Pasajul Basarab a trecut testele de rezistenta, dar Primaria nu stie cind va fi dat in folosinta

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 8 iunie 2011, 14:03 Economie | Imobiliar

Primarul general Sorin Oprescu a declarat miercuri ca rezultatele testelor de rezistenta la Pasajul Basarab sint pozitive, dar nu a putut spune cind va fi dat in folosinta. Oprescu a mai spus ca joi se va constitui o comisie de receptie a lucrarii, iar dupa incheierea receptiei si terminarea finisajelor pasajul va fi dat in folosinta.

Podul hobanat din cadrul pasajului denivelat suprateran Basarab a fost supus la 30 mai la primele teste de rezistenta. Testele au durat trei zile, structura de rezistenta a pasajului lung de 1,9 kilometri fiind testata cu 13 tramvaie si 26 de camioane, gradul total de incarcare ajungand la 1.500 de tone, conform constructorilor.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

5011 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Oprescu a mintit, iar! (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:13)

    Vizitiul [utilizator]

    "Oprescu: "Imediat cum vom primi rezultatele testelor de rezistenta, va promit eu, ca ii vom da drumul. E o chestie de ore si de zile""
    • -3 (5 voturi)    
      unde esti tu boc? (Miercuri, 8 iunie 2011, 16:33)

      lucian11 [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      unde este boc cand are lumea nevoie de el?

      doar el putea sa taie panglica dupa primii doi stalpi infipti in pamant si vopsiti de madam udrea. asta pentru a respecta termenul de finalizare si pentru a poza in fata electoratului credul.

      sa inteleg ca va place cand se inaugureaza cu surle si trambite o bucatica de autostrada pe un singur sens, iar lucrarile testate, finisate si finalizate in totalitate inainte de taierea panglicii sunt de porc?

      tare
      • +3 (3 voturi)    
        Pai cine a inceput? (Miercuri, 8 iunie 2011, 16:48)

        sile [anonim] i-a raspuns lui lucian11

        De cate ori a inaugurat Nastase autostrada spre Cernavoda? Sau avem memorie selectiva?
  • 0 (10 voturi)    
    Prafu'n ochii oamenilor... (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:22)

    George [anonim]

    Motivul adevarat pentru care de aprox 4 luni, podul este aproape gata, dar niciodata complet (''inca un test'', ''inca un finisaj'', etc), este unul mult de grav, si nefavorabil constructorilor, primariei, si in final - bucurestenilor:

    Dintr-o eroare de planificare si constructie, placile de beton nu se imbina pe pod. Va trebui demolata si reconstruita o bucata din pod, posibil si 2 stalpi de sustinere.

    E pacat ca reprezentantii principalelor institutii de presa din Romania sunt intr-o ''aliniere'' perfecta cu Primaria, si tin acest fapt ascuns. Mi-e imposibil sa cred ca nici unul din jurnalisti nu a aflat pana acum situatia reala.
    • +2 (4 voturi)    
      pai (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:48)

      n_asul [utilizator] i-a raspuns lui George

      daca e cum spui tu de ce nu lucreaza la stalpii respectivi , eu cred ca nu-i din tehnica constructiei explicatia ... Mai repede pare ca nu-si dau seama daca acest pasaj odata deschis cu setarile actuale de fluidizare a traficului nu cumva va incurca circulatia ;)
      • +2 (2 voturi)    
        Ai dreptate (Miercuri, 8 iunie 2011, 16:04)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui n_asul

        La intersectia Leul, semaforul dinspre Grozavesti arata verde doar 7 secunde la fiecare 2 minute, deci se va face o coada pe pod pana la Banu Manta...
        • +3 (3 voturi)    
          semafor (Miercuri, 8 iunie 2011, 16:30)

          soferu' [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Aşa e, nu reuşesc să treacă decât maxim 6 autoturisme. O să fie o coadă aşa cum spui.
          • 0 (0 voturi)    
            haos (Joi, 9 iunie 2011, 22:22)

            haos [anonim] i-a raspuns lui soferu'

            De multe ori m-am intrebat daca haosul din (ne)sincronizarea semafoarelor este datorat nepriceperii, nesimtirii sau este intentionat... poate "sponsorizat" de cei care vand combustibil? :)
  • +2 (4 voturi)    
    pai... (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:23)

    cyy [anonim]

    Pai nu spunea tot el ca e o chestiune de ore?
  • +8 (8 voturi)    
    NU STITI MOTIVUL? (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:25)

    gogu [anonim]

