Piata telefoanelor inteligente: Ascensiunea Samsung incepe sa ingrijoreze Google

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 28 februarie 2013, 14:54 Economie | IT

Samsung Galaxy S II
Foto: StyleReport.ro
Samsung, care a reusit sa inlature dominatia Apple pe piata telefoanelor inteligente cu ajutorul parteneriatului cu Google, incepe acum sa starneasca ingrijorarea gigantului din Mountain View, se arata intr-un articol publicat de The Wall Street Journal si preluat de Slate.fr.

"Liderii Google sunt ingrijorati ca Samsung a devenit atat de mare (vinde 40% din gadgeturile care utilizeaza softul Android al Google) incat ar putea sa-si arate muschii, sa renegocieze acordul si sa afecteze profitabila activitate de publicitate pe telefoanele mobile a Google", scrie WSJ, care citeaza surse familiare acestui dosar.

"Ca si doctorul Frankenstein in laboratorul sau, Google a creat un monstru. Si acum, acest monstru a devenit de necontrolat, terorizand industria smartphone si punand in pericol activitatea creatorului sau", scrie si Dan Rowinski, pe site-ul specializat ReadWrite, vorbind despre Samsung.

Producatorul sud-coreean a vandut 215 milioane de aparate tip smartphone in 2012, cu aproape 200 de milioane mai mult decat al doilea mare producator de aparate care utilizeaza Android si reprezentand 39,6% din piata globala. Spre comparatie, Apple a candut 136,8 milioane de iPhones, respectiv 25,1% din piata.

Potrivit WSJ, pozitia dominanta a Samsung i-ar putea permite sa-si instaleze propriile aplicatii pe aparate, marginalizand astfel aplicatiile Google, sau chiar ocolind Android (asa cum a facut-o Amazon cu Kindle Fire).

Pentru Google, una dintre solutii trece pe la Motorola. De cand a fost preluat de Google, in 2011, acest producator de telefoane nu a reusit sa scoata un produs care sa poata rivaliza cu Samsung. O situatie care s-ar putea schimba in 2013, crede Dan Rowinski, cu iesirea pe piata a primelor aparate Motorola concepute integral sub inlfuenta Google pentru a concura cu iPhone si Galaxy.

Telefoanele Motorola ar putea beneficia de o conlucrare mult mai stransa cu echipele de la Android, ceea ce le-ar putea oferi un avantaj competitiv, in special in ceea ce priveste Samsung.

Samsung si Google se considera inca parteneri in lupta impotriva Apple. Dar pentru cat timp, inca? se intreaba Slate.fr.











10370 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    It is already happening! (Joi, 28 februarie 2013, 15:20)

    Berzelius [utilizator]

    „pozitia dominanta a Samsung i-ar putea permite sa-si instaleze propriile aplicatii pe aparate, marginalizand astfel aplicatiile Google”

    ... ceea ce se întâmplă deja!
    Samsung vinde telefoanele cu softuri proprii, promovate și actualizate cu propriul magazin de aplicații. Doar acordul cu Google face ca să existe (încă) instalat Google Play pe telefoane
  • -2 (12 voturi)    
    am un telefon Samsumg (Joi, 28 februarie 2013, 15:58)

    bancher [utilizator]

    Galaxy S advance, si e ff bun. Acumulatorul ma tine 7-8 zile, are viteza multumitoare pe internet, GPS, semnal bun pe telefon, se aude clar in casca...
    Eu zic ca ascensiunea Samsung este pe merit. Au investit, au scos produse mai bune, preturi mai mici, design frumos, au detronat Apple.
    • +6 (10 voturi)    
      eu zic ca vorbesti din auzite (Joi, 28 februarie 2013, 16:26)

      I_made_a_bubu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Daca un smartphone , mai ales Galaxy S advance, il tine acumulatorul 7-8 zile ... inseamna ca tu, my friend, nu ai tinut/utilizat niciodata un asemedea device.

