Top 20 cele mai valoroase companii de tehnologie

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 30 mai 2012, 12:16 Economie | IT


Top 20 cele mai valoroase companii de tehnologie
Foto: pingdom.com
Cele mai valoroase 20 de companii de tehnologie au impreuna o capitalizare de peste 2.000 de miliarde de dolari, iar Apple este de departe lider, valorand mai mult decat Google si Microsoft la un loc, arata un clasament intocmit de blogul de tehnologie Pingdom. Datele sunt de pe Google Finance si se refera la companii listate in SUA, insa in clasament se afla sase companii din afara Americii, inclusiv din China si Suedia.

Apple valoreaza peste 520 miliarde dolari, Microsoft si IBM au o capitalizare de peste 200 de miliarde dolari, iar Google, Oracle si Intel trec de pragul de 100 miliarde. Cea mai valoroasa companie din afara SUA este Siemens, iar in top este prezenta atat compania chineza Baidu, cat si ABB din Suedia.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






6116 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    De ce Apple e pe primul loc?! (Miercuri, 30 mai 2012, 13:00)

    AG [utilizator]

    Sunt atatea si-atatea companii ale caror produse sunt absolut indispensabile omenirii astazi. Sa dau si un exemplu, o banala plata online la supermarket foloseste o casa de marcat facuta probabil de Siemens, infrastructura de retea facuta de Cisco, servere de baze de date facute de Microsoft / IBM / HP samd... Am dat cel mai banal exemplu dar ar fi mii de alte industrii datorita carora calitatea vietii a crescut enorm in ultimii 50 de ani. Ce am face fara Apple?! Probabil am petrece mai putin timp pe buda neavand iPad iPhone si alte porcarii scumpe dar glossy, facute de ei.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Miercuri, 30 mai 2012, 13:36)

      lll [anonim] i-a raspuns lui AG

      Oricine poate sa faca case de marcat. Asta inseamna cu nu poti obtine multi bani din asta.

      Ce face Cisco fac si chinezii mult mai ieftin.
      • +1 (5 voturi)    
        Ce face Cisco tu nici nu ai vazut vreodata (Miercuri, 30 mai 2012, 14:00)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui lll

        Compari un router Cisco cu o chinezarie?
        Crezi tu ca intre un Linksys by Cisco si o chinezarie pretul este singura diferenta?
    • -3 (3 voturi)    
      Kestii dragutzele (Miercuri, 30 mai 2012, 14:11)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui AG

      Pt. ca face kestii dragutele.
    • +1 (1 vot)    
      gresit ag (Miercuri, 30 mai 2012, 15:01)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui AG

      ag, vezi ca sa inventat wiki si google
      inainte de a-ti abera preconceptiile pe internet, mai bine citeste putina istorie
    • -1 (3 voturi)    
      este doar capitalizarea.. (Miercuri, 30 mai 2012, 16:20)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui AG

      Apple este pe val si normal ca valoreaza foarte mult.
      Dar ei fac practic doar retail. Nu vei gasi un pc apple intr-o companie serioasa.
      Cisco are probleme la ora actuala dar cand isi vor reveni vor urca rapid titlurile.
    • 0 (0 voturi)    
      Greseli (Joi, 31 mai 2012, 19:49)

      Gobby [anonim] i-a raspuns lui AG

      Casa de marcat poate sa fie de mai multi nu doar de Siemens, infrastructura de retea pioneri au fost Cisco tocmai dasta sunt buni pentru ca au maturitate in soft ca hardware-ul oricum e made in china, la servere lideri sunt cei de la IBM, Microsoft nu are nici o treaba cu Serverele propriu zis decat cu softul.
  • +5 (9 voturi)    
    Bula Apple (Miercuri, 30 mai 2012, 13:07)

    denvarel [utilizator]

    Faina bula, asemanatoare cu cea imobiliara.
    Apple valoreaza mai mult decat Google si Microsoft la un loc cand are 1.5% din piata de OS-uri si 30% din cea de smartphone.
    Marketing se vede pe bursa nu gluma.
    • -1 (3 voturi)    
      !!! (Miercuri, 30 mai 2012, 13:49)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      Pe fata!
      Specula maxima cat cuprinde!
      Adevarul este ca daca tine vrajeala, de ce nu?
      daca vinzi telefoane scumpe si computere (PC) cu sigla Apple cica valorezi mai mult decat Microsoft?

