Firma romaneasca Televoice pretinde ca a lansat "cel mai usor notebook din lume" cu "o configuratie asemanatoare cu MacBook Air al Apple"

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2011, 13:37 Economie | IT

Notebook-ul Evolio U9
Foto: Evolio
Televoice, compania lui Liviu Nistoran, fost presedinte al autoritatii de reglementare in comunicatii, a anuntat luni lansarea unui notebook despre care sustine ca este "cel mai usor din lume". Notebook-ul, denumit Evolio U 9, incorporeaza cel mai nou processor Intel Atom Dual Core 1,6 Ghz si are 18 mm grosime si o greutate de 980 grame. "Are o configuratie asemanatoare cu MacBook Air dar este mai usor cu circa 100 de grame si va costa in jur de 450 de euro (TVA inclus)", a declarat pentru HotNews.ro Liviu Nistoran. Produsul va fi disponibil in retelele de retail in luna decembrie din acest an.

Notebook-ul, denumit Evolio U 9, este construit din plastic, incorporeaza cel mai nou processor Intel Atom Dual Core 1,6 Ghz (Cedarview), o memorie RAM de 2GB si un mediu de stocare tip SSD de 64 sau 128 GB. Terminalul are o autonomie de functionare de 5 ore, un display cu diagonala de 29,5 cm la o rezolutie de 1366x768 pixeli, dispune de camera video integrata de 1,3 Mpixeli si conectivitate USB, HDMI, Bluetooth si WiFi.

Evolio U 9 este echipat cu tehnologia de accelerare grafica - PowerVR Core -, ce permite rularea tuturor formatelor video Full HD: (BlueRay, Mpeg2, Mpeg4, WMv9, H.264) si proiectarea acestora pe un Televizor sau Display extern prin intermediul interfetei HDMI integrate.

Seful Televoice, Liviu Nistoran, pretinde ca notebook-ul are o configuratie similara cu ultraportabilul MacBook Air al Apple, dar ca este mai usor cu circa 100 de grame.

Apple a lansat in luna iulie din acest an noua generatie de portabile MacBook Air, bazate pe procesoare Intel de generatie noua. MacBook Air de 11 inci este dotat cu SSD de 64GB, 2GB de memorie RAM si procesor Intel Core i5 la 1,6Ghz cu doua nuclee de procesare. La fel ca in cazul modelelor precedente, laptopul este foarte subtire: 3 milimetri in cel mai subtire punct, 17 milimetri in cel mai gros punct. Ca greutate, noul Air are putin peste un kilogram (1080 grame). Pretul acestuia este in jur de 1000 de euro.

Citeste pe StyleReport.ro si: REVIEW MacBook Air 11 inci - subtire si puternic sau doar subtire?


Citeste mai multe despre   










8308 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Arata bine (Luni, 10 octombrie 2011, 13:48)

    Rares [anonim]

    Eu am o tableta de 7 inch de la astia si n-am avut probleme cu ea. Ma tenteaza sa-l cumpar.
    • +3 (11 voturi)    
      ... (Luni, 10 octombrie 2011, 14:50)

      Close [anonim] i-a raspuns lui Rares

      O, tu, Nistoran, acest Steve Jobs al Romaniei...

      Air are procesor Atom? Are i5 de unde o parte din diferenta majora de bani. Idem la capitolul SSD unde garantez ca asta romanesc vine cu o mizerie (sunt SSD-uri de-ti vine sa dai cu ele de pamant).

