Mozilla vrea pe viitor sa reduca la cinci saptamani intervalul dintre lansarile noilor versiuni de Firefox

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 22 septembrie 2011, 12:40 Economie | IT

Mozilla ar putea ajunge pe termen mediu sa lanseze cate o noua versiune a browser-ului Firefox o data la cinci saptamani, si nu la sase ca in prezent, au spus oficialii companiei, citati de Computerworld. Sugestia a venit de la un manager al companiei, insa ideea este considerata inaplicabila pentru moment, dezvoltatorii spunand ca nu vor avea destul timp pentru teste. Totusi, in viitor se va trece la intervalul de cinci saptamani, dar numai dupa ce toate lucrurile care in prezent nu merg bine vor fi puse la punct.   

La inceputurile sale Mozilla aducea la cateva luni o versiune noua de browser, insa din primavara a accelerat masiv intervalele de lansare a unor noi versiuni pana la sase saptamani. Astfel, Firefox 6 a aparut pe 16 august, Firefox 7 va debuta pe 27 septembrie, iar pana la final de an vor aparea versiunile 8 si 9.

Recent, Josh Aas, manager la Mozilla, a sugerat pe forumul dezvoltatorilor sa se treaca la un interval de cinci saptamani, iar propunerea a starnit o dezbatere apriga a carei concluzie a fost ca ideea este proasta, cel putin pentru moment.

Dezvoltatorii au avut o reactie unanim negativa si spun ca nu vor avea timp sa testeze toate aspectele intr-un interval atat de scurt si nici nu va fi timp pentru actualizarea tuturor add-on-urilor, problema care exista si in ritmul prezent de lansare.

Totusi, obiectivul Mozilla pe termen mediu este ajungerea la un interval de cinci saptamani intre versiuni, insa numai dupa ce vor fi puse la punct toate probleme care apar acum, spune Christian Legnitto, managerul responsabil cu lansarile Firefox pe plan mondial.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1139 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ??? (Joi, 22 septembrie 2011, 12:52)

    adiran [anonim]

    dar ce-i cu graba asta ?!
    • 0 (0 voturi)    
      Pai au ales gresit (Joi, 22 septembrie 2011, 13:20)

      roberto [anonim] i-a raspuns lui adiran

      Nu se pot pune cu masinaria de marketing si integrarea online pe care o ofera Google cu Chrome. Microsoft vine cu IE9 si in viitor cu IE10 si multi dumb-useri stiu doar de "e"-ul albastru. MacOSX are Safari, Opera este pentru utilizatorii hardcore iar cei d ela Mozilla s-au gandit ca daca incrementeaza toata ziua numarul de versiune al Firefox, vor sari si utilizatorii ca deh, e ceva nou.

      In schimb versiunile de FF sunt din ce in ce mai naspa iar marea problema nu e asta, ci durerile de cap pentru miile de admini care au grija de sute de computere in intraneturi si care au nevoie de versiuni LTS si update-uri, nu de asa zise noutati toata ziua.

      Din perspectiva userului, exact ce se intampla si pana acum. Userul este beta testerul produsului. Sa speram ca nu vom ajunge alpha-testeri.
      • +2 (2 voturi)    
        si add-on-urile (Joi, 22 septembrie 2011, 14:00)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui roberto

        Tocmai mi-am instalat Firefox-ul ca sa folosesc un add-on, ghinion, nu merge pe versiunea asta de firefox.

        Daca-l tot modifica toata ziua, cum se vor tine dupa ei dezvoltatorii de add-on-uri?
  • +1 (1 vot)    
    100 (Joi, 22 septembrie 2011, 12:58)

    Mario [anonim]

    Vor sa ajunga primii la 100 de vulpi? :)
  • 0 (0 voturi)    
    Si-au cam dat cu stangul in dreptul (Joi, 22 septembrie 2011, 13:29)

    sile [anonim]

    N-am nimic cu strategia lor, in fond produsul conteaza si nu numarul care apare in dreptul versiunii.

    Dar strategia asta omoara Thunderbird-ul. Thunderbird fara Lightning nu face o ceapa degerata si Lightning ajunge foarte greu la zi cu versiunile noi de Thunderbird... Ar trebui sa le lanseze impreuna, zic eu.
  • 0 (0 voturi)    
    firefox (Joi, 22 septembrie 2011, 15:21)

    I [utilizator]

    firefox e lent. Cu un server instalat local, tot greu se incarca pagina. Credeam ca e de la server. Pana am incercat Chrome in care s-a incarcat instant asa cum e de asteptat pentru un server local.
    Singurul avantaj sunt add-on-urile dar o sa le fie greu sa tina pasul cu atatea versiuni de firefox.
  • 0 (0 voturi)    
    dupa un calcul sumar (Joi, 22 septembrie 2011, 17:10)

    Filip [anonim]

    ar veni 10 versiuni pe an. cat e acum? 6-7?

    in conditiile in care se repara putine buguri, dar din graba apar altele noi, avem de fapt un produs care se autodistruge.
  • 0 (0 voturi)    
    Strategie sinucigasa (Joi, 22 septembrie 2011, 17:33)

    Victor [anonim]

    Firefox fara add-on nu poate face fata concurentei. Muti utilizatori folosesc Firefox tocmai pentru facilitatile obtinute prin folosirea add-on-urilor. Accelerarea lansarii de noi versiuni va face ca multe add-on-uri sa devina inutilizabile. Dezvoltatorii de add-on-uri isi vor pierde interesul atunci cand vor constata ca rezultatul muncii lor este efemer. Cei de la Mozilla isi taie singuri craca de sub picioare prin aceasta strategie sinucigasa.