O alta companie "umflata"? Dropbox ar valora 10 miliarde dolari, arata cele mai noi estimari

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 20 ianuarie 2014, 12:42 Economie | IT

Dropbox, companie de stocare in cloud fondata in 2007, ar valora 10 miliarde dolari, calculul fiind facut in urma unei investitii venita de la fondul de investitii BlackRock, scrie The Telegraph. Dropbox permite userilor sa creeze fisiere speciale in cloud pe care sa le acceseze apoi de oriunde si de pe ce terminal doresc. Compania are 200 de milioane de utilizatori, insa informatiile neoficiale arata ca veniturile obtinute in 2012 ar fi fost in jurul a 110 milioane dolari.

Un fond de investitii manageriat de BlackRock ar fi venit cu 250 milioane dolari si de la aceste cifre s-a facut estimarea privind valoarea totala a companiei de stocare in cloud. La o precedenta investitie in 2011 estimarile aratau ca Dropbox ar valora 4 miliarde dolari, spre final de 2013 se vorbea de 8 miliarde dolari, iar acum de zece.

Nu se stiu cifre clare despre veniturile companiei, mai ales ca serviciile sunt gratuite, cu exceptia unuia special care costa 10 dolari/luna si care vine cu mai multe optiuni si cu spatiu extins de stocare.

Datele indica insa faptul ca veniturile ar fi fost de numai 110 milioane dolari, iar estimarile pentru anul in curs indica o dublare. Ca si in cazul unor companii de tehnologie supraevaluate, se pun mai multe intrebari precum cea legata de modelul de buisness si despre cum poate compania sa faca profit. Apoi e vorba si de imensa diferenta intre veniturile realizate si evaluarea foarte optimiste.

Dropbox a fost fondata in 2007 de Drew Houston si Arash Ferdowsi in San Francisco. S-a scris ca la final de 2009 Steve Jobs ar fi facut o oferta de noua cifre pentru Dropbox, fondatorii refuzand insa.


Citeste mai multe despre   










1994 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Eu cred ca valoreaza (Luni, 20 ianuarie 2014, 13:16)

    Porcurorul General [utilizator]

    Numai datele stocate la ei cred ca valoreaza mai mult :)

    Si, foarte serios vorbind, dupa scandalurile cu NSA nu cred ca Dropbox ar fi naiva sa nu poata accesa datele utilizatorilor sai.
  • -1 (3 voturi)    
    Dupa parerea mea (Luni, 20 ianuarie 2014, 13:55)

    Ciribanstula [utilizator]

    Dupa treaba cu scandalul cu NSA u cred ca "cloud-ul" va aveao crestere din ce in ce mai mica!
  • -2 (2 voturi)    
    Dropbox (Luni, 20 ianuarie 2014, 13:57)

    adi_b_razzor [utilizator]

    E varza... Spatiu foarte limitat, decat daca nu vrei sa cotizezi pe luna o suma serioasa. Nu multumesc
    • +2 (2 voturi)    
      21.5 GB (Luni, 20 ianuarie 2014, 17:29)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      Eu am gratuit 21.5 GB. Chiar sa nu imi ajunga ?!?
      • -2 (2 voturi)    
        Contul gratis e de 2Gb! (Luni, 20 ianuarie 2014, 18:36)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        Stiu ca peste valoarea asta poti sa capeti prin referinte cate 250Mb/persoana, dar nu cred ca ai reusit sa aduni asa inca 18,5Gb.
        Eu de ex am primit pe post de cadou recent 50Gb de spatiu pt ca mi-am instalat aplicatia Dropbox pe o tableta Samsung. Dar "cadoul" e doar pt 1 an! Probabil ca se gasesc destui care dupa un an sa treaca la un cont platit cu astfel de cadouri.
        • 0 (0 voturi)    
          Sincer sa fiu (Luni, 20 ianuarie 2014, 21:15)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui antrax

          Nu am facut nimic. Eu nu prea folosesc cloud-ul. M-am trezit cu aceasta capacitate si nu am inregistrat la ei niciodata nici un card de credit cu care sa platesc si nici PayPal.

