"Sony se va schimba", promite seful companiei, la prezentarea planului amplu de redresare

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 12 aprilie 2012, 11:34 Economie | IT

Kazuo Hirai, noul sef al Sony, admite ca o schimbare semnificativa este necesara, astfel incat compania sa redevina rentabila, si promite ca modificarile se vor petrece in urmatorii ani fiindca Sony nu si-a pierdut spiritul de antreprenoriat cu care a prosperat in anii 80'. Situatia este insa grava acum, compania a confirmat ca va renunta la 10.000 de oameni si va vinde o parte din diviziile neperformante, urmand sa se concentreze pe patru linii de business.

"Am auzit o multime de voci care cereau schimbarea", a spus seful Sony la o conferinta de presa in Tokyo. "Sony se va schimba", promite Hirai care adauga ca spiritul de antreprenoriat care a caracterizat Sony in trecut, nu a disparut, scrie AFP.

Sony a confirmat informatia aparuta pe surse acum cateva zile, cea conform careia va renunta la 10.000 de oameni, adica 6% din efectivele totale. Aceasta restructurare se va produce pana la 31 martie 2013, cu costuri totale de peste 700 milioane euro.

"Misiunea mea este redresarea Sony", a spus Hirai care se confrunta insa cu o situatie grava din moment ce pierderile companiei au depasit sase miliarde dolari in anul fiscal 2011-2012. Mai ales divizia de televizoare este o problema fiindca a avut pierderi in ultimii opt ani si vanzarile anuale de 20 milioane unitati nu sunt suficiente pentru a aduce profit in lupta cu companiile sud-coreene si chineze.

Sony spune ca va reduce cu 40% numarul de modele de televizoare oferite, se va concentra mai mult pe vanzarile din pietele emergente si va incerca sa optimizeze procesele de pe liniile de fabricatie.

Compania spune ca va investi in patru domenii esentiale si promitatoare: imaging digital, console de jocuri, aplicatii si terminale mobile si sisteme medicale.

"Grupul trebuie sa se schimbe fiindca sufera de mai multe probleme", spune M. Hirai care a adaugat ca gigantul japonez "nu a fost destul de rapid in luarea deciziilor".

Obiectivul pentru anul fiscal 2014-2015 este realizarea unor vanzari de 84 miliarde euro si un profit operational de 4 miliarde euro.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1407 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    asa-i, se va schimba (Joi, 12 aprilie 2012, 11:57)

    Denoro [utilizator]

    Are dreptate, Sony se va schimba. Dintr-o companie imensa, care domina lumea electronicelor, va ajunge o companie micuta, care va incerca sa atace unele nise de piata.
    Acum la modul serios, nu cred ca Sony mai poate concura cu Samsung. Caci Samsung s-a ridicat constant in ultimile decenii iar acum domina multe domenii care in trecut erau dominate de altii, inclusiv de Sony.
    Cei de la Sony s-au trezit prea tarziu, iar Samsung e acum o precum un taifun, rade concurenta. Uitati-va la televizoare, la monitoare, la electronicele de larg consum, la telefonie mobila, unde Samsung e foarte, foarte puternic acum, iar Sony face parte din categoria "si altii".
    • -1 (3 voturi)    
      Te inseli (Joi, 12 aprilie 2012, 13:20)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Denoro

      Samsung nu are cum concura cu Sony si e departe de Sony. Sony nu inseamna doar electronice, inseamna si Sony Pictures (cea mai puternica de la Hollywood), Sony Music (cea mai mare din industria muzicala) etc. Daca Samsung ar fi avut pierderi de 6 miliarde cum are Sony, atunci ar fi dat faliment. Sony insa poate suporta astfel de pierderi, deoarece este gigantica.
      • +1 (1 vot)    
        mai citeste (Joi, 12 aprilie 2012, 15:54)

        asm [anonim] i-a raspuns lui Radu

        http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_companies_by_revenue
      • +2 (2 voturi)    
        Hai sa nu fim prosti! (Joi, 12 aprilie 2012, 16:25)

        Dennis Lopataru [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        Asa cum Samsung nu inseamna doar divizia de electronice, ci si Samsung Heavy Industries (constructie de vapoare - se stie cat de puternica este Coreea de Sud in domeniul shipbuilding, alaturi de Samsung as putea sa amintesc si de LG, Hyundai-Kia si Daewoo), Samsung C&T (constructie de cladiri - amintesc Burj Khalifa, Petronas Twin Towers, Taipei 101), Samsung Engineering si Samsung Life Insurance. Sunt sigur ca ar da faliment Samsung daca ar avea pierderi de 6 miliarde...

