Black Friday de Romania - Ce a fost bine, ce-a fost rau. Cateva concluzii

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 25 noiembrie 2013, 12:34 Economie | IT

Black Friday in opt puncte bune si rele
Foto: HotNews
​Punctul culminant al fenomenului Black Friday a trecut, dar discutiile continua. Unii spun ca e ziua ideala sa-ti cumperi ceva la super reducere, altii spun sus si tare ca vorbim de "Black FraierDay", zi plina de false reduceri si de oferte inselatoare. Pe unde se gaseste adevarul, e greu de zis fiindca lucrurile sunt pline de subiectivism, insa in articol puteti citi despre opt lucruri bune si rele ale acestei zi iesite din comun. Ai avut experiente interesante in Vinerea Neagra, fie ele pozitive sau negative? Intra si povesteste!

  • Black Friday, marea perioada a reducerilor, nu poate fi privita dintr-un singur unghi de vedere, fiindca e un subiect care imparte oamenii in trei tabere: multumiti, nemultumiti si indiferenti. Ca niciodata, comerciantii s-au pregatit sa faca fata asaltului clientilor, iar acestia nu s-au lasat asteptati. Iata mai jos cateva puncte pozitive, dar si negative despre un Black Friday facut in stil romanesc.

1. Numar record de magazine participante si de produse reduse la pret
. Vinerea Neagra a ajuns la a treia editie si de data asta aproape tot retailul s-a mobilizat, intuind interesul mare al clientilor. Nu doar magazinele electro IT au jucat tare, ci si hypermarket-urile, dar si magazine online foarte mici au decis sa ia parte de ziua speciala de discount-uri. Magazinele nu doar ca au scapat de stocurile nevandute, dar au si achizitionat produse special pentru aceasta zi, iar multe dintre companii au putut sa suplimenrteze stocurile pe parcursul zilei. In plus, fie ca vorbim de anvelope, de parfumuri de pantofi, sau de dulciuri, aproape orice tip de produs putea fi cumparat ca parte a campaniei care in general e doar pentru electro-IT.

2. Black Friday devansat si fragmentat. Anul acesta cei care se asteptau ca Vinerea Neagra sa fie, precum in SUA, pe 29 noiembrie, au avut o surpriza, fiindca o serie de jucatori din piata au decis sa-l faca o saptamana mai devreme. Apoi, fiecare magazin a anuntat ca Black Friday va tine un numar diferit de zile: una, trei, zece sau chiar 11. Existand magazine care au anuntat 11 zile de Black Friday, nu e de mirare ca sunt multi clienti care exclama confuzi "Pai vinerea asta nu era o singura zi!?" Ei bine nu, iar asta e o caracteristica a romanizarii sarbatorii. Marea intrebare este daca magazinele care au Black Friday prelungit vor putea sa-si suplimenteze stocurile pentru a avea produse interesante si in zilele urmatoare.

3. Site-urile au mers foarte bine. Daca anul trecut mii de clienti s-au plans enervati ca site-urile magazinelor au mers prost, anul acesta companiile si-au invatat lectia si au investit la partea de infrastructura IT. Mult mai putine site-uri au "picat" si tranzactiile au fost mai usor de facut. Un element neplacut a fost mult imbunatatit, iar aici companiile au o bila alba. Ramane de vazut cat vor dura livrarile, dar e posibil ca si aici sa fie mai bine, dat fiind ca si firmele de curierat s-au mobilizat.

4. False reduceri. Subiectul este sensibil si nicio companie nu ar recunoaste ca "umbla la preturi" cu ceva timp inainte pentru ca apoi sa aiba de unde sa scada. Cititori HotNews, userii ai retelelor sociale si cititori ai multor site-uri de stiri s-au plans pe internet ca produse pe care le urmareau de mult timp s-au scumpit inainte de Black Friday, pentru ca apoi pretul sa coboare la nivelul dinaintea scumpirii. Unii spun ca scumpirile s-au petrecut acum trei saptamani. E greu de dovedit ca ele se intampla fiindca ar trebui facute multe mii de "print-screen-uri" incriminatorii. Totusi, atat de multi oameni au povestit despre aceste scumpiri, incat e clar ca ele se petrec. Ce nu se poate spune e cat de raspandit este fenomenul.

