Seful Mozilla a demisionat din cauza unui scandal starnit de faptul ca se opune casatoriilor gay

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 4 aprilie 2014, 10:26 Economie | IT

​Brendan Eich, care in 24 martie fusese numit CEO al Mozilla, a demisionat la presiunea opiniei publice din cauza unei donatii pe care o facuse acum cativa ani unei organizatii care cerea scoaterea in afara legii a casatoriilor intre persoane de acelasi sex in California, scrie The Guardian.

In 2011 el donase 1.000 de dolari catre Proposition 8 care sustinea o lege de interzicere a casatoriilor gay in California. Eich a fost criticat intens in ultimele zile si multe persoane s-au aratat scandalizate de faptul ca Mozilla este condusa de un om care lupta impotriva drepturilor homosexualilor.

Eich a facut in trecut donatii si candidatului republican Pat Buchanan care spusese ca homosexualii au declarat razboi naturii, iar acum aceasta se razbuna crunt, spunea Buchanan care-i caracteriza pe homosexuali ca fiind satanisti si sinucigasi.

Dupa numirea lui Eich in functia de CEO, trei membri ai board-ului Mozilla si-au dat demisia, insa compania a spus atunci ca cele doua evenimente nu au vreo legatura.

Brendan Eich declara la inceputul saptamanii ca nu va demisiona, insa presiunea a tot crescut. Mitchell Baker, presedinte executiv la Mozilla, a spus ca e foarte normal ca lumea sa fie suparata fiindca Mozilla nu a actionat la standardele dorite si nu a reactionat suficient de repede de la izbucnirea controversei.


Citeste mai multe despre   










2381 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    Good. (Vineri, 4 aprilie 2014, 10:41)

    dandra [utilizator]

    What a jackass....
  • +12 (18 voturi)    
    hmm (Vineri, 4 aprilie 2014, 10:42)

    Bittick [utilizator]

    Ciudat motiv ca sa fii impins spre demisie... Chiar asa FUNDamentalisti sunt californienii?...
    • -3 (7 voturi)    
      hmm (Vineri, 4 aprilie 2014, 11:02)

      sisif.sisif [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      hmm....nu asa fundamentalisti ca tine///
    • -3 (7 voturi)    
      tipul a demostrat ca e un bigot (Vineri, 4 aprilie 2014, 11:41)

      akanom [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Nu cred ca-si permite nimeni in ziua de azi sa manjeasca imaginea unei companii. Eu nu as vrea sa lucrez pentru cineva cu vederi atat de marunte ca ale lui Eich.

      Si da, din cauza culturii foarte tolerante, Bay Area este capitala neoficiala a comunitatii LGBT.
  • -1 (3 voturi)    
    barfe de tabloid (Vineri, 4 aprilie 2014, 11:18)

    ciocolata [utilizator]

    fiecare face ce doreste in dormitor si nu numai, dar trebuie sa fii complet oligofren sa arunci 1000$ vreunei organizatii pro sau contra "drepturilor" homosexualilor.
    ps. Distractiv senatorul ala Bucianal, cu textul lui cum ca natura se razbuna pe umanitate ca fredy mercury se tinea cu baietii de mana, hahaha!
    • 0 (2 voturi)    
      Dar nu e vorba de dormitor! (Vineri, 4 aprilie 2014, 16:52)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui ciocolata

      Este vorba despre ceea ce se intzelege prin casatorie!
      De mii de ani casatoria s-a definit ca fiind intre un barbat si o femeie. Si asta si in culturile unde homosexualitatea nu era privita ca fiind ceva rau, cum ar fi in Grecia antica si in extremul orient...
      De ce anume relatzia intre 2 barbati sau intre 2 femei sa se numeasca tot casatorie? Doar nu e chiar acelasi lucru. Asa se produce doar confuzie. Atunci tot casatorie sa se numeasca si relatzia dintre doua femei si un caine!
      • +1 (3 voturi)    
        Si tot mii de ani sclavia a fost (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 1:57)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        acceptabila in cam toate societatile - de ce am renuntat la ea, de vreme ce era un model social cu o vechime atat de mare ? Sa nu uitam ca detinerea de sclavi a fost perfect legala pana foarte recent. Cu amendamente diferite legate de rasa, religie si altele, dar intr-o forma sau alta, a existat pana recent - inclusiv in ro.
        In plus, in mai multe parti ale lumii, casatoria a fost definita, tot mii de ani, si ca relatia dintre un barbat si mai multe femei.
        Multe prostii au fost crezute multe mii de ani.
        Iar casatoria oricum nu e acelasi lucru pentru oricine - sunt casatorii din dragoste, sunt casatorii a la Moni si Iri ... si aia tot casatorie, nu ?
        Iar la faza cu cainii deja doar repeti, fara sa intelegi, ce ai auzit de la unii care repeta si ei fara sa inteleaga ce au auzit de la unii ... si tot asa. Este complet ilogica - respectiv, casatoria e un drept, nu o obligatie. Un drept implica posibilitatea de alegere, de consimtamant si asa mai departe. Cainii aleg sa se casatoreasca ? Isi pot asuma alegerea si pot consimti, in cunostinta de cauza ? Iti raspund eu, caci nu cred ca ai avut de la cine sa auzi raspunsul, ca sa il poti repeta - nu, cainii nu aleg sa se casatoreasca, nu pot consimti in cunostinta de cauza.
      • +2 (2 voturi)    
        De ce sa nu fie acelasi lucru? (Duminică, 6 aprilie 2014, 17:06)

