AUDIO ​UPDATE Grupul de hackeri Anonymous a interceptat o conversatie intre FBI si politia britanica; in paralel, noi date despre un masacru a 24 de civili irakieni au fost publicate

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Vineri, 3 februarie 2012, 20:27 Economie | IT

Sigla miscarii Anonymous
Foto: Hotnews
Grupul de hackeri Anonymous a facut publica o inregistrare a unei convorbiri secrete intre FBI si politia bricanica, dovedind astfel ca au capacitatea tehnica de a se infiltra in sistemele informatice cu un nivel de securitate foarte inalt ale guvernelor din intreaga lume, informeaza Gizmodo.

Ca o ironie suplimentara, in convorbirea interceptata este vorba chiar de masurile pe care autoritatile din cele doua tari planuiau sa le ia impotriva grupului. Inca nu este cunoscut daca inregistrarea de mai jos a fost interceptata live sau sustrasa dintr-un server guvernamental, dar conform Associated Press, FBI-ul a confirmat ca materialul este autentic.



UPDATE: In paralel cu lansarea conversatiei dintre FBI si autoritatile britanice, Anonymous a lansat si un nou set de date despre un masacru din Irak, in care 24 de civili au fost omorati ca razbunare pentru un atac cu explozibili improvizati. In anul 2005, un grup de opt soldati americani au deschis focul asupra unui grup de civili, care includea trei femei, opt copii si un batran de 78 de ani, intr-un incident numit “masacrul Haditha”. Dintre cei opt soldati americani acuzati, procurorii militari au renuntat la acuzatii pentru 6 persoane, unul dintre soldati a fost achitat, iar sergentul Frank Wuterich, de care sunt legate dezvaluirile Anonymous, a fost condamnat pe 24 ianuarie 2012 pentru uciderea civililor, dar nu va face inchisoare, conform Huffington Post.

Informatiile lansate de Anonymous vor fi facute publice prin intermediul retelelor de partajare de fisiere si includ intreaga corespondenta privata a lui Wuterich din perioada masacrului si de dupa acesta, plus corespondenta intregii firme de avocatura care l-a aparat in acest caz. Conform Gizmodo, fisierele contin date complete despre marturiile si dovezile prezentate in proces, dar si remarci improprii legate de o situatie in care un grup de soldati americani au fost surprinsi in Afganistan urinand peste corpurile mai multor inamici ucisi.

Grupul Anonymous a comparat procesul lui Wuterich cu cel al lui Bradley Manning, sursa principala in dezvaluirile WikiLeaks, in ceea ce priveste opacitatea.













[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

9084 vizualizari

  • +9 (29 voturi)    
    o știre exelentă!! (Vineri, 3 februarie 2012, 20:57)

    corvus_coraX [utilizator]

    felicitări Anonymous!!!
  • +1 (17 voturi)    
    Bla bla (Vineri, 3 februarie 2012, 21:01)

    m [anonim]

    Am mari dubii ca agentiile guvernamentale, chiar si cele din tarile cele mai avansate, respecta standardele ce implica folosirea criptografiei in comunicatii.
    Pe de alta parte, taierile de costuri duc automat la o scadere a securitatii operationale si o crestere a riscurilor aferente.
    Nu in ultimul rand, in ciuda renumelui, expertii in securitate a informatiei ce lucreaza in institutiile militare sau de stat americane sunt (probabil si din cauza remuneratiei modeste) mult mai slabi decat cei din mediile private. In ultima vreme presa a rasunat de cazurile in care centrul de comanda a dronelor a fost infectat cu malware pentru cateva saptamani iar masurile luate au fost de-a dreptul ridicole. Degeaba au multe fonduri pe mana, au englezii o vorba buna: "a fool with a tool is still a fool".
    Pana cand institutiile militare nu vor intelege ca nu mai trebuie sa mascheze cheltuieli negre sau parteneriate public-private dubioase ci ar trebui sa angajeze oameni buni, poate cei mai buni, intotdeauna grupari de rebeli isteti gen Anonymous isi vor bate joc de ei literalmente. Un exemplu f bun il ofera artele martiale, in care inveti ca cel mai greu este sa te aperi, deoarece in cazul atacului intentia precede fapta, iar la aparare fapta precede reactia, de aceea o capacitate f buna de reactie nu se face cu 2-3 hobbyisti scosi de pe bancile unei facultati de pifani.
    • +6 (6 voturi)    
      secrete (Vineri, 3 februarie 2012, 21:51)