Sfatul ar fi ca, in loc sa te grabesti sa iti iei ceva in cateva minute nebune de Black Friday, mai bine cauti produsul dorit in tihna, in alta perioada a anului, luand la rand toate magazinele si comparand preturi si oferte din zeci de surse.

5. Participarea site-urilor care vand carti. Un lucru pozitiv tine de faptul ca la promotii s-au inscris si site-uri care vand carti, iar oameni care nu si-ar fi permis anumite volume, au putut sa si le ia la un pret special. Black Friday are un efect emotional puternic asupra romanilor care ajung sa isi ia de multe ori lucruri de care chiar nu au nevoie. Totusi, daca e vorba de carti, nu putem decat sa ne bucuram.

6. Ajungi sa-ti cumperi ce nu ai nevoie. E clar faptul ca Black Friday are un puternic impact emotional asupra clientilor care sunt sedusi de reducerile afisate. Sunt atatea cazuri in care, la deschiderea unor magazine noi, oamenii au dat buluc si au cumparat sub impulsul momentului tot ce le-a picat in mana. De Black Friday nu au fost batai in magazine, insa ombulzeala a fost, iar o parte dintre cumparatori sigur si-au luat lucruri de care mai tarziu isi vor da seama ca nu aveau nevoie. Cartoanele ce infatisau procente mari de discount au avut efect puternic si in unele magazine clientii s-au certat pe un anumit produs care ramasese intr-un singur exemplar in raft.

Ar trebui sa deducem ca romanii sunt lacomi sau irationali pentru ca reactioneaza asa in fata reducerilor? Poate ca am generaliza, insa e clar ca romanilor le place enorm ideea de reducere si fac sacrificii financiare pentru a-si lua produse care li se par super ieftine. Comerciantii nu "iarta" nici ei, anuntand spre exemplu reduceri de pana la 90%, chiar daca acest procent se aplica pentru doar cateva produse fiindca, sa fim realisti, ce companie si-ar permite sa dea tot stocul pe nimic...

7. Este incurajat consumul. Isteria de Black Friday trebuie privita si intr-un mod pozitiv, fiindca o buna parte dintre clienti isi innoiesc produsele electrocasnice si fara motivatia acestei zile poate nu ar face acest lucru. Cei care isi stabilesc din timp prioritati si se informeaza din timp cat costa produsele dorite au totusi sansa de a-si lua ceva util la un pret grozav. Asta presupune documentare consistenta din timp si utilizarea comparatoarelor de pret.

8. Produsele cu adevarat interesante se dau foarte repede
. Dincolo de strategii de marketing si de falsele reducei, de Black Friday au existat si multe produse la preturi excelente, insa marea problema e ca acestea se epuizeaza imediat si cei care nu sunt pe faza le rateaza. Cei care se pricep le ochesc in primele minute, altii au stat cu degetul pe tasta F5 de refresh toata noaptea, sperand sa prinda produsul minune. Evident ca nu toate produsele pot fi reduse in mod real cu 50-60%, comerciantii ar fi ruinati, astfel ca si pe viitor produsele excelent reduse se vor da imediat.

  • Black Friday va ramane si pe viitor un subiect controversat si un fenomen vazut in cele mai diferite moduri. Cei care si-au luat produse vor spune ca Vinerea Neagra este o idee geniala, cei care au ramas cu buza umflata vor spune ca e o zi plina de marketing mincinos, false reduceri si isterie inutila. Cert e ca de la an la an se va vinde tot mai mult, iar magazinele vor fi tot mai pregatite sa faca fata asaltului cumparatorilor.


