Black Friday in original - Cum sa te feresti de capcanele de marketing, ce sa faci ca sa nu fii luat de val

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 22 noiembrie 2012, 17:19 Economie | IT

Cativa din marii participanti in SUA
Foto: blackfriday.com
Black Friday este la noi un fenomen nou, insa in SUA este o traditie la care participa mai bine de 140 de milioane de oameni in fiecare an. Magazinele sunt asediate de oameni dornici de chilipiruri, insa multi ajung sa "ia plasa". In ce mod te pot pacali ofertele care suna uluitor de bine, ce nu trebuie sa faci pentru a nu fi inselat de preturile scazute artificial  si de ce se imbulzesc americanii de parca ar veni sfarsitul lumii poti citi in articolul de mai jos.

Putine preturi sunt atat de bune incat sa merite sa "rupi" usile magazinelor

PC World scrie, intr-un amplu material cu sfaturi pentru fanii Black Friday, ca multe oferte nu sunt ceea ce par. Nu ar fi o surpriza ca un aparat foto care, vineri va costa 400 de dolari si cu o reducere de 150 dolari afisata, sa coste cu o zi inainte de Black Friday 500 de dolari, nu 550.

Un alt exemplu : in "vinerea nebuna" un televizor HD ar putea sa coste 400 de dolari, iar langa el sa scrie ca vorbim de 50% reducere, ca si cand acel televizor ar fi costat 800 de dolari inainte. Numai ca el a costat 550 de dolari, ceea ce inseamna ca per total ai o reducere de 150 dolari, insa nici pe departe de 400 de dolari, cum promitea anuntul.

Publicatia mai citeaza un studiu interesant care arata ca in SUA, la retaileri de top precum Best Buy sau Wall Mart, pretul mediu al gadget-urilor din ofertele speciale a crescut cu peste 10% fata de anul trecut, ceea ce arata ca acesti comercianti au fost mai putin motivati sa reduca preturile la Black Friday 2012, fata de editia 2011.

Un alt "truc" tine si de faptul ca sunt cazuri in care comerciantii pun in ofertele speciale gadget-uri lansate in 2011 la preturi similare cu ofertele din Vinerea Neagra de acum un an. Problema este ca practic iti cumperi un terminal nou, sigilat, insa este cu specificatiile din 2011 si cu pretul de acum un an, in conditiile in care de atunci au aparut versiuni mai avansate.

Un alt sfat este sa va uitati la specificatii cand vedeti un produs prezentat la un pret ce va pare excelent. Chiar daca e un produs al unei firme de prestigiu, e bine sa cititi specificiatiile pentru ca s-ar putea sa fie dezamagitoare, astfel ca pretul nu mai pare atat de grozav.

Americanii au un termen, doorbuster, care descrie produse vandute la un pret neobisnuit de mic, in stocuri limitate si doar in perioade scurte de timp. Termenul ar insemna in romana un lucru pentru care merita sa dai buzna pe usile magazinelor, iar americanii exact asta fac. Insa merita imbulzeala, cearta, asteptarea, zbaterea?

Mituri despre Vinerea Reducerilor

Site-ul lifehacker.com prezinta o serie de mituri legate de Vinerea Reducerilor, iar unul dintre ele tine de impresia pe care multi o au ca in magazine sunt foarte multe produse cu preturi reduse. Nu este asa, sunt destul de putine, insa suficient de interesante cat sa il faca pe om sa intre pe site (or sa vina in magazin) si macar sa cumpere altceva, daca produsele la oferta s-au epuizat.

Alt mit este ca de Black Friday toate produsele au cel mai mic pret din an. In SUA este foarte posibil ca intre Craciun si luna februarie sa gasesti multe produse la preturi mult mai mici decat in Vinerea Neagra.

Un lucru interesant este si ca pentru produsele luate la oferta de Black Friday, conditiile de returnare impuse de retaileri sunt mai dure, iar acest lucru va fi o surpiza neplacuta pentru cei care cumpara excesiv si apoi decid ca vor sa dea inapoi o parte din produse.

Nu te astepta la miracole, retailerii nu sunt filantropi

Publicatia canadiana The Globe and Mail publica un scurt material cu ce trebuie, si mai ales ce NU trebuie sa faci de Black Friday. La ce nu e bine sa faci sunt trei sfaturi: 1.Stai acasa si cauta oferte online. 2 Daca vrei neaparat sa cumperi ceva sa te decizi dinainte exact ce vrei, sa ai un plan. 3. Nu astepta miracole, reducerile nu mai sunt la fel de mari ca in 2008.

Cum se explica succesul Black Friday

CNN
a publicat un material in care incearca sa raspunda la intrebarea: de ce Black Friday are atat de mult succes in SUA unde se estimeaza ca peste 140 de milioane de oameni, deci jumatate din populatie, vor cumpara produse "la oferta" intre vineri si duminica.

