Interpol a arestat 25 de persoane presupuse ca ar face parte din gruparea Anonymous

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 29 februarie 2012, 16:22 Economie | IT

25 de presupusi membri ai gruparii de hackeri Anonymous au fost arestati de Interpol in Europa si America de Sud fiind acuzati ca ar fi intreprins atacuri de tipul denial of service asupra unor institutii si companii. La putin timp dupa anuntarea arestarilor siteul Interpol a devenit pentru scurt timp nefunctional, atacul informatic fiind "revendicat" tot de Anonymous, scrie CNN.

In Spania s-au facut patru arestari, in Argentina 10, in Chile sase, iar in Columbia cinci. Totul e parte a unei operatiuni internationale desfasurata de Interpol si denumita Exposure, iar printre cei arestati se numara o fata de 16 ani.

Interpol nu a comunicat presei acuzatiile aduse impotriva tuturor celor 25, insa cei din Spania sunt acuzati ca au intreprins atacuri de tip denial of service asupra site-urilor unor partide.

La putin timp dupa anuntarea arestarilor atat site-ul Interpol, cat si cel al politiei spaniole au fost imposibil de utilizat pentru scurt timp.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1400 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 29 februarie 2012, 16:55)

    ampersand [utilizator]

    Din cauza unor ca astia trebuie sa platesc nu $1 ci $1.10 un comision, nu $10 ci $10.50 un abonament, nu $50 ci $55 impozit la stat, din cauza unora ca stia apar legi precum SOPA si ACTA, ca firmele trebuie sa-si adauge sisteme de securitate antifrauda, filtre de spam, samd

    Cu cat mai repede la bulau cu ei, cu-atat mai bine!
    • -1 (9 voturi)    
      RE: (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:08)

      decat un utilizator Anonym [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Esti varza! Trezeste-te!
    • +1 (9 voturi)    
      anonymus (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:14)

      Octav [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      daca toti ar beneficia de ignoranta ta, am ramane intr-o perpetua epoca de piatra...
    • 0 (8 voturi)    
      nu chiar (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:23)

      boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Legi gen SOPA si ACTA ar fi aparut oricum, si fara ei, si tu ai fi platit oricum $1.10 in loc de $1, nu pentru ca exista hackeri, ci pentru ca anumite grupuri au un interes deosebit in ce priveste continutul buzunarului tau...
      • -1 (7 voturi)    
        pfuai (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:44)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

        Dragule, e libera mea decizie în a folosi serviciile oferite de alde Visa, PayPal, Amazon, Sony, Facebook, Google şamd. Dacă mă simt abuzat de ele, fie m-adresez justiţiei, fie le boicotez. Nu-mi trebuie grupuri de infractori care să le atace, să le "dea jos" - asta e infracţiune.
  • +1 (7 voturi)    
    Ofof (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:21)

    Ovi [anonim]

    Nu-ti face iluzii, motivele sunt altele. Uite cum, de ex, sopa (incercarea nr 1) nu a trecut, ACTA (incercarea nr 2) nu va trece, ambele avand drept motive saracii artisti care au atatea pierderi din cauza pirateriei pe net, fara sa tina cineva cont de Uriasa publicitate de care acestia beneficiaza in mod gratuit, iar mai nou, zice o mica pasarica internautica ONU vrea sa preia controlul asupra internetului fara a se mai sinchisi sa dea alte Motive aiurea. Vom vedea daca si cum vor reusi insa ce e clar e ca unii de sus nu vor ca toata populatia globului sa aiba acces aproape la secunda la stiri, carti de specialitate si alte informatii care pot mobiliza extrem de rapid masele, adica pulimea, noi astia de trebuie sa tinem ciocu' mic si Ochii inchisi. Nu e o amenintare pt ei ca noi sa aflam live ce se intampla in portugalia de ex? Care le sunt nemultumirile, experientele, problemele de care se lovesc? Cum sa ascunzi un adevar cand cu 1 min la dispozitie, un stick de memorie si o conexiune la net poti sa dai drumul informatiei pe net??? Bucurati-va voi ca nu stiti de ce va bucurati.
  • -2 (6 voturi)    
    @ampersand (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:31)