      Numai faptul ca iti primesti mailul pe telefon il face sa se descarce in 2 zile :).. si banuiesc ca mai si vorbesti la el.
      • 0 (0 voturi)    
        Depinde (Joi, 28 februarie 2013, 17:40)

        skanda7 [utilizator] i-a raspuns lui I_made_a_bubu

        Poate foloseste o aplicatie gen APN pentru a "taia" conexiunea 3G cand nu foloseste netul. Totusi chiar si asa nu cred ca l-ar tine bateria mai mult de 5 zile pentru ca ecranul consuma bateria la greu. Pe de alta parte da, Galaxy e super profi.
        • 0 (2 voturi)    
          galaxy? (Joi, 28 februarie 2013, 20:14)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui skanda7

          nu e super profi deloc. am schimbat 3 galaxy s2 (in garantie fiind) si un galaxy note. acum am revenit la vechiul htc desire, e mai nasol, ca ecran, camera etc dar e stabil si merge bine telefonul. nu zic ca samsung e o porcarie de telefon ci ca nu se ridica la ceea ce spui tu si samsung ca ar trebui sa faca. bateria nu-l tine mai mult de o zi (daca-l folosesti intens, cum il folosesc eu), semnalul e relativ prost si se mai si blocheaza cam o data la 2 saptamani de trebuie sa-l restartez. e un telefon cu multe dotari dar mai terminati cu laudele astea exagerate, ca nu e chiar asa de roz totul
    • +2 (2 voturi)    
      Mai taie din ele da-le dreaq! (Joi, 28 februarie 2013, 17:39)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Am un Samsung cu baterie de 2500 mAh si daca-l folosesc cu zgarcenie (putine apeluri, f putin internet, muzica etc.) bateria tine cel mult 2 (doua) zile = 48 h. In folosire intensiva (wifi on, casti BT, ecran folosit des, multe apeluri) tine cel mult O ZI.
      Al tau are baterie de 1500 mAh.
      Asa ca povesti nemuritoare cu samsung care tine 7-8 zile, cu internet, GPS, apeluri & stuff, poti sa le citesti copiilor tai seara, inainte de culcare.
      Nici la un Nokia dumb-phone nu tine atata bateria.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Joi, 28 februarie 2013, 19:03)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

        Trece-l noaptea pe airplane-mode si o sa te tina dublu.
        • +2 (4 voturi)    
          ce aberatii (Joi, 28 februarie 2013, 20:15)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

          adica sa-l inchida, nu? cand un telefon este pe airplane mode este practic inchis. iti dau eu un sfat si mai bun, daca -l inchizi te tine bateria si 2 ani, daca nu mai mult.
          • +1 (1 vot)    
            ... (Joi, 28 februarie 2013, 20:35)

            Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            Partea de telefonie e inchisa, poti sa-l folosesti in continuare ca alarma sa zicem. Sint si aplicatii care fac asta automat pentru tine, nu numai sa salvezi baterie dar sa nici nu poti fi deranjat in timpul somnului. Daca tie nu iti place, nu inseamna ca altora nu le-ar fi utila. Ceva mai multa intelegere fata de ceilalti, din fericire nu sintem toti la fel...
            • 0 (4 voturi)    
              aiureli (Vineri, 1 martie 2013, 1:30)

              gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

              intelege odata ca daca l-ai pus pe airlplane mode practic l-ai inchis, ala nu mai e telefon, e cel mult ceas desteptator, asa cum zici si tu. oamenii nu vor ceas desteptator de 500 de euro, e ridicol sa spui ca asta e o metoda de a salva bateria, nu e metoda sa renunti la telefon. e ca si cum ti-ar zice cineva ca daca vrei sa slabesti sa nu mai mananci deloc sau daca vrei sa ai mai multi bani sa nu mai cheltuiesti nimic niciodata.
  • 0 (8 voturi)    
    mda (Joi, 28 februarie 2013, 16:04)

    SoulSearcher [utilizator]

    sincer nu cred ca samsung va putea sa dezvolte un concurent serios pentru iOS si Android... sunt ani si sute de mii de oameni in spatele fiecarui OS

    probabil prin strategiile samsung exista o astfel de desprindere de android, dar vorbim de ani buni de acum incolo

    lumea cumpara samsung din cauza android-ului, si abea ulterior din cauza brand-ului si a hardware-ului din spate
    • 0 (0 voturi)