Bloc de 9 etaje langa Ambasada Frantei si casa Otetelesanu

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 13 mai 2011, 14:29 Economie | Imobiliar


Cum se va vedea cladirea din Piata Romana
Foto: Hotnews
Comisia Tehnica de Urbanism a avizat miercuri un complex de cladiri cu inaltimea maxima de 9 etaje la doar cativa metri de Ambasada Frantei, cladire monument istoric.  Imobilele vor adaposti birouri si spatii comerciale. Planul Urbanistic Zonal prin care s-a avizat acest proiect este realizat de firma Western Outdor, unde este actionar chiar presedintele Comisiei de Urbanism, Sorin Gabrea.

Terenul pe care ar urma sa se construiasca  blocurile se afla pe strada Biserica Amzei la nr. 21-23, la doar cativa metri de gardul Ambasadei Frantei. Pe acest teren se afla inca un monument, casa Otetelesanu (construita la sfarsitul secolului XIX), care va fi pastrata, constructiile noi ridicandu-se in spatele acesteia, pana in bulevardul Dacia.

Potrivit Planului Urbanistic Zonal, discutat la CTUAT, terenul are o suprafata de circa 5.000 mp, Procentul de Ocupare al terenului este de 70 la suta, Coeficientul de Utilizare al terenului este de 3,8, iar inaltimea maxima este de 45 de metri cu accente de 60 de metri. In incinta acestui complex va fi amenajat un traseu pietonal care sa lege strada Biserica Amzei de bulevardul Dacia.

Pietonii vor putea parcurge acest traseu la interior, pe la parterul cladirilor, sau la exterior, prin gradinile care vor fi amenajate. De asemenea, PUZ-ul mai propune construirea unui bloc de zece etaje in curtea Scolii Franceze si construirea unor cladiri mai inalte in locul constructiilor care se afla acum in zona. Beneficiarul PUZ-ului este societatea Practic SA.

O parte dintre membrii Comisiei au sustinut ca un edificabil de 9 etaje, pe strada Biserica Amzei, ar fi prea mare pentru zona respectiva unde sunt foarte multe constructii cu un regim de inaltime mic. Inaltimea complexului de cladiri poate fi modificata de Ministerul Culturii prin avizul obligatoriu pe care il da. De asemenea, Consiliul General al Municipiului Bucuresti va avea un cuvant de spus in acest caz.

Planul Urbanistic Zonal pentru acest proiect este realizat de firma Western Outdoor, la care este actionar chiar presedintele Comisiei Tehnice de Urbanism si Amenajarea Teritoriului, Sorin Gabrea. Desi situatia are potentialul unui conflict de interese, legislatia le permite membrilor Comisiei de Urbanism sa vina la avizat in Comisie cu propriile proiecte. Singura conditie este sa se abtina de la vot cand se discuta proiectele facute de ei.

In sedinta de miercuri a Comisiei de Urbanism au mai fost avizate inca doua PUZ-uri realizate de firma Westwrn Outdoor: un bloc de 9 etaje in interiorul bancii Marmorosch Blank si doua cladiri, una de 3 etaje si una de 6 la intersectia strazilor Pitar Mos cu strada Pictor Arthur Verona.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6234 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    oare de ce toleram sa se intimple asa? (Vineri, 13 mai 2011, 14:51)

    monica L [anonim]

    Si de cind se "avizeaza" interventii pe monumente sau in zone protejate prin PUZ? Nu cumva, in acest fel, intelegem de ce s-a demolat ruina Academiei Domnesti de la Universitate in baza unui aviz de descarcare arheologica si nu in baza unui aviz de declasare? Nu exista o procedura legala care implica Comisia Nationala sau comisia zonala, dupa caz, a Monumentelor istorice? Si CTUAT mai este o comisie a primariei sau e o comisie de firma?
    • +4 (6 voturi)    
      Sa le stea comisioanele in gat (Vineri, 13 mai 2011, 15:59)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui monica L

      Sunt dezolat de bresla arhitectilor.
      Pretentii de printi, comportament de porcari.

      Banuiesc ca toti s-au plimbat prin orase europene, ma intreb ce au vazut.

      La noi centrul arata de parca Bucurestiul a fost bombardat in anii 90, monumente pline de istorie si personalitate au disparut lasand sa apara monstruoase cladiri de birouri sau hale de cumparaturi,. Alte case sunt lasate sa cada pentru a gasi pretextul adaugarii unui nou colos hidos.

