectii proiecteaza structura de rezistenta a cladirilor, ci inginerii de rezistenta si tot acestia au responsabilitatea verificarii executarii conform proiectului.
  • +11 (15 voturi)    
    Pe aceeasi tema... (Sâmbătă, 12 martie 2011, 5:12)

    Xantes [anonim]

    ... chiar si mai putine supermarket-uri, nu numai biserici! Caci si dintr-acestea avem destule!
  • +5 (11 voturi)    
    De invatat (Sâmbătă, 12 martie 2011, 6:51)

    Mihai [anonim]

    Sunt de acord cu tine Valentin si cred ca in asentimentul nostru sunt mai multe persoane.
    Iubitii nostri guvernanti (putere+opozitie) ar trebui sa invete din acest incident in Japonia si plus altele care sau intamplat recent (ex Chile).
    Specializarea oamenilor, investitii in cercetare etc.
    De cativa ani ne confruntam cu inundatii si pana in acest moment nu s-a facut mai nimic.
    Educatia copiilor - de la varste fragede sa fie educati in spiritul respectului, cum/ce trebuie sa actioneze/stie in cazuri de acest gen. Ar fi de munca mult in tara si s-ar revigora economia..
    • +2 (2 voturi)    
      Pana la ultima... (Sâmbătă, 12 martie 2011, 10:10)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      fraza cei care conduc pot face ceva. insa cei aflati in prim plan pentru a pune in aplicare ultima fraza sunt parintii. scoala, dirigintele, profesorii, invatatorul nu iti ajuta copilul sa arate respectul daca in cadrul familiei nu se arata respect. aici e rolul parintilor de a-si invata "odraslele" respectul. nu il poti invata ceva daca il trimit la scoala si acasa cand vine parintii sunt la "telenovelele" lor, sau la talk-show-urile preferate, sau la orice altceva decat sa stea de vorba cu copilul, sa vada ce a facut la scoala, ceva boacane comise, o pedeapsa in functie de gravitate etc.
    • +1 (1 vot)    
      Offf (Sâmbătă, 12 martie 2011, 15:14)

      Cetatean [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Daca ma intreaba cineva care este cea mai vie frantura de memorie, raspunsul ar fi: Cutremurul din '90. La etajul 4, la varsta de 15 ani. pregatire pt cutremur??? exercitii de aparare civila???? Bani s-au dat si incasat sunt sigur. restul vorbe, fiilor. Mi-e drag neamul meu, dar sa nu fie mereu pomenit la Darwin Awards :)
  • 0 (4 voturi)    
    ...stupid people.... (Sâmbătă, 12 martie 2011, 7:45)

    nin [anonim]

    oare casa poporului la ce cutremur s-ar darama?
    si are la baza un cilindru de inox cu un mesaj peste 2000 de ani..........lasat de cine?..deun cizmar pe care il blamam toti.....
    macar nu avem curajul neputintei noastre de fiinte inferioare care fara un cizmar am ramas in curul gol...aproape fara nimic in tara asta......cand zicea ca vom distruge Roamania ...radeam ca un idiot cu gura la urechi.....
    de ce atunci romanii stiau sa construiasca? ,si acum nu?
  • +1 (1 vot)    
    incompleta analiza (Sâmbătă, 12 martie 2011, 9:07)

    analiza [anonim]

    Ca sa poti sa ai ceva explicatii ar mai trebui date, de ex cate grade s-a resimtit cutremurul in orasele afectate si abia dupa aceea sa spui cit de rezistente / nerezistente sint cladirile la un cutremur de 8.9

    Ei nu prea au cladiri de inaltime medie (8 etaje) au sau zgirie nori sau max 3-4 etaje pe structuri de lemn. Desi se bate apa in piua ca structurile de lemn sint flexibile si rezistente la cutremure, cutremurul din NZ a demonstrat ca in final depinde de regulile de proiectare.

