VIDEO Romania a semnat ACTA: organizatiile pentru drepturile utilizatorilor de internet protesteaza, Anonymous promite noi atacuri informatice

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2012, 18:43 Economie | IT

Sigla miscarii Anonymous
Foto: Hotnews
 documente
(26 Ian 2012) PDF, 88KB
Romania, alaturi de alte 21 de state din Uniunea Euorpeana, a semnat astazi la Tokyo controversatul acord ACTA, legat de protejarea proprietatii intelectuale pe internet, care contine o serie de prevederi contestate de organizatiile pentru protectia drepturilor utilizatorilor de internet si a intimitatii acestora.

Electronic Frontier Foundation, unul dintre cele mai vocale grupuri de aparare a drepturilor internautilor, afirma ca prevederile noului acord, care includ monitorizarea comunicatiilor persoanelor private de catre entitati comerciale, incalca normele internationale privind drepturile omului. Intr-un interviu acordat Wired, grupul de hackeri Anonymous a promis sa raspunda in forta prin noi atacuri asupra site-urilor guvernamentale din intreaga lume.

Ce este ACTA

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) este un acord multilateral care propune o serie de standarde internationale pentru aplicarea drepturilor de proprietate intelectuala. Acordul a fost negociat la nivel global intre mai multe tari europene, SUA, Australia, Coreea de Sud si Noua Zeelanda, printre altele. Tratatul nu se refera doar la pirateria online, cum e cazul SOPA, ci acopera si comertul cu produse contrafacute. Conform unui document intocmit de accessnow.org, ACTA este o amenintare la adresa drepturilor utilizatorilor pentru ca:

  • ACTA ii forteaza pe furnizorii de Internet sa desfasoare activitati de supraveghere la nivelul retelelor proprii si sa puna la dispozitia detinatorilor drepturilor de proprietate intelectuala datele personale ale presupusilor faptuitori.
  • Extinderea raspunderii intermediarilor ii va determina pe furnizorii de Internet sa desfasoare activitati de supraveghere la nivelul retelelor proprii si sa implementeze mecanisme intruzive de identificare a presupusilor infractori, cum ar fi monitorizarea la scara larga a comunicatiilor prin utilizarea procedurii de "deep packet inspection", permitand astfel incalcarea grava a vietii private a utilizatorilor. Practic, proprietarii drepturilor de copyright vor avea posibilitatea sa obtina informatii private despre utilizatorii de internet, fara sa aiba nevoie de mandate ale judecatorilor.


Conform accessnow.org, ACTA risca sa aiba implicatii grave generate de faptul ca nu reuseste sa stabileasca un echilibru intre protectia drepturilor de proprietate intelectuala si apararea drepturilor fundamentale ale societatii, ca intreg, cum ar fi libertatea de exprimare, liberul acces la informatie si cultura si viata privata.

Parlamentul European a subliniat deja, in cadrul unui studiu asupra Acordului, aspectele problematice ale acestuia, inclusiv cele de natura juridica, mentionand ca este "dificil de stabilit care sunt avantajele semnificative pe care ACTA le ofera cetatenilor UE in plus fata de cadrul international existent."

ACTA isi propune sa creeze o noua institutie, "Comisia ACTA", fara sa defineasca insa obligatiile sau garantiile necesare pentru ca acest organism sa functioneze intr-o maniera deschisa, transparenta si inclusiva, care sa permita exercitarea unui control public asupra actiunilor sale, mai noteaza accessnow.org.

Anonymous reactioneaza

Dupa mai multe zile de atacuri asupra retelelor guvernamentale poloneze, grupul Anonymous a afirmat intr-un interviu publicat in revista Wired ca va continua hartuirea electronica a autoritatilor din intreaga lume, cat timp legi precum ACTA, SOPA sau PIPA vor fi pe masa de discutii.

Dintre tarile memrbe UE, doar Olanda, Estonia, Cipru, Slovacia si Germania au refuzat semnarea tratatului. Totusi, acesta nu va putea intra in vigoare decat daca este aprobat la nivelul intregii Uniuni Europene. Votul va avea loc in luna iunie, iar in cazul in care tratatul va fi respins, adeziunile celor 22 de state care au semnat ACTA vor fi lipsite de efect.











20023 vizualizari

  • +18 (52 voturi)    
    eram sigur (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:54)

    Chavalito [anonim]

    romania sau mai bine marionetele care "conduc" romania trebuia sa se supuna din nou SUA.
    • +8 (20 voturi)    
      minusuri ? (Joi, 26 ianuarie 2012, 21:53)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Chavalito

      Din pacate ai dreptate, nu inteleg de ce ti-ai dat oamenii minusuri.

      Romania este printre primele tari care se arunca cu capul inainte sa semneze sau sa ratifice rezolutii care avantjeaza sau care sunt propuse de America sau mai nou de Israel. Fie ca e vorba de nesemnarea tratatului de mine antipersonal, fie ca e vorba de Tribunalul International si asa mai departe, votam mereu cum voteaza si USA cu toate ca votul e clar incorect si contrar majoritatii tarilor din Europa.
      • 0 (18 voturi)    
        de ce oare? (Joi, 26 ianuarie 2012, 23:07)

        ChavaLito [anonim] i-a raspuns lui adi

        fiindca sunt santajati si obligati,gandeste'te tu daca ai fi presedinte si ar veni la tine cineva pe care tu nu il cunosti si ar spune ai aici 100 000 de euro sau o sa mori ... e clar ca o sa te supui nu? asta se intampla in toata lumea si de aceea toate tarile accepta imprumuturi de la FMI/BM si "aderari" in UE NATO ONU care nu inseamna decat cedarea suveranitatii. sper ca replica asta sa deschida cat mai mult mintea celor ce o citesc.
        • 0 (0 voturi)    
          am o intrebare.. (Marţi, 7 februarie 2012, 11:48)

          no name [anonim] i-a raspuns lui ChavaLito

          daca tu probezi faza cu cei 100000 de euro sau moartea eu promit ca iti sustin ideea........dar din pacate nu ai cum pt ca asta e o afirmatie nefondata, aruncapa pe piata doar ca sa instigi..iar vis a vis de FMI si BM datorita pomenelor electorale am ajuns sa ne imprumutam..pe vremea lui Tariceanu s-au marit salariile si pensiile in speranta ca vor castiga o pozitie confortabila si in parlament, ceea ce s-a si intamplat..si pt asta platim tot noi cei din patura saraca..
          • 0 (0 voturi)    
            frate (Marţi, 14 februarie 2012, 17:26)

            chavalito [anonim] i-a raspuns lui no name

            scrie pe youtube "confesiunile unui asasin economic" si vorbim dupa
      • +2 (4 voturi)    
        In practica... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 11:45)

        JDK [anonim] i-a raspuns lui adi

        Dar sa nu uitam ca in Romania totul e de forma.. avem carente mari in aplicarea oricarei legi...
      • 0 (0 voturi)    
        ui (Marţi, 14 februarie 2012, 17:10)

        cezar [anonim] i-a raspuns lui adi

        romanii de rand ,o duc f rau....cei ce au fost ,si cei care sunt la putere...o duc ,bine...conducatorii iau deciizi pt toti....deci rezulta ca semnarea cu okii inchisi ale acestor, tratate...aduc cu siguranta beneficii-doar, celor de la putere....ce nu au,constiinta....si nici inima ...sau vreun d-zeu.......astfel subjugand poporul ,pt castiguri proprii......exagerate ,chiar....oamenii mor de foame,frig,inundatii si zapada...si ei se lafaiesc...si si cumpara elicoptere si hoteluri in dubai si la monte carlo....
    • -7 (11 voturi)    
      Sa navigati bine! (Vineri, 27 ianuarie 2012, 7:58)