      Locuiesc de ceva timp in Londra si imi dau seama in ce consta mirajul acestui oras, de unde vine personalitatea lui, de ce se inghesuie oamenii sa il vada. Acesti masoni autohtoni cum de nu isi dau seama, chiar nu ii intereseaza de loc istoria, decenta, frumusetea, nu vor sa avem si noi o farama de personalitate, un reper?

      Mi-este evident ca deja am ajuns acolo unde ne reprezinta Casa Poporului. blocurile de cartiere, inghesuiala inutila si infernala... la asa administratori, asa tara si popor.
      • -2 (2 voturi)    
        hai sifon (Sâmbătă, 14 mai 2011, 11:05)

        Ipse [anonim] i-a raspuns lui Victor

        "Locuiesc de ceva timp in Londra" dar nu ai avut timp sa vezi imbinarea armonioasa din City intre cladiri vechi de sute de ani si cladiri mult, mult mai inalte. Pacat!
        • +1 (1 vot)    
          sunteti sifon? (Sâmbătă, 14 mai 2011, 16:02)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Ipse

          Sigur ca exista o (mica) parte a Londrei cladiri de birouri din diferite epoci imbinate cu cele vechi. Insa, in peste 95% din oras nu e asa, din contra, este o evidenta uniformizare, in functie de zona intr-un stil sau altul. De ce oare?

          Inteleg ca ai fost in Londra, chiar ti se pare situatia Bucurestiului comparabila in sensul in care sa ma contrazici?

          Cred ca visezi, in Bucuresti se construiesc blocuri in parcuri. Atat am de zis.
    • +5 (5 voturi)    
      PRIVATIZAREA functiei publice = INFRACTIUNE (Vineri, 13 mai 2011, 16:01)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui monica L

      La romani, dar si in alte tari se poate intalni atitudinea de SEF peste o functie care este cat se poate de publica , si cateva exemple :

      - functionarul acru care te tine chircit la ghiseu
      - soferul de autobuz sau maxitaxi care-ti vorbeste de parca ai fi intr-o capcana !
      - baronul de provincie, jumatate persoana oficiala jumatate mafiot
      - serviciile OPC care dupa primirea spagii nu se mai ating niciodata de firmele protejate

      Cand se va pedepsi aceasta intentie , atunci vom avea si noi incredere in Statul Romania !

      Voi cei care nu va puteti explica ceea ce se intampla, ramaneti dezgustati si scarbiti de tara voastra si va resemnati cu expresia nefericita : -Asta e Romania !

      In loc sa faceti un miting cu vreo 500 de persoane si sa solicitati demisia individului si o ancheta asupra conflictului de interese !

      Mafiotii mai trag o teapa, voi uitati-va listiti la Pepe si Columbeanca !
      • +5 (5 voturi)    
        De ce extinzi situatia din Bucuresti? (Vineri, 13 mai 2011, 18:11)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        Sunt in Romania si localitati unde nu se intampla minunile din Bucuresti.Aici fiind vorba de ceva concret ,extinderea ta la intreaga tara este un gest de prost gust.Statul roman nu este reprezentat numai de Oprescu si Bucuresti.Oprescu pare destul de obraznic si cu tupeu si care nu prea asculta de sfaturile cuiva,inafara de propriul portofel.Deh.Doctor.
    • +5 (5 voturi)    
      Parca era vorba ca puzurile nu mai pot fi initiate (Vineri, 13 mai 2011, 16:46)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui monica L

      de privati. Numai de primarie. Este vorbe de niste modificari realizate de curand (de Elena Udrea). Pai in articol,vad ca vorbim de "PUZ-uri realizate de firma Westwrn Outdoor". Se mai respecta legea vreun pic in Romania sau nu?
      • +3 (3 voturi)    
        Lege...in Romania? (Vineri, 13 mai 2011, 20:23)

        scooby_doo [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

        Contra pretului "corect" orice PUZ va fi "analizat"... de la P+1-10, macar...
    • 0 (2 voturi)    
      Londra (Vineri, 13 mai 2011, 17:14)

      pentru Victor [anonim] i-a raspuns lui monica L

      Mi-ai luminat ziua cu remarca legata de Londra! Dintre orasele mari europene, Londra e cea mai "bucurestienizata"- cred ca nu ai mai fost de mult in City sa vezi cladiri inalte din sticla si otel langa cladiri de sex. XVIII si XIX.
      • +2 (2 voturi)    
        cel mai bun exemplu din londra (Vineri, 13 mai 2011, 23:50)

        dman [anonim] i-a raspuns lui pentru Victor

        este ansamblul one hyde park.

