Anonymous revendica cel mai mare atac pe care l-a facut vreodata, in urma inchiderii site-ului de file-sharing MegaUpload

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 20 ianuarie 2012, 17:39 Economie | IT

Grupul de hackeri Anonymous spune ca a declansat cel mai mare atac din istoria sa ca urmare a inchiderii popularului site de file-sharing MegaUpload. Vineri la ora 17 (ora Romaniei) o buna parte dintre site-urile unor asociatii si grupuri ale industriei muzicale sunt inca imposibil de accesat, iar site-urile FBI si US Department of Justice au cazut un timp sub presiunea atacurilor, dar acum sunt functionale. Grupul de "hacktivisti" promite noi atacuri, iar presa se intreaba daca inchiderea MegaUpload exact dupa scandalul legat de legile SOPA si PIPA este deliberata sau nu, scrie Financial Times.

Hackerii care-si spun Anonymous spun ca au declansat cel mai mare atac din scurta istorie a grupului si ameninta ca nu se vor opri. Au "luat la tinta" zece site-uri prin atacuri de tip denial of service (DDoS), inclusiv FBI, US Department of Justice si site-uri ale industriei muzicale precum Warner Music, Universal Music, BMI si Recording Industry Association of America (RIAA).

Site-uri precum cel al FBI, al Departamentului pentru Justitie si al Casei Albe au fost pentru o perioada de timp imposibil de accesat, insa acum merg. Totusi site-urile industriei muzicale au inca mari probleme, semn ca atacul a fost serios.

Joi, autoritatile au ordonat inchiderea platformei de file-sharing MegaUpload si a celor 18 site-uri afiliate, iar sapte persoane au fost puse sub acuzare. Autoritatile spun ca site-ul a promovat intens pirateria online si a adus prejudicii de peste 500 milioane dolari industriei muzicale si de film.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6639 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    Atata timp cat ataca dinozaurii, nu ma deranjeaza (Vineri, 20 ianuarie 2012, 17:47)

    Frankie [utilizator]

    Ca vorba aia: are balta peste
    • +1 (1 vot)    
      Pacat ca nu fac mare lucru (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 0:51)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Blocarea asta a site-urilor pentru cateva ore e cam ineficienta. Adica trimite un mesaj, respectivii se fac putin de rusine ca nu si-au putut tine site-ul online, si cam atat. Daca ar fi vorba de site-uri de comert electronic, companiile detinatoare ar inregistra pierderi in perioada in care site-ul nu functioneaza, si protestul ar avea un rost. Dar sa faci inutilizabile pentru cateva ore site-uri precum cel al Departamentului de justitie, Warner sau Universal, care probabil au un trafic extrem de scazut, e cam inutil. In plus, sunt convins ca daca ii prind pe cativa dintre cei implicati or sa-i acuze de terorism, pentru ca au atacat site-uri cheie ale justitiei americane.
      • 0 (0 voturi)    
        De acord, dar ... (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 10:07)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Florin

        ... companiile comerciale nu prea au nimic de-a face cu actiunile motivate politic. In plus, ei chiar au atacat si site-urile firmelor care sustin in mod constant masuri de ingradire a libertatii pe internet. Aici insa nu intra wikipedia, amazon, twitter, sau facebook - site-uri cu trafic mare.

        Un pas evolutiv, dupa parerea mea, ar fi ca ei sa asigure continuitatea unor site-uri pe care guvernul american le inchide in afara SUA. Si sa asigure si rutarea in continuare in interiorul SUA.
  • +11 (21 voturi)    
    Bravo, Anonymous! (Vineri, 20 ianuarie 2012, 17:49)

    Piratu' [anonim]

    ... sau, cum s-ar spune:

    "Cinste lor, cinste lor
    Cinste hacktiviştilor !" :-)
  • +10 (14 voturi)    
    uff (Vineri, 20 ianuarie 2012, 18:11)

    bozoo [utilizator]

    megaupload, love forever.
  • +11 (17 voturi)    
    a inceput cenzura asupra internetului! (Vineri, 20 ianuarie 2012, 18:26)

    catalin [anonim]

    ma asteptam la asta din partea americanilor! internetul e mai mare decat universul cunoscut si cineva trebuia sa inceapa sa-l "cartografieze":)
    tulburi vremuri se anunta!
  • -18 (20 voturi)    
    revolta huliganilor (Vineri, 20 ianuarie 2012, 18:27)

    bors cu miere [utilizator]

    seamănă cu "bolovaniada" de la noi din 14 ian...
  • +8 (12 voturi)    
    Stop ACTA (Vineri, 20 ianuarie 2012, 19:01)

