FOTOGALERIE Topul arhitecturii contemporane romanesti, de calitate. Episodul 1 - ansamblu de 20 de milioane de euro pe malul marii

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 18 aprilie 2011, 21:02 Economie | Imobiliar

​V-ati saturat de case vopsite in culori care va strepezesc dintii sau, dimpotriva, in ternele nuante de gri? Dar de imobilele-kitsch cu leul la poarta, arcade si colonite? Incepand de astazi, HotNews.ro prezinta constructii moderne concepute de arhitecti romani, care ar avea loc in orice oras european. E drept, nu sunt multe astfel de lucrari si putina lume le stie, fiindca majoritatea sunt ascunse pe stradute laturalnice si nu apar decat la concursurile de arhitectura. Ele insa exista si merita sa fie cunoscute de toata lumea. In primul episod va prezentam un ansamblu rezidential din Constanta.


Ansamblul Spectrum
FOTOGALERIE Strajerii marii


Functiune: Ansamblu rezidential;
Oras: Constanta;
Arhitect: Mario Kuibus, ReAct Now Studio;
Beneficiar: Five Holding;
Suprafata construita: circa 30.000 mp;
An finalizare: 2010;
Cost investitie: 20 milioane euro (inclusiv terenul);


In fiecare zi vedem cum se ridica blocuri de locuinte galbene sau portocalii, cu balcoane si ferestre aliniate dupa aceeasi regula, banale, plictisitoare, fara nici o diferenta fata de cele ridicate pe vremea lui Ceausescu. Ba cateodata, in fata unor “capodopere contemporane”, ajungem sa spunem ca blocurile comuniste erau mai frumoase. 

In Golful Pescariei din Constanta, pe malul marii, intre blocuri comuniste, cu termopane de zece feluri si mansarde acoperite cu tabla, a aparut in 2009 un cartier de blocuri mai aparte. Proiectat de arhitectul Mario Kuibus impreuna cu echipa sa, cartierul "Spectrum" eclipseaza tot ce este in jur si arata ca se poate si altfel. Ansamblul este alcatuit din 5 blocuri de cate 12 etaje, adapostind 136 de apartamente.

“In acest loc special amplasarea unor <<strajeri ai marii>> a aparut ca o tema extraordinara. Observand locul dinspre uscat si dinspre mare, iti dai seama ca situatiile sunt total diferite. Daca dinspre uscat marea e plina de intensitate si maretie, nu acelasi lucru puteam spune si despre vecinatatea cu faleza construita, unde un mix de case si blocuri construite in diverse perioade de timp, fara valoare si personalitate, dau locului o senzatie de saracie, tristete, lipsa de optimism sau curaj”, spune arhitectul despre imprejurimi.

Cum s-au nascut “strajerii”

Functional, cladirile adapostesc apartamente care au livingurile si terasele pozitionate inspre fatadele spectral, spre mare, si dormitoarele pe partea cu fatadele argintii, spre uscat.

Arhitectul spune ca o mare parte din meritul realizarii acestui ansamblu il poarta beneficiarul: “Beneficiarul nu a vrut ca acest ansamblu sa fie o speculatie imobiliara. Ceea ce vedeti acum este in mare parte meritul dezvoltatorului care a urmarit laudabil, indeaproape, povestea proiectului pana la finalizare”.

Gheorghe Oancea, cel care a investit in aceste constructii, spune ca in primul rand a facut ceea ce a facut datorita amplasamentului: “Locatia necesita un ansamblu rezidential de lux, pentru oameni cu bani. Ne-am gandit la oameni de afaceri care isi muta business-ul aici si la oameni cu bani care doresc o locuinta de vacanta".

Nota Redactiei: La finalul serialului, HotNews.ro va initia un sondaj pentru ca cititorii sa aleaga cea mai frumoasa constructie


Citeste mai multe despre   











VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
20153 vizualizari
  • -15 (35 voturi)    
    fain (Luni, 18 aprilie 2011, 21:10)

    Stoned [utilizator]

    extraordinar.
    • -10 (22 voturi)    
      foarte frumos (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:46)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Stoned

      intr-adevar, complexul este exceptional!

      felicitari HN pentru initiativa! dupa cum se vede si din comentariile de mai jos, marele public nu stie deosebi frumosul de urât (ceea ce e înca o dovada ca scoala româneasca e departe de a fi performanta fie si numai din perspectiva informatiei transmise, dar asta e o alta poveste).

      chiar daca o serie de astfel de articole nu ii vor putea educa pe cei cu gusturile deja (de)formate, cel putin le vor pune sub ochi si altceva decât ceea ce cunosc.
      • -6 (10 voturi)    
        corectare cu scuzele de rigoare (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:24)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        acordul se face cu "serie", nu cu "articole", deci se va citi "o serie de astfel de articole nu ii VA putea educa...".
    • +13 (19 voturi)    
      deloc (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:22)

      BORAT [anonim] i-a raspuns lui Stoned

      nu e 'fain' deloc
      e kitsch, e la fel de banal ca restul blocurilor nimic special doar niste tabla colorata cusuta cu sarma pe fatada...
      unde e maretia in aceasta arhitectura originala

      si beneficiarul nu a avut interese specualtive...de ce reclama atunci si de ce gandirea la oameni de afaceri?

      full of #$%^
      • -3 (15 voturi)    
        diletantism (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:22)

        cetatean [anonim] i-a raspuns lui BORAT

        banuiesc ca nu are sens sa te intrebe cineva ce e kitsch-ul si cu atat mai putin macar 2 arhitecti ce au luat premiu Pritzker pe arhitectura in ultimii 10 ani...

        asta ca sa vorbim de arhitectura cu cine stie abc-ul ei real cand se vorbeste de kitsch...

        Intamplarea e ca le-am vazut real si arata superb, ce zici de tabla ca e "cusuta cu sarma" e o mega gogomanie!...
        comenteaza pe iri si pe moni mai bine in click!...
        esti nativ acolo!..
        • +2 (4 voturi)    
          Problema nu e arhitectura desi... (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:10)

          Sting [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

          Cand se gandeste un proiect arhitectural trebuie tinut cont si de amplasament. Din punctul meu de vedere cladirile, desi aspectuoase arhitectonic, poate si gandite cine stie?, imi trezesc imaginea unei nuci potrivite in perete.

          Este total inadecvata pozitionarea lor intr-o zona naturala fara sa le incadreze armonios in acea zona. E doar o miscare de PR acest articol. Rusine celui, sau celei care l-a scris.
  • +8 (12 voturi)    
    hehe (Luni, 18 aprilie 2011, 21:55)

    ion [anonim]

    nu mai sunt fraieri ?
  • +24 (36 voturi)    
    Hmmm (Luni, 18 aprilie 2011, 21:58)

    Pop [anonim]

    Mi se pare urat...
    • -7 (19 voturi)    
      Da' ce inseamna la tine bloc frumos, Popule ? (Marţi, 19 aprilie 2011, 7:07)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui Pop

      Da si tu un link la o poza de pe net cu in bloc frumos.

      Hai, baga un Goagle si da cu copy-paste aici mai jos
      • +10 (22 voturi)    
        Jenant (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:36)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Hadrian

        Eu cand am vazut poza am crezut ca este pusa ca exemplu de "asa nu". Mie nu-mi plac blocurile acestea acoperite cu tabla vopsita.

        @Hadrian: Nu inteleg ce vrei sa rezolvi daca primesti linkuri la poze cu blocuri interesante dpdv arhitectural. Problema este ca autorul articolului nu-si sustine afirmatiile, ci da doar niste citate din interviewurile cu arhitectul si constructorul ansamblului. Daca aducea ceva argumente de ce i se pare interesant, puteam sa discutam pe marginea lor, ca deh, gusturile sunt gusturi nu trebuie sa le avem toti la fel. Dar asa cum a fost scris miroase a publicitate.
        • +3 (5 voturi)    
          ce e jenant? (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:50)

          cetatean [anonim] i-a raspuns lui Ion

          e jenant ca vorbesti de arhitectura si nu stii ce ar fi un posibil "asa nu"...
          ma intreb ce-ar fi un "asa da"?...
          reabilitarile termice la blocuri ale lui ontanu sau chiliman?...
          koolhaas, herzog&demeuron, nouvel, mvrdv, coop himmelblau, etc sunt repere mondiale actuale ca arhitecti...
          mai uitat-te si pe la ei, poate o sa ai o revelatie in ipostaza ta de diletant...
          • -3 (3 voturi)    
            Expertul sunt eu (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:22)

            if0014 [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

            Dar nu in arhitectura. Si nici nu trebuie sa fii expert in arhitectura ca sa recunosti un kkt cand il vezi.