    Cutremurele din Chile au aratat ca daca constructiile din beton sint facute calumea rezista, spre deosebire de haiti.
    • +2 (2 voturi)    
      bine punctat (Sâmbătă, 12 martie 2011, 20:41)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui analiza

      Domnul arhitect Marcu a explicat cum functioneaza tehnologiile de tip "buffer" pe intelesul tuturor. In schimb a uitat sa aprofundeze cea mai importanta conditie pentru ca o structura din beton armat sa reziste unui seism adica ductilitatea armaturilor-la cladirile din metal nu se pune problema. Concluzie: daca in Romania un cutremur ar provoca daune considerabile ar fi doar vina inspectorilor care trebuie sa se asigure ca ce e in proiect e si in realitate.
  • +1 (1 vot)    
    Dupa razboi... (Sâmbătă, 12 martie 2011, 9:45)

    Mandea [anonim]

    Astea sunt la categoria: Las' ca va esplic io de ce a tinut la japonezi, ca io sunt destept.
    Nu, mah, intai fa tu ceva, lasa sa se vada ca ce ai facut a rezistat, pe urma spune cum ai facut.
    Acum tu trebuie sa taci, iar inginerii japonezi sa explice cum au facut ei. Chiar daca tu stii ce au facut, taci. Ei au facut, tu ai doar vorbe de partea ta.
    Catiusa: la categoria caracteristici ale constructiilor pentru a rezista cutremurelor, ai dat doar caracteristicile contra tsunami-urilor.
    • 0 (0 voturi)    
      comentariul tau e de +10 (Sâmbătă, 12 martie 2011, 21:09)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Mandea

      Dar nu-ti pot da decat un plus. Ai foarte mare dreptate. In plus, facultatile japoneze de Structural Engineering sunt mult mai dure decat cele din EU si nu se compara in niciun caz cu cele de la noi, iar accentul pe teorie urmata de testare + optimizare + testare, iar si iar este enorm. Poate din cauza cutremurelor, poate din cauza ca ei sunt mai perfectionisti din fire
  • 0 (0 voturi)    
    Articol incorect (Sâmbătă, 12 martie 2011, 10:07)

    gl [anonim]

    Cutremurul din Chile nu a ras niciun oras de pe harta tocmai pentru ca acolo sint norme de constructie cel putin la fel de stricte. Bilantul oficial al cutremurului din Chile indica aprox 500 de victime, ceea ce statistic este insignifiant fata de alte catastrofe. Poate confundati cu cutremurul din Haiti, care la facut mult mai multe victime desi avea doar 7 grade...
    http://en.wikipedia.org/wiki/2010_chile_earthquake
    http://en.wikipedia.org/wiki/2010_haiti_earthquake
  • +2 (2 voturi)    
    IZOLATORI SEISMICI... (Sâmbătă, 12 martie 2011, 10:50)

    Dorel [anonim]

    De vre-o 8 ani... tot mi-am obosit gura spunand mai mult-or mari structuristi romani.. fa nene proiectul cu izolatori seismici... raspus:

    A) CE E AIA?
    B) Esti prost? Nu mai visa, noi suntem seriosi facem treburi cum se cuvine nu SFuri....

    Cladirile cu izolatori seismici de fundatie in final pot avea acelasi cost cu o constructie tipica, dar cu multe multe alte beneficii. Da, izolatorii costa multi bani, dar si reducerile de cost sunt majore, cladirea de peste izolatori nu mai trebuie sa fie proiectata la grad 8 ci mult mai putin, ea devenind mai ieftina, marind spatiul net prin reducerea dimensiunii elementelor structurale. In plus se va ajunge la o cladire mai usoara ce automat insemna si o fundatie mai ieftina... .. avantajele izolatorilor seismici pozitionati intre fundatie si restul cladirii sunt multipli... dar la noi... in romania .. va mai dura mult timp... numeri pe degetele unei singure maini numarul de verificatori de proiect capabili sa inteleaga izolatorii seismici... cat despre constructorii capabili sa implemeneze asa ceva .. ei sunt cam zero la numar.... doar firme din vest au astfel de capacitate... Iar statul roman populat de garda dinozaurilor structuristi ce inteleg doar blocuri monolit... nu va accepta ceva ce nu intelege.... si nici gad sa finanteze importul de tehnologie.. etc etc... Poate doar un mare cutremur cu efecte devastatoare sa genereze deparazitarea sistemului...
    • 0 (0 voturi)    
      izolatori seismici (Sâmbătă, 12 martie 2011, 19:08)