      Ari3s [anonim] i-a raspuns lui m

      Asa este, respectarea unor norme relativ simple de criptografie te scuteste de mari dureri de cap. Din cate stiu, exista cateva versiuni de cifru foarte greu de spart, unul dintre ele, matematic imposibil. Problema o constituie programul, neglijenta sau cartitele:)
      • +5 (5 voturi)    
        Secrete, secrete (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 1:46)

        _Rem [utilizator] i-a raspuns lui Ari3s

        orice algoritm de criptografie are o cheie. e suficient sa aflii cheia ca sa spargi un astfel de cod.
        • 0 (0 voturi)    
          Si cheia ... (Duminică, 5 februarie 2012, 0:43)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui _Rem

          ... o afli de obicei prin scheme de inginerie sociala, nu musai prin cine stie ce capabilitati tehnice. E ceea ce fac in cea mai mare masura si agentiile de informatii, doar ca pt. ele "e voie".
  • +7 (27 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 3 februarie 2012, 21:05)

    valahul [anonim]

    Felicitari Anonymous!
  • +4 (12 voturi)    
    cine e vanatorul acum? (Vineri, 3 februarie 2012, 21:21)

    ghe ghevara [anonim]

    beton ! viva la revolucion!
    • +1 (7 voturi)    
      "Elementary, my dear Watson" (Vineri, 3 februarie 2012, 23:21)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui ghe ghevara

      Oricine cu o jumătate de creier ar folosi o linie telefonica securizată. La naiba, sau ar folosi Skype care este de 1000x mai bun decât o linie deschisă. Ceea ce mă face să mă intreb de ce oare un hacker serios ar admite deschis că a "spart" FBI-ul, fără a prezenta ceva important si de valoare ca informaţie? Fanfaronadă? Nu prea cred. Ar fi cel putin stupid. Mai degraba ideea de a savura pe ascuns show-ul cu spionajul nedetectat pentru a-ti construi puterea.

      Daca "Anonimul" nu vine in urmatoarele zile cu nişte secrete grele care au fost înregistrate, pe care să le dezvăluie, pentru a-si justifica astfel intruziunea, pot să pariez că asta este un "inside-job", sau, eventual, niste pustani aiuriti care doresc putina atentie.
      • +6 (6 voturi)    
        Cred ca... (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 1:49)

        _Rem [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        scopul lor nu este neaparat de a da "informatii grele" publicului, Este doar o replica la incercarea autoritatilor de a schimba regulile internetului. Practic isi arata muschii...

        Si in plus, informatiile despre masacrul din Irak nu cred ca sunt atat de "light".
        • 0 (0 voturi)    
          Cre' ca e mai mult de-atat (Duminică, 5 februarie 2012, 0:46)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui _Rem

          Nu cred ca sunt motivati exclusiv de promovarea pe care o face estanlishmentul pt. SOPA si ACTA, cre' ca asta a fost la inceput, da' acu' ca s-au prins pe baza de dovezi pe care ajung sa le obtina in ce rahat traim cre' ca o sa mai vedem chestii.

          Smecheria e ca astia care protesteaza sunt de obicei resonsabili, si se gandesc bine la ce consecinte poa' sa aibe ce fac ei. Wikileaks de ex. a publicat anumite documente cu multe luni de zile intarziere doar pt. ca daca le-ar fi publicat mai devreme ar fi pus viata anumitor oameni in pericol. La fel si Anonymous, ma indoiesc ca vor face publice secrete riscante.
  • -2 (16 voturi)    
    we are legion ! (Vineri, 3 februarie 2012, 21:34)

    Vuck [utilizator]

    Expect us !
    • -1 (11 voturi)    
      indeed (Vineri, 3 februarie 2012, 21:49)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui Vuck

      modern warriors
  • +1 (3 voturi)    
    :-) (Vineri, 3 februarie 2012, 21:50)

    stefan2008 [utilizator]

    interesant subiectul audio-conference-ului...
  • 0 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 3 februarie 2012, 23:11)

    dan [anonim]

