​FOTOGALERIE Topul arhitecturii contemporane romanesti Episodul 7 - Extinderea Consiliului Judetean Timis: Cum poti construi contemporan in centrul vechi al orasului

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 31 mai 2011, 20:15 Economie | Imobiliar

FOTOGALERIE Cladirea Consiliului Judetean Timis
​Functiune: institutie publica;
Oras: Timisoara;
Arhitect/Birou arhitectura: Serban Sturdza/PRODID;
Beneficiar: Consiliul Judetean Timis
Suprafata construita: 3000 mp;
An finalizare: 2011;
Cost investitie: 750 euro/mp;

​Cum construiesti in centrele vechi ale orasului, fara sa distrugi atmosfera locului, dar in  acelasi timp sa fie o constructie contemporana? Este una dintre intrebarile la care, daca ne uitam in jurul nostru, vedem rapid ca nu multi arhitecti au gasit raspunsul. Serban Sturdza impreuna cu biroul sau de proiectare au aratat ca se poate construi si in aceste zone, fara sa strici ce exista in jur, dar in acelasi timp cladirea sa fie reprezntativa pentru vremurile in care traim, nu o copiea a arhitecturii de secol XVIII-XIX. Este vorba de extinderea cladirii consiliului Judetean Timis. Meritul este cu atat mai mare cu cat cladirile de interes public facute in ultimii ani sunt printre cele mai hidoase. Asta deoarece, institutiile au refuzat sa faca concursuri de arhitectura pentru aceste obiective si au incredintat proiectul fie cui au crezut de cuviinta, fie arhitectului care a oferit cel mai mic pret.

Extinderea Consiliului Judetean Timis se integreaza perfect intre cladirile vechi, venind totodata cu un aer nou, datorita materialelor folosite si liniei arhitecturale. "Este un volum care completeaza o cladire existenta si din acest motiv este subordonata volumetriei si unei ordini compozitionale pe care o avea cladirea initiala. Dar, sunt schimbate o serie intreaga de lucruri: expresia arhitecturala, care este moderna si materialele folosite. Am folosit piatra naturala in locul tencuielii folosite la cladirea existenta. Din punct de vedere compozitional, imobilul este realizat astfel incat etajul I sa fie etajul principal, piano nobile. Accesul se face pe o scara monumentala direct din squarul Facultatii de Medicina. Holul principal prin care se face accesul la auditoriu si borouri este rezolvat prin acoperirea unei curti interiore care pune in valoare fatada vechii cladiri. In holul principal, care are si valente expozitionale, sunt adapostite lucrarile sculptorului Paul Neagu", ne-a explicat Serban Sturdza, arhitectul care a conceput cladirea.

Vezi din "Topul arhitecturii contemporane romanesti:" episodul 1, episodul 2, episodul 3, episodul 4, episodul 5 si episodul 6.





















4761 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    erata (Marţi, 31 mai 2011, 20:25)

    diu1so [utilizator]

    Este vorba de extinderea cladirii consiliului Judetean Timis, din Cluj

    ????
  • -1 (1 vot)    
    "Topul"... (Marţi, 31 mai 2011, 21:03)

    lilly [anonim]

    sau : "Topul...rusinii arhitecturii romanesti" , in Romania; nu de alta, dar, "in afara", arhitectii romani, adevarati , se descurca de minune!!!
    • +1 (1 vot)    
      ftigalt@gmail.com (Miercuri, 1 iunie 2011, 0:43)

      TanaG [anonim] i-a raspuns lui lilly

      Afirmatia ta este deplasata si nelalocul ei. Serban Sturdza este unul dintre putinii arhitecti din tara asta cu o coloana vertebrala. Iar proiectul din articol este un proiect bun. Ti-as povesti cat de greu este sa faci proiecte bune in Romania, insa ma indoiesc ca lucrezi in domeniu.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 1 iunie 2011, 4:57)

      David [anonim] i-a raspuns lui lilly

      Sa inteleg ca nu iti place cladirea prezentata aici sau e o afirmatie generala?

      Plus ca daca te bucuri asa de mult ca arhitectii adevarati sunt afara atunci nu ar trebui sa te mai plangi ca arata asa cum arata Romania.

      Si, pana la urma, cred ca si cei din tara se "descurca" foarte bine... verbul asta nu prea inseamna intotdeauna munca.