Citeste mai multe despre   










10846 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Bleah FRAIER day (Luni, 25 noiembrie 2013, 12:56)

    amichele [utilizator]

    Am urmarit circa 1 saptamana preturile in vederea achizitionarii unui laptop. Ceea ce ma interesa era un LENOVO, pret 2499 ron. Vineri, de black FRAIER, pretul integral era 2799 ron, redus la 2499 ron. Daca pana acum se putea achizitiona cu cardul avantaj in 15 rate, de ziua reducerilor s-a vandut doar in 6 rate pe emag. Exemplu mai bun de atat nu pot da. Dezamagire totala. Inducerea notiunii de reducere cu buna stiinta a consumatorului, desi este o mare tzeapa ar trebui penalizata ....... din pacate, noi romanii, dac nu suntem furati sau pacaliti nu ne simtim romani .....
    • +5 (5 voturi)    
      patit (Luni, 25 noiembrie 2013, 13:47)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui amichele

      acelasi lucru l-am patit si eu, insa la mine a fost totusi o reducere. Telefon la 619 lei tot anul, redus la... 559, deci cam 10% nu mai mult, insa teapa mea a fost aia cu ratele de care zici tu. Credea, ca folosesc cardul pt 15 rate, cum fusese pina cu citeva zile inainte, cind colo... 6 rate. De... cu bune si rele.
    • +2 (2 voturi)    
      Un exemplu "mai bun" am gasit eu (Luni, 25 noiembrie 2013, 13:56)

      OrosVictor [anonim] i-a raspuns lui amichele

      Stai sa vezi ce "dezamagire totala" pentru cine a cumparat de la EMAG imprimanta multifunctionala laser HP Laserjet Pro M1132 MFP. Aceasta imprimanta in ziua de Black Friday a costat vreo 560 lei, reducere de la 599 lei, atat cat costa azi, 25 noiembrie, la emag. DAR, exact aceeasi imprimanta a costat in septembrie DOAR 500 lei !!!!! RUSINE EMAG !!!!!!! Si, deoarece nu eram sigur 100% pe memoria mea, am gasit la "OPINIILE CUMPARATORILOR" de pe site-ul lui Emag de la aceasta imprimanta HP M1132, un cumparator care mi-a confirmat ca am avut dreptate si a costat doar 500 lei in septembrie:
      "Bogdan Popescu | 17.09.2013
      Am comandat si eu ieri acest multifunctional la pretul de 500 RON impreuna cu "Mouse Microsoft Explorer Touch, Wireless, USB, Negru" si "Cablu USB 2.0 A-B, 1.8 m" oferite cadou."
      • 0 (2 voturi)    
        Este adevarat (Luni, 25 noiembrie 2013, 17:58)

        AMM [utilizator] i-a raspuns lui OrosVictor

        Boborul se inghesuie la manifestari de acest gen :"Black......" ,Targul de ...." Am trait o experienta la Targul de carte ... Am cumparat "Hotia la romani " - editura Corint cu 10 lei (pret acceptabil de altfel ...,)dar pe site apare cu 7 lei .....La editura Humanitas preturile din targ erau ( dupa umila mea opinie) aceleasi cu cele de pe "on line" - concluzia => romani atentie maxima la acest gent de 'actiuni' de promovare (sic) . Daca mai si cititi si 'Hotia la romani' de Marius Ghilezan va apuca duirerile de cap.... ( daca aveti ceva constiinta civica ...) si poate intelegeti de ce avem vot NON/NO/NU/NEIN la intrarea in Shengen ! etc ,etc Cu maxima stima !
  • +5 (5 voturi)    
    Multe tsepe, dar si reduceri ok (Luni, 25 noiembrie 2013, 13:31)

    bogdan1477 [utilizator]

    Depinde foarte mult ce cauti. Sunt foarte multe produse la care preturile cu tot cu reduceri erau sensibil peste ce gasesti pe price.ro. Din ce am urmarit eu, aici intre TV-urile. Erau reduse pe fix TV-ruile alea mai proaste, pe ideea ca e greu pentru cumparatorul de rind sa stapineasca notiuni ca direct led/ edge led, smart tv, 3d activ/pasiv, etc. Eu ce-am avut nevoie mi-am luat folosind price.ro. La fel cuptor si hota. Reduse doar alea proaste pe ideea ca oricum cumparatorul nu intelege tot ce stie sa faca produsul.
    In schimb la frigideri si masina de spalat, am gasit la unul din marile magazine fix ce voiam, la pret aproximativ egal cu price.ro ( cu tot cu transport, era mai scump ce cumparai online).