      @dorel [anonim] i-a raspuns lui Dorel

      orice cladire se face pe baza unui calcul economic.Izolatorii aia sunt buni , insa incearca sa-i folosesti la retrofit nu la neaparat la cele noi, vei salva mult mai multe vieti.
      • 0 (0 voturi)    
        IZOLATORI SEISMICI (Sâmbătă, 12 martie 2011, 21:31)

        dorel [anonim] i-a raspuns lui @dorel

        Izolatori seismici de fundatie pot fi folositi si la cladiri deaja construite. Este posibil ca o parte din cladirile cu risc seismic sa fie dotate cu asa ceva in subsolul cladirii, iar acest lucru sa fie suficient in materie de consolidare a cladirii... beneficiul principal ar sta in faptul ca locatarii nu ar mai trebui sa isi paraseasca locuintele.... se lucreaza in subsol bucata cu bucata.... asta nu ar fi aplicabil la toate cladirile.. dar ar fi aplicabil la multe blocuri atat interbelice cat si la cele construite in perioada comunista.. si nu numai blocuri ci si alte tipuri de cladiri ... cu risc seismic gen.. scoli, spitale... biserici.. etc.
  • 0 (0 voturi)    
    reporterita (Sâmbătă, 12 martie 2011, 12:03)

    klaudyuxxx [utilizator]

    de ce se hilizeste ?
  • +3 (3 voturi)    
    cred (Sâmbătă, 12 martie 2011, 12:56)

    coor [utilizator]

    ca ati vazut poza aia cu soseaua rupta in doua si asfaltul in valuri dar intreg ! pe cand si la noi o asemenea calitate a asfaltului ?! dar cred ca stiti si raspunsul !
  • +1 (1 vot)    
    decadere, civilizatie sau supravietuire (Sâmbătă, 12 martie 2011, 18:41)

    Marian [anonim]

    "de ce nu a cazut Japonia la cutremur" titlul nu este corect, obiectiv, ce inseamna caderea unei civilizatii? Japonia este o tara care a ales sa lupte impotriva elementelor nestavilite ale naturii, a reusit? ce lectie trebuie sa invatam din acest eveniment? merita sa ne opunem fortelor naturii? merita sa dezvoltam societatii sofisticate care se incerce sa domine natura, fortele sale? sau e mai bine sa ne integram, sa acceptam ca suntem doar o particica din acest univers, fara a incerca sa-l dominam, sa-l controlam, sa-l modificam, sa-l modelam asa cum ne imaginam ca trebuie sa fie pentru a corespunde nevoilor noastre.
  • 0 (0 voturi)    
    cutremure (Sâmbătă, 12 martie 2011, 19:31)

    mitic [anonim]

    cutremurele sunt distructive iar alea de magnitudine mare duc cu ele o energie fantastica .codurile stricte or fi bune in japonia , nu la noi.noi suntem in balcani,unde negocierea, smecheria si vrajeala sunt la putere.disciplina in constructii la noi este slaba iar urmarirea si mai slaba.adica nu exista inca in legislatie conceptul de infractiune penala daca ai facut structuri proaste...majoritatea cladirilor care au prins un cutremur major(ex.-1977) au oarece hibe in sensul ca structura zgaltanata bine are deja parte din armatura intrata in curgere sau are dezvoltate fisuri pe unde energia seismului s-a disipat.astea ar fi primele care trebuie carpite( alea cu buline rosii).carpeala e scumpa si nu garanteaza 100% ca va face fata urmatorului seism.cine spune altceva e inconstient sau mincinos.norocul nostru (cu vrancea care produce cutremure la o oarece adincime) este ca daca stai la casa pina la 4 etaje ,care are o oarecare conformare seismica( planseu de beton armat si stalpisori de beton si zidarie) esti norocos.cine sta in imobil mai mare de 5 etaje ( indiferent de anul constructiei) e supus la riscuri mult mai mari .ca treaba sa fie mai clara, blocurile comuniste de 7-8 etaje construite dupa metoda starilor limita( cand ceausescu facea economie) sunt destul de periculoase, multe din ele mai periculoase decat case mici cu bulina rosie.apelul la guvernanti sa vina sa faca ceva e inutil.pe noi si iarna ne prinde pe nepregatite in fiecare an.ca atare ce poti face singur este cel mai importantsi asta inseamna:-sa nu stai in casa vulnerabila seismic,sa ai in casa cele de trebuinta intotdeauna,si sa urmaresti codul de instructiuni in caz de cutremur care poate fi gasit la ISU(sau ar trebui sa fie gasit la ISU).
    • 0 (0 voturi)    
      cum le stii tu pe toate (Sâmbătă, 12 martie 2011, 21:08)