        city-ul este OK, adica s-a dezvoltat cat de cat controlat. Oricum si-au dat seama la un moment dat si au dezvoltat noul city in cannary wharf.
    • 0 (0 voturi)    
      de ce (Vineri, 13 mai 2011, 17:52)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui monica L

      D-aia! E bine?
  • +12 (12 voturi)    
    Sa faceti si un supermarket langa (Vineri, 13 mai 2011, 14:57)

    Licuriciul [anonim]

    Ca sa ne sufocam complet in orasul asta. Ca asa au fost gandite strazile, pentru zgarie nori si familii cu cate 2 masini.
    • -3 (3 voturi)    
      Imi pare rau... (Vineri, 13 mai 2011, 15:44)

      Un observator [anonim] i-a raspuns lui Licuriciul

      ... eu am trei ...
  • +11 (11 voturi)    
    Conflict de bun simt (Vineri, 13 mai 2011, 14:58)

    Strainul [anonim]

    Cind or sa priceapa romanii ca nu poti sa fii simultan jucator si arbitru. Nu poti sa fii angajat la stat si sa ai si afaceri particulare ( eventual in domeniu in care lucrezi ca angajat

    Probabil la 100 de ani dupa ce va ajunge Romania colonie!
  • +6 (6 voturi)    
    Casa Mincu? (Vineri, 13 mai 2011, 14:59)

    monica L [anonim]

    Ce-as mai ride ca unul din PUZ-urile de la intersectia Pitar Mos-Pictor Verona sa fie o interventie prin demolarea Casei Ion Mincu, sediul OAR.... Intr-o buna zi, asa se va intimpla... Asa s-ar trezi si Ordinul ca macar reprezentantilor sai in CTUAT sa le ceara sa nu mai cautioneze magarii..

    Si inca o intrebare: pentru aceste PUZ-uri, s-a trecut de consultarea cetatenilor?
  • +4 (4 voturi)    
    mda (Vineri, 13 mai 2011, 15:16)

    adyQ [utilizator]

    specific asa zisei noastre economii, conflict de interese pe fatza dar cica e bine ca se abtine de la vot...
  • +10 (10 voturi)    
    Tu faci proiectul, tu il aprobi..stupid (Vineri, 13 mai 2011, 15:22)

    mircea [anonim]

    de ce are doar 9 etaje? putea sa faca unul de 100 in proiect ca doar si-l aproba singur.. astia sunt subalternii lui Oprescu?
    • +6 (6 voturi)    
      etaje (Vineri, 13 mai 2011, 15:36)

      flo [anonim] i-a raspuns lui mircea

      daca are un regim de inaltime de 45-60m cu siguranta nu sunt 9 etaje, ci 15-20!
      • +2 (2 voturi)    
        Restul de etaje... (Vineri, 13 mai 2011, 20:27)

        scooby_doo [utilizator] i-a raspuns lui flo

        Vor aparea printr-un Act aditional, o Dispozitie de primar "plina de bunavointa" sau vreo hotarare de CGMB care impune un "minim istoric" de 20 de etaje... RABDARE
  • +8 (8 voturi)    
    Domnului Gabrea (Vineri, 13 mai 2011, 15:31)

    Augie [anonim]

    Stimate domn , daca in aceste zile traficul de email al firmei dvs a crescut simtitor este pentru ca ati fost abonat asa cum sa bine unui macelar al bucurestiului la o suita s\de site-uri de profil care va vor ura cite o zi buna in fiecare dimineata. In fata !
  • +2 (2 voturi)    
    Pai normal... (Vineri, 13 mai 2011, 15:45)

    Bogdan [anonim]

    Si fostul arhitect general al capitalei are acum vreo 16 imobile pe numele sau sau apropiatilor.Traim in Romania!
  • +2 (2 voturi)    
    apropo (Vineri, 13 mai 2011, 15:54)

    mem [anonim]

    poate o fi vreun apropo, sa se mute francejii de acolo :))
  • +3 (3 voturi)    
    ACUM E MOMENTU (Vineri, 13 mai 2011, 16:26)

    marian din chitila [anonim]

    Cine trebuie sa-si faca treaba acum e momentu desi n-are cine. Astia cu tv lor de nevrotice ar trebui sa mai lase creditu lu Udrea si casa lui Videanu si sa se ia de spagarii astia. De-aia e orasu varza ca se dau aprobari d-astea cu bani multi. N-are cine sa verifice n-are cine sa opreasca n-are cine sa-i puna p-aia sa plateasca, e sat fara caini intr-un sat plin de caini vagabonzi. Paradox.
  • +2 (2 voturi)    
    DNA ... unde esti ? (Vineri, 13 mai 2011, 16:38)

    gigi [anonim]

    Hai sa vedem, se sesizeaza din oficiu ? Chiar sunt curios. Asta e caz de puscarie, cred ca incalca vreo cateva legi bune.