      Xubuntu [anonim] i-a raspuns lui Chavalito

      La ce sa te astepti de la mafia PDL/UNPR/UDMR? Cum poti sa semnezi asa ceva fara dezbatere publica sau dezbatere in parlament. Jegosii astia au uitat ca sunt pusi acolo sa ne reprezinte, nu sa faca ce vor ei sau alte grupuri de interese. Cat de miseleste au putut sa semneze acest act, pe ascuns fara sa afle nimeni. Sunt curios, mai exact, cine a pus semnatura din partea Romaniei?
      • +8 (10 voturi)    
        Sa ganditi bine... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 9:57)

        dax [anonim] i-a raspuns lui Xubuntu

        Desi urarea asta cred ca iti este inutila pentru ca nu ai cu ce...
        Mai bine ai verifica cine au votat pentru legea asta fara dezbatere publica, desi au haznalele tv deschise non-stop pentru a profera orice ineptii.
        Miseii sunt la USL, care au votat cu amandoua mainile legea, in timp ce PDL s-a opus.
        Multumeste lui Ponta si Antonescu pentru reprezentarea care o ofera Romaniei la Parlamentul European si inghite prima galusca din multele care vor urma odata cu o guvernare USL.
        • +1 (1 vot)    
          sa cititi bine (Vineri, 27 ianuarie 2012, 23:54)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui dax

          io am mari indoieli ca pdl a votat contra atit timp cit popularii europeni au votat pentru.
          http://economie.hotnews.ro/stiri-telecom-11352364-acta-ajunge-parlamentul-european-mai-acordul-nu-aplica-daca-nu-votat.htm
      • +11 (13 voturi)    
        Xubuntu, tata (Vineri, 27 ianuarie 2012, 10:09)

        marean [anonim] i-a raspuns lui Xubuntu

        Inainte de a-ti da cu parerea despre PDL/UNPR/UDMR, mai bine informeaza-te si vezi cum a fost votul in PE. PDL si UDMR au fost impotriva, iar idolii tai de la PSD si PNL, incluzand aici si sotiile gemenilor uslasi, au votat pentru.
        • 0 (0 voturi)    
          uitate pe adevarul.ro (Marţi, 7 februarie 2012, 18:46)

          cristian [anonim] i-a raspuns lui marean

          nu mai vorbi prostii mai bine intereseaza-te despre ce a fost votul si la urma vorbeste
          votul usl a fost pentru discutari inainte de votare pdl au votat ca niste idioti
      • +8 (10 voturi)    
        La nivel european (Vineri, 27 ianuarie 2012, 14:10)

        bobo21 [anonim] i-a raspuns lui Xubuntu

        EPP (din care fac parte PDL si UDMR) au votat impotriva ACTA.

        PES (din care face parte PSD) si ALDE (din care face parte PNL) au votat pentru ACTA.

        Ca PDL si UDMR e o mafie, nu contest, insa in acest caz au dovedit ca le pasa mult mai mult de drepturile noastre decat o fac PSD si PNL.
      • 0 (0 voturi)    
        Cum au votat ai nostrii: (Vineri, 27 ianuarie 2012, 16:06)

        GD [anonim] i-a raspuns lui Xubuntu

        Vedeti aici cum au votat ainostrii:
        goo.gl/KW55M
        • -1 (3 voturi)    
          vot (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:33)

          medeea [anonim] i-a raspuns lui GD

          http://www.adevarul.ro/life/viata/Cum_au_votat_reprezentantii_Romaniei_in_Parlamentul_European_in_privinta_adeziunii_la_-tratatul-problema-_ACTA_0_634737129.html

          Ceea ce s-a votat a fost o rezoluţie cu privire la ACTA prin care se solicita o evaluare completă a consecinţelor acordului înaintea semnării acestuia. Cei care au votat în favoarea rezoluţiei sunt cei îngrijoraţi de prevederile ACTA. Cei care au votat împotriva rezoluţiei sunt cei de acord cu ACTA.
          Deci asa cum ai sa vezi:
          EPP (din care fac parte PDL si UDMR) au votat impotriva rezolutiei, deci pt ACTA.
          PES (din care face parte PSD) si ALDE (din care face parte PNL) au votat pentru rezolutie, deci impotriva ACTA.
    • +1 (3 voturi)    
      In Polonia mii de oameni au protestat (Vineri, 27 ianuarie 2012, 9:46)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Chavalito

      In Polonia mii de oameni au protestat impotriva acestui act.
      La noi nu s-a auzit nimic:
      http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-16735219
  • -5 (25 voturi)    
    Basescu e o oaie plapanda (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:57)

    Frankie [utilizator]

    Se da si el dupa turma celor mari si smecheri....
  • +5 (27 voturi)    
    motive (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:07)

    liviu [anonim]

    asta ii doar un motiv ca sa ne poata supraveghea mai indeaproape.
  • -5 (21 voturi)    
    ce porcarie (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:16)

    cristi [anonim]

    o sa piarda multe voturi pdl, mai precis ale tuturor intre 18 si 30 de ani.

    asta e, trecem la trackere private, dupa aia la transfer de pe hard, dupa aia la dvd, cd, floppy, viu grai...

    Never surrender!
    • -3 (19 voturi)    
      care PDL? (Joi, 26 ianuarie 2012, 20:42)

      adevarul gol golut [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Crezi ca va exista ceva care se va numi PDL la urmatoarele alegeri? Da sincer.

      Stii, intr-un mod ciudat, ma bucura. Pe masura ce creste opresiunea, oamenii, avand un inamic comun, se aliaza si vor ajunge din ce in ce mai multi sa gindeasca la fel.

      Eram ingrijorat, ca generatia tanara nu mai stie sa comunice face-to-face, nu interactioneaza normal, sunt indivizi deformati care relationeaza virtual, intr-un mediu virtual (si-ti spun asta, in cunostinta de cauza, m-am cutremurat in urma cu putini ani, cind, vizitand Asia, am tot intalnit grupuri de adolescenti japonezi care utilizau smartphone-ul pentru comunicare, desi se aflau in holul aceluiasi hotel. Roboteii aia nu mai au interactiuni umane normale!!!).

      Pe masura ce mediul acesta devine mai putin interesant si mai periculos pentru individ, individul va comunica in alt fel (e.g. pe vremea lui Ceausescu (mentionez ca sunt fan Ceausescu), cind aveai 2 ore de program quasi-neinteresant de TV / zi, TV-ul nu avea consumatori. Si totusi, oamenii interactionau, comunicau, se distrau - este adevarat, in alt fel).

      Probabil ca asta se va intimpla si acum. Internetul, la fel ca si telefonia mobila, au explodat in ultimii 10-15 ani si se vor putea stinge, la fel de spectaculos, in urmatorii 5-10.

      Nu cred ca in economia existentei noastre internetul si telefonia mobila vor face diferenta.

      Multumesc.
      • +4 (6 voturi)    
        Spectaculos (Vineri, 27 ianuarie 2012, 0:02)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui adevarul gol golut

        Daca internetul se va "stinge" vreodata, cu siguranta se va fi "aprins" altceva, mult mai spectaculos decit internetul.
      • +2 (4 voturi)    
        aloooo gara (Vineri, 27 ianuarie 2012, 3:04)

        ovi [anonim] i-a raspuns lui adevarul gol golut

        trezirea domnule. este vorba de incalcarea unor drepturi, de supraveghere. iti vor intra in calculator fara sa faca cioc cioc fara sa aiba nevoie de mandat de perchezitie. fiecare are puterea sa aleaga: telefon sau face to face. chiar nu ai de ce sa te bucuri dar nu ai cum sa intelegi asta evident
  • +12 (24 voturi)    
    Nu ma nu! (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:32)

    Gie [anonim]

    'reati ai dreq cu melcii vostri. Chiar trebuia? Ma duc regulat la cinema, nu descarc filme ilegale, dar n-a ala care n-are greseala sa arunce primu cu piatra. Dar totusi sunt in potriva acestor legi care ingradesc dreptul la libertate al omului. Auzi si sa ma si monitoreze... Pai cu ce drept. Basescule si aia d'ati semnat de ce nu cititi mai bine ce semnati. Ne vedem in noiembrie la alegeri.
    N-am nimic cu nimeni dar asta m-a enervat rau.
  • +20 (30 voturi)    
    Pentru utilizatorii de internet e un DEZASTRU (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:40)

    Mr. Smith [anonim]

    Pai sa ne spuna si noua Hot News CINE ANUME a semnat din partea Romaniei mizeria asta. In RO s-a facut vreo consultare publica chiar si la nivel formal pe tema asta? (LOL)
    Ultima speranta e sa reziste santajului Germania, care a respins si directiva 2006/24/EC, care reglementeaza obligatia serviciilor de telecomunicatii si a furnizorilor de retele de a pastra datele cu privire la utilizarea serviciilor oferite timp de 6 luni.
    • +8 (10 voturi)    
      bip-bip! (Joi, 26 ianuarie 2012, 21:03)

      Ari3s [anonim] i-a raspuns lui Mr. Smith

      lasand la o parte faptul ca actualul sistem, elimina decizia-responsabilitatea, ACTA, s-a dorit a fi un o actiune foarte discreta. Ideea a fost ca bizonii sa nu prinda de veste, sa nu se complice cu dezbateri, imbranceli. Acum, initiatorul, a luat exemplarul nr. 1 al acestei intelegeri parafate si a disparut in praf, la fel ca indragitul personaj al desenelor animate.
    • +4 (12 voturi)    
      Exact (Joi, 26 ianuarie 2012, 21:46)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui Mr. Smith