      In fine, nu zic ca-i prost, o fi bun la cat costa dar sa te agati de imaginea Apple constant e jalnic. Ai un netbook de plastic, cu Atom si alte componente low-end, exact ca orice netbook de 450E sau mai putin. De unde pana unde Air? Cautati pe net netbookuri si vedeti preturi.
      • +1 (7 voturi)    
        Este fix Acer 751h (Luni, 10 octombrie 2011, 18:23)

        BlueJobs [anonim] i-a raspuns lui Close

        Aceeasi Marie cu alta palarie. Ala costa acum 3 ani totusi mai putin (300 EUR).
        Ar trebui pus impozit de 90% pe profit obtinut din activitati comerciale. Sa mai si producem ceva, domnilor, ca ies banii din tara.
  • +1 (9 voturi)    
    mda (Luni, 10 octombrie 2011, 13:50)

    eu [anonim]

    dupa specificatii arata bine

    bine ca n-au pus intel atom sau un procesor ARM

    iar ssd-ul va face ca timpul de acces sa fie minim

    nu specifica daca e carcasa din aluminiu sau plastic... daca e plastic atunci se va incinge rau
    • +3 (9 voturi)    
      ba este atom (Luni, 10 octombrie 2011, 13:58)

      gabriel frunza [anonim] i-a raspuns lui eu

      si nici nu se compara cu ce are Apple pe Macbook Air ca performanta, consum si tot ce vrei tu
    • +3 (5 voturi)    
      heat (Luni, 10 octombrie 2011, 14:06)

      Andrei Diaconescu [anonim] i-a raspuns lui eu

      Procesoarele astea de ultima generatie nu se incing deloc. plastic sau aluminiu tot aia e!
    • +6 (6 voturi)    
      Se specifica ... (Luni, 10 octombrie 2011, 14:09)

      Freeware [anonim] i-a raspuns lui eu

      processor Intel Atom Dual Core 1,6 Ghz (Cedarview) si da, este din plastic!
      Oricum, suna bine ...
    • +1 (7 voturi)    
      Cum adica nu au pu Atom???? (Luni, 10 octombrie 2011, 14:15)

      Cineva [anonim] i-a raspuns lui eu

      Bre nene, tu ai citit ce scrie mai sus? Au pus Atom si carcasa e din plastic. Care parte e neclara?Deci Dl Nistoran spune ca un netbook(nu notebook) cu Atom e cam la fel cu un Apple pe Core I5? Interesant, foooaaaaarte interesant acest domn Nistoran. Probabil ne crede pe toti niste stupizi....
    • +2 (6 voturi)    
      NETBOOK (Luni, 10 octombrie 2011, 15:33)

      ~Inuka~ [utilizator] i-a raspuns lui eu

      ce sa se incinga la un netbook si nu notebook cu procesor atom? reclama falsa si inselatoare ca la orice lansare a produselor televoice.
      domnule nistoran poate ne explicati ce alt notebook in lumea asta s-a lansat cu procesor atom? greutatea pentru un netbook e in linie cu restul produselor de pe piata si nu aduce nimic senzational.
      e doar un eepc cu hardrive ssd in loc de clasicul cu platane
      vad ca lipseste precizarea diagonalei ecranului si sistemul de operare cu care se livreaza. iar o autonomie de 5 ore la un netbook cu atom si ssd este deplorabila cand produsele medii ofera la configuratii asemanatoare 10 h de autonomie.
      iar powervr core este doar denumirea placii video integrata in noile procesoare atom, nu este o solutie video dedicata.
      450 de euro pentru un atom fie el si cu hdd ssd e mult pentru o companie necunoscuta, in timp ce asus sau acer livreaza netbookuri echivalente cu 350$.
  • +1 (13 voturi)    
    Pret ok (Luni, 10 octombrie 2011, 13:53)

    Dan [anonim]

    Tinand cont ca un MacBook Air este peste 1000 euro, pretul este mai mult decat ok.
    • +2 (8 voturi)    
      superoferta (Luni, 10 octombrie 2011, 16:02)

      ~Inuka~ [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Tinand cont ca un Logan costa 7000 euro e chiar un chilipir...

      Nota: Comparatia dintre MAcBook Air si Evolio Netbook e la fel de relavanta ca cea de mai sus
  • +5 (11 voturi)    
    Evolio (Luni, 10 octombrie 2011, 13:56)

    smc [utilizator]

    Contributia romaneasca la acest produs: aranjarea literelor in numele de pe eticheta. Pentru ca si produsul si eticheta ca obiect fizic sunt designed & made in China.