De ce le place asa de mult Black Friday? Nu exista o singura explicatie. Unii spun ca e foarte "cool" sa alergi dupa oferte, ca e foarte amuzant. Altii spun ca e un fenomen de shopping la comun, condus de "spiritul de turma" care se ghideaza dupa ideea ca e la moda sa iti iei ceva de Black Friday.

Pentru altii e o traditie de familie inca de acum 20 - 30 de ani, e un moment in care multi isi amintesc cum faceau shopping cand parinti lor erau tineri, cum tatii le-au luat diverse lucruri sic at de frumos a fost...

Cert este ca Black Friday este o dovada a consumerismului dus la extrem, o dovada ca produsele prezentate ca "oferta" atrag clientii puternic. Oamenii se si bat la intrarea in magazine, fortele de ordine aduc efective suplimentare la centrele de retail, iar in interiorul magazinelor oamenii fara produse din carucioarele altora, in goana dupa chilipiruri...


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

14840 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    just for fun (Joi, 22 noiembrie 2012, 17:36)

    amanda13 [utilizator]

    Diseara voi incepe cumparaturile la ora 12 a.m. si voi continua pana la 6 a.m. cand se deschide si ultimul magazin pe care vreau sa-l vizitez. De obicei imi fac toate cumparaturile de Craciun de Black Friday. Trebuie sa stii cum sa gasesti chilipiruri, iti poti permite sa alegi pentru ca sunt foarte multe oferte in diverse magazine. Totul este sa ai rabdare.
    Cat despre agitatie si aglomeratie este o chestie de atmosfera. O atmosfera amuzanta... chiar merita experienta!
    • +4 (10 voturi)    
      Eu nu! (Joi, 22 noiembrie 2012, 18:34)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Eu îmi cumpăr un produs atunci când am nevoie de el şi dacă am nevoie de el, nu sunt condiţionat de preţuri mici, care nici măcar mici nu sunt.
      • +6 (10 voturi)    
        eu nu vorbesc (Joi, 22 noiembrie 2012, 19:04)

        amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        despre ofertele din Romania. Nu locuiesc in tara. Si asa cum am precizat mai sus, merg in special pentru a cumpara cadouri de Craciun pentru cei dragi si nu de dragul de a cumpara chilipiruri de care nu am nevoie.
        • +7 (7 voturi)    
          black fraier-day (Joi, 22 noiembrie 2012, 20:22)

          endymion1 [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

          Ofertele din Romania sunt vrajeala. Am observat ca umfla preturile in saptamanile anterioare pentru a parea reducerile mai mari de Black Friday. Un post de televiziune a prezentat si interviuri cu camera ascunsa cu vanzatorii, in care respectivii recunosteau ca sunt doar cateva produse pe stoc cu reduceri mari, iar pentru restul reducerea e doar de cateva procente.
          • +4 (4 voturi)    
            da (Joi, 22 noiembrie 2012, 23:00)

            amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

            asa a fost dintotdeauna in Romania. La noi cresc preturile de sarbatori si comerciantii isi bat joc in ultimul hal de clienti. In State unde locuiesc, nu e asa. De pilda, unul dintre magazinele la care vreau sa merg, ofera carduri pentru clienti si totul este redus cu 75%. Probabil nu voi rezista sa ma imbulzesc pentru un card, insa voi gasi cu siguranta ceva frumos pentru a trimite celor dragi.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti fericita, Amanda, (Vineri, 23 noiembrie 2012, 9:40)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      in Australia preturile sunt si cu 88% mai mari ca in State (parfumuri, electronice etc.). Decat sa cumpar din magazinele australiene, mai bine comand pe net de acolo. Ma uit la comercianti cu aceeasi compasiune chiar si cand au reduceri de 83%, fara vineri negre.
  • -8 (10 voturi)    
    principiul este simplu (Joi, 22 noiembrie 2012, 18:01)

    B.Dan [utilizator]

    Ofertele serioase vin de la magazinele serioase.
    Eu anul trecut am cumparat produse de pe emag si tragand linie am platit cu cateva sute de lei mai putin. Produse de care aveam nevoie si pe care oricum le cumparam fie ca erau sau nu la reducere.
    Anul acesta am vazut ca ofertele foarte mult, inclusiv la piesele auto, biciclete etc. Daca ai nevoie de ceva, sau doresti sa faci un cadou cuiva... e o idee excelenta!
    Pana la urma de ce sa nu iei la reducere daca ti se ofera posibilitatea?
  • +7 (7 voturi)    
    Sunt multe reduceri false (Joi, 22 noiembrie 2012, 18:15)

    ready4war [utilizator]