    Sli [anonim]

    Opriti cenzura internet-ului!In tarile islamice is arestati cei care downloadeaza documente gen drepturile omului, in tari gen China tot ce reprezinta democratie e cenzurat.In Germania daca folosesti torente risti amenda pina-n 5000 euro, 80% din content-ul youtube e oprit pe motiv de drepturile autorului. Sper sa nu se ajunga la asta si la noi.Internet-ul prin Twitter a permis revolutia portocalie in Moldova, Facebook in lumea araba(desi islamistii radicali profita acum din plin de asta si-i indoctrineaza pe astia inapoi apoi vin peste noi in Europa asta anesteziata si-n curs de islamizare) .Daca internet-ul va fi cenzurat, ultima baricada impotriva opresiunii mondiale va fi inchisa.Cinste celor care lupta pt. libertatea pe internet!!!Nu trebuie taiate caile de exprimare libera sub nici o forma!!!
    • +5 (7 voturi)    
      tocmai (Vineri, 20 ianuarie 2012, 20:08)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Sli

      pai tocmai de aia le e frica si vor sa controleze tot. Gandeste-te ca toate manifestatiile din Londra, Paris, Occupy, tarile arabe, au fost posibile datorita retelelor de socializare. S-au cam speriat.
      • -1 (3 voturi)    
        Ca bine... (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 1:23)

        Knightmare [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        ...le mai zici Mirciulica tata. S-au speriat de nu mai stiu ce sa faca, sa controleze tot ce misca. Noroc ca mai exista si oameni vigilenti ca tine care nu se dau pacaliti prea usor. Ramii tu pe baricade si vegheaza neincetat la independenta internetului. Maaaare-i gradina...
  • +3 (7 voturi)    
    Romanilor! (Vineri, 20 ianuarie 2012, 19:28)

    io [anonim]

    Ce mai stati?!
    Strigati si voi impotriva SOPA si PIPA!
    • +1 (1 vot)    
      Chiar daca strigam si noi ... (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 10:08)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui io

      ... nu prea ajuta. Tre' sa strige aia de pot influenta cat de cat deciziile din congres si senat in SUA.
  • +3 (7 voturi)    
    Jos SOPA sus PIPA ! (Vineri, 20 ianuarie 2012, 20:10)

    Andy Latimer [utilizator]

    Din contra, eu o iubesc pe PIPA MIDDLETON, are cel mai frumos posterior de pe Terra si nu pot fi impotriva surorii viitoarei Regine a Angliei ! Rog redactia sa nu ma cenzureze, ca nu sant "Bote", sa fac preselectie de modele...
  • -1 (1 vot)    
    MUpLoad e un fulg pe motzul icebergului (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 14:05)

    aristotel [anonim]

    Au mai ramas vreo 3 - 4 ....mii de situri din astea.
    Banuiesc ca se regenereaza prin "mirror-uri".
    Daca vor sa bage pe cineva la pusca. , sa ii ia pe cei de la Intel, MS, ei sunt capetele rautatilor.
    Sa se transforme muzica - din industrie, in entertainment. Cine e pasionat de cantat sa o faca pe banii lui in timpul liber. Si toate celelalte mofturi artistice, la fel. Asa vom deveni o societate indestulata, cand vor fi mai multe furnici lucratoare.
    E timpul sa trecem la o noua etapa a umanitatii.
    S-a adunat destula arta in lume, oricum nu are nimeni timp intr-o viata sa vada nici a milioana parte.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 16:45)

    bioman [utilizator]

    Sunt impotriva SOPA, dar nu site-urilor afiliate pentru ca ei incurajeaza creserea pirateriei online. Numai artisti, scriitori si destepti inteleg asta. cei leecheri n-au habar despre treaba cu artisti vs piraterie. :/
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 18:49)

      bioman [utilizator] i-a raspuns lui bioman

      re-edit: sunt impotriva site-urilor afiliate....mi-as dori filesharing ca Mediafire...e curat nu la fel ca Megaupload sau Filesonic.
  • 0 (0 voturi)    
    suggestie (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 21:33)

    nabucco [anonim]

    mai bine ar ataca goldman sachs &comp, alolo doare!