CES 2012 - Viziunea Google asupra aparatelor electrocasnice - Trebuie sa aiba sistem de operare Android si sa fie mereu sincronizate

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 12 ianuarie 2012, 14:26 Economie | IT

Sistemul Android disponibil acum pe smartphone-uri, pe unele tablete si pe cateva televizoare ar trebui in viitor sa fie prezent in electrocasnicele din gospodarii si toate aparatele ar trebui sa fie sincronizate, a spus la targul CES Las Vegas Eric Schmidt, presedintele Google. Mai multe companii au prezentat televizoare "inteligente" care pot fi controlate prin gesturi sau voce, iar tendinta este ca mai toate aparatele din jurul nostru, de la cuptorul cu microunde la frigider, sa aiba conexiune la internet si sa interactioneze cu stapanul casei, dar si cu alte smartphone-uri si tablete.

"Sunt companii care lanseaza frigidere cu Android. Si frigiderele au nevoie de automatizare (...) Ceea ce vrei sa faci este sa intri in casa ta cu terminalul dotat cu Android si sa poti interactiona cu toate lucrurile care au mici computere in ele. Toate trebuie sa se sincronizeze", spune Eric Schmidt.

La CES 2012 au fost prezentate televizoare inteligente care nu doar ca se pot conecta la internet, ci pot fi controlate prin simple gesturi ale mainilor sau prin comenzi vocale. Au fost lansate si televizoare cu Android, iar Google este in discutii cu mai multi producatori de TV-uri pentru a pune pe ele serviciul Google TV care va permite instalarea de aplicatii de pe Android Market si accesarea diverselor servicii Google pe un ecran mare.

Dar se va trece, se pare, dincolo de televizoare si cat de curand vor fi in vanzare nu doar frigidere care iti atrag atentia ce alimente din ele sunt aproape sa expire, ci si unele care iti pot sugera diverse retete, in functie de ce alimente se mai gasesc in ele.

Evident ca cei de la Google spera ca automatizarea electocasnicelor se va face cu sistemul de operare Android, insa va fi cu siguranta loc si pentru alte platforme.

Compania spune ca zilnic se activeaza 700.000 de dispozitive noi cu Android, iar numarul total a trecut de 200 de milioane.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

2271 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    lol... (Joi, 12 ianuarie 2012, 14:34)

    me [anonim]

    dar daca vor folosi windows mobile sau linux ar fi ok??
    • -2 (6 voturi)    
      Nu prea (Joi, 12 ianuarie 2012, 19:07)

      Horea [anonim] i-a raspuns lui me

      Nu prea, pentru ca cine crezi tu ca isi bate capul sa programeze pe platforme de-a-n pewlea.
      Windows Mobile is dead, la fel ca si alianta Microsoft-Nokia, iar Apple o sa ii urmeze in curand lui Steve Jobs.
      • 0 (0 voturi)    
        Pasarea malai viseaza ... (Vineri, 13 ianuarie 2012, 11:05)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Horea

        Si io m-as bucura sa moara o data Windows, ca e un OS care se potriveste cu orice altceva ca nuca-n perete, si e o durere de cap cat China pt. developeri, cand vine vorba de aplicatii de genul integrare intre frigider si aragaz. Da' daca te uiti la ce review-uri au capatat telefoanele de la Nokia cu Windows pe ele, ai sa vezi ca Windows nu e nici pe departe mort.

        In plus, ce-ai cu Linux? Pe mine ma enerveaza ca nu gasesc un telefon cu Kubuntu. E platforma de dezvoltare cea mai prietenoasa si convenabila pt. programatori, problema e doar cu managerii, carora le e frica de faptul ca daca crapa ceva n-au pe cine da vina, Linux ca marca/brand nefiind sustinut de o companie anume.
  • +6 (8 voturi)    
    Electronica (Joi, 12 ianuarie 2012, 15:15)

    Daniels22026 [utilizator]

    Daca mi s-ar conecta frigiderul la internet, pe urma trebuie sa cumpar si un antivirus pentru el. Trebuie sa verific sa n-am camere video prin congelator sau microfoane in usa frigiderului.

    Daca are si comenzi vocale, o sa trebuiasca sa vorbim in soapta in casa. Altfel, frigiderul ma va anunta permanent ca nu intelege ce i-am transmis.

    Chiar daca n-are comenzi vocale, frigiderul va avea un difuzor si ma va anunta mereu ca am primit un email nou. Iar in calculator o sa-mi apara mereu mesajul ca sistemul de operare de pe frigider e vechi.
    • +1 (1 vot)    
      Asta daca ... (Vineri, 13 ianuarie 2012, 11:07)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ... frigiderul foloseste Windows. Cu Linux, actualizarea se face automat, si n-ai nevoie de antivirus. In plus, comportamentul pe care-l descrii matale seamana mai mult a MS Bob/Paperclip decat a ceea ce se intampla pe un desktop Linux.

      A, si daca folosesti Windows, dupa mai putin de doua luni incepe sa te bazaie si sa-ti inregistrezi frigiderul la MS, ca altfel ti se taie licenta.
  • +1 (1 vot)    
    Google sau Microsoft? (Joi, 12 ianuarie 2012, 15:28)

    BEDE [anonim]

    Nu cumva a ajuns si Google cam ca Microsoft?
    In urma cu catva timp spunea Bill Gates, iar acum Steve Ballmer, ca sa tot felul de aparate electrocasnice sa aiba sistem de operare Windows, ca aerul conditionat si incalzirea din casa si altele sa fie controlate cu Windows.
    Acum vrea si Google sa faca din astea?
    Oare care va fi mai bun?
    Nu cumva va trebui Google sa imparta piata cu Microsoft? Mi s-ar parea normal s-o imparta, ca sa fie ceva concurenta, pt ca nu mi-ar place un monopol Google, dupa cum nu mi-ar place nici unul Microsoft.
  • +1 (1 vot)    
    anii 90' (Joi, 12 ianuarie 2012, 15:36)

    Mircea [anonim]

    deja din anii 90' exista sisteme pentru controlul mai multor dispozitive care comunica prin internet si cu telefonul mobil (pentru incalzire,ventilatie,frigidere,centrala termica, multimedia,securitate...), vezi standardul KNX si dispozitivele de la firma CRESTRON.
    • 0 (0 voturi)    
      Dati o cautare dupa ... (Vineri, 13 ianuarie 2012, 11:09)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      ... Parrot AR.drone, daca vreti sa vedeti un dispozitiv interesant comandat de pe telefonul mobil prin retea wireless.
      • 0 (0 voturi)    
        old news (Vineri, 13 ianuarie 2012, 13:11)

        etre [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

        l-am si vazut expus in unul din cele doual mall-uri din Drumul Taberei , nu mai tin minte exact in care.
  • -1 (1 vot)    
    Future (Joi, 12 ianuarie 2012, 20:44)

    ZZZZZZZZZZ [anonim]

    Dap.In viitorul apropiat am sa fac mai multi bani cu instalarile de "Windows". :))