      Asta vreau si eu sa aflu. Cine a semnat din partea romaniei aceasta mizerie. Ca sa stim si noi pe cine tragem la raspundere.
      Ca o paranteza, pana atunci o sa consider ca responsabil de semnarea acestui tratat este Basescu. Si nu e o ironie sau rea vointa, dar presedintele este seful diplomatiei romane si dicteaza in politica externa (si asta e unul dintre atributele sale). Cum ACTA tine de politica externa, inseamna ca e vinovat de aceasta mizerie.
      • +2 (6 voturi)    
        iaca vinovatii (Vineri, 27 ianuarie 2012, 9:08)

        dax [anonim] i-a raspuns lui ictin

        Da, da Basescu e de vina ca reprezentantii USL in Parlamentul European au votat pentru ACTA si reprezentantii PDL impotriva ei.
        Eu zic sa-l tragi la raspundere pentru acest grav derapaj si sa nu-l mai votezi data viitoare.
        Daca macar vreun USL-ist avea ceva minte in cap si vota impotriva legii proiectul pica, dar de unde nu e nici Dumnezeu nu cere...
        • +1 (3 voturi)    
          Si sursa? (Vineri, 27 ianuarie 2012, 15:50)

          ictin [anonim] i-a raspuns lui dax

          E usor sa "dai din taste", dar din cate stiu eu inca nu s-a votat ACTA in parlamentul european, si urmeaza sa se faca asta. Pana acum se stie ca Romania a ratificat, impreuna cu alte tari. Asa ca ar fi frumos sa pui un link catre un site oficial al UE unde sa se spuna ca s-a votat ACTA si cine a votat contra si cine pro. Pana atunci o sa consider ca mesajele de genul asta sunt rea vointa sau manipulare.
      • -2 (2 voturi)    
        ACTA (Vineri, 27 ianuarie 2012, 14:12)

        bobo21 [anonim] i-a raspuns lui ictin

        Tine de UE. Intai se voteaza acolo, apoi cred ca in parlamentele nationale (in termen de 2 ani). N-are nicio treaba Basescu cu asta.

        PDL si UDMR au fost impotriva ACTA.
        PSD si PNL au fost pentru ACTA.
        • 0 (0 voturi)    
          Hmmm (Duminică, 12 februarie 2012, 17:52)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

          =Victor Ponta a atins, în discursul susţinut astăzi în Parlament, problema ACTA, legea anti-piraterie.
          „Semnarea ACTA este un exemplu al ignoranţei fostului Guvern”, a spus liderul USL, sugerând că prim-ministrul de atunci, Emil Boc, nu ştia ce semnează ataşatul economic al României la Tokyo.
          =De altfel, Victor Ponta spunea în urmă cu două săptămâni că, dacă USL va ajunge la guvernare, va suspenda aplicarea ACTA.
          „Guvernul trebuie să explice de ce a semnat ACTA în numele României, fără niciun fel de dezbatere publică. Când vom ajunge la guvernare, mă oblig să suspend aplicarea ACTA, până ce nu va avea loc o dezbatere publică”, a scris Ponta pe Facebook, pe 28 ianuarie.
    • +5 (9 voturi)    
      Si eu sunt curioasa... (Joi, 26 ianuarie 2012, 22:15)

      Andreea S [utilizator] i-a raspuns lui Mr. Smith

      Nominalizarea s-a facut "discret" pentru ca daca s-ar fi facut democratic, sincer, nu-mi inchipui ca vreuna dintre statele UE ar fi fost de acord cu asta. Oricum, chiar ar fi interesant sa stim cine ne-a "reprezentat"...
      • 0 (4 voturi)    
        Chiar nu știi să citești? (Vineri, 27 ianuarie 2012, 16:48)

        meioza [utilizator] i-a raspuns lui Andreea S

        Parlamentarii „europeni” pe care singurei i-ați votat... Socialiștii (PSD și PNL) au votat pentru ACTA. Ăia de la Partidul Popular (PDL și UDMR) au votat contra proiectului.
    • +1 (1 vot)    
      www (Vineri, 27 ianuarie 2012, 9:36)

      everlast [anonim] i-a raspuns lui Mr. Smith

      in romania consultare publica??... tu glumesti, ei au impresia ca in momentul in care sunt acolo jobul lor este sa gandeasca si sa vorbeasca pentru noi. pacat ca isi folosesc materia cenusie atat de rar mai ales nu atunci cand semneaza acorduri dubioase.
  • +9 (19 voturi)    
    mai sunt tari (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:50)

    Matei Andone [utilizator]

    Dupa o scurta privire vad ca sunt destule tari (cel putin deocamdata) care isi apara cetatenii de aceste legi: Argentina, Brazilia, China, Germania, India, Indonezia, Norvegia, Pakistan, Slovacia (...) un lucru foarte interesant, nici o tara araba nu a semnat ACTA!

    Telefoanele ne sunt inregistrate, acum internetul, pe strada sunt camere de filmare, in institutii camere de filmare, mai putin si vor sa ne puna cip ca sa fie urmarirea completa
    • +8 (12 voturi)    
      Chip-ul (Joi, 26 ianuarie 2012, 22:40)

      Vuck [utilizator] i-a raspuns lui Matei Andone

      mai ai rabdare si o sa vezi si CHIP-ul.
      Deja s-a "implementat" la voluntari (militari americani) si vine cat de curand pentru toti.
      • 0 (0 voturi)    
        cum adica o sa ? (Vineri, 27 ianuarie 2012, 14:34)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui Vuck

        RFID ? IPhone ? Credit Card ? facebook + ip tracking ? Poate nu cu intentia tracking only dar metodele exista. Doar nu se face reclama la ele.
  • +3 (9 voturi)    
    unde-i partidul piratilor? (Joi, 26 ianuarie 2012, 20:37)

    ana [anonim]

    parca se incerca si la noi infiintarea unui astfel de partid. daca au nevoie de semnaturi sa intre in cursa pt alegeri sa dea un semn.
  • +3 (5 voturi)    
    hehe (Joi, 26 ianuarie 2012, 21:56)

    BartSimpson [utilizator]

    Aveti grija ce comentati baieti ca astia deja stocheaza informatiile .. :)))
  • +6 (10 voturi)    
    CINE? (Joi, 26 ianuarie 2012, 23:03)

    test3 [anonim]

    Va rog sa precizati cine si cum a putut sa semneze aceasta prostie.
  • +8 (10 voturi)    
    .... (Joi, 26 ianuarie 2012, 23:08)

    Mishu [anonim]

    Singura chestie care ma infricoseaza e faptul ca incearca sa ne supravegheze.In fond asta au incercat sa faca si prin SOPA si toate tampeniile astea.Adevaratu motiv nu e neaparat pirateria pentru ca hai sa fim seriosi prin faptu ca downloadezi o melodie ilegal,o asculti si daca iti place o cumperi.Asa isi fac publicitate si le convine.In fine,cum ati spus si voi,adevaratul motiv e defapt supravegherea non-stop a persoanelor.Si ma intreb...ce putem face ? .....
  • +5 (9 voturi)    
    Solutie (Joi, 26 ianuarie 2012, 23:13)

    Adriana [anonim]

    Pentru a evita votarea legii in Parlamentul European, putem face presiuni asupra europarlamentarilor nostri care fac parte din comisiile ce urmeaza sa analizeze acest acord, inainte sa fie supus la vot in PE in luna iunie. Corina Cretu este europarlamentar roman care este vicepresedinte al Comisiei pentru Dezvoltare a PE si putem trimite mailuri sau da telefoane in care sa ne exprimam dezacordul fata de aprobarea acestui acord. Doua linkuri utile: https://www.laquadrature.net/wiki/How_to_act_against_ACTA#Next_steps_in_the_European_Parliament
    si datele de contact ale Corinei Cretu: https://www.laquadrature.net/wiki/CorinaCretu
    Un model de scrisoare poate fi gasit aici: http://obisnuit.eu/2012/01/25/scapi-de-sopa-si-dai-de-mama-ei-acta/
    • +8 (8 voturi)    
      @Solutie (Vineri, 27 ianuarie 2012, 4:54)

      Whoknows [anonim] i-a raspuns lui Adriana

      Europarlamentarii nostri???? Hahaha!!! Il si vad pe Gigi Becali cum incepe sa explice in plen care-i treaba cu mecanismele intruzive de identificare si de ce nu e recomandata procedura de "deep packet inspection". :)))))
  • +5 (9 voturi)    
    Presa Tace (Joi, 26 ianuarie 2012, 23:39)

    rrr [anonim]

    Si presa ne anunta abia dupa ce e semnat actul, astia sunt la fel de vinovati ca si aia care l-au semnat. In loc sa ne informeze din timp ei tac si ne manipuleaza bagandu-ne stiri de doi bani pe gat.
  • +10 (18 voturi)    
    Iata cine a votat (Joi, 26 ianuarie 2012, 23:53)

    tic [anonim]

