Google a inceput in SUA conectarea primelor gospodarii la serviciile sale de internet la super-viteza

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 14 noiembrie 2012, 16:28 Economie | IT

Google lanseaza serviciile Fiber
Foto: Google
Google intra zilele acestea practic in segmentul furnizorilor de internet si cableaza in statul Kansas primele gospodarii la serviciul Fiber prin care promite internet la viteza extrem de mare de 1.000 Mbps, existand si optiunea de a avea internet "gratuit", insa la o viteza cu mult mai mica si cu taxa de instalare de 300 dolari.

Google a inceput in 2010 selectia oraselor unde va demara proiectul, iar in vara lui 2012 a dat detalii complete despre tarife. Acum, compania incepe cablarea propriu-zisa a primelor case din orasul Kansas City, in doua faze: instalarea cablurilor de fibra optica in strada si apoi conectarea propriu-zisa a caselor ai caror locatari au solicitat serviciul.Fiber.

Google a conectat de proba cateva gospodarii unde vitezele reale ale conexiunilor au atins 700 Mbps, iar cei care locuiesc in cartierul Hanover Heights din Kansas City (statul Kansas) trebuie sa se astepte la un telefon de la Google in urmatoarele zile, scrie Computerworld. Urmatorul oras in care Google va cabla primele case este Kansas City din statul Missouri.

Compania promite, in teorie, viteza superluminica la internet, 1.000 Mbps, de o suta de ori mai mare fata de ce exista in prezent.

Mai mult, exista si o optiune de internet "gratuit", insa viteza este de 5 Mbps si doritorii trebuie sa plateasca o taxa de instalare de 300 dolari. Totusi, cei care aleg acest pachet vor avea pentru cel putin  sapte ani internet fara taxe lunare, e drept la o viteza mult mult mai mica decat la celelalte doua abonamente.

Unul este de 70 dolari/luna, iar userul primeste network box-ul, stocare de 1 TB "in the cloud" si viteza promisa a conexiunii este de 1 Gbps. Varianta premium este 120 dolari/luna , iar pe langa serviciile de televizune sunt oferite si cele TV, fiind disponibile 116 canale, iar ca telecomanda abonatii vor primi tableta Google: Nexus 7.

Un aspect inca neclar este cand va face Google profit cu Fiber. Compania spune ca vrea ca serviciul sa devina profitabil, este absolut logic sa vrea asta, insa cand se va intampla si cat de mult va trebui sa se raspandeasca Fiber pentru a scoate profit nu se stie.

Un alt lucru care ar putea ingrijora mai ales oamenii care tin la lucrurile legate de "privacy" se refera la faptul ca Google va avea acum informatii detaliate si despre obiceiurile de consum ale telespectatorilor, dupa ce deja are informatii detaliate despre obiceiurile milioanelor de internauti.


Citeste mai multe despre   










3551 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    pai da... (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 16:40)

    stefan2008 [utilizator]

    Ala-i de fapt Internet pe fibra optica... nu "FiberLink-ul" de la RDS.
    • +1 (1 vot)    
      za goagal (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 16:56)

      Angoasat [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      asta e economia de piata..a zis fibra dar nu inseamna ca e si optica...putini se pot lauda in lume ca furnizeaza servicii prin fibra optica..exista dar sunt limitati de infrastructura si costuri uriase..google sta pe o mare de bani, isi permite momentan sa puna in practica orice idee..nemtii erau ceva mai avansati si pareau ca sunt gata sa introduca internet inimaginabil prin reteaua de energie electrica
      • 0 (0 voturi)    
        RDS-ul a zis fibra... (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 20:37)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

        ... dar se referea la fibra musculara, nu? Adica arzi grasimea pana la fibra dand din vasle pe "FiberLink"-ul lor.
        Si eu ca prostul ma gandeam la fibra optica... ca nu eram familiarizat cu mediul asta de transmisie numit "fibra musculara"....
    • 0 (0 voturi)    
      Gresit! (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 20:55)

      Radu Pandele [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      @stefan2008 , cu tot respectul.. eu cred ca gresesti. Atat RCS, cat si UPC si Nexgen (Romtelecom) ofera internet pt persoane fizice prin fibra optica. Adica fibra iti vine pana in scara blocului, apoi utp pana in casa. In unele cazuri (GPON), ai fibra chiar pana in casa.
      Ideea e ca limitarea nu e cauzata (asa cum majoritatea cred) de utp-ul ala. Daca ar fi fezabil, ISP-istii nostri ar putea upgrada retelele foarte rapid si la un pret modic fata de ce investeste Google, dar momentan n-are sens.
      Sincer, mie nu-mi plac opinii pesimiste precum a ta. Ai idee pe ce loc suntem in lume ca si medie a vitezei de acces? In plus, preturile la noi sunt mizere pe langa serviciile oferite.
      Eu unul, sunt mandru de internetul din Romania.
      Nu va mai dati pe spate de sintagme precum "compania Google", "fibra optica", "viteza superluminica" ... ce naiba, doar nu suntem copii :)
  • -4 (6 voturi)    
    hai la google in ograda (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 17:05)

    mano74 [utilizator]

    incepe inbitocirea in masa!!!! pazea!
    • +4 (6 voturi)    
      Inbitocirea! (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 17:24)

      MihaiC1988 [utilizator] i-a raspuns lui mano74

      Imi pare rau monsieur mano74, dar vad ca inbitocirea deja a inceput la unii.

      Lasand glumele la o parte, mi se pare excelenta ideea, dar nu inteleg de ce au decis sa testeze infrastructura in Kansas, si nu in ceva orase mai tech savvy, ca si Seattle, San Jose, etc...
    • 0 (2 voturi)    
      matale (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 18:19)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mano74

      nu te lasa ''inbitocit'', du-te la munte, ia buciumul si zi ce zi de zis.