Aliatii SUA ignora Washington-ul si adera la o banca de dezvoltare condusa de China. Banca Asiatica pentru Investitii in Infrastructura, pe cale sa devina un rival al Bancii Mondiale

de George Sirbu     HotNews.ro
Marţi, 17 martie 2015, 16:22 Economie | Finanţe & Bănci

Casa Alba
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Franta, Germania si Italia s-au hotarat sa urmeze exemplul Marii Britanii si sa se alature Bancii Asiatice pentru Investitii in Infrastructura (AIIB), a scris Financial Times, citand oficiali europeni. Un diplomat american de rang inalt a declarat ca depinde de fiecare tara daca va intra in banca internationala de dezvoltare condusa de China, scrie Reuters. Declaratia vine intr-o perioada in care un numar din ce in ce mai mare de aliati apropiati ai SUA ignora presiunile Washington-ului de evitare a institutiei financiare ce poate deveni un rival al Bancii Mondiale.

Publicatia a apreciat ca decizia celor patru tari de a deveni membre ale AIIB a reprezentat o lovitura diplomatica majora pentru Washington, care pune sub semnul intrebarii daca noua banca va avea standardele de mediu si guvernanta necesare.

Banca este vazuta si ca un instrument de intarire a influentei Chinei in regiune, posibil pe seama celei a Statelor Unite.

Si Wall Street trateaza pe larg subiectul. Cele trei state europene au anuntat ca intentioneaza sa devina membre fondatoare ale Bancii Asiatice pentru Investitii in Infrastructura, (Asian Infrastructure Investment Bank - AIIB), pe care Statele Unite o considera o posibila concurenta a Bancii Mondiale, a FMI si a Bancii Asiatice pentru Dezvoltare, in care Washington-ul are o influenta semnificativa, informeza Mediafax citand Wall Street Journal.

Europenii si americanii insista ca banca sa respecte standarde inalte

Presedintele Parlamentului European, Martin Schulz, a declarat ca a primit cu bucurie vestea privind aderarea celor patru tari europene la AIIB, dar a adaugat ca banca trebuie sa se conformeze standardelor acceptate international. "Cred ca este un lucru bun ca au aderat. Daca mai multe state membre o vor face, cred ca va fi si mai bine", a spus acesta jurnalistilor, in timpul unei vizite la Beijing.

"Exista insa inca un element. Asemenea noi organizatii trebuie sa se conformeze standardelor internationale. Este foarte important", a subliniat Schulz.

Totusi, purtatorul de cuvant al ministerului de externe chinez nu a dezvaluit ce tari au aplicat pentru a adera si a insistat ca banca va fi "deschisa, inclusiva, transparenta si responsabila".

Marti, un diplomat SUA de rang inalt a spus ca sunt semne de intrebare in privinta AIIB, dar decizia de aderare apartine fiecarei natiuni. "Mesajul nostru catre China a fost ca suntem pentru investitii in infrastructura dar vrem sa vedem clar ca aceasta banca va face inca de la inceput ceea ce si alte banci multilaterale de dezvoltare au facut din punct de vedere al guvernantei", a spus vice-secretarul de stat al SUA pentru Asia de Est si Pacific, Daniel Russel.

Deja sunt 26 de tari fondatoare, Japonia ramane alaturi de SUA

AIIB a fost lansata la Beijing anul trecut pentru a majora investitiile asiatice in transporturi, energie, telecomunicatii si alte proiecte de infrastructura. Este vazuta ca un rival al Bancii Mondiale,  dominata de tarile din vest, si al Bancii Asiatice pentru Dezvoltare.

La inceputul acestui an China a anuntat ca 26 de tari au fost incluse in categoria statelor fondatoare, majoritatea din Asia si din Orientul Mijlociu. Termenul stabilit de China pentru acceptarea tarilor cu statut de membri fondatori este 31 martie.

Japonia, Australia si Coreea de Sud sunt cele mai importante absente din AIIB, desi premierul australian Tony Abbott a declarat ca o decizie finala in privinta AIIB va fi luata curand. Coreea de sud a anuntat ca inca este in discutii cu China si alte tari in privinta unei posibile participari.