    Voturi pentru ACTA:
    Cristian Silviu Buşoi (Grupul Aliantei Liberalilor si Democratilor pentru Europa - ALDE)
    George Sabin Cutaş (Grupul Partidului Socialistilor Europeni - PES)
    Vasilica Viorica Dăncilă (Grupul Partidului Socialistilor Europeni - PES)
    Ioan Enciu (Grupul Partidului Socialistilor Europeni - PES)
    Cătălin Sorin Ivan (Grupul Partidului Socialistilor Europeni - PES)
    Ramona Nicole Mănescu (Grupul Aliantei Liberalilor si Democratilor pentru Europa - ALDE)
    Ioan Mircea Paşcu (Grupul Partidului Socialistilor Europeni - PES)
    Rovana Plumb (Grupul Partidului Socialistilor Europeni - PES)
    Daciana Sârbu (Grupul Partidului Socialistilor Europeni - PES)
    Adrian Severin (independent)
    Claudiu Tănăsescu (Grupul Partidului Socialistilor Europeni - PES)
    Silvia-Adriana Ţicău (Grupul Partidului Socialistilor Europeni - PES)
    Corneliu Vadim Tudor (independent)
    Adina-Ioana Vălean(Grupul Aliantei Liberalilor si Democratilor pentru Europa - ALDE)
    Renate Weber (Grupul Aliantei Liberalilor si Democratilor pentru Europa - ALDE)

    Voturi impotriva ACTA:
    Elena Oana Antonescu (Partidul Popular European)
    Elena Băsescu (Partidul Popular European)
    Sebastian Bodu (Partidul Popular European)
    Petru Luhan (Partidul Popular European)
    Monica Macovei (Partidul Popular European)
    Marian-Jean Marinescu (Partidul Popular European)
    Iosif Matula (Partidului Popular European)
    Rareş Niculescu (Partidul Popular European)
    Cristian Preda (Partidul Popular European)
    Csaba Sogor (Partidul Popular European)
    Theodor Stolojan (Partidul Popular European)
    Laszlo Tokes (Partidul Popular European)
    Traian Ungureanu (Partidul Popular European)
    Iuliu Winkler (Partidul Popular European

    Din cei 32 de reprezentanţi ai României, 15 au votat pentru, 14 împotrivă, doi s-au abţinut, iar doi au fost absenţi. Cei doi parlamentari absenţi au fost George Becali şi Victor Boştinaru, iar două europarlamentare s-au abţinut: Corina Creţu şi Norica Nicolai.
    (Sursa: ziarul Adevarul)
    • +7 (9 voturi)    
      Din categoria "Basescu dictator!" (Vineri, 27 ianuarie 2012, 5:16)

      Bob [anonim] i-a raspuns lui tic

      Deci puterea - PDL/UDMR si-a pus bete in roate si a votat impotriva dictaturii?!

      Chiar se lupta pe toate fronturile. Ingrijorarea lui Theophyle era solida, dar n-a putut el spune prea multe, ca deh, nu vrea sa fie asimilat unui securist fie el "de buna credinta".

      Hotnews (contributors), politeia, blogary & friends - cei care inca mai tin capul sus pentru Romania - v-a trecut glontul pe la ureche. Cel de pe teava. Mult curaj in continuare! Poate ca ar fi oportuna o iesire din anonimat + o coagulare a tuturor acestor bloguri rasfirate in ceva mai mult decat un blog-roll. Poate trage ursul din nou...
    • +4 (4 voturi)    
      Deci... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 5:25)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui tic

      ... cum ziceau unii mai sus: ne vedem in Noiembrie. Da' cu alte intentii de vot ca acelora de mai sus.

      Voi scrieti-i Corinei Cretu, Eventual si Noricai Nicolau. Poate Crin.. dar si el o sa fie cam absent, asa cum e el si la propriu si la figurat.
    • +8 (12 voturi)    
      sustinatorii ACTA (Vineri, 27 ianuarie 2012, 9:04)

      dax [anonim] i-a raspuns lui tic

      Adica in traducere libere pentru implementarea ACTA au votat reprezentantii PSD si PNL in Parlamentul European, iar impotriva legii au semnat membrii PDL in Parlamentul european.
      Da ma, "dictatorul si camarila lui politica" sunt de vina.
      Sunteti atat de orbi ca nici nu vedeti ce ne poate paste din noiembrie incolo...
      • +7 (11 voturi)    
        Logica e simpla (Vineri, 27 ianuarie 2012, 11:50)

        tic [anonim] i-a raspuns lui dax

        Votantii USL sunt in marea lor majoritate cei care nu au folosit si nu vor folosi vreodata internetul: pensionari, oameni fara studii, locuitori ai zonelor rurale, someri in varsta, persoane care n-au nicio meserie, zilieri in constructii, oameni ai strazii, tigani, etc. Fiind lipsiti de informatii obiective, acestia sunt usor de manipulat prin mitinguri si discursuri in care expresii de genul "jos dictatorul", "sa ne luam tara inapoi", "romanii au ajuns in sapa de lemn", "noi o sa va dam inapoi ceea ce v-au luat astia", etc., sunt suficiente pentru a-si asigura voturile lor. Sunt oameni care habar n-au ce inseamna dictatura, sunt oameni care habar n-au ca n-o sa le dea nimeni nimic (dupa cum USL chiar recunoaste atunci cand este intrebat direct), sunt oameni care populeaza acum Piata Universitatii in proportie de 80%.

        Problema USL-ului este categoria oamenilor informati, cei care folosesc internetul, care au acces la forumuri, bloguri, ziare, stiri, si care nu se lasa cumparati pentru un kil de faina si o galeata de plastic. Nu le face placere sa se afle in toata tara ca Ponta cheltuie 40000 euro pe raliuri la Monte Carlo, ca Antonescu a ramas repetent de doua ori la facultatea de istorie, ca Nastase are patru procese penale pe rol, ca Iliescu n-a raspuns nici pana acum pentru crimele de la revolutie si de la mineriade, ca Antonescu, care se vrea sef de stat, n-a putut sa se scoale la timp (la ora 11:00 am !!!!!!) pentru a participa la o intalnire cu ambasadorii statelor membre UE, etc.

        De-asta nu le place lor libertatea internetului, de-ata nu le-a placut nici comunistilor si nici nazistilor libertatea cuvantului si a confruntarilor libere de idei.
        "Die gedanken sind frei" (gandurile sunt libere) era cantecul interzis care-i scotea din minti pe nazisti, la fel cum ascultatul postului Europa Libera ii scotea din minti pe comunisti. Acum, pe USL ii scoate din minti libertatea internetului! Aceeasi Marie, cu alta palarie!
        • +1 (1 vot)    
          Hmmm (Duminică, 12 februarie 2012, 18:05)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui tic

          Renate Webber spune că lucrurile stau exact invers și că ”cei care au votat în favoarea rezoluţiei sunt cei îngrijoraţi de prevederile ACTA. Cei care au votat împotriva rezoluţiei sunt cei care acceptă orice sancţiune în internet fără sa crâcnească”. Mai multe, aici. Așa cum trebuia să fac de ieri, am verificat pe site-ul Parlamentului European și doamna Renate Webber are dreptate. Așa că îmi fac Mea Culpa că nu m-am documentat mai temeinic, pentru a vedea ce anume presupunea rezoluția respectivă din octombrie 2011, și îmi revizuiesc atitudinea, la rândul meu, urând un sincer ”Muie PD-L!” celor care au votat – asta rămâne valabil – ca orbii, pentru cenzurarea Internetului.
          PS: Pentru că în articolul de ieri, şi din vina mea, dar şi a articolului din Adevărul (acum, corectat) care a încurcat borcanele, am lăsat să se înţeleagă că europarlamentarii români ai PD-L ar fi fost “băieţii buni” la votul din noiembrie, deşi lucrurile au stat exact pe dos. Ca atare, rectific şi aici (în articolul respectiv am făcut-o) şi voi ataşa un print-screen cu voturile acestora, în parte. “Thumbs up” înseamnă că au votat pentru rezoluţia care se dorea o alternativă la forma actuală a tratatului ACTA, “thumbs down” însemnând că au votat împotriva rezoluţiei, deci PRO forma actuală a ACTA.
    • 0 (4 voturi)    
      votat (Vineri, 27 ianuarie 2012, 16:10)

      Sharutza [utilizator] i-a raspuns lui tic

      Sa inteleg ca totusi reprezentantii socialisti au votat pro..
    • 0 (4 voturi)    
      Ciudat (Vineri, 27 ianuarie 2012, 16:10)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui tic

      Te referi cumva la rezolutia aia care propunea respingerea ACTA in 2010 si la care au votat PRO (adica pentru respingerea ACTA) parlamentarii USL si CONTRA (adica pentru mentinerea intentiei de a ratifica ACTA) parlamentarii PDL?
    • 0 (2 voturi)    
      ACTA (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:38)

      medeea [anonim] i-a raspuns lui tic

      Pacat ca lumea nu se intereseaza sa vada ce anume s-a votat.

