Cum a intervenit prefectul Capitalei intr-o discutie online cu cititorii HotNews.ro pentru a-i da replica primarului Sorin Oprescu

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 18 aprilie 2011, 17:13 Economie | Imobiliar

Intalnirea online dintre primarul general Sorin Oprescu si cititorii HotNews.ro a avut parte de o interventie neasteptata: prefectul Capitalei, Mihai Atanasoaei, a postat un comentariu prin care amendeaza declaratia lui Oprescu legata de constructia pasajului Mihai Bravu.

Totul a inceput de la intrebarea adresata de un cititor in timpul intalnirii online de luni, 18 aprilie. Cititorul care a semnat cu numele "Marian Spoiala" l-a intrebat pe Sorin Oprescu ce lucrari vor fi efectuate anul acesta la PASAJUL SUPRATERAN MIHAI BRAVU – SPLAIUL UNIRII.

Oprescu a raspuns ca pasajul "va fi facut de comun acord cu constructorul cu plata intarziata la doi ani de zile, insa lucrarea este blocata de catre prefect, care cred ca-l enerveaza ca se termina multe lucruri in Bucuresti".

Cateva minute mai tarziu, prefectul a postat un comentariu in care face precizari legate de acuzatiile primarului: "Am citit mai sus ca pasajul de la Mihai Bravu este blocat de mine, ca prefect al capitalei, fiindca ma <<enerveaza ca se fac prea multe lucruri in Bucuresti>>. O scurta intrebare tehnica: are sau nu autorizatia de constructie toate actele legale in spate? Pentru ca PUZ nu are si se construieste ilegal. Din aceste motive am atacat-o. Instanta v-a sanctionat si la Berzei-Uranus, unde s-a demonstrat ca lucrati ilegal. Deci va blocati singur. Ce faceti dvs, domnule Primar, este sa va ascundeti sub fusta politicului cand sunteti prins in off-side".

Contactat de HotNews.ro, prefectul Mihai Atanasoaei si-a asumat comentariul postat.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3996 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    foarte bine (Luni, 18 aprilie 2011, 17:19)

    danzigk [utilizator]

    nu e corect ce a facut ?
    • +22 (24 voturi)    
      jenant (Luni, 18 aprilie 2011, 17:44)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui danzigk

      de vina e HN a publicat direct mistocarelile primarului care-si bate joc de bucuresteni. faptul ca persoana in cauza detine o functie publica n-ar trebui sa fie suficient ca sa ii permiteti sa isi bata joc de cititorii HN cu raspunsurile lui de 2 parale. ti se face greata cand citesti doar 2-3 fraze.
      n-ar strica deloc sa mai treceti declaratiile politice si printr-un "filtru de bun simt"!
      • -11 (15 voturi)    
        raspuns lui''pehasch'' (Luni, 18 aprilie 2011, 18:57)

        giulesteanu [anonim] i-a raspuns lui pehash

        o fi vina HN ca un si mai mare ales al romanilor are momente ''istorice'' cand ne ia la misto pe toti, muncitori,tarani,intelectuali si liberi ganditori, ca sa utilizez o formula ce se purta in urma cu niste ani, cand toti si toate sunt vinovati, numai acest ''gura de aur'' nu are nici o vina ?
        o fi vina noastra, a tuturor, ca prin mentinerea unui guvern de incapabili, de ostili fata de toata lumea, alcatuit dupa bunul plac si proasta inspiratie a marelui conducator, am ajuns un popor de mana doua? de ce mai sta sa conduca un asemenea popor un ilustru capabil de orice?
      • 0 (4 voturi)    
        Si totusi (Luni, 18 aprilie 2011, 20:16)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Atat timp cat NOTNEWS mie nu mi-a cenzurat interventiile, cu toate ca ma semnez anonim si sunt o persoana anonima din punct de vedere al rolului public, nu e normal sa-l cenzureze nici pe Oprescu nici pe prefect, nici pe oricare alt oficial care doreste sa se prezinte ca atare.

        La urma urmei, fiecare pasere pe limba ei piere!

        Sunt constient ca "anonimatul" e doar o chestie de confort psihic, pe baza IP-ului administratorii pot oricand sa afle adresa, numele si prenumele din datele abonamentului internet, dar asta e mai curand treaba militienilor, sper ca nu este implicat Hotnews direct.
  • +27 (27 voturi)    
    Dom' primar.... (Luni, 18 aprilie 2011, 17:25)

    Claude [anonim]

    ..... lasati postura de victima, aveti PUZ-ul sau nu?
  • +25 (27 voturi)    
    catelus cu rata-n gura (Luni, 18 aprilie 2011, 17:36)

    victor L [anonim]

    iar l-am prins pe Oprescu mintind.
    Parca ar fi ceva de mirare.
  • -5 (15 voturi)    
    exemplu perfect de Prefect (Luni, 18 aprilie 2011, 17:45)

    gigi [anonim]

    pertinent ce a spus dar acest domn nu poate sa-si scrie nici functia corect, cu majuscule. macar sa se fi uitat pe siteul lui sau pe cartea de vizita .
  • +15 (15 voturi)    
    primarul minte (Luni, 18 aprilie 2011, 18:49)

    mitica de capitala [anonim]

    de fapt in discutia cu cititorii primarul a insirat ceva minciunele... nu are studii, nu are PUZ-uri, incalca legea cum ii vine la indemina.

    graba mare, doar doar o ridica niste poduri cu catarge inalte, sa le vada prostimea, inainte de alegeri. chit ca tot prostimea plateste catargelea alea inalte, cit nu face!!!

    numa ca prostimea nu e asa proasta cum crede d'lui.
    • +1 (1 vot)    
      Cui ii pasa? (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:11)

      eny [utilizator] i-a raspuns lui mitica de capitala

      Da cine vrei sa le plateasca de curiozitate? Ca ele nu se fac singure, nu pui seminte si cresc din pamant. Ca nu fac atata? E foarte adevarat, dar ca le-ai fi facut tu, sau eu, sau Oprescu, prefectul sau Papa....toti ar fi tras niste sume in urma lui avand in vedere ca legea ii permite. Dar ghici ce....pasajul e acolo si tu o sa poti circula mai repede dintr-o parte in alta a bucurestiului. Sau ar fi mai bine sa stam in continuare la cozile de pe Grant sau de la Cotroceni ca sa nu mai fure nimeni nimic? De ce nu intelege nimeni ca traim in Romania, si asa sta treaba pana se sparge buba? De ce nu faci tu un pasaj? Uite cate sunt neterminate...alege unul si da-i peste nas lui Oprescu. Sau e prea cald scaunul pe care stai?
  • -5 (5 voturi)    
    Nu Oprescu, (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:20)

    Stepanida [utilizator]

    ci prefectul se ascunde sub fusta!Dar nu orice fusta,ci a Elenei Udrea!De multa vreme,in PDL,toti gandesc cu capul lui Udrea!Si tot ce gandeste blonda,e impotriva lui Oprescu!
  • 0 (0 voturi)    
    oprescu e un nerusinat (Miercuri, 20 aprilie 2011, 17:22)

    didi [anonim]

    oprescu minte cu nerusinare....de fapt face treburi ilegale si nimeni nu-l trage de maneca fiindca e primar general....se considera un fel de rege al capitalei, pe bune daca nu! face ce vrea, cum vrea, chiar daca e in ilegalitate! halal de primar, sper ca oamenii s-au convins de moaca lui inselatoare...