    Concluzia mea e ca daca vrei sa nu iei tseapa, trebuie sa urmaresti din timp evolutia preturilor, sa ai 4-5 variante bune de produse (ceea ce vrei tu, plus inca 3-4 variante mai bune sau similare de la alti producatori), pentru ca nu stii niciodata ca va fi la reducere. Si, cu putin noroc, parte din ce vrei sa cumperi gasesti la pret mic.
  • +4 (4 voturi)    
    ne facem ca reducem (Luni, 25 noiembrie 2013, 13:34)

    IrinaMacovei [anonim]

    la magazinele "titrate" preturile tuturor electronicelor sunt cu 30% mai mari decat preturile unor magazine din online - asa ca nu e vb de reduceri, e vb de adaosul nesimtit pe care il practica firmele si care e de 300 % in unele cazuri ca apoi sa "faca reduceri" - really?
  • +4 (6 voturi)    
    E-mag (Luni, 25 noiembrie 2013, 13:43)

    bubaru [utilizator]

    Goana dupa bani in detrimentul clientului i-a atins si pe cei de la e-mag.
    La inceput a fost o firma serioasa, apoi s-a acomodat perfect in peisajul ,,pietarilor,, de produse electronice, electrice, etc. Au observat ca, la oferta, pot vinde un telefon bun dar cu acumulator contrafacut, pot mari inainte preturile si apoi micsora si nimeni nu protesteaza.
    Deci merge si asa cata vreme le aduce profituri.
    Personal, nu mai am incredere in ei dupa ce le-am trimis de trei ori un telefon in service si au avut nesimtirea ca a patra oara sa-mi ofere unul ,,nou,, care avea doar carcasele schimbate si la care au uitat sa revina la setarile din fabrica. Asa i-am prins!
    Rezultatul final a fost ca mi s-a returnat contravaloarea telefonului, dar enervarea care mi-a produs-o acest aparat a fost inimaginabila. Si, binenteles, felul in care trateaza clientii. Daca mergeti la service-ul lor veti vedea ca acolo este aglomerat tot timpul. Am uitat sa mentionez ca la un desk-top, achizitionat de la ei in 2009, i-a crapat hard-ul la formatare si l-au inlocuit, cu lap top-ul MSI de la ei am avut probleme cu CD-writer-ul, care s-a defectat dupa 3 luni, dar am renuntat sa mai trimit scula la ei, din motiv de scarba.
    A ajuns o firma de rahat!
  • +3 (5 voturi)    
    Fals că site-urile au mers foarte bine. (Luni, 25 noiembrie 2013, 14:23)

    Conrad_QS [utilizator]

    Toate site-urile mari au picat la ora 0 vineri sau au pus mesaj că revin dimineață. Mobilizare bună o laie. Da, au mers bine după ce s-au vândut ofertele cu adevărat bune, precum hardul extern de 2TB care era 340 de lei si a fost redus la 256 de lei. Oferte cu adevărat bune au fost cam 3 din fiecare categorie, restul erau la umplutură sau cu reduceri reale de 10%. Aici e dovada că site-urile erau picate sau afișau mesaje cu revenim dimineață:
    http://i41.tinypic.com/qqse1s.jpg
  • +2 (2 voturi)    
    www.pricy.ro (Luni, 25 noiembrie 2013, 14:57)

    hmmmmm [utilizator]

    Exact din acest motiv exista site-uri precum http://www.pricy.ro :) Poti sa vezi istoricul de pret pentru produse de la foarte multe magazine (inclusiv emag).

