Microsoft a prezentat Office 2013. Suita este adaptata pentru dispozitivele cu ecran tactil si se bazeaza pe cloud-computing

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 17 iulie 2012, 10:57 Economie | IT

Steve Ballmer
Foto: AGERPRES
​Steve Ballmer, CEO al Microsoft, a prezentat luni versiunea beta a Office 2013, cea mai noua editie a programelor de productivitate fiind adaptata sa functioneze pe dispozitivele cu touch-screen ce vor folosi noile sisteme Windows 8 si Windows Phone 8. "Este cea mai ambitioasa versiune de Office pe care am lansat-o vreodata", a spus seful Microsoft, in noul Office urmand a fi integrat si Skype. Demonstratiile au fost facut pe o tableta Samsung cu Windows 8

Noul Office merge cu noua interfata Metro care debuteaza cu Windows 8, este adaptat pentru dispozitivele cu ecran tactil si se bazeaza foarte mult pe cloud-computing, documentele putand ramane stocate nu doar pe PC-ul user-ului, ci si pe internet. Si la Office 2010 documentele puteau fi stocate online, insa la editia care va fi lansata la anul numarul de activitati care pot fi facute online cu Word, PowerPoint sau OneNote creste substantial.

Despre Office 2013, Steve Ballmer a spus ca este "o noua generatie care aduce cate ceva din indrazneala si frumusetea Windows 8 si Windows Phone", el adaugand ca este "cea mai ambitioasa lansare de Office de pana acum" Office este o componenta esentiala pentru Microsoft, compania obtinand anual venituri de circa 15 miliarde dolari cu aceasta divizie.

Interfata noului Office este mai aerisita, iar spre exemplu popularul Word permite nu doar ca documentele sa fie editate simultan de mai multi oameni prezenti in diverse locuri, ci si integrarea mai usoara a clip-urilor YouTube in document, dar si editarea de PDF-uri. In plus, toate programele suitei sunt integrate cu sistemul de stocare online  SkyDrive, astfel incat utilizatorii pot relua de pe alte terminale foarte usor lucrul la un document.

Datorita stocarii online, utilizatorii pot relua lucrul pe tableta sau chiar pe smartphone la un document pe care au inceput lucrul la desktop.

In ciuda optimismului Microsoft ramane de vazut ce vor alege companiile, in conditiile in care si Google isi promoveaza puternic suita de aplicatii si vine cu oferte tot mai agresive.



Citeste mai multe despre   










4876 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Inovation (Marţi, 17 iulie 2012, 12:04)

    abr@ham [anonim]

    Sunt un corporatist de conditie medie care imi trimit mailurile personale de contul firmei. Nu prea folosesc deci Gmail pentru ca sunt ocupat cu productia, n-am timp de Google Docs si nici alte prostii de genul asta. Sunt om extrem de serios, cu toate astea Microsoft continua sa ma uimeasca cu inovatiile sale din ultimii ani.
    Editare de documente pe tableta, salvare in cloud, editare simultana de catre mai multi useri ! Cum de s-au gandit la toate astea ? Absolut genial ! Am scris un memo impreuna cu colegii sa ne faca upgrade deja, face toti banii firmei ! Abia asteptam sa ne frecam in grup excelurile pe plaja si cafenele.
    • -1 (1 vot)    
      Inovation (Marţi, 17 iulie 2012, 13:01)

      apis21 [anonim] i-a raspuns lui abr@ham

      Frate esti cu mintea in "cloud". Pe departe serviciile google sunt cele mai bune.
      • 0 (0 voturi)    
        really (Marţi, 17 iulie 2012, 17:46)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui apis21

        de ironie ai auzit?
        • +1 (1 vot)    
          really (Miercuri, 18 iulie 2012, 8:52)

          George [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Dupa ce am citit prima oara comentariul, nici eu nu prinsesem ironia, dar dupa ce ti-am citit comentariul si m-am uitat mai atent la comentariul de mai sus, am plecat capul , "FAIL".

          Microsoft face aplicatii bune, si mai important aduc inovatii de la versiune la versiune, in special pentru servere si sisteme de operare.

          Acum, intradevar ele costa cam mult, insa preturile sunt practic adaptate pentru Statele Unite, acolo nefiind economia Romaniei.
  • -1 (1 vot)    
    Uau ! scrie cumva singur opere literare ? (Marţi, 17 iulie 2012, 13:18)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Uau ! scrie cumva singur opere literare ? Office 2013 ?

    Oare vom putea deschide cu el fisierele de acum 10 - 20 de ani ? pentru ca unii dintre noi au avut proasta inspiratie sa descopere informatica si calculatoarele electronice acum vreo 35 - 40 de ani si incapatanarea sa le foloseasca zilnic de atunci, Microsoft ne pedepseste cu o noua "viziune" despre masina de scris ...

    O noua versiune este de utilitate in masura in care putem citi si scrie in formatele folosite de multi ani si in masura in care problemele existente in versiunile curent utilizate - 2000, 2003, 2010 etc. sunt rezolvate.

    "Absolut genial!" .... ;-)

    "Patria si Dreptul Meu !"
    .
    • 0 (0 voturi)    
      problema era alta, (Marţi, 17 iulie 2012, 13:57)

      shutu [utilizator] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      anume aceea de a deschide cu office 2000, 2003 fisiere salvate in word 2007, 2010, iar acum 2013. acest lucru poate fi facut prin instalarea unui programel gratuit de pe siteul microsoft, anume FILE FORMAT CONVERTER, care rezolva problema de mai sus. mai exista posibilitatea de salvare a fisierelor create in versiunile noi de office direct in formatul compatibil cu versiunile mai vechi. deci s-au gandit ei bine...
  • -2 (2 voturi)    
    Daca e publicitate, de ce articolul nu are.... (Marţi, 17 iulie 2012, 15:43)

    Bucur [anonim]

    ...litera (P)? Nu de alta dar n-am vazut niciodata vreun articol despre Libre Office, Open Office etc. (care sunt si gratuite)!
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 18 iulie 2012, 10:00)

      pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Bucur

      Un analist financiar nu are ce sa faca cu Libre sau Open Office... pur si simplu nu merg... Libre Office sau Open Office sunt ok pentru lucruri generale... daca vrei chestii complicate faci in MS Office...
      • 0 (0 voturi)    
        Chestii complicate ... articolele "lui Mang" (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:22)

        Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

        Pentru chestii complicate gen ... articolele "lui Mang", iti iei MS Office 2013 (R). Stie sa scrie singur articole din alea, ba chiar si teze de doctorat gen Pontache si Chioveshi ...

        Acum sa tot dai vina pe condei ...

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
  • 0 (0 voturi)    
    Cea mai ambitioasa.... (Miercuri, 18 iulie 2012, 8:41)

    cuculean [anonim]

    Ha Ha...cea mai ambitioasa versiune de Office, cum a fost si Vista cea mai sigura versiune de Windows (tot pacaliciul asta de Ballmer parca a scos-o si pe asta cu Vista) ....la astia, fiecare noua versiune de soft e "cea mai"....
  • 0 (0 voturi)    
    :| (Miercuri, 18 iulie 2012, 10:37)

    memory.of.a.dream [anonim]

    Nu pare cine știe ce. Doar un UI putin modificat.
    Si drept sa spun suportul pentru touchscreen nu arata prea bine. Majoritatea butoanelor au ramas destul de mici, asta ar putea produce multi nervi.