    Banu Manta a intrat ACUM in reparatii si ar ramane toti blocati pe pod, daca i-ar da drumul.
    Tipic pt noi nerespectarea ordinei logice a lucrarilor - in 7 ani decand se lucreaza la pasajul Basarab, au omis sa se gandeasca la ce vor face masinile dupa ce trec de pod...
    • +1 (1 vot)    
      nu-i problema (Miercuri, 8 iunie 2011, 16:41)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Si Cuza a intrat in reparatii acum 2 luni.
      Din fericire este gata !
      Nici pe Banu Manta nu va dura mai mult.
  • -4 (4 voturi)    
    Oare este realist 1500 tone? (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:26)

    cristi [anonim]

    Dar:
    1. Parca promisese ca va fi dat in folosinta de 1 Iunie
    2. 13 tramvaie si 26 de camioane mi se pare cam putin. Sa facem un calcul grosier, e adevarat

    a) 1500 tone ~= 1650 masini
    b) 1650 masini * 4.5m ~= 370 masini
    c) 370 masini / 3 benzi = 3 siruri paralele de 123 masini.
    d) 123 masini = 500m, lungimea unui sir de masini.

    Deci avem 3 randuri de masini lungi de 500m. Podul Grant are 600m (http://matornei.3x.ro/iptana/ro/istorie-poduri/index4.html). La ora de varf este plin pe un sens pe toata lungimea. Sa nu mai zic, cand ploua, ca incepe coada aproape de Casin.

    Acest pasaj are 1.9 km. Deci cred ca poate fi usor depasita incarcarea de 1500 tone la ora de varf, sau daca se intampla vreun accident pe pasaj si se blocheaza tot!

    Nu e cam la limita? Care este greutatea maxima suporata?
    • +2 (2 voturi)    
      Verifică pct. b) (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:40)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Verifică pct. b). Acolo ai greșit.

      O zi bună,
      Adrian
    • +1 (1 vot)    
      Calcule (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:54)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Lasa-i pe altii sa faca calculele si sa se ocupe de logica si inginerie. Stiu ca atunci cand iti citesti comentariul ti se pare ca esti foarte inteligent insa:
      1. Se testeaza incarcarea pe deschiderea podului hobanat care nu e nici pe departe de 500 m
      2. Are 2 benzi, nicidecum 3 benzi.

      Incarcarea maxima nu va depasi 1.000 tone.
      Succes.
    • 0 (0 voturi)    
      Calcul (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:59)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Completez cu calculul
      1. 1500 tone = aproximativ 1000 autovehicule
      2. 5m ca doar nu stau bara in bara la 2 cm una de alta rezulta 5.000 m
      3. 4 benzi pe ambele sensuri rezulta 1.25 km

      Deschiderea podului hobanat e de 1.25 km?
      Pe piloni si pe rampele de acces poti sa incarci mult mai mult, problema la podurile hobanate si nu numai e pe deschidere.
  • +1 (5 voturi)    
    voi sunteti nebuni (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:29)

    ijn [anonim]

    bey fratilor, am trecut pe acolo ieri, cum naiba sa-i dea drumu cand aia mai au o gramada de facut ?
    Probabil peste 6 luni se va deschide !
    Sfat : nu va aventurati pe/pe sub pod in primele zile ca nu se stie ...
    • -4 (4 voturi)    
      podul (Miercuri, 8 iunie 2011, 15:55)

      dan [anonim] i-a raspuns lui ijn

      Mare adevar ! Eu nu o sa trec pe acest pod, iar dupa ce il vor deschide o sa evit sa trec si pe sub el !
  • +5 (5 voturi)    
    pai cum sa-i dea drumul... (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:36)

    Gigi [anonim]

    daca pe Banu Manta se lucreaza. Unde s-ar duce masinile care vin de pe pasaj. Nu vedeti ca isi dau peste picioare unii altora. Ca in filmele cu prosti...
  • -5 (7 voturi)    
    TIPIC ROMANESC :-))))) (Miercuri, 8 iunie 2011, 15:15)

    platitor de taxe unor incopetenti [anonim]

    AM ASTEPTAT ATAT AMAR DE TIMP..., NE-AU DUS CU ZAHARELUL..., CA SA AFLAM CA-I PODUL DEFECT. Oare trebuie sa ne reincarnam si sa ne nastem naibii in alta tara, ca aici numai belele si vesti negative afli in fiecare zi mai ales de la incompetentii astia retardati care ne conduc si ne baga mana in buzunare. Sa va ia naiba domunule primar OPRESCu!
  • -5 (5 voturi)    
    Nesimtirea PDL (Miercuri, 8 iunie 2011, 15:35)

    YUIO [anonim]

    Dupa ce ca nu-l lasa sa-i dea drumul, il mai si intreaba prin oficina electronica "de ce nu o faci".