    Ovi [anonim]

    Esti atat de naiv incat sa crezi ca astia-s ultimii hackeri si apoi gata, securitatea pe net nu o mai fie amenintata? Sau reactionezi asa dintr-o frica instinctiva sa nu care cumva sa vina hackerul cel rau sa-ti fure pozele deochiate din calculator? Care a vrut sa-ti intre ti-a intrat deja chiar daca ai tu antivirusii cei mai babani. Hackerii au fost vanati tot timpul acum se pune problema sa suferim si noi alaturi de ei. Ca tu crezi ca ei sunt de vina sau profiturile nerealizate ale artistilor, de care sincer nu ma doare atat de mult sufletul, asta e parerea ta, una irelevanta pt cei ce urmeaza sa preia controlul. Daca Debordeaza simtul dreptatii prin toti porii tai sugerez sa-ti redirectionezi eforturile si criticile Catre alte domenii in care este vorba de vieti umane, de sanatatea planetei ...
    • +2 (6 voturi)    
      da? (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:02)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Ovi

      Lucrez în IT de 26 de ani. Mi-aduc aminte cum era internetul în perioada în care nu trebuia să-mi instalez firewall-uri, antiviruşi, când nu mi se umplea mailbox-ul cu spam-uri. Iar astea nu erau isprăvi de-ale CIA-ului, FBI-ului, guvernului mason din umbră şamd, ci ale unor "deştepţi" ca ăştia.

      Dacă un guvern sau o organizaţie adoptă o lege, o măsură, o poţi contesta în justiţie dacă nu-ţi convine, nu? Cum poţi combate arbitrariul şi anonimatul unor anonopşi ăştia, care-ţi fac publice datele personale şi-ţi crează o grămadă de necazuri doar c-aşa li se scoală lor?

      Repet, în ce mă priveşte, cu cât vor ajunge mai repede la zdup - şi pe ani buni, nu trei luni cu suspendare - cu-atât mai bine!
      • -1 (5 voturi)    
        cu toata stima domnu' & (Miercuri, 29 februarie 2012, 18:32)

        ovi [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        daca lucrezi in IT de 26 de ani inteleg ca esti frustrat de hackerii astia care-ti pun probleme. in regula pana aici. tine totusi minte ca daca nu exista o amenintare nu exista motiv sa intretii o armata, presupunand aici ca te ocupi poate, printre altele, de intretinerea unor servere. poate realizezi ca datorezi cateva lucruri hackerilor, printre altele existenta jobului tau. daca nu vrei sa-ti instalezi firewall atunci iti recomand linux, care varianta-ti doreste sufletelul tau. ah, dar acum se pune problema compatibilitatii softurilor, nasol , zic atunci sa cumperi windows si toate programele care pot rula doar pe windows. daca hackerii astia prinsi sunt buni or sa-ti ajunga colegi, atunci vei putea sa-i blamezi "live" ;) e bine ca mai exista in lume si razbunatori si oameni care doresc executii in public, ghilotine etc. oameni ca voi au existat tot timpul si poate e normal sa fie asa. ideea era ca tu te lupti pentru o cauza iar cei care au de-si facut facutele si le vor face. deschide putin ochisorii mister IT ca daca tot esti in domeniu ar trebui sa stii cam care-s implicatiile. respecte
        • +3 (5 voturi)    
          hmmm (Miercuri, 29 februarie 2012, 19:30)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ovi

          "e bine ca mai exista in lume si razbunatori si oameni care doresc executii in public, ghilotine etc"

          Explică-mi, te rog, ce preferi, aplicarea unei pedepse în spiritul unei legi strîmbe, sau aplicarea unei pedepse după bunul plac? Că eu văd că anonopşii pedepsesc pe cine cred ei de cuviinţă, cum le tună. O lege strîmbă poate fi anulată sau îmbunătăţită, un guvern poate fi dat jos, o firmă poate falimenta, cum tragi la răspundere un anarhist anonim?
          • 0 (4 voturi)    
            prefer (Miercuri, 29 februarie 2012, 19:59)