      Era vorba despre o rezolutie prin care se solicita o analiza detaliata a consecintelor pe care le-ar produce ACTA. Cei care au votat pentru rezolutie au votat de fapt impotriva ACTA, iar cei care au votat mpotriva rezolutiei, sunt de acord cu ACTA
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 11:05)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui tic

      a fost o greseala a ziarului "Adevarul". De fapt , voturile sunt invers.
    • +1 (1 vot)    
      habar nu au (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 12:58)

      trails [anonim] i-a raspuns lui tic

      da vezi ca adevarul a facut o lamurire :: http://www.adevarul.ro/life/viata/Cum_au_votat_reprezentantii_Romaniei_in_Parlamentul_European_in_privinta_adeziunii_la_-tratatul-problema-_ACTA_0_634737129.html

      aia pro cer reanalizarea acordului, asta nu insamana ca la fnal toti nu o sa l aprobe in conditiile in care folosesc internetul doar ca sa se uite la vreme si nu sa si exprime opiniile.
    • 0 (0 voturi)    
      Hmmm (Duminică, 12 februarie 2012, 18:04)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui tic

      Baga minciuni(sau doar propaganda platita), nu te lasa!!!
      =PS: Pentru că în articolul de ieri, şi din vina mea, dar şi a articolului din Adevărul (acum, corectat) care a încurcat borcanele, am lăsat să se înţeleagă că europarlamentarii români ai PD-L ar fi fost “băieţii buni” la votul din noiembrie, deşi lucrurile au stat exact pe dos. Ca atare, rectific şi aici (în articolul respectiv am făcut-o) şi voi ataşa un print-screen cu voturile acestora, în parte. “Thumbs up” înseamnă că au votat pentru rezoluţia care se dorea o alternativă la forma actuală a tratatului ACTA, “thumbs down” însemnând că au votat împotriva rezoluţiei, deci PRO forma actuală a ACTA.=
    • 0 (0 voturi)    
      Hmmm (Duminică, 12 februarie 2012, 18:07)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui tic

      "Referitor la Acordul comercial de combatere a contrafacerii (ACTA), am văzut ca circula pe internet si, mai nou, chiar in presa, o aşa-zisă listă a europarlamentarilor care ar fi votat în favoarea acestui acord.
      În primul rând, tratatul ca atare abia urmează să ajungă in Parlamentul European în luna mai, la Comisia de comerţ internaţional şi după aceea în plen, pentru a fi supus votului.
      Ceea ce am votat însă, în noiembrie 2010, a fost o rezoluţie pe care am şi co-iniţiat-o, în numele grupului ALDE, cu privire la ACTA, în care ne exprimăm îngrijorarea cu privire la conţinutul acordului şi ceream Comisiei Europene să prezinte o evaluare completă a consecinţelor acordului înaintea semnării acestuia de către statele membre.
      Cei care au votat în favoarea rezoluţiei sunt cei îngrijoraţi de prevederile ACTA. Cei care au votat împotriva rezoluţiei sunt cei care acceptă orice sancţiune în internet fără sa crâcnească.
      Rezoluţia din noiembrie 2010 e urmare a faptului ca tot in 2010 am semnat, alături de alţi 392 de colegi eurodeputaţi, o declaraţie scrisă care a fost şi adoptată de Parlamentul European, "privind lipsa unui proces transparent şi conţinutul potenţial controversat" al ACTA.
      De asemenea, am fost alături de colegii mei din ALDE, de specialişti din IT si de profesori de drept care urmăresc acest subiect de ani de zile, la dezbateri şi seminarii în care s-a exprimat profunda îngrijorare faţă de conţinutul şi consecinţele ACTA.
      Nu mi-am schimbat punctul de vedere din 2010 şi până acum. Şi, în mod constant, de când am fost aleasă în Parlamentul European, în diferitele rapoarte şi rezoluţii care au fost votate, am fost şi sunt în favoarea libertăţii internetului".
      Renate Weber
      Deputata in Parlamentul European (PNL, ALDE)
  • +3 (5 voturi)    
    Revolution (Vineri, 27 ianuarie 2012, 0:43)

    wolek [anonim]

    In Poland revolution had already begun! Stop ACTA!
    http://www.youtube.com/watch?v=UGd8TJj3xek&feature=related
    • +1 (1 vot)    
      Ce diferenta (Vineri, 27 ianuarie 2012, 10:41)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui wolek

      30000 de oameni la ei pentru o decizie care poate nu ii afecteaza direct, iar la noi pentru probleme care i-ar afecta pe toti ies doar 2000 in Piata Universitatii.

      Cum zicea si CEO-ul austriac de la BCR, romanii accepta orice.
  • +4 (8 voturi)    
    curiozitate... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 2:37)

    Relativ neutru [anonim]

    Cum se impaca "deep packet inspection" si furnizarea datelor catre entitati private (fara mandat judecatoresc), cu articolul 28 din constitutie care spune "Secretul scrisorilor, al telegramelor, al altor trimiteri poştale, al convorbirilor telefonice şi al celorlalte mijloace legale de comunicare este inviolabil"?
    Si ... ca toti comentatorii de pana acum as vrea sa stiu cine a semnat din partea Romaniei.
  • +1 (5 voturi)    
    baaaaaaaaaaaaaaaaaiiii (Vineri, 27 ianuarie 2012, 3:00)

    ovi [anonim]

    CEVA CONSULTARE CU POPULATIA IN PRIVINTA ASTA? drepturi ale omului care se incalca? nimeni nimic, nicio declaratie???? e totusi un subiect destul de sensibil. pt chestia asta basescule, bocule ......
    • +2 (2 voturi)    
      Pentru asta...bocule, basescule.. (Vineri, 27 ianuarie 2012, 5:28)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui ovi

      .... De ce nu iesiti in strada? Pentru astfel de probleme ar trebui iesit in strada, nu ca le-a taiat subventiile la "revolutionari". Hai, du-te sa te vedem cat de voinic esti acum!

      Si nu uita de rezultatul referendumului: cand or veni la tine Ponta si Antonescu sa le reamintesti de astfel de lucruri, dupa care.. da sefu": jos cine vrei tu!
      • 0 (0 voturi)    
        o dau din greseala in greseala (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 15:47)

        ovi [anonim] i-a raspuns lui Alius

        si ce trebuie sa se intample se va intampla nu-ti face griji prea multe
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 6:04)

    John.Doe [utilizator]

    Uite motiv sa ies si eu in strada!
  • -4 (4 voturi)    
    turma (Vineri, 27 ianuarie 2012, 6:12)

    zoe [anonim]

    Ce ziceti de drepturile omului -in calitate de autor .Minoritatea asta nu ar trebui sa fie aparata? Daca ei nu-si primesc ceea ce li se cuvine sunt liberi sa se apuce de sapat ,nu ?Am profitat toti intr-un fel sau altul de aceasta "forma de libertate " sau facilitate a internetului sub protectia anonimatului .Nu vad de ce sa ma deranjeze monitorizarea internetului daca eu nu intentionez sa iau de pe internet nimic din ceea ce e cu plata .Aplicarea acestei prevederi va duce la scaderea preturilor de acces la aceste "produse" ! Este incredibil cum va incolonati pe o idee fara sa procesati !
    • +4 (4 voturi)    
      turma?! (Vineri, 27 ianuarie 2012, 12:17)

      Bob [anonim] i-a raspuns lui zoe

      Draga autorule,

      1. Pentru nicio alta categorie nu se militeaza mai agresiv decat pentru respectarea drepturilor "omului-artist". Omul-cercetator, omul-profesor, omul-tehnician - ar trebui sa se simta nereprezentati ba chiar discriminati...

      2. Un procent foarte mic din cei ce "descarca" produsul X l-ar si achizitiona daca n-ar avea incotro, iar impozitul pe munca de creatie este oricum redus, asadar aspectul financiar nu poate justifica interesul statelor pentru astfel de reglementari.

      3. Ce au de castigat statele din afacerea asta? Control, draga autorule. Control asupra a ce anume poti sau nu "semna". Control asupra acestei noi categorii de oameni liberi, imuni inocularii prin mijloacele clasice - adunare, presa, televiziune. Internetul ofera o platforma vie, in care poti primi, raspunde, lansa idei.

      Luand Romania ca studiu de caz, de ce naiba reprezentantii acestei puteri "dictatoriale" au votat impotriva unui instrument facil de control?! Oare nu pentru ca majoritatea sustinatorilor ei fac parte din categoria oamenilor liberi? Care au bloguri, care au plecat din tara, care nu se uita la tv? Cine reprezinta dictatura?!
  • -2 (4 voturi)    
    ha ..! (Vineri, 27 ianuarie 2012, 8:40)

    pi5 [anonim]

    ce aveti ma? adica unii se chinuie mai mult sau mai putin sa faca un software, un film, un album audio etc va place ce vedeti, ce auziti, ce utilizati dar voi nu dati 2 lei pe munca lor si practica le furati painea de la gura .. Voua va place cumva sa munciti pe gratis ? cred ca nu ... Mentalitatea asta trebuie schimbata, cum altii din tari mai civilizate au moftul sa tina un cd original in maina in directia aia ar trebui sa mergem si noi. ce va tot basicati atat si va legati de tot felul de prostii, cum ca va incalca altii drepturile ... cand voi de fapt comiteti o infractiune numita FURT(intelectual). nu vrea nimeni sa va controleze, nu asta e scopul ci masura, vor doar dreptul de a fi platiti pentru munca depusa asa cum fiecare in parte dintre voi se asteapta ... ipocritilor.
  • +2 (2 voturi)    
    hm (Vineri, 27 ianuarie 2012, 9:25)

    everlast [anonim]

    ma intreb cine e pampalaul care a pus parafa la asta si din ce ministere e ca sigur nu are cea mai vaga idee ce a facut. urmatoarea guvernare ar trebui sa se retraga din acord. iar daca apropa si sopa o sa aiba motiv sa iasa inca cateva mii in strada. astia sunt oi ?
    • +2 (6 voturi)    
      pampalaii... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 9:53)

      3cp0 [anonim] i-a raspuns lui everlast

      Parafa a fost pusa de reprezentantii USL in Parlamentul European
      Acu pe cine mai dam jos?
  • +3 (3 voturi)    
    Opinie (am dreptul "democratic" sa o am) ! (Vineri, 27 ianuarie 2012, 9:35)

    Prostu [anonim]

    Nu sunt prea destepti !