    Tare mi-ar placea sa nu fie asa, sa fie romanii capabili de mai mult de atat.
    • +2 (12 voturi)    
      contributia romaneasca (Luni, 10 octombrie 2011, 14:05)

      alex [anonim] i-a raspuns lui smc

      Decat sa iti iei un notebook "made in China" sau "made in USA" (oricum piesele sunt facute in acelasi loc pentru toate)...mai bine unul romanesc.

      Macar se platesc niste impozite si se platesc niste lucratori.

      Insa conteaza ca si produsul sa fie performant, nu sa fim trasi pe sfoara sa cumparam un produs doar pentru ca pe el scrie "made in Romania"...
    • +2 (16 voturi)    
      de ce nu ai facut tu macar atat? (Luni, 10 octombrie 2011, 14:06)

      unu [anonim] i-a raspuns lui smc

      tu de ce nu ai facut macar atat? SA ARANJEZI LITERELE!

      e foarte usor sa stai pe margine, sa spargi seminte si sa arunci in rahat in niste oameni care incearca sa faca ceva.

      pentru informatia ta, aproape toate produsele Apple se fabrica in China iar iPhone are 60% piese produse de Samsung si asamblate in china, deci ei doar cumpara niste piese, fac o carcasa draguta din aluminiu si le asambleaza. De fapt nici nu le asambleaza ei ca e treaba Foxconn-ului care se face tot in China.
      • +1 (7 voturi)    
        tu cel care le stii pe toate (Luni, 10 octombrie 2011, 15:56)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui unu

        piesele ccumparate de apple de la samsung sunt facute dupa specificatiile si designul apple.
        Si ia spune'mi si mie unde e fabrica astora de la televoice? in china nu?
      • +3 (3 voturi)    
        In China (Luni, 10 octombrie 2011, 18:21)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui unu

        se insurubeaza. Proiectarea produselor si a liniilor de asamblare se face tot in SUA sau Eruopa de Vest.

        Era chiar pe blogul lui Khris (cauta in arhiva hotnews) un grafic de unde reiesea ca sub 10% din costul unui iphone mergea in China. Restul: SUA, Germania, Japonia, Coreea de Sud, ...
      • +4 (6 voturi)    
        ooh, doamne! :)) (Luni, 10 octombrie 2011, 18:47)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui unu

        Acum, citindu-ţi mesajul, încep să înţeleg de unde şi până unde părerea unora că totul e made în china şi că china e marea superputere economică, peste Japonia, Germania, Anglia, Italia, Franţa şamd. Deci tu crezi că ceea ce face Apple e acelaşi lucru cu ce face televoice ăsta, "cumpără nişte piese şi le asamblează"? Tu ai cumva impresia că ce face Foxconn e concepţie chinezească? Că procesoarele Intel, AMD, plăcile grafice nVidia, procesoarele de semnal Texas Instruments, designul carcaselor sunt de concepţie chinezească? Că liniile de asamblare, camerele de înaltă puritate a aerului de la chinezi sunt de concepţie chinezească? Că cei de la Apple, IBM, Dell, etc, "cumpără nişte piese şi le asamblează"? Dragule, stai jos, stai cât mai jos :))))
    • -2 (8 voturi)    
      raspuns smc (Luni, 10 octombrie 2011, 14:12)

      Liviu Nistoran [anonim] i-a raspuns lui smc

      Daca le-am face in Romania ar costa triplu. Da imi doresc sa am o linie de productie in RO., dar pt. asta am nevoie de un minim ajutor de la statul Roman! Am o aplicatie pt. finantare din fonduri Europene care putrezeste de mai bine de un an in sertarele MCSI!
      urmariti blogul "nistoran.ro" si o sa vedeti prin cate trecem ca sa producem niste device-uri de calitate !
      • +3 (7 voturi)    
        intrebare (Luni, 10 octombrie 2011, 15:21)