    In plus, poate ca ar trebui sa il mai verificam pe acest domn Sorin si de alte proiecte aprobate pentru el personal.

    Deci, DNA ? E justitia libera pe la noi ? Hai sa vedem, ce ziceti domnilor ?
  • +2 (2 voturi)    
    Acesti oameni ar trebui dati afara : (Vineri, 13 mai 2011, 16:47)

    anonim [anonim]

    Pentru ca pun inaintea intereselor de cetatean interesele personale, si in plus pentru asta mai sunt si platiti, si ce e mai grav este ca il platesc chiar eu, adica ca sa fie clar pentru toti din Bucuresti, il platim chiar noi, cu totii. Deci, domnule Sorin, ce ai zice de o mica demisie.

    Daca erai in Paris pe vremea lui Napoleon si ai fi venit cu o propunere .... erai ocnas in cel mai bun caz ... dar ce mai conteaza la noi.

    Pana la urma inevitabilul se va intimpla. Bucurestiul o sa fie un oras imputit de nelocuit, dar locuit de oameni carora nu le pasa. Primul pas cred ca a fost facut, ambasada Amercii. O sa urmeze si altele si uite asa un nou oras, cu bulevarde largi o sa rasara in NORD, iar centrul actual o sa fie doar un cartier ingramadit unde o sa iti fie sila sa intri.
  • +3 (3 voturi)    
    cazul este penal (Vineri, 13 mai 2011, 17:28)

    Tudor [anonim]

    Aceste lucruri sunt posibile pentru că legea nu se aplică. Dacă preşedintele comisiei de urbanism este acţionar la firma care a făcut proiectul, şi preşedintele comisiei de urbanism a participat, direct sau indirect, la luarea deciziei, a comis infracţiunea de conflict de interese, conform Codului Penal. Orice persoană interesată poate face plângere penală.
  • +3 (3 voturi)    
    CTUAT ar trebui sa isi dea demisia in corpore..... (Vineri, 13 mai 2011, 17:32)

    ion [anonim]

    Se intampla in 2009..

    "De asemenea, primarul i-a făcut o propunere de a par­ticipa la concursul pentru ocu­parea acestui post şi lui Sorin Gabrea, arhitect-şef al Capitalei între 1994-1996, dar şi din partea acestuia a primit un răspuns negativ. Gabrea este o cunoştinţă a lui Sorin Oprescu din copilărie, iar în acest moment este cunoscut ca un apropiat al omului de afaceri Puiu Popoviciu. De altfel, Sorin Gabrea a făcut Planul Urbanistic Zonal pentru dezvoltarea imobiliară pe care Puiu Popoviciu a făcut-o în nordul Capitalei. Despre Gabrea se mai ştie că a avizat primul turn din Capitală, respectiv clădirea Bancorex, şi a autorizat o variantă mai înaltă a clădirii de la Piaţa Charles de Gaulle."

    Mai multe informatii aici:
    http://www.ziaruldeinvestigatii.ro/administratie-publica/55-primarie/266-arhitectii-spagilor

    Ce se vede de acolo? CTUAT nu e o adunare de arhitecti, nuuuu... Este pur si simplu o hoarda de indivizii in care scopul principal este obtinerea de proiecte. Ei le fac, ei le aproba. Cu cat sunt tepele mai mari, cu atat mai bine, nu conteaza ca schilodesc orasul, banul sa iasa

    In spatele CTUAT stau oamenii politici: Oprescu, Videanu, Negoita, etc..