      gheo [anonim] i-a raspuns lui mitic

      cum le stii tu pe toate ca un om mare.
      conform legilor (da, la plural), exista raspundere pe durata de existenta a constructiei din partea constructorului (fie firma fie regie proprie) si legea e clara, raspunderea e a oamenilor nu a hartiilor de infiintare a unei firme.
      deci avem legi, stai linistit.
      ceea ce trebuie sa ne supere cu adevarat, e ce ai spus si tu, nu tine nimeni cont de nimic.
      avem legi dar aproape nimeni nu le respecta.
      aia de le respecta sunt vazuti drept prosti de restul, adica de o majoritate de 85-90%...
      cei care construiesc prost o fac din cauza clientului. in Romania se cer case mari, facute prost, zugravite frumos si ieftine. adica toti vor sa para ceea ce nu sunt.
      ce face constructorul? face economie la lucrarile ascunse: betoane, otel beton, proiectare, studii geo, calitatea caramidei, a izolatiilor si multe altele. se investeste insa in gresie si faianta, sa arate bine, sa-i ia ochii prostului.
      oamenii au ajuns atat de lenesi incat isi cauta case/apartamente gata mobilate....
      apoi fac pe geniile in economie si se tocmesc la pret, avand impresia ca fac afacerea vietii lor.
      evident ca ceea ce platesc este mai mult decat face, oricat de ieftin ar fi. trec 2-3 ani si incep sa bage bani. si tot degeaba, tot o ruptura de constructie este. si cand o sa vina (cand si nu daca) un cutremur mai mare, vom avea pagube majore si multi morti. 3/4 din vilele noi sunt un dezastru, si cam jumatate dintre blocurile noi.
      alea vechi s-au degradat si ele si nu au mai fost reparate, ba dimpotriva au fost gaurite peste tot si mutati peretii sau chiar scosi...
      si cel mai grav e cu constructiile de dinainte de '77. doar vilele reconstruite vor ramane in picioare, restul vor pica.
      am niste prieteni care stau in P-ta Amzei. au renovat casa, fara a face nimic la structura de rezistenta. evident ca le-am spus inainte sa se apuce de treaba, s-au suparat si nu m-au bagat in seama. dupa 1 an le-a cazut tavanul, fara sa fie cutremur. la cutremur va fi moloz...
      • 0 (0 voturi)    
        @gheo (Luni, 14 martie 2011, 12:46)

        mitic [anonim] i-a raspuns lui gheo

        nu exista raspundere in sensul unei infractiuni...si stii bine la ce ma refer...pasajele la care face referire legea 10/95 sau hg766/97 si atele nu fac referire la nici o fapta care sa constituie infractiune si nu raspunzi ca persoana.daca nu ai cunsotinte juridice solide poti fi indus cu usurinta in eroare.
        cei care construiiesc prost se prostitueaza si nu e vina clientului ci vina lor.nu te poate obliga nimeni sa construiesti prost.la lucrarile ascunse iarasi nu este comensurata fapta penala sau infractiunea in cazul in care se constata....sunt referiri in lege dar nu indicatii clare in privinta faptelor penale.
        sper sa puteti intelege ce va transmit...cu toate ca ma indoiesc...:))))
  • 0 (0 voturi)    
    De ce cenzurati informatii adevarate (Sâmbătă, 12 martie 2011, 19:41)

    me [anonim]

    Dragos Marcu si Dan Dubina NU sunt ingineri de prestigiu !!!
    Ati fost inselata s-au v-ati pacalit.
    Aceste doua personaje sunt niste poeti inaripati.