Cel mai mare rival al Chinei din zona, Japonia, detine cea mai mare participatie in Banca Asiatica pentru Dezvoltare (ADB), alaturi de Statele Unite. Institutia, prin statut, este condusa de un japonez.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

9668 vizualizari

  • +4 (22 voturi)    
    s-ar putea sa fie... (Marţi, 17 martie 2015, 16:27)

    ..13 [utilizator]

    ... mult zgomot pentru nimic - adicalea banca sa nu se creeze.

    China a mai incercat de mult timp sa replice ceea ce face Banca Mondiala. dar socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea de acasa.
  • -1 (31 voturi)    
    mda (Marţi, 17 martie 2015, 16:54)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    cine va veni sa faca curat in urma mizerabililor care bantuie europa? tot americanii, dar asta va costa mult mai scump, fiindca nu va mai fi ca intre prieteni!
  • -3 (29 voturi)    
    vine si Japonia, (Marţi, 17 martie 2015, 17:11)

    Gustav666 [utilizator]

    nici o grija. Mai e pana in 31 martie.
    Sa nu uitam ca Japonia refuza in continuare semnarea TPP (echivalentul asiatic al TTIP) in conditiile cerute de catre SUA.
  • -17 (35 voturi)    
    afara cu (Marţi, 17 martie 2015, 17:21)

    xanti [utilizator]

    Amerlocii,la gunoi cu dolarii vostrii.
    • +22 (34 voturi)    
      1$ = 1 sac ruble (Marţi, 17 martie 2015, 18:00)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Asa ca nu e greu sa iti dai seama care-i gunoiul.
    • -1 (11 voturi)    
      +1 (Miercuri, 18 martie 2015, 9:13)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Era de mult cazul sa se termine cu dolarul care nu are nici un fel de acoperire practica.
      Si o sa se termine. E doar o chestiune de timp.
      • +1 (7 voturi)    
        uite care e ideea (Miercuri, 18 martie 2015, 11:45)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui Qu

        Daca America pica, informatic vorbind ne intoarcem undeva cu 20-30 de ani in urma. Ca sa dau doar un exemplu cu totii folosim Microsoft Windows, imagineaza-ti ce ar insemna pentru afacerile mondiale lipsa acestuia.. si ar putea dura 10-20 de ani crearea unui echivalent, cel putin si poate nu la fel de fiabil. Deci mai gandeste-te. Si nu doar acesta e tehnologia americana, sunt multe altele. In general tot ceea ce inseamna dezvoltare tehnologica mondiala ar sta in loc vreo 2-3 decade. Sa nu vorbim de explorare spatiala, microprocesoare.
        • +2 (6 voturi)    
          Nu-i chiar asa (Miercuri, 18 martie 2015, 12:54)

          Qu [utilizator] i-a raspuns lui cineva

          1. Windows-ul functioneaza independent de SUA. 2. M$ e multinationala.
          3. Internetul nu inseamna SUA. Nu-s nici pe aproape de topul celor mai dezvoltati pe partea asta.
          4. Tehnologia americana se fabrica in China. Toata, inclusiv aia militara.A se vedea teapa care si-au luat-o recent cu calitatea componentelor militare. In SUA sunt doar brevetele/ hartogariile. Dezvoltarea tehnologica nu depinde de SUA decat pe hartie. In practica se face in China, Taiwan, Malaesia...si un pic de tot in Europa si alte tari.
          5. Picajul dolarului nu inseama picajul tarii. S-a luat deja in calcul la nivel inalt asta. Pur si simplu se va inventa un inlocuitor. Mai mult o sa conteze efectul psihologic decat ce se va intampla efectiv cu $-ul.
      • -1 (9 voturi)    
        hahahaha (Miercuri, 18 martie 2015, 11:53)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Qu

        "Era de mult cazul sa se termine cu dolarul care nu are nici un fel de acoperire practica"

        ...hahahaha ... singura chestie fara acoperire practica e prostia din capul tau.
        • +1 (3 voturi)    
          Studiaza (Miercuri, 18 martie 2015, 12:55)