    Tupeu marlanesc ...
    • +3 (3 voturi)    
      ccc (Miercuri, 8 iunie 2011, 19:26)

      ccc [anonim] i-a raspuns lui YUIO

      Excesul de Antene dauneaza grav...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce vorbestinma (Miercuri, 8 iunie 2011, 15:38)

    Axel [anonim]

    Lasa ma sa faca si strazile unde o sa iesim decat sa fie lucrarea proasta mai bine mai asteptam
    • +2 (2 voturi)    
      Nu asta e problema (Joi, 9 iunie 2011, 8:35)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Axel

      In sensul ca putem astepta dar sa nu fim mintiti in halul asta, vezi primul comentariu cu citat din Oprescu.

      Problema este ca la fiecare pas, ni se spune ca este ultimul si ca la terminarea pasului respectiv, i se da drumul. De ce trebuie tot circul asta stil Oprescu? Normal ar fi sa se dea o data clara (care sa ia in calcul si strazile adiacente, marja de eroare etc) si sa se tina de cuvant. Cerem prea mult?
  • +1 (3 voturi)    
    Ma iubeste, nu ma iubeste... (Miercuri, 8 iunie 2011, 15:49)

    Don Ciccio [utilizator]

    Pasajul Basarab va fi dat in folosinta doar cand va fi copt - din punct de vedere politico-mediatic - inaltatorul moment oprescian, bey, electoratule de Bucale care sunteti!.
    Nu se merita a fi irosita o astfel de ocazie/pleasca mediatica... Daca se va suprapune cu o stire de genul: "...unda verde Romaniei si Bulgariei sa se alature Spatiului Schengen..."? Aceasta scapare, din punct de vedere procedural, va duce la obturarea/minimizarea maretei inaugurari a Pasajului - o inaugurare ce musai sa fie cu mare fast, in direct si la o ora de maxima audienta, pe aceleasi tembelviziuni de nisa toxica, irespirabila si indigesta: iRTV & Halena 1+2+3+4!
  • 0 (2 voturi)    
    absolut penibil... (Miercuri, 8 iunie 2011, 15:53)

    alter_ego [anonim]

    Oprescu. nu inteleg de ce trebuie sa manance ... cu polonicul de fiecare data promitand marea inaugurare. Chiar nu-l forteaza nimeni sa vorbeasca aiurea, mai bine tace.
    Of, n-a avut noroc Bucurestiul de nici macar un singur primar ca lumea. Pacat.
  • +1 (1 vot)    
    Cum sa-i dea drumul (Miercuri, 8 iunie 2011, 15:54)

    anonim [anonim]

    Cand la anu sunt alegeri ?!?

    O fi Oprescu dus cu pluta, dar nici chiar asa. Trebuie sa mai "negocieze" independenta cu PSD-ul, cine l-a pus ani de zile director peste 4 spitale simultan ?!?

    Ce copii sunteti...
    N-ati invata inca cum e cu democratia originala, mai vreti.

    Bineeee.
  • 0 (0 voturi)    
    Testele au fisurat lucrarea (Miercuri, 8 iunie 2011, 16:32)

    ilie [anonim]

    aici e problema.
    Nu a tinut proba !!
    Tipic romanesc..............
  • 0 (0 voturi)    
    Niu a observat nimeni (Joi, 9 iunie 2011, 10:33)

    Mao [anonim]

    ca la iesire de la metrou la Basarab s-a turnat fundatia a inca unui picior pe care ascum il sparg?
    • +1 (1 vot)    
      fundatie...pfff (Joi, 9 iunie 2011, 14:14)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui Mao

      care de fapt e "cusca" liftului ce merge de la metrou pana pe pasaj....
  • -1 (1 vot)    
    Ce e greu de priceput? (Joi, 9 iunie 2011, 14:54)

    Stepanida [utilizator]

    Nu e greu de priceput ca Udrea,folosindu-se de pozitia sa din guvern,incearca sa gaseasca tot felul de tertipuri care sa-l impiedice pe Sorin Oprescu sa ianugureze Basarabul!La asemenea "sforarii",doamna ministru e o mare experta!Ca la turism,e bata!