        ~Inuka~ [utilizator] i-a raspuns lui Liviu Nistoran

        Cam ce parte ati produs din acest "mecbuc air killer" in Romania?
        Cu toata sustinerea pentru initiativele antreprenoriale din Romania, cu ce e diferita firma Televoice de alti importatori de tehnologie din China?
        Ansambleaza sau produce ceva in tara noastra? Produce software pentru tabletele care le comercializeaza sau pentru calculatoarele pe care le vinde?
        Nu, Evolio este doar o eticheta care se pune pe un produs de-a gata de pe alibaba sau alt site chinezesc.
        Cand intradevar vor crea ceva cu adevarat in Romania, iar din produsul vandut se va aduce vreun aport la economia nationala, in afara impozitului pe profit platit la revanzarea produselor chinezesti, atunci voi sustine si chiar voi chumpara un produs ''romanesc".
        Iar raportarea la Apple la fiecare lansare a unui produs de duzina zgarie pe ureche publicul avizat care chiar stie ceea ce cumpara.
    • -1 (11 voturi)    
      Romania e in elita IT-ului mondial (Luni, 10 octombrie 2011, 14:13)

      Romania, locul 2 in lume la viteza Internet [anonim] i-a raspuns lui smc

      E drept ca unora nu le place, ar dori sa vada in romani doar ceea ce ii socheaza la stirile de la ora 17.00, adica niste marginali cum exista in orice tara a lumii oricat de civilizata (nu un roman se numeste Breivik, nu romanii au inventat rasismul, nu ei dau foc Londrei sau Parisului in rascoale etnice).

      Informaticienii romani sunt perfect capabili sa faca fata oricaror provocari, le trebuie curajul unui antreprenor care sa le puna la dispozitie mijloace financiare si tehnice.
      Nistoran face asta, a pariat pe ai lui si va reusi.

      Absolut orice companie IT din lume foloseste componente ieftine din China sau Taiwan, de ani de zile.
      E designed si conceput tehnic in Romania, configuratia e gandita de ingineri romani.
      • -1 (9 voturi)    
        tu chiar crezi ce spui? (Luni, 10 octombrie 2011, 15:22)

        diu1so [utilizator] i-a raspuns lui Romania, locul 2 in lume la viteza Internet

        sau esti trimis aici ca sa sustii articolul prin comentarii?

        Produsul doar e branded ca un produs romanesc.

        Am acasa un laptop negru, fara brand pe el, care a fost adus prin containere aici in tara din China, drept e nu pentru Evolio.

        Informaticienii romani buni au plecat din tara. Tristul adevar.
      • -1 (1 vot)    
        Configuratie gandita de ingineri (Luni, 10 octombrie 2011, 23:14)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Romania, locul 2 in lume la viteza Internet

        romani. Nu vrei tu sa mergi la 'romanii au talent'? Sectiunea comedie?
    • 0 (10 voturi)    
      comentezi aiurea (Luni, 10 octombrie 2011, 14:17)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui smc

      In China e facut ca orice alt produs de pe piata si asta include macbook air , iphone si ce mai vrei tu.
  • -3 (11 voturi)    
    arata bine (Luni, 10 octombrie 2011, 14:02)

    Daniela [anonim]

    In sfarsit se mai remarca si romanii cu ceva pozitiv.
    Arata destul de bine si specificatiile tehnice sunt ok, iar pretul e mai mult decat convenabil, avnd in vedere ca e comaparabil cu MacBook Air.
    • +4 (8 voturi)    
      In ce univers (Luni, 10 octombrie 2011, 14:24)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Daniela

      Compari tu un Intel i5 cu un Intel Atom?
  • -1 (11 voturi)    
    Felicitari (Luni, 10 octombrie 2011, 14:03)

    Dan Ionescu [anonim]

    Felicitari lui Liviu Nistoran!
  • +3 (5 voturi)    
    Comparatie irelevanta (Luni, 10 octombrie 2011, 14:08)

    bobo21 [utilizator]

    Cine-si ia MacBook Air o face mai mult pentru OS X. Daca vrei sa rulezi Windows sau Linux, nu are rost sa platesti pretul unui Air, ci mai bine iti iei un Dell / Lenovo / ...
  • +3 (11 voturi)    
    bun (Luni, 10 octombrie 2011, 14:13)

