Comisia Europeana avertizeaza Microsoft ca nu si-a respectat angajamentul de a oferi utilizatorilor posibilitatea de a-si alege browser-ul web

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 24 octombrie 2012, 18:17 Economie | IT

Prima pagina a ecranului de alegere
Foto: browserchoice.eu/
Comisia Europeana a transmis miercuri catre Microsoft concluzia preliminara ca gigantul american nu si-a respectat angajamentul asumat in decembrie 2009 de a oferi utilizatorilor posibilitatea de a-si alege browser-ul de internet. La acel moment, Microsoft se angajase ca timp de 5 ani va propune, in Spatiul Economic European (prin intermediul unui mecanism de actualizare Windows), un ecran de selectare care sa permita utilizatorilor sa aleaga browserul (browserele) de web pe care doresc sa il (le) instaleze in plus fata de browserul Internet Explorer al Microsoft sau in locul acestuia.

Printre angajamentele asumate in 2009 de Microsoft se numara si faptul ca producatorii de calculatoare vor putea sa instaleze si browsere de web concurente, sa le configureze ca browsere de web implicite si sa dezactiveze Internet Explorer.

Comisia Europeana a deschis pe 17 iulie 2012 o investigatie pentru a constata daca Microsoft a respectat angajamentele asumate in decembrie 2009. Concluzia preliminara comunicata miercuri de Comisia Europeana nu inseamna sfarsitul investigatiei. Procedural, Microsoft va transmite punctul sau de vedere fata de concluziile prezentate de Executivul European.

Comisia Europeana a anuntat miercuri ca odata cu lansarea in februarie 2011 a Windows 7 Service Pack 1, Microsoft a esuat in a oferi acel ecran care sa permita utilizatorilor sa aleaga cu ce browser doresc sa navigheze pe internet, desi se angajase sa faca asta si in raportul anual emis in decembrie 2011 declarase ca a instalat acel ecran.

Este posibil ca din februarie 2011 si pana in iulie 2012, milioane de utilizatori Windows din UE sa nu fi vazut acel ecran. Microsoft a recunoscut ca au fost cazuri in care acest ecran de alegere nu a aparut si a adaugat ca aceasta s-ar fi produs datorita unor erori tehnice.

In cazul in care Microsoft nu isi respecta angajamentele asumate
, Comisia i-ar putea aplica o amenda in valoare de pana la 10% din cifra sa de afaceri anuala.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2185 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Hai sa mai ciugulim un pic (Miercuri, 24 octombrie 2012, 21:12)

    Statul Necoplanar si Irational [utilizator]

    Sa vedem ce categorii de utilizatori avem:

    Categoria grea: au instalat sistemul singuri de la zero si acum le apare acest ecran. Chiar credeti ca nu ar fi instare sa descarce un alt browser (daca doresc) si sa il instaleze? Deci pt ei inutil.

    Categoria usoara: sistemul l-au avut instalat si acum vor sa isi instaleze Skype. Dar nu vor IE. Daca stiu de Skype credeti ca nu au auzit de Firefox sau Chrome? Sau poate Safari? Daca stiu sa instaleze Skype, nu or sti si Chrome? Deci pt ei inutil.

    Categoria musca (aici intra parintii mei): au primit totul gata instalat si configurat si in viata lor nu au instalat nimic. Credeti ca vor avea curajul sa isi aleaga un browser? Bazati pe ce anume ar face alegerea? Va fi una buna sau plina de probleme? Deci pt ei inutil, intrucat alegerile le fac eu.

    Categoria trista: Comisia Europeana. Da, pentru ei este absolut necesara aceasta fereastra. Mai ales cand apare in urma unui update la 2 ani dupa ce ai instalat sistemul si in intervalul in care a mers f bine cu un browser de mult ales.
    • +1 (1 vot)    
      :-) tare (Miercuri, 24 octombrie 2012, 23:10)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

      Da, ai dreptate, insa birocratia nu are nimic de-a face cu logica.

      Hai sa-ti dau un exemplu: pentru a-i inguraja pe cei care nu au avut chef sa stea la cozi pentru a-si declara veniturile, sa faca acest lucru, - adica sa stea 1 ora la Fisc (pt cei activi) / Agentia de Plati Sociale (pt cei in concediu de crestere a copilului), 4 ore la CAS (o coada sa afle ce documente trebuie sa aduca de pe la alte institutii, o coada pentru a depune documentele si a i se spuna ca trebuie sa plateasca, o coada pentru a palti efectiv, si inca o coada pentru a i se da scris ca a platit) - in 31 august 2011, guvernul da o OUG prin care scuteste 100% plata majorarilor de intarziere si 50% a penalitatilor daca mergi la toate cozile si platesti pana la sfarsitul lui 2011.
      CAS nu face nimic pana nu primeste un Ordin al CAS la 7 noiembrie 2011, desi CAS calculeaza toate majorarile si penalitatile dupa Codul Fiscal, deja modificat prin OUG30/31.08.2011
      In 10.11.2011, in urma repetatelor cereri primite, functionarii CAS se gandesc sa puna problema aplicarii legii, si sa isi actualizeze software-ul pentru a putea calcula&tipari corectiile - chestie pentru care este solicitata firma SEGAS - Sibiu (care, apropo, nu are nici macar un site indexat pe Google).
      Cei la de SEGAS le arata astora de la CAS in data de 2.12.2011 cum sa opereze corectiile stipulate in OUG30/2011, iar cei de la CAS le opereaza in 12.01.2012, adica la 12 zile dupa termenul de aplicare a reducerii 100% la plata majorarilor de intarziere si 50% a penalitatilor.

