VIDEO Apple a prezentat ceasul inteligent Watch. Costa 349 de dolari in SUA si va fi disponibil la inceput de 2015

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 9 septembrie 2014, 22:01 Economie | IT

Apple Watch
Foto: Apple
Apple a prezentat mult-asteptatul ceas inteligent, modelul urmand a fi disponibil de la inceput de 2015. Apple a gandit o interfata speciala pentru ceasul Watch si pentru a usura utilizarea a plasat o rotita pe lateral pentru a intra si naviga in aplicatii. Ceasul va costa 349 de dolari in SUA, ceea ce inseamna ca in Europa va fi peste 350 de euro. Ceasul functioneaza doar sincronizat cu un iPhone si vor fi disponibile doua versiuni cu marimi diferite ale ecranului: 1,5 si 1,65 inci.

Apple Watch are touchscreen care simte si puterea cu care este apasat si functioneaza doar sincronizat cu iPhone-ul. Pentru a usura folosirea unui ecran tactil mic, pe partea lateral dreapta a fost plasat un "digital crown" o mica rotita ce poate fi utilizata pentru a naviga prin aplicatii si pentru a te intoarce la ecranul principal.

Apple Watch
Foto: Apple
Ceasul se incarca wireless prin inductie, iar bateria trebuie sa reziste o zi pana la o noua incarcare. Printre senzori se numara accelerometrul si cel care masoara pulsul, iar Apple insista ca ceasul va fi apreciat mai ales de cei care fac sport si vor sa-si monitorizeze starea de sanatate. Pe Apple Watch poate fi folosita aplicatia Siri, iar la aplicatia cu Harti, userului ii vor fi indicate prin vibratii momentele cand trebuie sa faca la stanga sau la dreapta.

Exista mai multe "colectii" cu diverse tipuri de curele, inclusiv unele sport dar si unele de fite, cu aur de 18 karate. Apple Watch functioneaza cu iPhone 5, 5C, 5S, 6 si 6 Plus, Pe ceas poate fi utilizata si aplicatia de plati contactless Pay, lansata acum.

"Este urmatorul capitol din povestea Apple. Este cel mai personal terminal pe care l-am creat si ne-am propus sa facem cel mai bun ceas din lume. (...) E incredibil de personalizabil, astfel incat sigur puteti sa gasiti unul care sa va reflecte stilul sau gustul"
, spune CEO-ul Apple, Tim Cook. "Lucram de mult timp la acest ceas si fiecare departament din Apple a fost implicat", spune Tim Cook care a precizat ca ar fi fost groaznic ca pe Watch sa fie o interfata micsorata a iPhone-ului, astfel ca a fost creata una speciala si adaptata pentru el.



Piata smartwatch-urilor a luat avant si, de la cateva modele, s-a ajuns la un numar mare de terminale cu preturi intre 100 si 400 de euro si specificatii diverse. Cele mai multe pot functiona doar sincronizate cu un smartphone, bateria tine maxim o zi, rezolutia ecranului este in general mica, iar designul este in multe cazuri neatragator.

Despre smartwatch-ul Apple s-a scris enorm in ultimii trei ani, insa compania nu a dat niciun fel de informatii despre un astfel de produs. Totusi, foarte multa lume e convinsa cu un smartwatch Apple poate fi "locomotiva" pietei si ca poate schimba orientarea concurentilor.



Citeste mai multe despre   










5734 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    Uau. (Marţi, 9 septembrie 2014, 22:05)

    mitg [utilizator]

    Unul exact ca ăsta am văzut pe Alibaba ... acum câțiva ani.

    Ceasul ăsta nu este un produs revoluționar. Se vede că pe acest produs nu și-a pus Jobs amprenta.
    • +3 (5 voturi)    
      Ceasul acesta (Marţi, 9 septembrie 2014, 23:23)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Este un produs ca oricare altul. Primul ceas facut de Apple.Este optiunea Dvs in calitate de cumparator sa il cumparati sau nu. De exemplu, cerintele mele pentru un ceas sunt:

      - waterproof (sa merg la bazin, sa spal vasele, sa il uit la mana la dus si sa functioneze);
      - cronometru;
      - calculator sau rigla de calcul; am un ceas Casio Edifice cu rigla de calcul: dintr-un buton pot face inmultiri si impartiri, conversii si logaritmi;
      - bateria: 2 ani e super, m-as multumi si cu o saptamana in cazul unui smartwatch.