    Dragos Marcu NU este profesor si nu este proiectantul structurii celei mai inalte cladiri in Romania pentru ca a subcontractat serviciile de proictare de rezistenta pentru cladire si nu a proiectat nimic el personal.

    Dan Dubina este profesor degeaba pentru ca nu intelege ingineria seismica.

    Ar trebui sa va faceti meseria de jurnalist cu profesionalitate si sa va verificati mai bine sursele.
    • 0 (0 voturi)    
      offff (Luni, 14 martie 2011, 16:46)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui me

      Cred ca me(ee) e frustrat. Dan Dubina are mai multe studii pe teme de raspuns al structurilor metalice la seism decat toti profesorii ceilalti din Romania la un loc. Just google it. Impreuna cu Dragos Marcu au facut proiectarea structurii BTC care (inca) este cea mai inalta constructie locuita din Romania. Ar fi de dorit ca peste 1 an sa fie inca 3 astfel de cladiri in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns (Marţi, 15 martie 2011, 0:25)

        me [anonim] i-a raspuns lui Vlad

        Eu nu sunt deloc frustrat ci vorbesc despre oameni pe care ii cunosc personal si nu cautand pe Google.

        Aceste personaje sunt poeti cand e vorba de proiectare de constructii.

        Imaginea de experti in constructii si-au construit-o in timp, fara scrupule si fara nici o legatura cu realitatea.
  • 0 (0 voturi)    
    Wrong! (Sâmbătă, 12 martie 2011, 21:35)

    Stroe [anonim]

    Chile este una din cele mai avansate tari in privinta pregatirilor anti-seism. Nu inteleg de ce ati trecut-o la exemple negative. Din anii '60 si-au imbunatatit in continuu constructiile pentru a minimiza pagubele, in special umane. e tara cu cel mai mare numar de seimsologi din lume. deci Chile rules!
  • 0 (0 voturi)    
    Draga Catiusa (Sâmbătă, 12 martie 2011, 22:55)

    OZ [anonim]

    "In alte tari, cutremure mai mici au pus la pamant orase intregi (vezi [...] Noua Zeelanda)."

    Nu zau?

    Hai sa-ti aduc aminte cateva chestii:
    1. Christchurch a trecut in 3 septembrie 2010 printr-un cutremur de magnitudine 7,4 produs la o adancime de 33 de km si la o distanta de 30 km de oras iar orasul a ramas in picioare.
    2. Cutremurul de magnitudine 6,3 din 22 feb 2011 care "a pus la pamant" - asa cum iti face placere sa zici - ACELASI Christuchurch s-a produs la o adancime de 5 (cinci) km la o distanta de 10 km.
    3. Magnitudinea se refera la cantitatea de energie eliberata asa ca nu e totuna daca un cutremur se produce la 5 sau la 50 de km adancime, la 10 sau la 130 de km distanta. Energia se disipa concentric. ("Consferic" mai riguros spus).
    4. Daca niciuna din aceste informatii nu iti spune nimic, incearca data viitoare cand te duci la un concert rock sa stai chiar langa boxa. Iar apoi fa o comparatie intre cum se simte urechea ta atunci cand asculti boxa de la 130 m si cum se simte cand esti la 5 m de ea.

    Asa ca mai lasa-ma cu comparatii stupide. Noua Zeelanda e pe cercul de foc al Pacificului iar standardele de constructie sunt printre cele mai bune si dure din lume. O documentare prealabila nu ti-ar fi stricat, mai ales ca la Kobe in 1995, in aceasi Japonie, la 7,2 magnitudine au murit 5100 de oameni iar orasul nu a ramas in picioare. A! Focarul a fost atunci la 20 km adancime.

    Capisci?
  • 0 (0 voturi)    
    japoneju si zguduiturili (Duminică, 13 martie 2011, 9:12)

    benicio [utilizator]

    Mereu se gasesc imbecili care compara toata lumea asta din jur cu Romania si romanii. Dar Japonia?!? Pai cu japonezii nu se compara nici macar nemtii, e vorba de o cultura de pe alta planeta, lucruri total diferite. Nici nu merita sa te obosesti. Oricum, japonezii nu au slana afumata, sarmale, carnati, palinca...