          Qu [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

          Studiaza ce inseamna $ inainte sa comentezi.
          Monedia initiala avea acoperire in aur. Acum nu mai are in nimic. In caz de o criza reala valoreaza mai putin decat cerneala de pe ea...si va fi foarte utila la facut focul si sters posteriorul.
      • 0 (2 voturi)    
        Cine este "Qu" : (Miercuri, 18 martie 2015, 12:14)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui Qu

        http://www.hotnews.ro/stiri-international-19669203-trolii-venit-din-est.htm
  • 0 (26 voturi)    
    Efecte (Marţi, 17 martie 2015, 17:23)

    vertical1 [anonim]

    Toate aceste evenimente , indiferent ca se vor materializa sau nu , pun un semn mare de intrebare fata de corectitudinea actualei Banci Mondiale.Care mai mult a falimentat state , decat a ajutat.
    S-a simtit de-a lungul timpului o dubla masura fata de multe state , inclusiv membre NATO. Care pe de o parte erau privite ca aliati , de catre decidenti , si pe de alta parte in sectoarele finaciar erau furate cu acte in regula.
    Si in momente de rascruce e normal ca unele din ele ,pe fondul unei vulnerabilitati dintr-o anumita parte , sa reactioneze astfel.
    Ceea ce vedem astazi e rezultatul unei politici gresite pe termen foarte lung , pana in prezent.
    Pentru Romania o astfel de decizie privind marile state ale Europei , pare sa ne puna intr-un oarecare dezavantaj.Cel putin pe termen scurt.
    Dar timpul le rezolva pe toate.
  • +17 (25 voturi)    
    Apare o concurență la BM. (Marţi, 17 martie 2015, 17:51)

    vali47 [utilizator]

    SUA nu ar trebui să se opună.O concurență la BM nu poate fi decât benefică pentru economia mondială,iar prezența ca membri fondatori a țărilor dezvoltate din Europa nu poate fi un lucru rău.Din contra,va impune noii bănci reguli cunoscute și acceptate de finanțare.
    • +7 (25 voturi)    
      Da, corect (Marţi, 17 martie 2015, 19:49)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Dar cui ii place concurenta?
      • +8 (12 voturi)    
        Pai nu capitalismul (Miercuri, 18 martie 2015, 7:47)

        Petre Peruca [anonim] i-a raspuns lui KostasP

        ...functioneaza pe concurenta? Adicatelea, ei numa' predica? Si eu zic ca e un lucru bun, concurenta asta...
    • +4 (6 voturi)    
      Nu e asta (Miercuri, 18 martie 2015, 10:08)

      benicio [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Nu e vorba de concurenta aici, de bazaconii de genul disparitia monstruosului monopol bancar imperialist. E vorba mai degraba de niste standarde de guvernanta, de mediu, de o minima etica, pe care ma indoiesc ca banca asiatica le va respecta. La fel ma indoiesc ca slabanogii de europeni vor avea un cuvant de spus acolo. Vom vedea, cu timpul o sa judecam mai bine treaba asta, doar sa nu fie rpea tarziu.
    • +1 (3 voturi)    
      - (Miercuri, 18 martie 2015, 12:56)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Pai nu se opune. Incearca sa reglementeze anumite aspecte inspre cum se vrea de la Washington.
  • +14 (26 voturi)    
    Da, da, am mai auzit (Marţi, 17 martie 2015, 18:02)

    Wanheda [utilizator]

    Aliante teribile, Mujicia cu statele BRICS, etc....
    Las' sa faca, sa fie competitie...eu prefer sa am 10 banci in jurul meu...asa astiu ca pot obtine cel mai bun deal. Daca e una singura....se apuca de camatarie.
    • +7 (11 voturi)    
      Depinde. (Marţi, 17 martie 2015, 21:32)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      În lumea de astăzi, nimic nu este ceea ce pare a fi.
      Cel mai bun deal se poate dovedi a fi cea mai abruptă vale!
      • -4 (10 voturi)    
        Un pct de vedere filosofic (Miercuri, 18 martie 2015, 2:53)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        dar agree...
    • +7 (15 voturi)    
      Scuza-ma (Miercuri, 18 martie 2015, 5:55)