            Asta e interesant, ca pana si ultimul diletant e capabil sa vada tona de prost gust de pe malul marii.
      • 0 (6 voturi)    
        zi de unde vrei sa fie blocul (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:20)

        warchild [anonim] i-a raspuns lui Hadrian

        numeste o tara si un oras sau daca vrei hai sa luam chiar din bucuresti - esti liber sa alegi un cartier eu iti dau o adresa la care sa te duci si sa vezi un bloc frumos! mai mult daca vrei te las sa alegi si perioada in care sa fi fonst costruit ca sa iti poti inchipui ca nu gasesti nimic frumos in bucuresti construit in perioada comunista - dar din pacate pentru tine sunt multe strazi pe care nu le-ai batutu cu piciorul.

        blocurile lui "K" cuibus sunt urate si adela nu a facut mare treaba cu mizeriile astea.
        • +3 (3 voturi)    
          zi cum te-ai dus la net (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:55)

          artizan [utilizator] i-a raspuns lui warchild

          e greu sa faci cultura la botul calului cu oameni care nu stiu de stiluri si perioadele lor reprezentative in arhitectura contemporana si deci si in perioada comunista...
          pentru profesionisti nu e un secret ca arhitectura romaneasca de la inceputul anilor '60 (balta alba, sala palatului, mamaia, eforie nord, etc) prin arhitecti ca: Lazarescu, Damian, Filipeanu, etc au dat proiecte de referinta in contextul mondial al zilei.
          dar asta stii daca cunosti cu adevarat fenomenul...

          cine vrea sa ia pulsul la o barfa pe net, e cel mult ca la poarta gardului pe bancutza, comenteaza pe toti si toate care trec pe net chiar daca totul e dintr-o alta dimensiune pentru ei...
      • +1 (3 voturi)    
        nu e vorba de gust (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:46)

        Baltazar [anonim] i-a raspuns lui Hadrian

        Aici nu discutam ceea ce-i place lui X sau Y, discutam de blocurile din imagine. Sunt atit de urite incit pot concura la cele mai urite blocuri din lume. Locul lor ar fi in Ferentari.
        Am vacut ca ai postat mai multe mesaje ca vrei sa vezi alte blocuri. Si tu ai google si il poti folosi, nu?
        Nu zic sa compari cu cele din Dubai, insa uite citeva cladiri banale, care nu trebuie sa fie abstracte, nu?
        http://lauderdalecondos.net/

        http://www.chriscronje.com/58/

        http://www.flickr.com/photos/pmnagel/3969485611/

        http://www.statemaster.com/encyclopedia/Image:Naspers-Building%2C-Cape-Town.jpg

        http://static2.bigstockphoto.com/thumbs/2/2/1/large2/12283349.jpg
        Cum am mai spus, cladiri obisnuite, care nu sint iesite din comun, si totusi arata mai bine.
    • +10 (20 voturi)    
      - (Marţi, 19 aprilie 2011, 8:54)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Pop

      foarte urat! dar are dreptate intr-o singura privinta: ilustreaza perfect talentul arhitectilor romani :)))
  • +32 (48 voturi)    
    glumiti, nu? (Luni, 18 aprilie 2011, 22:33)

    pehash [anonim]

    presupun ca dezvoltatorul a platit bine articolul asta, altfel nu-mi pot imagina cum puteti pune betoanele alea vopsite la categoria arhitectura de calitate. singura diferenta intre ele si blocurile ceausiste din bucuresti este ca pe astea cineva le-a vopsit ca pe fustele unei tiganci.
    • +13 (27 voturi)    
      blocuri (Marţi, 19 aprilie 2011, 1:24)

      alessia [anonim] i-a raspuns lui pehash

      Ai dreptate, pehash. Asa uratenii cu greu gaseai si pe vremea impuscatului. Oribil.
      • +16 (22 voturi)    
        HIDOS (Marţi, 19 aprilie 2011, 8:58)

        Ana [anonim] i-a raspuns lui alessia

        Am ramas muta de asa o hidosenie!!!!!!!!
        Esti sigur HotNews ca vrei sa mai faci si un sondaj????
        Mai fratilor, puneti mana pe o carte de Istoria Artei!!!! Nu-i asa scumpa!!
  • -8 (32 voturi)    
    De apreciat! (Luni, 18 aprilie 2011, 22:39)

    Arh [anonim]

    Ma bucur pentru initiativa de a prezenta si obiectele frumoase de arhitectura contemporana. Sunt rarissime, insa exista si merita cunoscute.
  • +23 (39 voturi)    
    wow!!! (Luni, 18 aprilie 2011, 22:48)

    Alecu [anonim]

    Nu am crezut ca pot exista blocuri mai urite decit blocurile gri comuniste. Iata ca m-am inselat, vad in poze blocuri ce reprezinta o adunatura de tziganie, mizerie, prost-gust, si mahala. Ce mai lipseste din poza? Ceva mai multa mizerie pe tzarm, o haita de caini, citiva tziganushi, si ar incheia tabloul Romaniei de azi.
    • -10 (20 voturi)    
      Ia zi coane Alecule ce intelegi tu prin ploc fain (Marţi, 19 aprilie 2011, 7:06)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui Alecu

      Da tu un sarch pe Goagle si posteaza mata aici o poza cu un bloc de iti place mata.

      Ca din cuvintele tale nu pot sa inteleg nimic din ce inseamna blocul visurilor tale.

      Faci un efort te rog ? Ca sa intelegem viziunea ta arhitecturala
      • +8 (18 voturi)    
        Realitate (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:09)

        Gandalf the White [utilizator] i-a raspuns lui Hadrian

        Mai Hadrianus, nu te mai oftica ca nu are priza la public tzigania pe care o numesti cartier rezidential. Asta e! Aia care te platesc sa ridici entuziasmul cititorilor pe forum, trebuie sa inteleaga realitatea...deh, cam scumpa inteleg..20 mil de euroi. :))
        • +3 (5 voturi)    
          vorbesti ca din carti (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:34)

          artizan [utilizator] i-a raspuns lui Gandalf the White

          totul pute gandalf...
          toate sunt smenuri in tara asta...saracu de tine cum de rezisti printre toate astea?...
          zici ca esti expert pe treaba asta cu atetectura, cu tzigania, misto alea, alea...baiat de baiat gandalf!
          conspiratiile ne doboara!...vom muri pana la urma ca niste viermi!...ce ne facem?...
  • +14 (26 voturi)    
    Blocurile diavolului (Luni, 18 aprilie 2011, 22:55)

    stefan [anonim]

    Dezvoltatorul este un apropiat al lui Mazare, s/ar putea ca blocurile sa fie chiar ale lui Mazare.Acesti sicilieni ai Romaniei vor sa ne ia ochii cu designul, au capatat stil nu mai schilodesc secretare in Delta Dunarii.Banditii ne fac educatie estetica, deci se schimba ceva si la Constanta.
    • +2 (18 voturi)    
      credeam ca articolul se vrea ironic (Marţi, 19 aprilie 2011, 8:45)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Interesant mai e si altceva: cei care au comentat ca blocurile sunt urate (nu trebuie sa fii un mare expert, se vede cu ochiul liber) au primit in general plusuri si cateva minusuri; comentariul cu "blocurile sunt probabil ale lui Mazare" (si ne iau ochii cu designul) are 9 plusuri la momentul asta. Probabil pe principiul "noi votam, nu gandim".