    Solutie:
    -descarci la un internet tot ce vrei;
    -folosesti orice soft ,acasa , pe un calculator fara conexiune la internet . -:))))))))

    Oricum , ca si telefonia mobila , si internetul (retelele de socializare-Facebook, Twitter &co , iar in perspectiva ACTA ,SOPA , PIPA si altele care vor veni) nu reprezinta decat mijloace de supraveghere in masa .
    Cand un ativirus (comercial) iti scaneaza computerul , compania care il furnizeaza stie tot .Ori majoritatea sunt mana in mana cu serviciile secrete.Servicii care servesc oligarhia economica mondiala.
    Chestia de mai sus cu grupurile parlamentare e o prostie. Partidele nu ajung sus fara acceptul serviciilor.Servicii care "lucreaza" cu alte servicii ( inainte dansau kazachok acum serbeaza Valentine's Day). Nimeni nu ajunge sus fara aprobarea Marimilor Mondiale.Restul sunt povesti pentru fraieri. Ele sunt in fapt formatoarele de opinii.De aia si se investeste atat in ele si au un personal asa numeros.Dai trupe cui trebuie , resursele pe care le vrea , oferi piata de desfacere , oferi forta de munca .....si ai sprijin pentru ciolanele !
    Ti se ofera in schimb iluzia democratiei ( ai dreptul sa tremuri in Piata Universitatii , sa injuri la TV , sa te bunghesti in Playboy , sa mesteci chewing-gum , sa faci shopping la mall ,........si multe altele) ! Toate pana la o limita . Sa nu-ti doresti PUTEREA ! Altfel datele "colectate" te vor face un infractor de rand ( sau un demnitar usor de manipulat-santajat-cumparat).
    Asteptati cipurile. Vin si ele !
    Puterea e placuta pentru cine o detine !
  • 0 (0 voturi)    
    Internetul Liber (Vineri, 27 ianuarie 2012, 9:48)

    Freenet Project [anonim]

    Fratilor e timpul sa migram pe reteaua freenet, e timpul revolutiei pe internet.Ajutati sa dezvoltam reteaua FREENET https://freenetproject.org/
  • +3 (3 voturi)    
    De ce nu ma mira? (Vineri, 27 ianuarie 2012, 9:55)

    Calin [anonim]

    "ACTA was first developed by Japan and the United States in 2006"
    http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-Counterfeiting_Trade_Agreement

    Asta este un plan pe termen lung care dupa parea mea se va termina asa:

    EU - platim, platim, platim pentru orice legal sau ilegal, avem libertati aproape de zero si suntem datori sa salvam si sa protejam orice in lume

    US - platim, dar in ochi contribuabililor avem libertati mai mari decat cei din EU

    China - nu platim pentru nimic, copiem cat putem in orice domeniu si apoi suntem numiti de experti cea mai grozava economie din lume

    Tarile arabe - atat timp cat nu are legatura cu religia nu ne intereseaza

    Foarte multe organizatii s-au unit impotriva SOPA / PIPA. Sunt curios cate se vor uni importriva ACTA. Sau si asta este doar o parte a maretului plan? Sa demonstram ca U.S. este inca tara care protejeaza cel mai bine interesele cetatenilor iar restul...mai vedem.
  • +3 (3 voturi)    
    petitie on-line??? (Vineri, 27 ianuarie 2012, 10:03)

    cris19 [utilizator]

    mi se pare ca suntem cativa care nu suntem de acord cu faptul ca Romania a semnat acordul asta.
    oare nu ar fi momentul sa ne exprimam nemultumirea clar pe un subiect precis?
    • +1 (1 vot)    
      Afla (Vineri, 27 ianuarie 2012, 12:03)

      urfe [utilizator] i-a raspuns lui cris19

      ..cine a votat pentru, si trimite-le un mail politicos in care iti exprimi nemultumirea.

      Iar celor care au votat impotriva, multumeste-le.
  • -3 (3 voturi)    
    ei nah ? (Vineri, 27 ianuarie 2012, 10:07)

    pi5 [anonim]

    ei nah ..si consultari ? ca sa ce ? sa zica romanul ca el nu e de acord ..ca el nu vrea sa ii fie incalcat dreptul constitutional dar il incalta pe al altuia si el nu vrea decat sa descarce ilegal in continuare? hai sa fim seriosi .. . atat timp cat nu descarci nimic ilegal si automat nu faci trafic mare nu vei fi niciodata in atentia nimanui.
    • +4 (4 voturi)    
      Tie ti-ar placea (Vineri, 27 ianuarie 2012, 11:47)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui pi5

      ca in timp ce faci sex cu prietena/sotia, sa stea cineva sa te priveasca? Nu faci nimic ilegal, doar ca e unul care te priveste din umbra.
      • -3 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 12:16)

        pi5 [anonim] i-a raspuns lui Andy

        omule treaba e f simpla dar ne place noua sa o complicam si sa o amplificam. tu individ Andy daca este suspect de o infractiune, indiferent de natura ei, organele competente te investigheaza iar in cazul asta afla unde ti-ai cheltuit banii, ce ai mancat si cand ai facut sex cu sotia ta si multe alte lucruri. aceeasi lucru se intampla si in cazul de fata ..daca tu user andy faci parte dintr-o multime dar te evidentiezi printr-un trafic luanr de 1T , e f posibil ca acel trafic sa fie generat de share ilegal. Nu sta nimeni sa isi incarce memoria cu ce faci tu pe internet, urmaritul se rezuma strict la partea de sharing, iar asta cu ochiul din umbra e o prostie. intotdeauna va fi un ochi din umba .. as putea sa ma plang ca cei de la Orange imi aud convorbirile cu amanta si vad mesajele trimise iar cei de la banca imi uramresc platile, intrarile si iesirile de numerar. hai mai baieti .. ca prea ne cautam tot felul de scuze pt "ilegalitatile" pe care le facem.
        • +3 (3 voturi)    
          Nu ai inteles nimic (Vineri, 27 ianuarie 2012, 12:38)

          urfe [utilizator] i-a raspuns lui pi5

          Dupa ACTA. ISP-ul si host-ul site-ului tau pot fi trasi la raspundere pentru faptele tale. Prin urmare, sunt obligati sa te urmareasca 24 din 24 ca sa evite amenzi usturatoare. Nimic de acum nu se compara cu ce-ar putea fi, esti liber sa-ti exprimi parerea si sa vizitezi ce doresti.

          Daca asta nu ti se pare absurd, cum e prezumptia de nevinovatie? In exemplul tau spui 'organele competente' - ACTA sare peste judecator. Daca Universal Pictures presupune ca tu ai le-ai incalcat drepturile intelectuale, iti va afla datele personale si nu numai. Nimic nu-ti va proteja identitatea si anonimitatea faptelor, desi nimeni nu a decis ca ai fi vinovat de ceva.