          Aveti cuvantul meu ca desi am aceasta capacitate nu am idee ce am facut :(
        • 0 (0 voturi)    
          depinde ... (Luni, 20 ianuarie 2014, 21:55)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui antrax

          In US am primit 48GB gratis, pe 2 ani, pentru o tableta cu LTE. Deal-ul este cat se poate de bun :) ... dupa 2 ani, om vedea ce o sa mai fie, dar probabil ca nu va fi mai rau decat acum ... altfel se poate migra catre un 3rd party sau se poate chiar renunta la serviciu :).


          PS: valoarea de 10 miliarde de dolari a Dropbox este totusi una umflata. Tehnologia pe care o au, cu trecerea timpului, va valora tot mai putin ... iar veniturile lor si rata lor de crestere Year-over-Year nu justifica un Valuation atat de mare.
      • 0 (0 voturi)    
        am vs ti se permite (Luni, 20 ianuarie 2014, 23:44)

        astal2 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        ce copilarie :) ai avut si google reader de la Google acum nu-l mai ai. Nu e ca si cum Dropbox a jurat pe rosu ca iti va da 21 GB gratis 4 ever :))
        Maine Hotnews poate sa puna taxa pentru ca e continutul lui si face ce vrea cu el. Pe hotnews, ca si pe dropbox esti vizitator. Client se cheama cand platesti. Si atunci intr-adevar AI.

        Pana atunci ti se PERMITE sa folosestei 21,5 GB.
  • 0 (0 voturi)    
    serviciile nu sunt gratuite (Luni, 20 ianuarie 2014, 15:18)

    astal2 [utilizator]

    Corect e:Serviciile costa 10 usd pe luna dar pot fi testate gratuit.
  • -1 (1 vot)    
    Verificati informatiile inainte sa scrieti! (Luni, 20 ianuarie 2014, 18:29)

    antrax [utilizator]

    Hai ca e usor, informatia exista pe site.
    Si zice cam asa:
    cont basic: spatiu 2Gb - gratuit
    cont premium: spatiu 100Gb - 9.99$/luna - plata anuala $99 (mai au 2 optiuni cu 200Gb la 19.99 si 500Gb la 49.99 pe luna).
    cont business: spatiu nelimitat? si access pt minim 5 useri - 15$/user/luna. Plata anuala $795.
    Pretul creste cu nr de utilizatori.

    Sa facem niste simulari grosso-modo (Consideram ca utilizator = cont si vom lua tarifele minime si cu plata anuala):
    Sa zicem ca 85% sunt conturi basic si 10% premium si 5% business.
    10 mil conturi business (*795) = 7,95 miliarde/an
    20 mil conturi premium (*99) = 1,98 miliarde/an
    Total venituri: 9,93 miliarde

    Daca consideram 98% conturi gratuite si doar 1% pt fiecare categorie de cont cu plata reiese:
    2 mil conturi business (*795) = 1,59 miliarde/an
    2 mil conturi premium (*99) = 198 milioane/an
    Total venituri: 1,788 miliarde

    Samd.

    Astea ar fi veniturile, din care s-ar scade costurile cu infrastructura, etc.
    Daca ma iau dupa cifra vehiculata in articol pt venituri si cu tarifele minime ar iesi ca au doar:
    138364 conturi business (>0.07% din nr de utilizatori)
    sau 1111111 de conturi premium (>0.56% din nr de utilizatori)
    • +1 (1 vot)    
      ce-ar fi sa le verifici tu ? (Luni, 20 ianuarie 2014, 22:00)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui antrax

      Pe 2013, veniturile Dropbox au fost de 240 de milioane de dolari :)

      PS: calculele tale is interesante, pacat ca nu corespund cu cifrele reale :)