      Revenind la oile noastre. Poate Hotnews si-a propus sa faca un top exhaustiv al ansamblurilor rezidentiale din tara, si au inceput cu cel mai urat in viziunea lor. Desi, pentru cunoscatori, exista in Bucuresti pe Splaiul Independentei, cum mergi de la Semanatoarea spre Grozavesti, pe partea dreapta (nu in garla :)), ceva cu adevarat oribil. Combinatia de culori de pe blocurile astea aduce a impresionism fata de minunea de care spun eu.

      Si da, sunt sigur ca exista si cladiri frumoase construite dupa "revolutie". Care nu arata ca fatadele lui Vanghelie.
  • +11 (25 voturi)    
    gandite de un copil de 5ani (Luni, 18 aprilie 2011, 23:43)

    dan [anonim]

    Arata ca dracu!
  • -14 (24 voturi)    
    Mie mi se pare interesant (Marţi, 19 aprilie 2011, 0:56)

    Anonim [anonim]

    Problema e ca noi romanii avem talentul asta de a comenta orice. Daca acest tip de blocuri ar fi aparut in barcelona(unde se afla sagrada familia,o catedrala total diferita fata de toate celelalte,unde arcul de triumf e rosu si parculetul central impanzit de toate culorile) am fi spus woow ce tare. Dc nu putem spune chestia asta daca sunt in constanta? Plus ca aceste cladiri se afla intr-un cartier rezidential si nu aruncate asa aiurea intr-un peisaj gri specific ceausestilor unde nicicum nu si-ar gasi locul. Sunt curios ce alte cladiri vor aparea mai departe
    • -1 (15 voturi)    
      O mica observatie (Marţi, 19 aprilie 2011, 8:51)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Totusi blocurile nu au aparut in Barcelona, ci in Constanta (locul acela dragut de unde sunt L.A., Costi Ionita s.a.m.d.)
      Insa cand vor aparea langa Sagrada Familia (ca loc mai potrivit nu exista pe lumea asta), mergem impreuna sa spunem "woow ce tare". Ok?
      • -4 (12 voturi)    
        e foarte bine ca au aparut in Constanta (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:50)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui if0014

        pentru ca orasul acesta chiar duce lipsa de cladiri frumoase. sper ca pe viitor astfel de cladiri inovatoare sa fie cât mai numeroase in toate orasele noastre înecate de kitsch, încremenite în banal si înglodate în urât.
    • -2 (16 voturi)    
      nu fi atât de sigur (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:16)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      am întâlnit si români care mi-au spus "ce urâta e sagrada familia" sau "ce urâte sunt haga si rotterdam".

      imensa majoritate a românilor nu pot recunoaste frumosul pentru ca in scoala noastra nu se face educatie estetica - ora de desen era buna doar pentru a mari media generala a elevului (având acelasi rol ca ora de lucru manual), ora de muzica era buna pentru a invata imnul sau câteva cântece patriotice sau colinde sau pentru a-i relaxa pe elevi, iar materiile "româna" si "filozofie" au fost si sunt cel mai adesea materiile alea la care inveti pagini intregi pe de rost.

      la noi, elevul îsi formeaza gustul estetic nu la scoala, ci în familie si între prieteni iar majoritatea familiilor (care in urma cu doar doua generatii erau rurale in proportie de peste 70% si nu stiau mai nimic despre cum arata lumea la o distanta mai mare de 20 km de propria ograda) stiu la fel de mult despre frumos cât stiu si despre fizica cuantica.

      în vest e altfel - copilului i se face educatie estetica inca din gradinita astfel incât la maturitate, chiar daca nu poate intelege frumosul, cel putin il recunoaste.
  • -7 (19 voturi)    
    Intereaant (Marţi, 19 aprilie 2011, 0:58)

    Eu [anonim]

    E cv nou pt ce e obisnuit ochiul nostru sa vada:p
  • +5 (15 voturi)    
    parere (Marţi, 19 aprilie 2011, 1:15)

    florinelul [utilizator]

    latura colorata nu arata rau in proiect, dar in varianta din ciment si caramida sunt convins ca n-o sa fie chiar asa. plus ca restul fatadelor sunt cam monotone pt titlul asta pompos de "topul arhitecturii". nu au nimic diferit de un bloc clasic ceausist (proaspat construit) si, iarasi, in varianta pusa in practica va da aceeasi impresie.
  • -6 (22 voturi)    
    Mie imi place (Marţi, 19 aprilie 2011, 2:04)

    Andrei [anonim]

    Nu as vrea ca toate blocurile sa arate asa, dar imi place sa vad cladiri cu o arhitectura, sa zicem, iesita din comun.
    Daca mergeti in Rotterdam, o sa vedeti tot felul de cladiri (de ex: "cube house", biblioteca, etc) care pot parea multora urate, dar care dau personalitate orasului.
  • +16 (20 voturi)    
    blocurile (Marţi, 19 aprilie 2011, 4:06)

    xy [anonim]

    in sine arata foarte bine, dar de ce era nevoie sa infiga niste turnuri colorate ultramoderne de 12 etaje la cativa metri de un tarm fragil si cu aspect salbatic? oare nu invata arhitectii ca niste constructii nu trebuie sa concureze peisajul natural si sa i se opuna cu ostentatie, ci sa se integreze in el? puteau sa faca acolo niste constructii originale fara sa ridice turnuri care tipa la peisaj si ies in evidenta ca niste cai breji.
    oricum, bravo Hotnews pentru initiativa, sa vedem si episoadele urmatoare!
  • +2 (22 voturi)    
    ne place sa ne plangem (Marţi, 19 aprilie 2011, 5:30)

    David [anonim]

    E adevarat ca pentru fiecare conceptul de "frumos" este diferit, insa de fiecare data cand e sa ne dam cu parerea vad ca lumea sare sa-l linseze pe cel ce incearca sa faca "ceva". In orice domeniu. Daca omul face o investitie inseamna ca e "interesat" sau ca "umbla dupa bani" (de parca asta ar fi un pacat capital si restul lumii este de o filantropie extraordinara).

    De asemenea nu vad ce legatura are obiectul in sine (imaginea, volumul) cu presupusul investitor. Daca ii fac un palat lui Obama e "genial" dar daca ii fac acelasi palat lui Bush este "o porcarie". (???)

    Revenind la subiect recunosc ca nu ma incanta prea tare imaginea. Am vazut proiecte si mai bune ale D-lui Kuibus, aici ma deranjeaza cel mai tare cele 3 fatade albe.
    Nici fotografiile nu sunt cele mai reusite. Prima poza, contra-lumina, ar face sa arate ca dracu orice cladire, transformand orice alb in gri (aparatele foto compenseaza luminozitatea cerului "inchizand" luminozitatea obiectului fotografiat).
    De asemenea nu sunt prezentate nici imaginile din faza de concept (ca sa vedem ce a vrut arhitectul, si ce a iesit in final), nici imagini cu ansamblul, cu amenajarea la nivelul pietonului, nici fotografii cu detalii.

    In afara de asta un proiect la asa o scara pune multe probleme de economie a materialelor, organizare a structurii, ceea ce aduce o oarecare uniformizare a cladirilor in cadrul unui ansamblu.

    Concluzie personala: nu ma incanta volumul, desi nici nu imi displace (nu pot sa imi dau seama de culori din cauta fotografiilor). Ca ansamblu rezidential este decent.

    Astept urmatorul articol.

    PS: pentru cei ce sunt "agresati" de orice este nou intrati pe www.archdaily.com sa vedeti ce se construieste in lume. Sunt si proiecte foarte bune, si proiecte mai modeste, asta ca sa comparati proiectele pe care le vor posta cei de la HotNews.

    Apropo, va multumesc pentru initiativa.
    • +4 (12 voturi)    
      Acuma, recunoaste si tu... (Marţi, 19 aprilie 2011, 8:54)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui David

      prostul gust nu e inventie romaneasca. Kitsch nici macar nu e un cuvant romanesc.

      Da, ai dreptate, chiar nu conteaza ca sunt ale lui Mazare sau ale lui Mircea Basescu. Sau ale oricui altcuiva. Frumoase nu sant, si se potrivesc cu peisajul ca nuca si peretele. Asteptam urmatoarele episoade.
      • +11 (15 voturi)    
        just (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:36)

        David [anonim] i-a raspuns lui if0014

        Prostul gust nu e numai al nostru. Si, de fapt ce e la unii prost gust la altii e arta. E mult de comentat pe chestia asta.
        Kitsch nu e, pentru ca nu e plin de ingerasi aurii, coloane, aur si crom peste tot, si alte nebunii post-moderniste.
        E mai ok decat altele, dar, intr-adevar nu o capodopera.