            ovi [anonim] i-a raspuns lui ampersand

            ca fiecare sa-si urmeze rolul asumat in societate si fiecare sa-si duca luptele cu influente cat mai mici asupra altora. acuma ca din punctul tau de vedere hackerii sunt centrul amenintarilor e exact ce am spus mai sus: "punctul tau de vedere". unii hackeri,crackeri sau cum le-a mai zice si care le-ar fi "specializarile" fac ce fac din joaca, altii din mandria ca au crack-uit un joc si l-au dat altor milioane de utilizatori in mod gratuit iar altii pt bani sau "training" de pus pe cv. evident ca si eu doresc sa traim intr-o lume cat mai dreapta insa fiecare trebuie sa-si duca luptele, hacker-ul incearca sa nu fie prins iar politia incearca sa-l prinda. legi sunt deja insa activitate si munca din partea politiei nu prea vedem. pai avem legi care nu se respecta si ce facem, dam altele care afecteaza pe toti intr-un mod absolut abuziv? e ca si cum vrei sa-l prinzi pe moby si te apuci sa curentezi tot oceanul. sa nu mai vorbim de intruziune, incalcarea drepturilor omului, prezumtii de nevinovatie, lucrurile pe care ei pot sa le faca doar daca au BANUIELI si altele. si am sa te rog sa analizezi urmatorul scenariu: vecinul meu nu prea se are cu calculatoarele si cei care i-au instalat pc-ul i-au pus si wireless router sa se poata conecta si cu telefonul atata ca au uitat sa-i puna si parola ca omu se cam incurca. vine gigi in fata blocului, se conecteaza isi face treaba si apoi pleaca. poate-i intra si in calculatorul omului, desi stiu ca nu e chiar asa de usor dar vorbim ipotetic, si apoi se trezeste nenea ACTA sa dea amenzi si cui oare? daca intra cei de la ISP sa verifice ei asa preventiv calculatorul lui si din greseala ii lasa un mp3 furat. cine si cum mai poate dovedi ca melodia respectiva nu a fost plantata? expertizele cat costa si cat dureaza? si sa nu mai vorbim de sistemul legislativ de la noi din tara ca o luam pe aratura si mai rau.
    • 0 (0 voturi)    
      esti cam irational (Miercuri, 29 februarie 2012, 23:16)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Ovi

      Antivirusul nu te protejeaza de eventuale intruziuni. Pentru alea sunt alte tool-uri de care tu mai mult ca sigur nici macar nu ai auzit.

      Nimeni nu e naiv sa creada ca aia is ultimii hackeri si apoi gata. Daca simti nevoia sa folosesti argumente puerile ca asta atunci inseamna ca inteligenta nu te da afara din casa. Totusi, la fel cum un violator arestat nu e ultimul violator si apoi gata, sau un hot arestat nu e ultimul hot si apoi gata ... si in cazul asta actiunea interpolului prezinta o oarecare utilitate si beneficii evidente pentru comunitate.

      "Hackerii au fost vanati tot timpul acum se pune problema sa suferim si noi alaturi de ei"... la fel a fost si cu violatorii, hotii sau criminalii. Legile care pedepsesc astfel de fapte au fost date pentru ca amenintarile erau reale. Daca n-ar fi existat ele n-ar fi existat nici politie, inchisori, etc. Dar cum ele exista si exista si politie care sa te legitimeze din cand in cand sau care sa-si mai bage nasul in treburile tale, cand interesul public o dicteaza, cei ca tine banuiesc ca pot spune ca pentru o mana de criminali trebuie sa "suferim" si noi toti. Doar ca nu e vorba de nicio suferinta: e raul cel mai mic, pretul cel mai mic pe care il poti plati pentru a duce o viata decenta atata vreme cat in societati exista si destui barbari.