    P.S. [anonim]

    eu mi-am luat de la Evolio tableta Neura si sunt f. multumit de ea. ma astept ca si notebookul sa fie de aceeasi calitate...dupa specificatii, e un produs competitiv. cred ca notebookurile ultrausoare sunt de viitor
  • +5 (7 voturi)    
    articolul omite o informatie (Luni, 10 octombrie 2011, 14:18)

    Filip [anonim]

    ce sistem de operare ruleaza pe device?
  • 0 (10 voturi)    
    - (Luni, 10 octombrie 2011, 14:25)

    aurel [anonim]

    Iar se ia la tranta domnul Nistoran cu produsele Apple. Cand vor reusi sa faca macar a 10 parte din vanzarile lor, atunci sa mai vorbeasca
  • -3 (5 voturi)    
    Mda... (Luni, 10 octombrie 2011, 14:26)

    George [anonim]

    Cand noi romanii vom realiza produse IT cu componente, in intregime inventate si produse in Romania, cu o piata larga de desfacere si mai ales competive, de-abia atunci putem sa ne felicitam si sa fim incantati de ceea ce am realizat. Asa, cu copii dupa lucruri deja facute pe care sunt trantite denumiri mai mult sau mai putin hilare si ale caror componente n-au nici o legatura cu inventica romaneasca (despre care se cam poate spune ca lipseste cu desavarsire)... 100 asta de grame sub MacBook Air, pe care ar avea-o produsul Televoice, sa fim seriosi!, nu reprezinta deloc un argument al calitatii si fiabilitatii.
  • -4 (8 voturi)    
    merita asteptarea? (Luni, 10 octombrie 2011, 14:29)

    Gabi [anonim]

    Nu e Apple, insa pare sa merite. Astept parerile de dupa lansare sa ma conving.
    • -1 (1 vot)    
      Parerile cui (Luni, 10 octombrie 2011, 23:12)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      Celor 5 angajati si 3 secretare de la firma lui Vasilica Partulica asta?
  • -1 (5 voturi)    
    LOL (Luni, 10 octombrie 2011, 14:39)

    Achmed [anonim]

    La fel cum e Neura iPad killer asa e si asta MacBook air killer. Creca o sa acapareze rapid cel putin 60% din piata de notebook....
  • 0 (2 voturi)    
    Procesorul grafic (Luni, 10 octombrie 2011, 15:12)

    A. [anonim]

    Mulţi au remarcat că procesorul principal este Atom, dar nu s-a remarcat că procesorul grafic este PowerVR - un procesor mai slab chiar decât cele integrate în plăcile de bază Intel. Deci, da, din punct de vedere hardware produsul e slăbuţ. Pe de altă parte, pentru birotică nici nu-ţi trebuie mai mult, iar preţul îmi pare adaptat produsului.
  • +2 (8 voturi)    
    Reclama mincinoasa (Luni, 10 octombrie 2011, 15:18)

    Rntmpx [utilizator]

    Nu am nimic cu nimeni, dar in momentul in care spui ca acel netbook romanesc are "o configuratie asemanatoare cu MacBook Air", aceasta afirmatie este pur si simplu o minciuna. Procesorul Intel Atom este la ani lumina distanta in urma fata de Core i5 din MacBook Air, in privinta performantelor. Si ma opresc aici cu comparatiile, nici nu mai are rost sa analizam mai departe.

    Va pierdeti complet credibilitatea, domnilor!
  • +3 (9 voturi)    
    Un produs romanesc, o data pe luna! (Luni, 10 octombrie 2011, 15:20)

    diu1so [utilizator]

    Ma amuza articolele astea publicitare pentru renumita firma romaneasca Evolio care face import, dar se lauda ca face productie.

    Macar de ar face comert adevarat, nu minciuni si apelare la chestii de orgoliu national.

    Am avut si eu un laptop Myria - "romanesc"..dupa 2 ani s-a decolorat de tot, tastele au iesit. De atunci nu mai fac greseala sa cumpar asa zise produse de la firme romanesti importate de la cele mai low cost hale de productie/asamblare din China.