      Ceva de genul asta va fi si cu Microsoft-ul. Intentia Comisiei Europene a fost buna, adica a vrut sa mai taie din monopolul Microsoft. Dar la cata birocratie este in formularea directivelor si implementarea lor, poate Microsoftul sa stea linistit.
      • +1 (1 vot)    
        Monopol (Miercuri, 24 octombrie 2012, 23:23)

        Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        As vedea ca monopol actiunea Microsoft daca nu ar permite deloc instalarea altor browsere. Eu unul pentru un utilizator de baza as fi incantat sa aiba instalat un browser oarecum OK, cu actualizari, etc direct la instalarea sistemului de operare. Daca nu il doreste, in urmatoarele 5 minute poate avea altul. Deci intentia este de la bun inceput absurda si dovedeste ca de fapt ce ii intereseaza acolo sunt cei 10% din cifra de afaceri anuala. Cred ca au platit si acatiste pt asta.

        Si OSX si Ubuntu si Fedora vin cu browsere incluse. Pai daca nu vrea utilizatorul Windows, cine il obliga? Se gasesc calculatoare cu alte sisteme de operare la gramada.

        Text scris pe Safari :)
  • +1 (1 vot)    
    Microsoft sau Google? (Joi, 25 octombrie 2012, 8:36)

    BEDE [utilizator]

    Care este acum mai periculos? Care prezinta acum riscul mai mare de a ajung un monopol?
    Prin 2000 se lauda Microsoft ca va sa faca toate electrocasnicele si toate instalatiile din casa (centrala termica, aerul conditionat, frigiderul, televizorul, etc.) sa fie controlate prin sistemul lor de operare - Windows. Mai recent Google se lauda cu aceleasi lucruri.
    Microsoft a ramas inca dominant in domeniul office suite si incearca sa-si impuna Bing-ul ca motor de cautare si se tot straduieste din greu sa ia de la Oracle din cota de piata pt siseme ERP. Dar Google incepe sa ma cam ingrijoreze ca mparca prea se baga in toate si vrea sa domine toate domeniile. Si recent se lauda ca a depasit valoarea Microsoft.
  • +1 (1 vot)    
    baza legala (Joi, 25 octombrie 2012, 9:17)

    break_noon [utilizator]

    Sunt curios care este baza legala pentru care CE cere la Microsoft sa puna acel ecran de alegere browser.

    In cazul calculatoarelor vindute de Apple exista un ecran similar, pentru a alege browserul?

    Sau in cazul telefoanelor sau a tabelelor cu Android?
    • +1 (1 vot)    
      Raspunsuri (Joi, 25 octombrie 2012, 11:54)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui break_noon

      1. Baza legala este pentru ca pot. Baga in fata setul de legi impotriva practicilor anticoncurentiale.

      2. Evident ca nu au. Doar MS TREBUIE sa aiba, restul nu e nevoie. Pentru ca MS e rau si e monopol cica. Da ia-ti mai frate alt comp daca nu iti place si e mai ietin fara MS!

      Mie ecranul cu browserul mi-a aparut dupa un update. La vreo 2 ani de la instalarea sistemului de operare. Adica in 2 ani eu nu am avut browser?!?!? Fireste ca am avut: IE, Safari si Chrome sunt instalate. Dar nu: trebuia sa mai aleg ce browser sa aleg.
  • +1 (1 vot)    
    Sa zicem ca ar fi ok (Joi, 25 octombrie 2012, 9:38)

    hic sunt leones [utilizator]

    insa Mac OS are un asemenea ecran, dar diversele distributii de Linux?
    Ce facem cu telefoanele mobile unde browserul implicit nu se poate dezactiva, nu mai spun dezinstala cu totul?
    Inteleg sa decizi ceva insa trebuie sa o faci astfel incat sa se aplice oricarui operator din piata nu sa fie doar intr-o anumita directie.
    • 0 (2 voturi)    
      Si nu e tot (Joi, 25 octombrie 2012, 11:58)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      In fereastra in care alegi browserul apar cateva (multe) insa putine sunt vizibile direct (trebuie sa faci scroll ca sa vezi mai multe). Ei bine, din cele tz-shpe browsere, cele care apar direct sunt alese random. Asta cica sa nu influenteze un producator sau altul.

      Concluzia1: Adica utilizatorul foloseste un browser securizat, construit si functional... random. Grozava alegere!

      Concluzia2: Daca imi dati sa aleg intre un browser random si IE pai eu ca IT aleg IE. Macar stiu despre ce e vorba, macar stiu ca e intretinut de o mare companie si mai are si patch-uri periodice odata cu sistemul de operare. Dar nu. Pentru CE e mult mai bine random.