      Apoi spui ca nu te intereseaza profitul artistilor, probabil nici al scriitorilor, programatorilor sau altor categorii a caror munca e furata sistematic. Probabil ca tu nu ai lucrat nici macar o singura zi din viata ta si iti petreci viata ciordind pe net iar acum te simti amenintat de viitorul care ti se preconizeaza. La fel probabil se simteau amenintati si hotii, violatorii sau criminalii atunci cand s-au dat primele legi impotriva lor. Legile nu vor anihila fenomenul, dar pot duce la crearea unui oarecare echilibru intre criminali si societate ... facandu-le dreptate celor care au de suferit in urma actiunilor unei turme de paraziti egoisti.
      • 0 (0 voturi)    
        @mvr (Joi, 1 martie 2012, 10:39)

        ovi [anonim] i-a raspuns lui mvr

        "Pentru alea sunt alte tool-uri de care tu mai mult ca sigur nici macar nu ai auzit." ma refeream la intruziunea providerilor. Mai mult ca sigur ca nu am auzit de toate tool-urile pentru ca,desigur, eu nu lucrez in IT ca si tine; puteai sa-mi spui macar si tu cati ani de IT ai ca dadeai mai bine si daca tot erai la subiectul asta puteai sa-mi recomanzi un antispyware, antimalware bun ;)
        "Daca simti nevoia sa folosesti argumente puerile ca asta atunci inseamna ca inteligenta nu te da afara din casa - da domnule ma consider prins, inteligenta nu ma da afara din casa si, acum ca mi-ai spus asta, ma doare tare ... ref la "pueril" - stii bine ca mai exista si copii inteligenti (hackerii aia de ex). Vad ca asta te cam roade.
        cei ca tine banuiesc ca pot spune ca pentru o mana de criminali trebuie sa "suferim" si noi toti. - cei ca mine spun ca MAJORITATEA sufera pt o mana de oameni ca VOI, ITisti care se simt persecutati, frustrati, atacati si care sustin legi abuzive si contra drepturilor omului, asta e problema de fapt. Voi astia de va simtiti persecutati sunteti minoritari si suferiti din cauza altor minoritari (hackeri) extrem de EFICIENTI deoarece o firma dispune de resurse pe cand ala micu' are doar un calculator la indemana si un creier pe care-l POATE folosi si chiar o face.
        "e raul cel mai mic, pretul cel mai mic pe care il poti plati pentru a duce o viata decenta atata vreme cat in societati exista si destui barbari." - hackerii nu pe noi ne deranjeaza, stii? noi ducem o viata decenta si e chiar ok sa avem un internet liber. Eu zic ca marile firme sa investeasca, sa va dea voua de lucru, si sa faca fata hackerilor fara a intra la toti in calculatoare. repet ca sa vezi: e ca si cum l-ai vana pe Moby DICK si ai vrea sa bagi curent in tot oceanul" ; ti se pare democratic?
      • 0 (0 voturi)    
        - (Joi, 1 martie 2012, 11:01)

        ovi [anonim] i-a raspuns lui mvr

        Apoi spui ca nu te intereseaza profitul artistilor, probabil nici al scriitorilor " - credeam ca si scriitorii intra tot in categoria artistilor. Nu ma intereseaza veniturile altora, nu-s curios cat are salaru' colegu' de birou si celor care nu le convine o meserie n-au decat sa o schimbe. Does that make me a bad man? :(
        "Probabil ca tu nu ai lucrat nici macar o singura zi din viata ta si iti petreci viata ciordind pe net" da, asta, sau poate ca am lucrat deja in cateva multinationale dar nu consider ca e relevant pt discutia noastra plus ca atacul asta poate fi catalogat drept un atac pueril din partea ta. ;) In ceea ce priveste furtul pe net, aceeasi remarca si pt tine: "Sa nu mai spun (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:36)
        Ovi [anonim] Ca sunt extrem de curios pe cate Softuri, cd-uri, dvd-uri din calculatorul tau ai in momentul de fata licenta? Sa te intreb de antivirus si windows, de office?"
        "Legile nu vor anihila fenomenul" - 1. nasol si 2. e vorba de legile care-s abuzive ca nu degeaba povestea cu Sopa si Acta.
        "facandu-le dreptate celor care au de suferit in urma actiunilor unei turme de paraziti egoisti." spune-mi te rog ce ai scris, compus, creat - vreau sa-ti cumpar opera si vorbesc foarte serios aici. Sau trimite-mi un pdf mai bine (tot pe bani) ;) simt o nevoie acuta sa-ti critic ratiunea, de altfel foarte logica, detasata si impartiala evident.
        S-apai oamenii, parazitii, aia-s egoisti? vrei si tu o parte din veniturile obtinute ca urmare a furturilor de pe net sau de unde vine egoismul lor?Ce nu impart ei cu lumea ca jocurile crack-uite le impart, pdf-urile , soft-urile le impart... ah, cumva nu impart inteligenta si metodele lor? nasol din nou. Chiar te invit sa detaliezi.
        Si nu prea cred ca umbla ei in "turme"; nici nu au spirit de turma din moment ce se ascund si sunt destul de solitari. Sa fie cumva doar reminiscenta unor actiuni din copilaria ta?
  • -2 (4 voturi)    
    Sa nu mai spun (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:36)