    La ora asta exista mai multe grupuri de hackeri anonymous iar pe unii dintre ei ii banuiesc ca facand parte chiar din FBI. Poate fi o diversiune in urma careia guvernele ar avea mana libera la a restrictiona internetul.
    • +2 (2 voturi)    
      de atatea teorii ajungi sa nu mai vezi adevarul (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 1:58)

      Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui dan

      Exista un singur grup Anonymous, care opereaza de ani buni. Practic oricine poate face parte si nu exista o conducere centralizata. Mi-aduc aminte ca una din primele lor tinte a fost biserica scientologica de la americani. La inceput nu aveau nici-o treaba cu agentiile guvernamentale. Si-au schimbat tintele doar dupa arestarea lui Assange. Cei care cred ca Anonymous e o grupare FBI nu sunt prea informati.
  • -1 (3 voturi)    
    RESPECT (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 7:45)

    Vlad [anonim]

    R E S P E C T ! Voi aveti tupeul sa va impotriviti sistemului, un lucru care cere curaj fenomenal. Sunteti tari !
    • 0 (0 voturi)    
      Nu numai tupeu (Duminică, 5 februarie 2012, 0:49)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Oamenii astia risca ani buni de puscarie, daca sunt prinsi. Asta nu mai e tupeu, e curaj si un simt civic extrem de dezvoltat.

      In plus, din cum s-au manifestat pana acuma sunt evident oameni responsabili si care se gandesc bine inainte de a face ceva.

      Asa ca dupa parerea mea cu atat mai mult merita respect.
  • 0 (0 voturi)    
    roman (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 10:08)

    ptre [anonim]

    sa caute fbi un roman si ii rezolva
  • -2 (6 voturi)    
    inconstienti (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 10:08)

    alip [utilizator]

    Baietii astia cu cosuri pe fata care simt nevoia sa se razbune pe toata lumea care a ras de ei au sa infunde puscaria cand au sa fie prinsi, caci vor fi cu siguranta prinsi. In loc sa-si puna inteligenta ca sa faca lucruri bune, ei se joaca cu asemenea lucruri sensibile. Sper ca se bucura de micile lor victorii, ca apoi or sa aiba multi ani de tras.
  • +5 (7 voturi)    
    Dreptate? (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 10:29)

    V [anonim]

    Cred ca e foarte clar motivul pentru care au fcut asta. Nu trebuie sa fii hacker ca sa fi vazut pe Facebook poza cu tipu' de la Megaupload condamnat la 50 de ani, un criminal si violator condamnat la vreo 10, si unul din militarii care a participat la acest genicid, condamnat la 3 luni si apoi achitat. Ideea principala aici este ca jandarmul planetei nu da doi bani pe vietile oamenilor, rolul sau principal fiind apararea celor foarte bogati, in cazul de fata fiind vorba de marile corporatii de entertainment (Holywood vs rest of the world)
  • +1 (3 voturi)    
    Dar nu le e rusine?? (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 15:41)

    Pamfilica [anonim]

    Astia de la Anonymous sunt niste, niste...ca nici nu mai gasesc cuvinte! Cum e posibil asa ceva?.
    Ce treaba au ei cu Haditha?. Bai, s-au distrat eroii americani, dupa o zi de lupte grele, si au dat peste niste civili (copii, batrane etc.) Bun, si i-au omorat ca n-aveau ce face. Cati au fost, 6 milioane?. Nuuu, ba, au fost cativa, d-aia au fost absolviti de orice (asa-zisa) crima. Au mai fost cateva zeci de mii de civili irakieni omorati de glorioasa armata americana, da' ce, n-au si ei voie sa se distreze?. Cand soldatu' american ucide, tre' sa i se faca monument, va el ucide de drag. Cand glontu' american rupe carnea civilului, victima si familia sa fie mandri ca au murit de glont eliberator. In fiecare sat irakian, tre' sa fie ridicat un monument soldatului american.....
    ....sau nu?
  • 0 (0 voturi)    
    hacker (Luni, 6 februarie 2012, 12:11)

    Bonno [anonim]

    Uite aici un interviu cu unul dintre cei mai mari hackeri de la noi si parerea luidespre ACTA

    http://cariereonline.ro/articol/hacker-care-spart-daily-telegraph-%C8%99i-le-monde-vorbe%C8%99te-exclusivitate-despre