          In nici o tara civilizata si democratica nu incepi sa-ti urmaresti cetatenii pentru ca ar putea face prostioare - iar activitatea suspecta descrisa de tine nu e deloc un motiv intemeiat pentru a-i da dreptul unei firme private sa-ti intre cu bocancii in viata privata (fara sa fi macar aparat de stat).
        • +4 (4 voturi)    
          Si nu mi-ai raspuns la intrebare. (Vineri, 27 ianuarie 2012, 12:38)

          Andy [anonim] i-a raspuns lui pi5

          Deci daca nu faci nimic ilegal, nu te deranjeaza sa ai in casa in niste "ochi" si "urechi"?
          Cu oameni ca tine se face treaba buna.
          Si pana acum puteau unii sa te acuze, singura diferenta e ca aveau nevoie de mandat ca sa poate folosi datele respective.
          Acum vine orice Dorel de la o firmulita cu drepturile de autor si-ti verifica tie logurile de la ISP.
          Tu ai prins cumva vremurile cand te oprea politia in trafic si abia apoi iti spunea cu ce ai gresit? (adica dupa ce-ti gaseau ceva?)
          • -3 (3 voturi)    
            raspuns (Vineri, 27 ianuarie 2012, 13:43)

            pi5 [anonim] i-a raspuns lui Andy

            stii cum e ...daca iti da cineva in cap si nu faci plangere nu se ia nici o masura. fenomenul de copyright e incalcat cu buna stiinta, stim noi utilizatorii stiu si autorii drepturilor iar cei de la statistica stiu si procentajul. autorii ce ar trebuie sa faca pt problema lor ? sa se duca la politie ? nu cred ca ii va ajuta ... Statul va fi alaturi de aceste demersuri si pt ca odata redus fenomenul si intratul in legalitate, veniturile autorilor va creste si automat creste baza de impozit, rezulta mai mult bani incasati. Eu ca individ, nu am nici o problema ca mai este cineva in plus, ca nu ar fi destui deja, care au acces la informatiile mele atat timp cat accentul este pus pe combaterea unui fenomen greu de stapnit. Vad ca toti o tineti pe a voastra, cu incalcatul legii/drepturilor, dar nu suflati o vorba despre fenomen si solutii.
  • +1 (1 vot)    
    Despre ACTA (Vineri, 27 ianuarie 2012, 12:34)

    brazco [anonim]

    http://wp.me/p26Bg7-39 Protest impotriva ACTA ... dar mai ales impotriva reactiei timide si intarziate din mass-media. Cenzura usoara.
  • 0 (4 voturi)    
    ACTA nu a fost votat in PE (Vineri, 27 ianuarie 2012, 13:27)

    Elena G. [anonim]

    Bruxelles, 27 ianuarie 2012





    "Am fost si sunt in favoarea libertatii internetului!"

    DECLARATIE DE PRESA




    Referitor la Acordul comercial de combatere a contrafacerii (ACTA), am vazut ca circula pe internet si, mai nou, chiar in presa, o asa-zisa lista a europarlamentarilor care ar fi votat in favoarea acestui acord.

    In primul rand, tratatul ca atare abia urmeaza sa ajunga in Parlamentul European in luna mai, la Comisia de comert international si dupa aceea in plen, pentru a fi supus votului.
    Ceea ce am votat insa, in noiembrie 2010, a fost o rezolutie[1] pe care am si co-initiat-o, in numele grupului ALDE, cu privire la ACTA, in care ne exprimam ingrijorarea cu privire la continutul acordului si ceream Comisiei Europene sa prezinte o evaluare completa a consecintelor acordului inaintea semnarii acestuia de catre statele membre.

    Cei care au votat in favoarea rezolutiei sunt cei ingrijorati de prevederile ACTA. Cei care au votat impotriva rezolutiei sunt cei care accepta orice sanctiune in internet fara sa cracneasca.

    Rezolutia din noiembrie 2010 e urmare a faptului ca tot in 2010 am semnat, alaturi de alti 392 de colegi eurodeputati, o declaratie scrisa[2] care a fost si adoptata de Parlamentul European, "privind lipsa unui proces transparent si continutul potential controversat" al ACTA. Si, de asemenea, am fost alaturi de colegii mei din ALDE, de specialisti din IT si de profesori de drept care urmaresc acest subiect de ani de zile, la dezbateri[3] si seminarii in care s-a exprimat profunda ingrijorare fata de continutul si consecintele ACTA.

    Nu mi-am schimbat punctul de vedere din 2010 si pana acum. Si, in mod constant, de cand am fost aleasa in Parlamentul European, in diferitele rapoarte si rezolutii care au fost votate, am fost si sunt in favoarea libertatii internetului.





    Renate Weber

    Deputata in Parlamentul European (PNL, ALDE)
    • 0 (4 voturi)    
      Culmea tupeului! (Vineri, 27 ianuarie 2012, 15:16)

      tic [anonim] i-a raspuns lui Elena G.

      Citez: "Cei care au votat in favoarea rezolutiei sunt cei ingrijorati de prevederile ACTA. Cei care au votat impotriva rezolutiei sunt cei care accepta orice sanctiune in internet fara sa cracneasca."

      Ori eu m-am prostit de-abinelea, ori doamna in cauza are o problema la mansarda.

      Afirmatiile distinsei doamne europarlamentar demonstreaza cauza pentru care a votat pentru cenzurarea libertatii internetului. Adica, daca "nu ar fi circulat pe internet lista europarlamentarilor care au votat pentru ACTA", nimeni n-ar fi aflat care a fost pozitia dumneaei". Daca s-a aflat ca a votat pentru cenzurarea libertatii internetului, o deranjeaza si are o problema! Deci, internetul e de vina, pentru ca se poate afla lejer caracterul personajelor din politica autohtona. Halal politician!

      Doamna Weber sa nu uite ca a ajuns in parlamentul UE prin voturile romanilor. Si tot prin vointa romanilor o sa zboare de-acolo, de n-o sa mai stie cum o cheama.

      Doamna Weber, nu suntem toti prosti, chiar daca-ti place sa crezi asta!
      Daca maine iti retragi votul, te iert, daca nu, te voi sanctiona la urmatoarele alegeri. Impreuna cu alte sute de mii de romani!
    • +2 (4 voturi)    
      Atentie! (Vineri, 27 ianuarie 2012, 15:55)

      tic [anonim] i-a raspuns lui Elena G.

      D-na Weber,

      Tine minte si sa nu uiti vreodata:
      Atata timp cat exista internet liber, suntem cu ochii pe voi! Vedem orice miscare si orice porcarie faceti voi acolo in PE, unde noi v-am trimis si de unde noi va vom scoate!
      Nu suntem noi sclavii vostri, ci invers, voi sunteti sclavii nostri! Pentru lefurile mari si privilegiile pe care noi vi le-am acordat, tineti cont de popor, altfel, va aruncam ca pe mere stricate!
      Nu subestimati inteligenta poporului roman, si sa nu credeti ca aveti mari merite pentru functiile in care v-am pus noi. N-ai inventat internetul nici tu, nici seful tau, Crin Antonescu. Deci n-aveti niciun drept sa decideti asupra lui. Nu v-am mandatat pentru asta.
      Jos labele de pe internet!
  • +1 (1 vot)    
    Demisia lui Kader Arif, raportor PE pentru ACTA (Vineri, 27 ianuarie 2012, 14:09)

    Andrei [anonim]

    "I want to denounce in the strongest possible manner the entire process that led to the signature of this agreement: no inclusion of civil society organisations, a lack of transparency from the start of the negotiations, repeated postponing of the signature of the text without an explanation being ever given, exclusion of the EU Parliament's demands that were expressed on several occasions in our assembly," he wrote.

    "As rapporteur of this text, I have faced never-before-seen manoeuvres from the right wing of this Parliament to impose a rushed calendar before public opinion could be alerted, thus depriving the Parliament of its right to expression and of the tools at its disposal to convey citizens' legitimate demands."

    He added, "Everyone knows the ACTA agreement is problematic," and said it is likely to cause problems in areas such as generic drugs manufacturing and leave users open to punishment with little protection.

    "This agreement might have major consequences on citizens' lives, and still, everything is being done to prevent the European Parliament from having its say in this matter. That is why today, as I release this report for which I was in charge, I want to send a strong signal and alert the public opinion about this unacceptable situation. I will not take part in this masquerade."

    Source: The Inquirer
    http://www.theinquirer.net/inquirer/news/2141813/european-parliament-official-resigns-acta
  • +3 (3 voturi)    
    Sunt dezamagit (Vineri, 27 ianuarie 2012, 14:09)

    dezamagit [anonim]

    Sunt dezamagit de presa din Romania, dati stirile dupa ce semneaza acte importante, in loc sa le dati inainte. Polonezii au protestat pe 25, la noi stirea apare dupa ce totul e semnat. Acordul a fost semnat de guvernul Romaniei, dar nu am reusit sa aflu persoana ca l-a semnat, pe site-ul MAE nu scrie nimic de acest lucru. Bravo Hotnews, daca semneaza astia ca intram in razboi cu Absurdistan, o sa citim stirea din trenul spre front !
  • 0 (0 voturi)    
    strategia cumparata pe drum (Vineri, 27 ianuarie 2012, 14:23)

    Stefan [anonim]

    Inainte de imprumuturile externe cu beneficii fantastice romania avea in strategie dezvoltarea / patrarea puterii informatice. Ca exemplu ca programatorii sa nu plateasca taxe pentru ca orium lucreaza pentru exterior si banii importati raman in tara 100%. Este o investitie fantastica cu un efort minim. Lucrurile evolueaza si deja intra in discutie ca programatorii sa plateasca taxe sau cand e vorba de semnat un act care ar putea duce la hartuirea miscarii libere a informatiei nici macar nu se pune problema unei discutii libere ce cred specialistii.
    Bravo baieti, sa infloreasca economia inexistenta. Texte mari si lipsa de actiuni sa ne calauzeasca viata.
  • 0 (2 voturi)    
    articolul in care explica cine ce a votat (Vineri, 27 ianuarie 2012, 15:49)

    ovi [anonim]

    http://www.adevarul.ro/life/viata/Cum_au_votat_reprezentantii_Romaniei_in_Parlamentul_European_in_privinta_adeziunii_la_-tratatul-problema-_ACTA_0_634737129.html

    mai pe scurt ;) :
    "Dintr-o regretabilă eroare am publicat lista europarlamentarilor care au votat rezoluţia Parlamentului European în privinţa ACTA, menţionând că cei care au votat PRO susţin tratatul împotriva contrafacerii. [...]
    Ceea ce am votat însă, în noiembrie 2010, a fost o rezoluţie pe care am şi co-iniţiat-o, în numele grupului ALDE, cu privire la ACTA, în care ne exprimăm îngrijorarea cu privire la conţinutul acordului şi ceream Comisiei Europene să prezinte o evaluare completă a consecinţelor acordului înaintea semnării acestuia de către statele membre.