      -dorian- [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Orice banca este o camatarie, dar cu gulere albe.
      • -1 (13 voturi)    
        Exact (Miercuri, 18 martie 2015, 9:14)

        Qu [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

        Diferente e ca banca poate crea bani infiniti. Camatarul nu.
  • -4 (18 voturi)    
    chinezii ce să facă acum dacă au excdent bugetar? (Miercuri, 18 martie 2015, 1:08)

    visio [anonim]

    adevărul e mai simplu: americanii le-au vândut hârtii fără valoare la vremea respectivă, chinezii au construit ce au visat noaptea, și le-a mai rămas ceva mizilic; și pentru că sunt civilizați, i-a pus în circulație...exact cînd s-au apreciat mizeriile alea de hîrtii; sincer vorbind, nu americanii sunt stăpânii banilor, ci evreii din FED!
  • +2 (10 voturi)    
    Mai bine sa astepte vreo 6 luni (Miercuri, 18 martie 2015, 1:37)

    OmulNou [utilizator]

    sau un an, sa vedem daca rezista atat...
    • -1 (9 voturi)    
      Cine ? (Miercuri, 18 martie 2015, 9:14)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Cine, dolaru' ?
  • +1 (23 voturi)    
    Nu poti sa prostesti tot timpul pe toata lumea (Miercuri, 18 martie 2015, 3:27)

    GRadu007 [utilizator]

    Cum? "un numar din ce in ce mai mare de aliati apropiati ai SUA ignora presiunile Washington-ului de evitare a institutiei financiare ce poate deveni un rival al Bancii Mondiale"?

    Pai, sanctiunile economice, blocarea conturilor bancare din USA, listele negre cu politicieni care nu vor sa ingenunchieze, santajul politico-economic, propaganda mincinoasa, loviturile de stat, "democracy spreading" cu bombe si cu tancuri pentru ce exista?

    In plus, poate isi amintesc impingatorii de hirtii de pe la Washington ca Franta, Anglia, China s.a. au prin curte WMD-uri si le pun pe lista neagra a statelor teroriste de nu se vad. :-)))

    Eheee... nu merge sa prostesti chiar tot timpul pe toata lumea.

    Asa cum bine scria dl Ron Paul intr-o analiza recenta: "What is so often forgotten is that while most countries will yield to our threats and intimidation, along the way many enemies were created."

    Adica:
    "Ceea ce se uita adesea e ca, in vreme ce majoritatea statelor vor ceda in fata amenintarilor si incercarilor noastre de intimidare, in acelasi timp ne vom crea si numerosi dusmani."

    Va veni cu siguranta si vremea decontului si a caderii noului imperiu al raului. Si nici macar nu cred ca mai avem mult de asteptat.

    Eu unul am deja sampania la rece.
    • +8 (16 voturi)    
      Mai pune o sampanie la rece (Miercuri, 18 martie 2015, 5:59)

      -dorian- [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      ca sa sarbatoresti venirea la putere a noului imperiu al binelui: CHINA!
      • -1 (3 voturi)    
        inevitabil (Miercuri, 18 martie 2015, 12:57)

        Qu [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

        E inevitabil sa urmeze ei.
        In rest...Resistance is Futile !
    • -4 (6 voturi)    
      bine spus (Miercuri, 18 martie 2015, 9:52)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      Imperiul raului
    • +4 (6 voturi)    
      da (Miercuri, 18 martie 2015, 10:32)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      ma, tu ai sampanie la rece si capul la cald, esti doar un biet idiot util, plin defrustrari si complexe, ca toti semidoctii antiamericani.
      ''In plus, poate isi amintesc impingatorii de hirtii de pe la Washington ca Franta, Anglia, China s.a. au prin curte WMD-uri si le pun pe lista neagra a statelor teroriste de nu se vad.''. Asta cu anglia si franta pe lista neagra nicimacar trolilor sovietici mazeta, pontiac sau gustav nu le-ar fi trecut prin cap. Si astia, saracii, sint destul de prosti.
    • +1 (3 voturi)    
      Cine este GRadu : (Miercuri, 18 martie 2015, 12:12)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      http://www.hotnews.ro/stiri-international-19669203-trolii-venit-din-est.htm
  • +1 (17 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 martie 2015, 6:14)

    dragos234 [utilizator]