        Samsung Revenue: US$ 220.1 billion (2010)
        Sony Revenue: US$ 86.64 billion (2011)
    • 0 (0 voturi)    
      adaugare comentariu (Duminică, 22 iulie 2012, 1:58)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Denoro

      Stati putin, in legatura cu Samsung. Asa este, de o cativa ani au progresat puternic, dar au si reclama buna, sa nu uitam asta, toata ziua numai Samsung Samsung, dar restul?. Ceilalti producatori nici nu am mai auzi de ei, nu i-am mai vazut prin reclame, si au produse bune. Ce e grav, nu prea ajung pe la noi, ajung numai produse de calitatea 2-3-a. Am vazut in afara aparatura de la Sony, Panasonic, Philips...de tipi (ex: am vrut un blu ray player Philips, care pe piata noastra au zis ca nu intra) iar la noi numai modele slabe, probabil si pretul. Samsung atat, Tv si telefoane, in rest nu prea au ce arata.
    • 0 (0 voturi)    
      Sony (Joi, 2 august 2012, 12:13)

      Mix [anonim] i-a raspuns lui Denoro

      Corect...Sony n-a inteles cum evolueaza piata si la fel a facut si Nokia. Cred ca ambele au pierdut in momentul in care competitorii lor au acceptat inovatiile in domeniu si au reusit sa faca produse aproape la fel de bune ca aceste firme consacrate, dar vanzandu-le la preturi mult mai accesibile.Nokia nici nu a vrut sa auda de Android ( intradevar, mai slab ca Simbian-ul, dar mult mai dinamic), iar Sony au avut o politica de preturi(chiar si la produsele entry-level) ce i-a scos in afara pietei.
  • +2 (2 voturi)    
    Sony - simbolul unei generatii apuse (Joi, 12 aprilie 2012, 12:21)

    Nea Mitica [anonim]

    Sony face greseala sa puna la un loc piata interna (Japonia) cu cea externa. Pierderile lui Sony sunt pe piata externa. Cand cumperi un produs Sony si pe el scrie Made in China nu mai ai aceeasi garantie ca inainte. Cu toate co vor sari multi cu gura, lumea e inca dispusa sa plateasca pentru calitate. Din pacate calitatea nu mai exista. Totul merge pe profit si Sony uita ca incalca aproape toate principiile lui Deming, ori tocmai acesta din urma a permis sa fie creat mediul in care s-a germinat crearea firmei Sony. Gesturi extreme ca de ex. cumpararea Columbia pt arhiva de filme sau incapatanarea de a crea multe tipuri de console PS au fragmentat si fragilizat firma. La baza Sony facea aparatura muzicala si televizoare, ori acum nici una din aceste divizii nu mai e leader pe piata pe segmentul propriu.

    Prin devalorizarea valorilor proprii, Sony a pierdut o parte din clienti. Ce se face acum e o incercare disperata de a salva corabia, dar se uita exemplul Philips care dupa multe aventuri s-a intorsa la meseria de baza (becuri) si ramane pe linia de plutire.

    Incapatanarea de a produce in continuare telefoane mobile va costa mult si nu va duce la nimic pt ca Sony uita regula de baza care este 4:2:1:nesemnificatv.
    • 0 (0 voturi)    
      SONY ?????? (Joi, 12 aprilie 2012, 21:45)

      Badea Ioan [anonim] i-a raspuns lui Nea Mitica

      Doar intreb ??????
      SONY ???Doesn't stand for Standard Oil New York ??
  • 0 (0 voturi)    
    Alt mamut... (Joi, 12 aprilie 2012, 16:01)

    Tyrex [anonim]

    in cadere libera. Cu cat e mai mare cu atat cade mai de sus. O sa vina si Nokia dupa voi, probabil, si multi altii...