    Cei care au votat în favoarea rezoluţiei sunt cei îngrijoraţi de prevederile ACTA. Cei care au votat împotriva rezoluţiei sunt cei care acceptă orice sancţiune în internet fără sa crâcnească."

    in articol si lista. asta ne demonstreaza ca toti poti sa -si expuna varianta proprie iar noi s-o luam ca atare. FAPTELE conteaza: cei din conducere parca au majoritate, nu ei conduc?, de semnat se va semna?, de anuntat ne-au anuntat cei din conducere?? niste intrebari de bun simt zic eu.
    • +1 (1 vot)    
      de ce e votat negativ comentariul?? (Duminică, 29 ianuarie 2012, 21:58)

      only1 [anonim] i-a raspuns lui ovi

      mersi pt explicatie, vad ca multi au inteles exact pe dos.. si au inceput sa dea curs tiradelor politice indreptate spre oamenii care de fapt sunt impotriva ACTA
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii au uitat de Securitatea comunista? (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:14)

    Mr. Smith [anonim]

    Uitati aici o mica analiza pe marginea consecintelor ACTA in special pentru cei care posteaza pe aici si glorifica abordari halucinante de tip Gestapo "daca nu ai nimic de ascuns nu ai de ce sa te temi": http://www.theinquirer.net/inquirer/news/2115125/acta-violates-fundamental-human-rights

    si inca o opinie legata de drepturile "omului artist": http://www.theinquirer.net/inquirer/opinion/2141922/greedy-entertainment-industry-users
  • 0 (0 voturi)    
    Unde dai si unde crapa (Vineri, 27 ianuarie 2012, 18:35)

    JDK [anonim]

    Masurile opresive gandite de politrucii internationalisti fara cunostinte de inginerie IT.... Acum se va trece la criptarea tuturor pachetelor de date cu chei f. mari... Pur si simplu acesti politruci isi taie singuri craca de sub picioare! Daca inainte spionau ce are omul in calculator prin solutii free (gen free-antivirus) acum daca treci pe chestii gen sistemul Freenet/ darknet care tine totul in fisiere/stream-uri criptate o sa le fie aproape imposibil sa mai vada ce trafic ai facut....
    Si dai si lupta, Neicusorule cu "piratii"!
  • 0 (0 voturi)    
    Germania (Vineri, 27 ianuarie 2012, 18:53)

    martianu [utilizator]

    Cat e Germania in floare, nici in basca nu ma doare. Acea lege nu v-a trece. Nu degeaba Germania conduce Europe, nemtii gandesc. Romania in schimb, e doar o oaie din turma.
    SOPA, PIPA, ACTA sunt inventii ale hapsanilor de la Hollywood.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu DEZIMFORMATI (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 5:39)

    HagiTudose [anonim]

    Nu va lasati pacaliti de mesajele unor postaci fie portocalii , fie kretini caci nici nu stiu sa citeasca ceva korect.
    ACTA inca nu s-a votat in Parlamentul European.
    S-a votat propunerea asupra unei rezolutii de respingere totala a Acta,propunerea facuta de grupul socialistilor.
    La votul rezolutiei socialistii,liberalii,independentii au votat pentru rezolutia de RESPINGERE a Acta.
    In schimb Popularii si alte jigoodii au votat Impotriva acestei Rezolutii,adica pentru ca ACTA sa intre la votul final in mai 2012.
    --Deci treaba cu lista aia de parlamentari de mai sus e tocmai inversa.Adica pedelistii romani +udmeristii +eba+tokes sunt de acord cu ACTA,iar socialistii,liberalii,independentii sunt impotrica acelei aberande legi a cenzurii.

    Cine citea Hotnews si nu avea kreierii muci sau nu erau un dezinformator portocaliu gasea informatia aici:
    http://economie.hotnews.ro/stiri-telecom-11352364-acta-ajunge-parlamentul-european-mai-acordul-nu-aplica-daca-nu-votat.htm

    Din partea Romaniei ACTA a fost semnata de reprezentatii guvernului Boc,delegatie formata din persoane de la ministerele de comunicatii si cel al Afacerilor Externe,cred ca si cei 2 ministrii .Iar pe actul final trebuie sa semneze fie presedintele tarii fie premierul.
    Nici in presa romana nu s-a discutat acest subiect .
  • 0 (0 voturi)    
    si uite cum... (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 21:02)

    anonim [anonim]

    deci acu cateva luni s-au castigat niste procese impotriva companiilor de discuri...\
    pana la urma tot astia castiga... sut prea multi bani pentru a fi ignorati...
    s-a dus dracu si ultimul lucru cat de cat liber de pe planeta asta... asteptam cu nerabdare cipuri si curele la gat...
  • 0 (0 voturi)    
    alta culme (Duminică, 29 ianuarie 2012, 0:49)

    borland [anonim]

    Olanda nu a semnat. Probabil ca ei se vor ocupa cu centralizarea datelor. Ce-ar fi sa stea putin pe tusa (Schengenului) si sa le luam noi locul? : )
  • 0 (0 voturi)    
    acta (Luni, 30 ianuarie 2012, 10:24)

    misu [anonim]

    consider ca parlamentarii europeni nu vor accepta votul unei asemenea aberatii precum acta
  • 0 (0 voturi)    
    petru cei care cred ca usl a votat pentru acta (Marţi, 7 februarie 2012, 16:20)

    truica cristian [anonim]

    petru cei care cred ca usl a votat pentru acta
    nu este adevarat cititi acest articol


    Dintr-o regretabilă eroare am publicat lista europarlamentarilor care au votat rezoluţia Parlamentului European în privinţa ACTA, menţionând că cei care au votat PRO susţin tratatul împotriva contrafacerii. Cu toate acestea, rezoluţia dorea o analiză mai bună a tratatului înainte de semnarea unui acord al ţărilor din Uniunea Europeană cu ACTA. Ne cerem scuze şi publicăm integral comunicatul Renatei Weber în această privinţă.

    Prima adeziune oficială la ACTA din partea reprezentanţilor Uniunii Europene a avut loc pe 24 noiembrie 2010. Atunci s-a votat o rezoluţie referitoare la ACTA în care se menţionau clauzele sub care ar trebui ratificat tratatul.

    ACTUALIZARE:

    Europarlamentarul Renate Weber a transmis un comunicat de presă în care explică votul din 2010.

    Iată mai jos comunicatul complet;

    :"Referitor la Acordul comercial de combatere a contrafacerii (ACTA), am văzut ca circula pe internet si, mai nou, chiar in presa, o aşa-zisă listă a europarlamentarilor care ar fi votat în favoarea acestui acord.

    În primul rând, tratatul ca atare abia urmează să ajungă in Parlamentul European în luna mai, la Comisia de comerţ internaţional şi după aceea în plen, pentru a fi supus votului.

    Ceea ce am votat însă, în noiembrie 2010, a fost o rezoluţie pe care am şi co-iniţiat-o, în numele grupului ALDE, cu privire la ACTA, în care ne exprimăm îngrijorarea cu privire la conţinutul acordului şi ceream Comisiei Europene să prezinte o evaluare completă a consecinţelor acordului înaintea semnării acestuia de către statele membre.

    Cei care au votat în favoarea rezoluţiei sunt cei îngrijoraţi de prevederile ACTA. Cei care au votat împotriva rezoluţiei sunt cei care acceptă orice sancţiune în internet fără sa crâcnească.

    Rezoluţia din noiembrie 2010 e urmare a faptului ca tot in 2010 am semnat, alături de alţi 392 de colegi eurodeputaţi, o declaraţie scrisă care a fost şi adoptată de Parlame
  • 0 (0 voturi)    
    acta (Marţi, 7 februarie 2012, 19:01)

    truica cristian [anonim]

    uitativa aici inainte sa acuzati usl

    Dintr-o regretabilă eroare am publicat lista europarlamentarilor care au votat rezoluţia Parlamentului European în privinţa ACTA, menţionând că cei care au votat PRO susţin tratatul împotriva contrafacerii. Cu toate acestea, rezoluţia dorea o analiză mai bună a tratatului înainte de semnarea unui acord al ţărilor din Uniunea Europeană cu ACTA. Ne cerem scuze şi publicăm integral comunicatul Renatei Weber în această privinţa