    Ovi [anonim]

    Ca sunt extrem de curios pe cate Softuri, cd-uri, dvd-uri din calculatorul tau ai in momentul de fata licenta? Sa te intreb de antivirus si windows, de office? Sper din tot sufletul, de dragul polemicii, ca nu ai absolut niciun produs fara licenta ;)
  • -1 (3 voturi)    
    foarte rau (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:37)

    Gie [anonim]

    Nu astia erau aia de spargeau site-uri RO si publicau neregulile din institutie?
    Apropos de asta si de ce zice amicu'' ampersand" cei care fac lucrurile rele, fura, mint la adapostul legii de ei cine se ocupa? Pe ei cine ii aresteaza?
    Si in special in RO. Unde coruptia si fostii nomenclaturisti sunt ca la ei acasa.
    Eu de asta mi-as face griji nu de 3 hackeri amariti. Si mai depinde ce au facut. Daca au inselat oameni sa fie pedepsiti corespunzator si prejudiciul recuperat.
  • 0 (2 voturi)    
    La ce e buna pirateria (Miercuri, 29 februarie 2012, 20:04)

    anonim(lol) [anonim]

    Deci, cunosc un caz prin care iti demonstrez ca e buna pirateria.

    Niste tipi, prin scoala generala au descoperit photoshop, max, apoi maya si after effects. Le-au pirata, s-au jucat cu ele, au invatat sa foloseasca acele instrumente, au inceputa sa faca niste bani prin liceu ca freelanceri, iar apoi sa isi faca o firma.
    Firma a progresat, au ajuns sa faca bani frumosi, si la final, ca sa vezi au cumparat acele softuri(care nu sunt deloc ieftine ~ 5000E).

    Cand piratezi windows-ul le faci un mare bine. De regula faceai asta cand erai mic si nu exista cultura si nici bani sa cumperi ce iti treuie pentru un calculator(un calculator decent costa 2000ron si softurile inca 1000 ron minim). Dar tu ajungi sa inveti sa folosesti acel sistem de operare. Te faci mare si te angajezi, angajatorul este obligat sa cumpere sistemul de operare pe care tu sa iti faci treaba. Practic, fara sa te ajute nimeni ai facut training moca si pana la urma banii se intorc la firma de la care ai piratat.

    Exemple mai sunt sa umplu 10 pagini.
    • 0 (0 voturi)    
      principiul tau (Miercuri, 29 februarie 2012, 23:14)

      antiantipirati [anonim] i-a raspuns lui anonim(lol)

      este "scopul scuza mijloacele". Nu?
      • +1 (1 vot)    
        La ce e buna pirateria (Joi, 1 martie 2012, 9:25)

        anonim(lol) [anonim] i-a raspuns lui antiantipirati

        Nu.

        Vreau sa arat si fata buna a pirateriei.
        Dar parerea mea e ca atunci cand o sa se aprobe ACTA sau alte legi de genul asta nu o sa faca altceva decat sa le fure painea celor care care scriu aplicatii pentru bani. Cum? O sa revina puternic din spate Open Source-ul si o sa bata la fund toate celelalte aplicatii.

        Daca te uiti in ograda fiecaruia observi ca exista deja 30-40% din aplicatii Open Source. Trebuie doar sa treci la Linux si ajungi la 80-90% open source. Pana la 100% mai e putin.

        Spor.
  • -1 (1 vot)    
    aria cautatorilor ar trebui largita. (Miercuri, 29 februarie 2012, 23:10)

    magnet_bey [anonim]

    Cu Romania.