        Deepstereo [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Cu ce se deosebeste o casatorie dintre doi barbati care se iubesc si un barbat si o femeie care se iubesc?

        Adica Britney care se casatoreste in Las Vegas si divorteaza dupa o saptamana trebuie sa aiba acest drept dar doi barbati care poate au nevoie de asta sa nu-l aiba?(drepturi la sedere in tara a partenerului,
        posibilitatea de a-l vizita la spital, mostenire, asigurari, dreturi la proprietate etc etc)

        Din ce cauza sa nu-l aiba, nu muncesc si ei si platesc taxe la stat?

        Si inca ceva, faptul ca nu ne mai vindem fiicele in casatorie pentru o vaca si trei capre deja inseamna ca acest concept de casatorie a suferit niste schimbari.
  • +10 (14 voturi)    
    Asta este habotnicie!!!! (Vineri, 4 aprilie 2014, 11:54)

    Adrian.. [utilizator]

    Voi astia destepti care va credeti toleranti... De ce nu tolerati un om conservator?! De ce este discriminat?!

    Daca un homosexual ar fi ajuns CEO la Mozilla si oamenii normali s-ar fi opus ar fi fost caracterizati ca intoleranti si fundamentalisti habotnici.

    Toleranta e o cale cu doua sensuri: noi va toleram pe voi, dar si voi trebuie sa tolerati pe altii.
    • +1 (5 voturi)    
      @Adrian.. (Vineri, 4 aprilie 2014, 12:41)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

      Si acum o sa-ti iei minusuri pentru curajul de a spune un adevar.
    • -1 (1 vot)    
      Noi, astia destepti, nu toleram (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 1:36)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

      ignoranta si bigotismul. Nu poti tolera chiar orice - azi ne cer sa toleram bigotismul, maine o sa ne ceara sa toleram casatoria minorilor, ca sa se poata casatori copiii de la 13-15 ani, dupa canoanele bisericii, inegalitatea in drepturi bazata pe religie etc; ca sa nu mai vorbim despre drepturi reduse pentru femei - asta e ceruta inca de pe acum.
      In fine, stiu ca unii vorbesc de toleranta cand este vorba despre tratament egal al oamenilor pentru aceeasi actiune (ca e vorba de vot, ca e vorba de sex sau casatorie), dar, din punctul meu de vedere, nu se poate vorbi despre toleranta. Oamenii trebuie sa aiba aceleasi drepturi si punct; o societate bazata pe inegalitatea in drepturi nu este acceptabila, asa ca toleranta homofobiei, misoginismului, a fundamentalismului religios in general, nu este o optiune.
      Asta nu inseamna, fireste, ca nu poti sa ai relatii restranse cu un bigot, dar in limita civilitatii, daca esti nevoit sa o faci in plan individual. Am cativa colegi bigoti, de pilda, si le dau buna ziua etc.; in general ii ignor, dar daca se intampla sa aiba loc o discutie la care sunt prezenta, le spun opinia mea intr-un mod civilizat, si nu sunt singura. O fac in primul rand ca sa vada ca incepe sa existe si la noi acest punct de vedere, al necesitatii acceptarii diferentei intre indivizi.
      Scopul final ar fi eliminarea bigotismul impus - fiecare poate sa-si sfatuiasca fiicele sa stea acasa la facut copii sau fiii sa nu fie homosexuali; dar nu sa le ceara asta altora. Fireste, asta nu se va intampla prea curand in ro, dar este incurajator sa vezi ca incepe sa se intample in Occident (sunt de sute de ani in fruntea progresului, si social, si tehnologic) cu toate ca exista si acolo multe probleme. Este o perioada de tranzitie, trebuie sa isi redefineasca modelul socio-economic - cu toate ca se tot canta prohodul Occidentului, au avut puterea sa treaca peste astfel de perioade turbulente in trecut, e foarte posibil si probabil sa o faca si in viitor.
    • 0 (2 voturi)    
      you are missing something very important (Duminică, 6 aprilie 2014, 17:12)