    Daca folosesti Google Chrome au si o extensie care iti permite sa vezi istoricul de pret de pe site-ul magazinului - https://chrome.google.com/webstore/detail/pricy/jnpfnacconjipomhfkphknjfmcnhagpb
    • +1 (1 vot)    
      Am intrat pe site (Luni, 25 noiembrie 2013, 16:13)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui hmmmmm

      Mi se pare cam nefolositor nu poti vedea usor evolutia pretului la un produs in timp ( asta cred ca ar lamuri pe multi, ce se intampla cu pretul inainte de blackfriday).

      Cred ca ar fi mai util ceva de genul

      Samsung S4:

      http://en.toppreise.ch/chart_308140.html
      • 0 (0 voturi)    
        Da, inteleg ce spui. (Luni, 25 noiembrie 2013, 18:01)

        hmmmmm [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        Ceea ce cauti tu este o pagina de genul urmator
        https://www.pricy.ro/Product/-Nexus-FF-120-528956b4d1e704129caab3ea

        Dar se pare ca momentan nu este disponibila o astefel
        de pagina pentru toate produsele...dar sunt sigur ca se vor rezolva.

        In cazul asta se poate folosi plugin-ul de chrome - https://chrome.google.com/webstore/detail/pricy/jnpfnacconjipomhfkphknjfmcnhagpb

        De exemplu, daca instalezi plug-in-ul si deschizi urmatoarea pagina de la emag http://www.emag.ro/telefon-mobil-samsung-i9505-galaxy-s4-16gb-black-sami9505bk/pd/EG6ZNBBBM/ vei putea sa vezi evolutia pretului in plug-in...
  • +3 (3 voturi)    
    Amazo.de (Luni, 25 noiembrie 2013, 15:19)

    Alor [utilizator]

    De ce cumparati de Black Fraierday pe 22 si nu cumparati de Black Friday pe 29 de pe Amazon.de livreaza si pt clienti din Ro. plata se face cu card de credit online ?
  • +3 (3 voturi)    
    parti bune si altele rele (Luni, 25 noiembrie 2013, 15:19)

    marty70 [utilizator]

    Din punctul de vedere al comerciantiolor este bine, sint convins ca au reusit sa vinda peste asteptari.
    Din celalalt punct de vedere cred ca este doar o politica de marketing , a se citi , teapa.
    Urmaream un TV Led Philips de mai multa vreme si la Emag era 2799 lei pina in ziua de 21, cind brusc a aparut cu pretul de 3299 lei.
    Faceti voi socoteala care a fost reducerea.

    Dar e bine!. Atia vreme cit cei pacaliti se simt fericiti, eu zic ca este bine. Important de fapt este sa crezi intr-un beneficiu, intr-o realizare.
    Mai rau este sa iti dai seama ca nu a fost asa. Si cel mai bine ar fi sa eviti magazinele o vreme dupa ce ai cumparat de black friday.
    Mi-a placut familia care venise la magazin si au cumparat pentru ca au stat la coada nu pentru reducere. Vazusera ca pretul era acelasi ca mai inainte !!.
  • -1 (1 vot)    
    black friday romanesc (Luni, 25 noiembrie 2013, 19:53)

    botezatu1 [utilizator]

    cititi pretul de black friday si apoi cititi comentariile cumparatorilor, referitor la pret.

    http://www.evomag.ro/MULTIMEDIA-Player-Multimedia/PNI-Media-player-PNI-Cinema-HD-170R-Full-HD-Realtek-1185-Wireless-optional-Functia-autoplay-si-airfun-96007.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_content=Subscriber%2364863&utm_campaign=evoNews%20-%2025.11%20-%2002.12.2013
  • 0 (0 voturi)    
    f64 ... senzational ... sau nu chiar (Luni, 25 noiembrie 2013, 20:55)

    iuon [utilizator]

