Bucurestiul va avea jardiniere cu ventilator pe malurile Dambovitei. Plus acoperisuri "verzi" la Universitatea Politehnica si Universitatea de Medicina

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 30 iunie 2011, 15:45 Economie | Imobiliar

​​Consiliul General al Municipiului Bucuresti (CGMB) a aprobat joi cheltuirea sumei de circa 97 de milioane de lei pentru achizitionarea unor jardieniere cu ventilator pentru inverzirea malurilor Dambovitei. Potrivit proiectului aprobat de CGMB, lungimea suprafetei amenajate este de 17,5 km, iar suprafata de spatiu verde obtinuta prin implementarea proiectului este de 122.000 metri patrati.

Durata de realizare a investitiei este de 60 de luni, iar finantarea va fi asigurata din fonduri europene nerambursabile prin Programul Operational Sectorial Cresterea Competitivitatii Economice in proportie de 98%, 2% fiind bani de la bugetul local.

Potrivit expunerii de motive, scopul proiectului este a imbunatati calitatea aerului din Bucuresti. Proiectantul jardienierelor este asocierea dintre Insitutul de Cercetari pentru Hidraulica si Pneumatica Bucuresti, Universitatea Arhitectura si Urbanism Ion Mincu, Aqua Proiect si Administratia Nationala de Meteorologie Bucuresti.

Totodata, CGMB a aprobat alocarea sumei de 7,5 milioane de lei pentru amenajarea unor acoperisuri verzi pe cladirile Universitatii Politehnica Bucuresti si a Universitatii de Medicina Carol Davila. Spatiul verde suplimentar obtinut prin proiect este de 7000 mp, iar durata de realizare a lucrarilor este de circa 12 luni. Proiectul este finantat 50% din Programul Life +, si 50% de la bugetul local.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3327 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Bravo! (Joi, 30 iunie 2011, 15:52)

    Cami [anonim]

    Mai multe proiecte verZi pt Bucuresti!
    • -1 (5 voturi)    
      mda (Joi, 30 iunie 2011, 16:09)

      a [anonim] i-a raspuns lui Cami

      numai sa nu fie cu banii publici ca nu asta ne trebuie acum. mai sus vad ca doar 2% sunt bani publici.
    • +7 (9 voturi)    
      Mai multe parcuri (Joi, 30 iunie 2011, 16:34)

      Laur_ [utilizator] i-a raspuns lui Cami

      nu mai multe ghivece. Astea tin putin si costa mult de intretinut.
      Stiu ca da bine, dar nu e o solutie de durata
  • +6 (6 voturi)    
    Stie cineva... (Joi, 30 iunie 2011, 16:30)

    sting [anonim]

    ...ce anume sunt aceste jardiniere cu ventilator? Sigur cineva din proiect se uita peste comentarii, il(o) rog sa ne dea si noua cateva detalii, chiar mi-a trezit curiozitatea.
    • 0 (6 voturi)    
      ... (Joi, 30 iunie 2011, 16:43)

      cafe [anonim] i-a raspuns lui sting

      ce sa fie? problemele imaginare ale Bucurestiului. Duceti-va in Valea Jiului sau in Delta sa le aratati pe ce cheltuiti voi banii in B. Se vor mandri cu a lor Capitala.
      • +1 (3 voturi)    
        esti pe dinafara... (Joi, 30 iunie 2011, 17:06)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui cafe

        Prietene, in articol este scris ca 98% sunt fonduri UE nerambursabile si 2% fonduri de la bugetul LOCAL! Local adica din impozitele bucurestenilor.
        Care e problema ta? Tu chiar crezi ca banii tai in calitate de platitor de impozite de pe Valea Jiului se sparg in Bucuresti esti complet...pe dinafara...
        sau poate doar frustrat!
        • 0 (2 voturi)    
          sau tu esti pe dinafara (Vineri, 1 iulie 2011, 9:30)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

          nu mai arunca cu noroi in altii, daca comentezi, vorbeste frumos.
          Mai jos in articol scrie ca 50% din proiect e fiantat din bugetul local. Deci e 2% sau 50%? In fine, nu conteaza, important e ca lumea moare de foame si ei cumpara jardiniere "cu ventilatoare".... Chiar si 2% daca ar fi, eu nu vreau ca banii mei din impozite sa se duca pe jardiniere "cu ventilatoare". Adica noi suntem cea mai bogata tara si nu mai cumparam jardiniere simple, cumparam ultimul model, cu ventilatoare.... Ca saracul nu-i sarac destul daca nu-i fudul.
          • +2 (2 voturi)    
            prietene... (Vineri, 1 iulie 2011, 10:08)

            un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui adrian

            Eu unul nu mor de foame. Mor de mizeria din oras. Bucurestiul este oribil in ciuda potentialului.
            "Lumea moare de foame..." hai ma lasi. Nu moare nimeni de foame. Obezitatea e o problema in Romania daca vrei sa vorbim de alimentatie la nivel national.
            Daca iti e foame si astepti primaria/statul sa vina sa iti dea de mancare....te-ai nascut in epoca gresita prietene.
            Si faptul ca afirm ca un individ este frustrat nu consider o jignire. Toti oamenii au frustrari pt ca toti ne dorim mai mult... decat avem/putem.
            O zi frumoasa....prietene...
    • +3 (3 voturi)    
      nu stiu ce sunt, dar (Joi, 30 iunie 2011, 17:21)