    Iau ca o jignire in caz ca nu publicati comentariul, asta e realitatea, indiferent cati bani pompeaza firmulutza asta tipic romaneasca in site-ul vostru. Serios.
    • -6 (10 voturi)    
      Cumpara apple (Luni, 10 octombrie 2011, 15:43)

      Liberty NOII GOLANI [utilizator] i-a raspuns lui diu1so

      Pai cumpara apple mai desteptule ca doar apple ii produs pe marte nu in china. Vai de voi infumuratilor, toate companiile se duc in china si noi o sa frecam labuta la urs prin somaj. Daca eu asi avea nevoia la birou sau la serviciu de un calculator normal si fara fite a-si cumpara cu mare placere unul sa stiu ca ii un produs detinut de o firma Romaneasca.
      • +6 (10 voturi)    
        produse in China (Luni, 10 octombrie 2011, 16:14)

        ~Inuka~ [utilizator] i-a raspuns lui Liberty NOII GOLANI

        Draga inteligentule, produsele Apple sun CREATE exclusi in Cupertino, US.
        Faci diferenta dintre creat si ansamblat nu?
        Software-ul si toate produsele sunt create in intregime in USA.
        Abia dupa crearea unui produs Apple da comanda mai multor furnizori pentru a produce componentele necesare. Acesti producatori sunt in principal din China, Japonia, Korea de Sud, Hong Kong, Taiwan si Brazilia.
        Ansamblarea se realizeaza la compania cu care Apple are incheiat contract, multinationala Foxconn cu sediul in Taiwan. Fabricile in care se ansambleaza produsele Apple se afla in China si Brazilia.
        Iar procesul de productie si ansamblare apartine exclusiv Apple pentru produsele proprii, nu tot ce se face in China e la fel.
        Pe principiul tau toti romanii ar trebui sa fie la fel de destepti si bogati doar vin toti din Romania nu?
        Parca nu mai sunt asa chinezesti produsele Apple acum, nu?

        Dupa povestea asta unde crezi ca sunt create, produse si ansamblate preodusele companiei Televoice?
        La fel ca ale Apple nu?
      • +5 (7 voturi)    
        - (Luni, 10 octombrie 2011, 17:00)

        stupidcow [utilizator] i-a raspuns lui Liberty NOII GOLANI

        Stai linistit, ca nu noi avem de castigat aici, ci tot chinezii. Evolio, Allview sau mai stiu eu ce sunt doar niste marci puse pe un produs chinezesc luat la kilogram (alibaba.com). Chiar daca produsele Apple sunt facute in China, ele sunt facute conform unor standarde inalte de calitate (asta include si componentele), de aceea sunt si mai scumpe decat restul. Cumpara-ti un Apple, ia si un Evolio si sa mai vorbim peste un an sa-mi spui care mai functioneaza din cele doua, dar utilizate in acelasi regim. Ceea ce ma nemultumeste cel mai mult pe mine este faptul ca nu recunoastem ceea ce suntem ci vrem mereu sa umblam cu cioara (tableta, netbookul etc) vopsita.
      • +1 (3 voturi)    
        Golanule, Noule Golan (Luni, 10 octombrie 2011, 21:12)

        diu1so [utilizator] i-a raspuns lui Liberty NOII GOLANI

        Nu am in casa niciun gadget Apple. Dar nu pot sa contest faptul ca sunt bune. Nu indeajuns de bune pentru a ma convinge sa platesc pretul prea mare - de aceea am optat pentru HTC in materie de smartphone sau desktopuri simple.