      TanaG are dreptate: este foarte greu sa faci un proiect bun tara. Asta pentru ca fiecare client este un mic Michelangelo care priveste arhitectul ca un fel de creion talentat cu care sa deseneze. Iar proiectele cu statul sunt foarte greu de prins. Le ia "cine trebuie".
      • 0 (0 voturi)    
        piticism (Miercuri, 1 iunie 2011, 10:31)

        didi [anonim] i-a raspuns lui David

        sa faci cladiri reprezentative pentru un oras din piatra cu scari monumentale si sa aiba 300 mp e o performanta in tara lui Guliver
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Miercuri, 1 iunie 2011, 12:31)

          David [anonim] i-a raspuns lui didi

          Cred ca e o mare greseala acolo. Nu are cum sa aiba doar 300m2, avand in vedere dimensiunile din strada. Poate 3000m2.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Miercuri, 1 iunie 2011, 9:52)

    lucescu [anonim]

    Pe cand "Topul RUSINNII arhitecturii contemporane romanesti - "Gramada" de sticla din Piata Operei Timisoara: Cum NU poti construi contemporan in centrul vechi al orasului.
  • 0 (0 voturi)    
    concurs (Miercuri, 1 iunie 2011, 10:18)

    claudiu [anonim]

    intelegem ca dl Sturdza este castigatorul unui concurs de arhitectura.
    cand a fost organizat si de cine ?
  • 0 (0 voturi)    
    /// (Miercuri, 1 iunie 2011, 10:23)

    raluca [anonim]

    nu inteleg cum poate fi o cladire reprezentativa si sa aiba o scara interioara monumentala daca are doar 300 mp?
    nu trebuia atat efort folosind materiale scumpe cu cheltuieli din bani publici
    era suficient un apartament cu aceasta suprafata amplasat intruna din cladirile monument din zona care ar fi avut sansa unica sa fie reabilitata si nu sa stea ruinata ca mai toate monumentele din tara
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 1 iunie 2011, 12:32)

      David [anonim] i-a raspuns lui raluca

      Cred ca e vorba de 3000m2.
      • 0 (0 voturi)    
        /// (Joi, 2 iunie 2011, 11:40)

        didi [anonim] i-a raspuns lui David

        ne pierdem vremea , diu1so crede ca este extindere la Cluj tu crezi ca sunt 3000 mp si Catiusa se joaca de a criticul de arhitectura cu comentariu savant .
        o luati in serios cu atentia voastra si ea nu arata respectul cuvenit fata de voi cititorii ei consecventi si fata de arhitectii despre care isi permite sa scrie , desi vede ca nu a reusit decat sa le aduca comentarii nefavorabile
        sa ramana la barfa din primarie
        • 0 (0 voturi)    
          Raspuns (Miercuri, 8 iunie 2011, 11:46)

          catiusa [anonim] i-a raspuns lui didi

          Fac acest top pentru ca sunt convinsa ca arhitectura nu este nu doar pentru stimabilii arhitecti ci pentru toata lumea. Casele pe care le faceti sunt in orase si niste nepriceputi ca mine trebuie sa le vada in fiecare zi. Si anumite persoane mai calatoresc prin Europa civilizata si vad cum stau lucrurile. Nu inghit toate gogosile vandute de absolventii UAUIM. Arhitectii care au colaborat cu noi la realizarea acestui tot sunt persoane inteligente care realizeaza ca schimbarea sta in educarea populatiei. Daca proiectati, poate data viitoare beneficiarul o sa va ceara sa-i faceti o casa rosie cu leul la poarta. Daca mai vede si altceva, poate se reorienteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    diferente (Miercuri, 1 iunie 2011, 13:49)

    radu [anonim]

    Ceva nu se leaga.
    Cred ca abia cu acest proiect se incepe topul, nu?
    D-l arhitect Sturdza nu poate fi incadrat in aceeasi categorie cu ceilalti.
    Ar fi mers mai multe poze, mai multe detalii...ca sa puteti intelege cu totii de ce spun asta.
    Poate doar Gaivoronschi (proiectul 5) ar putea fi pus de aceeasi parte....restul joaca in liga 3....4
    • 0 (0 voturi)    
      legaturi (Joi, 2 iunie 2011, 11:50)

      traian [anonim] i-a raspuns lui radu

      ce ar putea sa se lege , isi da cu parerea un neprofesionist despre cladiri proiectate de arhitecti , ii amesteca in TOP ul inventat de Catiusa , de a valma, pe cei buni si rai cu comentarii inexacte , ca ale omului de pe strada mai bine zis TOPUL OMULUI DE RAND
      Pacat ca arhitectii, unii seriosi se lasa atrasi in aceasta capcana.
      Normal ar fi sa aiba acordul arhitectilor expusi , altfel e cam grav, macar acestia se pot face de ras cu propriul acord.