      Daca Apple va face un ceas care sa imi placa si sa respecte cerintele de mai sus il iau. Daca nu, nu. Waterproof este insa o cerinta absolut esentiala pentru orice ceas.
      • +1 (3 voturi)    
        2 ani baterie? vise frate (Miercuri, 10 septembrie 2014, 10:51)

        EXEs [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        Ecranul ala pare sa aiba o rezolutie mai mare decat droizii de pana acum, dar e si mai gros asa ca o sa tina intre 24 si 48 de ore. Primele modele cel putin n-o sa fie waterproof poate doar daca scoate Sony ceva ca ei au cam toate device-urile waterproof.
        Personal sunt total dezamagit de directia in care o ia Apple. Ceasul asta cel putin e un produs total neterminat. Rotita aia pentru zoom pare a fi o totala aiureala, incarcarea wireless nu e deloc wireless, OS-ul nu pare a lucra independent de telefon dar nu pare a rula aplicatiile remote ca pe Android. Ma asteptam sa scoata si o casca bluetooth asa cum a scos Motorola pentru Moto 360. In schimb Apple pare sa insiste in a te forta sa folosesti telefonul in combinatie cu ceasul. Ceea ce vreau eu e sa folosesc ceasul in combinatie cu o casca bluetooth, iar telefonul sa fie in geanta pe post de router pentru convorbiri telefonice si pentru internet.
        Imi pare rau dar cel putin pentru mine Apple nu mai are aceeasi viziune coerenta si echilibrata pe care o avea pe vremea lui Jobs. Devine tot mai mult o firma de fitze si fashion si ii lipseste total pragmatismul si echilibrul lui Jobs. Seamana foarte tare cu perioada in care Jobs a fost dat afara si compania a intrat in debandata care a dus pana la urma la revenirea lui la conducere.
        • +1 (1 vot)    
          De fite e termen pur romanesc (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:33)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

          Calitatea si fiabilitatea poduselor Apple e incontestabila. Ma rog sa-mi crape laptopul macpro...o sa ajung sa-l donez pana la urma in scopuri caritabile. Cam asa e cu Apple, produsele is garantate pe viata.
    • +2 (4 voturi)    
      Exact la fel? C/mooon man. (Miercuri, 10 septembrie 2014, 3:39)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ne apucam de comparat poze? Apple e cu un nivel deasupra celorlalti, deviza Apple e sa nu fie de duzina sau chinezarie.
      Cat despre ceas, trebuie sa-l vad in magazin, sa-l testez. E chilipir la banii astia.
  • -3 (3 voturi)    
    Numele doar... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 1:51)

    matache [utilizator]

    ... uitati ce au lansat cei de la Motorola:
    http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2468124,00.asp

    Este IP57 "doar", exista un articol care arata ce contine, cautati "teardown Moto 360 fixit"...
  • -1 (5 voturi)    
    progres (Miercuri, 10 septembrie 2014, 10:19)

    gigel12 [utilizator]

    deci in anul domnului 2014 s-a inventat ceasul cu baterie care tine 12 ore ? wow, mare breakthrough, bine ca mai exista alea mecanice care se "incarca" mai repede.
  • 0 (2 voturi)    
    Jobs (Miercuri, 10 septembrie 2014, 13:49)

    VladBerliba [anonim]

    Lipseste Jobs ... totul e o maimutareala a prezentarilor vechi ... lipseste inovatia, lipseste scanteia ...

    Firma a ramas o firma de design care doar face produse mai mari, mai rafinate dar nu pentru ca asa simte ... ci doar ca asa se facea in trecut ...

    They are missing the present moment ... where the things are happening ...