        Dar probabil ca daca veniturile ar fi suficient de mari - mi-as cumpara Apple, pentru ca da - sunt foarte OK.
      • 0 (2 voturi)    
        Eu zic sa mai treci pe la scoala (Luni, 10 octombrie 2011, 23:11)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Liberty NOII GOLANI

        Pana sa-mi dai mie lectii de economie.
  • +4 (8 voturi)    
    ... (Luni, 10 octombrie 2011, 15:41)

    Aph [anonim]

    Deci de fapt este vorba de un netbook, asa ca nu se poate compara cu MacBook Air la fel cum Logan-ul nu se poate compara cu Audi...
  • +3 (5 voturi)    
    Adaugare (Luni, 10 octombrie 2011, 17:30)

    Creierele [anonim]

    Macbook Air-ul are si i7 de 1.8 Ghz.
    Aaaa. am uitat...e de vis de la hardware la software, utilitate, etc.
  • -1 (1 vot)    
    notebook vs netbook :D (Luni, 10 octombrie 2011, 18:55)

    ampersand [utilizator]

    Cool. Dell vs Deil, Nike vs Mike, Nokia vs Nokla şi Dolce & Gabbana vs Dolce & Bananna. Cred că cineva învaţă chineza la greu în industria asamblării din România :)))
  • +2 (4 voturi)    
    Ca sa va explic mai bine (Luni, 10 octombrie 2011, 23:10)

    Cristi [anonim]

    Un prieten aducea mai de mult componente de calculatoare din China, nu foarte departe de ce face Evolio sau cum ii cheama pe astia. Si i-a cerut chinezul cateva surse de curent de 300W. Chinezul i-a raspuns 'da, da, scriem ce vrei tu pe ele'.
  • 0 (2 voturi)    
    Asteptam urmatoarea stire (Marţi, 11 octombrie 2011, 10:15)

    Torp [anonim]

    Ceva de genul "Evolio au fost amendati pentru reclama mincinoasa". Cum spunea cineva mai sus, e ca si cum ai compara un Logan cu o masina din clasa executive.

    Eram tentat sa iau una alta "produs" de evolio dupa principiul "stiu ca iau ceva prost dar ieftin", dar dupa articolul asta mi-a trecut :)
  • 0 (0 voturi)    
    Reclama mincinoasa (Marţi, 11 octombrie 2011, 13:43)

    cobra [anonim]

    Principalul vinovat in toata treaba asta este autorul care dovedeste fie incompetenta (comparand un Atom cu un i5 sau i7), fie rea credinta (sa insiste cu acea comparatie deşi ştie cum stau lucrurile în realitate). Mie îmi dă impresia unei reclame ascunse. dacă greşesc, daţi cu pietre (minusuri)-n mine.
  • 0 (0 voturi)    
    un sarlatan (Miercuri, 12 octombrie 2011, 0:00)

    io [anonim]

    il cunosc foarte bine pe acest nistoran, e cel mai mare sarlatan care ar vinde-o si pe ma-sa ambalata intr-o tipla frumoasa pe 450 euro si ar zice ca seamana cu apple. sunt insa dezamagit de hotnews. aveam o parere mai buna...
  • 0 (0 voturi)    
    Parere personala (Joi, 20 octombrie 2011, 15:57)

    Florin [anonim]

    Evolio sigur este o firma noname, pe care in principiu o folosesc userii care cauta produse foarte ieftine.
    Totusi, vad ca unii se ataca ingrozitor de tare cand este comparata cu Apple.
    Nu prea e loc de comparatii intre cele 2 marci, sau intre cele 2 produse mentionate in articol.
    Totusi, ca FOST utilizator de Mac OS, ma declar dezamagit de sistemul de operare de la Apple, pe care il consider execrabil, mai ales dupa ce am lucrat timp de 12 ani, zi de zi cu Windows.
    Deci, daca discutam strict, dar strict de utilitate, cred ca un netbook Evolio de 2 lei ar putea fi mult mai practic unui utilizator normal, comparativ cu un Macbook Air scump si fitos care foloseste Mac OS.

    Asta e doar o parere personala. Am avut Mac pentru ca am fost extrem de curios ce ofera, insa nu l-am tinut decat 4 luni, in conditiile in care aveam si un desktop pe care puteam in sfarsit sa imi fac treaba.
    Fara desktop in casa il dadeam in 2 zile maxim.

    Ms celor care au avut rabdare sa imi citeasca parerea!