        Initiativa HotNews e laudabila, doar ca la organizare mi se pare putin grabit totul. Nu trebuia numit "Top", ci poate "O trecere in revista" sau ceva de genul. Asa oamenii or sa creada ca astea sunt cele mai bune blocuri din Romania. Nu as fi prezentat prima oara un bloc - romanii au o aversiune fata de blocuri. Poate o casuta individuala, un magazin, o reabilitare/renovare (ca sa vada ca nu doar se demoleaza).

        Repet: gusturile variaza. Ce s-a prezentat s epoate si mai bine, dar si mai rau.
  • +10 (18 voturi)    
    Astept sa vina un L la blocul din dreapta... (Marţi, 19 aprilie 2011, 5:36)

    baudolino [anonim]

    ...si inchid doua linii la Tetris.
  • -4 (10 voturi)    
    top arhitectura (Marţi, 19 aprilie 2011, 7:39)

    raul [anonim]

    Hai sa fim seriosi .....e ceva diferit ....dar sa incadrezi "Tetrisul" (vb cuiva de mai sus) in Topul arhitecturii contemporane , mi se pare jenant
  • 0 (8 voturi)    
    Calitate (Marţi, 19 aprilie 2011, 7:42)

    taranu arhitect [anonim]

    Blocurile colorate parca sunt compuse din baraci suprapuse.
    Poate in realitate se vad mai bine, ca in poze arata rau de tot.
    Nu mi se pare nimic spectaculos sau de bun gust in fotografiile atasate.
    Doar PUBLICITATE
  • -2 (10 voturi)    
    Diferit (Marţi, 19 aprilie 2011, 8:18)

    Arh [anonim]

    Pentru cine nu a vazut blocurile decat in aceste poze: nu sunt tencuite, ci placate cu placaj metalic ondulat. (Vaaaaaiii!!! Nu au tencuiala??? groaznic! Cum sa nu aiba tencuiala? O constructie trebuie sa aiba tencuiala acolo unde nu e sticla!!!).

    In fine, am mai zis eu odata de Picasso. Multi vad, putini inteleg. Sunt un critic acerb al arhitecturii post-decembriste care apare la tot pasul, insa iti trebuie ceva mai multe cunostinte ca sa poti aprecia si altceva decat obisnuinta zilnica, in acest domeniu.
    • +5 (7 voturi)    
      ba da (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:19)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Arh

      am vazut si alte poze, inclusiv clipul video de pe site-ul Spectrum. acolo e si mai clar cat de atractiva e conceptia cu placaj metalic si cat de original sunt facute. dar e mai clar si cat de prost sunt plasate pe peticul de nisip de langa apa, sfidand inutil toata logica peisajului.
      • 0 (0 voturi)    
        continuare... (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:52)

        arh [anonim] i-a raspuns lui xy

        ce facem ca la sud de acestea , in imediata apropiere , vor aparea patru turnuri 2s+p+14e,
        prin fin.co.ge.ro. , au hclm luata in ultimele luni!
  • +6 (12 voturi)    
    Ati gresit titlul (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:00)

    blend-a-merde [anonim]

    Cred ca ati vrut sa scrieti "Stopul arhitecturii" nu Topul arhitecturii
  • +5 (13 voturi)    
    Plange (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:04)

    Ana [anonim]

    Plange pamantul si marea sub greutatea monstrilor de beton!!! Oleaca de culoare aruncata acolo pe cateva balcoane si, gata: MAREA ARTA! Cutii de beton pe 12 etaje...Oameni chinuiti sa stea in ele rupti de mama natura si de firesc? Asta-i luxul? O fi! Dar oare de ce in tarile occidentale vedem alte case pe malul marii? Aia n-or sti sa traiasca asa "luxos" probabil...
    Doamne, ce mi-as dori o casuta cu 2 camere, mici, cu un petec de pamant in prag...undeva pe malul altei mari!
    • +11 (11 voturi)    
      toti ne-am dori :) (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:45)

      David [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Asa e, toti ne-am dori un loc al nostru, departe, in natura. Probabil ca unii din noi vor reusi sa isi implineasca visul asta. Si vilele pe malul marii sunt intr-adevar un maxim al luxului, deoarece nu multi isi pot permite terenul, proiectarea si construirea unei asemenea vile.

      Sunt de acord ca ar fi aratat mult mai bine o casuta in locul ansamblului rezidential, doar ca lumea peste tot se invarte in jurul investitiilor. Un dezvoltator (oricine ar fi el, oricat de cumsecade ar fi) nu ar risca falimentul de dragul unei idei romantice. Pretul unor vile de lux in locul respectiv ar fi fost prohibitiv pana si pentru "mai marii pamantului" romanesc si deci investitia nu ar fi avut sens.

      Pe de alta parte nimeni nu obliga pe nimeni sa stea acolo. Poate cuiva ii place si va cumpara, nu ai de unde sa stii.

      "Vina" (daca e sa o numim asa) aparitiei unor constructii asa inalte in mijlocul campului (cum apare in poze) este si a celor ce dau avizele si autorizatiile.
      • +2 (6 voturi)    
        dezvoltatorii si banii lor (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:07)

        Ana [anonim] i-a raspuns lui David

        Ma indoiesc sincer ca-s ieftine! Si de ce sa imbogatim dezvoltatorii??? Ca sa traim in cutii...poate ceva mai ieftine...Dar macar le-au vopsit strident ca sa ne ia fata! Ieftina cred c-a fost si vopseaua!
        David, nici pe departe nu mi-am imaginat "vile de lux" la pret prohibitiv!
        Educatia si studiile mele imi spun sigur un lucru: aceste creatii ale dezvoltatorilor vor ramane in istorie ca niste hidosenii nedorite de nimeni!
        • +1 (3 voturi)    
          economia de piata (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:57)

          David [anonim] i-a raspuns lui Ana

          Nu trebuie sa imbogatim (-testi) pe nimeni. Ei construiesc iar lumea daca vrea cumpara. Nimeni nu e obligat sa traiasca acolo.

          Din ce scrie in articol s-au vrut apartamente de lux. Ma rog... si luxul asta e relativ.

          Problema e ca intotdeauna va fi o mare presiune financiara pe ceea ce se construieste. Si cu cat se construieste mai putin cu atat creste pretul obiectului finit. De aceea se tinde sa se construiasca CAT MAI MULT. Nu zic ca e bine. De multe ori acest comportament distruge. Dar asa se intampla. Dca va fi cum zici tu si nimeni nu va cumpara aceste apartamente, atunci poate ca vor intelege si dezvoltatorii ca piata cere altceva.

          In orice e nevoie de dialog.
          • 0 (4 voturi)    
            Dialog... (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:12)

            Ana [anonim] i-a raspuns lui David

            Ce dialog? O "intrebat" marea si nisipul daca "vrea" s-o striveasca cu betonul? O "intrebat" cerul daca suporta culorile stridenta? Pe NATURA o intreaba cineva? Uitam tot timpul de ea...
            • +3 (5 voturi)    
              ... (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:04)

              David [anonim] i-a raspuns lui Ana

              Aste e din din ciclul:

              "SAVE THE PLANET! KILL YOURSELF!"
  • +3 (9 voturi)    
    slabutz (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:20)

    peacemaker [anonim]

    Dezastru domnule Mario Kuibus.
    E o intentie de ceva dar nu prea a iesit, din pacate.
    Daca asta e una din elitele arhitecturii la ce sa ne mai asteptam?!
    Initial am crezut ca e vorba de o interventie pe un ansamblu existent in incercarea de a mai repara ceva.
    Din pacate si la capitolul arhitectura suntem destul de slabi.
  • +5 (7 voturi)    
    Citez din clasici... (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:28)

    Kata [anonim]

    "Arhitectura este imaginea tridimensionala a gradului de civilizatie a unui popor". Acestea fiind spuse, nu ne ramane decat sa ne uitam in jurul nostru.... Astia suntem, indiferent de ce cred unii....
  • +3 (11 voturi)    
    Woow... (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:29)

    indecent [anonim]

    ce uratenie! Se potrivesc in peisaj ca nuca in perete.
    Arata ca niste blocuri simple, ceausiste pe care au facut graffiti aurolacii din metrourile bucurestene.Sincer nu stiu ce oameni cu bani ar sta acolo ca la preturile practicate la noi cred ca iti cumperi in Florida apartament.
  • +2 (8 voturi)    
    arhitectura? (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:01)

    nim [anonim]

    Putina culoare (in cazul asta aberant de multa) si asimetrie nu inseamna arhitectura, cu atat mai putin arhitectura de geniu. Sun curios cum vor arata peste 30 de ani, pafuite si decolorate de soare. Cu nimic mai presus decat blocurile lui Ceausescu.