    Nu prea stiu ce e de facut.
  • +3 (3 voturi)    
    Oribil (Vineri, 13 mai 2011, 18:42)

    mili [anonim]

    Bucurestiul e din ce in ce mai hidos.Case istorice se prabusesc pe zi ce trece, in timp ce cutii din sticla apar ca ciupercile dupa ploaie. Peste Catedrala Sf Iosif s-a pravalit un monstru...Cred ca nici o capitala de tara din lume nu si-a pierdut identitatea si istoria. cum se intampla cu orasul nostru.
  • +3 (3 voturi)    
    Casa veche (Vineri, 13 mai 2011, 18:56)

    Adi [anonim]

    In Piata Victoriei langa statia de Metrou langa cladirea Guvernului este lasata in paragina o cladire veche si frumoasa probabil monument. Oare nimeni nu se sesizeaza? Sigur se urmareste distrugerea ei pentru a se ridica apoi un bloc cu n etaje.
  • +3 (3 voturi)    
    Eu as fi ridicat doua (Vineri, 13 mai 2011, 19:52)

    valisa [utilizator]

    Si cu pasarela intre ele care sa treaca fix pe deasupra ambasadei :)))
  • +2 (2 voturi)    
    cum ar zice niste bucuresteni: (Vineri, 13 mai 2011, 20:08)

    David [anonim]

    Frateee! Ce haos!

    Nu cred ca imaginea din articol sa fie singura pusa la dispozitie de proiectant, fie si pentru comisia de urbanism. Dar chiar si asa, e urata. Articoul ar trebui sa fie ocmplet si sa prezinte intregul proiect.

    Interesant este ca nu am vazut pe nimeni sa protesteze impotriva imaginii ci doar impotriva dimensiunilor. Daca cele 9 sau 12 sau 20 de eaje sunt undeva in MIJLOCUL lotului sunt sanse foarte mici sa ne deranjeze daca la marginea lotului se respecta regulile de inaltime. Deci de la nivelul strazii nu s-ar modifica prea mult imaginea zonei.

    Daca se incalca reguli si legi, evident ca NU AR mai trebui sa se puna problema nici unei constructii.

    Insa comisia de urbanism are principalul rol de a face derogari de la PUG prin PUD sau PUZ. Avand in vedere ca sunt in zone "sensibile" ale orasului sper ca si comisia de monumente sau cei de la ministerul culturii ( poate chiar si OAR-ul, de ce nu?) sa ia atitudine macar public, sau sa clarifice situatia.

    Daca situatia este insa politica, as dori ca abilii nostri politicieni sa ia ei atitudine si sa castige voturi prin aplicarea legii... cine stie niste PNL vs PSD vs PDL vs Oprescu poate va reusi sa echilibreze situatia. Pluralitatea politica ar trebui sa fie cel mai bun garant al legii, nu sa se certe doar la TV si pe urma sa colaboreze ca de obicei.
  • +1 (1 vot)    
    toti cei care construiesc in zona 0 (Vineri, 13 mai 2011, 23:56)

    dica [anonim]

    ar trebui obligati sa construiasca parcari. pe masura gabaritului cladirii......puneti ca prostii cladire linga cladire si apoi sa vedeti ca le-ati facut degeaba.....si e normal sa fie si ptr public nu numai ptr angajati....si la preturi echitabile nu numai ptr milioanari...
  • +1 (1 vot)    
    Asta cum vine (Sâmbătă, 14 mai 2011, 0:18)

    Gica [anonim]

    Lupul paznic la stana
  • 0 (0 voturi)    
    Oprescu-un parvenit (Sâmbătă, 14 mai 2011, 8:08)

    aschie [anonim]

    Roma, anul asta si-a dublat numarul de turisti, turisti care viziteaza cladiri istorice si monumente. Nu se viziteaza blocurile inalte si magazinele. In centru nimeni nu se atinge de piatra cubica (cu care e pavat tot centrul) si nici de statui. Ce face Oprescu in Bucuresti este dezastru. Un om caruia nu-i pasa de cultura. Un parvenit, un smecheras si atat.
    • 0 (0 voturi)    
      bilbao (Duminică, 15 mai 2011, 10:33)

      chris [anonim] i-a raspuns lui aschie

      da de Bilbao ce zici stimabile si e mai vizitat ca orice sau poate nici nu ai auzit?
  • 0 (0 voturi)    
    Mai baieti.. (Sâmbătă, 14 mai 2011, 9:07)

    Observator [anonim]

    Mai baieti n-ati inteles nimic!
    Pracic este Puiutu Popo'viciu. Asa ca nu va mai agitati.
  • 0 (0 voturi)    
    arh (Luni, 16 mai 2011, 8:37)

    radu [anonim]

    inteleg ca Gabrea Sorin nu poate fi inclus in topul arhitecturii de calitate contemporane?
    La cat succes profesional are macar sa simta si placerea succesului artistic . incearca si te va aprecia