    Obiectiv Sigma 70 - 300 mm o perioada lunga a fost 450 roni pe site. Inainte de Black Friday pretul a revenit 699 (ca pe alte siteuri) iar de Black Friday sa redus la 399 roni. A fost o reducre, dar nu asa de mare, cum scria pe site 40%.
  • 0 (0 voturi)    
    nesperat de bine !!! (Marţi, 26 noiembrie 2013, 1:14)

    imihaela52 [utilizator]

    din fire sunt reticenta si f atenta cu produsele de folosinta indelungata . prefer calitatea si prestigiul producatorului . ce sa zic , imi doream de ceva timp un aspirator cu spalare , dar ... nu mi-l permiteam . cautam mereu pe net informatii despre pret , intram pe comentarii pt a vedea opiniile altora , etc .pusesem ochi pe un produs gorenje , care nu era aspirator , era curatitor cu abur pt covoare , tesaturi , gresie , faianta , geam ,etc . am zis ca-i bun si asta , chiar daca nu aspira , firma e recunoscuta cu produse de calitate , iar la specificatiile tehnice am fost ajutata de instalatorul meu .... universal , care lucreaza la o mare firma de vanzare electronice si electrocasnice la service . in vinerea neagra incep din nou raita de pe tableta , sa vad daca sunt noutati si .... gasesc un alt produs la care nici nu visam .un aspirator cu spalare ,, vax ,, . nu stiam nimic despre produs , despre firma .dupa o cautate pe google , vad e produs in anglia . gasesc si demonstratii pe youtube privind utilizare , dar .....eram tot reticenta . oscilam pt ca produsul gorenje era la pret asemanator la reducere , 390 de la 520 initial . ,, vax ,, avea reducerea mai mare cu mult , de la 750 la 380 . eram in criza de timp si intr-o mare dilema , fiind si prima data cand incercam sa cumpar pe net , fara sa ating si sa intorc pe toate partile produsul . in ultima instanta , imi sun prietena din anglia care lucreaza lafirma de curatenie a surorii ei . imi spune vesela ca si ele folosesc tot un ,, vax,, dar mai mare , mai ... profesional . ce gasisem eu era pt uz casnic , de apartament . prietena ma asigura ca merita , chiar si asa micut cum gasisem eu si imi zice ca nici nu-mi trebuie mai mult . in urmatoarele 5 minute am facut comanda si .... am radiat !!! am vb cu vanzatorul , o doamna extrem de amabila , am convenit cand sa se faca expedierea si am fost anuntata ca nu voi plati nimic firmei de curierat . inca un lucru bun ! azi astept produsul !
  • 0 (0 voturi)    
    Bormasina magica :) (Marţi, 26 noiembrie 2013, 8:47)

    LucianL [utilizator]

    Eu i-am luat lui fii-miu o bormasina magica. Ma innebunise de o saptamna ca vazuse el la nu stiu ce canal. De Black Friday singuri la care am gasit-o usor redusa a fost educlass.ro. Adica era la 169 de la 179. La altele avea reduceri mai mari, dar eu la asta aveam comanda :) . Ieri a primit-o si se joaca incontinuu cu ea. Nu l-am mai vazut asa pasionat de ceva. Oricum macar am scos transportul gratis.
  • 0 (0 voturi)    
    Eternele basme... (Marţi, 26 noiembrie 2013, 10:25)

    AlinBarna [utilizator]

    Vreti promotie? Luati promotie: http://alinbarna.wordpress.com/2013/11/23/stai-sa-vezi-lacomia-romaneasca-este-cea-mai-grea-cortina-asupra-mintii/

    Nu stiu cand romanul se va destepta...
  • 0 (0 voturi)    
    DEJA Black Friday? (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 9:42)

    VladBratu [anonim]

    O mica nedumerire: Black Friday e abia peste 2 zile, pe 29.11.2013... Sau are Romania un decalaj de fus orar mai mare dacat stiam?!????!?