    Pentru cei care sunt extaziati de nulitatile prezentate mai sus iata un link cu arhitectura reprezentativa a anilor 70. Faceti si voi o comparatie.

    http://www.eightyonedesign.co.uk/vintage-and-retro-70s-designed-architecture/
    • +1 (5 voturi)    
      prafuite (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:15)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui nim

      30 ani sa asteptam? noooo...pe la toamna nu va mai arata asa stridenta culoarea. La cum bate soarele si vantul acolo...si la cat de tare s-o incinge betonul!
  • +1 (7 voturi)    
    Despre aceste cladiri (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:02)

    Lucifer [anonim]

    Din punctul meu de vedere, chiar nu sunt frumoase blocurile acelea. Cred ca articolul e doar reclama, nici macar mascata. Credeti-ma ca vad frecvent aceste blocuri. Cum zicea cineva mai sus: se potrivesc in peisaj ca nuca in perete.
  • +1 (5 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:04)

    gabi [anonim]

    Nu ma pronunt asupra aspectului, vad ca sunt aici destui specialisti. Volumele sunt ok. As avea insa 2 intrebari: 1. Legata de fundatie, nu am idee cam ce betoane au putut sa puna avand in vedere apropierea mare de plaja, S-au prevazut cresteri - probabile - sau nu ale nivelului marii ? Si a doua ar fi legata de conditiile meteo, din cand in cand - mai precis iarna se starnesc vantoase teribile si as dori sa stiu cum e la etajul 12 avand in vedere ca sunt cele mai inalte cladiri din zona.
    • +1 (1 vot)    
      legata de fundatie (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:17)

      structura [anonim] i-a raspuns lui gabi

      fiecare din cele cinci blocuri are doua subsoluri cu destinatia de parcare , fundatii de adancime formate din cate 42 piloti cu diametrul de 110 cm incastrati in stratul de calcar , legati cu radier cu grosimea de 1,50 metri ; cota superioara a radierului se afla la cca. 6 metri peste nivelul marii ; intre blocuri sunt corpuri de legatura subterane cu doua subsoluri - parcare ;subsolul 1 permite parcare suprapusa pt. doua auto ; acces in parcare-printr-un corp de legatura subteran situat in spatele blocurilor prevazut cu piscina interioara , etc. ; pentru vantoasele de la etajul 12 - au fost luate in considerare + un sfat - nu iesi pe balcon cand bate nordul in ianuarie - in rest ...se vinde imaginea , care este unica ! sunt destule persoane care ar cumpara rasaritul de soare in fiecare dimineata !
  • +3 (7 voturi)    
    tot mazare si aici (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:04)

    anonim [anonim]

    alta investite a firmelor lui mazare..........
  • +2 (8 voturi)    
    design (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:11)

    Gandalf the White [utilizator]

    Arata ca o fortareatza demna de perioada post apocaliptica. Sa nu jignim pe adevaratii arhitecti-art.
  • +3 (5 voturi)    
    comparatie (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:14)

    ex [anonim]

    Mda, mai cautati . Exista exemple mai bune decat asta, multe din ele premiate la http://www.anuala.ro/
    O precizare importanta: constructia este in categoria locuintelor sociale si trebuie evaluata ca atare, asta insemana costuri mici. Nu poate fi comparata cu ansamblurile de lux ,gen http://www.imobiliarasrl.ro/apartamente_vacanta_neptun_private_suites.html.
    Lipsesc imaginile interioare !
  • +7 (7 voturi)    
    cerere si oferta (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:15)

    Marcu Georgian - Green Angels [anonim]

    Din pacate cererea pentru apartamente altfel nu a fost foarte mare pana acum. Atata timp cat cumparatorii au achizitionat orice/oricum/oricand dezvoltatorii nu s-au obosit sa construiasca altceva - cu mici exceptii desigur.
    Pe de alata parte astfel de proiecte se adreseaza unei nise destul de reduse de clienti si atunci risti sa stai in piata ceva timp cu proiectul pentru ca nu este inteles de potentialul cumparator
    Proiecte de calitate sunt cateva. Pe langa cele participante in Anuala de la Timisoara sau Bienala de la Bucuresti 2010 anul acesta avem 6 nominalizate la premiile Mies van der Rohe
    As pune un link cu turul virtual al unui astfel de proiect dar nu vreau sa fie considerat reclama :)
    In 1 an decand ma ocup de un astfel de proiect am auzit tot felul de obiectii, de la: putem astupa gaura aia ? - "gaura" fiind un gol pe dining care dadea tot efectul apartamentului; pana la "da de ce domnule nu l-ati facut drept ca ati pierdut o gramada de spatiu util" - referindu--se la faptul ca volumetria fatadei este cumva atipica
    • +4 (4 voturi)    
      been there, done that :) (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:12)

      David [anonim] i-a raspuns lui Marcu Georgian - Green Angels

      Am fost intr-o situatie similara in toamna 2009 cand am facut cateva luni de practica la o firma din Bucuresti. Dezvoltatorul ceruse initial cateva sute de apartamente de lux (un numar imens oricum) pe care s-a hotarat sa le schimbe subit in apartamente ieftine ca tot veni criza.

      A fost o munca titanica ( a intregii echipe) sa repartitioneze volumul pastrand vechea structura pentru a satisface cererile dezvoltatorului de 1000 de apartamente ieftine. El le voia atat de ieftine incat cerea camere de 5-6 m2. A fost nevoie de multa munca de lamurire cu normativele in fata ca sa le explicam de ce nu putem baga mai multe apartamente acolo.

      In concluzie volumul a devenit mai "gras", mai putin atragator, si pana am inceput eu diploma am inteles ca dezvoltatorul se razgandise IAR.

      Presiunea din partea investitorilor este enorma, mai ales cand esti responsabil de angajatii tai, de familie, etc, nu pot sa-i trimiti la plimbare pe clienti ca esti tu mare sfant in arhitectura si nu faci decat opere arhitectonice.

      Asta nu scuza proiectele slabe, ci doar incerc sa arat ca nu e asa de usor sa faci "arta".
      • +3 (3 voturi)    
        usor nu e nimic in viata (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:22)

        Marcu Georgian - Green Angels [anonim] i-a raspuns lui David

        Sunt si astfel de beneficiari.
        trebuie sa ai coloana vertebrala si sa ii spui NU.
        Gandeste-te ce ar fi insemnat pentru tine ca si arhitect sa il lasi sa faca o camera de 6mp - ai fi fost distrus pe viata. Ai fi luat niste bani pe moment dar dupa cine ar mai fi lucrat cu tine?
        Eu nu zic ca trebuie sa faci arta zic doar ca poti sa faci diferenta fata de ceilalti (in sensul pozitiv :)) )
      • +3 (3 voturi)    
        Lux (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:31)

        George - Green Angels [anonim] i-a raspuns lui David

        aaa si mai e o chestie. Mie (poate sunt eu mai dobitoc) m-i se pare o contradictie in termeni proiect cu cateva sute de apartamente de lux.
        Bucurestiul nu e Hong Kong !
        • +3 (3 voturi)    
          lux v2.0 (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:04)

          David [anonim] i-a raspuns lui George - Green Angels

          Stiu ce zici. E o mare contradictie. Sa vezi contradictie in China cand dezvoltatorii vor case insiruite de lux. Sau alte porcarii. Stil "eruopean" sau stil "modern".