      Filip [anonim] i-a raspuns lui sting

      stiu sigur ca la 30 minute dupa inaugurarea oficiala, le incarca Tefeteu intr-un papuc.
  • +2 (2 voturi)    
    Deontologie (Joi, 30 iunie 2011, 23:02)

    ovidiu [anonim]

    97 de milioane lei = 23 milioane euro.
    Abia astept sa vad pe cele 2 "cele mai bune posturi de stiri" zeci de ore de emisiuni si sute de datatori cu parerea indignati de asemenea cheltuieli in vremuri de criza. Sa vad toate comparatiile despre ce altceva anume s-ar fi putut face in Bucuresti cu o asemenea suma. ;)
    (nu sunt impotriva ideii: Bucurestiul are nevoie de cat mai multe spatii verzi, si inverzirea betonului de pe malurile Dambovitei poate fi o solutie foarte buna. Dar imi aduc aminte -de exemplu- de scandalul televizat legat de cele 12 milioane de euro cheltuite pentru patinoarul olimpic de la Brasov)
    • 0 (0 voturi)    
      Nici asa, nici altminteri, vorba d-lui Plesu... (Vineri, 1 iulie 2011, 18:53)

      CD [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      Catiusa Ivanov e de departe cel mai bun jurnalist pe teme de arhitectura, urbanism etc. pe care l-am citit eu, insa articolul de fata e destul de confuz.
      In primul rand, cum prea bine zicea sting -- ce-s alea jardiniere cu ventilator??? Ce le fac ventilatoarele alea??? Te duce gandul la tot felul de bancuri, chilotii cu elice ai lui Fat Frumos samd...
      Unde le amplaseaza, exact pe maluri, sau dincolo de splai?
      Era buna macar o schita, daca nu o fotografie. Si-apoi, cifrele sunt si ele incalcite... daca lungimea suprafetei amenajate e de 17,5km iar suprafata totala de 122.000 mp, asta inseamna vreo 7mp pe metru de chei. Spatiul ala de pe mal e foarte ingust, nu cred sa aiba niciun metru latime... cum pun jardinierele astea, etajate, o sa fie ca o perdea verde de-o parte si de alta?
      Si observatia lui Laur e foarte judicioasa -- jardinierele, cu ventilator sau fara, sunt in esenta niste ghivece. Vor trebui udate frecvent, iar iarna duse undeva la adapost... zeci si sute de mii de jardiniere. S-a gandit cineva cat o sa coste intretinerea acestor lucruri? Chestia asta aduce deja a palmierii lui Shpagathon...
      Iar pretul mi se pare si el foarte mare, cam 200 euro pe metru patrat (???), sau 1500 euro pe metru liniar amenajat??? Da' ce le fac, frate, jardinierelor astea, le incrusteaza cu pietre pretioase???
      Cum au ajuns la suma asta? S-a facut vreo licitatie, ceva? Sau urmeaza? Sunt totusi zeci de milioane de euro intr-o capitala care are inca strazi de noroi, toalete in curte si cismele in capul strazii...
      Nici chestia cu fondurile europene nu mi-e chiar clara (asta lasand la o parte faptul ca bucuria ca "noi" nu dam decat 2% e cam deplasata -- si banii UE tot bani publici sunt...) -- pe de o parte 98% e surprinzator de mult, stiam ca partea de cofinantare locala tre' sa fie 20% sau mai mult, iar pe de alta parte mi-e greu sa cred UE aproba astfel de sume pentru niste jardiniere...
      Bref, ar fi necesare inca multe alte detalii.
  • 0 (0 voturi)    
    poc poc (Vineri, 1 iulie 2011, 18:12)

    poc [anonim]

    catiusa, daca "implementezi" proiectul nu inseamna ca a si crescut iarba , poate daca i adaugi "ingrediente" din arhitectura si "pui la pamant" case, sa mai creasca un fir de iarba .
  • 0 (0 voturi)    
    Dambovita,apa dulce! (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 9:40)

    Stepanida [utilizator]

    Sa fim corecti si sa recunoastem!Ideea cu inverzirea malurilor Dambovitei ii apartine lui Sorin Oprescu!Dar anul trecut,acest proiect nu a avut sustinere din partea domnilor consilieri!Era mult mai bine daca era pusa in practica inca de atunci,dar ce sa -i faci cu consilierii care nu voteaza decat cum le dicteaza Udrea!
    • 0 (0 voturi)    
      Sunteti dusi ! (Duminică, 3 iulie 2011, 22:37)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Stepanida

      Malurile Dambovitei erau inverzite inainte s-o sistematizeze Ceausescu. Era o mizerie maxima si un miros de putred pe tot parcursul raului.
      Dar ce ma mira intr-un oras devenit WC de caini vagabonzi!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 11 iulie 2011, 11:00)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Stepanida

      Exista deja zona verde pe malul Dambovitei. Si nu-i opreste nimeni sa sparga betonul si sa mai faca spatii verzi, oricum trotuarul ala e inutil. La fel cum nu-i opreste sa nu mai acorde autorizatii de constructie pe spatiile verzi existente. Insa e mai rentabil sa puna jardiniere ... se cumpara de la anumite firme, se intretin, se muta iarna in sere (evident contra cost), etc.