      Deepstereo [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

      A finanta o cauza cu scopul de a limita drepturile unui grup de persoane nu poate fi considerat tolerantsi este tratat ca atare. Libertatile unui cetatean se termina acolo unde incep libertatile altuia. este atat de simplu si totusi ai omis acest detaiu foarte important in ecuatie... Plusurie date comentariului tau demonstreaza inca o data ca Romania mai are un drum lung de parcurs pana a intelege ce intr-adevar inseama cuvantul "morala"
      • +1 (1 vot)    
        nu sunt de acord (Duminică, 6 aprilie 2014, 19:49)

        selim [utilizator] i-a raspuns lui Deepstereo

        Din moment ce admiti ca exista dreptul persoanelor gay de a nu fi discriminate la munca(concediate), acelasi drept trebuie sa il acorzi conservatorilor. Scopul activismului gay din occident a fost egalitatea in drepturi, chiar daca de acele drepturi se bucura si persoane mai putin... palatabile. Atunci cand persecuti un om pt convingerile sale, te comporti exact ca mult hulitii habotnici pe care ii condamni,
        • -1 (1 vot)    
          si tot omiti ceva (Duminică, 6 aprilie 2014, 23:13)

          Deepstereo [utilizator] i-a raspuns lui selim

          Compania nu vroia sa piarda clienti. Angajatii companiei nu mai vor sa lucreze pentru o persoana care nu este o persoana integra. Deci a fost dat pentru toate aceste motive intr-un mod civilizat, care este problema?

          E la fel ca si in cazul Galiano, fostul designer Dior, care a fost dat afara pentru injuraturile in adresa evreilor.
        • +1 (1 vot)    
          Pai, are drepturi egale (Luni, 7 aprilie 2014, 1:57)

          XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui selim

          Poate sa spuna si sa faca ce vrea. Doar ca nu inseamna ca va fi si iubit pentru asta - ceea ce e valabil pentru toata lumea, deci iar avem egalitate.
          In plus, ceilalti si-au spus opinia, ca si el - iar e egalitate. Si au amentintat cu exercitarea dreptului de a nu mai folosi produsele companiei (e dreptul lor) si de a aduce si la atentia celorlalti, ca sa nu o faca nici ei - din nou, e dreptul lor, care nu il impiedica pe al lui sa faca acelasi lucru: sa isi spuna opinia si sa ii indemne pe ceilalti sa foloseasca in continuare produsele companiei.
          Este impiedicat sa spuna ce vrea ? Nu, poate spuna ce considera ca este bine, fara sa se teama de lege sau violenta fizica, si nici macar verbala - daca l-ar injura cineva, ar putea sa foloseasca legislatia din statul respectiv la fel ca oricine altcineva.
          Doar ca nimanui nu ii este garantat dreptul de a fi lipsit el insusi de critica, tocmai din cauza egalitatii - asa cum el critica pe altii, si altii il critica pe el.
          Asa ca nu inseamna ca ceilalti nu isi vor exercita dreptul de a spune si ei ce cred a e bine si a se orienta spre alta companie.
          • 0 (0 voturi)    
            Egalitatea e zero fara libertate (Luni, 7 aprilie 2014, 17:25)

            Adrian7 [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

            Nu verzi tampenia din toata treaba asta si precedentul periculos pe care il creaza?

            Da, Mozilla probabil va ramane in cartile de istorie drept cel mai spectaculos esec al unei companii dupa Lehman Brothers.

            Dar injuria facuta impotriva libertatii... va trimite fiori celor ce iubesc libertatea la fel precum actiunile Gestapoului, Inchizitiiei si Securitatii.
      • 0 (2 voturi)    
        Banuesc ca esti tanar (Luni, 7 aprilie 2014, 17:35)

        Adrian7 [utilizator] i-a raspuns lui Deepstereo

        SI eu sunt, desi probabil mai batran decat tine. Cei care au luptat in 89 pentru libertate nu au facut-o pentru ca niste hipsteri trendy sa se stearga la popo cu ele 25 de ani mai tarziu.