          Primul gand cand primesti de facut o porcarie primul gand e sa incerci sa multumesti si capra si varza si sa scoti ceva ca mai bun din cererile clientului. Daca ai proiecte garla iti poti permite sa-l trimiti pe unu la plimbare (desi asta este o reclama foarte proasta pentru un birou de arhitectura). Daca nu ai... ori mori de foame, ori stangi din dinti.

          La un birou unde am lucrat seful a facut infarct si a murit ( la putin timp dupa ce am plecat din firma) dupa o intalnire cu cei de la primarie.

          Toti visam sa fim sefi si sa avem firma noastra dar sa ne ajute D-zeu cand ajungem acolo sa ramanem intregi la cap si la corp.
  • +4 (10 voturi)    
    Ce top? (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:16)

    Arhitect [anonim]

    Pe langa hidosenia blocurilor astora, ma distreaza articolul inept. Chiar din prima fraza ne intreaba daca ne-am saturat de culorile care "ne screpezesc dintii", dupa care ne prezinta aberatiile astea in taspe culori.
    In toate tarile civilizate arhitectura pe malul unei ape, ca e ea lac, mare, ocean, este speciala. Ai ocazia sa faci o lucrare mare intr-un locatie ca asta si tu faci niste cutii de chibrituri inchise cu tabla cutata ca la halele de productie? Dupa ca au o forma care contrazic total forma terenului, mai sunt vopsite si in culori tembele. Asta e topul rusinii arhitecturii romanesti!
    • +2 (6 voturi)    
      Bine zis! (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:27)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui Arhitect

      Bine ai zis!!!!
  • +1 (7 voturi)    
    case destepte nu blocuri tampite (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:27)

    adrianeke [utilizator]

    ca sa nu va mai certati atat va dau un link a ceea ce inseamna Five Holding si cine a luat banii si cum arata zona inainte de a construi...

    cat despre "design" ma iertati, dar a fi arhitect de blocuri sincer pe vremea lui ceausescu nu existau decat asa ceva. se faceau blocuri , in care oamenii erau bagati...

    am intalnit cu ceva vreme in urma un fost detinut politic, arhitect si el, care statea intr-o casa pe Doctor Lemnea . am fost sa il colindam si ne-a retinut la el cat sa ne serveasca cu ceva, si l-am intrebat de ce pe vremea lui nu a putut proiecta si mi-a zis ca el nu poate sa proiecteze cavouri pt oameni si ca el atata vreme cat locuieste intr-o casa nu concepe ca alti oameni sa locuiasca in bloc care pt el era o injosire d.p.d.v deontologi, uman cum vreti voi

    pt meseria asta mai trebuie sa ai si bun simt sa proiectezi

    si sunt multe alte detalii care tre studiate nu numai culorile cu care vopsesti fatadele ci si lumina
    pai numai de la lumina daca pleci realizezi un intreg concept . lumina de aici nu e la fel cu cea din barcelona si nici cu cea din tokyo si nici cu cea din new york....
    • -1 (3 voturi)    
      cata ipocrizie (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:01)

      oli79 [utilizator] i-a raspuns lui adrianeke

      Si noi astia mai de rand, care nu ne permitem case pe Doctor Lemnea, unde ar trebui sa locuim?
      Multi mari arhitecti au avut "nesimtirea" sa proiecteze si astfel de locuinte -vezi Corbusier http://www.dailytonic.com/interior-of-appartment-50-in-unite-dhabitation-de-marseille-by-ronan-erwan-bouroullec-fr/. De ce? Pentru a raspunde necesitatilor ...
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:10)

      David [anonim] i-a raspuns lui adrianeke

      Totul in viata tine de alegeri. Poti sa alegi sa te "murdaresti" dar prin asta poti sa ameliorezi calitatea vietii altora.

      Sincer mi se pare aiurea sa te retragi in turnul de fildes pentru ca lumea nu e cum vrei tu. Daca se fac numai blocuri, atunci fa tot posibilul sa faci cele mai bune blocuri posibil. Altfel vin unii care habar nu au si fac numai porcarii.

      Pasivitatea nu este un mod de a schimba lucrurile.

      Nu comentez la adresa D-lui de care vorbesti, deoarece dupa ce ai trecut prin inchisoare politica viata si conceptia ti se schimba radical.

      Dar cei tineri nu trebuie sa strambe din nas cand dau de greu, sau cand primesc un proiect dificil. Toti am vrea sa facem vile si muzee si zgarie-nori dar viata nu e chiar asa de simpla.
  • -2 (4 voturi)    
    Orhideea gardens (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:29)

    vartanu [anonim]

    Sunt ok blocurile insa nu cine stie ce. Blocuri frumoase mi se par cele din Orhideea gardens in Bucuresti.

    http://imobiliare.shopmania.ro/complex/orhideea-gardens
  • 0 (8 voturi)    
    Poze interioare+exterioare (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:36)

    ex [anonim]

    Ceva interioare aici +poze exterioare mai reusite: http://www.anuala.ro/proiecte/2009/arhitectura/a38/

    Tuturor criticilor, va rog afisati linkuri cu exemple de arhitectura contemporana care vi se pare voua ok ,in ideea de a avea o critica constructiva. :)
  • +2 (8 voturi)    
    draga hotnews. ma ingrijorezi. (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:44)

    francesca [anonim]

    trecem peste aspectul acestor blocuri, sa consideram ca gusturile nu se discuta (o ineptie daca ma intrebi pe mine) sau ca am eu o problema cu acest gen de cladire in general. n-am, sa stii. doar ca orice proiect arhitectural inteligent si cu valoare estetica tine cont si de locul unde este amplasat. este armonizat nu doar tehnic ci si stilistic cu acesta. a tranti niste blocuri ca acestea - care poate isi au locul intr-un cartier - pe o bucatica de plaja salbatica, nu vad cum respecta acest principiu. nu vad in general ce are estetica cu a betona ce a mai ramas dintr-un litoral si asa baltat cu hoteluri urate si constructii care mai de care mai hidoase (macar sa le facem mai "moderne"???) si care se intrec in a bloca mai eficient vederea la mare. cu comertul si cu foamea de bani facuti indiferent cum, asta da, desi n-am auzit ca respectivele apartamente sa se vanda ca painea calda. haideti sa ridicam un pic stacheta, zic. exista - cateva ce-i drept - exemple de arhitectura recenta inspirata in romania. ce-ar fi sa le gasiti pentru ca aceasta rubrica sa-si merite numele?
  • +1 (9 voturi)    
    URATE RAU (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:02)

    alexandra [anonim]

    Imi pare rau, chiar sunt urate rau blocurile.
  • -1 (3 voturi)    
    la fel in China (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:11)

    Ana [anonim]

    Nu demult am vazut un articol despre China! Orase intregi de zgaraie-nori nelocuite! Ultra-moderne! Nu le vrea nimeni!
    Cat despre nevoia de locuinte: sunt 7,5 milioane de familii in Romania si 8 milioane de locuinte...E clar ca unii au cam multe si altii nu au deloc...dar sa mai construim? mai este oare chiar asa mare nevoie de "dezvoltatorii" binevoitori?
    • +1 (3 voturi)    
      oarescum (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:20)

      David [anonim] i-a raspuns lui Ana

      In China intr-adevar sunt multe zone "goale", nelocuite, dar nu din cauza ca acele cladiri nu au propietar (ma refer la locuinte). Din contra, toate sunt deja cumparate pentru ca oamenii fac specula cu locuinte. Cumpara apartamente pentru a le inchiria sau pentru a le vinde mai tarziu.

      Familiile mai "avute" au chiar si un apartament de vacanta in alt oras. Asta bineinteles, in zonele mai bogate. In zonele mai sarace fiecare cu cutiuta lui de beton.