      Asta e de rasu plansului!
    • +3 (3 voturi)    
      nu cred (Miercuri, 30 mai 2012, 13:54)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      nu cred ca bula e o denumire corecta. spre deosebire de facebook (fiindca tot este in atentie), valoarea apple se reflecta in profiturile record ce le afiseaza constant. asemanarile cu bula imobiliara n-o inteleg.
      • 0 (4 voturi)    
        Asemanarea este mare (Miercuri, 30 mai 2012, 14:07)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        Profiturile record, la fel ca si cele din imobiliare, sunt temporare si vor fi spulberate la primul soc.
        Microsoft, Google, Oracle, IBM, au fundatie, chiar in cazuri mai putin favorabile rezista. Apple e ca un balon cu aer cald care acum este mai sus decat Empire State Building dar care e legat de o sfoara pana la urma.
        Ce face Apple daca pica principala sa sursa de venit Apple-store? Sau daca alt e-store incepe sa-l concureze cum a inceput Google si vine tare si Microsoft? Ramane cu cumparatorii de muzica la .99 centi/buc? Sau vinde vreun patent de felul "telefon cu un singur buton" la vreun fraier?
  • +1 (1 vot)    
    ABB = suedeza ?! (Miercuri, 30 mai 2012, 14:16)

    Adrian [anonim]

    Nu chiar ..

    vezi wikipedia ..
    "ABB is a Swedish-Swiss multinational corporation headquartered in Zürich, Switzerland"
  • +2 (4 voturi)    
    Valoare în bani sau intrinsecă? (Miercuri, 30 mai 2012, 14:23)

    cetateanul mentat [anonim]

    Comparați valoarea apple dată de numărul și complexitatea brevetelor de invenție gen "slide to open" și "dispozitiv de comunicare portabil dreptunghiular cu colțuri rotunjite de rază R și având un singur buton" cu istoria și, mai ales, excepționala noutate tehnologică a invențiilor făcute de IBM precum: cod de bare, bandă magnetică, floppy disk, card magnetic, hard disk, mașina de verificare automata a opțiunilor (cititorul de bilete loto 6/49), memoria DRAM, cartelele perforate, limbajul FORTRAN, banalul PC dar și procesorul RISC, superconductorii la temperatură înaltă (premiul Nobel!), discuri magneto-optice reinscriptibile, calculatoarele Deep Blue și Watson...

    Fără apple, probabil că foloseam niște dispozitive electronice mai urâte, fără IBM acestea nici nu existau.

    (părerea mea)
    • +1 (5 voturi)    
      Apple? (Miercuri, 30 mai 2012, 17:59)

      popas [anonim] i-a raspuns lui cetateanul mentat

      Iti dau perfecta dreptate!
      Apple este o companie care inoveaza in design, dar la capitolul tehnologie este la ani lumina in spate.
      Ei nu au inventat practic nimic, dar absolut nimic... Toate brevetele lor sunt legate de forma geometrica, aspectul, culorile produsului. Dar nu vezi nimic efectiv tehnologic: o tehnologie LTE, o tehnologie de display inovator, etc etc.
      Nimic...
      Apple are o asemenea valoare pentru ca intr-adevar genereaza profituri uriase, alimentate de snobimul si proasta educatie a consumatorilor.
      Problema este ca desi au o gramada de cash, desi sunt extrem de profitabili, nu au acordat dividende niciodata.
      Ei nu au facut donatii niciodata, desi ar fi putut sa o faca fara nicio problema.

      Apple are o valoare prezenta, dar ca potential este foarte mica.
      Daca faci 5 categorii de produse (computere retail, telefoane, playere de muzica, o tableta si un sistem de operare) nu poti valora 500 miliarde dolari, adica de doua ori mai mult decat IBM, sau Microsoft, sau decat Google, companii care au un portofoliu de produse extrem de diversificat.