Evolio a lansat o tableta care se poate transforma in mini-laptop. Are ecran de 7,8 inch, ruleaza Android 4.2 si costa 750 lei

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2014, 13:21 Economie | IT

Tableta convertibila Evolio X8 Fusion
Foto: Hotnews
Compania romaneasca Evolio a lansat tableta X8 Fusion care poate fi folosita si pe post de laptop mic daca este cuplata la tastatura din aluminiu. Tableta convertibila ruleaza Android 4.2, cantareste 300 de grame si va dispune in curand si de versiune cu 16 GB stocare. In Romania se vor vinde in total un milion de tablete din toate marcile, estimeaza seful companiei, Liviu Nistoran. Anul trecut s-au vandut circa 600.000 din care aproape 90.000 au fost Evolio.

Compania a lansat X8 Fusion, tableta convertibila Quad-Core cu ecran de 7,85 inch, procesor RockChip de 1,4 Ghz, 1 GB de RAM si 8 GB stocare, luna viitoare urmand sa fie disponibila si versiunea cu 16 GB. Compania spune ca tableta de 300 de grame este una dintre cele mai subtiri din piata (6,8 mm), iar autonomia promisa este de sase ore.

Tableta are camera de 0,3 MP pe fata si de 2 MP pe spate, iar ca amanunt interesant, in versiunea standard este inclusa si o licenta Norton Mobile Security. Versiunea fara tastatura din aluminiu costa 649 lei, cea cu tastatura este 749 lei, iar varianta de 16 GB va costa peste 800 lei.

Liviu Nistoran, seful companiei, spune ca Evolio a vandut aproape 90.000 de tablete anul tercut si va trece de 120.000 anul acesta. Ca si noutati, se lucreaza la doua noi smartphone-uri si va fi lansat si un phablet (dispozitiv plasat intre smartphone si tableta).

Intrebat care e rata de retur la tablete, Nistoran a spus ca este sub 1%, adaugand ca Evolio testeaza indelung produsele pentru a fi prezente cat mai putine bug-uri dupa lansare. "De aceea lansam uneori mai tarziu produsele, fiindca le testam intens. Sunt mai scumpe, insa asta se intampla fiindca lucram cu producatori mari. (...) Rata de retur in service este undeva pe la 1% sau mai mica"

Evolio a avut o cifra de afaceri de peste 5,5 milioane euro anul trecut, iar estimarile pentru anul in curs arata peste opt milioane euro. Seful companiei spune ca, din cauza faptului ca sunt greu de obtinut creditele, exista probleme de finantare si de aceea nu pot fi constituite stocuri mari. Ca si exemplu, stocul initial de 2.000 de unitati pentru smartphone-ul Happy s-a epuizat in doua luni.

Evolio vinde in Marea Britanie si Germania si s-ar extinde si pe pietele din jur daca nu ar fi atat de greu de obtinut finantare.

Liviu Nistoran spune ca anul trecut s-au vandut aproape 600.000 de tablete din toate marcile in tara, din care jumatate au fost brand-uri romanesti, insa inca din trimestrul trei s-a observat o incetinire a cresterii, astfel ca piata nu va mai avea un avans de peste 100%, ci undeva in jurul a 50%.


Citeste mai multe despre   










3128 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 14:12)

    LuigiNavarro [anonim]

    Pare interesant produsul. Bravo Evolio!
    • +1 (1 vot)    
      Bravo pentru ce? (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 20:45)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui LuigiNavarro

      Ca si-au pus sigla pe o tableta 100% chinezeasca? In curand exact acelasi produs il vei vedea si la ceilalti "producatori" romani de tablete si telefoane cu Android.
      • 0 (0 voturi)    
        Tu ce tableta ai? (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 21:06)