      Problema e ca nici nu au incotro deoarece nu e voie sa se construiasca locuinte individuale decat la tara. Si nu cred ca vrea nimeni sa schimbe buletinul de oras pe cel de sat.
  • +1 (7 voturi)    
    am inteles (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:19)

    Ana [anonim]

    Am inteles acuma de ce-s colorate numai pe fatada dinspre mare! Is pe post de semafor pentru vapoare!
    • +1 (1 vot)    
      nu ai inteles (Joi, 21 aprilie 2011, 14:46)

      artizan [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      blocurile daca esti la fata locului vezi ca sunt pozitionate in forma de V pe un "pinten" similar de pamant..
      asta inseamna ca dinspre zonele publice (zona de plaja Mamaia sau zona de coasta mai sudica) ele se vad in toata culoarea lor...
      deasemeni toti constantenii asteapta soseaua de coasta (care sigur se va face prin importanta ei pentru constanta) care va trece la baza lor si atunci ele se vor vedea in toata splendoarea de catre toti ce vor circula pe aceasta pe ruta portul tomis - mamaia...
      spatele lor e vazut doar de vecini nu si de public deci e un nonsens sa fie foarte colorat ca ar fura poate "linistea" marii catre acestia...
      mie mi se pare f logic demersul arhitectului cu doua fatade colorate catre public ca sa astupe uratenia de blocuri gri din fundal si doua fatade argintii care nu "agita" privelistea catre mare din perspectiva vecinilor...
  • 0 (8 voturi)    
    Uratenii (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:40)

    Mihu [anonim]

    Traim vremea in care uratul este considerat frumos.
    Aceste cladiri sunt hidoase, nu au nimic organic, natural, nimic din proportiile si formele naturii.
    Sunt in totala contradictie cu frumosul perceput de oameni.

    Arhitectii au impresia ca doar ei stiu cum arata frumosul.
    Din pacate ei sunt doar niste slujbasi ai beneficiarului.
    Trebuie demontata aceasta aura pe care si-au insusit-o arhitectii.
    Prea mult timp au stat cu nasul pe sus si au scos doar aberatii estetice.
  • +1 (7 voturi)    
    case (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:49)

    paul [anonim]

    sant in bransa de 27 de ani, doua blocuri vopsite un pic altfel, tot blocuri raman, cutii unele peste altele. Cind o sa vedem ansambluri rezidentiale formate din CASE, atunci mai vorbim.....
    • +3 (3 voturi)    
      case (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:16)

      David [anonim] i-a raspuns lui paul

      Exista asnambluri rezidentiale cu case. Dar sunt foarte scumpe sau foarte proaste. De cele scumpe nu se pot lipi oamenii "de rand" iar cele proaste cad peste tine dupa cativa ani.

      In ultima categorie sunt cele de la IMPACT (parca asa se numea) o firma care construia case foarte ieftine, toate la fel, se structura de lemn (nimic rau cu lemnul) doar ca dupa cativa ani de la ploi si zapada de cam... topea casa.

      In zona Pipera sunt destule dezvoltari rezidentiale de case. Din ce am vazut nu erau foarte stralucite.
  • -1 (9 voturi)    
    Infricosator nivel de intelegere... (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:55)

    Virgil [anonim]

    O foarte mare dezamagire pentru mine in ce priveste cultura si nivelul de intelegere a cititorilor acestui site...
    • 0 (8 voturi)    
      Ranit (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:07)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui Virgil

      M-ai ranit profund!
    • +1 (7 voturi)    
      se poate mai rau... (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:24)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Virgil

      va sugerez sa urmariti si comentariile la cronici de film sau la articole pe teme etnice / istorice.

      dar nu va lasati cuprins de deznadejde: felul de a gândi al oamenilor se schimba. in urma cu vreo 2-3 ani, cei care scriau aici ca marea gaura din buget e data nu de rechinii cei mari, ci de bibanii cei mici si foarte multi care muncesc la negru si care se feresc de fiscalizarea marfurilor ca dracul de tamâie (preferând tigari de contrabanda sau nestiind sa ceara bon fiscal când cumpara o bricheta de la dugheana din colt) stârneau acelasi gen de reactii ca cei care afirma ca ansamblul Spectrum este frumos.

      dar din 2008 pâna astazi, majoritatea cititorilor au facut progrese in intelegerea fenomenului evaziunii. sunt asadar sperante ca vor face progrese si in intelegerea altor aspecte ale existentei sociale.
    • +6 (8 voturi)    
      mda... (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:50)

      David [anonim] i-a raspuns lui Virgil

      Pai fa o critica constructiva. Asa nu faci decat sa pari cu "nasul pe sus". Deja ai "ranit" pe cineva.

      Si asa crede lumea ca arhitectii sunt niste megalomani insetati de bani, ingamfati, care se cred niste semi-zei, care se umplu de bani DOAR pe semnatura.

      Intr-o lista cu job-urile ce necesita studii superioare, comparant slariile / stres, arhitectii sunt undeva la mijloc. Asta am zis-o ca sa fie clar ca nu e cel mai usor job din lume.
  • -2 (8 voturi)    
    GENIAL !!! (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:09)

    misu [anonim]

    Asa imi pare acum primarul "care este" !
    Vanghelie a vopsit blocurile alea din Rahova cu "numai" 2-3 culori fiecare .
  • +1 (11 voturi)    
    Sa inteleg si eu : (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:38)

    zit [anonim]

    Blocurile alea di poza fac parte din "Topul arhitecturii contemporane romanesti, de calitate" ? Voi glumiti sau a fost platit "greu" articolul ? Pai, in cazul asta, prin ceea ce a facut vanghelie in secorul 5 poate fi numit Van Gogh-ul romanesc... Cu cine ati facut, nene, top-ul asta ???
  • -1 (9 voturi)    
    oribil (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:16)

    mircea [anonim]

    ceva mai urat nu cred sa existe. Blocuri comuniste vopsite in culori care n-au nimic de-a face cu marea si cu cerul, cu locatia in general. Nu e nicio diferenta fata de blocurile vopsite de vanghelie in sectorul 5.
    cineva a spus-o mai sus, un singur adevar in articol: asta e nivelul arhitectilor romani si asta se vede peste tot pe strada.
  • 0 (6 voturi)    
    ipocrizie in comentarii (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:37)

    A [anonim]

    Adevarul e ca sunt cam masive, in comparatie cu ce ar fi trebuit sa fie.
    Dar nu inteleg furia dementa a comentatorilor. Toti visati la cabanute si hamace, de parca v-ati gasi in puerto rico, nu la constanta, unde mp de teren costa cat kmp din primul.

    Chiar e atat de greu de inteles ca dezvoltatorii imping maximum construit la metru patrat de teren si arhitectii sunt fortati sa imbrace masivitatea cum pot ei mai bine?

    E super ca sunt atatia destepti pe margine, dar ar fi bine daca v-ati da seama ca fix privirea voastra scurta si ingusta impinge de fund masivitatea blocurilor pe care apoi le scuipati. Si parca n-as sti cata ipocrizie e aici: cu o mana aratati ce urate sunt blocurile, cu ailalta cumparati apartamente in ele, cand se ieftinesc.

    E clara si simpla treaba, nu ne permitem sa facem viloaie cum vreti voi pe litoral, ca atunci ar sari toti de c*r in sus, uite ai naibii papitoi, numai ei sa aiba, cateva. Asa ca se construieste inalt. Scump, pentru ca dezv sunt tupeisti, dar asta nu e problema arhitectilor, e problema societatii in general, ca lasa liberi astfel de scursuri.

    Nimeni din "top-commenters" de-aici nu a zis UN lucru constructiv, doar s-a exprimat mai colorat sau nu, in legatura cu propria parere despre cat de urate sunt. Nu tu o discutie despre de ce sunt colorate asa, de ce numai pe o fatada, cum e cu cladirile inalte pe plaja, si de ce sunt ele defapt o idee buna, in skylineul orasului, cum puteau astea sa fie mai bune etc etc etc. Nu, dom'le, doar niste marlani, aruncand cu ce au ei mai scump: pareri de c*cat.
    • +3 (5 voturi)    
      cu toata viteza... INAPOI! :) (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:16)

      David [anonim] i-a raspuns lui A

      Parerea generala e ca daca cladirea e in Romania, e naspa, daca e cladirea lui Mazare, e naspa, daca e inalta, e naspa, daca e colorata, e naspa, daca nu e colorata, iar e naspa. Oricum ai da-o nu e bine.