    Acum o luna mi-am luat o masina de tuns de pe internet cu 79 de lei. De curiozitate m-am uitat azi sa vad cat mai costa: 95 de lei. Tot atunci voiam sa imi iau si un aparat de ras, dar nu am avut bani. Atunci era in jur de 84 de lei, azi costa 129 de lei. Presimt ca maine o sa apara la reduceri senzationale de 40%, la acelasi pret de acum o luna.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate, dar... (Joi, 22 noiembrie 2012, 21:03)

      Gigi-Contra [utilizator] i-a raspuns lui ready4war

      Daca vrei sa faci un shopping bun de black friday trebuie sa incepi sa te pregatesti cu cateva saptamani inainte...si cel mai bine sa stii ce vrei sa-ti cumperi.
      Apoi, mai exista un ajutor pe internet. Sunt acele site-uri de comparatie a preturilor intre diferiti clienti. Daca alegi un anumit produs pentru verificare pret, ai la dispozitie un buton care iti ofera un istoric al evolutiei pretului la produsul respectiv (pret mediu si pret minim)...si este si grafic prezentat.
      Eu daca nu voi gasi reduceri foarte bune la ce ma intereseaza (deja am in excel facuta lista de produse si preturi minime gasite la furnizori) atunci nu imi iau nimic. Dar de fun, macar, eu voi incerca :)
  • +2 (6 voturi)    
    O timpenie (Joi, 22 noiembrie 2012, 18:22)

    Atcika [utilizator]

    Mi se pare o timpenie. nimeni nu reduce preturile decit la articole care zac nevindute, iar " turma" in cautare de chilipiruri are impresia ca la- apucat pe Dumnezeu de un picior. Asa se pot vinde toate stifturile....Un produs cu adevarat bun nu are nevoie nici de reclama, nici de reduceri....
  • -1 (7 voturi)    
    E o miscare de pacalire ca Ponta (Joi, 22 noiembrie 2012, 19:03)

    Miky60 [utilizator]

    Vor sa ne pacaleasca ca Ponta, Antonescu, Iliescu si Voiculescu. Toate reducerile sunt false. Nu exista lucruri adevarate cum a fost Nicusor Dan, singurul lucru real din Romania!
  • +5 (5 voturi)    
    Marketing și business (Joi, 22 noiembrie 2012, 19:21)

    AdrianCalin [anonim]

    Vinerea neagră este un eveniment de marketing și o bună ocazie pentru anumiți oameni să aibă senzația că au făcut o afacere bună. Indiferent de ce spun cei care "analizează la rece" decizia de cumpărare este una pur subiectivă. Am un iPhone 3GS care funcționează perfect, nu-mi trebuie altceva cu toate astea "salivez" la un iPhone 5 și, dacă aș avea ocazia să-l cumpăr în condiții care să-mi ofere senzația că am făcut o afacere bună l-aș lua. Rațional ar fi o tâmpenie dar nu suntem roboți așa că ... Și cei care au "promoții" ca și cei care sunt mai "raționali" încearcă să manipuleze, vor să aibă adepți. Eu privesc amuzat tot spectacolul pentru că știu ce înseamnă Black Friday dar nu sunt un robot așa că dacă o să găsesc un LCD cu diagonala de 81 la maxim 600 de lei o să-l cumpăr pentru părinți, mi se pare o afacere bună plus că ei au un televizor vechi de 7 ani la care nu se mai vede așa de bine.... :-).
    • +1 (1 vot)    
      Imagine proasta (Joi, 22 noiembrie 2012, 22:16)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin

      Ce sa vada bine la TV, cam tot e rau. :)
  • +3 (3 voturi)    
    NU (Joi, 22 noiembrie 2012, 21:31)

    cmariusalin [utilizator]

    Nici macar nu o sa deschid calculatorul maine...
  • +6 (6 voturi)    
    www.pricy.ro (Joi, 22 noiembrie 2012, 23:59)

    hmmmmm [utilizator]

    Cum sa eviti reducerile fake? ... nimic mai simplu ... cei de la www.pricy.ro au un plugin de Google Chrome care iti permite sa vizualizezi istoricul pretului pentru mai mult de 1.5 milioane de produse de la magazinele online.

    site - www.pricy.ro
    extensie de Chrome - https://chrome.google.com/webstore/detail/jnpfnacconjipomhfkphknjfmcnhagpb
  • +1 (1 vot)    
    Cele DOUA reguli de aur ....... (Vineri, 23 noiembrie 2012, 18:27)

    Cadillac [utilizator]

    ....pentru cel mai eficace marketing:

    1 Procentul de "oi" pe metru/patrat este in continua

    crestere

    2 "Oile" MERITA sa fie exploatate

    Trist, dar adevarat