    Deci englezii s-au dus sa se joace cu China si i-au lasat balta pe americani care sunt poporul cel mai apropiat de ei de pe pamant si carora le datoreaza atat de mult.
    Si atunci ce pretentii avem noi de la UK sa ne trateze pe noi corect si sa nu mai difuzeze documentare mincinoase despre Romania cand ei se poarta fara menajamente cu rudele lor de sange, americanii?
    • -1 (11 voturi)    
      UK-US (Miercuri, 18 martie 2015, 9:15)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Englezii incep sa priceapa ca americanii s-au sapat oricand a fost necesar pentru interesul lor propriu.
  • +6 (12 voturi)    
    Ce-i rau in asta ??? (Miercuri, 18 martie 2015, 9:13)

    andreesanu [utilizator]

    S-au saturat toti sa fie calariti de BM si FMI ,asa ca o noua banca v-a determina o politica mai atenta din partea lacomiei americane reprezentate de BM si FMI.
  • +3 (15 voturi)    
    dar unde sunt...? (Miercuri, 18 martie 2015, 9:32)

    kalughin [anonim]

    unde sunteti toti amerlocii ce faceau spume cand Ponta organiza forum regional cu China si defila cu Jintao prin targu Bucurescilor...iaca atunci China nu era frecventabila pentru cainii de paza ai bisericii amerologice de rit skullandbones...iar cand li se spune ca China e totusi frecventabila din moment ce Marea Britanie Franta Germani Italia o frecventeaza asiduu, lor li se infoiau penele si se-ntorceau la ciugulit gainatul american furnizat de FMI si BM....sau atunci cand China detine 10% din datoria publica amercana (1.3 trillion $)...so?
  • +2 (12 voturi)    
    efecte secundare (Miercuri, 18 martie 2015, 9:49)

    Gustav666 [utilizator]

    Adio TTIP... Adio TPP...
    Pentru SUA vin vremuri grele...
  • -4 (4 voturi)    
    Di-n n-ou (Miercuri, 18 martie 2015, 10:34)

    snams [utilizator]

    George, iarăși venim cu de-astea? De ce Washington-ul și Washington-ului?
  • 0 (4 voturi)    
    F bine (Miercuri, 18 martie 2015, 12:00)

    xolv [utilizator]

    Cat timp e facuta cu bani reali si cu d-aia xeroxati de FED , e ok.
  • -3 (5 voturi)    
    nu te mai obosi cu asta (Miercuri, 18 martie 2015, 12:05)

    Gustav666 [utilizator]

    Cea mai buna soluție este sa-l ignori.
    Mai sunt vreo câțiva pe aici: un domn, rov, direwolf, soljenitin,... Întuneca locul unde stau...
    Dai minus si treci mai departe. Nu te poți pune cu prostul ca are mintea odihnita.
  • +2 (4 voturi)    
    nam (Miercuri, 18 martie 2015, 13:47)

    idealogul [anonim]

    Acum ceva timp aparea pe hotnews un articol in care Rusia era amenintata cu excluderea din Swift. America a incercat acest lucru folosind metoda traditionala adica rasucind mana la spate "aliatilor" mai mititei dar in final surpriza: Rusia a ramas in Swift ba chiar ca bonus a primit si un loc in consiliul director.
    Anglia a aderat la banca Chineza deoarece asa cum au spus-o chiar ei de mult timp nu exista prieteni ci doar interese iar intereseul Angliei este sa aleaga tabara castigatoare.PUNCT.
  • 0 (0 voturi)    
    hotii (Miercuri, 18 martie 2015, 22:53)

    dan [anonim]

    :)) Toti banii, inclusiv ai americanilor sunt imprumuturi de la China. Asa ca lasati manipularile.
    Toata lumea este datoare Chinei.