        LuigiNavarro [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        Tu ce tableta ai bombo? E facuta cumva in SUA sau in Japonia?
      • 0 (0 voturi)    
        Bravo (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 22:25)

        georgebara [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

        Pana una alta produsul e aici disponibil oricui si oriunde in tara si pare de calitate indiferent cine l-a produs. Eu am luat in toamna un telefon de la Evolio si pana acum nu am avut probleme cu el.
  • +1 (1 vot)    
    S-a inventat apa caldă (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 14:23)

    Nautilus [utilizator]

    1. Orice tabletă poate fi folosită drept laptop (unul prost şi incomod) cu tastatură pe Bluetooth sau USB.

    2. Majoritatea tabletelor cu 16 GB spaţiu de stocare costă peste 800 de lei.

    Deci nu e cine ştie ce realizare, doar că oferă tastatura inclusă în preţ şi deci clientul are un avantaj de 120-150 de lei.
    • -2 (2 voturi)    
      Sunt strugurii prea acri? :) (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:56)

      IonutF [utilizator] i-a raspuns lui Nautilus

      Nou e modul de impachetare si imbinare a tabletei cu tastatura, felul in care sta tableta in tastatura. Am cautat ceva similar luna trecuta, de craciun, dar preturile la care am gasit m-au linistit instant :(. Prin urmare, bravo lor ca au scos asa ceva si i-au dat un pret accesibil.
      Bineinteles ca vor exista mereu carcotasi. Asa e la noi :(
    • +1 (1 vot)    
      e vorba de o tastatura dedicata (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 21:09)

      LuigiNavarro [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

      O tableta cu tastatura dedicata care sa o transforme intr-un laptop mai are doar Assus , insa costa cam 1000 euroi.
  • +1 (1 vot)    
    Fabulos (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 18:38)

    ategmag [utilizator]

    Am cumparat o tableta quadra de la ei. In 5 luni a dus-o de 3 ori in service. Calitatea este foarte slaba.
    • -1 (1 vot)    
      ai avut ghinion (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 19:34)

      Iulixa [utilizator] i-a raspuns lui ategmag

      Ai avut ghinion Fabulos.
      Eu am o Aria Mini de la ei, din februarie anul trecut si functioneaza perfect.
      Nu am avut probleme cu ea absolut deloc.
      Asa ca nu trebuie sa generalizezi :)
    • +1 (3 voturi)    
      Nu cred (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 19:35)

      petricanie [utilizator] i-a raspuns lui ategmag

      Imi e creu sa cred asta.Am o quadra de 4 luni si nu am avut nici cea mai mica problema cu ea iar de craciun am mai facut cadou o astfel de tableta si pana acum nu am nicio plangere.
    • -1 (1 vot)    
      ai avut ghinion (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 19:59)

      Iulixa [utilizator] i-a raspuns lui ategmag

      Ai avut ghinion.
      Eu am o Aria Mini de la ei din februarie si merge perfect.
      Nu am avut delco probleme cu ea de atunci si nu da semne de "oboseala".
      Deci nu cred ca ar trebui sa generalizezi :)
    • +1 (1 vot)    
      Denigrare (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 21:14)

      LiviuNistoran [anonim] i-a raspuns lui ategmag

      Domnule Fabulos,
      Va informez ca. politica firmei pt. aceasta tableta este ca la orice problema de garantie tableta sa fie schimbata. in service. Puteti sa-mi spuneti in ce service ati fost? Sau sunteti un postac de la competitie....
  • -1 (1 vot)    
    pare foarte buna (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 19:19)

    Dori11 [utilizator]

    Pretul e accesibil, design-ul foarte reusit, specificatiile foarte bune, pare un produs foarte bun.
    Sunt chiar curioasa sa o testez intr-un magazin si sa vad daca o adaug pe wishlist :)
  • +1 (1 vot)    
    raportul calitate- pret este bun (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:19)

    FrancesBean [utilizator]

    Eu am Evolio U9 si isi face treaba. In plus, ceea ce ma incanta este faptul ca este subtire si super usoara - poate fi luata peste tot . Daca X8 Fusion este si mai usoara, cu atat mai bine.
    U9 o am de cateva luni si nu am avut probleme cu ea.