      Oamenii se raporteaza la trecut. Ok, foarte bine. Dar vad ca ii duce la negarea prezentului. Betonul nu e bun, sticla nu e buna. Din chirpici si paianta nu cred ca se mai construieste... iar pentru cine nu stie caramida in zidarie portanta nu mai respecta normele de siguranta la cutremur de mult... Pe metal oamenii nici nu se gandesc sa construiasca iar lemnul e pentru sarantoci. Iar atunci cand totusi este folosit e vorba de scanduri si nu de lemn tratat sau lemn lamelar lipit.

      Sincer m-am saturat sa imi fie bagate sub nas exemple de afara si sa fiu intrebat la noi de ce nu se face asa? si cand incerci ceva nou iti sare toata lumea in cap ca... ai stricat armonia natiunii.

      Nu stiu cat e vorba de ipocrizie si cat de sindromul virginei care urla ca o soacra... vai ce porcarii, vai ce urat, vai ce nenorocire. E mai bine poate in cutiile de beton scorojit ceausiste, fara izolatie termica, fara izolatie fonica (de se aud toti vecinii), cu tevile care se sparg tot timpul. Poate e bine sa stam inghesuiti in cartiere insalubre, fara locuri de parcare, fara parcuri si spatii verzi, totul gri. E mai bine decat porcariile moderne.

      Si pe urma ne plangem (IAR!!!) ca nu progresam. Pai cum mama dracu sa progresam cand nu incercam NICIODATA nimic nou. Cum vrea unu sa faca ceva ii dam in cap ca nu se face asa!
      • -1 (1 vot)    
        daca mut eram, filosof ramaneam (Marţi, 3 mai 2011, 0:00)

        clau [anonim] i-a raspuns lui David

        eu am impresia ca freci lula si nu ai ce face/vorbi. iti recomand domnu david sa taceti si sa va concentrati pe medidatie.o sa va redescoperiti. dar nu si arhitectural.aici tre sa va reincarnati ca nu mai aveti sanse sa ganditi/vorbiti arhitectural. nu mi-o lua in nume de rau, dar mai apleaca urechea si la ce mai spun unii arhitecti modesti ca mine, ca poate te trezesti arhitect din somn
        • +1 (1 vot)    
          robotel (Marţi, 3 mai 2011, 4:23)

          David [anonim] i-a raspuns lui clau

          Daca ai si zice ceva as avea ce sa ascult. Asa nu faci decat sa contesti tot ce vezi. Iti place "sa ii pui la punct pe altii" dar cand vine vorba sa dai un exemplu dai bir cu fugitii.
          Asa si acuma, cauti comentariile mele ca sa imi explici ce ignorant sunt. De ce nu-ti urmezi propriul sfat? Incuie-te in birou si munceste fara sa iei seama la ce e in jurul tau, ca "stii tu mai bine". Plange-te ca totul e nasol dar sa nu cumva sa dai vreo solutie. Ti-o fi frica ca gresesti.

          Si, nu-i asa? Cine nu munceste nu greseste, si cine nu greseste merita sa fie promovat.
  • 0 (2 voturi)    
    comparatie (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:00)

    tp [anonim]

    De pe la altii:

    in plin oras:

    http://www.acheter-neuf.com/partenaires/bouygues/bi_prg_zoom_030-293H92_1.jpg

    http://www.immoneuf.com/appartement-neuf-92-boulogne-billancourt-1.htm

    http://www.cogedim-logement.com/immobilier/programme_immobilier_neuf_MASSY_91300_Oz---Ossian-et-Broceliande_344_residence_Architecture_fr.html

    http://www.cogedim-logement.com/immobilier/programme_immobilier_neuf_CACHAN_94230_Coeur-de-Bievre_17_presentation_fr.html

    sau pe malul marii:

    http://www.groupe-launay.com/appartements-0.html

    In care v-ar placea mai mult sa locuiti?
  • 0 (6 voturi)    
    Vai de capul nostru... (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:26)

    Ovidiu [anonim]

    Pai daca asta e arhitectura demna de lauda atunci inseamna ca e vai de capul nostru...
  • 0 (2 voturi)    
    blocuri hidoase... (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:09)

    Geo.B [utilizator]

    Daca as fi avut banii dezvoltatorului si terenul pe malul marii as fi dezvoltat un ansamblu rezidential de vile cu maximum 3 etaje, sau blocuri tip vile cu 2-3 etaje, inspirate din arhitectura caselor de la Balcic proiectate de Henrieta Delavrancea.
    Stilul exista deja, a fost definit si pus in practica, nu trebuie decat sa te inspiri, nici nu ai nevoie de mare imaginatie ca sa faci ceva frumos, pentru o piata de clienti cu bani.

    http://atelieruldearhitectura.blogspot.com/2009/10/se-poate-proiecta-o-casa-foarte-moderna.html
  • +1 (3 voturi)    
    Exemplu (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:33)

    David [anonim]

    Bun, daca tot mi-am dat cu parerea prin tot articolul cred ca e de bun simt sa dau un exemplu de turn de locuinte "pe placul meu". Mai jos este proiectul pentru New York al arhitectilor Herzon & De Meuron.

    http://www.archdaily.com/6268/56-leonard-street-new-york-herzog-de-meuron/

    Ce imi place la acest proiect?

    Eleganta imaginii, volumul pare usor si aerisit, aproape transparent. La momentul lansarii proiectului (acum 3 ani) volumetria a fost o mare inovatie deoarece prin jocul de fatada al modulelor de apartamente se creeaza o "adancime" specifica cladirilor de mica inaltime.

    De atunci a inspirat cateva proiecte, deci cumva este deja un "clasic".

    Ca sa ne intelegem, este vorba de apartamente scumpe, si probabil nici unul dintre noi nu va calca vreodata intr-unul.

    Proiectul prezentat de HotNews se incadreaza in alta categorie. Folosirea tablei ondulate este ceva nou la noi si poate arata foarte bine. Este usor de intretinut, de curatat, de schimbat plus ca are greutate redusa (intregul panou-sandvis cu tot cu izolatie).
    Folosirea culorilor pe fatada mi se pare putin la intamplare. As fi colorat fatada in funtie de tipologia apartamentului: 1, 2, 3, 4 camere. Dar asta este parerea mea. Poate as fi folosit materiale diferite ca sa variez fatada si nu doar culori diferite pe acelasi material.
    Volumetria este cam greoaie. Daca ar fi fost de 2x mai inalte ar fi aratat mai bine. Alte proportii, alta treaba. De asemenea ar fi trebuit colorate peste tot nu doar o fatada (inspre mare unde nu o vede mai nimeni).

    "Parerea mea." :)
    • 0 (2 voturi)    
      aprecierile mele (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:20)

      uno [anonim] i-a raspuns lui David

      Mi-au placut foarte mult comentariile tale. Sper ca nu au fost in van...
      • +1 (1 vot)    
        ... (Marţi, 3 mai 2011, 12:34)

        David [anonim] i-a raspuns lui uno

        multumesc. si eu sper sa nu fi fost degeaba.

        sper ca oamenii sa mai lase la o parte atitudinile negative si sa incerce sa priveasca in jurul lor cu ceva mai multa rabdare. nimic nu e perfect in lume si nimeni nu detine adevarul suprem.
  • 0 (2 voturi)    
    Arhitectura... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:23)

    Draky [utilizator]

    Muuuulte comentarii...
    Parerea mea e ca articolul s-a publicat pentru reclama.
    Culoarea blocurilor e gri sau mi se pare? - La malul marii e indraznet as spune, ca sa fiu elegant...
    Culorile de pe fatada mai invie putin imaginea dezolanta de maidan cu blocuri turn pe el, dar formele...
    Drept sa spun, nu m-as duce sa stau intr-un turn pe malul marii, chiar daca au si altii mai celebri asa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    ei na! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:19)

    elena_miron20091239808616856 [utilizator]

    in primul rand aceasta nu este "arhitectura", ci "decoratiune"...exterioara...!
    vezi ghilimelele de rigoare...
  • -1 (1 vot)    
    fotogalerie (Vineri, 22 aprilie 2011, 16:41)

    anca [anonim]

    oribil
  • -1 (1 vot)